Volvo S60: coupé of niet coupé Weg en wiel BMW bouwt X5 om MotoRAI dit jaar 'live' in Arnhems Gelredome Kunststof ruit komt eraan jrootste 'overdekte camping' -oorlopige ijzen bekend 'n Citroen C5 HUISMAN De modellen Met 1.703 modellen weer meer keus 200' 1.600 klassiekers Leve de bubblecar REDACTIE: PETER LODEWIJKS HEM GPD Amsterdamse RAI-vereni- heeft de kritiek van de mo- ter harte genomen, branche haakte vorig jaar onvrede met het door de I gevoerde statische tentoon- lingsbeleid af en besloot modelnieuws te expose- tijdens de jaarlijkse Moto- 2000. Het gevolg van deze was dat er eind vorig traditionele tweewie- was. Het mo- nieuws werd vervolgens jdgedwongen door middel i individuele importeursac- i aan den volke getoond, het aan de RAI ligt, komt echter dit jaar verande- dankzij een vernieuwde Deze opzet moet recht aan zowel de wensen van branche als de bezoeker die pnwoordig meer eist dan al- n statische modelpresenta- 1 en papieren informatie. Om verwende consument', zo- ide RAI deze bezoekers ty- op z'n wenken te bedie- i, is de MotoraiLive in het le- i geroepen. Tijdens dit meer- igse evenement staan drie evingswerelden centraal. Op Boulevard jcan gewinkeld worden bij stands met al dan niet aan de motorwereld gere lateerde producten. In het Mo tordrome is de feitelijke presen tatie van nieuwe modellen. Daar zijn ook podiumpresenta ties als modeshows en quizen. Het feitelijke spektakel speelt zich in de buitenlucht af op ba nen waarop het publiek op de motor kan rijden. Daar is ook een pitsstraat waar motorcou reurs zich aan het publiek pre senteren. Motorscooters wor den op de Scooterplaza apart voor het voetlicht gehaald. Met de nieuwe opzet wil de RAI niet alleen de actieve motorrij der bereiken, maar ook de pas sieve. Want van de 1,2 miljoen mensen die in ons land over een A-rijbewijs beschikken, zijn er ruim 800.000 die zich niet ac tief per motor verplaatsen. Een nieuw opgerichte stichting Nationale Motordagen met daarin onder meer vertegen woordigers van de (motor) branche, de RAI en Gelredome gaat de eerste editie van Moto raiLive van de grond tillen. Het evenement is voor de eerste keer van 15 tot en met 17 juni dit jaar in het Gelredome in Arnhem. De toegangsprijs wordt 30 gulden. N HAAG GPD-AM conventionele autoruit van is lijkt zijn langste tijd te ibben gehad. Een ruit van nststof is namelijk lichter, rsplintert niet en kan zich akkelijker aanpassen aan de insen van stylisten, ikweg over een paar jaar zal kunststof autoruit zijn op- ichting maken. Het polycar- inaat -zo heet het type inststof dat wordt gebruikt- zo helder als kristal en Drdt reeds gebruikt voor plampen, cd's, brillengla- n en in de kassenbouw, n de kunststof autoruit irdt sinds 1998 gewerkt tor Exatec, een joint venture n Bayer en General Electric, et is letterlijk een zaak van wicht, want de toepassing n polycarbonaat kan een wichtsbesparing van onge veer vijftig procent opleveren (zo'n 20 kilogram) en minder gewicht betekent minder brandstof. Doordat het materiaal niet versplintert en sterker is dan glas, komt dat bovendien de veiligheid ten goede. Hoewel... het is nog maar de vraag hoe inzittenden snel uit hun auto kunnen ontsnappen bij een noodgeval. Wel prettig is dat automakers het een stuk moeilijker krijgen. Even een ruitje intikken kan niet meer. Voorlopig wordt nog niet ge dacht aan een voorruit van polycarbonaat. Door de groot te van de voorruit kan name lijk vervorming ontstaan met dit materiaal. Dat is ook de re den waarom voorlopig nog al leen aan vaste achter (zij) rui ten wordt gedacht. Maar dat de glazen autoruit zijn langste tijd heeft gehad staat vast. vo-vo BAARS Personenwagens Leiden B.V. ji Rietschans 70- Leiderdorp Tel.: 071 - 5 81 09 50 www.baars-leiderdorp.nl Officieel Volvo-dealer e Prins Bernhardhoeve te Zuidlaren wordt van 31 januari tot net 6 februari de Caravana gehouden, volgens de organisatie rootste 'overdekte camping' van Nederland. In acht hallen n kampeerauto's, kampeermiddelen, accessoires en toeristi- informatie. De beurs gaat op woensdag 31 januari om 14 uur i en duurt dan, net als op donderdag 1, vrijdag 2 en maandag bruari tot 22 uur. Zaterdag 3 en zondag 4 februari en op de ste dag, dinsdag 6 februari, is Caravana van 10 tot 18 uur te be- e :en. Een toegangskaartje kost 12,50 gulden. litroën C5, die vanaf te koop is en niet alleen (antia maar ook de grote ekomt aflossen, zal een sprijs van onder de 50 hebben voor het model 1.8 liter krachtbron. Ci- 97 n heeft de voorlopige p :en van deze nieuwe wa- 5o bekendgemaakt, behalve 7^an de 1.8. .0 liter staat voorlopig en beginprijs van 52.500 en, de 3.0 liter op 74.700 en. De 2.0 HDi-diesel in de lijst voor 57.600 en, de 2.2 HDi begint bij 00 gulden. Een automaat 4.000 gulden extra, airco 0 gulden en een naviga- 'steem komt op 5.500 en extra. Gazelle Batavus Batavus elektra Tomos Vespa Loekie 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Levendaal 76 Leiden Tel.: 071 -5131515 Sumatrastraat/hoek Willem de Zwijgertaan Leiden Tel.: 071 -568 06 80 BMW verraste op de autoten toonstelling van Detroit met een nieuw studiemodel, ge naamd X Coupé. Een coupé op basis van de luxe terreinwagen X5, een niet zo voor de hand liggende combinatie. De jongste concept van BMW, met vierwielaandrijving dus, vertoont wat trekken van stu dies van andere merken en wijkt duidelijk af van wat het Beierse merk tot nu toe op de weg zette, maar daar is het ook een ontwerpstudie voor. Het aluminium koetswerk is strak gelijnd met scherpe vou wen, afgewisseld met zachte ovale vormen. Bij Ford noe men ze dat New Edge, maar BMW geeft er uiteraard een an dere naam aan: Flame Surfa cing. Opvallend detail is de asymmetrische achterklep, die de hele rechterachterhoek van de auto inneemt. Eén achter licht (links) blijft op zijn plek, het andere kantelt mee om hoog met de bagageklep. Ook ontbreekt door deze vreemde oplossing aan de rechter zij kant een C-stijl. Omdat de ontwerpers alle aan dacht aan de zitpositie van de berijder hebben gegeven, spreekt BMW in dit geval niet van een 2+2 (twee volwaardige zitplaatsen en twee plekken voor kinderen) maar van een 1+3 (de bestuurdersplaats en nog drie plekjes). De vier wielen van de jongste BMW-studie worden aange dreven door de 3.0 liter 6-cilin- der common rail turbodiesel, bekend uit de BMW 530d. BMW gebruikte de autoshow van Detroit vooral om de me ningen te peilen. Productie plannen voor de X Coupé zijn er nog niet, maar mocht hij niet worden gebouwd, dan is het denkbaar dat details van deze studie opduiken in toe komstige seriemodellen. Waar wél productieplannen voor zijn is een stoerdere versie van de X5. Deze X5 HP krijgt een 4.6 liter V8, goed voor 347 pk. Eind dit jaar moet de dikke X5 in productie gaan. BOEKEN Volvo breidt het gamma gestaag uit. De Zweedse fabrikant schudt het ima go van hoekig werkpaard zelfverzekerd van zich af met fraaie, degelijke en dynamische wagens die alom bewondering oog sten. De nieuwste aan winst heet S60. Wat is dat toch voor iets geks? Een coupé geldt doorgaans als een begerenswaardige auto, terwijl hij goed beschouwd al leen maar nadelen heeft ten opzichte van het model waar van hij is afgeleid. De aandui ding komt uit het Frans en be tekent letterlijk 'afgesneden'. En dat slaat weer op het passa gierscompartiment dat lager en korter is, afgesneden als het wa re. Het resultaat is minder inte rieurruimte, vooral achterin. En daar moet men nog extra voor betalen ook. De enige reden die te bedenken valt om toch tot aanschaf over te gaan is dat zo'n coupé exclusief oogt en dat men in iets anders rijdt dan 'de massa', iets bijzonders. Volvo heeft hier goed over na gedacht en dat resulteerde in de S60, een auto met de uitstra ling van een coupé, maar zon der de genoemde nadelen. De S60, mét de kenmerkende 'heu pen' over de hele lengte van de carrosserie, vormt een mooie overgang tussen de S80 en de in Nederland gebouwde S40 en valt in de klasse van de zogehe ten 'executive compacts', zeg maar luxe middenklassers. Zo staat er opeens een sterke Zweedse concurrent tegenover de gevestigde orde, als de BMW 3-serie, Mercedes C-klasse en Audi A4. Eén voordeel heeft de Volvo so wieso in de vorm van de motor, die vijf cilinders telt, waar de Duitse concurrentie in hun ba sisversies relatief tamme 4-ci- linders aanbieden. De Zweedse 5-cilinders zijn mooie motoren, sterk en soepel, en ze maken een fraai geluid, éls je ze hoort tenminste, want meestal is dat niet het geval. Het rijtje begint met een 2.4 liter machine met 140 pk, zeker vergeleken met de concurrentie al een heel be hoorlijk vermogen. Maar de re latief zware S60 kan nog beter uit de voeten met de 170 pk- uitvoering van diezelfde motor. Voor wie meer wil, zijn er nog twee turbo-motoren beschik baar, een 2.4 liter lagedruk tur bo met 200 pk en een 2.3 hoge- druk turbo, goed voor 250 pk De Volvo S60 is afgeleid van de stationwagon V70, die op zijn beurt weer uit de S80 is voortgekomen. In feite heeft Volvo de opvolger van de S70 opgesplitst in een wat forsere S80 en een wat com pactere S60. Het verschil in lengte tussen beide sedans is 24 centimeter (4,82 tegen 4,58 meter) en in wielbasis schelen ze 7 centimeter (2,79 tegen 2,72 meter). De V70 zit daar zo'n beetje tussenin. Over een jaar of twee komen de opvolgers van de nu nog in Nederland gebouwde V40 en S40 die waarschijnlijk V50 en S40 gaan heten, om het rijtje kloppend te maken. Nu zijn beide auto's nog verwant aan de Mitsubishi Carisma maar de nieuwe versies zul len de Ford Focus als basis hebben. Ford is sinds kort ei genaar van Volvo. Op ter mijn komt er mogelijk nog een S100, die vooral de VS zou moeten bedienen. Bij de V70 was het uitgangspunt een sportieve voorkant te com bineren met de achterkant van een nuttige stationwagon. De S60 moest daarbij ook een sportieve achterpartij hebben. Om toch genoeg plek voor vier personen over te houden, koos Volvo voor het 'cab forward' design. Het dak, de voorruit en de bestuurdersstoel werden naar voren geplaatst, maar aan de achterkant bleef het dak op zijn plaats. Resultaat: een cou- pé-achtig uiterlijk dat laag en breed oogt en toch opmerkelijk veel hoofdruimte achterin toe laat. Het cab forward design en de iets kortere lengte geeft de Vol vo S60 een relatief korte over hang van de carrosserie aan voor- en achterzijde. Dat zorgt voor een dynamische uitstra ling, omdat de massa zich meer concentreert tussen de wielen. Het ziet er niet alleen goed uit, het vertaalt zich ook in een aan zienlijk sportiever weggedrag, vanwege een veel betere ge wichtsverdeling. De auto stuurt scherper en gaat minder in de bocht hangen. Het is daarmee meer een rijdersauto geworden dan een Volvo ooit was en dat is in de klasse van de executive compacts heel belangrijk. Juist in deze klasse wordt immers veel geld uitgegeven voor een relatief compacte auto. In dit licht bezien mag de prijsstelling van de S60 (vanaf 67 mille) best scherp genoemd worden. Veiligheid staat zoals bekend FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Cursus voor aankoop klassieker Wie twee jaar geleden op zoek was naar een nieuwe racefiets of mountain bike, had keus uit 1.338 model len. Vorig jaar was dat aantal opgelopen tot 1.422. Dit jaar is de keus groter dan ooit met niet minder dan 1.703 modellen. Het kopen van zo'n type fiets wordt hierdoor steeds ingewik kelder. Om de fietser op weg te helpen bij het bepalen van de juiste keuze verschijnt aan het begin van elk jaar een handige Koopgids. Het is een bijlage van het eerste nummer van dit jaar van het tijdschrift Fiets. De Koopgids is met een reeks interessante artikelen meer dan een opsomming van alle fietsen die in de winkels staan. Er zijn interviews met fietsers die hun uiteenlopende voorkeuren voor bepaalde modellen toelichten. Framematerialen worden ver klaard, zoals staal, aluminium, carbon, titanium en magnesi um, net als het verschil tussen vering en demping. Aan de hand van foto's van een racefiets en een mountainbike Koopgids RACE fv wordt de bedoeling van onder delen uitgelegd zoals V-brake, noppenbanden, balhoofdstel, butted spaken, cassette en bracketpot. Een fietsencyclopedie geeft van A tot Z een verklarende opsom ming van bekende en minder bekende begrippen. Zo blijkt een 'lefty' eenzijdige wielop hanging te zijn van het Ameri kaanse merk Cannondale met een enkele vorkpoot aan de lin kerkant. Silica is een mineraal dat gebruikt wordt als vulmid del in bandenrubber. Het neemt vooral in racebanden de plaats in van roet, zodat de banden in diverse kleuren zijn te maken. Bovendien bevordert silica de grip op nat wegdek en slijt het maar langzaam. De 26 pagina's met grijze tabel len ogen weliswaar saai, maar ze bevatten alle elementaire ge gevens van 1.703 fietsen, zoals maat, kleur, framemateriaal, gewicht, aantal en soort ver snellingen, type crankstel, de- railleurs, remmen, naven, vel gen, banden, balhoofd en na tuurlijk de prijs. Het blijft niet bij deze Koop gids. Over enkele weken ver schijnt de Koopgids met hybri- defietsen, de kruisingen tussen mountainbikes, race-, toer- en stadsfietsen. Vorig jaar ging het om 600 van deze modellen. De Koopgids Race MTB is een bijlage van het eerste nummer van dit jaar van het tijdschrift Fiets, prijs 9,95 gul den. Los verkrijgbaar in fiet sen- en tijdschriftenwinkels. Steeds meer mensen overwegen de aanschaf van een klassieke au to. Maar ze weten eigenlijk niet hoe dit aan te pakken. Daarom or ganiseert het Onschatbare Klassieker Magazine een cursus waarin alle aspecten aan bod komen. De bijeenkomsten zijn eind maart, ergens in het Gooi. De prijs bedraagt 295 gulden. Voor meer infor matie: Haakman BV, tel. 035 6945 612, internet: www.okm.nl. Bekende klassieke gebruiksau- to's als de Kever, Eend, DS en Amazone zijn het afgelopen jaar in prijs niet veranderd, net als Amerikaanse importwagens. Wel gestegen zijn auto's van ei gen makelij in Frankrijk. Ook vrij prijzige exoten als Aston Martin en Ferrari gingen we derom de hoogte in. Het sterkst stegen echter de hele kleintjes, de zogeheten dwergauto's (zie ook hieronder). Deze ontwikkeling constateert Ton Lohman, die jaarlijks de Oldtimer Catalogus van uitge verij Elmar samenstelt. De ze vende editie van dit prettige na slagwerk (34,50 gulden, ruim 400 pagina's, kleur) ligt sinds kort in de boekhandel. Het is wederom uitgebreid, nu met 100 merken/types tot 1.600 mo dellen van 209 merken. Daar naast is ook een groot aantal fo to's uit vorige edities vervangen door betere exemplaren. Voorin staat een uitgebreide verhandeling over de aanschaf van een klassieker en alles wat daar bij komt kijken, zoals de import, de verzekering en na tuurlijk de restauratie. De formule van de Oldtimer Catalogus is niet veranderd. Elk merk wordt ingeleid met enkele regels geschiedenis plus het merklogo. Er staan maximaal vijf auto's op een pagina. Elk ty pe heeft een fotootje, een infor matief tekstje en een rijtje gege vens, waaronder de actuele waarde. Vrijwel alle naoorlogse oldtimers en aankomende klas siekers tot bouwjaar 1985 zijn in deze gids te vinden. hoog in het vaandel bij deze fa brikant. Zo zijn de airbags voortaan van het zogenaamde 'dual stage'-type en worden, af hankelijk van de aanrijding, voor 70 procent of geheel opge blazen. Daarnaast heeft de S60 natuurlijk zijairbags in de stoe len, hoofdairbags in het dak en anti-whiplash stoelen, die de nek extra bescherming bieden bij een aanrijding van achteren. Volvo gaat echter nog verder. Vanaf september wordt in ons land namelijk 'Volvo on Call' actief. Als bij een aanrijding één of meer airbags afgaan, meldt dit systeem zelf een speciale Volvo-centrale dat er een onge val heeft plaatsgevonden. Te vens zoekt de centrale contact met de bestuurder. Komt er geen antwoord, dan wordt in ieder geval een ambulance en de politie gewaarschuwd. In een later stadium zal Volvo on Call nog andere diensten aan bieden. Met de S60 zet Volvo een ijzer- sterke concurrent in de markt van de luxe middenklassers. De importeur blaakt van zelfver trouwen en denkt dit jaar rond 3.000 exemplaren van deze wa gen te kunnen verkopen. En dat moet kunnen, zeker als straks ook de nieuwe dieselmotoren beschikbaar komen. De goedkope dwergauto als concurrent van de onoverwin nelijke tweedehands VW Kever is nooit echt een succes gewor den, maar de geschiedenis er van is heel boeiend. Dat laat een fraaie uitgave (69 gulden) van Europese Bibliotheek zien. Auteur Jan de Lange bekijkt daarin de rol die de driewielers, scootmobielen en bubblecars in Nederland hebben gespeeld. De wereld van de dwergauto had veel weg van een soapserie. Er waren boeven en helden, ge niale geesten en idealistische amateurs in tuinschuurtjes. Iedereen leek zakelijke of per soonlijke banden te hebben met de concurrentie en het we melde van de opscheppers, op lichters en sukkels. Er werden ideeën gestolen, copyrights ge schonden en zelfs complete au to's gekopieerd. Maar het resul taat was in vrijwel alle gevallen hetzelfde: de zaak ging failliet. De meeste dwergauto's kwa men bij scooter- en vliegtuigfa brikanten vandaan. En bij el kaar blijken het er nog heel wat te zijn. Bekende dwergen als de BMW Isetta, de bolletjes van Heinkel en Messerschmitt, of de Goggomobil. Maar ook min der bekende autootjes als de Cedee, Shelter, Belcar, Kroboth of Trojan komen allemaal voor in dit boek. Ook wordt de lijn doorgetrokken naar 'echte' klei ne auto's als de Mini, Daf, Fiat en DKW. Erg mooi zijn de kleu rige afdrukken van oude adver tenties, die ware kunstwerken genoemd mogen worden. BLIK IN HET VERLEDEN ■rn.» illlHtg J -J. Pogingen van de Argentijn Ale jandro de Tomaso om in Europa een beroemde coureur te wor den, leverden niet veel op. Daar om ging hij zich in 1957 toeleg gen op de bouw van auto's. Hij produceerde van alles, van hele gewone auto's tot Formule 1- wagens. Maar meestal kwam hij niet veel verder dan alleen een prototype. Ondertussen kocht hij diverse bedrijven op, zoals Ma- serati, Ghia en Vignale. In 1965 was het eindelijk zover voor het eerst ging er een De Tomaso in serieproductie: de Vallelunga. De elegante sportcoupé had de motor van een Britse Ford Corti- na 1500, de carrosserie van kunststof was ontworpen door Fissore en werd gebouwd bij Ghia. Hoewel de Vallelunga in serie werd geproduceerd, zijn er in totaal slechts enkele honder den gemaakt. Nog zeldzamer is de cabrio-uitvoering. FOTO ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 23