249; 'Vissers gaan elkaar lynchen op Noordzee' Acties vertragen kerntransport NOKIA 8210 Nederland volgt Duits verbod Heli's Angels niet GRATIS LEIDSCH DAGBLAD gaat niet goed prins Claus r het eerst aal plan DNB ten proberen er te kapen ore heeft w baantje opvolger van r Mandelson iseurs Sharon rafat bijeen 7 10 Enige echte Oegstgeester ^et name 'n Randstad groeit aantal plaatsen in crèches hard dakpan weer in productie Kinderopvang breidt uit Oud-kopman CP'86 nieuwe voorzitter NNP Vol, warm en gezellig af en Toer zori 2 WEKEN Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 wijkskerk ■den voor het toneel ilmsterren iat niet goed met prins Dat was gisteren op Sint in de eerste reactie van in Beatrix op een vraag e gezondheid van haar Direct nuanceerde de haar antwoord: het iok weer wel goed, de id was eigenlijk stabiel, ins kan door zijn ge- jid weinig meemaken, Beatrix. Een reis als nu Bovenwindse Eilanden non echt te zwaar, bleek ir woorden. 5 et eerst in de geschiede- bij De Nederlandsche (DNB) een sociaal plan racht geworden. Het verband met een reor- lie nu de rol van de cen- mk door de komst van o verandert. De reorga- treft 100 van de 1.300 erkers. Volgens FNV moten, is duidelijk dat sen moeten vertrekken. itie van Papoea-Nieuw heeft een aanval kun- weren van gewapende die probeerden een ■ter van Shell te kapen. Bro Navigator* had 2.600 Kndstof aan boord. De Btapers kwamen aan toen het schip aan- bij een eilandje. De ning alarmeerde de po- de piraten verjoeg. Zij in in een rubberboot. ormalige Amerikaanse esident Al Gore heeft irste baantje gevonden, afgelopen weekeinde werkzaamheden als tervanger van Bill Clin- ëindigde. De man die corge Bush werd versla de presidentsverkiezin- november vorig jaar een deeltijdbetrekking iteerd bij Columbia tity in New York. Tij- et komende semester te zes tot acht keer col ven aan studenten jour- lid, tot nog toe minister chotland, vervangt de ipte Peter Mandelson legenwoordiger van de regering in Noord-Ier- landelson stapte giste- wegens bevoordeling zakenman. Reids af- is opvallend in zijn baan. Hij is een katho- Schotland, de regio ee juist de protestanten d-lerland zich traditio- uw verbonden voelen. Iviseurs van Likud-lei- ron hebben gisteren in een ontmoeting gehad e medewerkers van de ïse leider Arafat. Le de Israëlische delega- ler wie Sharons zoon iraken met de Palestij- t wie een lid is van het ts vredesonderhande- m met Israël. MAG 22 PAGINA'S 21 WK-deelname Rintje Ritsma hangt aan een zijden draad vf Dagblad NR. 42525 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Vera Westera: 'Ik ben niet veel V? beter geworden van awards' Thielemans staat nog in eredivisie van jazz-muziek Kleding, sieraden en poppen van en voor dikke dames bij Polleke in Lei' VRAGEN oegstceest erna straatsma Speciaal voor het koetshuis op het Oegstgeestse landgoed Oud-Poelgeest 'neemt een be drijf in Roermond de negen tiende eeuwse Oegstgeester dakpan weer in productie. Het terugbrengen van het dak in de oorspronkelijke staat vormt een belangrijk onderdeel van de restauratie van het gebouw, die deze maand is begonnen. Bij toeval ontdekte Oud-Poel geestdirecteur Willem Dool dat het dak van het koetshuis ooit was bedekt met de zogeheten Oegstgeester dakpan. Hij stuitte op een brief uit 1962 waarin de gemeente de verwijdering van deze dakpannen bepleitte. Ze waren zo 'bros' geworden dat ze weg moesten. „Eind jaren vijftig is hier een brand ge weest, misschien dat het dak daardoor is aangetast. Dat is niet helemaal duidelijk. Renovatie van het dak was destijds onmogelijk, omdat de productie van de grijze, platte, bladvormige dakbedekkers in 1930 was gestaakt. De Warmondse restauratie architect Flip Robers was en thousiast toen hij de brief van Dool onder ogen kreeg. „Ik had al gezien dat het koetshuis twee dakconstructies bovenop elkaar had zitten. Op grond daarvan had ik wel het vermoeden dat er Oegstgeester dakpannen op het gebouw hebben gezeten. Maar toen ik die brief zag had den we bewijs." Pagina 17: 'Nog maar zien hoe het dak straks houdt bij zware storm' den haag gpd Het aantal plaatsen in de kinderopvang groeit de ko mende jaren harder dan verwacht. Volgens cijfers van de instellingen in de kinderopvang zelf komen er dit jaar en volgend jaar zeker 50.000 plaatsen bij. Regionale ver schillen zijn er wel: vooral de crèches in de Randstad breiden flink uit, in andere delen van het land blijft de groei juist achter bij de verwachtingen. zondheid, welzijn en sport spreekt van harde cijfers, zeker ook omdat de instellingen aan geven dat de groei nog forser kan uitpakken. Eind 2002 zijn er in elk geval 177.000 plaatsen in de kinderopvang. In het meest gunstige geval, bij voldoende geschikte locaties en genoeg personeel, kan het aantal zelfs oplopen tot ruim 217.000. Ter vergelijking: nu zijn er ongeveer Dit blijkt uit een enquête onder organisaties in de kinderop vang, waarvan staatssecretaris Vliegenthart (welzijn) vandaag de resultaten bekend heeft ge maakt. Het gaat om de uitbrei dingsplannen voor kinderop vang, buitenschoolse opvang en opvang door gastouders. Het ministerie van volksge- 128.000 plaatsen, in 1998 waren dat er zo'n 90.000. Een van de verklaringen voor de versnelde toename van het aantal plaatsen in crèches is volgens het ministerie de krap pe arbeidsmarkt. Werkgevers zouden nu meer willen bijdra gen aan de kosten voor kinder opvang dan enkele jaren gele den. Ook nieuwe fiscale vergoe dingen bieden zekerheid waar door investeerders gemakkelij ker kapitaal in de kinderopvang durven te steken. Daarnaast zijn er ook pro bleemgebieden. Vooral delen van Noord-Holland, Friesland, Noord-Overijssel en Zeeland lo pen achter. Ook in Rotterdam en Midden- en Oost-Brabant rijswijk anp H. Ruitenberg is benoemd tot voorzitter van de extreem rechtse Nieuwe Nationale Partij (NNP). Ruitenberg was eerder voorzitter van de inmiddels ver boden partij CP'86. Het ge rechtshof in Amsterdam ver oordeelde hem in 1997 wegens het aanzetten tot vreemdelin genhaat tot een maand celstraf. De NNP is voortgekomen uit de Volksnationalisten Neder land (VNN), een afsplitsing van CP'86. De rechtbank in Amster dam verbood en ontbond CP'86 in 1998. Volgens de rechtbank bleek uit de doelstelling en het programma dat de partij opriep tot haat en discriminatie jegens allochtonen. Behalve Ruitenberg maken ook een aantal andere oud- CP'86-bestuurders deel uit van de NNP. De rechtbank in Den Haag veroordeelde twee van hen, het Amsterdamse ex- raadslid W. Beaux en het voor malig raadslid in Rijswijk M. de Boer, twee jaar geleden wegens het publiceren van discrimine rende teksten op internet. Minister Korthals van justitie oordeelde desondanks in au gustus dat een justititieel on derzoek naar de NNP niet no dig was. Het PvdA-Kamerlid Rehwinkel had hierom ge vraagd omdat hij vermoedde dat de NNP een voortzetting was van de verboden CP'86. Volgens Korthals is de NNP veel gematigder en voorzichtiger. Wel houdt de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) de par tij in de gaten. Handel vreest catastrofe door EU-maatregel katwijk/ij muiden govert wisse Het wordt oorlog op de Noord zee. Dat was althans vanmor gen in de mijnzaal van de IJmuidense visveiling de opinie onder de aanwezige vishande laren. Nu grote delen van de Noordzee vanaf half februari tot 1 mei voor de visserij worden gesloten, zullen de kotters - waaronder vele Katwijkse sche pen die IJmuiden als thuisha ven hebben - massaal uitwijken naar zeegebieden die wel toe gankelijk blijven. Daar wordt het knokken om de overgeble ven vis. „Het beste is om marineheli kopters boven de kottervloot te laten vliegen, want de vissers gaan mekaar lynchen op de plekken waar wel gevist mag worden. Ik zou er zeker een paar politieboten op afsturen aldus een groothandelaar, die anoniem blijft. Handelaar Wim Hoeve denkt ook aan een visse rij-oorlog. „Maar dan net als vroeger tegen de Engelsen. Dat zijn de grote boosdoeners. La ten we Het Kanaal en de Tha mes maar blokkeren, net als ad miraal De Ruyter vroeger. Het blijft voorlopig bij een hoop kreten, maar weinig actie. Groothandelaar T. Thiele: „Ie dereen is boos, maar niemand van ons doet wat. Ook van onze belangenvereniging heb ik nog niets gehoord. Schande." Of het tot bijvoorbeeld een blokkade van de sluizen van IJmuiden komt door de vissers, is nog on bekend. De Europese Commissie sluit een deel van de Noordzee om met name de kabeljauw te red den. De maatregelen zou vol gens Ch. Zorgdrager van de Keuringsdienst wel eens ave rechts kunnen uitpakken. „De vissers gaan met z'n allen naar bijvoorbeeld de Doggersbank. Als ze daar twee keer overheen geploegd hebben, zit er geen visje meer. Dan kun je daar al leen nog maar aardappelen te len." Drie weken voor sluiting van delen van de Noordzee, waren de eerste gevolgen van de maatregel vanmorgen al duide lijk. Een kilo grote kabeljauw kostte in de mijnzaal dik tien gulden. Een verdubbeling ver geleken met drie dagen gele den. Dat schol, tong,"vis en ka beljauw schaars wordt, zal de consument binnenkort over duidelijk in zijn portemonnee gaan voelen. Pagina 9: Vissers verwachten grote problemen Protest Greenpeace in Dodewaard DUTCHTONE ALLIIU180 ede dodewaard anp Greenpeace heeft vanochtend met enkele blokkadeacties op nieuw geprotesteerd tegen het transport van afgewerkte splijt stofstaven uit de kerncentrale in Dodewaard naar de Kaloot- haven in Vlissingen-Oost. Het tweede transport liep daardoor vijf kwartier vertraging op, ook al waren honderden politie mensen op de been gebracht om het transport zo snel moge lijk in Vlissingen te krijgen. De politie werd verrast toen bleek dat de actievoerders in een tweedehands ME-busje alle wegversperringen in de omge ving waren gepasseerd. Politie mensen dachten dat collega's van de mobiele eenheid voorbij reden. De actievoerders, die ook blauwe truien droegen, parkeerden de bus voor het toegangshek van de kerncentra le, waardoor de in- en uitgang volledig werd geblokkeerd. Ze ketenden zich vervolgens vast aan de wielen, het wegdek en aan elkaar. Ook in de buurt schap Wely nabij Dodewaard, ketenden actievoerders zich aan het wegdek vast. Inmiddels zijn twintig actievoerders aan gehouden. Het eerste kerntransport van uit Dodewaard vertrok in de cember vorig jaar. Daar ging een ruim drie jaar durend juri- berlun/den haag gpd john oomkes Het Nederlandse openbaar ministerie COM) ziet volgens een woordvoerder vooralsnog geen aanleiding om Heli's Angels buiten de wet te plaatsen. Justitie is wel benieuwd op basis van welke argumenten de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen de motor club gisteren heeft verboden. Het OM zegt op dit moment niet te kunnen bewijzen dat Heli's Angels in Nederland een organisatie is die is opgericht om criminele activiteiten te plegen. „De motorclub is een 'criminele organi satie, die zich tegen de rechtstaat richt', al dus de minister van binnenlandse zaken van de deelstaat Noordrijn-Westfalen, Behrens. De actie tegen de Heli's Angels werd gisterochtend ingeluid met razzia's in Düsseldorf, Aken, Keulen. Duisburg en Neuss. Tegen 24 leden van de motorclub liep al een onderzoek wegens verboden wapenbezit, wapenhandel, roof, zware mishandeling en intimidatie. Een 39-jarige man werd gearresteerd. De Heli's Angels wilden de 'criminelè markt' in het Ruhrge- bied controleren. Daarbij schromen ze har de middelen tegen concurrerenten niet. Volgens het OM in Den Haag loopt er in Nederland geen procedure die tot een ver bod zou moeten leiden. „Bovendien is er geen grondig dossier dat aantoont dat de organisatie stelselmatig misdrijven pleegt", HET WOORD IS AAN Thomas a Kempis Nergens heb ik meer rust gevonden dan in bossen en boeken. zal de groei achterblijven. Een ander probleem is dat de voorspelde groei van het aantal nieuwe accommodaties uit blijft. Vaak groeien de bestaan de kinderdagverblijven in om vang en neemt de groepsgroot te toe. Ook is er nog een groot tekort aan gastouders. Vliegen thart maakt volgens de gege vens ruimschoots haar belofte waar van 72.000 extra plaatsen tijdens deze kabinetsperiode. Begin vorige week werd be kend dat de Centrale Organisa tie Kinderopvang Leiden plan nen heeft voor de bouw van een van de grootste kindercen tra van Nederland. Er wordt uitgegaan van honderdvijftig tot tweehonderd plaatsen. vooruitblik ZATER ZON 175 175° °75° 70% 30% 30% 10% - 30% 30% leiden De traditionele kroegentocht tijdens de Leidse Blues Jazzweek trok gisteravond weer veel publiek naar de cafés in de binnenstad. Live muziek was er in 56 kroegen. In Stads- café Van der Werff speelde de band Harry's Herrie (zie foto) covers van hits van Phil Collins, Anouk en Tina Turner. Net als in veel andere kroegen was het bij Van der Werff vol, warm en gezellig. Pagina 18: Het bruist weer even in de stad. foto taco van der eb Revolutionaire computervinding verdwijnt in graf utrecht gpd De uitvinder Jan Sloot uit Nieu- wegein heeft met zijn overlijden in juli 1999 een vondst in zijn graf meegenomen die de com puterwereld op zijn kop had kunnen zetten. Dat zegt voor malig Philips-topman Roel Pie per, die zelf een miljoen gulden in het project heeft gestoken. Sloot ontwikkelde een tech niek waarmee videobeelden tot heel kleine bestanden kunnen worden samengeperst. Zo zou het mogelijk zijn alle speelfilms die ooit zijn uitgebracht op één cd op te slaan. Bovendien kun nen die bestanden heel snel via internet worden verstuurd. De uitvinder hield de essenti- ele 'broncode' van zijn vondst angstvallig geheim en bewaarde die in een bankkluis. Begin juli 1999 overleed de 54-jarige Sloot onverwacht aan een hartaanval. Pieper en andere investeerders slaagden er nadien niet in de brondcode op te sporen. De financiering om de vondst op de markt te brengen was volgens Pieper al rond. Enkele grote bedrijven waren ook be reid mee te doen. Philips was volgens Pieper niet in de vin ding geïnteresseerd. Daarop besloot hij zelf met het project aan de slag te gaan. Pagina 3: Verdwenen vinding was miljarden waard 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. disch proces aan vooraf. De ac tiegroepen Greenpeace, Groen- Front! en Onkruit richtten zo wel in de omgeving van Dode waard als in de Vlissingse haven blokkades op, maar de ME maakte daar in alle gevallen snel een einde aan. Het trans port vertrok volgens plan nog dezelfde dag.uit Vlissingen naar de opwerkingsfabriek in Sella- field. Ook vandaag moet het trans portschip European Shearwater volgens de vergunning dezelfde dag vertrekken. Het transport is het tweede in een reeks van ne gentien die nodig zijn om de kerncentrale in Dodewaard te ontdoen van nucleair afval. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging/ Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: C Per maand automatisch (ƒ37,30) C Per kwartaal autdmatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107.95) Bank/giro nr: aldus de woordvoerder. Criminoloog Prof. C. Fijnaut, die de enquêtecommissie-Van Traa (1994-1996) adviseerde over criminele motorbenden, zegt desgevraagd dat hij destijds niet geadviseerd heeft om Neder landse chapters van Heli's Angels te ont binden. Het OM onderzoekt alle criminele feiten. „Individuele leden van de Heli's Angels die zich daaraan schuldig hebben gemaakt, brengen wij voor de rechter", aldus de woordvoerder. Hij doelt onder meer op de bedreiging van het televisieduo Barend en Van Dorp. In de nasleep van de viervoudige moord in de Haarlemse Club Esther, wer den de Angels ook in verband gebracht met intimidaties en afpersing. 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad OE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon 1n een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1