GRIEKSE EILANDEN I Toerisme Hink-stap-sprong over 'Reizen' in het nieuw FEITEN CIJFERS Van aardige juffrouw tot commercieel reisbureau SNOWBOARDEN REDACTIE: ROB VAN DEN DOBBELSTEEN ama taga raf.n 22 c l of aag de abct I b( arav Wi i, cor vage Ke 0 rru •cata fi.Sta 0821 g 17 Poros is een van de eerste eilanden die je vanuit Athene met de boot tegen komt. We zijn er amper aangekomen of we beginnen al met een leugen. De verhuurder van motors en bromfietsen vraagt of we een motorrijbewijs heb ben. Nee dus. Maar de man neemt ge noegen met ons 'yes, of course', kijkt nauwelijks naar het roze document zonder vereiste stempel en zwaait ons al vijf minuten later uit op de kade. Daar staan nogal wat tavernes met zonnige terrassen, maar we willen het eiland verkennen. Waar - zoals overal in Griekenland - een klooster niet ont breekt. Deze hier, die van Zoodochus Pigis, ligt in een groene kloof en stamt uit de 16de eeuw. Een Engels echtpaar draait teleurgesteld om bij het hek. Hun spierwitte benen steken uit een korte broek en dan kun je de toegang volgens een bordje bij de ingang dus wel vergeten. Maar behalve een icoon uit 1500 valt er weinig bijzonders te zien. Op daarom naar 'de tempel van Pos- seidon' even verderop. Zonder het te weten/rijden we er een paar keer voor bij. De ruïne bestaat uit niet meer dan een muurtje met wat kuilen. Het ijze ren toegangshek is voorzien van een slot en dat doet nogal aandoenlijk aan. Wat valt hier te stelen of te slopen? Het zeezicht vanaf het bijna 200 meter ho ge plateau is nog het meest bijzondere. Maar er kan ook een historische reden zijn hier te komen. Op de plaats waar deze ochtend een Engelse toerist zijn boterhammetje eet, zou de Atheense redenaar Demosthenes in 322 v. Chr. zelfmoord hebben gepleegd. Een motorrondje Poros duurt onge veer twee uur en onderweg lokt voort durend de zee. Er liggen, aan de zuid kant van het eiland, drie 'officiële' kie zelstrandjes met palmbomen. Op Ka- nali Beach en Neorion Beach zijn op deze zonnige middag de meeste plastic sunbeds onbezet. Aan de prijs (amper 4 *LAN v er (Rv; jnze U kr RTIN roupPe naam is hetzelfde gebleven, rmoemaar verder kost het enige moeite enhöom in de kiosk het tijdschrift 'Rei- !2-|5izen' te herkennen. Het is nog peria'steeds het 'vakantiemagazine van de ANWB' al staat dat niet meer de cover. 'Het grootste reisblad van Nederland!' is daar nu te le- zen. Een schouderklopje voor je- jzelf dus. 'Overlaad ons met complimenten, maar schroomt u vooral de kritiek niet', schrijft hoofdredacteur "jTheirlynck in het voorwoord'van het januari-nummer (inmiddels ook de februari-uitgave) Daarin benadrukt hij dat de re- ■«iactie 'nachten over nieuwe ru- [J ^brieken, invalshoeken, punten en 'komma's heeft gepraat'. En waar ■heeft dat toe geleid? Een blad kvaarin vooral veel praktische in formatie te vinden is. Die service (gaat ongekend ver. Redacteuren c«en verslaggevers zijn op bepaalde h OUuren zelfs beschikbaar om telefo nisch of via e-mail vragen te be antwoorden over de verhalen die ze hebben gemaakt. Ze zullen over pet algemeen weinig te doen heb- pen, want de uiterst informatieve 'Island hopping' is een beproefde manier om Griekenland per boot te verkennen. Op het ene eiland hou je het na een paar uur voor gezien en voor het andere is een week nog te kort. Wie het niet te ver van Athene wil zoeken, kan met een hink-stap- sprong terecht op Poros, Hydra en Spetses. gulden per dag voor een bed) kan het niet liggen, maar wellicht dat de gasten liever voor Russian Bay kiezen. Daar ligt het aardigste en meest intieme strand. De serveerster serveert ons, sa men met een koel blikje bier, de reden van de naam: in de 19de eeuw was hier een Russische marinebasis gevestigd. Behalve een bouwval en een lange steiger is daar weinig van te zien. Hydra Hydra, het volgende eiland, is vooral chic. De strandjes mogen er dan niet bijzonder zijn; het vermaak maakt alles goed. Voor 'onze' boot is amper plaats. De haven van Hydra ligt propvol luxe schepen. Het maakt de hoefijzervormi ge haven extra mooi. Er zijn veel kleine cafés, restaurants, terrasjes en opval lend veel juweliers met 'Greek Gold'. De eenvoudige bakkerswinkel steekt er wat schril bij af en wat ook opvalt: er rijden geen auto's. Dit eiland zou een paradijs voor fiet sers kunnen zijn. Maar zelfs die mogen er evenmin rijden. Ezels en paarden zijn het enige vervoermiddel. Er staan nogal wat van die beesten klaar op de kade. Zij kunnen van pas komen voor bagagevervoer naar de vele hotels in de steile straatjes maar je mag natuur lijk ook zelf in het zadel springen. Wij verkennen het eiland liever te voet. Op een eiland van amper vijftig vierkante kilometer moetje een eind kunnen ko men. De mevrouw van de WV raadt aan naar de berg Eros te gaan. Daar ligt midden in een dennenbos het 19de- eeuwse klooster van Profitis Ilias. Het is - zegt ze - ongeveer anderhalf uur lo pen. Bordjes staan er niet, dus vragen we na een kwartiertje in een apotheek of we de goede kant uit lopen. Volgens de pillendraaier is het klooster not spe cial, maar de wandeling prachtig. Dat klopt. Maar steil is de route ook. En de keitjes maken de tippel er niet bepaald makkelijker op. Drie Franse meisjes die ons tegemoet komen en laten we ten dat het klooster ('zeer de moeite waard') op slechts een kwartiertje af stand ligt, geven nieuwe moed, maar die vloeit weg als na alweer een half uur een Duitse wandelaarster vertelt dat we nog op zo'n twintig tot dertig minuten moeten rekenen. Vermoeidheid wint het van de nieuws gierigheid: terug naar de haven. Van daaruit is het amper tien minuten lo pen over een brede boulevard naar een kleinere haven vol vrolijk geschilderde vissersbootjes waarop je voor een hab- bekrats mag meevaren. Aanrader is restaurant Sun Set Beach met terras boven het water. Hier ook liggen een paar smalle, klein bemeten kiezel strandjes die via een stenen trap te be reiken zijn. Best aardig allemaal, maar Hydra moet het toch duidelijk hebben van het vermaak op het droge. Spetses Neem op Spetses - het laatste eiland van het trio - vooral een watertaxi. Ook bijzonder is een etentje op het kiezel strand. Spetses is een autoluw eiland, maar de voetgangers zijn er hun leven niet zeker. Paardenkoetsen racen af en aan. En lang niet altijd zijn de koetsiers even voorzichtig. Oppassen dus, vooral 's avonds als de slecht verlichte koet sen ineens uit de duisternis opdoe men. Wie op een gewone taxi wil wachten, moet geduld hebben. Er zijn er maar vier. Watertaxi's zijn er genoeg: 22. Een tochtje van een minuut of tien kost zo'n vijftien gulden per persoon en de schippers scheuren over het water als of het botsbootjes zijn. Wie blijft staan, ontdekt al snel waarom de ijzeren pla fonds zijn bekleed met dik tapijt. Maar zonder kopstoten is een tochtje een leuke belevenis. De watertaxi's hebben hun ligplaats in de grote, niet bijster bijzondere haven van Spetses. Veel aardiger is de oude haven, op een kwartiertje lopen. Daar is bij een am bachtelijke werf te zien hoe timmerlie den de karakteristieke vissersboten vervaardigen. Ook de Venetiaanse hui zen zijn aardig. In Spetses zijn opvallend veel verhuur bedrijven van (brom)fietsen en mo tors. Een rondje over de asfaltwegen is van start tot finish nog geen dertig ki lometer lang en omdat onderweg de gevreesde Griekse gaten ontbreken, kun je rijdend met een schuin oog ge nieten van het uitzicht dat bij ene bocht nog mooier is dan bij de andere. Zonnen en zwemmen kan bij tamelijk brede en schone kiezelstranden. Aan bevelenswaardig is Xilokeriza Beach dat ook bereikbaar is met bus en wa tertaxi. 's Avonds biedt Spetses veel vermaak in de buurt van de havens. Daar zijn nogal wat cafés, restaurants en hier en daar ook een discotheek. Wie het wat rustiger uil hebben, kan even buiten het centrum naar restaurant Korali. Tafels en stoelen staan op het kiezel strand. Het kabbelende water speelt er met de kiezels. MARC BRINK Een retourvliegreis vanuit Amsterdam naar Athene kost komende zomer met Olympic Airways 650 gul den en met de KLM 706 gulden. Vanuit de haven van Piraeus (vlak bij Athene) vertrekken dage lijks verscheidene veerbo ten naar Poros, Hydra en Spetses. Vanuit de Zea- jachthaven (vlakbij Pi- reaus) gaan draagvleugel boten. Zo'n boot is onge veer dertig procent duur der, maar vaart twee keer zo snel als de conventio nele schepen. Het kaartje voor Poros (reistijd drie uur) kost on geveer 12 gulden. De reis naar Hydra (3,5 uur) kost ongeveer 13 gulden en die naar Spetses (4,5 uur) on geveer 19 gulden. Rederij Minoan Flying Dolphins heeft een Islandpass. Daarmee kunnen voor ongeveer 90 gulden acht reizen worden gemaakt (besparing van ongeveer dertig procent). Een reis met de draagvleugelboot kost twee tickets. Meer informatie: Grieks Verkeersbureau in Am sterdam, telefoon (0900) 202.59.05. Internet: www.greekis- landhopping.com of www.greekislands.gr Reiswijzer De nieuwe website www.VakantieReisWijzer.nl helpt vakantiegangers bij prijsvergelijkingen van zonbestemmingen in Europa, het Midden- Oosten en 'verre' landen. Ook wordt duidelijk gemaakt welke extra's reisorganisatoren bieden. Op het ogenblik zijn op de site de gegevens te achterhalen van ruim 2.700 accommodaties verdeeld over 36 landen. Het is de bedoeling vanaf eind maart ook prijsvergelijkingen van stedenreizen te vermelden. Oerbos Het Wereld Natuur Fonds maakt het sinds kort mogelijk via internet (www.poland.panparks- .org) een vakantie te boeken in het laatste Oer bos in Europa: het Bialowieza National Park in Polen. In het ruim 10.000 hectare grote gebied leven wolven, bevers, wisenten, lynxen en elan den. Het Wereld Natuur Fonds wil het park tot 130.000 hectare vergroten. Kamperen Kampeerders die zich via internet willen oriën- teren kunnen dat doen via de onlangs vernieuw de internetsitewww.eurocampings.net. Hierop wordt informatie verstrekt over 8.000 geselec teerde campings in Europa. Behalve het selec teren op land, regio, plaats- of campingnaam is het mogelijk een reserved ngsbrief te versturen die is geschreven in de taal van de campingei genaar. De site wordt verzorgd door ACSI Inter nationale Campinggids. IJsselmeer Bij 'De Gouden Cirkel', een organisatie die na mens de rondom het IJsselmeer gevestigde WV's, vakanties op en langs de voormalige Zui derzee organiseert, kwam zojuist de jaarlijkse brochure uit. Nieuw daarin zijn onder meer een rit met de museumstoomtrein dwars door West- Friesland van Hoorn naar Enkhuizen, een dag programma dat onder de veelbelovende naam 'In het kielzog van visserij en VOC' aan de man wordt gebracht en een arrangement dat 'Schat- zoeken in het IJsselmeergebied' is geheten en waarin bezoeken worden gebracht aan bijvoor beeld het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen en/of het Dolfinarium te Harderwijk. De gids is op te vragen bij WV Vakanties, telefoon (0800) 250.50.50. Paspoort Sdu Uitgevers, onder meer uitgever van het In ternationale Bewijs van Inenting, heeft een nieuw Europees Medisch Paspoort ontwikkeld. Het is tot stand gekomen na aanbevelingen van onder meer het Europees parlement. Voordeel voor de paspoorthouder is dat alle vroegere en huidige gezondheidsproblemen in binnen- en buitenland kunnen worden onderkend. Het pas poort kost een rijksdaalder en bevat onder meer gegevens over onder meer medicijngebruik. Het is de bedoeling dat het in tien talen opgestelde paspoort verkrijgbaar is bij de huisarts. Meer informatie: telefoon (070) 378.99.11. Zeilvakanties Zeilvakanties bij zowel Deense eilanden als de Duitse Oostzeekust en Zuid-Zweden, alsmede tochten langs de Noorse kust. Dat zijn de nieu wigheden die zijn te vinden in de onlangs ver schenen brochure 'Zeilend voorbij de horizon' van reisorganisator 'De Zeilvaart'. In de brochu re 'Nederland overstag' van dezelfde reisorgani sator staan als nieuwe reizen onder meer dag tochten op een tall ship en natuurreizen op het Oostwad. Meer informatie: telefoon (0228) 31.24.24. O u M beschrijvingen roepen nauwelijks vragen op. Zie bijvoorbeeld de ver halen van Hans Avontuur over Corsica ('De huizen balanceren er op een rots boven de golven') en Route 66 in Amerika ('Waar de grote attracties ontbreken, daar re geert het voorstellingsvermogen'). Het januari-nummer bevat overi gens niet alleen artikelen over ver re bestemmingen. Ook wordt aan dacht besteed aan het KNSM-ei- land in Amsterdam en skiën in Ne derland. De hoteltest gaat even eens over Nederlandse hotels. Het is een rubriek die ook in de 'oude' formule bestond, maar die nu een iets andere opzet heeft gekregen. Zoals het hele blad in alle opzich ten een ander aanzien heeft gekre gen. Daarbij is waarschijnlijk goed gekeken naar het gerenommeerde reistijdschrift National Geographic Traveler. De Nederlandse variant is veelbelovend; het schouder klopje is verdiend. MARC BRINK Reizen kost 5 gulden (introductieprijs). In 1901 werd het te gek. Tellingen wezen uit, dat er in dat jaar per dag gemiddeld twaalf auto's van Amsterdam via Haar lem naar Zandvoort reden en een kind kon nagaan wat voor een bende het zou worden als er nog eentje bijkwam. De grens was bereikt. Er moest voor die au tomobilisten en hun passagiers een toe ristisch voorlichtingsbureau komen. Zo als ze dat ook in Valkenburg hadden. En in Lochem. En in Nijmegen. De naam WV was nog niet écht in zwang. Veel liever noemde men zich 'Beemsters Welvaart'. Of 'Verfraaiingsge zelschap Lochem'. Of 'Bloei van Gorin- chem'. Valkenburg had wel al een Ver eniging Voor Vreemdelingenverkeer - in 1885 opgericht en daarmee de oudste nog bestaande van Nederland - maar die werd kortweg 'Het Geuldal' genoemd. Want wat had de toerist nou aan de let ters WV? Die kregen pas later betekenis. Toen WV geen afkorting meer was, maar een aardige juffrouw die vanachter een balie toeristen de weg wees. Ze zijn er al meer dan honderd jaar, die WV's. Aanvankelijk ging het slechts om (geciteerd worden de doelstellingen van 'Nijmegen Vooruit') 'het verspreiden in zowel binnen- als buitenland, van me dedelingen en aanbevelingen betreffen de Nijmegen als plaats van verblijf en in woning; het bevorderen zowel van zo merfeesten als van letterkundige, muzi kale en andere bijeenkomsten geduren de het gehele jaar.' Nu zijn het professio nele bureaus die niet alleen promotie maken, maar ook zelf reizen verkopen. En hotelreserveringen verzorgen. En kaartjes voor grote evenementen. En ca deaubonnen. De WV is een zaak gewor den. Waar geld moet worden verdiend. In '100 jaar WV: van vreemdelingenver keer tot toerisme', het boek dat pas deze maand en dus nogal aan de late kant verscheen (zie de oprichtingsdatum van eerdergenoemde WV Valkenburg) wordt aan deze ontwikkeling uiteraard veel aandacht besteed. Zoals ook het reilen en zeilen van de overkoepelende ANW - aanvankelijk Centraal Bureau voor Vreemdelingenverkeer geheten - uit en te na wordt belicht. En de schisma's die leidden tot drie aparte organisaties: het NBT, de ANW en het AVN. Die onder druk van het Ministerie van Economi sche Zaken nu weer zijn ondergebracht in het op het ogenblik ook verre van rus tige Toeristisch Huis, of zoals dat offici eel heet, TRN (Toerisme Recreatie Ne derland). Een woelige geschiedenis kortom, maar daar had de schrijver, Jan Schipper, geen boodschap aan. Hij beperkte zich tot voornamelijk uit notulen gefilterde cita ten en als hij dan eindelijk eens een vu rig artikel uit 'Elsevier' (1972) aanhaalt waarin VW-directeuren van onder uit de kast krijgen omdat ze 'miljoenen en miljoenen in de put gooien door het ma ken van niets opleverende snoepreisjes', dan noemt hij dat stuk 'gechargeerd'. En publiceert hij helaas slechts een paar re geltjes uit de tirade van Elsevier. Jammer. Zoals het ook jammer is dat Schipper, die ongetwijfeld ontzettend z'n best heeft gedaan, niet van oral his tory houdt. En dus verzuimde VW-vete- ranen te interviewen als bijvoorbeeld Dries Lok, Adri Bontebal, Jan Kappen- burg, Thijs Geurts en Peer Sips. Had hij dat wel gedaan dan was de nu gortdroge tekst ongetwijfeld aanzienlijk spannen der en daardoor lezenswaardiger gewor den. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN '100 Jaar WV: van vreemdelingenverkeer tot toerisme' door Jan Schipper. Uitgeverij ToerBoek bv, prijs 65 gulden. N Mijn zoon had me verteld dat snowboarden makkelijker was dan skiën. Les hoefde ik niet te nemen. Dat was voor losers. En omdat ik niet graag een loser ben. gordde ik mij op een mooie ochtend vast op zo'n plank. Die heeft twee eigenschappen: öf hij is onmogelijk van zijn plaats te krijgen óf hij suist met een noodgang naar beneden. Gelukkig duurt dat laatste nooit lang. Al na enkele meters maak je een doodklap. Op aanraden van mijn zoon maakte ik meteen maar een afda ling. 'Dan ben je er in één klap doorheen', beweerde hij. Een bocht voorover ging nog wel; een bocht achterover niet. En toen ik door een vader wiens dochter ik omver gleed, werd uitge maakt voor 'een ouwe lui die nog zo nodig moet', ben ik gestopt. Geen leuke dag. Maar daar dacht mijn zoon anders over. Toen ik in een ijsbar nog nabevend stond bij te komen, hoorde ik hem tegen een paar snow board dudes met van die trendy laag hangende kruisen tussen hun knieën zeggen: 'Jongens, ik heb me vanmorgen toch gelachen!'

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 31