Kamer twijfelt weer over inzet traumahelikopters Kinderen wordt leven elektronisch zuur gemaakt Binnenland 'Chef weg, ster weg' itraf geëist r chanteren renlopers Cel geëist tegen afnemer van kinderporno Hennepkwekerij in varkensstal Opsporen zaaddonor mogelijk iets makkelijker voor kinderen NS willen 18 lijnen afstoten Advocaat strijdt in henneptoga tegen opiumwet DAG 26 JANUARI 2001 IO tegen weghalen explosieven De onderzoeksorganisatie TNO werkt niet mee aan het lit van minister Pronk (milieu) en staatssecretaris Van Hoof nsie) om deze week explosieve stoffen en munitie weg te i uit de TNO-locatie in het Zuid-Hollandse Nootdorp. TNO daar onderzoek, onder meer naar de vuurwerkramp in En- de. De explosieven liggen volgens de bewindslieden op een eine afstand van een nieuwe woonwijk. TNO mag slechts minieme werkvoorraad aanhouden. Volgens het onder- linstituut maakt dat laatste de situatie juist gevaarlijk. Er meer risicovol transport nodig zijn. J dei ernemers Enschede in geldnood Ongeveer 150 ondernemers uit het Enschedese igebied verkeren in acute geldnood door de vuurwerkramp [1 mei vorig jaar. Ze zitten in de schulden en krijgen geen le- meer van de bank. Voorzitter Oosting van de vereniging peerde ondernemers luidt de noodklok. Nog geen enkele rnemer die in aanmerking komt voor de schadevergoe- iregeling van het ministerie van economische zaken, is leloos gesteld. Volgens Oosting heeft het allemaal te lang ird. ofdverdachte in hasjzaak vast Een van de hoofdverdachten in een grote hasjzaak ingeland aangehouden. Dat is gisteren bekendgemaakt tij- Le de behandeling van het hoger beroep van deze zaak die nd staat als de 'Workumer hasjzaak'. De rechtbank veroor- mial le de Brit vorig jaar bij verstek tot twee jaar cel voor het ^e'en van softdrugs en het leiden van een criminele orga- 1^, ie. De'bende smokkelde in totaal 40.000 kilo hasj Neder- n. De politie hield 38 verdachten aan. 4 m 140 asbestgevallen behandeld Het Instituut Asbestslachtoffers heeft in het eerste an zijn bestaan voor ruim 140 mensen of hun nabestaan- iccesvol een schadeclaim afgewikkeld. Volgens directeur ïr Woude varieerden de toegekende claims van 35.000 tot ruim een ton. De mensen om wie het gaat, hebben iet contact met asbest de ziekte mesothelioom opgelopen, eeste patiënten overlijden binnen een halfjaar. -lab opgerold in Waalwijk vuk In de Brabantse plaatsen Waalwijk en Eersel zijn gis- cht twee laboratoria ontmanteld voor de productie van etische drugs. In verband daarmee zijn zes mensen aange- en. De politie verwacht nog meer aanhoudingen. In Waal- [ing het om een xtc-laboratorium. Met de aangetroffen n konden volgens de politie miljoenen xtc-pillen worden duceerd. In Eersel werd een professioneel ingericht amfe- ie-laboratorium aangetroffen. ivist bedreigt monteurs in gsm-mast el Twee monteurs in een gsm-mast langs de A2 bij Boxtel steren in levensgevaar gebracht toen een 36-jarige activist et werken wilde beletten. De man klom in de mast, greep in de werkers beet en hield de bak waarin zij zaten enige heef. Pas na twee uur liet de man zich door de politie naar len halen. De actievoerder wilde aandacht voor het feit dat n-mast zonder toestemming werd verhoogd van 20 naar ter. Hij staat bekend als notoir bezwaarmaker. irte Madonna wordt gesloopt ag Het doek is definitief gevallen voor de Zwarte Ma- i. Gisteravond stemde een meerderheid van de Haagse ge- :eraad voor de omstreden sloop van de woonflat in het im van Den Haag. Met de uitspraak van de raad is de weg or de ontwikkeling van een nieuw ministerie, winkels en gen op de plaats waar nu de Zwarte Madonna en de mi es van justitie en binnenlandse zaken staan. Een van bei- toorgebouwen blijft staan en wordt opgeknapt. Het is et duidelijk welk. I-Holland Zuid tegen spitstarief iht« De regio Zuid-Holland Zuid wil dat minister Nete- (verkeer) afziet van het rekeningrijden in de regio. De re- wacht dat het spitstarief slechts zal leiden tot meer sluip- in de Hoeksche Waard en de Alblasserwaard. De elf ge in stellen dat vooral bewoners van de Hoeksche Waard ternatieven hebben, aldus de woordvoerder van het sa kferkingsorgaan. Als de minister toch kiest voor rekeningrij- (an vindt Zuid-Holland Zuid dat ze dat moet doen door van betaalstroken. lirecteur waterleidingbedrijf vast rtffiiEen voormalige directeur van Bronwaterleiding is aangehouden wegens grootschalige fiscale- en uitke- aude. Dat heeft het openbaar ministerie (OM) in Haarlem n bevestigd. De Fiscale Inlichtingen- en Opsporings- (FIOD) viel in mei van het vorig jaar binnen bij het be verband met een onderzoek naar de onjuiste opgave van itschapsbelasting. Het onderzoek zou ook betrekking op andere vennootschappen waarvan de man directeur e man werd in juni geschorst en uiteindelijk ontslagen hij de belangen van het waterleidingbedrijf uit het oog jben verloren. Ook werd hij beticht van het verkeerd in- en van de commissarissen. et. on li, 997 999 KI 997 jrfta anp 'Inzet moet geen automatisme worden ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Sterrenregen Michelin lekt eerder uit den bosch gpd Politiek Den Haag weet nog niet zeker of er wel extra geld moet komen om traumahelikopters 24 uur per dag te kunnen laten uitvliegen naar ongevallen en rampen. De meeste fracties vinden dat de meerwaarde daarvan eerst maar eens moet worden aangetoond. „Een heli kopter spreekt sterk tot de verbeelding, maar het is slechts één van de middelen om hulpverleners snel ter plekke te krijgen", zegt GroenLinks-Kamerlid Hermann. den haag «gpd Milieuregels mogen het redden van mensenlevens niet belem meren, zo is de algemeen heer sende opinie. Er stak dan ook een storm van verontwaardi ging op in politiek Den Haag, nadat een verslaggever van de tv-rubriek 2Vandaag meldde dat de traumahelikopter in de nieuwjaarsnacht niet uitgevlo- arnhem anp Officier van justitie Brughuis heeft gisteren een celstraf van tien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk, geëist tegen een 39-jarige man uit Zevenaar we gens het in voorraad hebben van kinderporno. Volgens de officier was de man een van de afnemers in de Zandvoortse kinderpornozaak. In deze zaak werd de inmiddels overleden Gerrie Ulrich verdacht van het onderhouden van een uitge breid kinderpornonetwerk. Tijdens een landelijke zoek actie naar afnemers van kinder porno die in Zandvoort zou zijn geproduceerd en verhandeld, verrichtte de politie in april 1999 op tientallen plaatsen in Nederland huiszoeking. Daarbij werden in de woning van de man uit Zevenaar talloze dis kettes, cd-roms en homoporno boekjes in beslag genomen. De verdachte ontkende dat hij met opzet kinderporno heeft gedownload. Porno was zijn hobby, maar het was nooit zijn bedoeling om kinderporno te verzamelen, verklaarde hij. Van de 20.000 plaatjes die hij had verzameld, waren er 3.800 por nografisch. Hij zei dat een klein deel mogelijk als kinderporno was aan te merken. Deze kin derporno zou per ongeluk in zijn bestand zijn terechtgeko men. Uitspraak 8 februari. gen was naar Volendam. Van wege de geluidhinder mag de helikopter na zeven uur 's avonds niet opstijgen van het helikopterdek van het VU Me disch Centrum in Amsterdam. GroenLinks en het CDA stelden onmiddellijk Kamervragen. Ook het kabinet reageerde snel. Amper een week later lag er al een brief bij de Tweede Kamer, waarin het kabinet meedeelde dat de regelgeving en technische belemmeringen voor nachtelijke helikopter- vluchten uit de weg zouden worden geruimd. Maar de meeste Kamerleden realiseren zich inmiddels dat het aan de grond blijven van de helikopter niet alleen te maken had met geluidsoverlast, maar ook met geld. Om in het donker veilig te kunnen vliegen, heeft de helikopter namelijk speciale apparatuur nodig. Bovendien moet er 's avonds en 's nachts extra personeel aanwezig zijn. Daarvoor is minstens tien mil joen gulden per jaar nodig. Achteraf betwijfelen WD, GroenLinks en D66 dan ook of de traumahelikopters wel dag en nacht moeten worden inge zet. „Het moet geen automatis me zijn om met een helikopter uit te rukkenvindt Kamerlid Van Vliet (D66). Hetzelfde ge luid klinkt van de WD. „Als het transport 's avonds en 's nachts net zo goed met ambulances kan, is het zonde om daar extra geld in te steken", zegt woord voerder Weekers. Hoewel minister Borst heeft uitgesproken dat de helikopter 'in principe' 24 uur per dag moet kunnen uitvliegen, houdt ook zij nog een slag om de arm. Tot nu toe stond voor haar al lerminst vast of de kostbare in vesteringen voor avond- en nachtvluchten wel tot een bete re traumazorg leiden. In een wat halfslachtig besluit heeft het kabinet daarom nu de com- missie-Alders opdracht gegeven nog eens uit te zoeken of de 24- urige inzet van traumahelikop ters wel de moeite waard is. Per ongeluk belandden de ster ren van 2001 op de Franse Mi- chelin-internetsite. De Neder landse restaurateurs kregen er hoogte van en dus zag Michelin zich genoodzaakt de nieuwe Rode Gids 2001 nu al uit te brengen. „In Parijs zoeken ze nog uit welke onverlaat op het web in de fout ging", zo luidt het commentaar. Hoe dan ook, een week eer der dan gepland weet culinair Nederland hoe de vlag erbij hangt. De hoogste eer, drie sterren, is wederom voor geen enkel restaurant weggelegd. Acht etablissementen krijgen twee sterren (twee minder dan in 2000). Het aantal een-ster renrestaurants groeit van 43 naar 48. Niet eerder kon men in Ne derland zo goed eten, ronkt Mi chelin. De afgelopen vijf jaar stijgt de kwaliteit gestaag. Een mooi saldo, zegt culinair jour nalist Kleyn. „Dat we twee twee-sterrenrestaurants zijn kwijtgeraakt noemt hij 'logisch'. lomm» Een agent rooit met ontbloot bovenlijf hennepplanten in een broeierig warme varkenstal in het Limburgse Lomm. Daar werd gisteren een grote hennepkwekerij opgerold. In de voormalige stal werden ongeveer 15.000 planten, randapparatuur en twee vuurwapens in beslag genomen. De straatwaarde van de planten wordt geschat op 750.000 gulden. De politie kon geen aanhoudingen verrichten. FOTO ANP BAS RUTTEN den haag anp hals. Dat gebeurt pas als het wetsvoor stel door de Eerste Kamer is behandeld, later dit jaar. In ieder geval PvdA en WD zijn het hiermee eens. Ook GroenLinks schaarde zich alsnog achter het uitstel om het aantal donoren niet onnodig verder te laten dalen. Naar aanleiding van opmerkingen van het SGP en CDA meldde Korthals even eens 'ongelukkig' te zijn met het idee van een spermadonorshow op televisie. „Het gaat erom kinderloosheid te ex ploiteren voor amusement. Dat is een slechte zaak, wansmaak." De Tweede Kamer neigt ernaar het voor kinderen die zijn verwekt door kunstma tige inseminatie met donorzaad (kid) makkelijker te maken achter de naam van de.donor te komen. Een amende ment van de SGP /RPF regelt dat een kind vanaf zestien jaar op verzoek de per soonsgegevens kan krijgen, tenzij de ver wekker zwaarwegende belangen heeft te gen de verstrekking. „Dit komt beter tegemoet aan de rech ten van het kind, zoals in het VN-Verdrag uit 1990 staat", zei Rouvoet (RPF). Het amendement kreeg bijval van andere partijen. Ook de WD en PvdA, die samen een Kamermeerderheid vormen, vinden het 'sympathiek' maar willen het nader bestuderen voordat zij er dinsdag over stemmen. „Het sluit meer aan op de maatschappelijke kentering van de laat ste tien jaar waarin meer aandacht is voor de rechten van het kind. Toch wil len we niet ongevoelig zijn voor het effect op de donoren", zei Swildens (PvdA). Het kabinet wil dat de anonimiteit van de spermadonor in beginsel alleen wordt opgeheven als de kinderen kunnen aan tonen geestelijk eronder te lijden dat zij hun afkomst niet weten. De ministers Korthals (justitie) en Borst (volksge zondheid) willen vasthouden aan deze formulering. Het duurt nog zeker tot medio 2003 voordat de waarborg op anonimiteit wordt opgeheven. Dat geldt alleen voor spermadonoren die vanaf dan gaan doneren en slaat niet op de huidige donoren. Het kabinet wil een overgangstermijn van twee jaar om voorlichting te geven aan zaaddonoren en wensouders om te voorkomen dat veel donoren afhaken. De termijn gaat pas in zodra de wetgeving over kid in het staatsblad is gepubliceerd, zei Kort- 996 995 van justitie Van Es 999 steren voor de recht- 992 n Middelburg tegen jarige man een jaar tarvan zes maanden ardelijk, geëist wegens 990fce. De man uit Leeu- bekende van 1996 tot circa veertig be- van prostituees te |5( gechanteerd. Volgens 1 leverde hem dat ilden per maand op. an ging naar prostitu- en prentte de kente- het merk van de au- bezoekers in zijn ge- Met een smoes wist garages de eigenaar beneffende auto te alen. Deze kreeg ver een brief met de me- dat er een videofilm gang naar de hoeren taakt en het verzoek n. de man eind juni een f van Terneuzen met ntagepraktijk bena- er een eind aan handeltje. Het jle slachtoffer scha- fe politie in en de ver- e*on een maand later ik: 7 februari. STEVENHAGEN 'HBm tJpAHKWcr L&I5T VJEU!WlOT.MÊ£P-KlllPEftM/SH^P6L'M<bl." ruswuk anp 'Jessica is een hoer. Ze doet het met iedereen'. De boodschap verscheen onlangs op de compu ters van een basisschool. Computerpesten maakt opgang en de instellingen maken zich zorgen. „Pesten via de telefoon en computer kan nog be lastender zijn dan lijfelijk pesten", stelt B. van der Meer van het Algemeen Pedagodisch Instituut (APS). Nog een geval, zeer onlangs ergens in Nederland. Ouders zien hun 16-jarige zoon 's avonds zonder goede reden steeds vertrekken op de fiets, zonder ficht nog wel. Ze bespreken de zaak met hun kind. Dan komt het verhaal eruit. De jongen wordt gepest door twee klasgenoten. Hij wilde 's nachts een eind aan zijn leven maken door ge vaarlijk te gaan fietsen - zonder licht inderdaad. De twee pesters, wetende van deze zielenood, zenden hem vervolgens ter aanmoediging een sms-bericht: 'We hopen dat je kerst niet haalt.' Het zijn zomaar twee praktijkvoorbeelden, maar wel duidelijk van de laatste tijd: elektronisch pes ten is makkelijk, kan vaak anoniem en heeft im pact. „Het zijn de nieuwe media die op deze ma nier worden misbruikt", stelt Van der Meer. „We weten daar als volwassenen veel te weinig van. We realiseren ons pas sinds kort dat kinderen spieken met behulp van sms. Kinderen van deze tijd gebruiken deze technieken, en wij gaan er als volwassenen nog steeds te vaak ten onrechte vanuit dat het kinderspelletjes zijn." Hoe erg het kan zijn, weet J. Hoogmoed. Zijn kind werd van school gepest. Sindsdien beheert Hoogmoed de website www.pesten.net, goed voor 40.000 bezoekers per jaar, en alleen in de af gelopen week al drieduizend deelnemers aan de chatboxen. Hoewel elektronisch pesten volgens hem nog geen epidemie is, zijn bepaalde stelre gels al wel van kracht, aldus Hoogmoed. „Jongeren moeten in hun enthousiasme in elk geval niet met naam en nummer in chatboxen meedoen. Je maakt jezelf dan kwetsbaar. Kijk uit. Want via de computer en gsm pesten is gemak kelijk en laf. Er zijn programma's waarmee je anoniem e-mails kunt verzenden. Dan kun je ie mand makkelijk bestoken." Het elektronisch pesten stelt scholen voor pro blemen. Een Blaricummer basisschool kreeg de afgelopen maanden met het fenomeen te maken. Een leerlinge werd met naam en telefoonnum mer 'te koop'aangeboden op een seks-site door twee medeleerlingen. Eerder al kregen scholen in Haaksbergen en Groningen met het fenomeen te maken. De Hogeschool van Groningen stelde een vertrouwenspersoon in. de school in Blaricum maakte gisteren bekend dat het internetgebruik onder de loep wordt genomen. „Maar dit is lastig voor scholen", weet R. Limper van de Vereniging Openbaar Onderwijs (VOO). „Pesten via de nieuwe media gebeurt in het ge heim. In Groningen is zeer adequaat omgespron gen met het probleem. Dat mag als voorbeeld dienen. Maar probleem is dat het slachtoffer er wel eerst mee naar buiten moet komen en juist die coming out is heel pijnlijk." Het gebruik van internet op school zou volgens de VOO inzet moeten worden van een 'nationaal debat'. „Een voorstel daartoe hebben we inmid dels ingediend bij het ministerie van onderwijs", zegt Limper. „Het is hard nodig, want dit is net 'zo erg als lijfelijk pesten: het effect is ernstig. Het is een probleem dat we nog de kop in kunnen drukken, maar dan moet er wel wat gebeuren." 9OTAAP! A(S J£ VA^ZÉÖT (7ATJÊ- 6&U ftfcgTjfc fyVAU V°o£ j£ \imt UAIW" Want chef-kok Fonk (al tien jaar goed voor twee sterren) heeft de Oude Rosmolen uit Hoorn ge sloten. En La Rive in het Amstel raakt een van de twee sterren kwijt, omdat Robert Kranen borg is vertrokken", legt Kleyn uit. Ook is verklaarbaar waarom Vermeer in het Amsterdamse Barbizon Palace zijn enige ster kwijtraakte. Kok Edwin Kats volgde Kranenborg op in La Ri ve. „Michelin-sterren zijn per soonsgebonden", verklaart Kleyn. „In het algemeen geldt: chef weg, ster weg. Of je moet een nieuwe ster-kok aanne men." Zes restaurants debuteren in De Rode Gids met een ster: De Rötisserie (Amersfoort), De Heeren van Harinxma (Beet- sterzwaag), De Boterbloem (Heerlen), Van Groeningen (Hil- varenbeek), De Roggebot (Kam pen) en Mario (Purmerend). Voor deze regio blijft alles hetzelfde: restaurant De Bokke doorns in Overveen behoudt zijn twee sterren en het IJmui- dense Imko's zijn ene ster. utrecht «anp NS zijn in achttien spoorlijnen die het spoorbedrijf nu exploi teert niet meer geïnteresseerd. Als die worden afgestoten zou den er zeshonderd mensen bij NS weg moeten. Dat blijkt uit een rapport van de NS, dat tv- programma Nova in handen heeft. Het kabinetsbeleid voor ziet erin dat in de komende twee jaar 33 lijnen in Nederland openbaar aanbesteed zullen worden. Zouden alle 33 lijnen in andere handen overgaan dan verdwijnen er bijn NS 1.750 ar beidsplaatsen. Overigens lijkt het erop dat de werknemers zich de eerste tien jaar geen zorgen hoeven te ma ken over hun baan bij een even tuele overname. In de Wet Per sonenvervoer van minister Ne telenbos is in 1999 afgesproken dat bij overnames van open baarvervoerbedrijven werkne mers tien jaar gegarandeerd hun baan houden. De vakbonden zijn boos. De WMC, de vakbond voor rijdend personeel, zegt in een verklaring geschokt te zijn en zegt het ver trouwen op in de NS-directie. Een woordvoerder van FNV Bondgenoten zegt dat het om 'schokkend veel' banen gaat. De NS zegt in een reactie niets te begrijpen van alle commotie. amsterdam gpd Niet alle hennep is verboden. Dat was de stelling waarmee de Hoomse advocaat Ter Brake gisteren bij het Amsterdamse gerechtshof een proefproces aanspande. De raadsman stuurt aan op een vonnis waar in staat dat bepaalde hennep producten, zelfs al bevatten zij nog een beetje hars waarvan hasj gemaakt zou kunnen wor den, niet onder de opiumwet vallen. Hij droeg daartoe, als eerste strafpleiter ter wereld, een toga met bef die beide van hennep zijn vervaardigd. Zijn cliënt was de 56-jarige ei genaresse van het Hennephotel en de bijbehorende Hennep- winkel in Amsterdam. Bij een politie-inval in 1998 werden daar zes vuilniszakken met bij na veertien kilo hennepresten gevonden. Het ging om 'afval' dat overblijft als een 'centrifu ge' uit de hennep de hars voor het genotsmiddel hasjiesj heeft gedraaid. De thc-kristallen blij ven danachter. De vrouw maakte van die res tanten onder meer thee voor hotelgasten en voor de winkel. In het Gerechtelijk Laboratori um werden de resten onder zocht. Resultaat: er zat hier en daar nog the in en daar had dus nog hasj, zij het van beroerde kwaliteit van gemaakt kunnen worden. De vrouw was dus strafbaar. Dat vond in 1999 de politierechter ook en hij veroor deelde haar tot een boete van duizend gulden of twintig da gen cel en een maand voor waardelijke gevangenisstraf. Daar gingen de vrouw en haar' advocaat Ter Brake tegen in ho ger beroep. Gisteren toonde ze het hof zelfs champagne, ge maakt van hennep, voor een groot deel afkomstig uit nota bene Duitsland, waar al hele maal geen sprake is van een li beraal softdrugsbeleid. De advocaat: „De opiumwet is bedoeld voor stoffen die schadelijk zijn. Maar niemand kan toch volhouden dat de door mijn cliënt verkochte spullen aan dat criterium vol doen?" Het gerechtshof doet over dertien dagen uitspraak.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5