Brussel zint op strengere aanpak BSE i Heine Joseph Abdullah ^tierf natuurlijke dood Buitenland ,eger Indonesië werkt arder aan rust Ambon Russen moeten betalen om in de vrieskou te zitten 'Duistere Prins' laat Blair weer in de steek Israëli's schuiven weer aan bij vredesoverleg Onschendbaarheid van Boris Jeltsin ingeperkt Ijskoude ontvangst voor Del Ponte ONDERDAG 25 JANUARI 2001 Plavsic krijgt haar eigen vleugel nfn haag Het Joegoslavië-tribunaal heeft besloten zijn belang rijkste gevangene Biljana Plavsic, tevens de enige vrouwelijke verdachte, een eigen vleugel en kantoorruimte te geven in de gevangenis van Scheveningen. Plavsic heeft hierop haar aanvra gen voor voorwaardelijke vrijlating of huisarrest buiten de ge vangenis ingetrokken. Haar advocaat had betoogd dat het tribu naal haar rechten schond door haar als enige vrouw tussen mannen gevangen te zetten. De 70-jarige Plavsic, een voormali ge Bosnisch-Servische president, heeft zich op 10 januari bij het tribunaal gemeld om zich te verdedigen tegen aanklachten we gens genocide en oorlogsmisdaden. Albanese rebellen beschieten politie fLGRADO In het zuiden van Servië zijn Albanese rebellen giste- .nn iromrilrlrolH rroraaL' 1 in oor V~io\nrro crKr*ton\\riccolirio mot Ho :n verwikkeld geraakt in een hevige schotenwisseling met de Servische politie en het leger. De gevechten vonden plaats bui ten de gedemilitariseerde zone rond Kosovo. Eind vorig jaar liep het geweld in Zuid-Servië op, na aanslagen van Albanese gueril- lastrijders die dorpen in het gebied 'annexeerden'. Tot nog toe ivaren de rebellen echter alleen actief in de bufferzone, waar het loegoslavische leger niet tegen hen mag optreden. De opstan delingen en de Servische autoriteiten kwamen verscheidene ke ren een wapenstilstand overeen. urkse politiechef gedood bij aanslag 'arbakir De politiechef van de Turkse stad Diyarbakir is gis ten bij een bomaanslag omgekomen, net als vijf van zijn enten. Drie anderen raakten gewond. De stad is het centrum n het overwegend Koerdische zuidoosten van Turkije. Gaffar )kkan leidde een politiemacht die de laatste paar jaar vooral ende was een zich Hezbollah noemende groepering te be- ijden. De autoriteiten houden die beweging verantwoordelijk x zeker 150 moorden. Tot ruim een jaar geleden was de eek het toneel van een guerrillaoorlog met radicale Koerden, hebben de gewapende strijd gestaakt. pochet is volgens Guzman in orde iago De Chileense oud-dictator Augusto Pinochet is vol- ens onderzoeksrechter Juan Guzman 'een oude, maar verder "'onder normale man'. Die inschatting voedt speculaties dat :man de aanklachten tegen Pinochet wegens schendingen de mensenrechten zal doorzetten. Guzmans uitlating van eren was zijn eerste openbare commentaar sinds hij dinsdag de generaal voor het eerst bezocht. Guzman moet beslissen of inochet geestelijk in staat is om aangeklaagd te worden. Hij Donde zich verder tevreden over het verhoor van de generaal, inochet gaf daarin toe te hebben geweten van misdaden door jn functionarissen tegen dissidenten. lemanning tanker Jessica opgepakt erto BAQUERizo De Ecuadoriaanse autoriteiten hebben de ka- lein en de reder gearresteerd van de tanker Jessica, die eind irige week bij de Galapagos-eilanden aan de grond liep en lek oeg. De hoogste officier van de Jessica wordt beschuldigd van ;t overtreden van het zeerecht. De reder zou het leegpompen an de tanker hebben verhinderd. Hij zou er geld voor hebben pëist, en hulp hebben afgeslagen. Indien schuldig bevonden, langt beiden een celstraf boven het hoofd. Grote hoeveelheden liesel zijn uit het wrak gestroomd, en bedreigen de zeldzame lier- en plantsoorten op de eilanden. Door gunstige wind is er chter nog nauwelijks iets op de kusten terechtgekomen. "DU trekt omstreden fraudeposter in erlun De Duitse oppositiepartij CDU heeft gisteren na een L lorm van kritiek een poster ingetrokken waarop boridskanse- ■er Schroder als crimineel wordt afgebeeld. De CDU bracht de ster dinsdag in omloop. Het hoofd van de bondskanselier irdt van voren en de beide zijkanten afgebeeld, alsof het om litiefoto's gaat. Het onderschrift luidt: '1999, 2000, 2001. Pen- oenffaude'. Behalve de regeringspartijen SPD en de Groenen ad ook de traditionele bondgenoot van de CDU, de liberale DP, geen goed woord over voor de campagne. Ook binnen de DU waren velen allesbehalve gelukkig met de stunt. „Wij wil- in niemand beledigen", stelde de secretaris-generaal van de DU. tarta theo haerkens rrespondent t Indonesische leger lijkt se- uzer dan voorheen werk te iken van herstel van vrede en iligheid op de Molukken. De litante moslims van de be ging Lasker Jihad, die niet de Molukken zelf komen, Uden daardoor geleidelijk wegtrekken. Hiermee emt de kans toe dat er een lossing komt voor het con- t tussen christenen en mos- Dat woedt al twee jaar, en eft circa vijfduizend mensen lun peter van nuijsenburg [respondent Duits-Libanese jongen Jo- ih Abdullah, die volgens zijn Iers ruim drie jaar geleden neonazi's zou zijn ver- ord, is een natuurlijke dood storven. De officier van justi- in Dresden maakte gisteren uitslag van een autopsie be nd, waaruit definitief blijkt, Joseph geen gewelddadige >d is gestorven, let verhaal van de ouders cht in november vorig jaar golf van ontzetting teweeg, eph zou in juni 1997 door groep skinheads in het 3 'hilips Xenium 989 net spraakherkenning |j [est uit de test IConsumenienaona gram >u >ure emotie AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters MOSKOU FRANK HENDRICKX correspondent „Het is heel warm vandaag", zegt Olga Onofrits- joek. „Zo'n vijftien graden onder nul." De lerares Engels uit de Russische havenstad Nachodka praat alsof het zomer is in het uiterste oosten van Rusland. De temperaturen liggen dan ook zo'n 25 graden hoger dan enkele dagen geleden. Het klimaat in het onverwarmde tweekamerflatje van Olga'is nu bijna subtropisch vergeleken met toen. „De gieter vroor vast aan de vensterbank, we kregen geen tandpasta meer uit de tube en de inkt bevroor in de balpen." De temperaturen in Siberië mogen dan iets zijn gestegen, de woede van de verkleumde bewoners is nog altijd groot. Gisteren probeerde een leger tje baboesjka's (omaatjes) de spoorlijn van de Trans-Siberië Expres te blokkeren. In Vladivostok zijn wegblokkades aan de orde van de dag, en betogers schreeuwen openlijk om de hoofden van de plaatselijke politici. De winter is nog lang niet afgelopen in Siberië, en de bewoners moeten nog een paar maanden kleumen in hun eigen woningen. „Het is een schandaal", zegt Olga. Haar woon plaats Nachodka, nabij de Chinese grens in het uiterste oosten van Rusland, is één van de koud ste plaatsen van het land. En één van de donker ste. „Ik ben net bij mijn moeder op bezoek ge weest. Ze woont in een buitenwijk. Het is daar volkomen donker. Je ziet alleen de lichten van auto's, verder is er totale duisternis. Mijn dochter kan ook niet meer naar gymnastiek. Ze moet haar huiswerk maken voor het donker wordt, want 's avonds is er geen licht in ons huis." „Sinds tien minuten hebben we weer elektrici teit", schampert Olga. „In een radiotoespraak laat onze beste burgemeester meteen weten dat we maar 's nachts moeten koken en wassen, om dat dan de elektriciteitstoevoer het meest stabiel is. Alsof ik geen slaap nodig heb! Ik moet ook werken!" De Russische autoriteiten zijn zoals elk jaar 'volkomen verrast' door de winter. Brand stofvoorraden blijken ruimschoots onvoldoende. In heel Siberië zijn waterleidingen geknapt, boi lers tot stilstand gekomen en radiatoren bezwe ken. De koudste winter in dertig jaar heeft de wanho pige toestand van de verouderde infrastructuur nogmaals bloot gelegd. Tienduizenden Russen zitten dagelijks zonder verwarming. In Irkoetsk zijn in totaal vijftig bevroren lijken op straat ge vonden. In Neshkan zitten 77 flats al drie maan den zonder verwarming. Ziekenhuizen draaien overuren om bevroren ledematen te amputeren. Het Siberische dorp Oereliki is in zijn geheel ge- evacueerd, omdat anders de bevriezingsdood driegde voor de vierhonderd inwoners. De bewoners van Siberië staan niet alleen bloot aan de vrieskou, ze moeten er ook nog voor beta len. „We krijgen precies dezelfde rekening als voor de energiecrisis", zegt Olga Onofritsjoek. „De meter is kapotgevroren en we worden ge acht het gemiddelde tarief op te hoesten. Mijn man heeft vandaag de elektriciteitsmaatschappij gebeld en we hebben een brief geschreven dat we niet zullen betalen. Er is niets om voor te be talen!" Joeri Tortsjin, een 34-jarige matroos uit Nachodka, heeft precies dezelfde problemen. „We moeten ook nog 157 roebel per maand beta len om elke dag uren in de kou te zitten. Samen met de buren hebben we al tien brieven ge stuurd, zelfs naar president Poetin, maar helpen doet het allemaal niet. Het zijn bandieten." Politici gooien de elektriciteitscrisis als een hete aardappel naar elkaar over. Poetin wijst naar de lokale autoriteiten en de lokale autoriteiten zeg gen dat Moskou met te weinig geld over de brug komt. „Er is geen enkele vooruitgang", zegt Joeri. „Alleen de Chinese handelaren hier in de buurt kunnen lachen. Van hen kopen we gasbrander- tjes, zodat we af en toe wat soep kunnen opwar men." het leven gekost. In de afgelo pen dagen zijn bij confrontaties met het Indonesische leger tien mensen gedood. Veertig men sen werden opgepakt, onder wie een aantal militairen en een hoge politiefunctionaris die for meel al drie maanden geleden naar Jakarta was overgeplaatst. De man was nog steeds op het eiland zonder dat daar een ver klaring voor was. Legercom mandant I Made Yasa, een hin doe uit Bali, toonde zich eerder al zeer gebelgd over militairen die dubbel spel spelen en het leger in diskrediet brengen. Belgrado Een Servische moeder houdt tij dens een betoging in Belgrado een foto om hoog van haar in Kosovo verdwenen zoon. Zo'n driehonderd woedende aanhangers van de afgezette president Milosevic demonstreer den in de Joegoslavische hoofdstad tegen het bezoek dat hoofdaanklaagster Carla del Ponte van het Joegoslavië-tribunaal de afgelopen dagen aan de nieuwe machthebbers bracht. Del Ponte heeft daarmee overigens geen en kele vooruitgang geboekt. Na een ijzige ont moeting met president Kostunica kreeg Del Ponte gisteren ook nul op het rekest bij minis ter van buitenlandse zaken Svilanovic. De aan klaagster wilde met haar bezoek Joegoslavië onder druk zetten om verdachten van misda den tijdens de oorlogen op de Balkan uit te le veren. Zij eiste onder meer de uitlevering van Milosevic en die van de Bosnisch-Servische generaal Mladic, die in Belgrado woont. Zo- zwembad van Sebnitz zijn ge marteld en vermoord. Honder den badgasten zouden werke loos hebben toegekeken. De politie had bij het onderzoek gefaald, aldus de ouders. Alleen dank zij de hardnekkigheid van Josephs moeder, in samenwer king met boulevardblad Bild, was de 'ware toedracht' aan het licht gekomen. Aan de vooravond van de pu blicatie van het eerste artikel in Bild werden twee jonge man nen en een jonge vrouw gear resteerd. Sebnitz werd dagen lang belegerd door journalisten en afgeschilderd als 'nazibroei nest'. Kanselier Schroder ont ving Josephs moeder en eiste 'volledige opheldering'. Een week later moesten de verdach ten wegens gebrek aan bewijs worden vrijgelaten. Het bleek dat de ouders toen nog zeer jonge getuigen geld hadden ge geven, en dat de getuigenissen tegenstrijdigheden bevatten. Psychologen vermoedden dat de moeder de dood van haar zoontje niet heeft kunnen ver werken. De moord was een her senschim, het product van haar getraumatiseerde fantasie. Jo seph is volgens de autopsie aan een acute hartstilstand gestor ven. Hij had waarschijnlijk een hartafwijking, en de sprong in het koude water veroorzaakte zijn hartstilstand. londen anp Voor de tweede keer moet mannetjesmaker Peter Mandel- son het kabinet van zijn vriend Tony Blair noodgedwongen verlaten. De eerste keer was een persoonlijke lening voor een huis de boosdoener. Dit keer heeft het verstrekken van een paspoort hem de kop gekost als Brits minister voor Noord-Ier- land. De kwestie komt voor de rege rende Labourpartij op een zeer ongunstig moment. In het voorjaar vinden in Groot-Brit- tannië mogelijk parlementsver kiezingen plaats. In deze strijd zou een belangrijke rol zijn weggelegd voor de 47-jarige Mandelson, die aan de wieg heeft gestaan van de overwin ning van Blair in 1997. De Britse minister voor Noord- Ierland moest gisteren het veld ruimen, omdat hij een Indiase zakenman in 1998 aan een pas poort heeft geholpen. Mandel son was destijds als minister zonder portefeuille onder meer verantwoordelijk voor de ge flopte Millennium Dome, en Srichand Hinduja beloofde bij na 3 miljoen gulden in het pres tigieuze project te steken. Hier na informeerde Mandelson bij het ministerie van binnenland se zaken of Hinduja in aanmer king kwam voor een paspoort. Kort hierop kreeg hij de Indiër Een aangeslagen Mandelson (links) en Blair tijdens het debat in het La gerhuis over de positie van de minister voor Noord-lerland. foto epa zijn identiteitspapieren. Mandelsons politieke ster be gon te rijzen toen hij van 1985 tot 1990 directeur communica tie was van de Labourpartij, die toen nog onder leiding stond van Neil Kinnock. Zijn gave was om de juiste woorden te vinden om de Britse kiezers te overtui gen van het belang van 'New Labour'. Dit was van onschat bare waarde voor de terugkeer van de socialistische partij op het regeringspluche. Veel 'Old Labour"-aanhangers vonden echter dat hij de socia listische principes verkwansel de. In 1990 trad hij terug als di recteur communicatie om zich te kunnen inzetten voor een ze tel in het Lagerhuis. Hij is sinds 1992 afgevaardigde voor Hartle pool. Mandelsons inspannin gen als 'architect van de verkie zingsoverwinning' werden bij het aantreden van de regering- Blair beloond met een minister schap zonder portefeuille. In die hoedanigheid moest hij on der meer zorgen voor de poli tieke coördinatie en dat leverde hem in de pers als snel de bijnamen 'Machiavelli van de politiek' en 'Duistere Prins' op. De Europese Commissie overweegt de maatregelen te gen de gekke-koeienziekte (BSE) verder aan te scherpen. Daarbij zou de verkoop van T-bonesteaks aan banden gelegd kunnen worden. Volgens een woordvoerder van de commissie is er weliswaar geen eenduidig standpunt van wetenschappers over de risico's van T-bonesteaks, maar zijn er wel signalen dat de wervelkolom van runde ren als risicomateriaal moet worden aangemerkt. BRUSSEL-BERLUN-ROME anp-gpd-dpa-afp Verder denkt de Europese Commissie erover om ook voor jonge slachtrunderen een BSE- test verplicht te stellen. Op dit moment moeten alleen runde ren die ouder zijn dan dertig maanden een test ondergaan. Die verplichting is per 1 januari ingegaan. De nieuwe maatrege len zouden vooral nodig zijn voor lidstaten die het tot voor kort niet zo nauw hebben geno men met de voorschriften. De woordvoerder verwacht binnen een week een beslissing van de Europese Commissie. In Nederland, waar tot nog toe negen zieke koeien werden gevonden, hebben de extra controles nog geen nieuwe BSE-gevallen aan het licht ge bracht. Sinds 1 januari zijn 28.000 geslachte runderen ge test. Anders ligt de situatie in Duitsland, dat zich tot voor kort BSE-vrij waande. Met de ont dekking van drie nieuwe geval len in de afgelopen dagen is het totaal aantal gekke koeien ge stegen tot negentien. Ook in Italië is gisteren op nieuw een koe ontdekt die waarschijnlijk besmet is met BSE. Het gaat om een vier jaar oud dier uit de buurt van Pa dua. Het onderzoek moet nog een keer worden herhaald om de ziekte met zekerheid de ziek te vast te kunnen stellen. Het is het tweede geval van gekke- koeienziekte dat in Italië sinds 1994 is ontdekt. Ruim een week geleden werd BSE vastgesteld bij een 6-jarige koe uit de regio Brescia. De regering in Rome heeft volgens de EU-regels de ver koop verboden van orgaanvlees van runderen, maar deson danks blijft er bijvoorbeeld vol op pens te koop voor het tradi tionele gerecht 'trippa'. Ook is er steeds vaker sprake van smokkel van het inmiddels ver boden veevoer met diermeel, algemeen gezien als de ver spreider van BSE. Zo dook op Sicilië onlangs een illegale partij van 160 ton uit Nederland op. De vrees voor BSE in Europa heeft ook haar sporen nagela ten bij fastfoodketen McDo nald's. De omzet van de Euro pese hamburgerrestaurants van het Amerikaanse concern daal de in het vierde kwartaal met circa 10 procent in vergelijking met dezelfde periode in 1999. Ook het bedrijfsresultaat slonk, zo bleek gisteren uit de jaarcij fers van McDonald's. wel Kostunica als Svilanovic maakten haar echter duidelijk dat daar geen sprake van kan zijn. Zij vinden dat de verdachten in Joegosla vië zelf moeten worden berecht, om het Joe goslavische volk direct met het verleden te confronteren. Voor Del Ponte is dit onbe spreekbaar. Zij eist dat alle verdachten in Den Haag worden berecht. foto epa 5asa stankovic Zijn bewonderaars roemden hem als meester in strategie en presentatie, die een grote rol speelden bij elk belangrijk rege ringsbesluit. Zijn tegenstanders hielden het erop dat het bij Mandelson meer om vorm dan om inhoud ging. Vriend en vij and waren het er wel over eens dat Mandelson over een zeer goed politiek instinct beschikte. In de zomer van 1998 trad Mandelson uit de schaduw van Blair om de portefeuille van handel en industrie op zich te nemen. Met dit vakminister schap wilde hij zijn reputatie opvijzelen. Maar een verzwegen voordelige lening en vooral de daarop volgende negatieve ver halen in de kranten over zijn dure huis, zijn exorbitante le vensstijl en zijn dubieuze con tacten maakten dat onmogelijk. De rel kostte hem eind 1998 zijn zetel in het kabinet. Binnen een jaar was hij weer te rug, wat zijn belang voor pre mier Blair illustreert. Die be noemde hem in november 1999 tot minister van Noord-lerland als opvolger de populaire Mo Mowlam. Op deze zware post moest hij het vredesproces tus sen de katholieken en de pro testanten leiden. Hier brachten vooral de vergaande hervor mingen van het politieapparaat hem in conflict met de gema tigde unionisten. dreigd gisteren uit Taba te ver trekken als de andere partij niet duidelijk had gemaakt of ze te rug zou komen. Er waren leden van de Israëlische delegatie in Taba achtergebleven om de be sprekingen snel te kunnen her vatten. De rivaal van Barak bij de premiersverkiezingen van 6 fe bruari, Ariel Sharon, vindt de onderhandelingen onzin. Barak is demissionair en heeft geen meerderheid in het parlement. Hij kan daarom niet vlak voor de verkiezingen vredesakkoor den bekokstoven. Sharon meent voorts dat er van onder handelingen geen sprake kan zijn zo lang het geweld niet eerst is opgehouden. TABA-JERUZALEM Rtr-AFP-ANP De Israëli's zijn vandaag terug gekeerd naar de onderhande lingstafel in het Egyptische grensplaatsje Taba. Ze praten daar met de Palestijnen over een basis voor vredesovereen komsten, die de demissionaire Israëlische premier Ehud Barak vóór 6 februari hoopt rond te hebben. Op die datum kiest Is raël een nieuwe regeringsleider. De onderhandelingen wer den door Israël dinsdag afge broken na de moord op twee Israëlische burgers in de bezet te Westelijke Jordaanoever. De besprekingen zouden naar ver luidt relatief goed zijn verlopen, tot de Israëli's ze dinsdag afbra ken. De Palestijnen hadden ge- MOSKOU AFP-DPA de lezing door de Doema wor den behandeld. Daarna moet de Federatieraad zich er nog over uitspreken en moet presi dent Poetin zijn handtekening er onder zetten. Toen Jeltsin op 31 december 1999 terugtrad, zegde interim president Poetin hem en zijn familie vrijwaring van strafver volging toe. Volgens de media was de bedoeling daarvan de oud-president te behoeden voor vervolging wegens corrup tie. Jeltsin en zijn familie zijn er van beschuldigd geld te hebben aangenomen van een Zwitsers bedrijf dat het Kremlin zou re noveren. De Verenigde Staten hebben een oud-topman van het Kremlin, Pavel Borodin, vo rige week op verzoek van Zwit serland aangehouden op ver denking van het aannemen van smeergeld van hetzelfde bedrijf. Het Russische parlement wil de strafrechtelijke onschendbaar heid van oud-president Boris Jeltsin beperken. Bij de behan deling van een wetsontwerp over immuniteit van oud staatshoofden, besloten de volksvertegenwoordigers die te beperken tot kleinere delicten die oud-staatshoofden tijdens hun ambtsperiode hebben be gaan. In de tekst van het ontwerp staat nu dat de straffeloosheid kan worden opgeheven als de president tijdens zijn ambtspe riode een ernstig misdrijf heeft begaan. Dat kan alleen als bei de kamers van het parlement instemmen met een verzoek van de procureur-generaal daartoe. De wet, die als 'Lex Jeltsin' bekend staat, moet nog in der-

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7