Nieuw loonstrookje leidt tot veel vragen aan FNV iologische boeren willen steuntje in de rug Economie Monorail voor bloemen en planten Nederland loopt nog flink achter Akkoord Duits parlement over pensioenhervorming Groei luchtreizigers 7,9 procent De gevaren van privatisering ffERDAG 27 JANUARI 2001 irussel onderzoekt prijsafspraken cd's russel De Europese Commissie onderzoekt of de vijf grote nuziekconcerns zich ook in Europa schuldig maken aan prijs- fspraken voor cd's. Sony, EMI, Warner Music, Bertelsmann- lochter BMG en Universal zijn in de VS al op de vingers getikt oor het in onderlihg overleg kunstmatig opdrijven van de ca- 0 4 rijzen. Zij schikten in mei vorig jaar de zaak met de Federale 8.9 landels Commissie. Een woordvoerster van eurocommissaris 2 Jonti haastte zich gisteren te verklaren dat van een officieeel 0,4! nderzoek nog geen sprake is. De activiteiten bevinden zich 0.6 aar haar zeggen in een zeer pril stadium. Als de bewijzen kun- 7 en worden hardgemaakt, wacht de concerns een zware boete. a ihell verhoogt benzineprijzen '6,o yrterdam Marktleider Shell heeft gisteren de prijzen van ben- ne verhoogd. Euro ongelood stijgt met twee cent tot 2,53 gul- 0;8 en per liter. Super plus gaat met twee cent omhoog naar 2,66 j.2j alden per liter. Diesel blijft hetzelfde op 1,818 gulden. ara Lee: Wereldwijd 7.000 ontslagen zoj_ Sara Lee gaat dit jaar wereldwijd 7.000 mensen ont- en zich concentreren op voedsel, ondergoed en huishou- j j slijke producten. Het concern heeft 154.000 medewerkers in 2 2 :ertig landen en is in Nederland eigenaar van Douwe Egberts. e ontslagen vallen niet in een bepaald bedrijfsonderdeel maar i het hele concern. Acht grote dochterondernemingen, waar- !o ider Champion Europe, Sara Lee Apparel Australasia en enke- internationale bakkerijen worden verkocht. urinamers leven onder armoedegrens 4 ramaribo De meeste Surinamers leven ver beneden de ar- .2 oedegrens. Dat heeft het Surinaamse bureau voor de statistiek ikendgemaakt. Een inkomen van 655 gulden per maand geldt 6j i de grens. Ruim 85 procent van de bevolking zit echter op f n gemiddeld maandinkomen van 355 gulden. Het bureau ior de statistiek stelde ook vast dat Surinaamse huishoudens middeld meer dan een derde van hun inkomen uitgeven aan len en drinken, 14 procent aan vervoer en 8,4 procent aan ge- 6 uiksartikelen. Het is voor het eerst sinds Suriname in 1975 on- shankelijk werd dat de inkomens en uitgaven van de bevolking n onderzocht. Het onderzoek kon worden uitgevoerd dankzij f n bijdrage van 3,8 miljoen gulden van de Inter-Amerikaanse ïtwikkelingsbank. OvAA: Bestand accountants schonen i haag De Nederlandse Orde van Accountants- en Admini- atieconsulenten (NOvAA) wil het bestand aan accountants in q iderland flink uitdunnen. In het register waar alle accoun ts staan ingeschreven, zouden alleen nog die accountants oeten worden vermeld die het beroep echt uitoefenen. In de le sector zou het gaan om 7.800 van de circa 20.000 accoun- 2! its. De NOvAA vreest voor de toekomst van de accountants. 9. in imago is niet goed. De NOvAA is de beroepsorganisatie 3; n de openbare accountants van wie de meesten werkzaam d', n in het midden- en kleinbedrijf. De orde telt 6.500 leden. De dere belangenorganisatie, het Nivra, telt 13.500 leden. S: art koopt Portugese uitzender 0. 3. Jda» Uitzendconcern Start neemt de Portugese uiteender 2- jcontract's over. Met de aankoop zet Start voet op Portugese 5; dem. Start noemt de Portugese uitzendmarkt een kleine, ïar snel groeiende markt. In 1999 realiseerden de 190 uit- ïdorganisaties daar een gezamenlijke omzet van ongeveer 1 miljoen gulden. De verwachting is dat deze omzet tot 2006 :t 26 procent per jaar zal toenemen. Voor 2001 verwacht Sub- ïtract's een omzet van 7,7 miljoen gulden en een brutowinst i 0,5 procent. j' M komt personeel tegemoet Het Amerikaanse autoconcern General Motors (GM) met zijn Europese werknemers gaan praten over de voorge- 2. nen sluiting van een fabriek in het Britse Luton. De autofa- n' kant deed deze concessie nadat circa 40.000 van de 83.000 rknemers in Europa donderdag met korte demonstraties de iductie van nieuwe auto's had onderbroken. Het personeel (testeerde tegen een reorganisatie die GM eind vorig jaar ïkondigde. Daarbij gaan zo'n 6000 banen verloren. In Luton si ar het merk Vauxhall wordt gemaakt werken 2.000 mensen. Amerikanen hebben het vooral in Europa moeilijk. ibricage nieuwe Micra in Engeland j- den» De Japanse autofabrikant Nissan gaat het nieuwe mo- Micra in Engeland bouwen. Het concern trekt hiervoor 820 1 joen gulden uit. De productie in Sunderland gaat daardoor i hoog van 330.000 tot 500.000 auto's per jaar. Dat levert 500 101 ra banen op. Nu zijn daar 5.000 werknemers aan de slag. san gaf de voorkeur aan Sunderland boven de Renault-fa- jojBken bij Parijs. De Britse premier Blair heeft Nissan een sub- 10: ie van 140 miljoen gulden toegezegd. Eerder had Nissan la- doorschemeren te twijfelen bij zijn keuze omdat de hoge :rs van het pond mogelijk een nadeel zou zijn. icrosoft treft schikking met Sun iO' f vork Microsoft en Sun Microsystems hebben een schik- Qjg getroffen in een juridisch gevecht van meer dan drie jaar. 6 :rosoft betaalt de concurrent 52 miljoen gulden. Het conflict aide om de door Sun ontwikkelde computertaal Java, die pasbaar is in alle computersystemen. Volgens Sun schond rosoft de voorwaarden door de technologie zodanig te wijzi- dat die alleen werkte met zijn besturingssysteem Windows. 1 stapte in oktober 1997 naar de rechter. De schikking staat rosoft toe Java nog zeven jaar te gebruiken in bestaande ducten zoals Explorer en in producten in de testfase. rzekeraar Legal General groeit haag» Verzekeraar Legal General Nederland is vorig jaar ilieuw gegroeid. De inkomsten uit premies voor nieuwe le- sverzekeringen en koopsompolissen lagen 50 procent boven van 1999. Vooral de ko'opsomproductie droeg flink bij aan nkomsten. Het ging daarbij om 191 miljoen gulden. De tota- 5 Nieuwe productie was 214 miljoen. L&G onderscheidde zich |g jaar door welgestelden minder te laten betalen voor de 1 nrlijdensrisicoverzekering. Telefoon bij belastingsen'ice vakbond roodgloeiend amsterdam gpd-anp De meeste werknemers hebben het nieuwe loonstrookje enkele dagen later in de bus gekregen dan normaal. Meestal klopte het wel. De afgelopen dagen groeide het aantal bellers naar belastingservice van de FNV tot zo'n 200. Gisteren stond de telefoon zelfs roodgloeiend. „Het regent hier vragen", zegt coördinator Y. Knaap. Veel mensen die een lager nettosalaris onderaan hun strook aantreffen, snappen er niks van. Ze dachten dat iedereen erop vooruit moest gaan. De FNV komt veel onvoorziene problemen tegen. genoeg belasting betaalt (en dat is al snel het geval bij iemand met een klein pensioen), moet hij aan het einde van het jaar een groot deel van de heffings korting terugbetalen. „Dus houdt het stel weinig of niks van het voordeel over en kun nen ze er zelfs op achteruit gaan." Wat de FNV vooral steekt is dat een oud-bankdirecteur met een vet pensioen de heffings korting wel mag houden en een 'arme sloeber' niet. Knaap: „Het ministerie van financiën is op de hoogte van dit probleem, Een schrijnend probleem duikt bijvoorbeeld op als een man van 65 jaar of ouder met een klein pensioentje getrouwd is met een vrouw die jonger is dan 65 jaar. In het oude belas tingstelsel viel de man in tarief groep 3. Nu de tariefgroepen zijn geschrapt krijgt de vrouw een zogehete heffingskorting uitbetaald. Per jaar gaat het stel er dan in totaal zo'n 2.000 gul den op vooruit. Er zit echter een addertje on der het gras. Als de man niet maar de ambtenaren weten niet of ze het op tijd kunnen oplossen." Veel kostwinners treffen on deraan hun loonstrook een la ger bedrag aan dan ze gewend zijn. Dat gaat vooral om stellen die getrouwd zijn en waarvan de vrouw weinig of geen inko men heeft. In het vorige belas tingsysteem vielen de mannen in een gunstige tariefgroep. Daardoor hielden ze netto meer salaris over. Nu zien ze dat loon met 150 tot 200 gulden dalen. Dat komt doordat de tariefgroe pen zijn geschrapt. In plaats daarvan heeft de vrouw met geen of een kleine baan voort aan recht op een heffingskor ting. Dat bedrag wordt op haar eigen bankrekening gestort en dus niet meer verrekend met het salaris van haar man. Wie wil weten of het gezinsinkomen is gestegen, moet dat bedrag dus optellen bij het salaris van de man. „En dan is het inko men wel toegenomen. Veel mensen vergeten dat", zegt Knaap. Ook bellen er mannelijke kostwinners op die het sowieso maar niks vinden dat een deel van het inkomen voortaan rechtstreeks naar de vrouw wordt gestort. Ze vragen of dat niet anders geregeld kan wor den. „Nee dus." Veel mensen die vervroegd zijn gestopt met werken, worden geconfronteerd met een pijnlij ke fout. Knaap: „Sommige VUT-fondsen storten een veel te lage uitkering. Vutters krijgen een heffingskorting uitbetaald van 1,9 procent, terwijl die 5,6 procent hoort te zijn. „Dat kan een flink bedrag schelen." Het gaat hierbij om mensen die al met de VUT gingen voor 1 januari 1999. Knaap denkt dat de fondsen een foutje hebben gemaakt. Mensen die na 1 janu ari 1999 zijn gestopt met wer ken krijgen namelijk wel slechts 1,9 procent. „Waarschijnlijk hebben ze dat getal per ongeluk voor alle vutters genomen." naaldwijk Bij de bloemenveiling Holland in Naaldwijk wordt op dit ogenblik druk gewerkt aan het plaatsen van betonnen liggers als on derdeel van een 180 meter lange overdekte brug. (Zie foto boven) De zogeheten 'oversteek' vormt de verbinding tussen het bestaande ge bouw van de veiling en het in aanbouw zijnde Trade Pare Westland. In 2003 zullen de geveilde bloemen en planten via een monorail auto matisch door de bovenste verdieping van de 'oversteek' naar de exporteurs worden getransporteerd. De 'artistieke impressie' hieronder laat zien hoe de brugverbinding er uiteindelijk gaat uitzien. In het Trade Pare Westland kunnen de handelaren hun eigen kantoor- en op slaggebouw neerzetten. De veiling zorgt voor de infrastructuur. In de eerste fase komt er voor de exporteurs 95.000 vierkante meter bij en in de tweede fase nog eens 120.000 m2. A/let het project is voor de veiling Holland 275 miljoen gulden gemoeid. De eerste gebouwen moeten nog dit jaar in gebruik worden genomen. fotos anp ed oudenaarden aag cock runeveen 1 gisch boeren heeft de toe- t. Anders was Arno Bayens >k niet ingestapt. Bij de tap naar een meer milieu- delijke manier van fokken erbouwen heeft de boer ir wel financiële steun no- ftfgelopen donderdag bo- biologische boeren de de Kamer een petitie aan het plan de huidige [regeling af te bouwen. er Bayens verbouwt zijn s al biologisch, maar dubt ursdag ver zijn varkensbedrijf. „Ik ;st omschakelen", zegt hij. publieke opinie is voor. nobleem is: je moet heel 990 investeren. Meer dan een "en gulden. Je hebt niks 35.001 achter de hand als het 1»aat. Als je er als veehou der in investeert, is er geen weg terug." Dat noemt hij hét kern probleem, die enorme kosten die de eerste twee jaar moeten worden gemaakt zonder van af zet verzekerd te zijn. Riet Biemans, voorzitter van de Vereniging Biologische Var kenshouders, haakt gretig in. „Je moet investeren in je stallen om ze diervriendelijk te ma ken", zegt de Oostwoldse. „Var kens moeten op stro liggen, meer ruimte hebben, daglicht krijgen, ander voer hebben. Je kunt nief zeggen: Ik doe van daag dit hokje en morgen dat. Je moet in één keer over. Als het dan om'een of andere reden niet loopt, heb je niks." Het is het verhaal van de kip en het ei, meent ze. „Supermarkten zeg gen: wij willen het wel verko pen, maar er is niks. De boeren willen eerst zekerheid over af- Biemans mag elf jaar geleden uit ideële overwegingen zijn overgestapt, de bank kijkt voor al of de investering er ook uit komt. Bayens: „Biologisch boe ren is de enige manier om een goed bedrijf te hebben. Groot schalige veehouderij heeft geen toekomst. Maar ik heb ook kin deren. Er moet wel eten op tafel blijven." De boeren vragen geen structurele subsidie van de Tweede Kamer. Ze willen een bijdrage in de peperdure aanpassingen, zoals de meeste EU-landen verstrekken. Minister Brinkhorst van land bouw wil de huidige steunrege ling in twee jaar tijd afbouwen. PvdA, CDA en de kleine linkse en christelijke partijen willen overigens een voortzetting van het huidige beleid. Als de steun verdwijnt, dan kom je nooit aan een gezonder boerenbedrijf, vinden de betrokkenen. Er is een groot verschil of je een varkensbedrijf hebt, vertelt Riet Biemans, of akkerbouw of een melkveehouderij. „Daar hoeft men niet zo rigoureus te veranderen en men kan als het niks wordt gewoon op de oude voet verder gaan. Met varkens heb je je kosten al gemaakt." Bayens doet al aan biologi sche akkerbouw. Aardappelen, peentjes, erwten, dat soort werk. Dat is verbouwen zonder kunstmest en zonder chemi sche bestrijdingsmiddelen, maar met meer variatie van ge was, meer arbeidsuren en meer liefde voor de natuur. Dat is de manier om je boterham te ver dienen, vindt het tweetal. „Als je er op zo'n manier mee om gaat, geeft het ook veel meer waardering." Nederland heeft veel minder biologische boeren dan de om ringende landen. Momenteel zijn er bijna 1.400 biologische boerenbedrijven die zo'n 27.000 hectare onder hun hoede hebben. Het betekent dat ruim één procent van de land bouwgrond op biologische wijze wordt gebruikt. In Zuid- Holland ligt dat percentage nog lager (0,9%) „Nederland loopt hopeloos achter bij andere landen", zegt Francesco Melita van het Platform Biologica. De doelstelling is in 2010 het huidige aantal maar liefst te hebben verzeven- voudigd tot 200.000 hectare. Dat wordt, meent hij, toch al een gigantische klus. Maar als de Tweede Kamer alsnog de bijdragen in de hoge investeringen zo schrappen, dan is het eën utopie. Toch is de laatste drie jaar sprake van een impuls. Waren er in 1993 slechts 455 ecoboeren, sinds 1997 (op dat moment 750) is hun aantal met bijna 650 gegroeid. Dat heeft, zegt Melita, te maken met het feit dat na Konmar ook Albert Heijn biologische producten in het schap is gaan leggen. berlun dpa/rtr Het Duitse parlement is na an derhalf jaar debatteren gisteren akkoord gegaan met wijzigin gen in het pensioenstelsel. De veranderingen zijn nodig om dat het systeem door de toene mende vergrijzing anders niet meer te betalen zou zijn. - Op het ogenblik bedraagt de pensioenuitkering 70 procent van het laatstverdiende loon. In 2030 wordt dat 67 procent, ter wijl in de periode tot dat jaar de pensioenpremie omhoog gaat van 19,1 tot maximaal 22 pro cent. Bovendien zullen de pen sioenen vanaf 2003 langzamer stijgen. Verder krijgen de Duitsers de mogelijkheid om maximaal 4 procent van hun brutosalaris opzij te zetten voor aanvullende pensioenuitkeringen. Om dit te bevorderen, biedt de overheid belastingvoordelen aan. De Duitse minister van ar beid Riester sprak in het parle ment van 'de grootste sociale hervorming in de naoorlogse periode'. De CDU-oppositie daarentegen noemde het een 'bureacratisch monster'. Analisten vinden de hervor ming niet ver genoeg gaan. Het is een stap in de goede richting, maar niet de oplossing voor de komende dertig jaar. Over vier of vijf jaar zullen nieuwe her vormingen nodig zijn, menen zij. De regering heeft ten opzich te van haar oorspronkelijke plannen water in de wijn moe ten doen. Zo wilde minister Riester aanvankelijk dat het pensioen zou dalen tot 64 pro cent van het salaris. De regering heeft ook over wogen de pensioengerechtigde leeftijd met 2 jaar op te trekken tot 67 jaar, maar door verzet van de vakbonden is het daar niet van gekomen. Duitsland heeft een van de meest riante pensioenstelsels ter wereld. brussel anp het Verre Oosten en Afrika liet daarentegen een bescheiden groei zien van respectievelijk 4,8 en 4,2 procent. De capaciteit nam met een magere 4,2 procent toe. De be ladingsgraad van de toestellen kwam daardoor uit op 73,5 pro- cemt, een verbetering van het record uit 1998 met 1,2 procent. AEA-secretaris-generaal Neu- meister klaagde erover dat de luchtvaartmaatschappijen be perkt worden in het inzetten van extra capaciteit. De 29 Europese luchtvaart maatschappijen verenigd in de AEA, hebben vorig jaar 201 mil joen passagiers vervoerd tegen 186 miljoen in 1999. Dat komt neer op ruim een half miljoen per dag. De groei bedroeg 7,9 procent, nagenoeg het gemid delde van de afgelopen negen jaar. Het transadantische en Euro pese verkeer groeide iets har der, de eerste met 8,1 procent. Het vliegverkeer van en naar ECONOMIE WIJZER De NS directie ligt onder vuur. De directeur van private buson derneming Arriva stapt op. In Californië valt de stroom per toerbeurt uit. Allemaal sympto men van problemen met de privatisering van staatsbedrij ven. De gouden bergen die be loofd werden blijken molsho pen te zijn. Neem de situatie in Califor nië. Het blijft goed om naar de VS te kijken want daar zijn ze de ontwikkelingen hier nog al tijd voor. Het goede daarvan is dat wij van hun fouten kunnen leren om hen in een volgend stadium voor te kunnen zijn. Wat is er de hand? Net als hier, maar eer der, dacht men in privatisering een oplossing voor inefficiënte overheidsbedrij ven te hebben. De productie en distributie van de elektriciteit werden geschei den. Een aantal bedrijven mocht de elektriciteits bedrijven kopen. Dat werden dus onafhankelijke producenten die met elkaar moesten concurre ren om hun elektriciteit aan de afnemers te verkopen. Tot dus ver klopt het verhaal. Want als je een markt wil creëren dan moet je zorgen voor concurren tie. De bestaande elektriciteitsbe drijven (de Amerikaanse Ene- co's en NUON's) zouden voor de distributie zorg dragen. Zij moesten hun elektriciteit afne men van de (onafhankelijke) producenten, om die elektrici teit vervolgens door te sluizen naar de consumenten. Dat klink nog steeds goed. Maar nu komt het probleem. Want deze schakel kan en wil de overheid niet geheel loslaten. Ze wil niet dat de klanten aan de elektrici teitsbedrijven overgeleverd zijn. Want elektriciteit is een cruciaal goed. Ook in de VS kunnen politici niet toelaten dat elektriciteit voor armere mensen onbetaal baar wordt. Daarbij moeten ze rekening houden met het be drijfsleven. Wordt de elektrici teit voor hen duurder dan zou den ze misschien niet meer kunnen concurreren met be drijven waar de elektriciteit goedkoper is. Daarom wil de overheid de stroomprijzen con troleren en zo laag mogelijk houden. Toen de plannen werden op gesteld leken lage prijzen gega randeerd. Dank zij de concur rentie tussen producenten on derling en mei de distributeurs zou het allemaal toch veel goedkoper worden. Om zeker van hun zaak te zijn stelde de overheid maximale prijzen voor elektriciteit vast en liet de be drijven vervolgens aan hun lot over. Gevolg is dat de consu menten nu per toerbeurt zon- ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus universiteit der stroom zitten. Want wat is het geval? De distributiebedrijven heb ben de afgelopen maanden vijf tot acht keer meer moeten be talen voor ieder ingekocht kilo wattuur dan ze terugkregen van hun consumenten. Dat had te maken met beperkte capaciteit van de producenten en hogere grondstofkosten. De producen ten joegen dus hun prijzen om hoog maar de distributiebedrij ven konden hun hogere kosten niet doorberekenen aan de consumenten vanwege de maximumprijzen die de over heid vaststelde. De overheid heeft steeds ge daan alsof de werkwijze van de onafhankelijke producenten niet haar zaak is. Als zij niet willen uit breiden en als zij langer dan nor maal hun elektri citeitscentrales buiten werking stellen voor on derhoud dan is dat hun zaak. Maar dat is het niet want door die handelwijze schieten de stroomprijzen omhoog, althans voor de distri butiebedrijven. Wat we nu zien, is een machtsstrijd tussen de overheid en de private bedrijven. De laatste willen af van die maxi male prijzen en chanteren de overheid met hun faillissement. Ze hopen dat de overheid de maximale prijzen verhoogt of zelfs helemaal afschaft zodat zij alle ruimte hebben. De over heid zou wel eens kunnen rea geren door hun ruimte in te perken en veel meer controle te gaan uitoefenen. Hetzelfde zien we ook in het openbaar vervoer hier gebeu ren. De overheid wil het bus- en treinvervoer aan private be drijven uitbesteden en namens ons, de uiteindelijke afnemers, contracten afspreken. Het voor beeld van de markt voor elektri citeit in Californië vertelt ons dat ons een machtsstrijd tussen de overheid en de private be drijven staat te wachten. Inzet is in dit geval niet zo zeer de door de overheid vast gestelde prijzen maar de subsi dies die de overheid hen geeft (waardoor zij hun prijzen laag kunnen houden). Zij willen na tuurlijk hoge subsidies en de overheid zal die subsidies laag willen houden. Net als in Cali fornië zullen de bedrijven de overheid kunnen chanteren door te dreigen de treinen en bussen stop te zetten als er niet meer geld komt. Wat kan de overheid dan? Dreigen naar een concurrent over te stappen? Maar die is er niet. Ja, Netelen bos kan een Frans of Duits be drijf binnenhalen, maar die zal hetzelfde spelletje spelen. Het einde van het liedje is dat de overheid de zaak weer naar zich toe trekt.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 11