'Problemen lossen meestal vanzelf op C T, It'visiv Kwetsbaar Gesprek van de Dag Eindelijk thuis: het ultieme basiskamp 1 Werken of zorgen? Afscheid van Madeleine Albright DONDERDAG 25 JANUARI 2001 152 H atumoiHiluv Vorig jaar, 20 oktober, namen Wilco van Rooijen en zijn expe ditiegenoot Mare Comelissen op Schiphol afscheid van fami lie en bekenden. Met een men geling van onzekerheid en ver trouwen vertrokken ze voor hun expeditie naar Antarctica. Gisteren stonden de twee na hun geslaagde tocht weer oog in oog met hun geliefden, fa milie en vrienden, aangevuld met een reeks journalisten. Ki lo's lichter en een schat aan er varingen rijker zijn ze weer thuis, hun ultieme basiskamp. De emoties werden de Zuid- poolreizigers Mare Cornelissen en Wilco van Rooijen gisteren herhaaldelijk te veel. Tijdens hun ontvangst op Schiphol en het bescheiden aansluitende feestje in een van de hotels rond de luchthaven kwamen opnieuw de tranen. Die hadden ze tijdens hun loodzware tocht naar de geo grafische Zuidpool al meerma- Poolreizigers Mare Cornelissen (rechts) en Wilco van Rooijen sloten gistermiddag hun geliefden weer in de armen. FOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS len de vrije loop gelaten. Was het niet uit wanhoop in de eer ste tien loodzware dagen, dan wel uit pure vreugde na het be reiken van de pool op 27 de cember en hun daaropvolgen de terugkeer op het vasteland van Zuid-Amerika. Gisteren bekenden de door en door getrainde atleten dat ze al negen dagen na hun vertrek 'als kleine kinderen' hebben zitten huilen van ellende op de rand van hun sleden. Een mis lukking van de expeditie teken de zich af. Wilco: ,,Het lukte ge' woon niet. We dachten: zijn wij nou zulke mietjes? Hoe kon dat nou? We hadden anderhalf jaar gewerkt en getraind om dit project te doen slagen. We werkten als beesten maar kwa men haast niet vooruit. In het tempo van die eerste tien da gen zou het honderd dagen hebben gekost voordat we de pool konden bereiken.'' De Antarctische sneeuw bleek meer te lijken op stroef woes tijnzand dan op het gladde glibberige goedje dat in Neder land glijbanen maakt van auto snelwegen. De van aramideve- zels gemaakte sleden bleken oersterk, maar slecht te glijden. Wanhopig slQegen de twee poolreizigers aan het sleutelen. Boutjes en schroefjes werden her en der uit de uitrusting ge toverd en de ski's die waren bestemd om mee terug te vlie geren, werden onder de sleden geschroefd. Na bijna twee weken tobben bleek dat het keerpunt van de expeditie. „We hebben serieus overwogen te stoppen met de tocht. Toen bleken we met de ski's onder de sleden ineens 25 tot 30 kilometer per dag te kun nen afleggen. We rekenden uit dat we dagelijks zeker 26 kilo meter moesten afleggen om nog op tijd op de pool te ko men. En zo liepen we telkens 3,25 kilometer voordat we ons zelf een pauze gunden. We stopten niet eerder dan nadat we voldoende kilometers had den gemaakt, vertelt Mare. Ofschoon de expeditie vooruit gang boekte, ging het alles be halve gladjes. De bouten van de ski's braken af of liepen los en moesten worden gerepa reerd. Skibrillen raakten vol met ijs. De oren van Mare Cor nelissen bevroren, Wilco moest dagelijks zijn wonden verzor gen. Beide expeditieleden kampten met ontstoken vaten op met name de b benen. Het doorprikken blaasjes op de huid was lijk, maar bood uitkomst brek aan hygiëne. We ko ons al die tijd niet wasse niet na sanitaire stops. i\ met diezelfde handen m ook je verwondingen vei gen. Je denkt: dat kan ni'i gaan. Maar toch past je| chaam zich aan. Kennel ben ook bacteriën het te bij dertig graden onder i zegt Wilco van Rooijen. Mare en Wilco hebben t hun tocht naar en van d een emotionele band ge die ze geen van beiden i woorden kunnen breng „We waren wederhelftei Mare. „Zonder Van Roo was het me nooit gelukt JOS STEEHOUDER* Consul te Kameroen als arbiter koning te rijk in Wijk aan Zee BOER POPPE DE Een bijstandsmoeder uit Zutphen mag zich van de rech ter volledig aan de opvoeding van haar drie kinderen wij den en is ontslagen van de plicht om te werken. Die uit spraak is in strijd met de wet waarin een arbeidsplicht is vastgelegd. De rechter heeft echter nadrukkelijk geen principiële uitspraak willen doen, maar slechts een voor lopig oordeel willen vellen in afwachting van het rapport van een keuringsarts. Dat gaat de vrouw niet ver genoeg: zij vecht voor de erkenning van het principe dat opvoe ding ook werk is. Minister Vermeend zit op een heel andere lijn. Hij over weegt de sollicitatieplicht uit te breiden, zelfs voor moe- j ders met kinderen onder de vijf jaar. Bij een zaak als deze is meer dan een principe in het geding. Het gaat om de gelijke behandeling van mannen en vrouwen, om de economische zelfstandigheid van vrouwen, de zorgplicht van mannen en om de leerplicht voor kinderen en zorg plicht van de overheid. Om met dat laatste te beginnen: de overheid heeft de plicht om te zorgen voor iedereen die daartoe redelijker wijs zelf niet in de gelegenheid is. Dat betekent dat er uit keringen zijn voor mensen die niet kunnen\verken en niet voor mensen die dat wel kunnen, maar een andere invulling van hifh leven verkiezen. De arbeidsplicht hoort pas in te gaan op het moment dat het jongste kind de schoolgaande leeftijd heeft bereikt. De keuze om een kleuter zelf op te voeden of naar de kinderopvang te brengen, moet vrij zijn en niet door de overheid opge legd. Gaan de kinderen eenmaal naar school dan kan de ouder in elk geval gedeeltelijk aan het werk. Dat is tegenwoor dig gelukkig niet alleen maar in theorie mogelijk, maar ook in de praktijk, want er is een schreeuwend tekort aan personeel en ook aan mensen die een beperkt aantal uren willen werken. Bijstandsmoeders zijn veelal ge scheiden vrouwen die het zonder financiële ondersteu ning van hun man moeten stellen. In veel gevallen wordt over die ondersteuning niet eens gesproken, omdat er toch bijstand is. Ook dat is een ontoelaatbare situatie. Mannen blijven in elk geval gedeeltelijk verantwoordelijk voor het gezin dat ze ooit zelf hebben gesticht. De over- j#heid is er niet om ze van die verplichting te ontheffen. Mannen en vrouwen zijn voor de wet gelijk. Medische gronden kunnen voor de sociale dienst aanleiding zijn de sollicitatieplicht in individuele gevallen op te heffen. Daar hoort een rechter niet aan te pas te hoeven komen. Maar als de arbeidsplicht door rechterlijke uitspraken in de praktijk selectief wordt toegepast, komt niet alleen het gelijkheidsprincipe in het geding. Dan staat ook de onder Paars gegroeide overeenstemming over wat wel en wat geen overheidstaken zijn ter discussie. Roger van Boxtel is een man met veel dromen. Maar 't zijn allemaal van die dertien-in-een-dozijn-verlangens. Warmte en onderling respect, een werelddoelpunt maken in De Kuip, een rol spelen in een film, een mooi boek schrijven. En leven in een stad die swingt. Dat zal voor de bewindsman van Grote Stedenbeleid, die met zijn vrouw naar Gorkum trok, nog wel een tijdje een droom blijven. Van Boxtel was gisteravond één van de vier gasten van De Jong in Uitvoering het programma van Wilfried de Jong dat wordt opgenomen in de oude Van Nellefabriek in Rot terdam. Met schrijver Tom Lanoye, actrice Carice van Houten en schaatser Mark Tuitert kwam hij vertellen van zijn ctromen. Wat voor een minister op zijn minst een ge waagde onderneming is. De minister bleek een echte dromer. Waarvoor hij door De Jong zwaar werd gestraft. „Waarom droomt u niet over politiek", vroeg de presentator.Da's wel het minst op windende om over te dromen", zei Van Boxtel. „Dan heb ben we aan u een hele slechte gast", vond De Jong. De presentator kreeg gelijk. Ven Boxtel bleek, behalve een dromer, vooral een man van holle frasen. „Een stad is een aaneenschakeling van wijken", orakelde de minister van grote stedenbeleid „waarvan het centrum zich steeds verplaatst. Een stad, daar gebeuren dingen. Een stad is een poel van creativi teit." En in Rotterdam, betoogde Van Boxtel, „is echt stadsbeleving teruggebrach t.De rijksoverheid speelt daar volgens de minister een belangrijke'rol in. Zo had hij daags tevoren nog een buurtcentrum meteen tiental com puters geopend in een buitenwijk van Groningen waar weinig te beleven viel. „Daar waren die mensen echt dol gelukkig mee. De Jong keek de minister wat meewarig aan. „Zielig hè", zei hij tegen Tom Lanoye. Het ging Wil eigenlijk een beetje te ver, de manier waarop De Jong de D66-minister afserveerde, 't Was erg onbe schaafd. Maar aan de andere kant: het was ook Van Boxtels eigen schuld. Had 'ie zich maar niet 'kwetsbaar moeten opstel len', zoals dat in modern jargon heet. Als een minister zo nodig wil laten zien dat hij deugt, dacht Wil, dan doet hij dat maar in zijn werk. WIL BUYS dat problemen meestal zichzelf oplossen." Zelfs voor de fanatiekste schaakfreaks onder de bezoe kers aan De Moriaan houdt de taak van een schaakarbiter niet veel meer in dan het geven van een klap op de gong om het be gin van de partijen aan te kon digen en achter het bureau een krantje lezen. „De functie heeft meer inhoud dan wordt ge dacht. Voor elke spelronde moet ik kijken of de stukken goed staan opgesteld op de borden. Of er voldoende licht is. Of de niet aan zet zijnde spe lers praten in de wandelgangen. Ik let op de klok en hou de zet ten bij van spelers in vliegende tijdnood. En ik treed op als een speler zich stoort aan de tegen stander, die constant met zijn vingers op tafel zit te tikken. Ooit moest ik een Rus hij geen andere trui b j' had. Meneer begon n< z nogal hinderlijk te gei Van Beekum houdt ec uj thermometer omhooj w is niet ziek, zwak of m Een grootmeester wie hij discreet voor zich voelde zich bij het krii de mistige dag niet jo erom gevraagd. „Als rechter beslis ik niet a geschillen, ik help ooi Hoort er allemaal bij. grepen dat het manag van Corns deze zome er na volgend jaar no| U schaakt wordt in Wijk Persoonlijk hoop ik d *c vergund is nog vele ja ii gong te mogen slaan.' GERARD VAN PUTTEN enselijk Een onderzoeksteam van de uni versiteit van Utah heeft een opge graven dinosaurus 'Masiakasaurus knopfleri' vernoemd. Ze deden dit om de rockgroep Dire Straits te eren. De muziek van MARK KNOPFLER, zanger en gitarist van Dire Straits, in spireerde het on derzoeksteam bij het opgraven van fossielen in het I noordwesten van Madagascar. „Tel kens als we de mu- - I ziek van Dire Straits speelden, werden meer fossielen gevonden", aldus Sampson, hoofd van het onderzoeksteam. De verschiji'8( cd-single Jl een geobse van de Frief™ Kast wordt maandagm gesteld. Aa zouden van 15.000 ex< 'ci op de mark 3e Maandag dive dent W. Du Jk van de rech Groningen i or over een ve ze single. D'j'j1 vroeg daaro een parodie10 nummer St00 amerikaans ;t.r; Eminem, "ij Een spoorloze verdwijning uit 1985 van een inwo let Natchez in de Amerikaanse staat Mississippi is o| n de vondst van een SKELET in de SCHOORSTEEN!^ cadeauwinkel. Dat heeft de politie gisteren bekenlte Metselaars die betrokken zijn bij de renovatie van troffen het geklede skelet vrijdag in de schoorsteeh gens de politie betreft het de overblijfselen van TflT" rell, die in 1985 op 27-jarige leeftijd verdween, lijk is Ferrell bij een poging tot inbraak met zijn h(' beneden vast komen te zitten in de schoorsteen e niet om hulp kunnen roepen, aldus de politie. Eens in het jaar voelt Thom van Beekum zich in Wijk aan Zee de koning te rijk in sporthal De Moriaan, tot en met zondag de tempel van schaakgo din Caïssa. De nu 58- jarige Nederlandse consul in Kameroen moest in jongere jaren al inzien dat hij als schaker op geen stuk ken na de vereiste aanleg had de top te halen. „Maar in de functie van hoofd- scheidsrechter vind ik aardige compensatie." Al zeveneneenhalf jaar verblij ven Thom van Beekum en zijn dame ver buiten de grenzen van het koijinkrijk. Sinds maart vorig jaar is hij als consul onze man te Kameroen. Daarvoor was Van Beekum in de hoeda nigheid van tweede secretaris van de Nederlandse ambassade in Soedan gestationeerd in Khartoem. Maar de organisatie van het tegenwoordig Corus Chess Tournament hetende Hoogovenstoernooi kan er al jaren de klok op gelijk zetten dat hij drie weken vakantie op neemt om zijn permanente ver blijf onder de Afrikaanse tro penzon te verruilen voor drie weken rillen en sniffen achter de duinen. „Daarvoor moet je schaakgek zijn en dat ben ik dan ook." Hij noemt Yaoundé als hoofd stad van Kameroen een oase van rust, vergeleken met Soe dan als land in oorlog. Vanuit de relatief rustige Soedanese hoofdstad Khartoem trok Van Beekum destijds op naar het zuiden om het slagveld te over zien dat het regeringsleger van dictator Bashir en het rebelle rende SPLA hadden achtergela ten. „Ik bezocht vluchtelingen kampen, waar anderhalf mil joen mensen huisden in hutten van karton en golfplaten. Oor delen over binnengekomen hulpaanvragën was één van zale vrouwen, vooroordelen over broze botten, verminderde conditie en geestelijke veerkracht tartend. Maar met haar verschijning op het wereldtoneel maakte ze vrouwen vooral duidelijk dat zij kunnen kiezen: voor de rol van slachtoffer of voor die van heldin in je eigen levensver haal. Madeleine Albright beheerste die kunst, zoveel is wel duidelijk. Ze was de dochter van Jozef Korbel een Tsjechisch diplomaat die naar Londen vluchtte voor Hitier en na de vestiging van het communistisch regime in 1948 naar de Verenigde Staten uitiueek. Daar verwierven hij en zijn gezin in 1957 het staats burgerschap. Madlenka werd Madeleine, haar achternaam Korbelova werd Korbel. Inmiddels was haar vader hoogleraar internationale betrek kingen, werd vervolgens adviseur van Democratische presi dentskandidaten en tenslotte ambassadeur bij de Verenigde Naties. Elf was ze toen ze met haar ouders in Amerika aan kwam. Oud genoeg om haar Europese wortels niet te verge ten, jong genoeg om met volle overtuiging Amerikaanse te willen worden. Madeleine ging studeren en deed wat in de jaren vijftig voor vrouwen nog het enige levensdoel was: trouwen en kinderen krijgen. Daarvoor koos ze de journalist Joe Albright uit, erfge naam van een welgestelde krantenmagnaat. Met drie kinde ren uit de luiers en op school kreeg ze de ruimte om een studie politieke wetenschappen te beginnen en wat politieke erva ring op te doen. Dat alles haalde ze resoluut uit de hobbysfeer toen haar man haar voor een jongere vrouw verliet. Ze bleef weliswaar bemiddeld achter, maar geld vergoedt niet alles, zeker niet de krenking afgewezen te worden. De prille ex-mevrouw Albright weigert echter haar dagen met roodomrande ogen van het huilen te slijten. Ze buigt de crisis om in haar voordeel: vanaf nu kan ze ongehinderd haar ei gen gang gaan. Vanuit haar positie als docente aan een uni versiteit wordt ze buitenlandspecialist in tivee achtereenvol gende presidentiële campagnes. Zo ontmoet ze gouverneur Clinton. Haar diplomatieke carrière start pas echt als deze president is geworden en haar aanstelt als VN-ambassadeur. Wanneer hij voor zijn tweede ambtstermijn een minister voor buitenland se zaken zoekt die gepokt en gemazeld is op het gebied van buitenlandse betrekkingen, diplomatiek geschoold, thuis is in Europa én vrouw, hoeft hij niet veel en niet ver te zoeken. Die witte raaf zit bijna op zijn schouder. Tijdens haar ambtsperiode krijgt Madeleine Albright een on bekend stuk van haar identiteit aangedragen, namelijk het feit dat zij joods is. Dat hadden haar ouders, die in Amerika katholiek waren geworden, altijd voor haar verzwegen. Vrouwen worden altijd met tivee maten gemeten. De ster van Albright is bij critici in Washington dezer dagen dan ook ver bleekt wegens een vermeend gebrek aan succes. Ze is er in ie der geval in geslaagd als activiste spraakmakend te zijn en ze heeft compassie gepaard aan schotvastheid. Tussen de mannelijke wereldleiders vielen zowel haar koel bloedigheid op als haar spontaniteit. Voor vrouwen was ze een regelrechte aanmoediging in zichzelf te geloven. Ik zal haar markante verschijning in de nieuwsbeelden missen. Ze gaat een boek schrijven en wil een oma zijn voor haar vijf kleinkinderen. Maar haar vriend, het Tsjechische staatshoofd Vaclav Havel, ziet in haar zijn nieu we opvolger. In Praag ver bleef ze als klein kind. Daar staan in de joodse synagoge de namen van haar grootouders en andere Joodse familieleden die tijdens de Holocaust zijn omgekomen. Ze heeft daar dus wel degelijk iets te zoeken. Thom van Beekum, hoofdscheidsrechter van het Corus Chess Tournament. mijn taken." Kameroen is zijn laatste post in diplomatieke dienst, voordat Van Beekum over ruim twee jaar met functioneel leeftijds ontslag gaat. „Ik hoef Neder land voorlopig niet meer dan een keer per jaar te zien. Al der tien jaar duik ik met genoegen onder in Wijk aan Zee, los van wat bezoekjes aan kinderen en kleinkinderen. Mijn vrouw en ik hebben overwogen in Ka meroen een huis te kopen voor na mijn ambtsperiode. Maar vanwege het nageslacht komen we over een paar jaar terug, zij het niet meer in de hectische Randstad." Zijn gezicht grimast visa versa van streng naar beminnelijk. Precies zoals topschakers hem als arbiter kennen. Van Beekum zou trouwens Van Beekum niet zijn, als hij ook in Afrika het schaken niet zou gaan propage ren. Kinderen de beginselen van het spel op de 64 ruiten bij brengen, mocht hij altijd al graag doen als oprichter van de Zoetermeerse schaakclub Bot- winnik. In Soedan ging het zen dingswerk hem naar eigen zeg gen redelijk af. „Ik heb in Yaoundé al Belgische en Nederlandse schakertjes on der mijn hoede, maar ik hoop ook autochtonen te bereiken. Ik neem straks wat borden mee naar Kameroen om een toer- nooitje te organiseren. Maar zien wie erop afkomt." Als speler kwam hij zelfs in zijn beste dagen nooit verder dan een middelmatige rating van te gen de 1.900. Ter vergelijking: toppers als Kasparov, Kramnik, Sjirov en Anand stijgen boven de 2.700 uit. Maar als schaakar biter voelt Van Beekum zich zelfs door de geavanceerdste denktanken onder de groot meesters serieus genomen. Hij roemt hun correcte en profes sionele gedrag. Ze hebben een eigen beroepscommissie, die zich uitspreekt over een klacht tegen de arbitrage. „In al die ja ren is er een keer beroep tegen mijn beslissing aangetekend. Ik ben toen in het gelijk gesteld." Hij is alweer voor de elfde keer hoofdscheidsrechter, na eerder te hebben proefgedraaid in de B-groep en de A-categorie. „Ik volgde na diens overlijden Con stant Orbaan op. Ik probeer in zijn geest te handelen. Zodra er opgetreden moest worden, deed Constant dat wel degelijk. Maar verder hield hij zich meer dan dertig jaar aan de stelling Het einde van het Clintontijdperk betekent ook het ontslag van Madeleine Albright, de eerste vrouwelijke Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Generaal Colin Powell neemt haar plaats in. Hij mag dan een inspirerend voorbeeld zijn voor zwarte mannen, Albright was dat voor oudere, blanke vrouwen. Op een leeftijd waarop vrouwen doorgaans onzichtbaar worden in de maatschappelijke arena en nog slechts carrière kunnen maken als grootmoeder, verscheen zij in die door mannen gedomineerde wereld van oorlog en vrede om daar vier jaar lang nadrukke- lijk zichtbaar te blijven. V j Ze presenteerde zich van meet af aan als een macho-dame, die geen enkele moeite deed om dit verbloemen. Nee, ze scherpte die beeld vorming nog een beetje aan door zich met een cowboyhoed uit te dossen, robuuste bro ches en oorbellen te dragen, geen blad voor haar mond te nemen en een ongelooflijke "houdingsvermogen in een slopende lan te tonen. i die vier jaar dat ze minister van uitenlandse zaken was, heeft ze an- 'grhalf miljoen kilometer gevlogen en >5 landen bezocht. Tegelijkertijd wist e menselijk te blijven door een leugje vrouwelijkheid in de strijd te Oerpen, door haar gevoel voor humor te houden, door er soms 'niet uit te zienmet haar dat kermde om een kapper, of een te nipte jurk. Zo werd ze een boegbeeld voor post-menopau-

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2