Beloften in de schaduwtuin Fosfaat bedreigt laagveen Rijp en Groen Snijbloemen langer houdbaar zonder chemie Halfschaduw, meer kleur Toekomstige kastomaat kan tegen de kou Korstmos als onkruidverdelger De tuin drijft steeds meer op emotie Zaterdag nat, zondag droog VRIJDAG 26 JANUARI 2001 REDACTIE RIEN POLDERMAN 023-515 Vorige keer hebben we het gehad over echte schaduw in de tuin. Voor hen blijkt er een mooie, zij het vooral groene plantenkeuze te zijn. Liefhebbers van veel kleur, waarvan er steeds minder zijn als ik om me heen kijk, zul len beter sla gen bij de keu ze van plant goed als de tuin in de half schaduw ligt. Maar eerst weer eens de omschrijving van het begrip halfschaduw. Betekent scha duw dat er midzomer, half mei tot half ju li, maximaal drie uur zon komt, half schaduw is be ter bedeeld met zon. Daar komt van drie tot vijf uur zon per dag ofwel licht gefilterd licht. Ook voor halfscha duw geldt dat de grond eventueel verbeterd moet worden, en dat er in droge tijd voor voldoende water moet worden gezorgd. Dat blijkt men vaak te vergeten in de veronderstelling dat weinig zon ook veel vocht in de grond inhoudt. Uiter aard doen alle planten die geschikt zijn voor schaduw het ook wonderwel in half schaduw. Kijken we naar de heesters dan komen er nog de rododendrons bij, die het soms ook in diepe schaduw doen, en de coto- neasters evenals het kardi naalsmutsje (Euonymus) en de tuinfuchsia die in zeer koude winters soms tot de grond afvriest maar altijd braaf weer uitloopt. Van de vaste planten is de bekende Geranium micor- rhizum een dankbare aan winst evenals alle Hosta- soorten die, net als de gera nium, voor bloem zorgen. Iets lager is de adderwortel (Persicaria) met aarvormige bloeiwijze en het 'onkruid' Pulmonaria dat na de bloei helemaal teruggesnoeid moet worden om 't wit (een schimmel) te voorkomen. Voor kleur kunnen de GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar postbus 507 2003 pa haarlem tweejarige muurbloemen, Judaspenning en niet te vergeten de overbekende vlijtige liesjes, zorgen even als de eenjarige begonia's. En dan zijn er natuurlijk de vele bolgewassen waarvan vooral herfsttijloos een suc ces is mits tussen grond- bedekkers ge plant. Narcis en Hosta mag inmiddels een bekende com binatie zijn, maar ook bo tanische tul pen, Scillas, en noem maar op, zor gen voor ver rassende kleureffecten. Uiteraard is deze lijst niet compleet, maar een goed begin voor tuinlief- hebbers die plezier willen hebben van de schaduw plekken in de tuin, zonder de teleurstelling van ziek ten en kwalen die alle op zon gestelde planten on herroepelijk krijgen als ze in de schaduw staan. Het is duidelijk dat een tuin dan wel een stuk van de tuin waarin weinig licht komt, heel mooi beplant kan worden, vaak mooier, naar mijn persoonlijke me ning, dan alles wat in de felle zon staat. Het gaat er maar om dat men voor een goede humusrijke grond een aangepaste beplanting zorgt. De oude Inca-indianen zouden heel vreemd opkijken als ze hun tomaat in het hedendaagse jasje konden zien en proeven. Alleen de vorm heeft de niet af latende aanpassingsdrang van de mensheid overleefd. Wetenschappers hebben in de afgelopen eeuw heel wat aan de vrucht gesleuteld. Het gevolg is dat er nu zelfs witte varianten bestaan en dat tuinders de to maat desgewenst in trosvorm kunnen oogsten. Er zijn vlees-, sherry- en kerstomaten en de vrucht is nauwelijks meer be vattelijk voor ziekten. De mo derne tomaat kan heel lang worden bewaard. En ook de witte steenwoldekens in de hy permoderne kassen lijken in niets meer op de hellingen van het Zuid-Amerikaanse Andes- gebergte. Maar de tomaat lijkt weer op weg naar af. De Groningse bio loog Jan Henk Venema heeft de oertomaat uit de Andes bestu deerd. Hij is tot de conclusie gekomen dat deze vrucht ei genschappen heeft die de to renhoge energierekeningen van tuinders flink kunnen drukken. De wilde tomaten groeien na melijk in de bergen op twee ki lometer hoogte, waar ze zelfs temperaturen onder de 100 Celsius kunnen verdragen. Venema werkt in een door Wa- geningse onderzoekers opgezet project 'Rassen onder glas met minder gas'. Daarin gaat hij werken aan een verdere verede ling van de tomaat. „De mini- Ik houd van de sfeer van een schaduwtuin. Niet van de zwa re schaduw van kastanjebomen of beuken waarin niets wil groeien, maar van de lichte schaduw waarbij de zon af en toe door het bladerdak kan bre ken om hier en daar een bos- plant uit te lichten. Nu, in de winter, nu er geen blad aan de bomen zit, schijnt de zon ook in de schaduwtuin. Maar toch is de sfeer anders dan in de rest van de tuin. Want de schaduwtuin kent geen win ter. De kerstdagen waren nog niet aangebroken, of de kerstro zen stonden al te bloeien en nu ik dit schrijf, half januari, staat het lonenruid al in bloei. De Daphne's - kleine heesters - staan veelbelovend in knop en in de knoppen van de sneeuw klokjes is het wit van de bloem blaadjes al te zien. In de schaduwtuin is toch veel eerder van alles te beleven dan in de rest van de tuin. Dat spreekt vanzelf, als je erover na denkt. Schaduwplanten streven ernaar om te bloeien, en liefst ook zaad te zetten, voordat het bladerdak boven hun hoofd ge sloten is. Daarna wordt het eenvoudigweg te donker. (Dat betekent natuurlijk ook dat er in de schaduwtuin 's zomers niet veel meer te beleven is, maar dat is een andere zaak.) Maar voordat, zo omstreeks eind april, de bomen in blad komen, is het in de bostuin een opwindende tijd. Ik ben opge groeid in een streek van het land waar destijds nog veel stengelloze sleutelbloemen, Pri mula vulgaris, groeiden. De zoom van de bossen op het ou de binnenduin was op sommi ge plaatsen geel van de bloeien de primula's. Primula vulgaris is een plant die zich niet strikt aan de kalen der houdt en het was een sport om in iedere maand van het Cardamine enneaphyllos. jaar net zo lang te zoeken tot je een bloeiende sleutelbloem ge vonden had. December was de moeilijkste maand. Ook nu staan in de bostuin de eerste primula's al weer boven de grond. De zwavelgele bloemen van de sleutelbloem kunnen met veel effect worden gecom bineerd met de lichtblauwe bloemen van de sneeuwroem, Chionodoxa luciliae, een bolge- wasje dat met het grootste ge mak onder bomen verwildert. Er zijn ook roze vormen, maar die ldeuren minder mooi bij de sleutelbloemen. Een andere kandidaat om naast Primula vulgaris te worden geplant is Scilla sibirica, ook een bolge was, in dit geval met azuurblau we bloemen. Ook Scilla bifolia, met lilablauwe bloemen, ver wildert snel en kruist zichzelf soms met sneeuwroem, waar door botanisch interessante hy briden ontstaan. Na het longkruid en de kerstro zen volgt al snel de Adonis. Adonis amurensis komt tegen het einde van de winter als een paddestoel uit de grond en bloeit met goudgele bloemen die omgeven zijn door een kraag van fijnverdeeld brons groen blad. Adonis amurensis wordt in Japan sinds mensen heugenis gekweekt. De plant heeft daar grote symbolische betekenis en speelt een rol bij de festiviteiten ter gelegenheid van het Japanse nieuwjaar, dat op 1 februari wordt gevierd. Ook in ons klimaat staat de adonis dan meestal wel in bloei. Toen ik wat afgevallen blad opzij schoof, zag ik dat ook de Cardamines al weer boven de grond staan. Onze wilde pinksterbloem, Cardamine pra- tensis, heeft een aantal buiten landse familieleden die vroeg in het voorjaar onder loofbomen bloeien. Cardamine waldsteinii is een klein plantje met relatief grote bloemen, waardoor je on willekeurig omhoogkijkt om te zien uit welke boom die bloe men zijn gevallen. Cardamine waldsteinii woekert, maar is ge makkelijk in toom te houden omdat de plant zo oppervlakkig wortelt. Mijn favoriet is Cardamine en neaphyllos, een pinksterbloem van twintig centimeter hoog met grote, spierwitte bloemen in februari of - na een strenge winter - in maart. romke van de kaa mumtemperatuur die nu wordt gehanteerd is 180 Celsius. Ik hoop dat we dat minimum kunnen terugdringen met een graad of twee. Dat scheelt aan zienlijk als je weet dat twintig procent van de productiekosten opgaat aan energie en gas." De zer dager promoveerde hij aan de Groningse universiteit op dit onderwerp. Maar het duurt nog zeker acht tot tien jaar, voordat het eerste koudebestendige tomaatje kan worden geplukt. „Ik had van morgen al een tuinder aan de telefoon die 'dat nieuwe zaad' wilde bestellen. Dat is natuur lijk pure onzin." Want de tomaat wordt geken merkt door een hele lange ge schiedenis. De Inca's gebruik ten de vrucht als groente. Via Peru kwam de tomaat in Mexi co terecht. Vervolgens namen in de 16e en 17e eeuw de Span jaarden tomatenzaden mee naar huis. In Europa heeft de plant daarna twee eeuwen lang alleen maar mooi staan te wezen. Allerwege werd gevreesd dat de tomaat, familie van de nachtschade, een giftige plant was. Aanvan kelijk durfden alleen de Italia nen de vrucht te verwerken in hun gerechten, waarmee de wetenschappelijke naam, Lyco- persicon esculentum (eetbare wolfsperzik), ook recht werd gedaan. joop brons Er zijn vier genen ontdekt die bepalen hoe lang een snijbloem op vaas staat. Door hier op te veredelen kan een bos leeuwe bekjes vier tot elf dagen langer mee zonder dat er chemische middelen moeten worden ge bruikt. Zo blijkt uit een studie aan de Universiteit van Wiscon sin in Madison. Chemische stoffen die de bloe men langer houdbaar maken zijn giftig en daarom wordt het gebruik hiervan zoveel mogelijk beperkt. Sommige verbindin gen, als zilverthiosulfaat en 8- hydroquinioline citraat, zijn zelfs bedreigend voor de volks gezondheid. Er wordt daarom druk gezocht naar alternatie ven. Alle gebruikte stoffen ver lengen het leven van de snij bloem op dezelfde manier. Ze zorgen ervoor dat de waterva ten in de stengel langer open blijven, zodat de bloem niet te snel verpietert. Bovendien zor gen ze dat de plant minder ethyleen vormt, een gas dat de plant aanzet tot verwelking. Onderzoeker Dennis Stimart dacht dat er een manier moest zijn om de houdbaarheid te verlengen zonder riskante stof fen toe te voegen. Hij probeer de het met kruisingen van leeu- webek en bekeek meer dan zes tig lijnen. Normaal staat een bosje leeuwebekken zeven tot negen dagen op vaas. Sommige van de lijnen verwelken echter al na twee dagen en andere ble ven liefst achttien of negentien dagen goed. Stimart begon een serie kruisin gen tussen langlevende en kort levende bloemen. Hij stelde vast dat er minstens vier genen betrokken zijn bij de levens duur van de afgesneden bloe men. Gerichte veredeling op deze genen maakt dat de con sument vier tot elf dagen langer plezier heeft van een bosje. De wetenschapper toonde te vens aan dat het aantal huid mondjes op het blad één van de factoren is. Hoe minder van de ze kleine openingen op het blad, hoe langer de houdbaar- Het laagveen in ons land dreigt te verstikken onder een algen- soep. Oorzaak is de inlaat van gebiedsvreemd water waar sul faat in zit. Onderzoeker Leon Lamers pleit daarom voor een ander waterbeheer. De land bouw is in de winter gebaat bij een zo snel mogelijk afvoer van overtollig water. Het grondwa terpeil in aangrenzende natuur gebieden zakt mee. Tijdens de zomermaanden daarentegen is de grond vaak te droog en wordt er water van elders aan gevoerd. En daar ligt het pro bleem voor gevoelige natuurge bieden, aldus de binnenkort promoverende milieubioloog Lamers, die is verbonden aan de universiteit van Nijmegen. Meeste risico lopen laagveenge- bieden als de Weerribben in Overijssel en de plassengebie- den rondom Utrecht. Het ge- biedsvreemde oppervlaktewa ter bevat namelijk sulfaat, af komstig van uitgespoelde mest stoffen en uitgeregende zwavel dioxide (zure regen). Zelfs kleine hoeveelheden sul faat kunnen al fataal zijn voo het laagveen. Bij afwezigheii van zuurstof wordt sulfaat d bacteriën omgezet in sulfide dat de bekende geur van rot eieren verspreidt. Het sulfidi maakt vervolgens fosfaat los de veenbodem dat daarin o| slagen lag als ijzerfosfaat. He vrijgekomen fosfaat zorgt vo vermesting van het veen. Da komt bij dat waterstofsulfidi giftig is voor plantenwortels, vooral voor zeldzame plante die typisch zijn voor het laaf veen. Om het tij te keren moet het water in het veengebied zo mogelijk worden vastgehoui en niet te snel afgevoerd in winter. Is dat niet mogelijki kan de beheerder kiezen v<x een lagere waterstand in de mer. De onderzoeker denkt de gevolgen van gedeeltelijk verdroging voor de vegetatif kleiner zijn dan die van ven ting door ophoping van fosf peter de jaeger heid. De plant neemt via de huidmondjes koolstof uit het koolzuur in de lucht dat nodig is voor de groei. Ook verdampt de plant water door deze mondjes. Stimart speurt verder naar ui terlijke plantkenmerken die de levensduur benvloeden: „Bloemveredelaars hebben de laatste jaren alleen maar gese lecteerd op vorm, kleur, bloem- grootte en ziekteresistentie. Die eigenschappen hebben de aan dacht voor levensduur van snij bloemen verdrongen." peter de jaeger Een bestanddeel van korstmos is mogelijk de basis voor een biologische onkruidverdelger. Korstmos is een vreemd organisme dat bestaat uit een schimmel en een alg die symbiotisch samenleven. Van de ruim twintigdui zend soorten zijn er maar enkele die biologisch actieve stoffen bevatten. Deze verbindingen zijn zogenoemde se- cundaire metabolieten van het schimmeldeel en komen verder nergens anders voor in de natuur. De bioactiviteit van deze stoffen is lange tijd genegeerd. Maar het onderzoeksteam van de universiteit van Missis sippi, Oxford, vond dat een algemeen bestanddeel (us nisch zuur), dat in vrijwel alle korstmossen zit, de fotosyn these stopt, waardoor plantengroei niet mogelijk is. De onderzoekers hebben deze eigenschap van het usnisch zuur verklaard. Het zuur werkt als een bleekmiddel op de eerst gevormde bladeren van de behandelde plant. Hier door vermindert het aantal bladgroenkorrels en de hoe veelheid carotenoden (kleurstof) in planten. Het usnisch zuur stopt de fotosynthese, omzetting van licht in energie, door het lam leggen van een sleutelenzym dat nodig is voor de vorming van pigmenten. Het verblekende effect kan worden toegepast om een sca la aan onkruid onder de duim te houden, zonder gewas sen aan te tasten. Een biopesticide op basis van korstmos werkt tien keer zo effectief als een synthetisch middel. peter de jaeger* Voor een onderneming als de Aalsmeerse bloemenveiling is het van belang dat bloemen zo lang mogelijk fris blijven. Tot nog toe komen daar al lerlei chemische stoffen aan te pas, maar er wordt gezocht naar minder milieu-onvriendelijke methoden. archieffoto anp De 4,5 miljoen tuinen die Ne derland rijk is, worden deze zo mer nog Ideurrijker en romanti scher aangekleed dan in ander seizoenen. Komende winter komt daarentegen de nadruk vooral te liggen op het 'ruige van de natuur'. Tuinieren en hoe je dat doet blijkt steeds meer een kwestie van persoon lijke smaak en modetrend te worden, wat ook het tuinge reedschap tot trendproduct maakt. Een en ander is dezer dagen goed te zien op vakbeurs voor de tuinbranche in de Jaar beurs Utrecht. Of het nu de mode is, het interi eur of de tuin, alles draait om periodetrends. Dat weten ook de tuinders en tuincentra. Op de vakbeurs spelen de driehon derd standhouders vooral han dig in op de consumentenwens. Die consurpent zou vooral veel voelen voor nieuwe, trendy tuinartikelen en decoraties, be weren trendanalisten. Aan de andere kant wil de consument het 'pure' terug in het tuinle- ven. „We zien een hang naar realis me ontstaan. We krijgen weer waardering voor alledaags, puur en eerlijk zo schrijft de trendanalist. Maar omdat het oorspronkelijke niet meer 'voorradig' is, wordt het mas saal nagemaakt. Tuincentra handelen steeds meer in emo tie. Voor de komende seizoe nen zijn dan ook vijf stijltrends samengesteld waarin het senti ment wordt verkocht. De omzet in de tuinbranche is de afgelopen drie jaar met soms meer dan vijf procent gestegen tot ruim 3,8 miljard gulden in bij 1999. De cijfers voor het ja 5 v 2000 zijn er nog niet, maai verwachting is dat het afge e pen jaar ook een groei van idd procent zal laten zien. irar „De mensen hebben het d >ie druk, druk en kiezen thuis ker rust. Dus ook in de tuin",i telt B. Horstra van de Vere I. ging Belangenbehartiging 1; branche. „De consument I Si ook voor gemak en koopt i isic om liever een boom van tv hes jaar oud, dan dat ze er een uk groeien." Wie geen tuin heeft en toe r dc het groen wil wonen, kam ,De noods het groen op zijn ol ing dak laten aanleggen. ZinC derland speelt in op de gr< de vraag naar daktuinen. 1 m drijven als Schiphol en Ve ver hebben op die manier hui toren al laten bedekken. V gens de standhouder is de vraag naar daktuinen onts door het duurzaam bouwt de verstedelijking in Nede Om die reden zie je volgen bedrijf al steeds meer sam werking ontstaan tussen a tecten en landschapsarch ten. Naast de inrichting van et tuin is er op de beurs ook aandacht voor nieuwe ge bruiksartikelen, zoals de s le snoeischaar voor grote den en de zelfoprollendei genwagen, zodat de tuins de planten niet meer besc digt. Allemaal producten het tuinplezier voor de be ner nog meer moeten verl gen. kei HET WEER Cryptogram Horizontaal: 1. De inwendige mens (6); 7. Het verstand voor de sport (5); 8. Verzamelt weer niet vlug (5); 9. Vers roofdier (5); 10. Shownaam (4); 11Hier ben je niet opgevallen als je gevat bent (6); 12. Vervoermiddel dat men geschikt maakt (6). Verticaal: 2. Eiland om een raket uit elkaar te halen (5); 3. Is Olga nu in Zwitserland? (6); 4. Het zijn geen aardige dames die knijpen (6); 5. Dakbedekking van de eerste kraan (4); 6. Toegeven dat mannen het in de bijbel met vrouwen doen (8); 10. Die zeurkous weet in de gemeente geen weg (4); 11Dat beestje is stapel (3). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Gas; 3. dag; 6. eg; 9. al; 10. navo; 12. Esla; 14. aorta; 16. aandryfas; 19. li; 20. fl; 21. dalmatier; 26. larie; 27. leed; 29. erts; 31. em; 32. et; 33. nat; 34. sla. VERTICAAL: 1. Genua; 2. aga; 4. aal; 5. glans; 7. nood; 8. gety; 11. vanille; 13. saffier; 15. rr; 17. ala; 18. ale; 21. dolen; 22. made; 23. ar; 24. tier; 25. rasta; 28. erna; 30. tel. Morgen hebben we te maken met een storing die vanuit de Golf van Biskaje via het zuid oosten van ons land naar het noorden van Duitsland trekt. Het systeem veroorzaakt veel bewolking waaruit enige tijd regent valt. In het zuiden en zuidoosten van het land, waar de meeste neerslag wordt verwacht, is er ook kans op sneeuw. Ook in onze streken kan de regen korte tijd overgaan in sneeuw. De wind waait uit het zuidoosten, later uit westelijke richtingen. De windsterkte is zwak tot matig. De middagtemperaturen komen uit op circa 5 graden maar tijdens neerslag vertoeft het kwik op een iets lager niveau. Op zondag is het droog en rustig weer met tij dens de vroege ochtend kans op een graad vorst. Gisteren overheerste de bewolking en vooral in de middag heeft het enige tijd gere gend. De temperatuur steeg op Schiphol tot 7.8 graden en op Valkenburg 8.2 graden. Met een west tot noordwestelijke hoogtestro ming trekken storingen de komende tijd via het zuiden van Ierland en de Golf van Biskaje naar de Middellandse Zee. Ondertussen wordt de koude luchtlaag boven onze omge ving dikker en dikker. Het gevolg is dat de laatste dagen van januari een licht winters karakter krijgen. In de nacht en ochtend zakt de temperatuur tot iets onder nul, 's middags worden geen hogere temperaturen dan 2-4 graden verwacht. Tijdens de tweede helft van volgende week probeert een actieve IJslanddepressiei koude lucht uit onze omgeving te verdi Dat proces gaat hoogstwaarschijnlijk g met sneeuw die mogelijk overgaat in r< Ik denk dat deze poging cruciaal zal zi een eventueel derde vorstperiode in on streken. Slagen minder koude luchtmi er niet in om de kou te verdrijven, bijvi beeld omdat de depressie eveneens ni zuidoosten uitwijkt, dan kunnen aanm lijk koudere luchtmassa'sten noorden oosten van Nederland tot onze streken dringen. no TV We We ove Zui Koj alk Pre We In 1 ove stai rah TV no; TV' Her ken Wei TV nos TV I Wei Heri Wei ken klei

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10