Alphen krijgt dokterspost Rijnstreek Het zou zonde zijn als het dorpshuis verdwijnt' 'Onderkoning van Alphen' moet gas terugnemen Rijn Veenstreek Wethouder Beelen omarmt bouwplan voor Spoorstraat Personeelstekort kost jijnwoude 1,2 miljoen lphens bouwbedrijf mag ïizen Kerklaan bouwen iTERDAG 27 JANUARI 2001 974 19 Veer eerste paal in polder Oudendijk fouBRUGGEIn de polder Oudendijk in Woubrugge gaat de ene /'ja de andere eerste paal de grond in. Burgemeester Van Beek an Jacobswoude verricht dinsdag 13 februari om 15.30 uur de fficiële handeling voor acht koopwoningen van Woondiensten arwoude. Vorig jaar begon de bouw van een huis voor een rhtpaar dat vanwege de HSL weg moet uit Hoogmade. Vorige i eek woensdag gaven de wethouders Vink en Haasbroek het artsein voor de bouw van 26 herenhuizen. Jnderzoek borstkanker uitgebreid phen aan den run Meer vrouwen uit Alphen aan den Rijn kun- en zich laten onderzoeken op borstkanker. In vergelijking met ;n eerder onderzoek van twee jaar geleden is de maximum- eftijd verhoogd van 69 naar 75 jaar. Vrouwen vanaf 50 jaar ijgen een schriftelijke uitnodiging voor het gratis bevolkings- ïderzoek. Daarvoor staat vanaf 21 februari een mobiele on- :rzoeksruimte, de mammobiel, op het Lauraplein. Inlichtin- in: 071-5163322 (werkdagen tussen 10 en 12 uur). ld woude marieta kroft gemeester en wethouders i Rijnwoude hebben op- uw geld nodig om de perso- lsproblemen op te lossen, vragen de raad om bijna .000 gulden voor het inhu- van tijdelijke krachten in de ste helft van dit jaar. Daar t het niet bij. B en W komen nei met nog een voorstel om Z1 beschikbaar te stellen voor elijke krachten voor de ede helft van dit jaar. Het ige schat dat bedrag ook op ia zes ton. e raad wees in november eerder voorstel van B en W een half miljoen gulden r interim-personeel uit te iflken nog af. De politici gin- niet verder dan het be- kbaar stellen van drie ton. teleurgestelde college voor de toen dat het dit voorjaar Uieuw bij de raad zou aan- lenppen voor geld. Dat is nu id]ekomen, al valt het gevraag- bedrag bijna drie keer hoger lan de twee ton die de raad le i| beschikbaar wilde stellen. ,i jvan de oorzaken van de te ler is de ziekte van het irhoofd financiën. :t is deze afdeling waar de ineelsproblemen het itst zijn. Tijdens de com- iievergadering financiën van enkele weken geleden gaf wethouder Van der Lecq al aan, dat zelfs elementaire zaken als het werken aan de jaarrekening en de begroting gevaar lopen. Een ander probleem is achter stand bij het verwerken van de belastingaanslagen. Deze kun nen op zijn vroegst pas half april de deur uit, terwijl dat ei genlijk voor 1 maart moet. Ove rigens ligt de oorzaak bij deze vertraging niet alleen bij het grote personeelsverloop op de afdeling belastingen. Ook levert het bureau dat gegevens over de waarde van het onroerend goed heeft deze niet op tijd bij de gemeente aan, en zijn er problemen bij de automatise ring. De vertraging kan gevol gen hebben voor de hoogte van de uitkering uit het gemeente fonds van Rijnwoude. Vorig jaar kwamen er ook al veel problemen aan het licht op de afdeling financiën. Zo gaven ambtenaren twee ton uit zon der dat de raad dat wist. Burge meester Boelen, toen nog als portefeuillehouder financiën politiek verantwoordelijk, be sloot een extern onderzoek te laten verrichten. De resultaten worden de komende week openbaar. De commissie financiën be spreekt de problemen in de ver gadering van 8 februari. Alphense bouwbedrijf Ges- Holding BV mag hoogst- schijnlijk het terrein van /oormalige waterzuivering de Kerklaan volbouwen, de drie projectontwikke- s die op 4 december in het leentehuis hun voorstellen lenteerden, geniet Gesman (oorkeur van B en W. et plan van Gesman behelst bouw van 26 eengezinswo- |en en tien appartementen, koopwoningen variëren in prijs van 350.000 tot 800.000 gulden. De huur van de tien te bouwen huurwoningen zal zo'n 1200 gulden per maand bedra gen. B en W vallen voor dit plan vanwege de grote verscheiden heid aan woningtypen en prijs klassen. Bovendien heeft Ges man een plan voor waterzuive ring door rietfilters. Water uit keuken en badkamer kan met deze filters geschikt worden ge maakt voor het doorspoelen van het toilet. De politiek buigt zich op 6 februari over het plan. De bouw begint in de tweede helft van 2002. Pachters uit Rijpwetering maken plaats voor vrijwilligers rupwetering janneke de jonge De overhemden van Wil liggen gestreken in de kast en Mariska heeft de woonkamer eindelijk eens kunnen opruimen. „De kinderen moeten er ontzettend aan wennen dat we 's avonds thuis zijn. Nu moeten ze op tijd naar bed", zeggen Wil en Ma riska van der Star grijnzend. Per 1 januari zijn de twee gestopt als pachter van het dorpshuis in Rijpwetering en dat brengt een hoop rust in huis. Toch zijn de Van der Starren, en dan met name Mariska, nog regelmatig te vinden in het dorpshuis aan de Pastoor van der Plaatstraat. Een nieuwe pachter is er namelijk niet, en die komt er ook niet. Advies van Wil en Mariska aan het bestuur van het dorpshuis: zoek geen nieuwe pachter, maar ga over op vrijwilligers. Het zinde Wil van der Star ei genlijk met de jaren minder, het pachten van de Rode Zaal en de keuken. De prijs die ze moesten betalen om achter de bar te mogen staan werd steeds ho ger, terwijl de baropbrengst te rugliep. Wil: „De verbouwing van het dorpshuis liet op zich wachten. Mensen die kwamen kijken voor een partijtje, zijn daarom afgehaakt. Het zag er niet meer uit en bovendien konden we alleen een koud buffet maken, geen warm." Ma riska: „Ja, een pan soep op het huishoudgasstel, dat kon nog net." Toen vorig jaar de pacht voor 2001 bekend werd, besloten Wil en Mariska ermee op te hou den. „Je pacht werd alleen maar hoger en je kreeg er niets voor terug. Dat mag best eens gezegd worden. Het bestuur keek er eigenlijk van op dat wij wilden stoppen", zegt Wil. Wil en Mariska van der Star in de Rode Zaal van het dorpshuis in Rijpwetering: „De pacht werd alleen maar hoger en je kreeg er niets voor terug." FOTO HIELCO KUIPERS „Toen heb ik gezegd: waarom ga je niet met vrijwilligers wer ken? Dan zorg je ervoor dat je de winst zelf houdt. Want nu betaal ik jullie en de bar betaalt mij en ik houd er nauwelijks iets aan over." Nu is Mariska van der Star vrijwilligerscoördinator. Iedere vereniging heeft haar eigen bar- medewerkers, die op de dag dat de club het dorpshuis huurt voor de drankjes zorgen. Is er een bruiloft of een partij in het weekeinde, dan krijgen de vrij willigers betaald. „Het is nu best moeilijk hoor, als je ie mand iets ziet doen op een an dere manier dan waarop wij het deden. Maar je slikt een keer en je gaat door", aldus Mariska. Beide Van der Starren hopen dat het dorpshuis op deze ma nier kan blijven bestaan. „Want het zou zonde zijn als het ver dwijnt." Het echtpaar Van der Star draaide op 1 januari 1994 de eerste dienst in het Ripse dorpshuis. „Ik had eerst snack bar De Halte bij het sportpark", zegt Wü. „We namen het dorpshuis ervoor in de plaats, omdat we dachten dat we dan ook eens een weekend vrij had den." Dat viel tegen, en boven dien bleek de bar slechts een mager belegde boterham op te leveren. Daarom begon Wil na een jaar als chauffeur bij com- posteerbedrijf Groenrecycling. Dat werk doet hij nog steeds. Vanaf dat moment stond Wil eigenlijk nog sporadisch achter de bar. „Dat was ook eigenlijk niets voor jou", concludeert Mariska. „De andere kant van de bar gaat jou het beste af. Jij ging altijd in discussie met de vaste klanten, en dat werkt niet." Mariska daarentegen vindt het horecalèven zo leuk. dat ze nog best wat avonden in de week de vrijwilligers wil bij staan. „Want je maakt er vrese lijk leuke dingen mee", zegt ze lachend. Voorbeelden wil zeL niet geven. „Voor je het weet kwets je iemand als hij zijn ei gen verhaal in de krant leest. Het mag misschien gek klin ken, maar Wil heeft vooral goe de herinneringen aan de koffie- uurtjes na begrafenissen. Dan fungeerde het dorpshuis als au la voor het nabijgelegen kerk hof. „Die mensen komen dan droevig van het kerkhof van daan. Ze nemen koffie, ze ne men een broodje en dan is de sfeer ontspannen. Dat vind ik een hele goede functie van het dorpshuis." Allebei zijn ze blij dat de ge meenteraad van Alkemade on langs besloot het dorpshuis geld te lenen voor de zo nood zakelijke verbouwing. Maar ver velend is het wel, dat juist nu zij ermee ophouden, de zak met geld tevoorschijn komt. „Toen wij zeven jaar geleden begon nen als pachter zeiden ze al dat er een verbouwing aan kwam. Het is zuur dat je er de vruch ten niet van kunt plukken." Maar Wil en Mariska zouden zichzelf niet zijn als ze er toch weer een positieve draai aan geven. „Voor hetzelfde geld had het nog langer geduurd. Geluk kig weet je dat allemaal niet van tevoren." Betere verdeling diensten verlaagt werkdruk De huisartsen in de Rijnstreek zijn druk bezig om in Al phen aan den Rijn een dokterspost op te zetten om de werkdruk te verminderen. In de post kunnen de dertig tot veertig huisartsen uit de regio rond Alphen alle avond-, nacht- en weekenddiensten verdelen. Daarmee neemt de werkdruk tijdens die diensten met meer dan vijftig procent af, zegt de Alphense huisarts A. van Ge- meren, voorzitter van de District Huisartsen Vereniging in Zuid-Holland Noord. nog dit jaar zo n post komen. Net als voor de Rijnstreekpost heeft minister Borst geld toege zegd. Maar de artsen zitten nog altijd te wachten tot de regiona le zorgverzekeraar Zorg en Ze kerheid meebetaalt. De stap die de huisartsen in de Rijnstreek zetten is broodno- saskia buitelaar De Rijnstreek volgt met de dok terspost de landelijke trend om efficiënter samen te werken. In Leiden functioneert zo'n huis artsenpost sinds 1 januari en in de Duin- en Bollenstreek moet dig, zegt Van Gemeren. Nu de Alphense huisarts De Jong-van Leeuwen deze week is vertrok ken - de derde in korte tijd -, maakt hij zich zorgen over de huisartsen in Alphen. Vooral omdat er nauwelijks opvolgers te vinden zijn. „Voor dokter De Jong hebben we gelukkig een opvolger, want parttimers zijn er nog wel. Maar in Kerk en Za- nen zijn twee huisartsen weg gegaan en voor hen is er alleen maar tijdelijke vervanging. Ook de waarneming bij ziekte is een probleem. Volgens Van Gemeren staat er een grote druk op huisartsen om zich niet ziek te melden, ook als door werken bijna niet meer gaat. „De eerste maand ziekte van gen we in de eigen waarneem- groep op, net als tijdens vakan ties. Dat lukt meestal wel. Maar daarna wordt het problema tisch. Het kost veel moeite en vaak tientallen telefoontjes door het hele land om een waarnemer te krijgen. Gisteren kreeg ik nog een telefoontje van een collega die toch maar weer gaat beginnen, omdat niemand hem tijdens zijn ziekte kan ver vangen." Volgens Van Gemeren komen de dokters in een neergaande spiraal terecht vanwege de werkdruk. „Vroeger huurde je nog wel eens een vervanger in als je een dienst moest draaien, maar voelde dat je eigenlijk te moe was. Dat is nu onmogelijk, dus werk je maar door. Zelf heb ik vannacht gewerkt en van daag weer. Zo ga je langzaam door je reserves heen." De komst van een huisartsen post biedt volgens hem een goede oplossing. De dokters re gelen de diensten buiten kan tooruren dan niet meer in hun eigen waarneemgroep van circa zeven dokters, maar met alle collega's uit de streek. Voor de post is een aanvraag gedaan bij Zorg en Zekerheid. „Maar het heen en weer geschuif tussen de verzekeraars, de minister en andere instanties baart ons zor gen." Voor een post, inclusief een assistente, een verpleeg kundige en een reële vergoe ding voor de dokters, lopen de kosten al snel in de miljoenen. De huisarts hoopt dat het met de komst van een dokters post ook gemakkelijker wordt om nieuwe huisartsen naar de regio te lokken. „Die kijken eerst of de verdeling van de ex tra diensten goed geregeld is." Overigens wil Van Gemeren benadrukken, dat de huisartsen nog wel degelijk gemotiveerd zijn. „We maken ons weliswaar zorgen over de toekomst, maar we werken hard om een goed product te leveren. We blijven positief en patiënten kunnen op hun huisarts vertrouwen. Ik ben vandaag ook weer met ple zier aan het werk gegaan, on danks mijn nachtdienst. Ik merk het vanavond wel." 'Als het Masterplan klaar is sluit ik voldaan mijn loopbaan af en aan den run annette lameuer i de meest welbespraakte en de st besproken WD-wethouder van len aan den Rijn moet luisteren als Schaam spreekt. Tot tweemaal toe 1st Diederik van der Veen Meer- 1 (56) het afgelopen jaar een pas le plaats maken. Hij spreekt over jampjaar 2000'. igin juni dwong een licht hersen- ict de wethouder tot ziekteverlof, len verblijf in het Havenziekenhuis (otterdam volgde wonder boven der een snelle genezing. Half juli de wethouder enthousiast zijn ta lveer op. „Ik ga fluitend naar mijn het is mijn passie", zo verklaart ijn snelle terugkeer. Halve dagen, meer dan zestien uur per week, het advies van de doktoren. Toch l het lichaam van de wethouder energieke geest niet bij. „Op 8 de- ber was ik als gevolg van mijn der- iar lange strijd tegen de suikerziek- ilkomen uitgeput. Ik werd wakker tierkte dat ik geen controle had mijn linkerbeen." Diepgaande ge kken met het thuisfront, specialis- ïn zijn collega's op het stadskan- deden hem inzien dat hij gas st terugnemen. n der Veen Meerstadt blikt terug et verleden. „Na mijn studie tropi- landbouw in Deventer ben ik op 22ste gaan werken. Jaren heb ik i tropen gewerkt, alvorens ziekte dwong naar Nederland terug te Van der Veen Meerstadt han- e in oliepalmen, tropisch fruit, las, peper, later in de tropische ielt. „Ook reisde ik jarenlang naar billende continenten, met de no- temperatuursverschillen. Je jt dan toch veel van je lichaam, "fc'jiensen die mij omringen hebben len spiegel voorgehouden. Wil ik ïht hebben op een prettige tijd na 9oo2 arbeidzame jaren, dan rest mij anders dan de adviezen van de ^alisten op te volgen." Van der Veen Meerstadt: „De wil om door te werken is er, maar mijn gezondheid gaat voor." FOTO HENK BOUWMAN Dat betekent rust en regelmaat, geen geestrijk vocht, matig roken. De voor hem zo typerende sigaar houdt hij los jes in de hand. „Suikerziekte is goed beheersbaar, als je je aan de regels houdt." Met een joviale lach: „Ik ge draag me bijna als een heilige." Zijn vrouw Reijneke legt hem geen stro breed in de weg als hij besluit te stop pen. Maar ze is realistisch genoeg om te beseffen wat dat in de praktijk bete kent. „Dan zou ik pas stressen, ik word gek als ik achter de geraniums zit", roept de wethouder. Een compromis in de vorm van een 25-urige werkweek zien beiden wel zitten. December was niet alleen voor Van der Veen Meerstadt, maar voor het he le Alphense college een roerige tijd. WD-collega Lyczak stapte op en colle ga Dales (D66) werd burgemeester in Breukelen. Er bleven weinig wethou ders over om de zieke Van der Veen Meerstadt te ontlasten. Nieuwkomer Wienbelt (WD) nam economische za ken over, Voogd (CDA) werkgelegen heid, burgemeester Schoof internatio nale betrekkingen en in een duobaan, zoals hij het omschrijft, met Groen in 't Wout (CDA) behandelt Van der Veen Meerstadt de zaken aangaande de sta tionsomgeving. De portefeuilles ruim telijke ordening, volkshuisvesting, grondzaken en 'mijn lovebaby sport', houdt hij onder zijn hoede. Met pijn in het hart gaf hij de rest uit handen. Hij heeft het volste vertrouwen in zijn col lega's, maar Van der Veen Meerstadt is nu eenmaal een werkpaard. Vanuit zijn werkkamer op de vierde verdieping kan hij de bouw van het nieuwe stadskantoor volgen. Hij geniet er zichtbaar van. „Kijk eens wat prach tig, het achterste gedeelte zie je al he lemaal verrijzen. Alphen moet een stad worden, die wens doet Van der Veen Meerstadt doorzetten. „Je moet niet te ver in de toekomst willen kijken, maar mijn har tenwens is toch om het Masterplan aan de hoge zijde gerealiseerd te zien. Dan sluit ik mijn politieke loopbaan met een voldaan gevoel af. Niet ten koste van alles, begrijp me goed. De wil is er, maar mijn gezondheid gaat voor." Na de zomer besluit de wethou der of hij doorgaat of er een punt ach ter zet. Zijn bedrijf in tropische sier teelt staat volgens hem in de koelkast. „Wel houd ik de vakliteratuur bij, want politiek is een ongewis bestaan. Mocht het nodig zijn, stap ik zo weer in mijn bedrijf." Na zijn politieke carrière hoopt hij dat mensen hem herinneren als mede initiator van het masterplan. „Of ik Al phen op de kaart heb gezet? Laten an deren daar maar over oordelen. Wel hebben we met elkaar het startsein ge geven voor een uniek project. Alphen krijgt elan en uitstraling. Vroeger moest je naar Leiden voor dansles en naar Noordwijk om uit te gaan. Als al les gereed is hoeft dat niet meer. Inte gendeel, Alphen krijgt een aanzuigen de werking op de regio." Binnenkort gaat de schijnbaar on vermoeibare wethouder weer om de tafel met bierbrouwer Heineken. „Ik wil weten waar we aan toe zijn met de containeropslag bij de Gouwe. Dat be tekent veel voor het milieu. Dat de bouw overschrijding van de contouren betekent, weegt niet op tegen de winst van het vervoer over water." De sigaar is halverwege het gesprek uitgedoofd. Zo niet de onderkoning van de Rijnstreek: „Nee," zegt hij, ter wijl hij de wilde havanna weer aan steekt, „mijn werk is nog niet af." janneke de jonge Wethouder Beelen is enthou siast over de woningbouw plannen voor de Spoorstraat in Roelofarendsveen, zoals Woningbouwvereniging Al kemade (WBA) die donder dagavond heeft gepresenteerd aan de bewoners. „Het sluit aan bij de rest van de entree van Roelofarendsveen: het ge meentehuis, het nieuwe poli tiebureau met de brandweer en de voorlo pige schetsen voor de plek waar het po litiebureau nog staat." Wat Beelen vooral waar deert is de ruimte. „De gebouwen staan niet te dicht op de weg. Het voldoet aan de afspraken die we eer der hebben gemaakt voor de entree van het centrum." Een hoogte van vijf woonlagen vindt hij niet te massaal voor het tuindersdorp. „Dat het massaal wordt, voorkom je door het weids te houden. Het is bovendien een compromis tussen het financieel haalbare en het bewaren van de open heid." Evenals veel bewoners vindt Beelen dat de huizen er prima uitzien. „Het is een mooi plaatje. Je mag dan gehecht zijn aan de Spoorstraat zoals die er nu uitziet, wat er voor terugkomt is veel gerieflijker." Nog dit jaar moeten de veertig huizen aan de even zijde van de Spoorstraat tegen de vlakte, om plaats te maken voor veer tig eengezinswoningen die over vier hofjes worden ver deeld. Het gaat om huurhui zen en sociale koopwoningen. Op de plek van de brand weergarage komt een apparte mentencomplex met veertien huur- en twee koopapparte menten. Op de hoek van dé Stations straat en de Voorstraat komt een tweede ap partemen tencomplex, met daarin zeventien koophuizen. Beelen verwacht geen pro test van bewoners van de Voorstraat, die straks de open plek op de kop van de straat zien verdwijnen. „In mijn op tiek hebben die mensen geen last van verminderd uitzicht. En als het uitzicht mogelijk iets verandert, dan wordt dat vergoed doordat het aanzicht van het gebied verbetert", zegt de wethouder. Hij benadrukt dat het hele plan zonder dat woonblok niet doorgaat. „Het is duidelijk dat je er niet uit komt als je geen woningen verkoopt." 'Het voldoet aan de afspraken voor de entree van het centntm'

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19