Geloof &c Samenleving VANDAAG BEROEPINGSWERK caravana Vrouw in de kerk krijgt wat ruimte, net als de hond Christus zou komen zot de kosmos uit elkaar vi 'Paus lijdt wél aan Parkinst Handenschudder werkte voor G Vaticaan blij met anti-abortusbesluit van Bush Bloed, steekvliegen en andere plagen ZATERDAG 27 JANUARI 2001 Vandaag 300 jaar geleden, op 27 januari 1701, werd de Duitse kerkhistoricus Johann Nikolaus von Hontheim geboren. Onder de schuilnaam Justinus Febronius publiceerde hij in 1763 een geschrift, waarin hij poogt protestanten, jansenisten en rooms-katho- lieken te herenigen. Dit door het gezamenlijke in hun leer stellingen te accentueren en door de macht van de paus te rug te brengen tot die van (een voorname) bisschop van Ro me. Zijn gedachtengoed werd bekend als 'het febronianis- me'. Hontheim werd door Rome veroordeeld. En hoewel hij later een deel van zijn stellingen herriep, bleef hij een criti caster van de kerkelijke autoriteiten. Hij stierf in 1796. Sommige rooms-katholieken vieren vandaag de feestdag van de heilige Devota van Corsica: een maagd die circa het jaar 303 op de pijnbank stierf voor haar geloof. Op zondag 441 jaar geleden, op 28 januari 1560, stierf de Pools gereformeerd theoloog Johannes Lasco, eigenlijk Jan Laski (geb. 1499). Hij brak in 1540 als priester met de rooms-katholieke kerk en zette zich als 'superintendent' in voor hervormde gemeen ten in Nederland en hervormde vluchtelingen in het buiten land. Zijn kerkorde en liturgie hebben later veel betekend voor de kerk in Nederland. Lasco onderhield onder meer be trekkingen met de hervormers Johannes Calvijn en Me- lanchton. De heilige van 28 januari is de invloedrijke middeleeuwse theoloog/filosoof Thomas van Aquino (1225-1274). Zelfs de huidige paus Johannes Paulus II ontleent nog veel van zijn gedachtegoed aan de denkbeelden van Van Aquino. Klooster voor zingeving en werk open vught ZIN, het klooster voor zingeving en werk, gaat eind deze maand in Vught officieel open. Het ontwikkelt programma's op het gebied van zingeving en werk ten dienste van organisaties. ZIN is een initiatief van Fraters van Tilburg en het communica tieadviesbureau Bikker in Rotterdam. De fraters zochten vier jaar geleden voor hun klooster" in Vught een nieuwe bestem ming, die aansloot bij hun doelstelling: zorg voor onderwijs en opvoeding. Daarbij kwamen ze in contact met Bikker, een bu reau dat streeft naar innovatie, werkpret en bewuste onderne merszin. 'Het verhaal gaat' in Noordwijk noordwukDe oecumenische werkgroep 'De bijbel ter sprake' van de Noordwijkse kerken houdt een bijbelkring over het vier de deel van het boek Het verhaal gaat van Nico ter Linden. De drie studiebijeenkomsten vinden plaats op 31 januari en 14 en 28 februari in parochiecentrum Maria ter Zee, Nieuwe Zeeweg 75. De bijeenkomsten zijn van 20.00 tot 22.00 uur en staan on der leiding van afwisselend pastoraal werker Horsthuis en de dominees Schultheiss en Roolvink. Hackers kraken site Radio Vaticaan rome» Computerkrakers hebben donderdag ingebroken bij de website van Radio Vaticaan. De schade als gevolg van hun actie bleef beperkt, meldde de Italiaanse krant II Messaggero gisteren. De aanval van de hackers kwam na een oproep van paus Johan nes Paulus II aan de rooms-katholieke gelovigen om de kansen van de nieuwe media te benutten. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: door de generale syno de als zendingspredikant voor China, C. van den Berg, voorheen predikant te Nieuw-Lekkerland, die dit beroep heeft aangeno men. Toegelaten: tot de evangeliebe diening en beroepbaar: Ph.A. Beukenhorst, Weegschaal 11, 4501 HS Oostburg; mw. G.H. Neppelenbroek-Kwakkel, Abe lenlaan 67,8024 CV Zwolle; mw, l,M, Pluim, Jan van Galen straat 12B, 9726 HM Groningen; C.W. Rentier, De Verwondering 55, 3823 HB Amersfoort; H.J.J.M.Tacken. Violier 65, 3434 HG Nieuwegein. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE- /NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Almere, A.W. Vos, Ned. Ger. pred. te Kampen; CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN te Mussel, H.K. Sok te Putten. 31 januari t/m 6 februari 2001 OPENINGSTIJDEN woensdag t/m vrijdag zaterdag en zondag 14.00 - 22.00 uur 10.00 -18.00 uur hardhoeve Zuidlaren Bnnk O.Z. 12a 9471 AE Zuidlaren tel.: (OJO) 409 88 88 amersfoort anp Zonder de hulp van een aparte commissie mist de Raad van Kerken de gevoeligheid voor het vrouwenvraagstuk. Het is volgens pastor M. Schulte Kem- na 'hoogmoedig' van de Raad om zonder sectie Vrouw in Kerk en Samenleving verder te gaan. Dit zei Schulte Kemna, rooms-katholiek pastor in Amersfoort op de 'boeldag' van de sectie vanwege haar ophef fing. De VKS fungeerde als ad viesorgaan van de Raad om de positie van vrouwen in kerk en maatschappij aan de orde te stellen. „De Raad heeft hulp structuren nodig om de positie van de vrouw in de kerk aan de orde te stellen", vond Schulte Kemna. Volgens M. Heinrichs moeten er 'waakhonden' ko men. Zij zetten met G. den Dulk-Barens, secretaris van de sectie, grote vraagtekens bij de beslissing van de Raad om de sectie op te heffen. „We zijn er nog niet", bena drukte M. Benard, aankomend predikante. Want, zo maakte ze duidelijk met behulp van een hondenriem, juist als vrouwen denken dat ze de ruimte kr ijgen in de kerk, drukt iemand op het knopje van de riem om hen ab rupt stil te zetten. voorspelde dat de kosn nen dertig jaar uiteen len en dat Christus laatste oordeel zou veile Zoals we intussen we de wereld niet uit el! leerlingen van Paulus den die valse voorspe corrigeren in de brief Kolossenzen, betoogt V ten. In die brief wordt dat Christus de b kracht in de kosmos is. ge leerlingen van Pau dat te ver en in de brie Efeziërs corrigeerden beeld opnieuw. Christu; hield niet de hele kosi een maar alleen zijn eig die voorgesteld werd al tus' lichaam. Van Kooten, zelf vindt niet dat dit soort ties het geloof onderm bezie de ontwikkeling religie vanuit een h perspectief, maar tegeli ik." Het vroege christendom is sterk beïnvloed door de Griekse filo sofie. Tot die overtuiging is G.H. van Kooten gekomen na vergelijking van de brieven van Paulus met Griekse literatuur uit die tijd. Deze week promo veerde hij op dit onderzoek tot doctor aan de universiteit van Leiden. Paulus heeft in het christen dom een sleutelrol gespeeld doordat hij een van oorsprong joodse kerk opengooide voor niet-joden. Hij was de eerste grote missionaris. Uit Van Kootens onderzoek blijkt dat hij daarbij aansloot bij Griekse denkbeelden. Zo'n Grieks denkbeeld was, dat de kosmos bestaat uit elementen, die door bepaalde krachten met moeite bijeen worden gehou den. Paulus verbond die theorie met het joodse geloof in een spoedig einde der tijden. Hij breda anp Paus Johannes Paulus II lijdt zeker aan de ziekte van Parkin son. Dat heeft aartsbisschop Gionvanni Re deze week in Ro me tegen bisschop Muskens van Breda gezegd. Muskens zei dat de ziekte van Parkinson het hele lichaam van iemand door dringt. „Dan kun je nie dat de geest helemaan schadigd blijft". De gezrl van de paus is voor Jij reden om te pleiten v 1 wereldsynode over het neren van de Kerk krachtige paus. Tot n steeds ontkend dat de p washington rome/vaticaanstad Johannes Paulus II bidt voor de eenheid van de Kerk in de St.-Paulus basiliek, gisteren in Rome. Het Vaticaan is inge nomen met het besluit van president Bush geen geld meer beschikbaar te stellen voor abortusprogramma's in het buitenland. Zowel de Osser- vatore Romano, de krant van het Vaticaan, als Radio Vaticaan hebben aandacht aan deze ontwikkeling besteed. De Osservatore noemde het besluit van Bush 'een duidelijke breuk' met het beleid van Clinton. Het dagblad wees erop dat Bush hiermee een streep zet door het eerste be sluit van Clinton als president in 1993. Die had de financiering van buitenlandse abortusprogramma's hervat waar president Reagan in de jaren '80 een eind aan had gemaakt. Voor Radio Vaticana verwoordde perschef Cathy Cleaver de instemming van de Amerikaanse bisschop penconferentie met het besluit. Volgens haar dwaalt Bush wel nog als het gaat om de doodstraf. Paus Johannes Paulus II had tijdens zijn laat ste bezoek aan de Verenigde Staten in 1999 gezegd dat de doodstraf niet in overeenstemming is met respect voor de menselijke waardig heid. FOTO ANSA PHILIPO MONTEFORTE De man die erin slaagde alle beveiliging te omzeilen en de Amerikaanse president George Bush de hand te schudden heeft verklaard dat hij een boodschap van God moest af geven. Richard Weaver is uitge groeid tot de nachtmerrie van de Amerikaanse veiligheids dienst. Vier jaar geleden slaagde hij er al in Bill Clinton te drukken en bij Bush hem weer. De veilighe regelen juist wai scherpt. Weaver zei dat hem een koud kunstj geloof dat God mij onz maakt voor de detec jes." Aan Bush over! hij op een briefje he Christus hoog te houde 'Rivieren van bloed' voorspelde Enoch Powell in de jaren zestig als zijn land, Groot-Brittannië, door zou gaan met het toelaten van een grote stroom immigranten. De oorspronkelij- <ke bevolking en de nieuwkomers zou den onherroepelijk slaags raken in een strijd om macht en middelen, waarbij het bloed rijkelijjc zou vloeien. Powell had ongelijk, maar de politicus die werd verafschuwd om zijn extreem- Z -rechtse denkbeelden, werd bewonderd om zijn fabelachtige oratorische vermo- &en- Hij koos dan ook feilloos een beeld LU dat tot op het bot doet huiveren. Het beeld komt uit hoofdstuk zeven van kU het boek Exodus. "En de Eeuwige zei tot Mozes: zeg tot Aharon: neem uw staf en I strek uw hand uit over de wateren van Egypte, over hun rivieren, hun kanalen <en hun meren en over alle verzamel plaatsen van hun water en zij zullen bloed worden: zodat in heel het land Egypte bloed zal zijn, zelfs in de houten en stenen watervaten. (Exodus 7: 19). De verandering van het water in bloed is de eerste plaag van de tien plagen waarmee God de Egyptenaren bestookt. God heeft de schreeuw om hulp van de Israëlieten gehoord. Zij zijn tot slaven 7^^ gemaakt door de Farao en God heeft be- sloten ze uit die slavernij te verlossen. Mozes en zijn broer Aharon (die voor de stotte raar Mozes het woord doet) worden er door God op uitgestuurd om voor voor vrijlating van de Is raëlieten te pleiten bij de Farao. Wie kent niet de Amerikaanse negro-spiritual: When Israel was in Egypt land. Let my people go. Oppressed so hard they could not stand. Let my people z°-' Of er een muziekje onder Mozes' tekst zat, vertelt het verhaal niet. Wel, dat de Farao niet wilde luiste ren en door God op de knieën werd gedwongen door een reeks gruwe len. Eerst diis die rivieren van bloed. Vervolgens een kikvorsenplaag. Dan het stof der aarde dat verandert in luizen (steekvliegen, wordt ook wel vertaald). Als ook dat niet helpt: vee pest. Daarna builenpest voor mens en dier. Daarop volgt de hagel die de oogst volkomen vernielt. De drie laatste plagen: sprinkhanen, duisternis en de dood van de eerst geborenen, worden bewaard voor de lezing van volgende week. In de drie millennia dat dit verhaal is verteld, lag de nadruk meestal op de bevrijding uit ellende. Ook al kan het lang duren, uiteindelijk komt er een eind aan slavernij en onderdrukking. Daar zorgt God voor. Enoch Powell mocht dan zijn toevlucht nemen tot de 'rivieren van bloed', Martin Luther King haalde zijn kracht uit hetzelfde verhaal, getuige zijn 'Let my people go'. Dat je met een bevrijder - ook al is dat God - ook een hoop ellende in huis haalt, is onderbelicht gebleven. Terwijl dat toch ook uit het verhaal kan worden opgemaakt. God, de bevrijder van het joodse volk (en daar mee van alle onderdrukte volkeren, groepen en individuen die van God bevrijding venvachten), zou gemak kelijk zonder plagen het volk Israel uit Egypte kunnen laten wegtrekken. Maar Hij wil laten zien waartoe Hij in staat is. En dat kan alleen als hij 'het hart van de Farao verhardt', dat wil zeggen als Hijzelf voorkomt dat de Farao onmiddellijk aan Zijn eis gehoor geeft. Net als alle machtheb bers ter wereld wil ook God laten zien dat Zijn middelen verder reiken dan waar de situatie om vraagt. God wil, net als de aardse heersers, Zijn tegenstrever een les leren die hij nooit meer vergeet. Volgens de traditie zat er steeds een jaar tussen de ene en de andere plaag. De tien plagen strekten zich dus uit over een periode van tien jaar. Tien jaar geleden woedde de Golfoor log, waarbij de Irakese 'Farao' Saddam Hoessein op de knieën werd gedwongen vanwege zijn in val en plundering van Koeweit. De plagen die zijn volk teisteren - honger, armoede, kinder sterfte, gebrek aan medicijnen - zijn het te gevolg van de sancties die de wereldgef 1 schap tegen Irak heeft ingesteld. De Iraki volking zou niet hoeven leiden, maar om dam Hoessein de wereldopinie wil bewei voert hij een voor zijn volk funeste politii van hij beweert dat hij daartoe door de s; jf gedwongen. Wat niet waar is, maar dat n leiden van het volk er niet minder om. In het geval Irak gaat het om eenzelfde s<L litieke strijd als indertijd in Egypte. De aif ligt voor de hand. Dat is minder het geval BSE-crisis, waaraan ik door het stof dat ij verandert moest denken. Ook daar blijkt iets dat als een bevrijding! was, een plaag-kant te hebben. Immers,! er mooier dan karkassen van geslacht vel nig verhitten dat de oorspronkelijke boul - eiwitten - zouden overblijven, die aan f vee konden worden gevoerd. Er zou minjj' E voeder uit andere bronnen nodig zijn enPd< door zou er in principe meer areaal overi voor de productie van voedsel voor mem beetje bevrijding van het wereldvoedselpj dus. In theorie. Niemand kon weten dat zou veranderen in 'luizen', oftewel dat eir zouden veranderen in dodelijke prionen Elke bevrijding, elke oplossing heeft zijn Weet dus wat je in huis haalt met een be| van Goddelijk of menselijk formaat. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wolkenvelden af en toe sneeuw. Langs de westkust vaak opklarin gen en vrijwel overal droog. Land inwaarts in de middag lichte tot matige vorst, aan zee maxima tussen 0 en 4 graden. Zweden: Bewolkt en af en toe sneeuw. In de middag op veel plaatsen lichte en in Lapland matige vorst, al leen in het zuiden nul graden of iets daarboven. Finland: Veel wolken en nu en dan sneeuw. Middagtemperatuur van ongeveer min 1 graad in het zui den tot min 7 in het noorden. Denemarken: Veel bewolking en zaterdag af en toe regen, zondag meest sneeuw. Middagtemperatuur dalend tot iets boven het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Af en toe zon, maar ook enkele buien. Zondag vrijwel overal droog, dan alleen in Schotland kans op een winterse bui. Mid dagtemperatuur tussen 4 en 6 graden. België en Luxemburg: Zaterdag geruime tijd regen, voor al in de Ardennen ook sneeuw. Zondag wat zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima tussen 2 en 5 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen, in de Voge zen en Jura ook sneeuw. Middag temperatuur van 5 graden in het oosten tot 9 langs de kust, zon dag lager. Zuid-Frankrijk: Eerst af en toe zon, maar ook een enkele bui. In de loop van het weekeinde meer wolken en van tijd tot tijd regen, in de bergen boven de 1100 meter sneeuw. Maxima zaterdag rond 12, zon dag tussen de 7 en 11 graden. Spanje: Zeer wisselvallig met perioden met regen en zondag veel wind. Ook kans op onweer. Maxima langs de Costa's van 14 tot 20 graden. In het noorden en mid den rond 11 graden. Portugal: Wisselvallig met geregeld buien en soms veel wind. Zondag in de Algarve opklaringen en vrijwel droog. Maxima aan zee van 13 graden bij Porto tot 18 in de Al- garve, zondag lager. Mallorca, Ibiza, Menorca: Meest bewolkt en perioden met regen, ook kans op onweer. Voor al op zondag veel wind. Middag temperatuur ongeveer 16 graden, zondag een stuk lager. Tunesië: Wolkenvelden en vooral in het noorden kans op een bui. Maxima dalend tot ruim onder de 20 gra den. Canarische Eilanden: Aan de noordkant van de eilan den wolkenvelden en vrijwel droog. In het zuiden steeds veel zon. Maxima tussen 19 en 23 graden. Oostenrijk: Overwegend veel bewolking en perioden met regen of sneeuw. Sneeuwgrens rond 900 meter. Zondag enkele opklaringen en met name in het noorden nog kans op een sneeuwbui. Maxima in de dalen ongeveer 4 graden. Zwitserland: Zaterdag bewolkt en van tijd tot tijd flink wat regen of sneeuw. Sneeuwgrens rond 900 meter. Zondag opklaringen en vrijwel overal droog. Maxima in de dalen dalend tot een graad of 4 op zon dag. Tsjechië en Slowakije: Overwegend veel bewolking en perioden met regen of sneeuw. In Tsjechi zaterdagochtend tijdelijk iets beter, in Slowakije zaterdag middag. Sneeuwgrens onder de 1000 meter. Maxima rond 4 gra den. Hongarije: In het algemeen veel bewolking en af en toe regen. Middagtempe ratuur rond 6 graden. Italië: Wisselvallig met overwegend veel bewolking en enkele buien. Sneeuwgrens rond de "1200 me ter. Maxima van- 5 graden in Mi laan tot 16 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Vaak bewolkt en met name op zondag regenachtig met kans op onweer. Middagtemperatuur rond 13 graden. Griekenland en Kreta: Wolkenvelden, ook af en toe zon en enkele buien. Zondag in het noordwesten lokaal veel neerslag. Op Kreta het hele weekeinde meest droog. Maxima van 11 gra den in het noorden tot 18 op Kre ta. Malta: Vaak bewolkt en soms pittige bui en met kans op onweer. Maxima rond 17 graden. Turkije en Cyprus: Af en toe zon en in de loop van het weekeinde in het zuidwesten kans op een bui. Maxima in het zuiden rond 16 graden, bij de Dardanellen iets boven de 10. ZONDAG 28 JANUARI 2001 Zon- en maanstanden Zon op 08.26 Zon onder 17.19 Maan op 10.24 Maan onder21.27 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.09 - 18.15 5.42 - 17 48 Laag 01.46 - 13.53 1.27 - 13.34 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) MAANDAG 29 JANUARI 2001 Zon- en maanstanden Zon op 08.25 Zon onder 17.20 Maan op 10.42 Maan onder22.35 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.34 18.55 6.07 18.28 Laag 02.05- 14.36 1 46 - 14.17 Boedapest zwaar bew no 2 Bordeaux regen z 5 zwaar bew zw 5 licht bew. zo 2 licht bew w 4 zwaar bew z 3 licht bew zw3 zwaar bew zw 3 7 1 23.0 5 18.4 x8 5 4.0 bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw koufront ÜÉfe opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur -1000- 'uchtdruk m, hecto pascal Istanbul onbewolkt Klagenfurt zwaar bew. no 2 Kopenhagen zwaar bew. z 2 Las Palmas zwaar bew. n 5 zwaar bew. w 5 zwaar bew. z 1 regen zo 2 s.O Lissabon Locarno Londen 22 17 00 14 10 1.2 5 3 17.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE 8.M Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) PUBLIC RELATIONS W.H.C.M. Steverink 071-5356 356 REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden Luxemburg regenbui Madrid regen Mallorca Malta Moskou zw3 regen zw 4 zwaar bew. w.s. 0 half bew. w4 zwaar bew. zw4 sneeuw z1 INTERNET: iv.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023-5317 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 531S92] ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tl 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTEN1 Maandag t/m vrijdag van 8.301( 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maahd (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1, betaling. VERZENDING PER POSj Voor abonnementen die per post (t worden verzonden geldt een toesli aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSdj Voor mensen die moeilijk lezen, a hebben of blind zijn (of een andel leeshandicap hebben), is een sarrf van het regionale nieuws uit het I Dagblad op geluidscassette beself informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuul Auteursrechten voorbehoj Dagbladuitgeverij Dam E-MAIL: redactie.ld@damiate.hdc.nl I K N U I Oen Helder 8 4 0.0 München halfbew: z2 5 2 7.0 Weerrapporten 26/01,16.00 uur: Rotterdam 8 5 0.6 Nice licht bew. zw5 12 6 15.2 station wee wind temp neersl Twente 8 3 2.4 Oslo regen z2 4 2 4.1 max min mm Vlissingen 8 5 0.0 Parijs zwaar bew. z4 8 5 4.0 Amsterdam 8 3 00 Maastricht 8 4 43 Praag zwaar bew z2 4 0 5.0 De Bilt 8 3 09 Aberdeen hall bew. zw4 6 4 2.0 Rome zwaar bew. zw 2 17 12 0.0 Deelen 10 3 28 Athene zwaar bew w.s 0 11 9 0.0 Split regen zw3 16 14 0.0 Eelde 8 3 1.0 Barcelona zwaar bew zw5 18 7 0.0 Stockholm zwaarbew z4 4 2 0.0 Eindhoven •8 3 1.9 Berlijn licht bew z3 5 1 0.9 Warschau zwaar bew zw3 3 -10.8 ONGEVALLENDIE N5T Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezönderl feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 te I

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14