Honderden doden bij zware aardbeving India België probeert te bemiddelen in Congo 'Heli's Angels accepteren God noch gebod' Buitenland ït rond Pinochet pgint zich te sluiten Televisiehackers krijgen koekje van eigen deeg Snelste veerboot Levenslang voor worstelaar (13) Voorsprong van Sharon slinkt niet i DAG 26 JANUARI 2001 [yanmar laat gevangenen vrij ngon* De militaire junta van Myanmar (Burma) heeft 85 po- ut 'eke gevangenen vrijgelaten. Het zijn volgens het Internatio- le Comité van het Rode Kruis leden van de jeugdbeweging a n de oppositiepartij NLD van Nobelprijswinnares Aung San iu Kyi. Zij zaten sinds september vorig jaar in hechtenis. De ijlating komt aan de vooravond van een bezoek van een be- igrijke delegatie van de Europese Unie aan het land, die vol- nde week de mensenrechtensituatie in Myanmar wil onder- eken. lieuw olielek in Ecuador Ecuador is na het ongeluk met de tanker Jessica bij de lapagos-eilanden opnieuw getroffen door een olieramp. Ten (den van de hoofdstad Quito liep 1,6 miljoen liter olie weg uit h kapotte pijpleiding en kwam terecht in de rivier Toachi. De Jtoriteiten sluiten niet uit dat het om een aanslag gaat. Ondui- Éijk is vooralsnog hoeveel schade aan het milieu de nieuwe lecatastrofe aanricht. De rivier Toachi mondt uit in de Stille Jeaan. In december kwamen zeker zeven mensen om en raak- ii twintig personen gewond bij drie aanslagen op olieleidin- h in Ecuador. Niemand heeft tot nu toe de aanslagen opge- o» ttbotje gaat grote piramide in - jn «o Een 19 centimeter groot robotje wordt binnenkort de inenste kamers van de grote piramide van Cheops in Giza in- - stuurd. Zes jaar geleden werd er ook al een robot de piramide [estuurd. Toen vonden Duitse Egyptologen daarmee een klei- deur onder de grafkamer van de koningin. Het nieuwe ro- laarl 'je moet uit gaan vinden wat er achter die deur zit of ligt. jjP! ogelijk leidt de deur naar originele grafkamer van Cheops", us Zahi Hawass, de beheerder van de piramides gisteren, gens de Egyptologie verklaarde Cheops zichzelf tot God na- hij vijfjaar aan de macht was geweest. Hij liet toen voor uzelf een grafkamer binnen in de piramide aanleggen in ats van de toen gebruikelijke tombe onder de piramide. dial eel form" »den bij vliegtuigongeluk Duitsland iSBURGEen vliegtuigongeluk even buiten de Duitse stad ;sburg heeft gisteravond zeker vier mensen het leven gekost, ivijfde van de inzittenden van het toestel is met zware ver- idingen overgebracht naar een ziekenhuis, zo maakte de po- bekend. Het vliegtuigje van het type Piper was onderweg Londen naar Augsburg toen het op enkele kilometers van vliegveld neerstortte in een bos. nator Clinton haalt uit naar Bush hingtonIn haar eerste grote politieke toespraak als sena- i heeft Hillary Clinton gisteren fel uitgehaald naar de nieuwe ïrikaanse president Bush en zijn beleidsplannen. De voor- ige first lady waarschuwde haar toehoorders voor de gevol- van Bush's plannen voor belastingverlaging en de gezond- Iszorg. Het voornemen om 1,3 biljoen dollar aan de Ameri- nse belastingbetaler terug te geven, noemde senator Clinton aarlijk. Het zou leiden tot hernieuwde begrotingstekorten, lubaanse president Castro heeft gezegd dat hij hoopt dat de rikaanse president Bush niet zo 'stom' en 'mafiosi' is als hij t ziet. f overwegen sancties tegen Liberia 'Ork De Veiligheidsraad van de Verenigde Nqties is giste- begonnen met besprekingen over het instellen van sancties n het West-Afrikaanse Liberia. Groot-Britannië heeft met- im strenge en onmiddellijk ingaande sancties gevraagd, lat de Liberiaanse leider Charles Taylor uit winstbejag de le strijd in het buurland Sierra Leone gaande houdt. Voor lebat begon had de Liberiaanse minister van Buitenlandse ;n, Monie Captan, de raad bezworen dat sancties niet de manier zijn om de problemen op te lossen. Ier geeft eigen zoon aan Een vrouw in de Amerikaanse plaats Stanton in de California heeft gisteren haar twintigjarige zoon aangege- iij de politie wegens roofovervallen. Dat heeft een woord- Ier van de politie bekendgemaakt. De vrouw herkende zoon op beelden genomen van een overval door bewa scamera's in een van de slijters. Bij de achttien overvallen Ie jongeman sinds november pleegde, maakte hij naar jyf/itting 7.000 dollar buit. Daarnaast vergat hij nooit Cognac, 30 57 bier en sigaretten van de merken Newport en Camel >er.o e zaken mee te nemen. cord HTV-infecties Groot-Brittannië en» Het aantal mensen bij wie vorig jaar in Groot-Brittan en HIV-infectie is vastgesteld, is nog nooit zo groot ge- •500,kt. Volgens voorlopige cijfers ging het om 2.868 nieuwe ge- -950, n> een stijging van 7 procent ten opzichte van 1999. Voor weede achtereenvolgende jaar waren er binnen de hetero- iele groep meer nieuwe infecties met het virus dat aids kan Drzaken dan binnen de homoséksuele, aldus de BBC. Vol de nieuwste gegevens van de VN-organisatie voor aidsbe- ling Unaids kwamen er in 2000 in totaal 5,3 miljoen nieuwe 500, besmettingen in de wereld bij. Het aantal mensen met HIV }s beloopt momenteel 36,1 miljoen. Drie miljoen mensen /en vorig jaar aan gevolgen van de ziekte. 1.950, tormalige Chileense mili- ommandant heeft giste er belastende verklarin- gelegd ten aanzien van Idaden die met medewe- Jn oud-dictator Pinochet begaan tijdens diens Generaal buiten dienst (verklaarde dat de zoge- ie 'karavaan des doods' rel van Pinochet in sep- 1973 veertien tegen- s in het noorden van |ruwelijk folterde en ver- s doodschoot, ïad veel moeite naar de en te kijken. Het waren menselijke lichamen Ik wilde ze nog in orde >rengen maar het lukte l|hadden hen met haken In uitgescheurd, hun ka- rmorzeld en hun benen en om ze vervolgens het schot te geven", aldus ormalige commandant regio Antofagasta. De lij- ren zo toegetakeld dat ze nden worden overgedra- de nabestaanden. Voor isdaden zijn Pinochet en imandant van de 'kara- es doods', generaal Arel- ark, verantwoordelijk, al- *os voor de statelijke te- AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters Ook veel schade en doden in buurlanden jjsojeense militairen boos op oud-dictator levisiezender TVN. Binnen het lagere kader van de Chileense strijdkrachten is met ontzetting gereageerd op de verklaringen die Pinochet dinsdag heeft afgelegd tijdens zijn verhoor door onderzoeks rechter Guzman. Het heeft kwaad bloed gezet dat de oud opperbevelhebber zich ver schuilt achter de ruggen van zijn toenmalige ondergeschik ten. Pinochet zou zich onder de verantwoordelijkheid voor de politieke moorden proberen uit te draaien en schuld afwen telen op officieren die onder hem stonden. Guzmén ver denkt Pinochet ervan de kwa de genius te zijn achter de 'ka ravaan des doods'. Tijdens zijn verhoor vertelde Pinochet dat de garnizoens commandanten destijds belast waren met de arrestaties van politieke tegenstanders. Dat zelfde gold ook voor het onder zoek naar excessen. De verant woordelijkheid voor de moor den en verdwijningen liggen daarom volgens Pinochet bij hen die directe rekenschap aan hem moesten afleggen. Met deze uitleg heeft het respect voor Pinochet binnen de strijd krachten een flinke knauw ge kregen. Het dodental door de zeer krachtige aardbeving in India en Pakistan blijft oplopen. Officiële cijfers zijn nog niet gegeven, maar alleen al in de Indiase staat Gujarat - het epicentrum - zijn 220 mensen omgekomen. Indiase me dia reppen al van ruim 370 doden. De beving had een kracht van 7,9 op de schaal van Richter. NEW DELHI Rtr-ANP De beving was te voelen in gro te delen van India, Pakistan en Nepal. Op sommige plekken duurden de trillingen een mi nuut. Doordat India een natio nale feestdag vierde, zaten veel mensen thuis. Overal brak pa niek uit. Gevreesd wordt dat honderden mensen gewond zijn geraakt en nog onder puin liggen. Het dodental kan nog flink oplopen. In de stad Bhuj stortte een gebouw van vijf etages in waar bij 150 mensen omkwamen. „Onze beide ziekenhuizen lig gen vol met gewonden en lij ken", aldus een woordvoerder van de stad Ahmedabad in Gu jarat. Dertig scholieren liggen onder het puin nadat hun school was ingestort. In Bom bay, het zakencentrum van In dia, scheurden de muren en vielen de stukken uit het pla fond. In Pakistan stierven vier mensen door instortende ge bouwen. Meteorologen in New Delhi waarschuwen voor naschokken de komende dagen. Ook vrezen zij dat het gebied rond het epi centrum zeer zware schade heeft opgelopen. ,,Alle gebou wen, zelfs de sterke, zullen be schadigd zijn. De zwakkere ge bouwen zullen vrijwel allemaal instorten", zei een woordvoer der. Bevingen met een kracht van 6 tot 7 zijn zo hevig dat zij in bevolkte gebieden enorme schade kunnen veroorzaken. Het doorgaans deskundige aardwetenschappelijk observa torium in het Franse Straats burg plaatste het epicentrum overigens voor de kust van Pa kistan, in de Arabische Zee. De beving had volgens dit centrum een kracht van 7,6 op de schaal van Richter. ruswuk anp Amerikaanse hackers hebben het afgelopen weekeinde een koekje van eigen deeg gekre gen. Volgens verschillende internetsites bestookte de di gitale televisieaanbieder Di recTV illegale afnemers met een 'electronic counter mea sure' (ECM), een elektroni sche tegenmaatregel. Die ver nietigde de decoder van de satellietpiraten. DirecTV, de grootste Ame rikaanse aanbieder van satel liettelevisie, verkoopt abon nementen op 225 verschil lende tv-zenders. De 9 mil joen klanten van het bedrijf krijgen een elektronische kaart die als een decoder werkt. Die zogenaamde smartcard vertaalt de codes van DirecTV waardoor de klant de televisiezenders kan ontvangen. Hackers vonden een kleine vier jaar geleden een mogelijk heid om de informatie op de kaart te veranderen, waardoor ze illegaal naar de beelden van aanbieder DirecTV konden kijken. Sindsdien is het oorlog tussen de satellietpiraten en DirecTV.'. Het afgelopen half jaar is het bedrijf overgestapt op technologische oorlogs voering, met als grootste wa penfeit de ECM van zondag avond. De tegenmaatregel wordt in de Amerikaanse hac kersgemeenschap omschre ven als „zwarte zondag". De afgelopen dagen werd pas duidelijk hoeveel schade de satellietpiraten opliepen door de actie van DirecTV. Het be drijf is onbereikbaar voor commentaar. Angola stuurt meer soldaten naar buurland KINSHASA-PRETORIA GPD De Belgische minister van buitenlandse zaken Michel zette gisteren zijn tocht langs de belangrijkste deelnemers aan de oorlog in Congo voort met een bood schap van dialoog en vrede. Ondertus sen zijn er belangrijke signalen dat het conflict kan escaleren. Joseph Kabila wordt vandaag beëdigd als president van de Democratische Republiek Con go. Aanvankelijk zou de inzwering giste ren al plaatshebben. Kabila is door het parlement al aangewezen als nieuw staatshoofd. Hij volgt zijn vader Aurent- Desiré op die vorige week werd doodge schoten door een lijfwacht. Michel sprak gisteren met de Rwande se president Kagame. Ook ontmoette hij de leiders van de door Rwanda gesteun de rebellen in Congo en president Mus eveni van Uganda. Allen vechten tegen het regime in Kinshasa. Eerder had Mi chel gesprekken met hoge vertegen woordigers van Zimbabwe en Angola, net als Namibië alliantiepartners van de oude Kabila. „Alle partijen zouden dit moment moeten aangrijpen om ruimte te creëren voor het bespreken van vre de", aldus Michel. Rwanda is van de landen die betrok ken zijn bij het conflict het felst gekant tegen het regime in Kinshasa. Rwanda maakte in 1997 de val van dictator Mo butu mogelijk, maar moest toezien hoe Kabila later de verdreven Hutu-milities van de Interahamwe, in 1994 verant woordelijk voor de moord op een mil joen Rwandese Tutsi's, opnam in zijn gelederen. Tussen de 20 en 40.000 van deze Hutu's vechten in het Congolese leger. In een vredessituatie zouden ze zich direct moeten melden bij een rechtbank voor misdaden tegen de menselijkheid, en dus hebben zij niets te verliezen. Mensenrechtenorganisaties stellen dat ze het conflict vergiftigen door haat te verspreiden tussen Hutu's en Tutsi's, of tussen Bantoes en riiet-Bantoes. De massamoorden momenteel rond Kiva lijken het resultaat van een nieuwe 'ideologie van genocide'. Rwanda heeft alle reden terughou dend te zijn, maar aan de andere kant lijken de intenties van Angola en Zim babwe ook niet echt gericht op vrede. Angola heeft sinds de moord op Kabila zeker 10.000 troepen Congo ingestuurd, net zoveel als Zimbabwe er al had. Ook stuurt Angola gevechtshelikopters, bom men en ander militair materieel dat vol gens de meeste militaire analisten niet alleen voor afschrikking zijn bestemd. FORT LAUDERDALE Rtr Een 13-jarige Amerikaanse jon gen die zegt dat hij een meisje van 6 per ongeluk heeft gedood bij een uit de hand gelopen imitatie van show-worstelen is gisteren door een juryrecht bank in Florida schuldig ver klaard aan moord. Vanwege zijn jeugdige leeftijd ontloopt de jongen doodstraf, maar hem hangt wel levenslange gevange nisstraf boven het hoofd. Er is sprake van moord omdat hij de verwondingen waaraan zij be zweken is opzettelijk heeft toe gebracht. Het meisje had een schedelbreuk, gescheurde lever, gebroken rib, inwendige bloe dingen en tal van sneden en bloeduitstortingen, verwondin gen die volgens een gètuige- deskundige overeenkwamen met die bij een val van de derde verdieping van een huis. JERUZALEM GPD Elf dagen voor de Israëlische premiersverkiezing lijkt de voorsprong van Ariel Sharon onoverbrugbaar. De Israëlische kranten publiceren vandaag uitslagen van opinie-peilingen, die de Likud-leider een voor sprong geven van tussen de 16 en 18 procentpunten op Ehud Barak. Zelfs een door Baraks ei gen Arbeiderspartij ingesteld onderzoek geeft Sharon de winst met 48 tegen 35 procent. De campagnestaf van de pre mier had gehoopt dat hij tegen deze tijd een fikse eindsprint zou hebben ingezet, maar de peilingen laten niet meer zien dan een lichte vooruitgang. Vo rige week bedroeg de voor sprong van Sharon nog tussen de 18 en 20 procentpunten. Zo'n 17 a 19 procent van de be volking zegt nog altijd niet te weten op wie te stemmen, maar de verwachting is dat een groot deel van de twijfelaars op 6 fe bruari, de verkiezingsdag, thuis zal blijven. Binnen Likud is ergernis ont staan over een ontmoeting in de Oostenrijkse hoofdstad We nen van medewerkers van Sha ron met Mohammed Rashid, fi- nanciëel adviseur van de Pales tijnse president Jasser Arafat. Onder de Israëliërs was Sha- rons zoon Omri. In de Likud acht men het een ongelukkige manoeuvre, omdat de partij de regering kritiseert wegens het onderhandelen met de Palestij- De Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen heeft een afdeling van de Heli's Angels in Düsseldorf verboden. Hoe dammen andere landen de ac tiviteiten van de motorbende in? düsseldorf gpd Voor de commissie-Van Traa was het duidelijk waar de Heli's Angels op uit zijn. „Uit onderzoek is gebleken dat diverse grote binnenlandse en buitenlandse drugsbendes volop gebruikmaken van de faciliteiten die de Heli's Angels te bieden hebben. Hierbij valt te denken aan vervoer, bergplaatsen, garages en cafés." Toch is Neder land nog ver verwijderd van het verbieden van deze organisatie. Een dergelijke stap nam de regering van de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen woensdag tegen een afdeling in Düsseldorf wegens 'crimi nele doeleinden'. Maai' in Nederland is het vol gens het Openbaar Ministerie nu niet te bewij zen dat de Heli's Angels een organisatie vormen die gericht is op criminele activiteiten. „Het is inderdaad niet makkelijk", zegt deeltijd-rechter en hoofddocent strafrecht aan de Katholieke Universiteit Nijmegen Sackers. „Op zich is het wel snel hard te maken dat ie mand tot de Heli's Angels behoort. Als iemand rondrijdt in zo'n leren pak en op zo'n motor, is dat voor een rechter wel voldoende. Maar er moet bewezen worden dat die club het oogmerk heeft misdrijven te begaan. Dat moet je kunnen aantonen. Daar komt bij dat wij heel terughou dend zijn met het verbieden van organisaties. De achterliggende gedachte is dat je de controle kwijt bent, omdat ze dan ondergronds zullen gaan." In Hamburg is de motorbende al sinds 1983 ver boden als criminele organisatie, inclusief Heli's Angelskleding. In Duitsland is het makkelijker om een organisatie tot 'crimineel' te bestempe len, zegt dr. Kilchling van het Max Planck Insti tuut in Freiburg. „Duitsland kent de Vereni- gingswet. Als een vereniging criminele doelein den heeft, kan ze verboden worden. Dat hoeft niet eerst bewezen te worden. En als ze niet kla gen, hoeft dat ook niet achteraf bewezen te wor den." In Noordrijn-Westfalen loopt het onderzoek nog. De 'chapter' (afdeling bij de Heli's Angels) in Düsseldorf wilde de regio rondom de stad en in Wuppertal overnemen van een andere be ruchte motorclub: de Bandidos. En om dat te bereiken, zouden de Heli's Angels geweld niet schuwen. Volgens deelstaatminister van binnen landse zaken Behrens hebben de Heli's Angels geen statuten, maar wel een erecode die leden verplicht tot 'een leven buiten de maatschappij'. „Strafbare feiten worden door de regels die de vereniging heeft opgesteld gelegitimeerd. De Heli's Angels accepteren God noch gebod." Ook in andere landen zijn pogingen gedaan om de activiteiten van de Heli's Angels in te dam men. In Denemarken en Noorwegen woedde in 1996 een regelrechte oorlog tussen de Heli's An gels en de Bandidos, compleet met raketbe schietingen en een vuurgevecht op het vliegveld van Kopenhagen. Naar aanleiding daarvan is in Denemarken een samenscholingsverbod voor motorclubs ingesteld. De inrichting van club huizen in woongebieden is verboden als er ge vaar voor de bewoners bestaat. „Tot een verbod op de Heli's Angels is het niet gekomen", zegt Kjaerside, verbindingsman van de politie in de Scandinavische landen in Neder land. „De politie in Denemarken hééft zich veel moeite getroost hard te maken dat het om een criminele organisatie ging, maar dat is niet ge lukt." Momenteel is er een staakt-het-vuren tus sen de bendes. „Ze zijn tot de conclusie geko men dat het in hun eigen belang is dat ze niet te veel politie-aandacht op zich vestigen." In Canada bestaat sinds 1997 een 'anti-bende- wet'. Die wet is er gekomen na een bloedige drugsoorlog tussen de Heli's Angels en een an dere motorbende. Die kostte alleen al in de pro vincie Quebec in zes jaar tijd het leven aan 150 mensen. Vorige week stonden in Québec dertien leden van de Heli's Angels terecht die op grond van deze wet zijn aangeklaagd. Advocaten clai men dat de wet in strijd is met de Canadese grondwet is. Motorbendes zoals de Heli's Angels en de Ban didos worden sinds 1991 in de gaten gehouden door een speciale eenheid van Interpol met poli tiemensen uit Canada, de Verenigde Staten, Bel gië en Noorwegen. Ze worden 'outlaw motorcy cle gangs' genoemd, motorbendes die boven de wet leven. De Interpol-eenheid signaleert sinds 1998 een toename van de criminele activiteiten van deze bendes is, vooral in Europa en Azië. Het 'monitoren', zoals dat heet, wordt volgens een Interpol-onderzoek bemoeilijkt omdat Heli's Angels niet altijd meer te herkennen zijn aan motor en leren jack. Steeds vaker zouden die worden ingeruild door limousine en pak. Volgens onderzoeker Wenche Bjomgaard ver dienen de bendes vooral geld met de handel in en vervaardiging van drugs, zoals xtc. Het ver diende geld wordt witgewassen door het te in vesteren in kleding- en motorzaken, tatoeage- en piercingshops, de filmindustrie en onroe- rendgoedbedrijven. Sydney De haven van Sydney was gisteren ter gelegenheid van de Australisthe nationale feestdag het decor van de jaarlijkse veerboten race. Dit jaar herdenkt Australië ook het honderdjarig bestaan van de Commonwealth, het samenbundelen van de deelstaten en gebieden. foto »afp david hancock

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7