Geweld en inbraken nemen toe jiiden Regio Legio Lease stalkt per post NAT Leidse grond in 'Katwijkse' handen issen hoeven minder te ippen bij verkeerslichten :r even lekker tussenuit? 181 - 25 55 55 North Sea Ferries Voor een ouderwetse schildersbeurt Uitgekeken op UW college's? Betere ingang Dobbegaarde Huurdersvereniging stopt wegens gebrek aan klachten i toekomst van de arbeid De PvdA, afdeling Leiden, discussieert vanavond over de komst van de arbeid'. Een forum, bestaande uit Tweede-Ka- rlid Jet Bussemaker, WD-wethouder Schultz van Haegen en ié van Leeuwen van het MKB Leiden - buigt zich over de lA-nota 'Werk in Uitvoering'. Sollicitatieplicht voor bij- idsmoeders, aangepaste werkplekken en extra controles van irheidsinspectie bij bedrijven met hoge verzuimcijfers zijn lerwerpen die de revue passeren. Het debat heeft plaats in Tuinzaal van Sociëteit De Burcht en begint om 20.00 uur. De IA nodigt belangstellenden van harte uit. irhalen over leven en dood Ni Stichting Issoria belegt op 4 februari een creatieve mid- rond het thema leven en dood, bedoeld voor kinderen van- es jaar en volwassenen. Tijdens deze middag vertelt verha- 'ertelster Kathleen van der Weerd sprookjes en verhalen rhet thema. Aansluitend kunnen de kinderen tekeningen ;en onder begeleiding van een kunstzinnig therapeut. Tege- rtijd is er voor volwassenen een lezing over kinderen en Stichting Issoria heeft als doelstelling het bevorderen van itegratie van het stervensproces en de dood in het leven. De namiddag is in Zuydtwyck en begint om 14.00 uur. Opgeven hea van Haarlem, tel. 071-5720256. WIM KOEVOET fba anderhalf miljoen gulden le gemeente op drie kruis- ukl in de verkeersregelauto- i aan ten faveure van het e iaar vervoer. Het grootste ran de kosten neemt het tor zijn rekening. Hiervoor i speciale subsidieregeling Giffen. Het resterende deel betaald door BOS Lei- in instelling waarin Lei iet een aantal andere ge- ten samenwerkt op het van openbaar vervoer, ladscommissie ruimtelij- ining, wonen en verkeer gisteravond nauwelijks in vuilgemaakt aan het raadsvoorstel. De verkeerslichten die wor den bijgesteld staan bij de kruispunten Hoge Rijndijk/Le vendaal/Plantage, Hooigracht- Pelikaanstraat/Langegracht en bij de Verbeekstraat/Plesman- laan. Met de aanpassingen wordt een betere doorstroming van bussen beoogd. Wethouder Hillebrand stelde Hogervorst van GroenLinks ge rust die bezorgd was dat de ver anderingen voor fietsers en voetgangers langere wachttij den en kortere oversteektijden met zich meebrengen. Hille brand garandeerde dat 'de be langen van het langzame ver keer worden meegenomen'. ven uzelf dan met een driedaagse City-Cruise York. Lekker ontspannen een van onze luxe Cruiseferries. Heerlijk eten, volop entertainment comfortabel slapen aan boord. Met een onvergetelijke tussenstop 'dei t Noord-Engelse pittoreske York. al vanaf 118,- voor 2 personen. I vandaag nog: P&OVsv Morgen vindt u de baan die bij u past in Politie hield in 2000 ook meer mensen aan Het aantal gevallen van geweld op straat, bedreigingen, straatroof en woninginbraken in Leiden en Voorschoten is het afgelopen jaar toegenomen ten opzichte van 1999. Dat blijkt uit cijfers van het politiedistrict. De stijging van het aantal inbraken noemt commissaris B. Wijbenga 'hartstikke vervelend', net als de stijging van geweld. Toch is het volgens hem niet onveiliger geworden op straat. ,,We weten meer van geweld op straat, we zien meer, dus wordt er ook meer aangifte gedaan." Vorig jaar werd er 663 keer aan gifte gedaan van geweld op straat. In 1999 waren dat nog 517 aangiftes en het jaar daar voor 421. Deze vorm van crimi naliteit vindt voornamelijk plaats in het centrum van Lei den maar ook het wijkteam in Noord krijgt steeds meer te ma ken met geweldszaken. Straat roven deden zich het afgelopen jaar 186 keer voor tegen 109 en 148 in respectievelijk 1999 en 1998. Ook het aantal bedreigin gen nam in 2000 toe, na een da ling in 1999: 604 vorig jaar, 440 twee jaar terug en in 1998 wa ren dat er 499. De stijging van het aantal woninginbraken blijft de politie zorgen baren. Was er van 1998 naar 1999 een terugval, 1163 naar 1051, vorig jaar steeg het aantal weer tot 1317. Het oplossingspercentage bedroeg 13,7. Opvallend is het grote aantal inbraken in stu dentenhuizen. Het aantal roofovervallen nam af, van tien twee jaar gele den tot acht vorig jaar. In 1998 waren dat er nog dertien. Ook waren er minder ongelukken in het verkeer. Het aantal aanrij dingen met letsel nam af: 608 in 2000, 666 in 1999, 646 in 1998, evenals het totaal aantal aanrij dingen: respectievelijk 4301, 4513, 4339. In 2000 overleden vijf mensen aan de gevolgen van een ongeval in het verkeer tegen 2 in 1999 en 11 in 1998. Opvallend is de stijging in het aantal aanhoudingen. De poli tie pakte vorig jaar in totaal 3220 mensen op. In 1999 waren dat er 2919 en twee jaar geleden 2381. „Dat toont aan dat we iets doen", aldus Wijbenga. „Dat blijkt odk uit het aantal opge maakte processenverbaal, zeg maar de zwaardere vergrijpen." Dat waren er vorig jaar 1957 te gen 1940 twee jaar geleden en 1545 in 1998. „Toch productief ondanks een lichte onderbezet ting", vindt Wijbenga. Hij doelt daarbij op de vele extra taken die de politie vorig jaar moest uitvoeren. Het bezoek van de koningin en de Japanse keizer, het afstaan van mensen aan Euro 2000 en het zoeken naar de vermeende vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog in het water langs de Rijnsburger- en Morssingel zorgden volgens Wijbenga voor een lichte on derbezetting binnen het korps. „Maar we beginnen nu weer re delijk op sterkte te raken." Volgens Wijbenga investeert de politie veel tijd in de aanpak van het geweld op straat. „We proberen er te zijn als het tot geweld komt. We zijn aanwezig in de uitgaansgebieden en ook in het verkeer waar veel geweld voorkomt, surveilleren we meer. Dat heeft dan wel tot ge volg dat als er geweld plaats vindt en wij er zijn, er veel meer aangifte wordt gedaan." Tot slot wijst de commissaris op de aanstelling per 1 novem ber vorig jaar, van een project coördinator aanpak geweld, in de volksmond geweldscoördi- nator genoemd. „Zij is momen teel druk in overleg met buurt - comités en chefs van de wijk teams van de politie om het ge weld in kaart te brengen en concrete afspraken te maken dat geweld aan te pakken. Op termijn heb ik daar hoge ver wachtingen van." LEIDEN ROBBERT MINKHORST Portaal Leiden verbetert de en tree en de omgeving van het se niorencomplex Dobbegaarde in de Stevenshof. Dat gebeurt met steun van de gemeente. De wo ningcorporatie was dat al enige tijd geleden overeengekomen met bewoners. De SP voerde ruim een week geleden samen met een bewo nerscomité nog actie voor een betere toegankelijkheid en be reikbaarheid van de ouderen woningen. Mensen in een rol stoel of met een rollator kun nen zonder hulp hun huis nau welijks meer in of uit. Portaal directeur J. de Greef kreeg op 15 januari 115 handtekeningen overhandigd. „Die petitie was volstrekt overbodig", reageert De Greef. „Want het was allemaal al in kannen en kruiken. Ik heb de mensen kunnen beloven dat er verbeteringen komen." Dat er nog niets is gebeurd, ligt niet zozeer aan Portaal, zegt De Greef, maar aan de gemeen te. „Er is geld voor, en het ge heel ligt nu bij de gemeente voor subsidie. We staan al meer dan een half jaar te trappelen om te beginnen. Zodra de ge meente ja zegt, gaan we over tot actie." bAG 26 JANUARI 2001 LEIDEN MARUN KRAMP De Leidse Studenten Huurders Vereniging (LSHV) heeft zich zelf opgeheven vanwege een gebrek aan klachten. De LSHV die in 1992 op initiatief van een groep studenten werd opge richt, zette zich in voor studen ten met een huurprobleem. De afgelopen jaren werd echter nauwelijks meer een beroep ge daan op de rechtenstudenten van de huurdersvereniging. De laatste voorzitter van de vereni ging, L. Kok, vermoedt dat stu denten minder problemen heb ben nu de kamernood in Lei den enigszins is afgenomen. Kok: „Er worden nog steeds wel kleine hokjes voor 600 gul den per maand verhuurd maar al met al staan er in Leiden sinds twee jaar veel meer ka mers leeg dan in de jaren daar voor. En als de kans groot is dat je snel kunt doorstromen naar een ruimere kamer kom je min der snel in actie tegen de bela chelijk hoge huurprijs die je voor zo'n hok moet betalen." Niet alleen te hoge huren waren voor studenten een reden om bij de LSHV aan de Kaiserstraat 25 aan te kloppen. De vereni ging hielp ook bij klachten over het onderhoud van onderko mens en bij conflicten over het gebruik van de sleutel door huiseigenaren. Toen in 1998 het aantal klachten begon af te nemen tot 'één of misschien twee' in 2000 besloot het bestuur in oktober om de vereniging op te heffen. Hoewel de vereniging formeel nog niet is uitgeschreven bij de Kamer van Koophandel, behan delt zij nu geen klachten meer. Het kantoor boven de voorma lige mensa aan de Kaiserstraat bestaat eveneens niet meer om dat alle studentenorganisaties die daar onderdak hadden ge kregen eind vorig jaar moesten verhuizen. De universiteit ver bouwt het pand tot studenten centrum. Deze zomer moet dat af zijn en neemt een groot aan tal studie- en studentenorgani saties hun intrek in het pand. Zeehos bouwt na jaren plannen nieuw revalidatiecentrum waarmee Legio tot in uw huis weet door te dringen staat in schril contrast tot het gemak waarmee je ze iets aan het ver stand kan brengen. Eind 1999 verhuisde Van Hees naar zijn huidige adres en ze wisten hem nog steeds te vinden. De 'Nee/Nee' sticker aan de voordeur ten spijt. „Het bij zondere van Legio Lease is dat ze je persoonlijk benaderen. En geadresseerde post valt noch onder reclamedrukwerk noch onder huis-aan-huisbladen. Hier helpt blijkbaar niets te gen." Uiteindelijk bereikte zijn erger nis in oktober een dusdanig hoogtepunt dat hij een post stuk retour zond met de mede deling dat hij een volgende keer de politie zou inschake len. En zo geschiedde. Vorige week donderdag heeft hij schriftelijk aangifte gedaan. „Kijk, strikt genomen is van stalking geen sprake omdat je je als slachtoffer persoonlijk bedreigd moet voelen." En dat is bij Van Hees niet het geval. Maar de ergernis is er niet min der om. Bij de politie is de aangifte ner gens in het systeem te vinden. „Dé kans is groot dat hij uitein delijk in de prullenbak is be land", geeft de politiewoord voerder ruiterlijk toe. „Want hiertegen is gewoon niets te doen." En hij krijgt zelf ook nog steeds post van de vorige bewoner die inmiddels overle den is. „Dat soort dingen ge beurt nu eenmaal." Nog vreemder: de post van Van Hees schijnt ook spoorloos te zijn bij Legio. De woordvoer ster heeft geen enkel benul waar zijn correspondentie te récht is gekomen. Inclusief de laatste brief die is gericht aan de directie. „We hebben op zich een heel goed lopend klachtensysteem. Alle klachten belanden op het bureau van de directiesecretaris die de zaak Gerard van Hees heeft genoeg van Legio. foto henk bouwman afhandelt. Maar hem is het ook een groot raadsel hoe dit heeft kunnen gebeuren." Er rest haar niets anders dan ontzet tende excuses aan te bieden want „dit is natuurlijk geen goede manier om met potenti ële klanten om te gaan." Legio belooft plechtig dat Van Hees uit het databestand wordt geschrapt en geen post meer van hun zal ontvangen. En als alle moeite toch niets oplevert, overweegt Van Hees Legio een koekje van eigen deeg te stu ren. „Misschien een stroom van foldertjes met een tekst als: Nu nog voordeliger, winstver- vierdubbelaar van de firma Ge bakken Lucht." PABLO CABENDA De eerste plannen voor een verhuizing wa ren er al in 1973, maar het zal uiteindelijk dertig jaar later worden voordat het Rijn lands Zeehospitium een nieuw revalidatie centrum in Leiden kan openen. Gisteren sloegen de Leidse burgemeester Postma en algemeen directeur E.J. van Cortenberghe van het Zeehospitium de eerste paal voor het nieuwe complex aan de Wassenaarse- weg. Tot opluchting van de laatste. „Ik moet zeggen, het heeft lang geduurd", al dus Van Cortenberghe, die hoopt dat de verhuizing begin 2003 een feit is. Hij wees gisteren op de noodzaak tot nieuwbouw. „De huidige vestiging van het revalidatiecentrum in Katwijk stamt uit 1908 en is in de loop der jaren herhaaldelijk uitgebreid en vernieuwd", schetste hij een lang niet meer ideale situatie. De aanstaande verhuizing naar Leiden biedt volgens hem, behalve straks een van alle gemakken voorzien complex, meer voordelen. „De verhuizing van Katwijk naar Leiden maakt het revalidatiecentrum voor zijn cliënten veel beter bereikbaar, be schikbaar en toegankelijk. Met deze plek wordt daar optimaal in voorzien. Immers, revalidatiegeneeskunde heeft een regionale functie, de hart- en longrevalidatie - waar dit gebouw ook voor wordt neergezet - heeft zelfs een bovenregionaal karakter. Al le inwoners van de regio Zuid Holland- -Noord zijn derhalve aangewezen op de drie ziekenhuizen in deze regio en het eni ge revalidatiecentrum." Ook Leiden is zeer verguld met de komst van het Zeehospitium, niet alleen vanuit het oogpunt van gezondheidszorg. Burge meester Postma: „Het revalidatiecentrum zal ook een krachtige impuls geven aan de sportbeoefening door valide en minder va lide mensen in de stad. De gemeente Lei den en het Rijnlands Zeehospitium gaan de sporthal en het zwembad in het revalidatie centrum gezamenlijk beheren. Dit betekent dat deze twee sportaccommodaties straks niet alleen voor revalidanten beschikbaar zijn, maar ook gebruikt gaan worden door Leidse sportverenigingen en leden van pa tiëntenverenigingen. Daarnaast zal in nauw overleg met de gemeente, het Overleg Ge handicaptenbeleid Leiden en andere parti cipanten in het revalidatiecentrum een in formatiecentrum worden opgezet voor mensen met een lichamelijke handicap." In het hightech gebouw, dat nu naast de Mytylschool wordt opgetrokken, moeten straks ruim veertigduizend dagbehandelin gen per jaar gaan plaatsvinden. Er komt onder andere een kliniek in met veertig bedden, het al eerder genoemde centrum voor hart- en longrevalidatie en drie be drijven die gespecialiseerd zijn in kunst- en hulpmiddelen en orthopedisch schoeisel. Alle afdelingen worden ondergebracht in een eigen vleugel en zijn via een centrale hal bereikbaar. De architect, Groosman Partners, heeft gekozen voor een aantal bij zondere bouwmaterialen om de verschil lende onderdelen te accentueren: kobalt blauw stucwerk, zwart metselwerk en rood koperen profielplaten. De sporthal en het revalidatiebad, te vinden achter de centrale Twee blije bestuurders: burgemeester Postma op de stoel van de hei-installatie en directeur Van Cortenberghe van het Zeehospitium als supervisor. foto dick hocewoninc hal, krijgen zilverkleurige golfplaten als dak- en muurbedekking. De kosten van het project bedragen sa men met de verbouwing van de Mytyl school ernaast zo'n 55 miljoen gulden. Maar daarmee is de nieuwbouw nog niet af. De overheid financiert een aantal voor zieningen niet. Er is nog twee miljoen gul den nodig voor aanpassingen voor gehan dicapten in de sporthal en het zwembad, voor de inrichting van een behandeltuin, een proefwoning en leslokalen en voor I speelplaatsen voor de leerlingen van de school. Burgemeester Postma, inmiddels voorzitter van het comité van aanbeveling, maakte gisteren meteen maar van de gele genheid gebruik door de gasten op het feestje aan te moedigen te doneren. On danks het plaagstootje van Zeehospitium- directeur Van Cortenberghe. „Deze Leidse grond was voorbestemd om in Katwijkse handen te komen. Er gaan in politieke krin gen geruchten dat het hier niet bij zal blij ven", zei de laatste. vel eens prijswinnaar via st geweest? Zo een die rief met de blijde bood- kreeg, dat net U, me mevrouw Bofkont (stee- n 'handgeschreven' com- letters), een ton heeft ge en? Of anders bent u vast elaagd door zo'n werkstu- lie een gecultiveerde be leid als koevoet gebruikt lefonisch in te breken en liever wil dan je pensi- it aanvullen. Dan hangt u eërgerd weer op of voor de oudpapierbak van Jr voer en gaat u over tot Ae van de dag. ^3 van Hees niet. Die doet aan. Het GroenLinks- id, tevens vakbondsman, zo vaak last gehad van ivenste intimiteiten' via mail dat hij een daad ;esteld. De allereerste te van 'postale stalking' feit. Ja, misschien een sche maatregel en een zware term, vindt hij zelf laar er heeft zich dan et een en ander voor af leid. Legio, voorheen Legio Lease, heeft Van Hees acht jaar ach tervolgd. De beleggingsmaat schappij die met de slogan 'cashend snacken' feilloos de tijdgeest weergeeft heeft blijk baar geen benul van wat men sen willen. Tussen 1992 en nu heeft het Leidse GroenLinks- raadslid talloze brieven van het bedrijf mogen ontvangen. De eerste opende hij nog. Zo nam hij onbewogen kennis van het feit dat hij 'een van de 5000 ge lukkigen was die kon profite ren van een speciale aanbie ding voor een nauwkeurig ge selecteerd aandelenpakket.' De brief ging retour met de mede deling dat hij geen interesse had en geen post meer van Le gio bliefde. Maar Legio is als beursprofeet onstuitbaar in blinde zendingsdrang. Van Hees kreeg twee weken later een 'herinnering' dat hij nog niet gereageerd had en zo zijn fortuin zou mislopen. „Daarna ben ik nog zo'n dertig keer door Legio benaderd en even zoveel keer heb ik de post te ruggestuurd." Maai" het gemak De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13