eiden Regio Toch geen Leidse belastingkorting 1 iJ Ue Stemming Gehakte tomaten fJieuwe hoop voor esten Vrouwekerk Sil Politie begint dit jaar met nieuwe districten \rCrOY* w I ïwoners en - isitief over toeristen 'waterstad' Leiden en het water Laat die pui maar schuivi pi ner srkVEU gratis de nieuwste, dikke neckermann! Aasusrcuiabofvl 0900-20 fcRDAG 27 JANUARI 2001 13 J\ gemeente gaat onderzoeken of de restanten van de Onze Tve Vrouwekerk toch een prominente plaats kunnen krijgen Ie herinrichting van het Vrouwenkerkplein. Daarmee gloort nog enige hoop voor de Leidse en Amerikaanse volgelingen de Pilgrim Fathers die fel tegen de sloop van de oude bouw- ,|uge muur zijn. /er" )e Raad van State wees eerder deze week een bezwaar tegen mt sloopvergunning die de gemeente Leiden had verleend af. ndi armee kwam een eind aan een jarenlange discussie. De sloop oor de muur ligt zeer gevoelig bij Amerikanen. De Vrouwekerk Lu s in hun ogen de kerk van de Pilgrim Fathers voordat zij in 2 b !0 de oversteek waagden naar Amerika. Veel Amerikanen n hen als grondleggers van de Amerikaanse staat 'oor de gemeente is de in verval geraakte achterwand van het v ofdkoor al jaren een obstakel. Zeven jaar geleden besloot Lei- en< i de overblijfselen definitief Weg te halen. Door de juridische se tcedures zijn volgens wethouder van monumentenzorg ve chtold de oorspronkelijke herinrichtingsplannen voor het t)eK luwenkerkplein inmiddels verouderd. Bij het aanpassen van ,h plannen bekijkt de gemeente of de herinnering aan de luwekerk zichtbaar kan blijven. Eigenaars van goedkope huizen en winkelpanden gaan dit jaar meer ozb betalen Wethouder van financiën Van der Sande (WD) durft het niet aan om een speciale Leidse Zalmsnip in te voeren. Hij vindt het risico te groot dat de belastingrechter de Leidse belastingverordening afkeurt. In dat geval zouden Leidenaars die bezwaar maken tegen hun aanslag voor onroerend-zaakbelasting (ozb) dit jaar mogelijk niet hoeven te betalen. Dat zou een miljoenenstrop voor Lei den zijn. Met de 'Van der Sande-snip' had de wethouder een algemene korting op de ozb-tarieven willen geven. gelegen de effecten van de waardestijging van Leidse wo ningen en bedrijfspanden nog meer ongedaan te maken dan hij in zijn definitieve belasting voorstellen nu heeft kunnen doen. Nu ziet hij zich toch nog gedwongen vooral de eigenaren van onroerend goed met een waarde tot 150.000 gulden rela WIM KOEVOET De gemeenten Apeldoorn en Wageningen nemen het risico wel, weet Van der Sande. Maar zijn juridische adviseurs heb ben hem ontraden dit voor beeld te volgen. Er is Van der Sande veel aan tief een hogere belastingaanslag te sturen dan hem lief is. Hij vindt dat extra vervelend omdat eigenaren van duurdere pan den in veel gevallen veel beter wegkomen. „Onverkwikkelijk en absurd", noemt hij dergelij ke uitwerkingen van de her taxatie. „Helaas biedt de wet op de ozb mij geen mogelijkheden om hier nog meer aan te doen dan ik nu heb gedaan. Dit is wat ik eruit kan halen, het is niet anders." In de voorstellen van Van der Sande betaalt een eigenaar van een woonhuis in genoemde ca tegorie in 2001 ruim vier pro cent meer dan vorig jaar. Voor een winkelpand tot 150.000 gul den moet ruim 20 procent meer worden betaald. De wethouder is erin ge slaagd om de invloed van de waardestijgingen op het tarief te beperken door de 'Leidse be- lastingmix', waarbij de afval stoffenheffing in het ozb-tarief is versleuteld. In dit systeem betalen Leidenaars met een duur huis meer voor de verwer king van hun afval dan hun stadsgenoten met een goedko per huis. Van der Sande benadrukt dat de stijgingen het gevolg zijn van de hertaxatie van het onroe rend goed en niet van Leidse belastingmaatregelen. De ge meenteraad heeft in de begro ting al vastgelegd dat de ozb-inkomsten van dit jaar ge lijk moeten zijn aan die van 2000, met dien verstande dat ze W0 A doül HERMAN JOUSTRA Jeri en is een echte waterstad, aciliteiten voor botenbezit- en botenhuurders zijn zeer jorlijk, evenals het aanbod vveri de verschillende rondvaart- iciti n. Dat neemt niet weg dat aar we' wat kan worden ver- US rd. Zo zouden er meer aan- 5 eigertjes moeten komen, len sommige bruggen een je hoger moeten zijn en zou incie passantenhavens wel wat informatie mogen worden ven over de stad en haar iteiten. Dat zijn de belang- e uitkomsten van een on- 01 oek dat de gemeente afge- e™|n zomer heeft laten hou- door het Leidse bureau OS- De resultaten werden gis- Ses11 in het Stadsbouwhuis be- Igemaakt. iel van het onderzoek was indicatie te krijgen over het al boten dat 's zomers door ;n vaart, vast te stellen wie uikmaakt van het water en gaan in hoeverre men te en is over de Leidse wate- :n de faciliteiten voor wa- eristen. Door het onder- over een aantal jaar te her- wil de gemeente nagaan le effecten zijn van de ver- nde acties in de beleids- die de gemeenteraad in iber goedkeurde. In die beleidsvisie benadrukt de gemeente onder meer het belang van het ophogen van een aantal bruggen om de bin nenstad beter doorvaarbaar te maken, en van extra passanten havens en aanlegplaatsen. Op die manier moet Leiden nog aantrekkelijker worden voor de watertoerist, is de achterliggen de gedachte. Maar die aantrekkelijkheid is volgens de watergebruikers dus nu al behoorlijk. Op de Leidse wateren is het met name in de weekeinden en in de zomer heel druk. Dan varen er gemid deld enkele honderden boten per uur door de grachten en singels. De kapiteins van deze boten zijn voor het overgrote deel Leidenaren of mensen uit de directe omgeving. Dat geldt ook voor de opvarenden van de gehuurde boten. Voor beide groepen geldt dat zij op de wal weinig activiteiten ontplooien, mogelijk omdat zij op dat moment puur kiezen voor het recreëren op het wa ter. Voor de toeristen die voor een dag of wat in de haven lig gen, is de situatie iets anders. Ook zij zijn niet bijzonder actief op de wal, maar dat komt mo gelijk door een gebrek aan in formatie. Zij zijn in het alge meen wel tevreden over de voorzieningen in de haven. leiden Twee kinderen op een sleetje op het ijs. Deze prent is door de jury van de fotowedstrijd 'Leiden en het water' uitgekozen tot de win nende. Juryvoorzitter Kees de Mooy van de dienst economische zaken reikte gisteren de prijs uit aan de man die de foto schoot, Peter Meiman. Het aantal inzendingen bedroeg bijna tweeduizend en de amateurfotografen hadden een keur aan onderwerpen voor hun lens genomen: van ijspret tot rondvaart en van verstilde idyllische plaatjes tot gezellige bedrijvigheid. De vijftig beste inzendingen krijgen een plekje in de ten toonstelling 'Leiden en het water1 die tot en met 14 februari te zien is in het atrium van het Stadsbouwhuis. foto peter melman een interpellatiedebat een ruim uur durende reclamespot voor ;en partij maken. SP-fractieleider Vergeer kreeg het toch maar voor ir. Een afgeladen publieke tribune elemaal op zijn hand was, span en, publiciteit en geluidsbanden P-propaganda. otulisten moeten hun vingers iv tikken op Cors vele grote woor- Zoals 'de uitverkoop van een e beschaving'. Daarmee doelt hij wens van woningstichting Por- Dm een naargeestig flatgebouw in oge Mors te slopen. Dat is een lladenkast van beton, die on- s de Leidse woningnood steeds raakt en daarom door de corpo- wordt gevuld met buitenlandse enten met tijdelijke huurcontrac- lal wil zo leegstand en verloede- (lees: drugspanden en kraakac- tegengaan. Wat niet geheel onbe- elijk is. Maar wel tegen de regels, at woningen worden onttrokken iet reguliere woningtoewijzings- em, stelt de SP terecht, daarmee houdt het gelijk van de ttengooiers wel zo'n beetje op. De ttingsacties van de afgelopen we- ran een aantal flats waren wel een waar middel tegen vermeende anden. Zelfs de Leidse SP-sena- riek van Vugt werd van stal ge- en Cor zelf, nestor van de ge- iteraad, tikte een ruitje in om zich ing tot een pand te verschaffen, verloedering gesproken, i raadzaal gedroeg Cor zich dins- ils openbare aanklager. Hij schil- Portaal af als een criminele or- iatie en wethouder Ron Hille- d van volkshuisvesting als een mus. De volgepakte tribune ge- byNal 5 zich als volksgericht. emeester Jan Postma gaf dit SP- alle ruimte. Een beetje voorzit- ervoor gezorgd dat Cor zich leperkt tot de tijdelijke huurcon- en, het enige urgente element van scussie. Het besluit over sloop mmers nog lang niet. Als de bur- iles gemeester dat aan het begin van de vergadering duidelijk had gemaakt, was er voor die hele interpellatie hoog uit een half uurtje nodig geweest. Maar niet alleen Postma faalde. De raadsleden van PvdA, WD, D66, GroenLinks en het CDA verzuimden evenzeer de SP-tomaat te pureren. Sterker nog, zij presteerden het om als een SP-echo Portaal ter verantwoor ding te roepen vanwege 'slechte com municatie en gebrek aan inspraak'. De Grote Pot-verwijt-de-ketelshow. Pas na afloop kwamen in de wandel gangen de tongen los over SP-raadslid Paul Day, de man die beroepshalve buitenlandse studenten huisvest en zo in SP-terminologie medeplichtig is aan 'de uitverkoop van een stukje bescha ving'. Aan de ene kant jaagt Cor de studen ten de flat uit, aan de andere kant stuurt zijn fractiegenoot Paul ze er weer in. Kan dat ook even worden ge notuleerd? Gelukkig is er nog Filip van As van de ChristenUnie/SGP. In twee minuten, helaas pas aan het einde van het de bat, maakte hij gehakt van het SP-cir- cus dat volgens hem neerkwam op 'het opruien van een hele wijk tegen de gemeenteraad die nog niet eens aan zet is geweest'. Fijntjes voegde hij eraan toe dat hij andere fracties veel ergere dingen over Cor en de zijnen had horen zeggen in de wandelgan gen, maar dat die in de raadzaal liever zwegen vanwege al die mensen op de tribune. En daar had niemand, ook Cor niet, van terug. Aalbers Nuon heeft geld zat. Zo stopte het energiebedrijf zestig miljoen gulden in de bodemloze put die Vitesse heet, al leen maar omdat ex-voorzitter Karei Aalbers van de Arnhemse voetbalclub van die mooie ogen heeft. Nou ja, en omdat Nuon in heel Europa bekend wil worden natuurlijk. Voor het mo ment dat de grenzen echt opengaan en de grote internationale concurren tiestrijd op het gas- en lichtveld een aanvang neemt. Dan wordt naamsbe kendheid opeens heel belangrijk. En wat zou het dan niet handig zijn als Vi tesse voor die tijd her en der in Europa had gevoetbald met de naam van het energiebedrijf op de shirtjes. Dat mag een paar centen kosten. In de voorbereidingen op die concur rentiestrijd moest Nuon eerst groot worden. En dus kocht het bedrijf tal van andere energiebedrijven op. Waar onder het in de Leidse regio bekende Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR). Maar met de lusten kwamen de lasten. Zoals de vervuiling die een gevolg is van de voormalige gasfabriek aan de Maresingel. Op een terrein waar de ge meente nog zo'n 350 huizen denkt te kunnen bouwen. Leiden-Noord werd zeven jaar geleden al blij gemaakt met dat plan. Maar er zit nog maar weinig schot in. Eerst moet de vervuiling wor den opgeruimd. De sanering van het terrein kost dertig miljoen gulden. Leiden en de provin cie willen elk tien miljoen gulden voor hun rekening nemen. Nu de Nuon nog. Maar die is nog niet bereid om de knip te trekken. Dat is ook wel logisch. Want bij zo'n sanering komt op z'n best een groot houten bord te staan, waarop gemeld wordt dat de opdrachtgevers van deze klus de gemeente Leiden, de provincie Zuid-Holland en de Nuon zijn. En daar heb je als energiebedrijf dat de internationale markt op wil verrekte weinig aan. Naamsbekendheid in Lei den-Noord is niet de eerste zorg van de gas- en lichtboeren. Misschien kan Leiden iemand naar de villa van Aalbers in Marbella sturen voor een goed gesprek. Dan kan de ex- voorzitter van Vitesse uitleggen hoe je dat doet: de Nuon geld uit de zak klop pen. Of misschien moet Leiden wel gewoon wachten tot Aalbers de formatie van trainer Ronald Koeman aan een nieu we sponsor heeft geholpen, die de vor dering van zestig miljoen op Vitesse van de Nuon wil overnemen. Dan heeft het energiebedrijf weer wat geld over en kan het bouwen aan de Mare singel misschien eindelijk eens begin nen. TEKST: WIM KOEVOET en AAP RIETVELD TEKENING: MAARTEN WOLTERINK met de helft van de inflatie, dus met één procent, in de hoogte worden bijgesteld. De wethouder is laat met zijn belastingvoorstellen doordat er vertragingen waren bij de her taxatie van het Leidse onroe rend goed en doordat hij tijd nodig had om te onderzoeken hoe hij kon voorkomen dat de waardestijgingen van onroe rend goed al te zeer zouden doorwerken in de ozb-aansla- gen. Alles overziende oordeelt Van der Sande dat hij het 'voor de woningen redelijk droog heeft kunnen houden'. Minder tevreden is hij over de 'niet-woningen'. „Daar treedt nu toch het vervelende ver schijnsel op dat bij wijze van spreken de eigenaar van een klein winkelpand in de Haar lemmerstraat de kortingen voor veel grotere bedrijven betaalt. Probleem bij bedrijfspanden is ook dat ik met de Leidse belas tingmix niets kon uitrichten omdat bedrijven hun eigen contracten hebben afgesloten voor bedrijfsafval." „Procentueel is het in som mige gevallen schrikken," zegt hij „maar in centen uitgedrukt zijn het redelijk beperkte bedra gen waarmee de tarieven zijn toegenomen. Een bedrijf dat driehonderd gulden meer ozb moet betalen, zal daar niet fail liet door gaan, maar toch had ik graag die Leidse Zalmsnip doorgevoerd. Ik had dan met mooiere voorstellen kunnen komen." Een kunststof schuifpui van Van der Ploeg brengt niet alleen licht en ruimte, hij is ook volledig onderhoudsvrij. Van der Ploeg: een kei in k Kunststof Raamfabrikant b.v. TeL: (071) 331 53 61 Internet www.vanderploeg.nl unststof schuifpuien PABLO CABENDA Dit jaar nog zullen de herinde lingsplannen van politiekorps Hollands Midden hun beslag krijgen. Alle burgemeesters in de politieregio hebben gisteren tijdens een regionale vergade ring ingestemd met de plannen om het aantal politiedistricten van de huidige acht terug te brengen naar vier. Half februari worden de nieuwe districts chefs, hun vervangers, het hoofd korpsrecherche, het hoofd rechercheinformatieza- ken en het hoofd rechercheza ken benoemd. Voor de vacature van districtschef zal het korps kandidaten aandragen. De daadwerkelijke transformatie van acht naar vier districten vindt uiteindelijk in het jaar 2002 plaats. Op 1 juli 2003 moet de reorganisatie helemaal rond zijn. De herinrichting van het korps is een van de maatrege len die worden uitgevoerd om de 22 teams basispolitiezorg te versterken en te zorgen dat ze dichter bij het lokale bestuur komen te staan. Daarnaast is de reorganisatie ook een middel om het politie- adagium 'Meer blauw op straat' in praktijk te brengen. De schaalvergroting heeft namelijk tot gevolg dat het aantal lei dinggevende en ondersteunen de functies afneemt ten gunste van het peloton patrouillerende agenten. Dertig a veertig man worden toegevoegd aan de on geveer 850 dienders die zich nu al op straat begeven. Dat is ruim de helft van het totaal aantal politieagenten in de re gio Hollands Midden. Een lo gisch voortvloeisel van het hui dige politiebeleid, want in de afgelopen jaren is het blauw al toegenomen van ongeveer 600 tot het huidige aantal van 850 politiemensen. Het college hoopt de kosten van de reorga nisatie geheel te dekken uit de efficiencywinst die de herinde ling op den duur moet opleve ren. Een direct gevolg van de her indeling is ook dat een aantal politiebureaus overtollig is. Wat daarmee gebeurt en hoe de huisvesting wordt uitgevoerd is nog niet duidelijk. De vier politiedistricten die uiteindelijk onstaan in 2003 zijn: het huidige district Leiden- Voorschoten, de twee districten Duin- en Bollenstreek samen gevoegd, Rijn- en Aarlanden (Alphen) samengevoegd met de buur Rijn en Braasem en een nieuw district rond Gouda. i 242N-2AA7-i131 20C DhrVMevr.: Straat: Postcode: Woonplaats: Tel.nr E-mail: Geb.datum: Stuur ook een catalogus naar Dhr./Mevr.: Straat: Postcode: Woonplaats: Tel.nr: E-mail: Geb.datum: Ja, stuur mij gratis en geheel vrijblijvend nieuwe dikke Lente/Zomer-catalogus 2001 van Neckermana of surf naar www.necker (75cpm) Bent u «I ««te NedtentunriUnt? Oen hoeft u nu m verschijnt in een opUgt »an ruim

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13