Ingreep van NOS bij AVRO Binnenland Kamer blijft bezorgd over criminaliteit asielzoekers Aangifte Zorreguieta naar Justitie Amsterdam WAO-uitkeringen naar 950.000 PvdA wil stop op munitie met uranium >boeren demonstreren voor subsidie Bekroond station Geen extra geld voor veilig openbaar vervoer Kamer tegen import van ongetest Argentijns vlees IDAC26 JANUARI 2001 urgemeester vrijgesproken De rechtbank in Arnhem heeft vanochtend burge ester H. Zijlmans van Beuningen vrijgesproken van weder- htelijke vrijheidsberoving. De burgemeester liet afvalonder- ner J. Burgers uit Weurt aanhouden en op zijn geestesver- igens onderzoeken omdat die het de directie van Afvalver- rking Regio Nijmegen (ARN) al geruime tijd lastig maakte we- is een hoogopgelopen arbeidsconflict. Volgens de rechtbank r onvoldoende bewijs dat de burgemeester zich schuldig ift gemaakt aan vrijheidsberoving en misbruik van gezag. I bestempelt de rechtbank de handelwijze van de burge- ;ster als onwenselijk, wegens de gewekte schijn van belan- verstrengeling. euwe juridische opleiding rERDAMDe Universiteit van Amsterdam en de Universiteit inrode gaan samenwerken op het gebied van juridische en lijfskundige opleidingen. Met de Amsterdam Nyenrode Law ooi willen de instelingen voldoen aan de toenemende vraag r juristen in het bedrijfsleven. Het nieuwe instituut start het nende studiejaar met een opleiding business law, een post- torale opleiding bedrijfsrecht. Voor de verdere toekomst ikt het instituut aan een masteropleiding, die op het Ameri- nse systeem van de law schools is gebaseerd. irmissing peuter nog raadsel ille De politie zoekt nog steeds met man en macht naar ren die de verdwijning van het 2-jarige Angolese asielzoe- je Panzo Manuel kunnen oplossen. Het onderzoek concen- rt zich op het Zwolse asielzoekerscentrum en de directe jeving daarvan. Voor het ondervragen van de bewoners den soms meer dan tien tolken tegelijkertijd ingezet. Er is rechercheteam van bijna 25 mensen samengesteld. ties artsen van de baan cht» De huisartsen schorten hun acties tegen het over- Isbeleid definitief op. Tijdens een ledenvergadering van de delijke Huisartsenvereniging gisteravond in Utrecht bleek u overgrote meerderheid van de ruim 250 aanwezigen er op ihrtrouwen dat hun problemen worden opgelost. Eerder was gezien van een staking op 15 februari. De artsen houden de ti [elijkheid open om alsnog actie te voeren als ze worden te- gesteld door de politiek. rde partij voor raadslid ff rAD Het Lelystadse raadslid Arthur René is overgestapt het CDA. Dat is opmerkelijk, omdat René al eerder raadslid g voor AOV/Unie 55+ en de fractie René. Voor zover bekend it nog niet eerder voorgekomen dat iemand drie politieke jen diende in een raadsperiode. René kwam in '98 in de ge il nteraad van Lelystad via de ouderenpartij AOV/Unie 55+. g jaar maart kwam het echter tot een breuk nadat de oude- actie het vertrouwen in hem had opgezegd. Hij bleef aan i enmansfractie. Sinds december is hij lid van het CDA dat door nu vijf zetels in de gemeenteraad heeft. delers eten opgepakt v HL; Dertien mensen die gisteravond in het Utrechtse win- intrum Hoog Catharijne in Utrecht gratis eten uitdeelden, is door de politie aangehouden. De leden van de groep 'Gratis ii Utreg' weigerden volgens de politie het winkelcentrum te b ten. Ze moesten weg omdat ze niet over een vergunning e hikten, aldus de politie. Gratis Eten Utreg deelt normaal ge- ken iedere twee weken gratis voedsel uit vanuit een bakfiets Utrechtse Stadhuisbrug. In de wintermaanden is de p uitgeweken naar het droge, verwarmde en verlichte Hoog arijne, zo zegt de groep in een persbericht. C-supporters tegen Ajax-fïlm Ruim vijftig NAC-supporters hebben gisteravond een i lur de ingang van de Bredase bioscoop Chassé Cinema ge- !e ceerd. Zij protesteerden tegen het vertonen van de film daar hoorden zij engelen zingen.' De harde kern van de aanhang had eerder deze week laten weten niet te zullen >terei dat de documentaire over Ajax in Breda te zien zou ide' wandelt weg l< ic_; Een 29-jarige Tilburger heeft agenten en medewerkers le GGD gisteravond in zijn woonplaats de schrik van hun i bezorgd. De man, die ogenschijnlijk levenloos op straat gevonden, stond na ruim een half uur weer op en liep rus- eg. De politie kreeg tegen zes uur een melding dat er een tün een steeg lag. Agenten, die konden zien dat de man kort li nor drugs had gebruikt, constateerden geen teken van le- Dok voelde het lichaam al verstijfd aan. Een ambulance- iwerker keek bij aankomst voor alle zekerheid nog even bij an die plotseling bijkwam en opstond. De in allerlijl opge- melde hulpdiensten liet hij verbouwereerd achter door (er enige hulp of controle weg te lopen. amsterdam anp Het openbaar ministerie in Amsterdam gaat de aangifte van oud-Unesco-ambassa- deur M. Mourik tegen Jorge Zorreguieta be handelen. Dat heeft het college van procu reurs-generaal besloten. Zorreguieta, de vader van Maxima, de vriendin van kroonprins Willem-Alexander, was tijdens het militaire bewind in Argenti nië staatssecretaris en later minister van landbouw. Mourik deed twee weken gele den bij het college aangifte tegen de leden van de Argentijnse regering ten tijde van het militaire bewind eind jaren zeventig en begin jaren tachtig. Volgens Mourik moe ten de toenmalige machtshebbers vervolgd worden wegens misdaden tegen de mense lijkheid en foltering. Hoewel de aangifte is gericht tegen alle kabinetsleden heeft Mou rik het vooral gemunt op Zorreguieta. Mourik wil met de aangifte een huwelijk tussen Willem-Alexander en Maxima voor komen. Het college van procureurs-gene- derheid van de Nederlanders gevoelens van afkeer oproept. Ook wil 52 procent dat de vorstin zich iets aantrekt van het verzet te gen diens aanwezigheid bij een eventueel huwelijk van zijn dochter met kroonprins Willem-Alexander. Tweederde van de Nederlanders vindt de raai heeft niet getoetst of het Nederlandse Argentijnse sympathiek. Negen maanden OM bevoegd is om de Argentijnse kabinets leden te vervolgen, maar heeft de aangifte doorgestuurd naar het parket in Amster dam. Uit een steekproef die Bureau Lagendijk in opdracht van het NCRV-programma Rondom Tien heeft uitgevoerd blijkt dat ko ningin Beatrix er rekening mee moet hou den dat de vader van Maxima bij een meer- geleden gold dat voor de helft van de bevol king. Ook wil 39 procent van het volk Maxi ma wel als koningin. Maar 25 procent kiest, deels wegens Jorge Zorreguieta, voor Lau- rentien Brinkhorst, de verloofde van prins Constantijn. Prins Constantijn is overigens pas de derde in erfopvolging. Als Willem- Alexander geen koning zou worden komt eerst zijn broer Johan Friso aan de beurt. den haag gpd Zolang er geen zekerheid is over de effecten, moet de NAVO geen munitie gebruiken met verarmd uranium. De PvdA wil staatssecretaris Van Hoof (de fensie) dwingen de bondgeno ten te vragen om voorlopig niet met de gewraakte munitie te schieten. Dit bleek gisteren tijdens een Kameroverleg over het mogelij ke verband tussen blootstelling aan verarmd uranium en leuke mie onder militairen die uitge zonden zijn geweest naar Bos nië en Kosovo. Daarover is de afgelopen maand in heel Euro pa onrust ontstaan. Elk land doet inmiddels zelf onderzoek naar een verband. Totdat de onderste steen bo ven is, wil de PvdA geen kogel of bom met verarmd uranium in de buurt van Nederlandse militairen zien. „Het mag niet zo zijn dat onze bondgenoten met deze rotzooi schieten en onze jongens en meisjes daar rondlopen", aldus PvdA-Ka- merlid Albayrak. Dankzij steun van D66, Groenlinks en SP is precies de helft van de Tweede Kamer het met de sociaaldemo craten eens. De staatssecretaris vindt de wens van de Kamer niet aan de orde. „We praten pas bij nieu we vredesmissies over het ge bruik van dit soort munitie", reageerde hij. Hij wees er op dat Nederland zelf geen gebruik maakt van wapens met ver armd uranium. Volgens hem zijn er op dit moment geen NAVO-missies waar bondgeno ten met dit soort munitie schie ten. Ook benadrukte hij dat de NAVO een voorlopige stop niet ziet zitten. In de wens van een krappe Kamermeerderheid om het epi demiologische onderzoek on der militairen en ex-militairen breder op te zetten ziet Van Hoof niets. Het is de bedoeling dat het voorkomen van leuke mie en andere vormen van kan ker onder militairen wordt be keken. De staatssecretaris wil daarbij geen andere gezond heidsklachten betrekken. „Wij hebben op dit moment geen klachten. Sterker nog, er is geen Balkansyndroom", zei hij stel lig. „We moeten ons geen pro bleem aanpraten dat niet be staat." I che varkensboeren demonstreerden gisteren in Den Haag voor het handhaven en uitbreiden van de b regeling. foto anp anouk hebinc k<:ede Kamer eist dat de o*; voor boeren die om- van gangbare naar iche landbouw behou- jft. Minister Brinkhorst dbouw wil die subsidie, h schakelingsregeling' ge in twee jaar tijd afbou- arlijks is voor de om- ng dertig miljoen gul- chikbaar. CDA, de kleine linkse a iristelijke partijen willen rtzetting van het huidi- d. Bovendien willen ze ing, die nu alleen geldt voor akker- en tuinbouwers, ook openstellen voor varkens- en kippenhouders die hun be drijf op biologische leest willen schoeien. Het afgelopen jaar hebben twaalfhonderd boeren zich aangemeld voor de subsi die. Dat is driemaal zoveel als in 1999. De partijen verbaasden zich er gisteren tijdens overleg met de minister over dat Brinkhorst juist nu de subsidie wil afschaf fen. De biologische landbouw is weliswaar sterk groeiend, maar nog erg klein. Volgens de partijen is de sub sidie onontbeerlijk. Boeren die Groningen Het station van Groningen is be kroond met een belangrijke Europese prijs op het gebied van cultureel erfgoed. Het gaat om een van de Europa Nostra Prijzen 2000, die op 30 maart in Maastricht worden overhandigd. Volgens Europa Nostra, een federatie van ruim tweehonderd orga nisaties in Europa voor cultureel erfgoed, heeft het station zijn oude glorie teruggekregen door de re cente restauratie. „De centrale hal, met het unieke plafond van papier-maché en de van tegeltableaus voorziene muren, is in ere hersteld", staat in het juryrapport. „Dankzij de opknapbeurt heeft Gro ningen voor de reiziger per spoor weer een entree met grandeur gekregen." Ook monumentenbe schermer Geurt Brinkgreve en Park Sonsbeek in Arnhem vielen in de prijzen. Brinkgreve strijdt al sinds begin jaren '50 voor het behoud van karakte ristieke stukjes in de binnenstad van Amsterdam. Het Park Sonsbeek krijgt een diploma dat bij de erfgoedprijs hoort voor de 'veelomvattende en zorgvuldige' manier waarop het is opgeknapt. foto hans van weel Instroom gaat in hoog tempo door amsterdam anp Het aantal uitkeringen voor ar beidsongeschiktheid nadert de 950.000. In november werden er 949.900 uitkeringen verstrekt. Dat is een toename van 3800 ten opzichte van een maand eerder, de hoogste stijging van dat jaar. Omdat sommige mensen twee uitkeringen hebben, ligt het aantal arbeidsongeschikten lager. Het Landelijk Instituut Sociale Verzekeringen (LISV) noteerde eind november 938.000 arbeidsongeschikten. Het LISV heeft geen verklaring voor de stijging. Nederland stevent af op een miljoen arbeidsongeschikten. Een commissie van wijzen on der leiding van CDA'er J. Don- ner onderzoekt momenteel in opdracht van het kabinet hoe het WAO-probleem is op te los sen. Ondanks alle maatregelen van de afgelopen jaren is het niet gelukt om de instroom drastisch te verkleinen en de uitstroom te vergroten. Donner presenteert in maart een eind rapport. Naar verwachting zul len ingrijpende maatregelen worden voorgesteld. De Sociaal-Economische Raad zal daarna op basis van de bevindingen van Donner met een advies komen. Dit stuk zal bepalend zijn voor het kabi netsstandpunt. Uit gegevens van het CBS blijkt verder dat het aantal mensen dat een bijstandsuitke ring ontvangt tussen juni 1999 en juni 2000 met 30 duizend is gedaald. Dit is een kleinere da ling dan het jaar daarvoor. Eind juni 2000 ontvingen 347 dui zend mensen een bijstandsuit kering. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Programma 's voldoen niet aan eisen De tv-programma's die de AVRO wil uitzenden in de ko mende winterperiode voldoen niet aan de wensen van de zendercoördinator van de NOS. Die heeft geëist dat de AVRO haar huiswerk overdoet. hilversum anp De AVRO moet programma's aanbieden die op haar thuisnet, Nederland 1, een hoger markt aandeel gaan halen, zo heeft een woordvoerder van de raad van bestuur van de NOS van ochtend gezegd. Hij noemt de procedure 'niet ongebruikelijk, maar nieuw'. Doordat de diver se zenders tegenwoordig met genreschema's werken om aan het netprofiel te voldoen, wor den dit soort ingrepen door de netcoördinator in de toekomst wellicht gangbaarder. In de diverse genreschema's van de publieke zenders staat aangegeven welk soort pro gramma's op welk tijdstip moe ten worden gemaakt, en voor welk marktaandeel die moeten zorgen. Voor Nederland 1 als geheel is dat marktaandeel 13 procent. Nederland 1-netcoör dinator T. van Dijk vreest dat dat niet gaat lukken met de programma's van de AVRO. De winterprogrammering gaat september 2001 in. De AVRO heeft dus nog tijd nieuwe plannen te maken. In april/mei stellen de netcoördinator en de omroepen het winterschema definitief vast. De NOS-woordvoerder kan niet aangeven welke geplande programma's/genre's Van Dijk niet ziet zitten. Volgens de zegs man is het de eerste keer dat een omroep op een dergelijke manier wordt terechtgewezen. Wel heeft Nederland 3-coördi- nator T. Kamlag verleden jaar diverse omroepen op dat net aangesproken op het feit dat ze er niet in slaagden een geschikt avondprogramma te maken. Maar dat was gericht op diverse omroepen en op een deel van het genreschema. den haag anp Minister Netelenbos (verkeer) voelt er niets voor op dit mo ment 40 miljoen gulden extra uit te trekken voor de verbete ring van de veiligheid in het openbaar vervoer. De Tweede Kamer drong daar gisteren in een debat op aan. „Het is al twee keer be loofd. Die 40 miljoen kan ons niet voor de derde keer uit han den vallen", aldus PvdA'er Van Gijzel, partijgenoot van Nete lenbos. Aanleiding voor het debat is de toename van het aantal mis drijven in met name trein en metro. Tweederde van het per soneel en een kwart van de reizi gers was het afgelopen jaar be trokken bij één of meer inciden ten. Veel conflicten onstaan door zwartrijders. Als in 2003 voor al le vormen van openbaar vervoer de chipkaart wordt ingevoerd, verwacht Netelenbos dat veel incidenten tot het verleden be horen. Notoire zwartrijders ko men dan het perron niet meer op. Netelenbos wees erop dat er zo'n 115 miljoen gulden be schikbaar is voor de veiligheid in het openbaar vervoer. Geld voor extra maatregelen moet in eerste instantie komen van gemeenten en provincies, vindt Netelenbos. den haag anp/rtr De Tweede Kamer maakt zich zorgen over vlees uit Argentinië en andere niet-Europese lan den. Dat vlees komt nu geheel ongetest op BSE Nederland binnen, omdat het BSE-risico verwaarloosbaar zou zijn. „Van Duitsland dachten we ook lang dat er geen BSE was, nu zijn er zestien gevallen", re deneerde WD-Kamerlid Geluk gisteren tijdens overleg met mi nister Brinkhorst (landbouw). Ook CDA'er Atsma, PvdA'er Waalkens en SGP'er Van der Vlies menen dat de grens dicht moet voor ongetest vlees van buiten Europa. „Ook een ver waarloosbaar risico wil ik niet nemen", aldus Waalkens. Brinkhorst zei de vergadering van Europese landbouwminis ters maandag in Brussel te wil len afwachten. Volgens hem ligt bij de Europese Unie een plan ter tafel om iets te doen tegen ongetest vlees van buiten Euro pa. Dit plan heeft echter nog niet geleid tot een voorstel van de Europese Commissie. Volgens Brinkhorst zijn er en kele problemen, waaronder het WTO-verdrag over een vrije we reldhandel. Ook de controle door EU-inspecteurs is niet zo maar geregeld. Argentinië is met 400 miljoen kilo de groot ste Zuid-Amerikaanse vleesex porteur. Uruguay exporteert een kwart minder vlees. Beide landen staan op een EU-lijst van landen die vrij zijn van de gekkekoeienziekte BSE. De FAO, de landbouworgani satie van de Verenigde Naties heeft inmiddels gewaarschuwd dat ook landen buiten Europa lopen het risico dat hun veesta pel besmet wordt met de gekke koeienziekte BSE. Het grootste risico lopen de landen die de afgelopen twintig jaar grote hoeveelheden diermeel uit EU- landen hebben geïmporteerd. In Brussel is volgende week een speodoverleg van verzeke ringsmaatschappijen, land bouworganisaties, voedings middelenfabrikanten en over heden. Daarbij kijken de be trokkenen onder meer hoe de kosten die voortkomen uit cata strofes in de landbouw gedekt kunnen worden. De BSE-crisis is de directe aanleiding, maar ook andere rampen als var kenspest en waterschade zijn onderwerp van gesprek, zo heeft een woordvoerder van In terpolis bevestigd. Interpolis is als grootste agrarische verzeke raar van Nederland een van de partijen die in Brussel deelne men aan het beraad. Rapport geen bevestiging van uitspraken Wallage omschakelen moeten direct biologisch produceren. Dat be tekent lagere opbrengsten en hogere kosten. De inkomsten derving tijdens die omschake lingsperiode is voor de bedrij ven vaak te groot om te overle ven. Brinkhorst bestreed die op vatting. Volgens de minister is er juist zoveel dynamiek en groei in de sector dat een subsi die over twee jaar helemaal niet meer nodig is. „Boeren moeten omschakelen omdat ze kansen zien, niet omdat er subsidie is", aldus de minister. den haag gpd Ruim zes procent van de bewoners van asielzoekerscentra in de provincie Gro ningen is de afgelopen jaren opgepakt wegens inbraak, diefstal en geweld. On der autochtone Groningers ügt het per centage een fractie hoger, maar in dat cijfer zijn de talrijke verkeersovertre dingen meegerekend. De notitie 'Asielzoekers crimineler?' die gisteren openbaar is gemaakt staaft niet de bewering van PvdA-burgemeester Wallage van Groningen dat asielzoekers vijf keer zo crimineel zijn als Nederlan ders. De grote partijen in de Tweede Ka mer reageerden niettemin 'zeer bezorgd'. WD, CDA en PvdA willen dat staatsse cretaris Kalsbeek van justitie 'snel onaf hankelijke criminaliteitscijfers op tafel legt, waarop beleid kan worden gevoerd'. Volgens Kalsbeek is er in Groningen in elk geval niets bijzonders aan de hand: „In de vergelijking tussen populaties zijn bejaarden en baby's meegerekend en lichte en zware criminaliteit bij elkaar opgeteld. Zodoende steekt de Groningse bevolking al snel gunstig af bij asielzoe kers." De staatssecretaris verbindt der halve geen conclusies aan het rapport. WD-Kamerlid Kamp deelt de zorgen van Wallage in hoge mate. „Als die zes pro cent klopt voor het hele land - we heb ben 80.000 mensen in de asielprocedure - dan hebben we hier 4800 criminele asielzoekers binnen onze grenzen", re kent Kamp voor. Hij wil dat die na een versnelde procedure over de grens wor den gezet. PvdA-Kamerlid Middel laat Wallage evenmin vallen. „Hij heeft terecht zijn zorgen geuit over het draagvlak in de sa menleving voor asielzoekers. Het is al- leen jammer dat hij de discussie heeft aangeslingerd op basis van een geheim en ondeugdelijk rapport", aldus Middel. Het CDA-Kamerlid Wijn sluit zich daarbij aan. „Ik fronste mijn wenkbrauwen toen ik het rapport las. Met name de aard en omvang van de criminaliteit is toch aan zienlijk. De uitspraken van Wallage zijn niet volledig uit de lucht gegrepen". In de notitie staat verder dat de inbraken en diefstallen door asielzoekers vooral buiten hun centrum worden gepleegd. De geweldsdelicten en vernielingen vin den veelal in de centra zelf plaats, in grote centra veel meer dan in kleine centra. Onder mensen die vaker een delict pleegden waren in Groningen opvallend veel Noord-Afrikanen. Het geweld werd vooral veroorzaakt door mensen uit Oost-Europa en van de Balkan. „Vrou welijke asielzoekers komen relatief vaak voor ter zake diefstal", staat in de noti tie. Een flink deel van de conclusies en aanbevelingen is door Justitie onlees baar zwart gemaakt. Pagina 2: Commentaar

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3