Sligro mikt op supers Chipknip wint steeds meer terrein Economie Felle Franse protesten tegen verhoging pensioenleeftijd Fortis verkoopt dochter in VS voor 2,6 miljard Duits-Spaanse steun in strijd sigarettensmokkel Ian Greenspan steunt plan iish voor belastingverlaging Hackers oorzaak nieuwe storing websites Microsoft Aftrek hypotheekrente opnieuw ter discussie 'Aanschaf zuinige auto belonen' TO a 1 rr consument bij aankoop van een energiezuinige auto een belas tingkorting krijgt. Maar het kabinet is er nog niet uit. Ook een korting op de wegenbelasting behoort tot de mogelijkheden. Door een Europese richtlijn kan de consument aan een label op een nieuwe auto zien in welke klasse van energieverbruik die is ingedeeld. Een soortgelijk systeem bestaat al voor huishoudelij- U ke apparaten. Nieuwe benzineauto's in de EU moeten in 2010 o.i gemiddeld 1 op 20 rijden, en dieselauto's 1 op 22. Het energiela- 2'j bel is verplicht op alle tentoongestelde auto's. Behalve Jorritsma M waren vanochtend ook Pronk (milieu) en Netelenbos (verkeer) 'e present op het Binnenhof om auto's van deze labels te voor- 2j zien. 13 Chiquita eist 1,2 miljard van Brussel I] Washington Bananenproducent Chiquita Brands International 4,1 eist van de Europese Commissie 1,2 miljard gulden omdat de commissie te laat haar invoerbeleid voor bananen heeft aange- 05 past. Chiquita, dat in ernstige financiële moeilijkheden verkeert, zegt daardoor schade te hebben geleden en wil een procedure i j beginnen bij het Europese Hof van Justitie. Bij de Europese o'.s Commissie maakt de megaclaim weinig indruk. Andere bana- o nenproducenten die actief zijn in Europa, maken wel winst en 0 staan dus niet aan de rand van de afgrond, zo zei een woord- 1 voerster gisteren. 2. 5! 1 tuismerk wint terrein op merkartikel joestduinenHet huismerk van de supermarkt heeft vorig jaar i lerrein heroverd op de A-merken. Bij de voeding kozen consu- menten in 21 procent van de gevallen voor huismerken, tegen 2(20,3 procent in 1999. Dat blijkt uit de gisteren gepresenteerde jaarlijkse Merkenmonitor van de Stichting Merkartikel en AC- 0 lielsen. Dure merken doen het meestal goed in tijden van eco- 1 lomische voorspoed, maar vorig jaar lukte het de fabrikanten Q liet hun relatieve positie te verbeteren. De laatste jaren kon het i merk wel winst boeken. De Stichting Merkartikel troost zich 1 net het gegeven dat mensen in enquêtes zeggen het A-merk q rernieuwender te vinden dan het huismerk. lennes Mauritz dupe van warmte q fOCKHOLM Door het vrij warme weer in 2000 is de verkoop van ien haag Minister Jorritsma (economische zaken) wil dat de i eren en wollen kleding bij het Zweedse concern Hennes o. lauritz tegengevallen. De omzet steeg weliswaar met negen irocent tot 8,9 miljard gulden, maar de winst voor belasting 3 lonk met 16 procent tot 990 miljoen. In het voorjaar en de zo- ner bleek het assortiment mode-artikelen niet goed afgestemd i e zijn, wat de prijzen drukte, waarna in de herfst de verkoop an buitenkleding door het warme weer stokte. Maar ook de ipening van winkels in nieuwe markten (Spanje, VS) drukte het esultaat. De kledingigant telt nu 682 winkels. Dit jaar breidt H M het aantal vestigingen uit met 100. Het concern expandeert net name in Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië,-Spanje en VS. Verknemers zijn baas ontrouw en haag Werknemers veranderen steeds makkelijker van aan. Anno 2001 heeft een 32-jarige gemiddeld al negen ver- chillende functies achter de rug. Deze trend, die in de VS al eel langer aan de gang is, doet zich nu ook in Nederland voor, onstateert het carrière-adviesbureau Drake Beam Morin )BM) naar aanleiding van een onderzoek onder meer dan 000 van zijn cliënten, uit achttien landen, waaronder Neder- ind. De meeste ondervraagden vervullen een functie in het liddenkader van ondernemingen en variëren in leeftijd van 30 it 50 jaar. Uit het onderzoek blijkt ook dat werknemers zich iet druk meer maken over mogelijk ontslag door een reorgani se, overname of fusie. ongerenplatform Yellow verdwijnt 4sterdam Jongerenplatform Yellow bestaat per 1 april niet leer. De vier bedrijven KPN Telecom, Radio538, Postbank en zender TMF trekken zich terug omdat het project te weinig iccesvol zou zijn. Zowel het ledenaantal als de opbrengsten aren te mager. Het streven was om tot 400.000 leden te ko en. Uiteindelijk meldden slechts 175.000 jongeren zich voor :n jaar aan. Jongeren kregen onder meer gratis internetdien- en en kortingen op producten aangeboden. Met Yellow wil- ïn de vennoten en de andere aangesloten bedrijven het grillige insumentengedrag van jongeren in kaart brengen. Videoland, 1( lilips, Free Record Shop en Mojo concerts zijn enkele bedrij- n die gegevens via Yellow kregen aangeleverd. kkoord chloortransporten in zicht gen/den haag Chemieconcern Akzo Nobel verwacht het i nnen afzienbare tijd met minister Pronk (milieu) eens te wor- n over het afschaffen van de chloortransporten. Het ministe- 11 van VROM wil nog niet reageren op het verloop van de ge- j rekken, al zegt een woordvoerder dat de toon 'constructief is. zo vervoert vanuit Delfzijl en Hengelo chloor per trein naar emische bedrijven in het Botlekgebied. Pronk wil dat Akzo t tot een minimum beperkt. Volgens de milieubeweging zijn transporten levensgevaarlijk. Akzo vraagt VROM 110 miljoen Iden vergoeding voor het definitief staken van de transpor- j Het bedrijf moet nu nog 10.000 ton chloor vervoeren we- ns leveringsverplichtingen aan bedrijven in Rotterdam. mzet vleesvervangers fors omhoog ingen De BSE-crisis heeft grote effecten op de omzet van ;esvervangers. In de laatste vier weken van het jaar 2000 zijn na 50 procent meer vegetarische hamburgers en worstjes op sis van soja, tofu en andere stoffen verkocht dan in dezelfde riode een jaar eerder. Volgens marktonderzoeksbureau GfK is vorig jaar voor 60 miljoen gulden aan alternatieven voor vlees kocht. Dat is een stijging van zo'n 22 procent. Vooral in de tste maanden is de omzet volgens onderzoeker J. Holla geëx- ideerd. „Vanaf oktober is het echt hard gegaan". 53 3 ii.ngton john wanders iespondent Greenspan, hoogste baas Amerikaanse centrale ban- FED), ziet ruimte voor een stingverlaging in de VS. Hij dat gisteren tijdens een 15 o zitting op Capitol Hill. De iraak van Greenspan - die e VS de status bezit van iod - is een belangrijke rug- teun voor president Bush. het "ka's nieuwe leider heeft ïkénti landgenoten een ingrijpen- iroceni stenverlichting in het voor- :ht gesteld. eenspan is onverminderd mening dat verlaging van lationale schuld de beste itie biedt op een blijvend nde economie. Maar er is ;ns hem zowel ruimte voor sing van de nationale ld als voor belastingverla- „Dat het een ten koste zou van het ander, lijkt nu niet ir het geval", zei Green- 19-59 t Congres zou er verstan dig aan doen niet te lang te wachten met het doorvoeren van een belastingverlaging, be toogde de FED-voorzitter: „De geschiedenis leert dat belas tinginitiatieven die gericht zijn op het stimuleren van de eco nomie moeilijk vallen in te pas sen tussen de nadering en het einde van een recessie." Als de nu geconstateerde groeidaling van de economie doorzet en een voorbode blijkt van een re cessie, dan zou een belasting verlaging wel eens een gezond effect kunnen hebben op de economie, meent Greenspan. Greenspan ging gisteren niet rechtstreeks in op het belas tingplan van president Bush. Wel waarschuwde hij het Con gres dat het de president niet volledig carte blanche zou moeten geven. Als de ramingen op termijn te optimistisch blij ken, zouden reeds goedgekeur de belastingverlagingen alsnog moeten kunnen worden opge schort, meent Greenspan. parus rtr/afp/dpa Protestacties tegen de plannen van de Franse werkgevers de pensioengerechtigde leeftijd te verhogen, hebben gisteren in tal van grote steden tot verkeerschaos geleid. Het openbaar vervoer lag op grote schaal stil. Ook op de vliegvelden rond Parijs heerste wanorde. In Parijs waren zeker 80.000 mensen op de been, in Marseille waren dat er 70.000, in Bor deaux 20.000, in Lyon en Grenoble ruim 10.000. In de Franse hoofdstad reden metro's en bussen, maar vielen vooral de regionale treinen uit. In andere grote steden reed het openbaar vervoer niet. Air France moest de helft van de korte en mid dellange vluchten schrappen. De internationaal opererende hogesnelheidstreinen Eurostar en Thalys reden wel normaal. Behalve in de trans portsector werden ook bij tv- en radiozenders ac ties gehouden. In Lille vochten stakende brandweerlieden met de mobiele eenheid. Aanleiding was de ontplof fing van een projectiel dat de mobiele eenheid had afgeschoten. Toen een brandweerman het oppakte, explodeerde het. De man verloor zijn hand. De landelijke actiedag was het gevolg van plan nen van de grootste werkgeversorganisatie Medef om te stoppen met haar bijdrage voor een aan vullend pensioen voor mensen tussen 60 en 65 jaar. Sinds 1982 is de pensioengerechtigde leef tijd in Frankrijk verlaagd van 65 naar 60 jaar. De ondernemers vrezen dat het huidige sys teem waarbij een werknemer na 40 jaar dienst met pensioen mag, niet langer is te handhaven. Als er niets verandert, zal het aantal gepensio neerden in 2020 even groot zijn als het aantal werkenden. Een Franse ME'er zit onder het schuim dat 500 pro testerende brandweerlieden met blusapparaten in het rond spoten tijdens de demonstratie in Lille. foto reuters pascal rossicnol V X V V Belangstelling voor ketens Spar en Sperwer Groothandel Sligro aast op een grotere rol in de Neder landse supermarktsector. Het Veghelse bedrijf heeft met de banken al afspraken gemaakt over kredieten, die no dig zijn om de ketens Sperwer of Spar te kunnen kopen. amsterdam* gpd „Er is ruim voldoende geld voor dergelijke overnames", kondig de directeur Slippens gisteren aan bij de presentatie van de jaarcijfers. „Wij willen in alle segmenten van de foodsector bij de sterkste drie horen. In die gedachte past het ook dat wij de derde levensmiddelenpartij in Nederland willen zijn." De interesse van Sligro in de 275 buurtwinkels van Spar kwam al in november naar bui ten, meteen nadat het Laurus- concern de afstoting van de Spar-keten had aangekondigd. Sperwer, dat met de super marktformules Plusmarkt en Garantmarkt iets groter is dan Spar, past volgens Slippens ook 'qua cultuur honderd procent bij ons'. In de discountzaken van Ba- sismarkt is Sligro niet geïnteres seerd. Voor levensmiddelen groothandel Schuitema (voor 73 procent eigendom van Al- bert Heijn-moeder Ahold) bleek Sperwer onlangs te duur. De geplande overname werd daar om afgeblazen. Sligro manifesteerde zich vo rig jaar al op het terrein van de supermarkten door Prisma - met de formules Golff, Attent en Meermarkt- in te lijven voor 86 miljoen gulden. Daarmee wordt in 2001 gemikt op een omzet van 2,4 miljard gulden (tegenover 1,7 miljard in 2000). Spar-winkeliers hebben giste ren overigens een voorlopig bod uitgebracht op hun eigen organisatie. De detaillisten heb ben laten onderzoeken of de le den samen het benodigde be drag bijeen kunnen brengen. Het 'indicatieve bod' omkleed met een aantal voorwaarden ligt inmiddels bij ABN Amro, dat de verkoop voor Laurus re gelt. Ingewijden schatten de waarde van de buurtwinkelke- ten op 88 miljoen gulden. papenburg De 'Radiance of the Seas' werd gisteren in alle vroegte van de werf Meyer in het Noord-Duitse Papenburg via de rivier de Ems naar de Noordzee gesleept. Met een lengte van 293 meter is de zeereus het grootste passagiersschip dat ooit in Duitsland werd gebouwd. Honderden toeschouwers keken op de oever naar de reusachtige boot die door de uitbundige verlichting voor een kerstachtige sfeer zorgde. Het transport naar open water was overigens vier dagen vertraagd door de lage waterstand van de Ems. foto epa ingo wagner amsterdam anp De Belgisch-Nederlandse bank verzekeraar Fortis heeft de Amerikaanse dochter Fortis Fi nancial Group verkocht aan The Harford Financial Services Group. Dat levert 1,12 miljard dollar op in contanten, ofwel 2,6 miljard gulden. Fortis maak te de afgelopen nacht bekend dat het verwacht dat de trans actie in het tweede kwartaal wordt afgerond. Fortis heeft de dochter van de hand gedaan omdat het in de VS een 'selec tievere' portefeuille wenst. Fortis Financial Group is ge specialiseerd in de verkoop van onder meer variabele levens verzekeringen en annuiteïten. Het dochterbedrijf kende de af gelopen jaren een stevige groei en rentabiliteit, maar heeft een gering marktaandeel. Als onderdeel van de over eenkomst zal The Harfort Group ook Fortis Advisers ko pen. Dat bedrijf opereert als be leggingsadviseur voor de 38 be leggingsfondsen van Fortis in de Verenigde Staten. Fortis gaat het geld gebruiken om de balans wat op te krikken. De bank-verzekeraar wil schul den aflossen die het heeft opge bouwd als gevolg van recente aankopen. den haag gpd Het gebruik van de chipknip wint terrein. Vooral in sectoren waar al veel automaten zijn ingericht op betalen per chipknip is er sprake van een forse groei. De kaart, waar mee elektronisch kleine bedragen kunnen worden afgerekend, is vooral aangeslagen in de cateringsector, zoals kantines en be drijfsrestaurants. Volgens cijfers van Interpay, dat het be talingsverkeer voor de banken verwerkt, werd er in de catering vorig jaar ruim vier miljoen keer betaald met de chipknip. Een verdrievoudiging van het aantal transacties vergeleken met 1999. De betalingen werden verricht bij 680 automaten. Ook bij parkeren stijgt het gebruik flink. In drie grote steden Amsterdam, Arnhem en Rotterdam verdubbelde het aantal transacties in 2000. In deze steden 'chip ten' automobilisten vorig jaar ruim één miljoen keer. In heel Nederland gebruikten automobilisten vorig jaar bijna 2,5 miljoen maal de chipknip om parkeergeld te beta len. Het gaat daarbij voornamelijk om het parkeren op straat. In veel parkeergarages moeten de automaten voor deze betaalwij ze nog geschikt worden gemaakt. De chipknip maakt ook een snelle op mars bij openbaar vervoerbedrijven, die deze betaalmogelijkheid bieden. De kaart kan nu worden gebruikt bij busmaatschap pijen in Zeeland en in Zuidoost-Nederland. Eind 2000 was het chipknip-gebruik daar volgens Interpay met 219 procent gestegen ten opzichte van eind 1999. Cijfers over het gebruik van de kaart door consumenten in winkels wil Interpay nog niet geven. De banken hebben jarenlang geprobeerd daar het chippen te stimuleren, maar de klanten wilden er niet aan. Een woordvoerder van Interpay verwacht dat dit zal veranderen, naarmate de chipknip in specifieke sectoren, zoals het openbaar vervoer, meer ingeburgerd raakt. De chipknip is het gezamenlijke initiatief van de grote commerciële banken, uitge zonderd de Postbank, die de chipper heeft. De Postbank weigert 'uit concurrentie- overwegingen' gegevens te verstrekken over het gebruik van de chipper. President Wellink van De Nederlandsche Bank heeft onlangs de hoop uitgesproken dat chippen dit jaar gemeengoed wordt on der de consument. Een massale acceptatie van het chippen zou de introductie van de euro, begin 2002, aanzienlijk vergemakke lijken. De betekenis van het chippen voor het totale betalingsverkeer in Nederland is ove rigens nog steeds klein, 'pinnen' is veel po pulairder. In het afgelopen jaar vonden er ruim 800 miljoen transacties plaats met de pinpas. Voorzitter Durge van de de taillistenvereniging is niet bang dat Sligro de ondernemers te snel af zal zijn. „We hebben een voorkeurspositie. In de over eenkomst met Laurus staat dat wij bij verkoop drie maanden voorrang hebben om zelf de rechten op Spar te verwerven." Voor de detaillisten heeft de koop grote voordelen. Eerder moesten zij naar de pijpen dan sen van de groothandels. Dur ge: „Om zulk gedonder te voor komen, doen we het bod. Dan zijn we baas in eigen huis." Spar doet het op het ogenblik erg goed. In vier maanden tijd zijn 25 nieuwe winkels ge opend. Steeds meer zelfstandi ge ondernemers stappen over van andere formules naar Spar. brussel/den haag anp De Europese Commissie is erg blij met de steun van Duitsland en Spanje in de rechtszaak te gen de Amerikaanse tabaksgi ganten Philip Morris en RJ Rey nolds. De twee concerns wor den ervan beschuldigd sigaret tensmokkel naar de EU te heb ben aangemoedigd of er actief aan hebben meegewerkt. De unie en haar lidstaten zouden daardoor vele miljoenen aan accijnzen en invoerrechten hebben misgelopen. Italië sloot zich eerder deze maand al aan bij de klacht die uit november dateert. Een woordvoerder in Brussel voor spelde gisteren dat nog meer landen zullen volgen. De klacht die destijds bij een Amerikaanse federale recht bank van New York is inge diend, spreekt van een zeer in genieus smokkelnetwerk dat de producenten van onder meer Marlboro en Camel hebben op gezet om hun merken af te zet ten. De drie landen die nu de Commissie steunen, behoren met Portugal en Groot-Brittan nië, tot de lidstaten die de meeste schade oplopen. Maar alle lidstaten lopen BTW-in- komsten mis. „Nederland heeft kennis genomen van de klacht van de Commissie. Wij beraden ons nog op eventuele stappen was de reactie van een woord voerder van staatssecretaris Bos (financiën). De Commissie eist terugbeta ling van de gemiste accijnzen en een boete om herhaling te voorkomen. Philip Morris toon de destijds geen enkel begrip voor de stap. ruswuk/washington anp/dpa Hackers hebben ervoor gezorgd dat de websites Hotmail.com, msn.nl, Microsoft.nl en Micro- soft.com gisteravond een paar uur onbereikbaar waren. Vol gens een woordvoerder van het Amerikaanse softwarebedrijf werd Microsoft het slachtoffer van een zogeheten 'Denial-of- Service'-aanval waarbij de sites worden overspoeld met data zodat de server het aantal aan vragen niet meer aankan. De sites zijn sinds het begin van de afgelopen nacht weer toegankelijk. Ook woensdag kregen internetters die een van de websites wilden oproepen, geen gehoor. Bijna een dag lang lagen de diverse diensten eruit waaronder Hotmail, de e-mail- service van Microsoft. De oorzaak van deze storing lag bij het bedrijf zelf. Door een fout van een medewerker kon den de computers die de naam van een domein vertalen naar het officiële adres van een pagi na, niet goed meer communi ceren met internet. Op de eigen webpagina maakte de software gigant zijn excuses. BELASTING BELICHT nigen zijn er bij geweest. Bos zelf liet snel na alle op winding een persbericht uit gaan waarin hij alle uitlatingen tegensprak. Volgens hem is de inkomstenbelasting nationaal beleid en valt Europees beleid op dit punt nog niet te ver wachten. En daar heeft hij gelijk in. De inkomstenbelasting staat totaal niet op de Eu ropese agenda. Hoewel er dus niets aan de hand is, was de discussie in middels wel alweer losgebarsten. De vreemdste (kenne lijk zelf verzonnen) argumenten kwam je tegen. Zoals de opvatting dat Ne derland de aftrek budgettair niet meer zou kunnen opbren gen door de geste gen rente en de vele nieuw afgesloten en hoge lenin gen. Allemaal onzin. Budgettair kan de Nederlandse schatkist de aftrek best hebben. De af schaffing staat politiek op dit moment totaal niet ter discus sie. Iedereen kan gerust slapen. Maar dit betekent niet dat er in de toekomst niets zal veran deren. Vanaf dit jaar is de aftrek al beperkt tot 30 jaar en is de renteaftrek voor een tweede huis geschrapt. Het is niet uit gesloten dat de regering ook iets wil doen aan de ongelijk matige verdeling van de aftrek. Want mensen met een hoog in komen krijgen meer terug dan belastingbetalers met een laag inkomen. Ook kan het best zo zijn dat de aftrek in de toe komst verdwijnt. Maar een der gelijke regeling zal altijd nog af trek toestaan voor oude geval len. Komt de regering niet met een overgangsregeling dan stort een deel van de Nederlandse Het afschaffen van de renteaf trek op hypothecaire leningen voor de eigen woning stond de afgelopen weken weer flink ter discussie. Reden voor alle op winding was dat staatssecreta ris Bos (financiën), in België ge zegd zou hebben dat onder druk van de EG de aftrek op ter mijn op de helling zou moeten. De volgende dag stond dit groot in de krant en een nieuwe discussie was geboren. Vaak komen der gelijke geluiden van de oppositie (met name Groen Links heeft de afgelopen jaren van zich laten horen). Ditmaal kwamen de uit spraken echter van regeringskant. En dan wordt alles ge lijk serieuzer. Kran ten, radio, tv en hypotheekver strekkers (en bemiddelaars) mengden zich in de discussie. Waarom is de discussie door de regering aangewakkerd? Zit er beleid achter? Proberen ze ons alvast te laten wennen aan het idee? Ik vermoed van niet. De uitlating van Bos moet je in zijn context zien. Want hij hield zijn speech in België. Dat ver klaart een hoop. België is na melijk niet blij dat Nederlan ders die in België wonen en in Nederland werken sinds 1 janu ari de mogelijkheid hebben om hun hypotheekrente in Neder land af te trekken. Als gevolg daarvan stijgen de huizenprijzen in de grensstreek met sprongen. Het was te ver wachten dat Bos daar in België iets over zou zeggen. Om de Belgen toch nog een beetje het gevoel te geven dat het in de toekomst wel zal meevallen. Of is hij gewoon verkeerd begre pen? Het blijft gissen want wei- DENNIS WEBER Universitair docent belastingrecht economie in. ijff W H pr r:if je' 3OT0 *rrriigg*WSi8l9ï2*!i 325,0

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9