Roelofarendsveen 73 woningen rijker Wethouder belooft snel overleg met winkeliers roenLinks bezorgd over graafwerk in Coupépolder Rijn Veenstreek Rijnstreek Hopper rijdt meer ritten dan verwacht Jpskamps eerste raad uurt twintig minuten ™iad beslist in maart over Wdie Radio Rijnwoude Koper krijgt cadeautje van 155.000 gulden VVD-fractievoorzitter Van Wieringen stapt op )AG 26 JANUARI 2001 19 If ekpartij na meningsverschil ;n aan den run Twee Alphenaren van 18 en 20 jaar die gis- een meningsverschil probeerden bij te leggen, raakten uit- elijk toch in een gevecht verwikkeld. Beide mannen raakten Dnd, de 18-jarige doordat hij met een mes werd gestoken. Vai wee vochten hun geschil uit op het Marsdiep. Toen de poli- 3ni rriveerde, waren ze al vertrokken, maar agenten konden de even later toch aanhouden. In het begin van de avond zijn eer vrijgelaten. eójichtoffer aanrijding overlijdt irugge De 17-jarige scooterrijder uit Langeraar, die gister- m ;en zwaargewond raakte bij een aanrijding met een vracht- n in, is in de loop van de dag overleden. Hij werd na de bot- a waarbij ook een auto hem nog raakte, met ernstig inwen- vo itsel naar het LUMC in Leiden gebracht. Het ongeluk had n s is bij de oversteekplaats voor fietsers en bromfietsers van t j erenweg (N207) bij Woubrugge. Het slachtoffer werd twee geraakt. Ook een 40-jarige automobilist uit Alphen, die ivan de vrachtwagen reed, kon hem niet ontwijken. Op de je lts van de oversteekplaats bestaat de rijbaan uit twee rijstro- Het kruispunt is beveiligd met verkeerslichten. De politie inds Midden doet een dringend verzoek aan getuigen van jen ingeval om zich te melden: (0900) 8844. Ra inhuis bij Zegerbaan brandt af j!j n aan den run Een tuinhuisje bij de Zegerbaan in Alphen len Rijn is gisterochtend afgebrand. Vermoedelijk ontstond [and door vonken uit de oliekachel in het huisje. De brand- bluste de brand. ii del rg,ï! ide marieta kroft jjm litiek in Rijnwoude buigt rscj de commissievergade- gei in 8 maart over de vraag ,j dio Rijnwoude subsidie ;aj gemeente moet krijgen, ejd sloot de raad gisteravond vni ctie op brieven van de lo- Hi nroeP- dj o Rijnwoude, dat op het ias taat te beginnen met de ba dingen, wil van de ge- e het geld hebben dat ze it rijk heeft gekregen om s ale omroep te steunen. 1f0| s is dat 14.000 gulden. r tter Bethlehem hield met Vg, estuurder De Waard van n h n (Organisatie van Lokale 30nipen in Nederland) nog n;e en fel pleidooi voor uit- vj ig van die rijksbijdrage. B eac weigeren de subsidie, om niet verplicht zijn het ieri meester Epskamp van tar heeft zijn voorganger 3 ma in één opzicht al offen. De nieuwe man Ukmaar klaarde gister- d zijn eerste reguliere ge- vjie iteraadsvergadering in pig minuten. Zo snel had de Friese waarnemer, die hamerde op korte en je vergaderingen, het 1/1 voor elkaar gekregen. kamp beloofde tussen ameren door, dat hij de es voortaan nog meer op 9gj gaat zetten. Vragen en rstanden over de stijging e OZB-belasting behoren j^c' is hem dan spoedig tot Vrleden. Op details had- et CDA en oppositiepar- j Dgressief Akkoord (PAK) inmerkingen op het plan le huizenbelasting met j Ideld zo'n drie procent sser te laten stijgen. Maar in hoofdlijnen gingen zij net als de andere partijen akkoord met het collegevoorstel om verschillende tarieven te han teren. Kantoren, winkels, ho recagelegenheden en huizen waarvan de waarde meer dan gemiddeld toenam vallen on der het ongunstigste tarief. Met deze tariefstelling lost het gemeentebestuur de belofte in om de woonlasten dit jaar ge middeld met niet meer dan 3 procent te laten stijgen. In de raadzaal was de oppo sitie matig vertegenwoordigd. Zowel fractievoorzitter Kraak van PAK als Riedel van De Echte Liberaal ontbrak om ge zondheidsredenen. Beide oud-wethouders zorgden in het verleden tijdens raadsver gaderingen nog wel eens voor vuurwerk. Of, in de ogen van voortvarende voorzitters, voor vertraging. Zorgen over verpaupering van Alphens centrum alphen aan den run saskia buitelaar De winkeliers in het stadshart van Alphen aan den Rijn gaan snel met wethouder Groen in 't Wout bespreken wat er te doen is tegen de ver paupering van de winkelstraten aan de Lage Zij de. De Alphense oppositiepartijen spoorden de wethouder daartoe gisteravond opnieuw aan. Vooral nu ook de overkoepelende winkeliers vereniging Winkelstad Alphen op de valreep een gesprek heeft gevraagd vinden diverse politieke partijen, dat de wethouder geen zes jaar meer kan wachten. Vooral niet met herbestraten van de Hooftstraat, de Van Mandersloostraat en het Thorbeckeplein. De wethouder zei niet goed te begrijpen waar om de winkeliers plotseling met hun kritiek ko men op het voorstel dat de gemeenteraad gister avond besprak: het plan voor de openbare ruim te in het hele centrum van Alphen. ,,We hebben regelmatig met alle partijen om de tafel gezeten. Het verbaast me dat ze nu hiermee komen." De winkeliers zijn bang dat klanten wegtrekken als de komende jaren de Hoge Zijde een bouw put wordt en het winkelgebied rond De Aarhof verpaupert. Ze stellen voor om de planning te wijzigen, zodat het gebied volgend jaar al kan worden opgeknapt. Volgens Groen in 't Wout is in de planning van het hele Masterplan alles op elkaar afgestemd, van de bereikbaarheid tot aan de rioolbuizen die worden vervangen. Lukraak opknapfases verwisselen is daarom onmogelijk. Wel beloofde hij snel met de winkeliers te gaan praten om te kijken hoe hij het probleem kan op lossen. Hoewel vooral Groenlinks, de PvdA, de Al phense Stadspartij en Donna Vrij er flink op ha merden om de herinrichting van de drie straten naar voren te halen, gunden ze de wethouder het voordeel van de twijfel en namen zij genoegen met zijn toezegging. De volledige gemeenteraad keurde daarna het openbare-ruimteplan goed. Daarin is omschre ven hoe het nieuwe centrum een eenduidige en sfeervolle uitstraling moet krijgen. De komende jaren volgt er per winkelstraat een uitgebreide uitwerking van de plannen. WBA wil nog dit jaar slopen en bouwen Woningbouwvereniging Alkemade (WBA) bouwt in de Spoorstraat en de Voorstraat in Roelofarendsveen 73 huizen. Veertig eengezinswoningen in hofjesvorm ver vangen de huizen aan de even zijde van de Spoorstraat. Op de plek van de brandweerkazerne en op de hoek van de Voorstraat komen twee appartementengebouwen van elk vijf lagen. Samen bevatten ze 33 woningen. roelofarendsveen geld door te sluizen. Alleen de PvdA en de SGP/RPF gaven gisteravond al aan dat ze deze rijksgelden wel willen doorsluizen naar de lo kale omroep. Het CDA steunt het college, maar denkt erover zijn standpunt te wijzigen. De WD en D66 willen eerst de dis cussie in de commissievergade ring afwachten voordat ze hun standpunt bepalen. Overigens dient het bezwaar dat Radio 91.6 heeft ingediend tegen de zendmachtiging van Radio Rijnwoude op 22 februari bij het Commissariaat voor de Media. Het CvdM besloot eer der, tegen het advies van de ge meenteraad in, dat Radio Rijn woude de zendmachtiging voor de komende vijf jaar krijgt. Dat betekende dat Radio 91.6 de uitzendingen in Rijnwoude moest staken. j anneke de jonge De appartementen op de hoek van de Voorstraat, recht tegen over het gemeentehuis, gaat WBA verkopen via een make laar. Op beide appartementen- blokken komen penthouses, die ook in de verkoop gaan, en naast het appartementenge bouw aan de Spoorstraat komt een kantoorgebouw. Met de winst kan WBA ervoor zorgen dat de huurprijzen van de hof jeshuizen en de appartementen in de Spoorstraat laag blijven. De huurprijzen schommelen tussen de 800 en 900 gulden per maand. Met behulp van huursubsidie en een 'huurge- wenningsbijdrage' blijft de huurprijs, zeker de eerste vijf jaar, in de buurt van de 500 gul den die bewoners van de Spoorstraat nu betalen. Het eerste hofje, gezien vanaf de Stationsstraat, wil WBA te gen een prijs ver onder de marktwaarde verkopen aan ei gen huurders. In het plan is veel aandacht voor 55-plussers. „Aan dat soort huizen is een gillend tekort in Alkemade", al dus WBA-directeur R. Hensen. De appartementen aan de Spoorstraat zijn voor die cate gorie bedoeld. In elk hofje in deze straat komen twee huizen met alleen een begane grond. Hensen denkt erover ook die huizen te bestemmen voor 55- plussers, maar weet dat nog niet zeker. Alle huizen zijn ge makkelijk aan te passen voor rolstoelen. „De huizen zijn zo ontworpen dat je er je leven lang in kunt blijven wonen." Tijdens de informatieavond voor bewoners waren de mees te mensen gisteravond enthou siast. Zij roemden de ontwer pen van architectenbureau Stol uit Sassenheim. Toch hebben veel Spoorstraters er nog moei te mee dat ze binnenkort hun huis en vertrouwde buurtje moeten achterlaten. „Want zo als het nu is, wordt het nooit meer", zei een vrouw na afloop. De heftige reacties van twee jaar geleden zijn echter verdwe nen. „We wachten nu al zo lang, je doet niets meer aan je huis. Op een gegeven moment wil je dan wel weg", verklaarde een bewoonster. Hensen bena drukte tijdens de bijeenkomst dat mensen 'zichzelf hebben' als ze weigeren te vertrekken. Een plattegrond van de toekomstige Veense Spoorstraat, waarop de rotonde in de Alkemadelaan en de Sta tionsstraat duidelijk zichtbaar is. tekening architectenbureau stol „Als wij gaan uitlopen door uw schuld, dan moet ik iets aan de huurprijs doen." WBA wil in maart weten wat voor een huis de bewoners wil len. Nog dit najaar, in oktober of november, wil WBA begin nen met bouwen. Volgens Hen sen is het mogelijk om de straat in een half jaar 'leeg te krijgen', zeker omdat een kwart van de veertig huizen leegstaat. De Spoorstraatbewoners kunnen tijdens de sloop en bouw in een wisselwoning trekken en in het nieuwe wijkje een huis uitkie zen, of definitief naar een ande re Alkemadese huurwoning verhuizen. Of WBA de planning haalt, is nog niet te zeggen om dat de gemeente het plan for meel nog moet goedkeuren en omwonenden bezwaar kunnen maken. Ook heeft WBA nog geen aannemer. Begin 2003 moeten de huizen worden op geleverd. willem acda De Rijnstreek Hopper slaat aan. Ruim drie weken na de eerste rit van de bel- busdienst van de gemeenten Alphen aan den Rijn, Ter Aar, Rijnwoude, Ja- cobswoude, Liemeer en Nieuwkoop overtreft het aantal ritten per dag de ver wachtingen. Bij de officiële doop van de Rijnstreek Hopper in partycentrum Pa- rola in Langeraar maakte wethouder Jonker van Ter Aar gisteren bekend, dat de drie deelnemende taxibedrijven 300 in plaats van de verwachte 200 ritten per dag verzorgen tegen een laag openbaar - vervoertarief. Onder de klanten zijn veel 65-plussers en de belbus is ook in trek bij scholieren. Op weg in het hopper-busje naar het partycentrum Parola vertelt chauffeur Van der Zwaard over zijn ervaring met de belbusdienst. „Het is een goed initia tief, maar er moet "hier en daar nog wel wat gebeuren. Zo kampen we nog met de erfenis van het slechte imago van de tarieftaxi." Nadat hij een enthousiaste dame voor de deur heeft afgezet, zegt Van der Zwaard dat hij ook minder posi tieve reacties krijgt. „Onze service houdt een keer op. Laatst was er een stel dat verwachtte dat ik buiten voor de deur van de soos bleef wachten terwijl zij nog een rondje bingo gingen spelen." De Rijnstreek Hopper is een samen werkingsinitiatief van de deelnemende gemeenten in de Rijnstreek, de provin cie en het vervoerderscollectief De Vier Gewesten BV. Het nieuwe vervoersaan bod moet de bereikbaarheid binnen de regio vergroten. „Het komt er nu op aan om de beloofde service waar te maken", zegt wethouder Jonker, die tevens voor zitter van het bestuur van de Rijnstreek Hopper is. Om de hopper bekender te maken bij het publiek, gaan de gemeenten met be hulp van het Alphens Platform Gehandi captenbeleid (APG) en ouderenbelan- genorganisatie OSO in 19 dienstencen tra en bejaardenhuizen in de Rijnstreek de bus promoten. Jonker: „Het systeem heeft als voordeel dat iedereen in de bus meekan, met of zonder rolstoel. Via de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) kunnen mensen die geïndiceerd zijn in aanmerking komen voor een WVG-vervoersvergoeding. De gemeen ten delen in de kosten door aanvullende financiering van wat de vervoerder per gereden zone rekent. Bij de OV-reizi- gers, die de overige zestig uitmaken van de hopper-reizigers, geldt dat de pro vincie bijdraagt in de kosten. Mede hier door kan de prijs van een rit met de hopper zo laag blijven", aldus Jonker. Niet iedereen profiteert van de goed kope vervoersvorm. Zo vreest secretaris Emmelot van het Alphens Platform Ge handicaptenbeleid dat gehandicapte au tobezitters schade ondervinden van de ze regeling. Als gevolg van het aanbod van goedkoop openbaar vervoer gaat de jaarlijkse vervoersvergoeding voor een gehandicapte omlaag van 2600 gulden naar 500 gulden. „Hoewel een vergoe- dingsaanvraag voor een aanpassing van de auto mogelijk blijft via de WVG, raken zij hun vervoersvergoeding grotendeels kwijt", zegt hij. roelofarendsveen janneke de jonge Huurders van Woningbouw vereniging Alkemade (WBA) kunnen voor slechts 230.000 gulden een eengezinswoning bemachtigen aan de Spoor straat in Roelofarendsveen, terwijl de marktwaarde van de huizen 385.000 gulden is. Het verschil van 155.000 gul den doet WBA de kopers ca deau. In ruil voor die korting moet een eigenaar zijn huis bij verkoop, die pas na vijf jaar is toegestaan, de winst doorsluizen naar WBA. Ver koopt hij het voor meer dan 385.000 gulden, dan mag hij de meerwaarde in zijn eigen zak steken. Bovendien ga randeert WBA-directeur Hensen dat hij het huis, mochten de prijzen kelde ren, altijd voor 230.000 gul den terugkoopt Volgens hem is deze constructie uniek. „Ik ben het verder nog nooit ergens tegengeko men", aldus Hensen. P. van Veen, lid van de be wonerscommissie-Spoor straat, is enthousiast. „Het is geen plan om snel rijk te worden, en je moet het ook niet doen als je snel wilt ver huizen. Maar als je een huis wilt kopen, dan is dit een veilige manier." Hensen noemt het een constructie waarbij mensen wel de lus ten, maar niet de lasten van de koop hebben. „Bewoners zijn gevrijwaard van risico's, maar genieten wel van de fiscale voordelen." Behalve de erfpacht van de grond, waarmee de bewo nerscommissie morrend ak koord gaat, rest nog één twistpunt. WBA wil tien hui zen te koop aanbieden, maar de bewonerscommissie wil voor iedere belangstellende een koophuis. ,Als er meer geïnteresseerden zijn en WBA houdt voet bij stuk. dan zeggen wij onze steun op", aldus Van Veen. Hensen zegt dat hij nog moet zien dat er zoveel huurders uit de Spoorstraat willen kopen. runwoude marieta kroft WD-fractievoorzitter van Rijn woude Han van Wieringen is opgestapt. Reden voor het on verwachte vertrek van Van Wie ringen is, dat hij ander werk krijgt binnen de Rekenkamer. Hij gaat assistentie verlenen aan de Rekenkamer in Rwanda en moet daar vaak naar toe. En zo kwam het dat Van Wieringen gisteravond samen met D66- raadslid Hen Gerritse afscheid nam van de ge meenteraad. Van Wierin gen, woonach tig in Hazers- woude-Dorp, was drie jaar fractievoorzit ter. Daarvoor zat hij in het bestuur van de WD. Hij ver trekt op een moment dat zijn partij dreigt met een bestuurs crisis. De liberalen zeggen uit het college te stappen als de ge meenteraad akkoord gaat met de plaatsing van windmolens langs rijksweg 11. Een meerder heid van de raad lijkt daar vóór te zijn. De raad neemt hierover in maart een besluit. Van Wie ringen wilde hier gisteravond niet op ingaan. „Dat wordt een zaak voor mijn opvolger. Ik ben vanaf nu ambteloos burger en heb er dus niets meer over te zeggen." Maurice Piëtte uit Benthui zen volgt Van Wieringen op. Piëtte is nu burgerlid in de Raadsleden uitgezwaaid raadscommissie ruimtelijke or dening. In de vorige raadspe riode was hij al raadslid. Hij wordt in de raadsvergadering van 22 februari beëdigd. Raads lid Peter Vorenkamp wordt fractievoorzitter. De gemeenteraad nam niet alleen afscheid van Van Wierin gen, maar ook van Hen Gerrit se. Het D66-raadslid vertrok al in september. Vanwege zijn drukke baan had hij niet eerder tijd om afscheid te nemen van de raad. CDA-raads- lid Boevé, die namens de raad sprak, las zijn speech voor die hij op 28 september vorig jaar al zou houden. Ook richtte hij zich tot Van Wieringen. „Voor de ene speech heb ik vier maanden de tijd en voor de an dere maar twee dagen", ver zuchtte hij. Gerritse was sinds 1994 raadslid. De periode tot 1998 vond hij het leukst zei hij. „Mijn speeltje is me daarna ontnomen." Hij doelde erop, dat hij niet in de commissie ruimtelijke ordening kon. om dat zijn partijgenoot Haarman dat wilde doen. Het raadslid maatschap noemde hij een 'fas cinerende hondenbaan'. „Als je het goed wil doen, is het onmo gelijk om dat naast een fulltime baan te doen." elijk giftige stoffen vrijgekomen Fun ian den run :h. [raafwerkzaamheden op lent elt in de Alphense Cou- nglf er is mogelijk de afdek- 3odr schadigd, die het gif op irens k moet houden. Vólgens H.iy|inks-raadslid Bosma is jaar een vreemde vloei- ïet slootwater terechtge- na graafwerk op de ilige vuilnisbelt. Zijn maakt zich zorgen en rer de kwestie vragen ge in burgemeester en wet- luijs 194fs. Bols ns Bosma, tot twee jaar actief lid van de pro- l 'p Coupépolder, zijn vo- mei in opdracht van de henk Zeegersloot vier af- zen in de grond aange- zonder dat de project- Karr f de omwonenden daar- idus ten. De gemeente sprak iooi|i met bewoners af dat zij Han imiteiten en veranderin- len ejteen zou melden. erkzaamheden zijn vol- isma ook niet besproken projectgroep, waarin al- .oenlikkenen zitting hebben, f de gemeente en de ie Zuid-Holland. Daar- ook de gemeenteraad de hoogte gebracht. De ie meent overigens dat stie wel in de project- besproken. i meldt dat volgens enden het graafwerk in klaag vorig jaar zo voort Bovendien kwam volgens Bosma kortgeleden een witgele vloeistof uit de uitmondingen van de nieuw aangelegde drains. De vloeistof veroorzaak te een grijsblauwe kleur in het slootwater, dat juist door mid del van een ingenieus systeem wordt gezuiverd. De kleur van het water leek volgens Bosma op de kleur die het water had voordat de sloot werd gezui verd. GroenLinks wil van burge meester en wethouders weten of de gemeente de golfclub toe stemming heeft verleend om in de afdeklaag te graven. Ook wil de partij horen of er tijdens het werk toezicht is geweest en of er metingen zijn verricht naar de concentratie luchtverontrei niging rond de woonwijk die aan de voormalige vuilstort plaats grenst. Volgens een provinciewoord voerder is de projectgroep Cou pépolder in mei 2000 wél op de hoogte gebracht van plannen van de golfclub. Volgens hem heeft de groep toen geconclu deerd dat de werkzaamheden konden plaatshebben zonder nadelige gevolgen voor de af deklaag. „Het agendapunt is toen alleen niet in de notulen opgenomen, dat is achteraf rechtgezet. Misschien dat daar door onduidelijkheid is ont staan." De gemeente kan nog geen reactie geven op de vragen van GroenLinks. varend is aangepakt, dat de 50 tot 100 centimeter dikke afdek laag is beschadigd. Mogelijk zijn daardoor stoffen vrijgeko men die schadelijk zijn voor mens en dier. In elk geval ver oorzaakten de werkzaamheden veel onrust bij omwonenden en passanten in de polder, die nu als recreatiegebied wordt ge bruikt. Vooral omdat twee jaar geleden bleek dat de afdeklaag op sommige plekken niet dik genoeg was. Eind vorig jaar wa ren die plekken nog niet her steld. f r S ,:<r. «S i In de loop van de jaren is in de Coupépolder een groen recreatiegebied ontstaan. Volgens GroenLinks zijn door werkzaamheden op de voormalige vuilstort mogelijk gassen en vloeistoffen vrijgekomen die schadelijk zijn voor mens en dier. foto taco van der eb

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19