Koning leidt onderzoek ESF-fraude n Binnenland Beatrix zwijgt over kwestie-Zorreguieta Willem voelt zich nu 't mannetje Olij daagt Dijksma uit t(arse coalitie eens over lelijke referendumwet rthals voelt niets voor ÏA-voorstellen politietop Coalitie praat voorlopig niet meer over geld De Astra Pearl. Vanaf ƒ37.495,-. IDERDAG 25 JANUARI 2001 rouwelijk SGP-lid verlaat partij [jAAC* Het vrouwelijke SGP-lid Grabijn-Van Putten verlaat artij, nadat de Commisie Gelijke Behandeling (CGB) een jraak heeft gedaan over haar Wacht wegens discriminatie de SGP. Grabijn is sinds 1984 lid van de Staatkundig Gere- leerde Partij. In 1996 besloot de SGP echter dat vrouwen its buitengewoon lid kunnen worden; ze mogen niet stem- 2 ien een partijfunctie bekleden. „Wat de uitspraak ook is, de ij zal wel niet zo blij met mij zijn en dat maakt mijn positie elijk onmogelijk", zei Grabijn gisteren. Partijvoorzitter Ko- iegt zich goed te kunnen voorstellen dat Grabijn de partij aat. „Het verbaast me alleen dat ze het nu pas doet." rpsbelang steunt familie Vaatstra ir.wESTEiNDE Dorpsbelang Zwaagwesteinde steunt de fami- aatstra in haar wens om een grootschalig DNA-onderzoek e, «streek te houden. Dorpsbelang meent dat de onrust over m ader van de moord op Marianne Vaatstra nog steeds aan zit en dat er duidelijkheid moet komen. Justitie in Leeuwar- voelt niets voor een grootschalig DNA-onderzoek omdat e willekeurig zou zijn. Dorpsbelang maakte de wens van de lie duidelijk in een brief aan advocaat Moszkowicz. "(nsterdam wil parkeren onder gracht frdam De Amsterdamse wethouder Ter Horst wil een par- garage bouwen onder de Palmgracht in de Jordaan. Vol- een haalbaarheidsstudie zou de gedempte gracht dan ook van water kunnen worden voorzien. De door het college Igekeurde studie voorziet in drie garages met bij elkaar on- «er 690 plaatsen. De twee andere garages moeten boven de rdzuidlijn op de Vijzelgracht en onder het Frederiksplein en. Het is de bedoeling om bij de garage op de Palmgracht isen te verkopen voor 80.000 gulden per stuk, wat volgens smeente neerkomt op 250 gulden per maand. aterland.net beste overheidssite jaag» De website Waterland.net van Rijkswaterstaat heeft 'ebWijzer Award 2000 jaarprijs ontvangen. De winnaar van arprijs is gekozen uit de winnaars van de maandelijkse Wijzer Awards. De Waterland-site was in juli en augustus de beste. De prijs moet overheden stimuleren internet te uiken voor communicatie met burgers. Waterland.net is nitiatief van Rijkswaterstaat waarop 'alle informatie over r' staat. Internetters kunnen er gegevens vinden over onder drinkwater, watermanagement, waterstanden, de scheep en de visserij. rkorgel trilt erger dan straaljagers jm Acht F-16's van de Koninklijke Luchtmacht die giste- ip verzoek van de Rijksdienst van Monumentenzorg over erkje in het Friese Britsum vlogen, konden niet op tegen erkorgel. Monumentenzorg wilde weten welke invloed de igen van de vliegtuigen hebben op de 13de-eeuwse fresco's kerk. Uiteindelijk bleken de lage tonen van het orgel het lelijkst voor de schilderingen. JD vergat tientallen jonge konijntjes APE» De Algemene Inspectiedienst (AID) heeft maandag in inval bij een fokker in Zuidoost-Beemster tientallen nes- onge konijntjes vergeten mee te nemen. Na de actie werd leslag gelegd op honderden ratten, muizen, cavia's, scha- kippen, eenden, pony's, ezels en andere dieren, waaronder oederkonijnen. De inspectiedienst herenigde de jonge ko es gisteren met de moederkonijnen, aldus een AID-woord- ler. De inval had maandag plaats omdat de dieren ermbar- k waren gehuisvest en werden verwaarloosd. Zo waren er onderd emmers met muizen en ratten, die werden gefokt ler voor reptielen. akstraf het beste in ontuchtzaak' Een werkstraf of het verplicht volgen van een cursus passende maatregel voor de meeste jongens, die zich v dig hebben gemaakt aan ontucht met vijf meisjes in Waal- Bovendien hoeven de vijftien jongens niet allemaal voor chter te komen. Dat zegt de Bredase officier van justitie jy n. Hij is hoogst ongelukkig met de commotie rond de on- zaak, die Scholengemeenschap De Overlaat in Waalwijk l doen besluiten tot schorsing van de leerlingen die van eel misbruik worden verdacht. „Er bestaat zelfs een kans rechter van strafvervolging afziet, omdat de jongens al ;gzijn nagewezen.' it jaar cel voor dood echtpaar De rechtbank in het Franse Epinal heeft een 27-jarige itwagenchauffeur veroordeeld tot een gevangenisstraf van eri|aar. Hij veroorzaakte in juli vorig jaar een ongeluk waarbij n chtpaar uit Eindhoven om het leven kwam. Het fatale on- had op 11 juli plaats in de buurt van Val d'Ajol in de Voge- )e 38 ton zware vrachtwagen botste frontaal op de auto et echtpaar. Onderzoek wees uit dat de vrachtwagen- leur onder invloed van verdovende middelen was. bli leringspartijen zijn het n tijdens een etentje als- ns geworden over wette- igels voor volksraadple- Gemeenten en provin- e al soepele regels heb- or een referendum mo- nog bijna twee jaar blij- 2 nteren. Zodra de grond- jziging voor een bindend ,0 dum van kracht is, ver- die regels. De WD komt Vleze overgangsregeling egemoet aan de eisen lalitiepartners PvdA en le partijen hebben nu orstel om gemeenten en ies totaal de vrije hand n, ingetrokken. Dat was üL£ r Korthals (justitie) laat taan heel van de voor van de politietop voor ling van DNA-onder- irthals wil geen enkele ie overnemen omdat hij vindt gaan, zo blijkt uit SSËief aan de Tweede Ka- Korpsbeheerdersberaad 'VEI laad van Hoofdcommis- 10% i willen onder meer dat tie bij verdachten ook ateriaal mag afnemen r dit niet direct in het ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten PHILIPSBURG ARMAND SNUDERS CORRESPONDENT Het leven op de Bovenwindse Eilanden heeft weer zijn gewo ne loop genomen. Koningin Beatrix is gisteravond op het vliegtuig naar huis gestapt. Vier dagen lang was zij te gast van de bewoners van de drie eilan den, die vrijwel onverdeeld met een goed gevoel op het konink lijk bezoek terugkijken. Heikele onderwerpen, zoals de door Sint Maarten gewenste zelfstan dige status, kwamen slechts mondjesmaat ter sprake. En de koningin wilde met geen woord reppen over de kwestie-Zorre guieta. De Antilliaanse vice-premier Camelia-Romer was tijdens het bezoek van koningin meerdere malen de reddende engel. Zij verving op het laatste moment premier Pourier, die met een flinke verkoudheid op Curasao moest blijven. Bovendien voor kwam zij afgelopen maandag op Sint Eustatius dat de konin gin andere kleren moest aan trekken. Een nerveuze serveerster kon een blad met volle glazen niet in bedwang houden waardoor een glas jus d'orange de konin gin de nodige schrik en een aantal natte spetters opleverde. Slechts een bliksemsnelle reac tie van Camelia-Romer voor kwam dat koningin Beatrix de totale voorraad glazen over zich uitgestort kreeg. Op Saba en vooral Sint Eustati us was de bevolking duidelijk meer in de ban van de konink lijke aanwezigheid dan op Sint Maarten. „De mensen hier wor den helemaal lyrisch als er over het koningshuis wordt gespro ken", zegt de op Sint Eustatius werkende Nederlandse docent Van Jaarsveld. „Iedereen heeft de koningin wel eens de hand geschud of kent verhalen van opa die nog met haar door de tuin heeft gewandeld." Anders was dat op Sint Maar ten, dat op het toerisme drijft. Hier stroomden de mensen nauwelijks samen om de ma jesteit te zien. „Ach, ik vind het wel leuk hoor, dat ze hier is", zegt Merrelyn Roberts, ver koopster van souvenirwinkel in Front Street. „Maar terwijl zij hier is, zijn er ook duizenden buitenlandse toeristen. Die ko men niet voor de koningin, maar willen winkels als die van ons bezoeken. Dus we kunnen, moeilijk de zaak sluiten omwil le van de koningin. Aan haar verdienen we niets." Het tekent de sfeer op Sint Maarten. De politici en een deel van de bevolking zijn er van overtuigd dat het eiland, vooral dankzij de florerende toeristen industrie, het wel afkan zonder de al te nadrukkelijke bemoeie nis van Nederland. Staatssecre taris Gijs de Vries van binnen landse zaken en koninkrijksre laties, die de koningin op haar reis vergezelde, staat daar min der afwijzend tegenover dan minister Klaas de Vries. De staatssecretaris sluit in tegen stelling tot zijn minister een status aparte niet geheel uit, maar vindt dat de Antillen eerst de zaakjes economisch op orde moeten zien te krijgen. Bovendien moet in zijn ogen duidelijk zijn wat een aparte status van Sint Maarten bete kent voor Saba en Sint Eustati us. Gezaghebber Abdul van Sint Eustatius vreest dat het uittre den van Sint Maarten rampzali ge gevolgen heeft voor zijn ei land. „We kunnen dan alleen overleven als de banden met Nederland veel strakker wor den, bijvoorbeeld door een pro vincie te worden." De laatste dag van haar bezoek bracht koningin Beatrix op Sint Maarten door, waar ze onder meer de haven en een nieuwe woonwijk bezocht. Tijdens een korte ontmoeting met Neder landse journalisten ging de ko ningin niet in op de oplopende emoties in Nederland rond de mogelijk toekomstige schoon vader van haar zoon. Want daarvoor was de majesteit niet naar de Antillen gekomen. Koningin Beatrix bezocht gisteren de haven van Sint Maarten waar de grote cruiseschepen liggen afgemeerd. FOTO ANP RAYMOND RUTTING DEN HAAG GPD De paarse regeringspartijen hebben afgesproken voor lopig niet meer over extra geld voor zorg, onderwijs en veiligheid te praten. De fractievoorzitters besloten gisteren na het wekelijks overleg met premier Kok de komende weken eerst de problemen in kaart te bren gen. De afgelopen weken kwam. vooral van D66 en de PvdA, kritiek op de knel lende begrotingsregels. Aan de ene kant krijgt het kabi net tientallen miljarden guldens meer binnen om dat belastinginkomsten ho ger uitvallen dan verwacht. Aan de andere kant roepen met name de zorg en het onderwijs om miljarden guldens extra. De inkom stenmeevallers mogen ech ter niet worden gebruikt voor extra uitgaven. Voor het komende be grotingsjaar lijkt het wat minder te gaan met de meevallers. De economi sche groei, eerst geschat op vier procent, zal waar schijnlijk zo'n drie procent bedragen. De werkloosheid daalt nauwelijks meer en de opbrengsten van het aardgas zal minder specta culair groeien dan in 2000. Vandaar dat de afgelopen dagen en weken allerlei scenario's de ronde deden om toch aan extra geld te komen. De WD heeft voor alsnog het veto uitgespro ken over de nieuwe plan nen. De zogeheten Zalm norm is voor de liberalen de hoeksteen van het re geerakkoord. Daar aan tor nen zal tot de val van het kabinet leiden, zo liet Dijk stal het afgelopen weekein de weten. Vandaar dat de fractieleiders eerst afwach ten hoe groot de financiële speelruimte wordt. ARNHEM GPD Al twintig jaar zijn dezelfde, menden ver- antwoordelijk voor het jeeuwenverbïijf in Burgers Zoo. Zij kennen hun pappenhei mers en de leeuwen kennen hen. Die kij ken dan ook nauwelijks op als de twee oppassers het verblijf de wekelijkse schoonmaakbeurt geven. Toch blijven de verzorgers waakzaam. Terwijl de een vanuit de shovel de leeu wen in de gaten houdt, gooit de ander botten en andere resten in de grote meta len schuif. Als een van de leeuwen opstaat om zich uit te rekken, haast de bottenrui- mer zich bij zijn partner in de cabine. Vei ligheid voor alles. Dinsdag gaat alles zoals altijd. Tot plotse ling een wildvreemde het roofdierenver- blijf binnen komt. De oppassers schreeu wen en zwaaien dat hij terug moet, maar de groenwerker zwaait slechts enthousi ast terug. Pas als de achtjarige Willem langzaam op rijst en zijn manen schudt, beseft de man waar hij zich bevindt. Hij trekt lijkbleek weg en zet het op een lopen in de richting van de veilige shovel. Dat blijkt een fout. Niet alleen omdat Willem veel sneller is. „Je kunt beter stokstijf blijven staan. Juist door te gaan rennen, roep je de aanval over je af', zegt woordvoerder Mare Da mmen. Op vijftien meter van de shovel krijgt de leeuw de vreemdeling te pakken. Wat in de minuut daarna gebeurt, redt de groen werker van een wisse dood. De oppassers sturen de shovel naar de leeuw. Door hard te schreeuwen, weten de oppassers de aandacht van het dier even af te leiden en hem een paar passen achteruit te laten maken. Dan kantelt de bestuurder de schuif als een kaasstolp over het lichaam van de groenwerker. Die wordt daardoor weliswaar overladen met botten en etens resten, maar is veilig voor de kaken van Willem. De man wordt even later in de cabine ge hesen, van het terrein gereden en vervol gens in een bedrijfswagen naar het zie kenhuis gebracht. Zijn verwondingen blij ken mee te vallen. De klauwen hebben diepe voren in zijn voorhoofd en rug ge trokken. Vooral zijn elleboog heeft het zwaar te verduren gehad omdat Willem daar zijn kaken op heeft uitgepfobeerd. Volgens Damen was dit ongeluk niet een voudig te voorkomen. „De man was geen werknemer van onze vaste aannemers, maar van een ons onbekende onderaan nemer. Daarom heeft hij ook de vaste in structies niet gehad. Maar dan nog, hij heeft zoveel signalen genegeerd. Twee uur per week worden tijdens reini gingwerkzaamheden alle hekken openge zet. Dat is een veiligheidsmaatregel zodat de mensen er meteen uit kunnen rijden. De leeuwen verlaten dan hun territorium niet. Ze kunnen niet over een mat die on der stroom staat. De groenwerker kon zomaar doorlopen. Damen: „Dat onze oppassers daar aan het werk waren, werd hem daarom bijna noodlottig. Anders hadden alle hekken op slot gezeten. Ik ben echter blij dat ze hem door hun adequate optreden hebben we ten te redden." De Arbeidsinspectie neemt vandaag een kijkje in de dierentuin om te bekijken hoe een dergelijk incident is te voorkomen. De oppassers hebben een dagje vrij gekregen. „Nee, het zijn helden, maar ze willen niet bekend worden. Ze moeten eerst maar even bijkomen." Ook aan de leeuwengroep is de commotie te merken. „Willem is normaal het lulletje van de groep. Hij is in het verleden meer maals toegetakeld door Victor, de leider. Maar nu loopt hij ook heel fier rond, met een houding van: ik was het." Onregelmatigheden met EU-subsidies Oud-voorzitter van de Rekenkamer Henk Koning gaat een onafhankelijk onderzoek leiden naar de veronder stelde fraude met Europese subsidies voor werkgelegen heidsprojecten (ESF-geld). Minister Vermeend van soci ale zaken heeft hem gisteren aangesteld. DEN HAAG GPD voor mij reden een handreiking te doen. Als zij hadden vastge houden aan hun voorstellen die buiten het regeerakkoord vie len, had de WD tegen deze wet gestemd", aldus WD-Kamerlid Te Veldhuis. De PvdA'er Reh- winkel en zijn D66-collega Scheltema spraken van een ge rechtvaardigde uitkomst. „Het was geven en nemen", zei Reh- winkel. Volgens het akkoord kunnen gemeenten en provincies ook na de invoering van een bin dend referendum zelf een advi serend referendum houden. De overheid moet de uitkomst van een bindende volksraadpleging opvolgen. Bij een adviserend hoeft dat niet. Enkele jaren geleden werd be kend dat bij veel werkgelegen heidsprojecten die met geld uit Brussel zijn gefinancierd, onre gelmatigheden waren geconsta teerd. Zo was van veel projec ten niet na te gaan hoeveel werklozen eraan meededen en hoeveel er een baan hadden ge vonden. Daardoor was achteraf niet te controleren of de subsi dies terecht zijn besteed. Volgens Vermeend staat nog steeds niet vast of er daadwer kelijk fraude is gepleegd en of er geld moet worden terugbe taald aan Brussel. Wel houdt hij er rekening mee dat er enkele honderden miljoenen kunnen worden teruggevorderd. „Om daar meer zicht op te krijgen, moet ieder project worden doorlopen", zie hij gisteren in de Tweede Kamer. De Tweede Kamer toonde zich sceptisch over Vermeends beslissing. De Kamerleden vin den dat het veel te lang heeft geduurd en willen nu eindelijk weten om hoeveel geld het pre cies gaat bij de vermeende frau de. /'die partijen zijn ontevreden over de daadkracht die het mi nisterie van sociale zake'n tot nu toe heeft betoond. De uitvoering van de werkge legenheidsprojecten en de ver deling van de ESF-gelden is in handen van de Arbeidsvoorzie ning. Vermeend had volgens de Kamerleden veel eerder met zijn vuist op tafel moeten slaan om alle gegevens boven water te krijgen. Het instellen van een onafhankelijke onderzoeks commissie vinden ze rijkelijk laat. Alleen Vermeends eigen par tij de PvdA denkt dat Koning in staat is de feiten boven water te krijgen. De andere partijen heb ben er weinig vertrouwen in en denken dat het alleen maar lan ger duurt voordat er duidelijk heid komt over de omvang van de fraude. „Als de minister de feiten niet op tafel kan krijgen, waarom Koning dan wel", ver woordde D66-Kamerlid Schim mel de opvatting van een Ka mermeerderheid. Vermeend wil het toezicht op het ESF-gelden in eigen hand nemen om in de toekomst te voorkomen dat een organisatie (Arbeidsvoorziening) zowel het geld verdeelt als er toezicht op houdt. Hoewel de Kamer deze scheiding een halfjaar geleden nog van Vermeend eiste, hou den alle partijen zijn plannen nu tegen. Eerst willen ze weten of Brussel het goed vindt dat het ministerie de controle naar zich toetrekt. belang van het onderzoek is. Dit zou tot gevolg kunnen heb ben dat dit ook zou mogen bij onderzoek naai' bijvoorbeeld uitkeringsfraude, en dit is in strijd met Europese mensen rechtenverdragen, aldus Kort hals. De WD-bewindsman vindt dat de huidige voorstellen al een grote verruiming van de mogelijkheden biedt. DNA-on derzoek wordt al mogelijk bij delicten waar minimaal vier jaar cel op staat; nu is dat nog acht jaar. Zo compleet, daar blijf je in rijden. Gas geven, remmen, even terugschakelen, soepel de bocht in sturen en dan weer vol gas: rijden in de Astra Pearl is een groot feest. Helemaal, nu u kunt profiteren van een extra scherpe prijs en een bijzonder rijke uitrusting. D'r is eigenlijk maar één minpuntje: uw schoenen kunnen wel eens een tikkeltje te lijden hebben van al dat rijplezier. DEN HAAG ANP OPEL-©- 1 48 mnd./20.000 Prijzen incl BTW en BPM, exd. verwijderingsbijdrage en kosten ri|ldaar maken. Full-Operational Lease via MasterLeasc vanaf 832.06 p.m. (exd. BTW), op basis v; km p.j. en ind. houderschapsbelasring, verzekering en verwijderingsbijdrage: Prijs- en specificaticwijzigingcn voorbehouden, www.opel.nl Gen bnmkofrttk en CO -ujotoot. wlgots Richtlijn 1999/100/EG. Bern.motoren: kms/liter van 11,4 tot I4J. Liters'100 km »in 8i tot 7,0, CO. p.'km: nn 212 w 168. Dieselmotoren: lm/liter, van 14,5 tot 22.7. Liters/100 km 6.9 tm 4.4, CO pAm: 186 rot 119. De Amsterdamse afdelings voorzitter Bouwe Olij heeft zich gisteren in een vraaggesprek met Het Parool als eerste open lijk kandidaat gesteld voor het voorzitterschap van de PvdA. De partij kiest half maart op een congres in Rotterdam een nieuwe voorzitter na het tumul tueuze aftreden van Marijke van Hees. Olij was een van de aanvoer ders van de groep PvdA-leden die dit najaar het partijbestuur dwong in het openbaar verant woording af te leggen over het aftreden van Van Hees. De groep eiste excuses voor Van Hees, omdat zij ten onrechte van onbehoorlijk declaratiege drag was beschuldigd. Olij motiveert zijn kandida tuur door de vrees dat het par tijvoorzitterschap aan het hui dige Tweede-Kamerlid Sharon Dijksma toevalt. Dijksma wei gert tot nu toe elk commentaar op berichten over haar kandi datuur maar geldt in de PvdA- fractie als een 'droomkandi- daat'.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5