'ultuur Kunst 'Rotterdam broedplaats voor multicultuur' 'Ik wilde aan het leven ontsnappen' 9^^ De muziek swingt, maar de dansvloer blijft leeg pel Natasja Douma steeds bevlogener Leiöse Blues Jazzo?eek Meester weet het niet altijd beter RDAG 27 JANUARI 2001 25 rans Bauer weer naar Ahoy' iterdamFrans Bauer keert terug in Ahoy'. De populaire Bra- ntse zanger (27) geeft tussen 18 en 21 oktober vier concerten het Rotterdamse sportpaleis, waar hij de afgelopen jaren al n eigen avondvullende optredens verzorgde. De kaartverkoop 'Frans Bauer Live in Ahoy" 2001' begint morgen bij de be lde adressen. ick Nicholson rug op itte doek y york Acteur Jack Ni- >lson is terug op het wit- loek. De 63-jarige film- speelt in de door Sean in geregisseerde film e Pledge' de rol van ge- ïsioneerde politieman, ee jaar geleden speelde :holson zijn laatste rol in good as it gets'. Deze won een Oscar. „Ik een jaartje vrij geno- n. Dat doe ik af en toe", us de acteur. Het is nog bekend wanneer de in Nederland in roula- komt. FOTO AFP/HAL GARB :idse band I$I$ treedt op in Texas |N_i De Leidse metal/rockband I$I$ gaat internationaal. Van ot en met 18 maart treden zij op tijdens de jaarlijkse pop- ziekconventie South By South West (SXSW) in Austin, Texas, zijn één van de achthonderd internationale acts die op het lium staan. Andere Nederlandse bands die optreden zijn ïer, Peter Pan en The Flying Dutchman. Tijdens het verblijf een week treedt I$I$ op in tal van cafés en platenwinkels. Koningin opent Culturele Hoofdstad van Europa 2001 peter ouwerkerk Koningin Beatrix, nauwelijks een dag terug van de Antillen, heeft gister avond Rotterdam 2001, Culturele Hoofdstad van Europa, officieel ge opend. De koningin deed dat in con certzaal De Doelen, in aanwezigheid van premier Kok en de president van Portugal, Sampaio, als belangrijkste vertegenwoordiger van de andere Eu ropese culturele hoofdstad dit jaar, Porto. Rotterdam biedt in 2001 een om vangrijk cultureel palet. Het thema luidt: 'Rotterdam is vele steden', ont wikkeld door intendant Bert van Meg- gelen. Het moet een inzicht geven in het Rotterdam anno nu. Het bombar dement is uitgewist, de stad volge bouwd, de haven niet langer het enige kenmerk. „Er is een nieuwe stad verre zen, geworteld in het verleden, maar gericht op de toekomst," zei burge meester Opstelten bij de opening. „Een stad met een constante drang tot vernieuwen en niet bang voor het ex periment. Een nieuwe stad in fysieke zin, maar zeker ook in cultureel op zicht." Opstelten schetste het culturele jaar als de kans voor de haven- en handels stad om „bij te dragen aan nieuwe de finities voor het begrip 'westerse cul tuur'. Een jaar dat nieuwe perspectie ven biedt voor het cultuurbeleid in de 21ste eeuw." Rotterdam heeft, zo sprak Opstelten, een bloeiende kunstensector. „Kun stenaars met zeer uiteenlopende ach tergronden leggen de verbanden tus sen westerse en niet-westerse tradi ties." En: „Een stad die haar kunsten koestert en er trots op is, vergroot haar aanzien ook op andere terreinen." R2001 -voorzitter Paul Nouwen zei dat Rotterdam zich nu vooral wil pre senteren als broedplaats voor de nieuwste ontwikkelingen op het ge bied van kunst, architectuur en multi cultuur, een als stad waar het goed verblijven is. Korter gezegd, de stad wil. laten zien dat alles, waarvan velen denken dat het er niet is, er wel is." Oleta Adams volgende week in Stadsgehoorzaal Oleta Adams straalt. De Amerikaanse zangeres is blij weer in Nederland te zijn en ze voelt zich prima omdat haar nieuwe album 'All the love' er toch is gekomen. Probleem was dat zij in de afgelopen twee jaar een tekort had aan inspiratie. „Ik heb een prachtige muziekkamer in mijn huis in Kansas, maar als ik mij daar terugtrok om te werken, gebeurde er helemaal niets. Ik was - en ben nog steeds - vreselijk verliefd op John Cushon, mijn man, maar ik bleek bijvoorbeeld niet in staat die gevoe lens naar muziek te vertalen." leiden hans piét muziek recensie li dy van der spek t Helena Wiklund, sopraan en Na- louma, piano. Gehoord: 25/1, Ka pelzaal K&O, Leiden lianist Natasja Douma is lude bekende op de lunch- J irten van K&O. Verschei- malen trad zij solo op in ipelzaal, en na haar diplo- iedbegeleiding' is zij ook te met zangers, zoals don- igmiddag met de Zweedse an Helena Wiklund. Lima groeit met de jaren >aar. Haar spel wordt per ijker en meer bevlogen. Zij wezenlijk iets te vertellen de inhoud van het lied. aat haar bijkans beter af e liedzanger. ena Wiklund heeft een re, glasharde stem die dy- ich heel wat aankqn. Ze is iat fluisterzacht te zingen eneens een fiks fortissimo ïwen, maar haar klank weinig genuanceerd, en emotie-arm. Ze is op best in vrolijke pretentie- loze liederen. Dat is de belang rijkste reden waarom de vijf ex pressieve glinstersteentjes van Sibelius het meest tot hun recht komen. Wellicht ook omdat Wiklund deze liederen niet in het Fins maar in haar moeder taal zingt. Het sprankelende spel van Douma besproeit hier de helle klank van Wiklund. Vilse' ratelt vrolijk en gezwind als het karretje dat op de zand weg reed, en het het spoor bijs ter raakt. In 'Var det en drom' laat Wiklund voornamelijk een overweldigend volume horen. Dat wekt je wel uit de droom. Voor Schumanns 'Frauenlie- be und Leben' heeft Helena Wiklund een te weinig doorleef de stem. Zij moet het hebben van dynamische contrasten, niet van waarachtige diepgang en warmte. Slechts in het laat ste lied 'Nun hast du mir den ersten Schmerz getan' maakt Wiklund enigszins de melan cholie hoorbaar. Veel meer be wogen laat Douma de 'Sch merz' herbeleven als zij op de piano de inhoud nogmaals een kans geeft. „Het was een periode waarin ik liever huisvrouw dan muzikant wilde zijn. Ik bracht ook uren door met het kijken naar Disco very Channel. Het was een vlucht, ik wilde ontsnappen aan het leven. Dat ik niet positief te gen de wereld aankeek, had deels te maken met mijn gos pelalbum 'Come walk with me'. Die plaat was niet zo succesvol als ik had gehoopt, terwijl ik er alle energie in had gestopt die menselijk mogelijk is. Na afloop had ik echt het gevoel alles te hebben gezegd. Vervolgens ver loor ik mijn platencontract en moest ik op zoek naar een nieu we maatschappij. Mijn zin in het leven keerde pas terug op het moment dat ik weer ging optreden." Ze lacht. „Die donkere tijd spanne werd, in alle hevigheid, ook gekleurd door het feit dat ik geen kinderen kan krijgen. Dat openbaarde zich in die periode. Het heeft wel even geduurd voordat ik over die schok heen was." Oleta Adams constateert te vreden, dat ze inmiddels weer helemaal de oude is. „Na het opnemen van "All the love' was ik zo geïnspireerd, dat ik direct mijn volgende album had kun nen maken. Om die reden denk ik nu aan een jazzplaat, wil ik er een opnemen met alleen piano en zang en wil ik schitteren in een musical op Broadway. Dat laatste idee bewaar ik echter tot later." „Het enige dat je van mij niet zult krijgen is een rapalbum. De belangrijkste reden daarvoor is, dat mijn levensstijl, houding en woordgebruik te ver van die rappers af staan. Waarmee niet is gezegd, dat ik rap veroordeel. Integendeel zelfs. De positieve kant ervan is, dat het voor lera ren Engels gemakkelijker is om kinderen te interesseren voor poëzie. Want, laten we eerlijk zijn; het is de meest pure vorm van poëzie die er bestaat. Het is een prachtige, culturele uiting van het leven aan de onderkant van de samenleving." Ze aarzelt en zegt dan: „Ik heb het van dichtbij meege maakt. Mijn neef, hij was net 22 jaar, kreeg acht jaar gevange nisstraf omdat hij betrokken was bij een overval waarbij ie mand werd gedood. Dat ge beurde nadat mijn zus Debbie in coma in het ziekenhuis was opgenomen en voor haar leven werd gevreesd. Ze bleek aan drugs verslaafd. Voor haar heb ik 'Learning to love you more', van mijn nieuwe album, ge schreven." Onlangs kwam ik er achter hoe verschillend onze levens zijn verlopen. We zijn namelijk niet door dezelfde ouders groot gebracht. Ik ben, vlak na mijn geboorte, door mijn ouders weggegeven aan een oudoom. Dat ik weer bij mijn twee broers, drie zussen en ouders over de vloer kom, is overigens te danken aan mijn man. John, die uit een hele hechte familie komt, zei: 'Als je niet verbitterd wilt raken, is het beter om con tact met je familie te zoeken', terwijl ik juist nooit meer iets met ze te maken wilde hebben. Ik ben blij dat ik die stap heb gezet, want er is niets leuker dan met mensen om te gaan die op je lijken, op dezelfde ma nier praten en dezelfde eigen aardigheden hebben als jij. In middels is mijn familie vreselijk belangrijk voor mij geworden." Die andere kijk op het leven betekende ook, dat ze voor 'All the love' in zee ging met nieu we mensen. „Ik heb Peter Wolf (ex-J. Geils Band) gevraagd of hij mij wilde helpen. We waren elkaar tegengekomen tijdens het maken van een animatie film. Peter was er als componist en muzikant bij betrokken. Ik was zo onder de indruk van zijn vaardigheden als schrijver en producer dat ik hem heb ge vraagd." Ricky Peterson, afkomstig uit het Prince-kamp, ontmoette ik tegen tijdens een jazzfestival. We hebben daar samen 'Dr. Feelgood' op het podium uitge voerd. Dat bleek zo'n plezierige samenwerking, dat Ricky zich als producer aanbood. Hij komt uit een heel muzikale familie. Zijn moeder, inmiddels tachtig, blijkt een fantastische pianiste te zijn. Ze is zelfs zo goed dat ik, nadat ik haar plaat had ge hoord, in alle ernst heb overwo gen om nooit meer achter het instrument plaats te nemen. Ik had echt het gevoel, dat ik mijn leven aan het vergooien was. Misschien is dat wel de reden Oleta Adams: „Ik ben nog steeds vrese lijk verliefd op mijn man, i maar ik bleek niet in staat die gevoelens naar muziek te vertalen." FOTO RANDEE ST. NICHOLAS waarom ik op dit album nau welijks piano speel." Oleta Adams in Concert, 6 fe bruari in de Stadsgehoorzaal, Leiden. liet over de muziek van ond op het Jazzin' in de 'ehoorzaal, maar over de van de Stadsgehoorzaal, n steenworp afstand van 'C en pal naast dé con- al van Leiden is een filiaal eter Horen', een winkel oorapparaten, gevestigd, in geen toeval zijn. Al ligt ituurlijk veel meer voor de om een dergelijk filiaal het stadhuis te openen, le politici die daar huizen nog weieens slecht luis- laar de bevolking, eens goed doordenken n in dit kader een sushi- ast het SieboldHuis en erapeutisch centrum yslectici naast het kan- an het Leidsch Dagblad lor de hand liggen, joed, dit terzijde. Terug e Stadsgehoorzaal. Bij de ational Jazzin' Leiden valt )nd wel veel te horen, llen bands en solisten op ^•schillende podia. Meest rkelijk is wel het optreden [eke Heijligers in de |l-zaal. Nu moet u weten ffig jaar de Brit Georgie (in deze zaal op het podi- ond. Nou ja, stond.... Tij- lijn optreden donderde jvan het podium omdat pwiekend de vliegmachi- 9 verlaten, waarin hij een lp kikkertjes teveel had in nen. De eens zo beroem- he verliet volledig onbe- n de zaal door een zij- ïoevallig was Ineke Heij- ide vrouw van een band- Ide buurt. Zij nam de mi- over en haar optreden in groot succes, [anisatoren van de fek hebben de zangeres t dan ook volkomen te- beloond met een echt op- l leiden esther barfoot Ook jongeren houden van big bandmuziek, zo bleek gister avond tijdens de Big Band Night in de Stadsgehoorzaal. Hoewel de big band zijn hoogtijdagen kende in de jaren vijftig en een grote groep ouderen zich uit nostalgische re denen tot de muziek voelt aangetrokken, blijken jongeren niet ongevoelig voor de muziek. De stadsgehoorzaal oogt als in vroegere tijden. Een grote, glimmende dansvloer met daaromheen tafeltjes en stoelen. Alleen achter in de zaal en op het balkon zijn rijen stoelen opgesteld. Aan de tafeltjes zitten veel oudere echtparen, maar gaandeweg de avond verzamelen zich steeds meer jongeren aan de randen van dq dansvloer, in de deurope ningen en in de gang dicht bij de bar. Daar mag tenminste gerookt worden. Vier twintigers uit Leiden en Utrecht vinden het een cli ché dat jongeren niet van Jazz of, meer specifiek, van big band muziek zouden houden. „Als jongeren zeggen niet van jazzmuziek te houden, is het meestal omdat ze het as sociëren met Las Vegas-achtige, vettige casinomuziek, zo als Frank Sinatra of Tony Bennet. Maar als ze eenmaal met goede jazzmuziek in aanraking komen, zijn ze meestal wel om." De jongste van het stel - hij is negentien - noemt zichzelf een uitgesproken big-bandliefhebber. Zijn vriend is niet zozeer big-bandfan, maar luistert thuis 'alleen maar' naar jazzmuziek. Bebop, John Coltrane of Charlie Parker zijn zijn favorieten. „Gewoon, omdat de ritmes lekker zijn." Over de Big Band Night zijn de jongens iets minder en thousiast. De sfeer is wat saai. Er wordt niet gedanst en de meeste bands zijn matig. „Ze spelen nogal standaard ar rangementen. Ze hadden beter de New Cool Collective kunnen uitnodigen. Die spelen gevarieerde stijlen muziek. Ook Latin en Drum 'n Bass. Dan waren er nog veel meer jongeren gekomen." Wel goed vinden ze de Shape International Band, een professionele jazzband van de Navo. Allemaal - ook de zan geres - gekleed in T-shirts met een Navo-ster, zwarte spij kerbroek en legerkistjes. „Ze zijn beter op elkaar ingespeeld en kennen daardoor meer vrijheid in hun spel." Paul van Hemert, secretaris van de Big Band Bollen streek, die als eerste op de Big Band Night optreden, vindt ook dat er weinig gedanst wordt. „Terwijl het een ideale zaal is om te dansen. Onze dansanimator, die vanavond ook zou komen, was door ziekte verhinderd. Als hij er was geweest, stonden er misschien meer mensen op de dans vloer." Het is Van Hemert ook opgevallen dat er redelijk wat jon gelui zijn afgekomen op de Big Band Night. Helemaal ver bazen doet het hem niet. „Veel fanfare- en harmoniebands zijn zich in de laatste jaren als big band gaan formeren, omdat fanfaremuziek steeds minder populair wordt. Daar door is de laatste jaren een andere cultuur ontstaan. Steeds meer jonge mensen interesseren zich voor big bandmu ziek." 1/aneUia^ Jazz Award finale, 14.00 uur, de Waag. Jim Wake Sleepwal ker, Bimbo Box Blues Band, 20.15 uur. Jam session o.l.v. Bart Landstra, 23.00, De Waag. Hot Stuff, 22.00, Jazzca fé The Duke. International Jazzin' Leiden, 20.15 uur, Stadsgehoorzaal. "TK&peM, Hot House: Michiel Borstlap, 16.00 uur, de Waag. Mas que Nada, 21.30 uur, Jazzcafé The Duke. Gospelconcert: Trio Jo- han Clement met In gram Washington en Fay Victor, 15.00 uur, Lutherse Kerk. Hot House: Vier Seizoe nen om te zoenen, 15.00 uur. Volkshuis. Docentenexpositie bij Ars Aemula recensie beeldende kunst manon wigny Expositie werk van docenten Te zien: t/m 4/2, vr., za. en zo. 13.00-17.00 uur, Ars Aemula Naturae, Pieterskerkgracht, Leiden. In de koffiekamer hangen tekeningen gemaakt door kinderen, die de kindertekencursus volgen bij het Leidse schilder- en tekengenootschap Ars Ae mula Naturae. Voor cursisten is het altijd span nend om te zien wat de docent zelf maakt. Mo menteel tonen elf docenten hun werk. De verschei denheid maakt het tot een prettig voor-elk-wat-wils-overzicht. De technieken lopen enorm uiteen: van houtsneden tot olieverfschilde rijen en van potloodtekeningen tot collages. De technische vaardigheid is groot. Maar dat zegt na tuurlijk niets over de kwaliteit van het afgebeelde. Te veel vaardigheid kan zelfs vervelend zijn, zoals bij de steriele acrylverfschilderijtjes van Udo Bre- dow. Knap gemaakt, maar helaas, het beeld is oer saai. Hét werk van Ceseli Josephus Jitta springt er uit. De twee werken zonder titel bestaan uit zwarte lei stenen paneeltjes, waarop met verf en potlood koppen zijn afgebeeld in wit met een enkele toets zilver, roze of goud. Het werk aan de wand bestaat uit zestien panelen, waarop steeds een kop en pro file is weergegeven. Het liggende werk bestaat uit tien naast elkaar gelegen panelen met aandoenlijke koppen, die je aankijken. De gezichten trekken je aan, ze zijn olijk en maf. Poëtisch, dat zijn de schilderijen van Joke Elzin- ga. Ze weet prachtige kleuren in de 'gekwaste' ca dans van een gedicht te plaatsen. Net zo sympa thiek zijn de collages van Lies Lantinga, die 'Troost' uitbeelden. Christiaan van Tol schildert bostaferelen. Veel groen en bomen dus, met losse toetsen en streken op het doek gezet zijn. Een of twee rode strepen onderbreken het beeld. Het zou een verbeelding van de horizon kunnèn zijn, of geven de lijnen de gewenste kijkrichting aan? Vreemd is de manier waarop Van Tol de werken signeert. Met knalrode koeienletters op een prominente plaats. Zijn naam moet kennelijk meedoen in het werk. Enigszins ir ritant is dat wel. Maar, je blijft naar zijn werk kij ken. Als cursist ben je misschien teleurgesteld bij het zien van het werk van je docent. Maar een matige kunstenaar kan een briljante leermeester zijn en vi ce versa. De Big Band Bollenstreek tijdens de Big Band Night in de Stadsgehoorzaal. FOTO MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 25