'Warmond begeeft zich op glad ijs' 'De hulpsecretarie noemen we hier de afhaalchinees' Regio 'iozak van maïsmeel is i Oegstgeest wél een hit eiden wil groen Warmond li rsus voor ouders van een puber Container trappenmaker moet binnen maand weg Zelfstandig Jarmond ipasseerd ation Staalskelet wacht op dakplaten fERDAC 27 JANUARI 2001 wim koevoet olg van voorpagina t;n heeft er net zoveel be- bij als Warmond om de nondse buitengebieden en _rplassen open te houden, zei de Leidse wethouder Hillebrand gistermiddag, den mag het imago hebben het alle polders om zich het liefst volbouwt, maar visie van Leiden en War- id op de Kagerplassen en ;eving hebben altijd parallel pen. Geen wonder, want de oplassen zijn voor Leide- s het belangrijkste recrea tiegebied dichtbij huis." Hoewel Hillebrand overtuigd is van de mogelijkheid om van Warmond een Leidse deelge meente te maken, ziet hij wel de nodige haken en ogen. „De ze bestuurlijke constructie is uniek voor Nederland. We zul len een en ander in convenan- ten en verordeningen moeten vastleggen. Maar misschien dat toekomstige Warmondse be stuurders er niets van moeten hebben. Dat moet allemaal worden uitgezocht. Ik denk niet dat een en ander bij de ge meenteraadsverkiezingen in 2002 al zijn beslag krijgt." jan preenen De eigen identiteit verdwijnt lang zaam, van een hechte gemeenschap is steeds minder sprake en de inwoners hebben vrijwel niets meer te zeggen over hun eigen dorp. Ambtenaar en historicus Leo Hoeks is verre van en thousiast over het opgaan van 'zijn' Berghem (6000 inwoners) met Megen (3.500) in het veel grotere Oss (57.000) „Als inwoners van Berghem zijn we hier niets mee opgeschoten." Volgens de Haagse hoogleraar bestuurskunde Wim Derksen staat het model waar voor deze drie gemeenten in 1994 ko zen het dichtst bij de oplossing die Warmond met Leiden voor ogen staat. Alleen wil Warmond deelgemeente worden en zijn Berghem en Megen 'kernen' van Oss. Derksen was destijds als adviseur betrokken bij de samenvoeging van de Brabantse gemeenten toen herinde ling niet meer was tegen te houden, ook al waren de inwoners van Berg hem daar nog zo fel tegen. In een po ging om zo zelfstandig mogelijk te blijven, liet Berghem in een conve nant onder meer vastleggen dat het dorp een hulpsecretarie hield, dat er een dorpsraad kwam met een eigen budget en dat de positie van de vijftig ambtenaren die overgingen naar Oss werd veiliggesteld. Tot degenen die verkasten, behoor de Hoeks. Hij werkte op het gemeen tehuis in Berghem en werd coördina tor burgerzaken in Oss. Hij is echter in Berghem blijven wonen en komt na zeven jaar tot de conclusie dat de ver schillen met de periode vóór 1994 groot zijn. „De gemeenteraad kon destijds zelf alle beslissingen nemen. De dorpsraad, die gelijk met de ge meenteraadsverkiezingen wordt geko zen, heeft slechts een adviserende taak. De echte beslissingen worden in Oss genomen. De hulpsecretarie noe men we hier gekscherend de afhaal chinees. Voor een paspoort en een rij bewijs kun je er terecht, maar bijvoor beeld voor een geboorteakte moet je naar Oss." Hoeks schat in dat vooral Oss heeft geprofiteerd van de gang van zaken. „Deze gemeente kan nu gemakkelij ker uitbreiden en ontvangt daardoor steeds meer geld uit het gemeente fonds. Er komt nu een nieuwe wijk in Berghem. Daardoor verdubbelt het aantal inwoners van Berghem. Dat is goed voor de kas van Oss. maar slecht voor Berghem. Hoogleraar bestuurskunde Derksen: Als Warmond denkt dat inlijving bij Leiden een garantie is voor behoud van eigen beleidsruimte, dan begeeft zij zich op glad ijs. Dat stelt de Haagse hoogleraar bestuurs kunde Wim Derksen. „Welke bevoegdheden Warmond krijgt, hangt helemaal af van wat de gemeenteraad van het nieuwe Leiden toestaat." Volgens Derksen staat nergens in de wet omschreven wat pre cies de criteria en de bevoegd heden zijn van een deelge meente. „Dan kan je als ge meente Warmond vinden dat je beslissingsbevoegdheid moet houden, een eigen budget en een gemeentehuis, maar dat beslist de gemeenteraad van het nieuw te vormen Leiden." De samenstelling van die raad is afhankelijk van de uitkomst van nieuwe verkiezingen. „En het moge duidelijk zijn dat de 5000 inwoners van Wairnond het dan moeten afleggen tegen de 120.000 van Leiden." Het heeft volgens Derksen geen enkele zin om in een con venant vooraf duidelijke afspra ken te maken met Leiden over behoud van Warmondse be voegdheden. „Dat heeft geen juridische betekenis. Zo gauw beide gemeenten samengaan, bestaan de contractpartners al niet meer. Warmond kan zich hier dus op geen enkele manier tegen indekken. Zelfs niet via een gentlemens agreement, want tussen welke heren moet je die dan afsluiten? In het meest gunstige geval bestaat er voor Leiden nog zoiets als een morele verplichting jegens de bevolking van Warmond. Maar als je daar op gokt begeef je je echt op glad ijs." Nadelen van de deelgemeen te-constructie, ziet Derksen ei genlijk alleen maar voor War mond. ,Als deel van Leiden is Warmond minder goed in staat om ongewenste zaken op haar grondgebied tegen te houden. De bestemmingsplanbevoegd heid gaat immers naar de nieu we gemeenteraad. Theoretisch kan deze zelfs beslissen om de laatste restjes Warmonds wei land vol te bouwen." Boven dien zal de Warmondse burger een hogere gemeentelijke be lastingaanslag krijgen. „De OZB moet immers overal in de nieu we gemeente gelijk zijn." Toch vindt hij de stap van Warmond 'een logische'. „War mond hoopt op deze manier natuurlijk aan gedwongen her indeling te ontkomen. Het is dus een begrijpelijke stap. Maar Warmond moet natuurlijk niet suggereren dat er niets veran dert." Voor de stad Leiden heeft hij tenslotte nog een tip.Als ik het gemeentebestuur van deze stad was, zou ik de komende tijd op kousenvoeten reageren. Vooral niet te blij lijken, anders denken ze in Warmond meteen dat er een luchtje aan zit." zijn regelmatig uitverkocht, inderdaad' vole barbier er S 1 er zou het zijn van Oegst- naar de Leidse Stevens- Een kwartiertje fietsen? is het een wereld van ver- Tenminste, als het om ibewustzijn draait. Of om pedaalemmers. Het is hoe je het succes van de met het maïsmeelzakje in legstgeestse bekijkt. Waar Jozak in Leiden voor geen ra| loopt, sluiten veel Oegst- mbnaren het wonder tegen pchtjes in de armen. Üs oktober doen beide ge- aaken mee aan een proef- rarvt om het scheiden van te-, tuin- en fruitafval te loten. Wie zijn groene afval biozakje stopt, voorkomt I klodders stamppot in de n een putjeslucht in zijn Jn. Bang om het milieu te "Men met de aankoop van aajol vuilniszakken hoeft de lalniet te zijn. De zak bestaat eelzakelijk uit het natuurlijke 'ijcjliënt maïszetmeel dat ge- Iplost in het compost. 2f- 'scheiden met veel ge- fje|- biozak is op een zestal n^Bn in Oegstgeest te koop. de voor de hand liggende plek zoals de supermarkt, ma ken ook een reformhuis, een slager en een bloemist deel uit van het verkoopcircuit. En klaagzangen van winkeliers, zo als eerder in de Stevenshof, zijn in Oegstgeest niet te horen. Sterker: het compostwonder overtreft de verwachtingen. De Albert Heijn in de De Kempenaerstraat doet absoluut goede zaken met de biozakjes. Zijn klanten hebben onlangs twee weken tegen een leeg schap aangekeken. De bedrijfs leider bevestigt dat de zakken erg goed lopen. „Hoeveel rollen er in een week precies over de toonbank gaan, weet ik niet uit mijn hoofd. Maar ze zijn regel matig uitverkocht, inderdaad. Meer informatie mag ik u niet geven, dan moet u maar even met het hoofdkantoor in Zaan dam bellen." De verkoopster van Tuincen trum Van Nieuwland in Haas- wijk heeft ook niet te klagen over de verkoop van de milieu vriendelijke zak. „We verkopen er aardig wat. In elk geval veel meer dan we hadden verwacht. Op dit moment is het sowieso erg rustig bij ons dus deze week is de verkoop niet zo goed. Maar in het najaar toen er flink in de tuin werd gewerkt, wel. Ik schat zo'n vijf rollen per week. Vind ik veel." „De mensen die hier kopen zijn zo milieubewust dat ze lie ver helemaal geen zak kopen, met of zonder zetmeel. Maar ik moet zeggen dat de mensen die hem kopen inderdaad terugko men", zegt J. Ligthart van het Reformhuis op de Terweeweg. „Dat komt ook wel door de prijs, denk ik. 3,25 gulden gaat nog wel. Ik ben benieuwd hoe het loopt als de prijs omhoog gaat zodra de proef voorbij is. Y. Koops van de Dienst Mi lieu en Beheer van de gemeente Leiden bevestigt dat ze 'positie ve geluiden' heeft gehoord over de verkoop van de biozak in Oegstgeest. Een verklaring waarom het daar een top is en in de Stevenshof - vooralsnog - een flop, heeft ze niet. „Ik kan zeggen dat het aan het milieu bewustzijn ligt van de Oegst- geestenaar of aan een verschil in inkomen. Maar zeker weten doe ik het niet, dat moet straks uit de evaluatie blijken." De af gelopen dagen zijn in Oegst geest en de Stevenshof huis- aan-huis peilingen gehouden over het scheiden van afval en het gebruik van de biozak. 'Jnpuders die extra informatie willen over de :eit van hun kinderen begint op 8 februari irschoten de cursus 'Een puber in huis'. In iCt^eenkomsten van twee uur komen allerlei irri^verpen aan bod, zoals de ontwikkeling van je.ber, regels en grenzen, de vraag hoe je om gaat met conflicten en hoe je in gesprek met el kaar blijft.De cursus is bestemd voor ouders met een kind tussen 12 en 18 jaar en wordt op vijf donderdagavonden gegeven in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat in Voorschoten. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij de Stichting voor Opvoedingsondersteuning: 071- 5239671. den haag/zoeterwoude connie van uffelen Trappenmaker Van der Geest moet alsnog zijn con tainer met hout binnen vier weken verwijderen van de Nijverheids weg in Zoeter- woude. Blijft de container langer staan, dan moet hij 250 gulden per dag betalen. Dat heeft de rechtbankpresi dent in kort geding bepaald. In mei vorig jaar sommeerde hij Van der Geest al de con tainer binnen zes maanden te verwijderen. Toen liet Van der Geest de container staan, omdat het vonnis door een fout van de deurwaarder niet werd bekrachtigd. De rechtbankpresident noemde dat bij de behande ling van het tweede kort ge ding tegen Van der Geest 'een beetje flauw'. De trap penmaker zette de container een jaar of twee geleden voor zijn deur, nadat hij van Sas- tin BV een bedrijfsruimte op het industrieterrein Grote Polder had gekocht. De eige naar van Sastin wil het ding weg hebben, omdat het de verkeersveiligheid in gevaar zou brengen en parkeer plaatsen inneemt, maar Van der Geest liet de container staan. De ondernemer zegt nu dat hij met de eigenaar van Sastin overhoop ligt en dat hij het tweede kort geding als een 'treiterij' heeft bedoeld. Van der Geest zegt de contai ner op tijd te zullen wegha len, maar wil daarna naar een andere locatie verhui zen. et aond judy nihof Ie ositiepartij CDA heeft ster- 3ê edenkingen, maar de War- i idse collegepartijen Pro- 'i sief Warmond (PW) en WD eren voorzichtig positief op idee van burgemeester en louder om eventueel verder tan als deelgemeente van ïn. PW-fractievoorzitter ngerland kan zich 'de richting voorstellen', al hij niet te juichen. „Toen et voor het eerst hoorde, t ik: dat nooit! Mijn voor- 4 is eerder om met Alkema- Iimen te gaan. Maar Al- de heeft steeds laten we- een interesse te hebben." ewel Slingerland 'weer- voelt tegen de grote stad', tij het idee om deelge- ite te worden van Leiden verder onderzoeken. „Je een keuze maken. Als je doet dan zegt het rijk: we het zo. Overal zijn kleine lentes opgeheven. Als we j dans ontspringen, dan is - reiging er over twee jaar Op een gegeven moment urt het. Dat moeten we on- gen zien." realistisch is ook CDA- Hevoorzitter A. Lemmers. zelfstandig Warmond is lijk al bijna een gepas- I station. Het rijk wil naar re eenheden. We moeten ïoofd niet in het zand ste- 1 Toch betwijfelt het CDA it nsluiting zoeken bij Leiden rc beste is voor Warmond. 5C mond wordt dan wel inge- '0 loor Leiden, dat een stads- aliteit heeft. Het is de e gemeenteraad die de Ibesluiten neemt. Over za- ils belastingen heeft War- 1 dan niks meer in te bren- t CDA ziet zelf meer in een ntenis naar het 'kernen- )0 te leiderdorp De contouren van de Leiderdorpse Bloemerdhal worden steeds duidelijker zichtbaar. Deze week is het staalskelet afgebouwd en volgende week beginnen de bouwers aan het dak. Een hijskraan takelt de damwandplaten naar boven. Daarna worden ze uitgerold en vastgemaakt. „Veilgheid gaat daarbij voor alles", verklaart uitvoerder H. Overvelde van Van den Belt Bouwmaatschappij bv. Vandaar dat overal onder de dakspanten vangnetten zijn opgehangen. „Voor als iemand een misstap maakt en naar beneden kukelt." Het complex tussen de voetbalvelden van RCL en het KNVB-gebouw, krijgt een to tale oppervlakte van 2300 vierkante meter. Ruim tweederde daarvan is bestemd voor de sporthal en de tribune. De rest gaat 'op' aan kleedkamers, een kantoorruimte en een horecagedeelte. De hal wordt eind april opgeleverd. Daarna heeft de gemeente Leiderdorp nog een paar maanden nodig voor de inrichting van het complex. Naar ver wachting kunnen sporters vanaf eind mei voor het eerst gebruik ma ken van de nieuwe sportvoorziening. foto hielco kuipers modei' met Sassenheim met zijn 'bollenstreekcultuur' en Voorhout. Ook dan kan de 'kern' Warmond bepaalde be voegdheden blijven houden, al dus Lemmers. Een combinatie met Sassenheim en Voorhout heeft volgens Lemmers de voorkeur van een meerderheid van de Warmonders. „De en quête die we onlangs onder honderd mensen hebben ge houden, onderstreept ons standpunt. Tweederde kiest voor Sassenheim/Voorhout, als Warmond niet zelfstandig kan blijven." Het CDA vindt dat burgemeester en wethouders 'te makkelijk' de optie Leiden aannemen. „De optie Sassen heim/Voorhout ligt meer voor de hand en moet naar onze mening ook nader onderzocht worden. Pas als dat is gebeurd, kunnen we een afweging ma ken." Het voordeel van verdergaan als deelgemeente van Leiden is volgens PW'er Slingerland juist dat Warmond veel te zeggen blijft houden over de eigen voorzieningen, de subsidies aan de verenigingen en dat het ge meentehuis zijn loketfunctie houdt. „In een constellatie met drie gemeentes is dat lastiger." PW'er Slingerland is niet zo heel bang voor de 'stadsmenta- liteit' van Leiden. „De moderne filosofie van een stad is om mensen niet alleen te laten werken en wonen, maar ook re creëren." Slingerland ontkent niet dat Leiden 'erg met bou wen bezig is', maar dat zijn Voorhout en Sassenheim vol gens hem ook. Van groot belang is het om met Leiden tot 'juridisch water dichte' afspraken te komen, met name over het niet-bebou- wen van het buitengebied, vindt de PW'er. „Anders moe ten we er niet aan beginnen." Als het met convenanten niet lukt, dan kan het misschien via contracten, aldus Slingerland. „Van belang is ook of de pro vincie erin gelooft. Dan blijft het geen een-tweetje tusen Warmond en Leiden, mbar komt het in een groter bestuur lijk kader." Wat de provincie ervan vindt, is nog niet bekend. Gedepu teerde Dekker laat via een woordvoerder weten dat het idee van Warmond als deelge meente van Leiden hem 'inte ressant' in de oren klinkt. „Maar hij wil het voorstel eerst nader bekijken en met War mond bespreken, voordat hij er meer van kan zeggen", aldus de woordvoerder. PW-fractievoorzitter Slingerland is niet bang voor aantasting van het recreatiegebied als Warmond deelgemeente wordt van Leiden. „Recreëren hoort bij de filosofie van een moderne Stad." archieffoto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17