Schade door Katwijkse brand loopt in de tonnen I Konmar komt in oude Onderdak springtij Lisse eist hardere aanpak straathandel Duin Bollenstreek Neem een proefabonnement, "7 WEKEN VOOR f 45,00 BEL 071-5128030 et was voor ons erg ur om dit te horen' Complex voor verstandelijk gehandicapten zo goed als af TERDAG 27 JANUARI 2001 976 21 Het leeg staande On derdak aan de Hoofd straat in Sas- senheim wordt straks een restau rant annex koffieshop. De zuidelijke kant van de Hoof straat krijgt daar mee de ge wenste 'trek ker*. foto dick hogewoning sassenheim sjaak smakman Over een kleine maand kunnen twaalf verstandelijk gehandi capten naar hun nieuwe appar tementen aan de Floris Schou tenstraat in Sassenheim. Op het voormalige bedrijfsterrein van het naar de Jagüustkade ver huisde luchtverwarmingsbedrijf Van der Burg is het complex van in totaal achttien apparte menten zo goed als klaar. De gebroeders Van der Burg zijn nog niet klaar in de Floris Schoutenstraat. Ze willen nog drie appartementen voor ver standelijk gehandicapten op het terreintje achter schoon heidssalon C'est ca. De Stichting Bollenstreek is heel tevreden met de apparte menten, zegt projectleider J. Maas. Het past heel mooi bin nen het nieuwe beleid dat (ook) verstandelijk, gehandicapten in principe zelfstandig wonen. Het is ook niet de Stichting Bollen streek die de appartementen straks gaat huren, maar alle be woners hebben individueel een huurovereenkomst met de eige naren. Wel vestigt de stichting een steunpunt in het complex en biedt van daaruit de nodige ondersteuning. Maas benadrukt dat de broers Van der Burg bepaald niet het onderste uit de kan hebben gehaald en prijst hun 'sociale engagement'. Zo werd de aanvankelijke huurprijs ver laagd zodat de bewoners aan spraak kunnen maken op huur subsidie. J. van der Burg beaamt dat het niet vaak voor komt dat een bedrijf in lucht- verwarmingstechniek zelf ap partementen bouwt om te ver huren aan verstandelijk gehan dicapten. „Maar we hebben zelf ook het een en ander meege maakt en we vonden dit een mooie gelegenheid om wat te doen." In Lisse staat een te) ffeeshop, Happy Days, laar ze wisten in Lisse it zo goed wat ze ermee tan moesten. Vooral rgemeester Corrie van had het er lastig mee. Tot een anonieme adviseur met een weldig idee kwam. We dogen hem, maar niet eus, en hij blijft toch open. Ruud, met Corrie. Da's lang iien, hè. Bevalt het een je in Genève? re moeten weer eens af- ken, lijkt me leuk. Maar ik e eigenlijk even voor wat ;rs. We zitten hier met een lleem waar we écht niet uit- 5 en. We hebben eigenlijk k soort variant op dat kruis- ttenbesluit nodig dat jij in- Ijd zo mooi in mekaar sleu- in redes. Zodat het lijkt dat er wordt besloten maar dat je kunt zeggen wat er nu ei- Ijk wordt besloten. Zoiets ten wij ook hebben. We zit- tier namelijk met een ge- [beleid en... Ruud, dit is echt niet om te Bn. We hebben hier dus een -°ffeesh°P- De politie be- le in ruil de straathandel M :e pakken en goed te con- ren, maar... rdaad, daar is geen donder «rechtgekomen. Maar daar het nu even niet om. Wij len toen afgesproken dat a anderhalf jaar een defini- lesluit zouden nemen op van de ervaringen en een prt van de politie, maar... ies, dat rapport was niks. ïst kun je dan zeker ook aden? iet al precies hoe het zit, ik al. Dan snap je mijn po- Dok. De PvdA is voor de eshop, mijn eigen club is l en dan hebben we ook '.o'n plaatselijke splinter in ollege die heeft beloofd egen de coffeeshop te ie" men, maar die ook zoekt een manier om daar onder ijk komen. denk dat we het gedoog- m d moeten houden. Maar een jaar hebben we verkie- :n en iedereen moet na- ijk zijn gezicht kunnen ?n. Anders wordt het niks, Del ik wel aan. Dus als je ireet. Zal ik je over een paar n even bellen? teur, lagen Koos uit zijn 'eigen' VN stapte, komt ironisch genoeg nu op diens stoel terecht. Dus eigenlijk kan VN nu weer fijn oppositie gaan voeren, tot de verkiezingen van volgend jaar. Ze hebben toch geen wet houder meer, dus hebben ze ei genlijk ook niks meer met het college te maken. Heel slim be keken, want oppositiepartijen doen het altijd beter bij verkie zingen dan hun collegaatjes in de coalitie. Maar het zit net even anders. Want het stiekeme vermoeden rijst dat VN wel degelijk een kandidaat uit eigen gelederen heeft gevonden. De reden voor het vertrek van Peter is weg, dus de weg is nu vrij om terug te keren. Wacht maar tot de verkiezingen: dan blijkt dat De Noordwijker van Peter van Bockhove en Verenigd Noord- wijk gewoon weer gezellig sa men verder gaan. En dan heeft VN het helemaal slim aangepakt. Niet alleen hebben ze het laatste jaar op positie kunnen voeren, ook hebben ze al die tijd under co ver een wethouder bij het colle- geberaad gehad. Dubbelspion Peter. Mispoes Dat was even schrikken gister morgen in Sassenheim en Voorhout. Warmond, de braaf ste gemeente uit de hele Duin en Bollenstreek, blijkt stiekem te onderhandelen met de vijand Leiden. Verraad aan de Duin- en Bol lenstreek en vooral aan de twee buurgemeenten. Die als het er straks toch op aankomt, stille tjes hadden gedacht met War mond een leuk triootje te be ginnen. Want Sassenheim mag dan wel een leuk centrum en een mooi zwembad hebben en Voorhout nog de nodige bouw grond, Warmond blijft toch een leuk plekje voor een burge meesterwoning waar je ook nog een bootje voor de deur kunt aanmeren. Je bent dan als trio opeens onderdeel van dat unie ke Groene Hart, hebt een korte- baandraverij, haalt een schrij ver in een jurk en een paar be kende schaatsers in je dorp, dus wellicht valt er eens wat te hul digen, en als de woningnood te hoog wordt kun je al die jonge ren altijd nog op een woon- bootje huisvesten. Water zat. En als je dan die oude tolpoort weer in ere had hersteld, had je de Leidenaars op weg naar het recreatie-eiland Koudenhoom ook nog een aardige poot kun nen uitdraaien. Dat gaat nu allemaal niet door. Of Sassenheim en Voorhout moeten ook gewoon een deel gemeente worden. sjaak smakman anton diedrich roza van der veer Bewoners van getroffen portiekwoningen kunnen nog niet terug mar huis De brandschade aan de achttien woningen aan de Boer- slaan in Katwijk bedraagt enkele honderdduizenden gul dens. Schade-experts hebben dat namens de Katwijk- sche Bouwvereeniging (KBV), eigenaar van de flats, bere kend. Afgelopen zondag brak brand uit in de portiekwo ningen aan de Boerslaan. De politie vermoedt brand stichting en daarom heeft de KBV een advocaat in de arm genomen om de schade te kunnen verhalen. katwuk rob onderwater In het onderzoek naar eventue le daders is de politie op dood spoor beland. De binnengeko men tips na de branden - er woedden er naast die in de Boerslaan nog twee in de on middellijke omgeving - leidden tot niets. In de afgelopen dagen heeft de politie folders ver spreid in de buurt in de hoop wat meer te weten te komen over de achtergrond van de branden. Door de brand zijn vijf gezin nen van de getroffen flats aan de Boerslaan elders gehuisvest. De schade is zo groot, dat de Katwijksche Bouwvereeniging nog tijd nodig heeft om de fa milies weer in hun oude wo ning te laten terugkeren. De KBV verwacht dat de flats uiter lijk binnen twee weken weer geschikt voor bewoning zijn. Totaal acht huizen werden door de brand tijdelijk onbe woonbaar. In de afgelopen da gen keerden drie gezinnen weer terug in hun woning. Zij moes ten het wel stellen zonder cen trale verwarming, maar de fa milies hielden zich warm met elektrische kachels. Vijf gezin nen verblijven nog elders. Vier van die families hebben onder dak gevonden bij kennissen en familie. Jannie Timmermans is met haar man tijdelijk gehuisvest in een hotel aan de Boulevard. Het gezin is echter niet com pleet. De baby van zes maan den logeert noodgedwongen bij haar schoonmoeder. „Daar wordt ze goed verzorgd, hoor", benadrukt Timmermans, „maar voor een moeder is dat natuurlijk niet leuk. Die wil het meemaken als die kleine het eerste hapje neemt. Zoals afge lopen dagen is gebeurd. Daar was ik dus mooi niet bij." Timmermans beseft dat ze ooit weer in haar flat aan' de Boerslaan kan terugkeren. Het liefst wil ze morgen terug, maar er is nog veel te doen in haar woning. Het keukenblok moet worden vernieuwd. Het ergste vindt ze de onzekerheid over de definitieve terugkeer. „Het was eerst twee dagen, toen twee we ken en nu hoor ik dat het wel een maand kan duren." Ze heeft het nu maar van zich afgezet om een planning te ma ken. Dat levert volgens haar toch alleen maar teleurstellin gen op. Ze vindt het een schrale troost dat ze niet de enige is die in de ellende zit. Haar bene denbuurvrouw zit met haar zes katten bij schoonfamilie. „Dat is drie dagen leuk, maar dan begin je het zat te worden." Ook voor Timmermans is het improviseren. Het ontbijt is goed geregeld, maar voor avondeten moet ze beurtelings naar haar moeder en schoon moeder. De Katwijkse heeft de brand nog lang niet verwerkt. Bijna een week nadat ze 's nachts werd wakker gebonst door de buurvrouw, komen de emoties boven. Van elk geluid in het vreemde hotelbed schiet ze wakker. „Ik lig er op te slapen. En als ik dan wakker ben, schie ten er allerlei gedachten door mij heen. Als mijn buurvrouw mij niet wakker had gemaakt, was ik er waarschijnlijk niet meer geweest. En de baby ook niet." Dat er in de flats geen nooduitgangen zijn, benauwt Timmermans. Ook daar moet ze steeds aan denken. Ze vindt dat het de hoogste tijd wordt dat er nooduitgangen worden aangebracht in de flat aan de Boerslaan. Volgens J. Turenhout van de KBV is het niet gebruikelijk dat er nooduitgangen bij het type woningen aan de Boerslaan aangebracht worden. Hij wijst erop dat de woningen voldoen aan alle brandvoorschriften. De flats zijn onlangs opgeknapt en door de brandweer kritisch be keken. De KBV heeft daarop be sloten om brandwerende mate rialen te gebruiken tijdens de renovatie. Komende dinsdag wordt er voor de tweede keer een bijeen komst met de getroffen bewo ners belegd. Over de eerste ver gadering, afgelopen dinsdag, hield Turenhout een goed ge voel over. „Want het is natuur lijk dramatisch wat er is ge beurd. Die mensen moeten tij dens zo'n bijeenkomst de emo ties van zich afpraten. Dat heb ben ze dan ook gedaan." De politie moet h%ar belofte na komen om in ruil voor het ge dogen van een coffeeshop de straathandel in softdrugs in Lis se aan te pakken. Die afspraak werd anderhalf jaar geleden ge maakt toen Lisse op aandrin gen van politie en justitie be sloot Happy Days Vborlopig te gedogen. Volgens de Lissese gemeente raad heeft de politie het er flink bij laten zitten. Ook eist de ge meenteraad dat politie en justi tie met een goed onderbouwd rapport komen over de overlast en de straathandel. Het rapport dat de politie eind vorig jaar presenteerde, was volgens de raad volstrekt onder de maat. De raad moest deze week een besluit nemen over de toe komst van coffeeshop Happy Days aan de Heereweg. Lave rend tussen de voor- en tegen standers van het ingezette ge doogbeleid had het college voorgesteld de coffeeshop niet langer te gedogen, maar pas tot sluiting over te gaan als een an dere gemeente zich bereid toont een verkooppunt voor softdrugs toe te laten. Hoe reëel die mogelijkheid is, bleef on duidelijk. Burgemeester Van Zon zei dat ze haar collega's in Voorhout, Sassenheim, Noord- wijkerhout of Hillegom de mid dag voor de raadsvergadering had ingelicht, maar dat geen enkele gemeente staat te trap pelen. Het collegeplan kreeg steun van CDA, PvdA en Nieuw Lisse (de collegepartijen). De laatste partij stelde nog voor een con venant op te stellen met de cof feeshopeigenaar, politie, ge meente en openbaar ministerie over het voorkomen van over last in de toekomst. Daar voel de Van Zon wel voor. WD, D66 en SGP/ChristenUnie keerden zich tegen het voorstel van het college. De WD vond dat Lisse de huidige coffeeshop gewoon moet toelaten. Volgens de libe ralen is er geen enkel nieuw ar gument om de coffeeshop nu te sluiten. D66 sloot zich hierbij aan na een felle discussie met de burgemeester over de door omwonenden aangekaarte overlast rond de coffeeshop. Volgens D66 had de burge meester eerder moeten zien dat er sprake was van vergaande overlast en had zij moeten op treden. Volgens Van Zon was daar tot voor kort geen aanwijs bare reden voor. Pas op een in formatiebijeenkomst kwam de waslijst met klachten van om wonenden naar buiten. De po litie zag ook daarin geen reden tot optreden. Voorlopig heeft het besluit van de raad geen concrete ge volgen. De verwachting is dat Happy Days in elk geval tot 1 augustus 2002 kan blijven draaien, de nieuwe 'peildatum' voor een besluit over het ge doogbeleid. Op dat moment moet er ook een goede evalua tie van de politie liggen. Daarin moet duidelijk worden aange geven wat politie en justitie fei telijk hebben gedaan om de overlast rond de coffeshop en de straathandel op het Vier kant, het plein voor het ge meentehuis en een aantal an dere plaatsen aan te pakken. insburg L. Heemskerk, vrijwilliger van de Rijnsburgse brand- Ieer, heeft gisteren een gouden dasspeld en een gemeentelijke iderscheiding gekregen voor zijn 25-jarig dienstverband. De asspeld is een traditioneel geschenk van de Rijnsburgse randweer voor mensen die 25 jaar bij het korps zitten. Drie an- ere vrijwilligers, J. van Egmond, L. Lindhout en C. van der ugten, kregen van burgemeester Van der Lee onderscheidin- :n voor hun 35-jarig dienstverband. 166 tegen kantoren op plek VW (ORDWukerhout D66 in Noordwijkerhout stapt af van zijn •rdere standpunt om een kantorencomplex op de plaats van it voormalige VW-kantoortje toe te staan. De democraten zijn niet meer van overtuigd dat het bollendorp inderdaad zo ingend behoefte heeft aan extra kantoren. Behalve de demo- aten zijn ook de bewoners van de Schoolstraat en omgeving »t niet eens met de bouw van een groot en hoog kantoren- implex vlak voor hun deur. De president van de arrondissen- entsrechtbank heeft hen onlangs in het gelijk gesteld in hun rzoek om een schorsing van de bouwvergunning. De rechter iet binnen zes weken definitief uitspraak. -bewoner DZH-woning wil rechtvaardigheid (ONDERWATER voormalige huurder van de ping aan de Cantineweg in Ï6, Lvijk overweegt juridische 0(kpen tegen de gemeente. Ex- voner A. van der Plas is het niet mee eens dat burge- ian:pster Van Wouwe na zijn ts (sionering zijn intrek kan ne- n in een huis, dat hij in 1997 dgedwongen heeft moeten laten, met het argument dat ——moest worden gesloopt. kn der Plas, werknemer van ^Mtoenmalige eigenaar DZH, ^He er graag blijven wonen, ^Hr het huis was 'wegbe- Hid'. De dienstwoning en l^fcijbehorende grond moes- plaatsmaken voor nieuw- ^vv. De plannen wijzigden C hij het huis had verlaten. |e voormalige bewoner I ?st uit de krant vernemen burgemeester Van Wouwe plan is in het pand te trek- In zijn huidige woning in ivijk aan den Rijn moest Van jen der Plas toen 'even slikken.' „Het is erg zuur om zoiets te moeten horen. Ons gezin woonde destijds heel erg fijn aan de Cantineweg. We wilden de boel verbouwen. Toen kre gen we van DZH te horen dat dat geen zin had." Voor de goede orde meldt hij dat hij de woning vrijwillig heeft verlaten. „Maar dat heb ik alleen gedaan omdat ik toen in de wetenschap verkeerde dat het huis zoiï worden gesloopt. Daarom zit ons dit heel erg dwars." Van der Plas vindt het alle maal onbegrijpelijk. Hij is in middels al bij de burgemeester en de wethouders op bezoek geweest. „Ik kreeg daar het be kende verhaal te horen. Dat kan allemaal wel zo zijn, maar het is toch niet eerlijk. Ik zou het cor rect hebben gevonden als ze dan eerst bij mij waren geko men om het te huren of te ko pen. Daarom moet dit onder zocht worden. Ik wil een stukje rechtvaardigheid. sassenheim sjaak smakman De plannen voor een super markt annex koffieshop in en achter het oude Onderdak aan de Hoofdstraat in Sassenheim zijn rond. Projectontwikkelaar Matser, die de centrumplannen samen met de gemeente uit voert, heeft overeenstemming met supermarktgigant Laurus over de komst van een Konmar nieuwe stijl. Volgens het bouwplan veran dert er aan de Hoofdstraatkant weinig. Het Onderdak is ge meentelijk monument en de voorgevel van het pand blijft zoals het nu is. Achter de gevel komt een restaurant annex kof fieshop die volgens woordvoer der W. Kroesen van Matser ver gelijkbaar is met de La Place- restaurants van Vroom Dreesmann. Het restaurant gaat over in de supermarkt, die er een moet worden van de luxere soort. Laurus kondigde vorig jaar aan dat de verschillende 'merknamen' - zoals Konmar, Edah en Super De Boer - wor den samengevoegd tot één soort, de Konmar nieuwe, stijl. Deze moet zich onderscheiden van de echte 'prijsvechters' door een uitgebreider assorti ment en meer service. Kroesen is blij met de komst van de Konmar, zegt hij. In combinatie met de koffieshop krijgt de zuidelijke kant van de Hoofstraat de beoogde 'trek ker', en bovendien betekent de komst van de Konmar dat Sas senheim twee luxe supermark ten krijgt (Albert Heijn en Kon mar) en twee 'prijsvechters' (Digros en Hoogvliet). „Dat is een mooi evenwicht", vindt hij. Volgens het bouwplan komt aan de Hoofdstraatkant een in gang naar de koffieshop en een doorloop naar de supermarkt. De supermarkt zelf loopt over de hele breedte van het oude Onderdak door tot een meter of tien van de Wïlhelminalaan. De winkel krijgt daardoor een beet je het karakter van een pijpenla. Een hoge pijpenla, want aan de zijkanten komen stalen bepla tingen. Met de 'borstwering' voor het parkeerdek mee wor dende zijmuren zes meter hoog. Wanneer er gebouwd gaat worden, is nog de vraag. Sas- senheimer W. Schinck, die naast het Onderdak een im- en exportbedrijf voor piano's heeft, heeft al in een eerder sta dium bezwaar gemaakt tegen de bouwplannen. Onder meer het feit dat er uiteindelijk een parkeerdak is gepland terwijl in eerdere bouwplannen sprake was van een parkeergarage, is hem een doom in het oog. Dat scheelt bijna twee meter in hoogte van de zijmuren van de supermarkt. De huidige plannen tasten het karakter van het villawijkje Wilhelminalaan-Koningspark te zeer aan, vindt Schinck. Overleg met Matser heeft daarin geen verandering gebracht: zijn be zwaar tegen de plannen ligt nog steeds op behandeling door de Raad van State te wachten. Wanneer de Raad van State zich over de bezwaren buigt, is Schinck nog niet bekend. Zelfs als de bouwvergunning er is, is het nog onzeker wan neer de bouw precies gaat be ginnen, zegt Kroesen. De bouwmarkt is op dit moment zo overspannen dat het ook projectontwikkelaar Matser re gelmatig niet lukt om bouwbe drijven te vinden voor de pro jecten die ze wil uitvoeren. Aan het Katwijkse strand mogen geen alcoholische dranken meer wor den verkocht. Behalve dan heel licht alcoholische, zoals bier en wijn. Wij begrijpen wel waarom. Denkt u eens mee: zo'n heel sterke borrel, wie drinken dat voornamelijk? Oude mannetjes. Jenever is een typisch alcoholistendrankje. En hoe zien die eruit in zwembroek? Juist. Nog af gezien van hun rode neus en pafferige kop. Dat hoeven we echt niet te zien op het strand. Je komt natuurlijk in de eerste plaats voor de zon, maar het oog wil ook wat. Maar wat willen we wel zien in Katwijk? Juist. En zeker als het echte champagne is. Zo trekt een van de mooiste stranden van Nederland toch het publiek dat het verdient, foto anp Makkie? Meen je dat? Zeg op. Hm, hm. Dus.... Nou, je bent het nog niet ver leerd zeg. Dus hij kan gewoon openblijven en bij de verkiezin gen kunnen we allemaal zeggen dat 't niet aan ons ligt. Heel mooi! Alleen heb ik nog wel één probleem. Wat doe ik als ie mand zegt dat dit nergens op is gebaseerd? Ik bedoel: we zou den een besluit nemen na een grondige evaluatie. Maar de po litie komt met een rapport van niks. Als we consequent zijn zeggen we: we nemen nu nog geen besluit, maar we doen dat pas als er wel een goed rapport ligt. Dat is toch eigenlijk wat we hadden afgesproken en beloofd aan de burger? Hoe bedoel je, dat ik geen ge voel heb voor politiek? Dubbelspion Peter van Bockhove wordt wet houder. Da's niks nieuws, dat is al eerder gebeurd. Verenigd Noord wijk verloor niet het op stappen van Koos Smit de wet houder die de coalitiepartij aan het college leverde, en kon nie mand vinden die de vrijgeko men plaats wilde overnemen. Van Bockhove, die na ruzie met ubilea Rijnsburgse brandweerlieden Hoofdstraat-zuid Sassenheim krijgt trekker

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21