'Angst voor overlast asielzoekers ongegrond' Een politiehond is een wapen' Leiden blij met keuze Warmond Stank? Wij praten hier liever over 9 Regio 'We hebben onszelf niet verkocht' oorschoten: ieuwe wijk tarrenburg inder groen IJDAG 26 JANUARI 2001 17 H j t.--i i Leiderdorpse winkeliers herzien standpunt Inthulling bord Leo van der Bijlpark h pRSCHOTENBurgemeester Cannegieter onthult volgende tek donderdag 's middags om vier uur een bordje met daarop naam van een park in de wijk Starrenburg I in Voorschoten: Leo van der Bijlpark. Van der Bijl, die in 1917 in Voorscho- n is geboren en vorig jaar juli in Leiderdorp overleed, was tij- :ns de tweede Wereldoorlog actief betrokken bij hulp aan ndgenoten en in het verzet tegen de Duitsers. Het parkje ligt in de Vliet bij de Jan Wagtendonklaan. borschotense aangereden !n. pRSCHOTEN Een 68-jarige Voorschotense is gistermiddag met g onbekende verwondingen opgenomen in het Rijnland-zie- rüiuis in Leiderdorp. Ze werd op het kruispunt Raadhuislaan- 10 rofessor Asserlaan aangereden toen zij op haar fiets geen orrang verleende aan een automobilist uit Leiden. De angst dat asielzoekers bij Driega- tenbrug 'uit verveling' wel eens over last zouden kunnen veroorzaken in omliggende winkels, is totaal onge grond. Dat constateren ondernemers van De Baanderij en de Winkelhof, een klein half jaar na opening van het Lei derdorpse AZC. „Het valt bijzonder mee. Ik heb nog geen wanklank ge hoord", erkent Baanderij-ondernemer W. Regeer ruiterlijk. Daar dacht hij in mei vorig jaar nog heel anders over. Toen vond hij zelfs dat bewoners van het AZC geïnstru eerd moesten worden dat ze niet met grote groepen tegelijk de winkels in mochten. „Want ik heb gezien hoe dat gaat, toen ik nog een zaak had aan de Hoge Rijndijk, vlak bij het toenmalige opvangcentrum Roomburg. Daar werd regelmatig behoorlijk gewinkeld, zul len we maar zeggen." Maar die opvat ting laat hij nu los. „Mijn angst blijkt totaal ongegrond, en daar ben ik al leen maar blij om." Ook andere Leiderdorpse winkeliers zien, in tegenstelling tot een aantal maanden geleden, geen reden meer tot bezorgdheid. „Van overlast is geen sprake", stelt J. Filippo, voorzitter van de winkeliersvereniging Winkelhof be slist. „Ik heb nog geen negatieve be richten gehoord", verklaart ook E. Rob van de Leiderdorpse Ondernemers Vereniging (LOV). Diezelfde vereniging pleitte in mei vorig jaar nog voor extra beveiliging op de Winkelhof en de Baanderij. „Maar dat lijkt me nu niet meer nodig." Zowel Regeer als Filippo denken dat het zo goed gaat 'omdat de bewoners op het AZC prima opgevangen wor den'. „Bovendien zoeken ze de gezel ligheid, en trekken vaak naar de stad", constateert Regeer. „Logisch, want die mensen moeten dagelijks boodschap pen doen om te eten, en op de Baan derij is nu eenmaal geen supermarkt. Dus dat gangetje is de andere kant op." AZC-woordvoerder A. van der Wal is blij met de uitspraken van de Leider dorpse winkeliers. „We doen er van al les aan om te voorkomen dat de asiel zoekers zich hier gaan vervelen", stelt zij. „Sinds kort kunnen bewoners hier volleyballen, basketballen en zaalvoet ballen. En op 5 maart starten we met Nederlandse lessen, een computercur sus en een cursus Engels." Het contact met de Leiderdorpse winkeliers is prima, vindt zij. „We stu ren regelmatig onze nieuwsbrief naar ze op, zodat ze op de hoogte blijven van ontwikkelingen in het centrum. En we blijven natuurlijk met elkaar in ge sprek." ISSENAAR ANE PIETER WISSE Xlfti 1 0 ds <om 1VOLG VAN VOORPAGINA seilen, tokkelen, bootje va- kruiwagenslalom, een ivalsactie uitvoeren en ren- n moesten ze. Hard rennen, honden van de hondenbri- de van het korps Hollands dden. Op de voet gevolgd or twee begeleiders, lij wijze van oefening train- n vijf politiehonden gister- ddag in attractiepark Duin- in Wassenaar. Het korps Jienichikt in totaal over tien iden, allemaal Duitse her- Deze worden dag en :ht begeleid door hun baas- Elke hondenbegeleider ;ft een speciale hondenwa- een kennel in zijn tuin en efdag en nacht oproepbaar, tien surveillancehonden rden ingezet bij inbraken, jr eventuele sporen, en bij en, voornamelijk in de irt van uitgaansgelegenhe- Ook in het geval van een^ipen kan op de honden en begeleiders een beroep rden gedaan. choothondjes zijn het be- ild niet, weet Marjo Faber, agente en getrouwd met agent van de hondenbri- uit ervaring. „Je moet hond niet binnen heb- i. Ze zijn onaangepast, hè. ir de tafels lopen en zo, on- louwen gedrag. Daar wor- ze op getraind." Haar vn heeft zijn handen vol aan hond. „Maar ik vind het zo lamefc om te zien. Zo'n hond is zijn maatje." kenle bent zo bijna honder- htenzestig uur per week je hond bezig," zegt hon- l begeleider D. de Vreugd, slaapt in je tuin, gaat mee r je werk en je bent ander uur per dag met hem aan trainen." Is geweldsmiddel staat de tiehond op gelijke voet het pistool. Maar wat let- letreft kan een aanval door 1 MsmtÊamm Niet alle hindemissen werden gisteren op spectaculaire wijze genomen. een hohd Vaak nog ernstiger uitpakken. „Een hond is een wapen," zegt Gïjs, ook agent. Hij wil ook hondenbegeleider worden. „Een wapen gebruik je in principe niet om te drei gen. Je zet het alleen in uiter ste noodgevallen in. Een pis tool is natuurlijk voorspel baarder. Je probeert door veel trainen de hond zo voorspel baar mogelijk te maken, maar je kunt bijvoorbeeld nooit he lemaal uitsluiten dat hij ie mand in het gezicht hapt." Voor de begeleiders zelf is het ook hard trainen. Zwetend en hijgend klimmen Herman en Rob van het touw waarmee ze over een slootje moeten. De hond heeft even rust. Na het onderdeel over de sloot klimmen volgt de kruiwagen- slalom. Sommige honden wei geren in de kruiwagen plaats te nemen. Opvallend is dat el ke begeleider anders met zijn hond omgaat. Eén schreeuwt, de ander deelt een tik uit. De meeste honden gaan uiteinde lijk overstag. Anders is dat bij het absei- len, het volgende onderdeel. De hoogte jaagt de honden schrik aan. Spike is de eerste die gaat. Als hij eenmaal bun gelt, probeert hij met zijn po ten nog de rand vast te pak ken, Maar van bovenaf wordt het touw al gevierd. Naast zijn begeleider, die aan een ander touw hangt, legt hij de vijftien FOTO DICK HOCEWONINC meter naar beneden af. Het gaat niet zo zeer om conditie training, deze middag in Duinrell. „Het belangrijkste is dat het vertrouwen van hond in zijn baas toeneemt", zegt H. Manten, teamchef bij het korps Hollands Midden. „Voor een hond is abseilen onnatuurlijk. Maar als het goed gaat, zal hij zijn baas in het vervolg meer vertrouwen. En daar gaat het om van daag." Vervolg van voorpagina Het Leidse college omarmt de gedachte dat Warmond in de toekomst wellicht als deelgemeente van de stad ver der gaat. ,,We zijn benaderd door het Warmondse colle ge en we staan positief tegenover deze voorkeursoptie", zegt de Leidse wethouder Hillebrand (ruimtelijke orde ning). „We willen hier de komende periode graag met onze Warmondse collega's verder aan werken." LEIDEN/WARMOND Hillebrand ziet weinig proble men als het gaat om aansluiting van Warmond als deelgemeen te bij Leiden. „De Warmondse ideeën hierover komen overeen met de visie die wij hebben voor de toekomst van de regio. Leiden vindt schaalvergroting belangrijk voor het oplossen van bovenregionale problemen. Maar Leiden vindt de eigen identiteit van gemeenschappen net zo belangrijk." „Ook inhoudelijk denken wij en onze buurgemeente hetzelf de over belangrijke kwesties. Leiden erkent bijvoorbeeld het Kagerplassengebied als één van de belangrijkste natuurlijke en recreatieve functies in de regio. Het gebied verdient bescher ming.Het Leidse college heeft bijvoorbeeld als standpunt dat de Boterhuispolder onbebouwd blijft. Warmond denkt daar het zelfde over." Als het zo ver komt dat War mond zich als deelgemeente bij Leiden aansluit, betekent dat volgens Hillebrand niet dat Lei den eveneens moet worden op gesplitst in deelgemeentes. „Een dergelijke optie hebben we wel voorgesteld bij ons plan tot de vorming van Rijnstad, maar hier hebben we het over een heel andere variant. War mond krijgt in deze optiek als deelgemeente een uitzonde ringspositie. De eigen identiteit en geschiedenis van Warmond en haar specifieke hechte ge meenschap rechtvaardigen de ze uitzonderingspositie." Burgemeester Buddenberg van Sassenheim is onaange naam verrast door de voorkeur van Warmond om een deelge meente van Leiden te worden. Weliswaar is het de eerste keus van Sassenheim om zelfstandig te blijven. „Maar de externe druk op ons neemt toe. Als zelf standigheid niet haalbaar is hebben wij dc voorkeur voor samenwerking met Warmond en Voorhout. Die drie gemeen ten vullen elkaar redelijk aan. Voorhout heeft ruimte voor wo ningbouw, Warmond is uniek in verband met de recreatie en Sassenheim heeft een mooi centrum en een goed voorzie ningenniveau. Ze hebben alle maal iets eigens waardoor de som van drie wat extra's ople vert." Buddenberg respecteert de keuze van Warmond maar begrijpt er eigenlijk niets van. „De uitgangspunten van War mond, zoals gemeentelijke ser vice dicht bij de burgers, het in standhouden van voorzienin gen en het openhouden van het buitengebied, had Warmond ook met de twee bollenge- meenten kunnen afspreken." Burgemeester De Ronde van Voorhout wil helemaal nog niet praten over samenvoeging. Hij wijst erop dat de insteek van de provincie nog steeds samen werking is. „En dat wordt ons iedere keer weer bevestigd. En Provinciale Staten beslissen, ook al geeft de commissaris van de koningin iedere keer schoten voor de boeg. Kortom, voor mij is het allemaal ketelmuziek. Wij gaan nog steeds voor zelfstan digheid van Voorhout en we praten over samenwerking." WARMOND JUDY NIHOF Het verdergaan als deelgemeente van Leiden is volgens de ge meente Warmond bepaald nog geen 'gelopen race'. De gemeente wil de komende tijd de bevolking uitgebreid raadplegen over de optie. Gemeentesecretaris Kleijheeg: ,,Op dit moment is het onze insteek, kiezen we voor deze richting. Maar het is en blijft een de mocratisch proces. Misschien dat we na het inspraaktraject wel moeten zeggen: 'we hebben ons vergist'. De gemeente streeft er naar om er binnenkort 'uit' te komen. In april neemt de gemeente raad een besluit. Ook kan het volgens Kleijheeg gebeuren dat Warmond en Lei den er in de verdere onderhandelingen toch niet samen uitkomen. „We hebben ons niet 'verkocht'. Het zou kunnen dat het op het laatste moment toch nog afketst." h )RSCHOTEN JAN PREENEN Nico Nusmeier, directeur van Heineken Zoeterwoude: ZOETERWOUDE :s. K(| Brai ïl lieuwe wijk Starrenburg a Voorschoten wordt wat minder groen' de bedoeling was. -raadslid A. Jonk stelde gisteravond vast tijdens raadsververgadering. irrenburg I is al de ist groene wijk van (irschoten. Daarom zou vijk ernaast veel groener den. Maar wat gebeurt? iet eerste gedeelte, Kade >rd, blijft er niets van r." Volgens de liberaal is resterende gedeelte niet voldoende om te dfruiken als kluitje om in het riet te sturen. :a fethouder Draijer gaf toe de afspraken niet zijn ekomen. „Soms kom je ter onverwachte dingen Zo hebben wij te ma- gekregen met de politie n het kader van de actie Wonen wil dat wo- ;en goed zichtbaar zijn liet aan het oog worden rokken door struiken." wethouder zegde lals zijn collega Ver lor toe dat de raadsle- voortaan eerder op de worden gesteld als veranderingen voor- „Voorop blijft echter n dat we blijven streven o groen mogelijke stërv en- Het groene karakter Voorschoten moet be den blijven." ilgende week woensdag Draijer de eerste paal het deelplan Kade rd. UZ-H bI.07 >nhoi[u asser ïstrei iculi :org oedu 1093. 41 (Ag ctivit arant treek e 1(gte JAN PREENEN Halverwege het interview over uitbreiding en de gevolgen daarvan verandert Nico Nusmei er, de 39-jarige directeur van Heineken-Zoe- terwoude, plotseling van toon. Vriendelijk heid maakt plaats voor irritatie als de Socialis tische Partij ter sprake komt. „Wij hebben uit sluitend goede bedoelingen met onze jaarlijk se gift aan de gemeente. Als de zaken dan worden omgedraaid en net wordt gedaan als of we met een soort omkoping bezig zijn, dan word ik daar best een beetje moe van." Zijn kritiek richt zich op de statenfractie van de socialisten. Die heeft meer dan hon derd vragen gesteld aan gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie. Niet alleen over 'verdubbeling van de capaciteit', over stank- en geluidsoverlast en de 'gevaren' van de opslag van ammoniak, maar ook over de 'behoorlijke machtspositie' die de bier brouwer in Zoeterwoude heeft. „De SP wil voorkomen dat er een situatie ontstaat van wie betaalt bepaalt. Heineken geeft jaarlijks een donatie aan de gemeente en veel inwo ners werken bij dit bedrijf. De overheid zou de regels moeten opstellen waaraan bedrijven zich moeten houden in plaats van anders om." Nusmeier heeft moeite om die uitsmijter weg te spoelen. Van het 'monddood' maken van de Zoeterwoudenaars is volgens hem be slist geen sprake. Dat was niet de opzet van het 'open huis' dat vorig jaar ter gelegenheid van het 25-jarige bestaan in Zoeterwoude werd gehouden en is ook niet de bedoeling van de jaarlijkse bijdrage van tienduizend gulden aan de gemeente. „Met 2.200 werkne mers (de helft van het totale personeelsbe stand in Nederland, red.) zijn we in een dorp met 8.600 inwoners een grote vis in een rela tief kleine kom. Regelmatig worden we dan ook benaderd door verenigingen met de vraag of we wat willen bijdragen. Vanaf het begin hebben we dat gedaan, maar op een gegeven moment hebben wij tegen de ge meente gezegd: jullie kennen de verenigingen en instellingen beter dan wij, verdelen jullie nou het geld, dan geven we jullie gewoon voortaan een vast bedrag. We doen het met de beste intenties." Natuurlijk mag de politiek vragen stellen, zo benadrukt Nusmeier. Als het dan maar correct gebeurt. Open en eerlijk, 'zoals het hele bedrijf is' en zoals hij ook zelf te werk gaat. Tien jaar geleden leerde hij het bedrijf in de Barrepolder kennen. Daarna werkte hij op de Bahamas en in Rome, waarna hij in 1997 in Zoeterwoude terugkeerde als directeur van de brouwerij, waarover hij tijdens een korte wandeling over het complex vol bewondering praat: „Het is zeker geen vies bedrijventer rein, ook al is het al meer dan 25 jaar oud." Trots vermeldt hij dat Heineken als pionier in de polder met een miljoen hectoliter per jaar is begonnen en dat de productie in de loop der jaren té gestegen tot 9,2 miljoen hec toliter. Dat komt niet alleen door de sluiting van brouwerijen in Rotterdam en Amster dam, maar ook door de toegenomen export. Volgens de SP is de komende jaren echter sprake van een capaciteitsverdubbeling. „Dat kopt niet. We willen naar dertien miljoen. Daarvoor hebben we eind december een mi lieuvergunning aangevraagd bij de provincie. Niet dat we die ruimte meteen helemaal zul len invullen. Zeker niet de eerste drie jaar. Maar we willen wèl de mogelijkheid hebben om verder te groeien." Omwonenden zullen van die uitbreiding, waarmee Heineken nog dit jaar hoopt te be ginnen, niets merken, zegt Nusmeier. Het in pakken en het transport zijn verplaatst van de kant van de Hoge Rijndijk naar de polder. „Als we meer bier produceren, hebben we meer vrachtwagens nodig, maar daar hebben bewoners geen last van. Alles gebeurt aan de achterkant. We hoeven voorlopig ook geen nieuwe gebouwen neer te zetten. Bestaande hallen en bottellijrien willen we beter benut ten. Het is een soort inbreiding op ons ter rein. En verder hebben we op de ventilatoren voor de koeling op het dak van het hoofdkan toor kappen gezet om het geluid tegen te houden." Omdat de multinational ook miljoenen gul dens heeft gestoken in vermindering van het Nico Nusmeier „We zijn in Zoe terwoude een grote vis in een relatief kleine kom." FOTO TACO VAN DER EB water- en het energiegebruik stelt Nusmeier tevreden vast dat Heineken de zaken goed voor elkaar heeft. „Het waterverbruik is on danks de groei gelijk gebleven, of zelfs wat verminderd. Het energieverbruik is hetzelfde. Dat is toch een hele prestatie voor een bedrijf dat zo snel uitbreidt. We hebben een eigen warmtekrachtcentrale. We produceren onze eigen stoom en elektriciteit en kunnen op meters aflezen wat we produceren, zodat we meteen maatregelen kunnen nemen als dat wat meer wordt. Kortom, we gaan. heel effici ent met energie om. Restwarmte wenden we aan om gebouwen mee te verwarmen. We willen ook nog steeds restwarmte en restwa- ter leveren aan ondernemingen als het duur zaam bedrijventerrein Groenendijk op de grens van Zoeterwoude en Hazerswoude er komt. De Grontmij is nog met een onderzoek bezig. Dat wachten we maar af." Tegenover die successen staan echter ook minpunten. Heineken is door de stank be paald geen bedrijf dat onopvallend te werk gaat. „In plaats van stank praten we hier lie ver over geur. We hebben de nodige maatre gelen genomen om de geur te verminderen. Vooral in het brouwhuis. Het is een feit dat we er daarmee niet zijn. De afvalwaterzuive ring is een van de volgende punten die we gaan aanpakken. Bij ongunstige wind en als er veel tegelijk gebeurt, kan die overlast ver oorzaken." Uit het milieujaarverslag blijkt verder dat dertien procent ammoniak ontsnapt. De SP heeft al een vergelijking gemaakt met de vuurwerkramp in Enschede en verwijst daar bij naar onderzoek door de universiteit van Twente. Enschedeërs zouden aan een nog grotere ramp zijn ontsnapt door het uitblijven van een kettingreactie met de Grolsch-brou- werij waar een grote hoeveelheid ammoniak als koelmiddel ligt opgeslagen. Net als in Zoe terwoude. Normaal gesproken is er niets aan de hand, maar bij een ramp is het gevaar voor de omgeving des te groter. Nusmeier ontkent niet dat sprake is van dertien procent uitstoot. „Dat hebben wezelf samen met de provincie en de arbeidsinspec tie al in 1997 geconstateerd. Laat ik voorop stellen dat het geen gevaar vormt voor de volksgezondheid. Maar daarmee wil ik niet zeggen dat we het hier ook bij zullen laten. Beslist niet. Dat kan en mag trouwens ook niet. De regelgeving is aangescherpt. Daarom werken we al een tijdje aan vermindering van de uitstoot door oijvoorbeeld leidingen te vervangen." Medio volgend jaar hoopt Heineken daar mee klaar te zijn. Dan mag het verlies aan ammoniak maximaal nog maar vijf procent zijn. „Daarnaast zijn we op eigen initiatief gaan onderzoeken welke risicovolle bedrijven om ons heen zitten en wat er zou kunnen ge beuren." Heineken heeft zich daarbij geba seerd op een 'risico-inventarisatie' door de provincie in 1998 en op gemeentelijke ver gunningen van ondernemingen op en rond het industrieterrein. „Met dat onderzoek zijn we al vóór de ramp in Enschede begonnen. We hebben ons afgevraagd wat de gevolgen zouden zijn voor ons als het Esso-station dat hier vlakbij staat, in de lucht vliegt. Volgens ons zijn daar geen extra risico's aan verbon den. Tja, als een gasauto op rijksweg 11 in de lucht vliegt, is dat een geval apart, maar ook dat heeft geen effect op de ammoniakinstalla- tie bij ons."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17