n Wijde Aa wil slaapzaal Rijn Veenstreek q TNO test uitklapbare Dutchdam Zeilschool 'Vluchten doet niemand 'door z'n lol, dat is duidelijk' .(1 Wandeling door centrum Alphen cooterrijder zwaargewond a botsing met vrachtwagen Jeugd levert 'veilige' ideeën Slotplaatdieven duperen tuinders ONDERDAG 25 JANUARI 2001 Trio tuigt bladenbezorger af iiphen aan den rijn Een 21-jarige Alphense bladenbezorger is iifgetuigd door drie plaatsgenoten. Het trio takelde de bezorger listermiddag in het Goudenregenplantsoen met onder meer •en aluminium honkbalknuppel toe. Het slachtoffer liep daarbij schaafwonden, blauwe plekken en een bloedend oor op. De po litie hield de verdachten, van respectievelijk 35, 36 en 38 jaar, jan en sloot ze op. De mannen beschuldigden het slachtoffer solgens de politie van vernieling van een tuinhekje. iiphen aan den rijn De maandelijkse stadswandeling door Al- ihen aan den Rijn gaat op zaterdag 3 februari dwars door het entrum. Deelnemers kunnen van 10-11.30 uur van het VW- atïe antoor aan de Wilhelminalaan naar De Vergulde Wagen, het Onij land van de historische vereniging aan de Van Boetzelaerstraat De open. Stadsgidsen geven tijdens de wandeling tekst en uitleg jure,ver de geschiedenis van Alphen. Deelname aan de stadswan- >eni leling kost 2,50 gulden (kinderen tot 16 jaar een gulden). Opga- we «bij de VW (0172-495600) en inlichtingen bij W. Looijé (0172- 21038). Natuurwandeling rond Spookverlaat iiphen aan den run Natuurgidsen van het IVN Alphen aan den anj? lijn en omstreken leiden op zondag 11 februari een natuur- en™ randeling in de polders tussen Alphen, Boskoop en Hazers- 11 i'oude. Vanaf de vogelhut bij de Kruiskade (Spookverlaat Ha- ;n'11 erswoude) kunnen belangstellenden gratis meelopen. Het ver trek is om 14 uur. Om wilde zwanen en smienten te kunnen tien is een verrekijker onontbeerlijk. Inlichtingen bij Kees l'Ami 8raa 0172-36932) of Jeannette Teunissen (0172-437018). eni vaai Voorleeswedstrijd in De Aarlezer [er aar De voorleeskampioenen van basisscholen uit Ter Aar, n lijnwoude en Alphen aan den Rijn strijden op 3 februari om bl'jh en plaats in de kwartfinale van de nationale voorleeswedstrijd. )e voorronde is in bibliotheek De Aarlezer in Ter Aar en begint im 13.15 uur. De deelnemers, leerlingen van groep 7 en 8, mo- iat ti ,en een fragment uit hun favoriete kinderboek voorlezen. De 3stJ® ury bestaat uit oud-medewerkster Dales van boekhandel Haas- as ieek, vertegenwoordigster Beemster van de educatieve dienst euw an Probiblio en voorzitter Huntjens van het bibliotheekbestuur an Ter Aar. De finale van de nationale voorleeswedstrijd is op 6 mei in muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. [inderen krijgen kookles in buurthuis ■phen aan den rijn Kinderen van 7 tot en met 12 jaar kunnen lpi 4 eren koken in het Alphense buurthuis Westerhaven. Daar ge- en Coby Moes en Trudy van Schie vanaf donderdag 8 februari en kookcursus van zes lessen. Bij de eerste les staat de pan- euri lenkoek centraal. De lessen duren van 17 tot 19 uur en kosten Abb lij elkaar dertig gulden per deelnemer. Westerhaven ligt aan de ;eni immalaan 45. Inlichtingen: 0172-475744. Woubruggenaar Rijlaarsdam krijgt prijs in stand van Spanbeton -m -m -m Tede term i da Qs il 1ubrugge nspr e sö P 17-jarige scooterrijder uit nidt ngeraar is ernstig gewond ge- ïn ll ikt bij een botsing met een ichtwagen. Het ongeluk ge urde vanmorgen op het lispunt van de N446 (Kruis en N207 (Herenweg) bij lubrugge. t)e bestuurder van de vracht- gen, een 36-jarige man uit J\ lp, was op weg van Alphen ar Leimuiden toen hij de jon- schepte. De scooterrijder, n: uit de richting van Ter Aar am, stak het van verkeers lichten voorziene kruispunt over. Volgens de politie is nog niet duidelijk wie van de twee door rood licht reed. De toe stand van de Langeraarder ziet er ernstig uit, zegt een woord voerder. De traumahelikopter verleende bijstand. Het slacht offer ligt inmiddels in het LUMC in Leiden. De bestuur der van de vrachtwagen was volgens de politie aangeslagen, maar ongedeerd. Na het ongeluk zette de poli tie een gedeelte van de weg af. Daardoor ontstonden files in de buurt van het kruispunt. woubrugge* tim brouwer de koning Het idee van een uitklapbare waterkering van Corné Rijlaars dam oogst steeds meer waarde ring. Op de laatste dag van de Infratech-beurs kreeg de Wou- brugse uitvinder vrijdag uit handen van staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat een prijs die branchegenoten hem in het Rotterdamse Ahoy' toekenden. Dankzij medewer king van de Novem (Neder landse onderneming voor ener gie en milieu) en het Koude- kerkse bedrijf Spanbeton kan Rijlaarsdam van de zomer zijn constructie door TNO in de praktijk laten testen. Rijlaarsdam voelt zich gevleid door de waardering van ken ners, die hem op de tweejaar lijkse vakbeurs op het gebied van grond-, water en wegen bouw de aanmoedigingsprijs van 2500 gulden gaven. „Juist de erkenning van branchegeno ten betekent een steuntje in de rug", zegt de geestelijke vader van de Dutchdam, een uitklap bare waterkering. „Laat ik voor opstellen dat ik elke prijs op prijs stel. Zo is er ook een pu blieksprijs die vaak terechtkomt bij een project die er flitsend uitziet." Gast Rijlaarsdam was op de beurs te gast op de stand van Spanbe ton, dat als betonbedrijf be langstelling heeft voor de con structie van Rijlaarsdam. De Woubruggenaar lanceerde vo rig jaar het idee van een uit klapbare damwand, die hij toen nog 'de Rijlaars Dam' noemde. De kern van zijn ontwerp zit hem in de staalconstructie die een tunnel kan vormen met een betonnen goot. Bij opkomend water is de dam snel inzetbaar. Op de beurs kreeg de Woubrug genaar veel vragen over de ma quettes van de dam die hij had uitgestald. „Mensen van over heden en uit het bedrijfsleven bekeken mijn ontwerp van alle kanten", zegt Rijlaarsdam. „Hun vragen sterkten mij in mijn mening dat mijn theorie stevig staat." Sinds Rijlaarsdam als zelf standig ondernemer een oc trooi op zijn damwand aan vroeg, probeert hij zijn idee te verwezenlijken. Daarvoor is veel geld nodig. De subsidie van de Novem loopt in de ton nen, bestemd voor de markton derzoek en communicatie. Daarnaast wil Rijlaarsdam zijn ontwerp grondig laten testen in een waterbouwundig laborato rium. „Want het is belangrijk dat de damwand ook overeind blijft bij forse golfslag, aanva ring door objecten en bij een hoge waterstand. Aan de ande- Stichting Zeilcentrum De Wijde Aa heeft plannen voor de bouw van een slaapzaal met sanitaire voorzieningen op de eigen stek bij de Veendermolen, aan de Aderweg in Roelofarendsveen. Het gebouwtje moet op de plek ko men waar nu elk seizoen twee tenten worden neergezet. In de uitbouw van de molenaarswoning is een keuken gepland, zodat de twee portocabins (nu keuken en toi letruimte) kunnen worden gesloopt. Het gemeentebe stuur van Alkemade wil het plan goedkeuren. janneke dejonge Het bestuur van de stichting wil over een gerieflijker accommo datie beschikken, omdat daar onder de ouders van kampkin deren steeds meer vraag naar is. Bovendien is het zeilcentrum sinds enkele jaren door de ANWB erkend, wat tot gevolg i heeft dat de zeilschool zich aan de ANWB-richtlijnen voor kampgebouwen moet houden. Daarnaast wil het bestuur graag af van de portocabins. „Die zijn eigenlijk superlelijk", zegt be stuurslid F. den Haan, die naast de zeilschool woont. De cabi nes, die vlak naast de Veender molen staan, belemmeren ook nog eens de wind uit het zuid westen. Gaat het bouwplan door, dan heeft de wind weer vrij toegang tot de molenwie ken. In het nieuw te bouwen pand, dat ongeveer 11 bij bij 30 meter meet, is plek voor 40 tot 50 slaapplaatsen. Jongens en meisjes slapen, net als in de tenten, apart. Aan beide zijkan ten komen douches en toilet ten. Aan de voorkant, gericht op de molen, komt een open galerij met zitbanken. De slaap zaal is alleen in gebruik gedu rende acht zomerweken en in de weekends rond Hemelvaart en Pinksteren. Sinds 1958 houdt de zeilschool zeilweken en -weekenden voor kinderen van 8 tot en met 17 jaar. Ook zijn er een paar weekends voor moeilijk opvoedbare kinderen. In totaal volgen jaarlijks zo'n 260 kinderen de cursus. Zij krij gen theorieles in de molen en zeilles op de Wijde Aa en doen allerlei kampspelen. Veertien studenten hebben dan de lei- ding. Het gebouw wordt onder aan de molenterp neergezet, zodat de nok van het gebouw onder de onderkant van de wieken blijft. Vanaf de Wijde Aa is het gebouw dan nauwelijks zicht baar, aldus het bestuur. De ar chitect, een oud-instructeur van de zeilschool, heeft voor de houten gevels een onopvallen de kleur groen in gedachten en voor de dakpannen de kleur grijs. Hierdoor moet het ge bouwtje zoveel mogelijk weg vallen in het landschap. De Rijnlandse Molenstichting, ei genaar van de grond en van de Veendermolen, is akkoord met het bouwplan en ziet het als een verbetering van het aan zicht van de molen. Stichting Zeilcentrum De Wijde Aa betaalt de nieuwbouw uit eigen zak. Tegen het bouw plan kunnen omwonenden nog bezwaar maken. Wat betreft de eigen planning kan de zeil school pas op zijn vroegst in september bouwen, als de zo merkampen afgelopen zijn. Comé Rijlaarsdam (rechts) legt staatssecretaris De Vries uit hoe de Dutchdam werkt. re kant, daarvoor pleit ook de Novem, moet ik zuinig omgaan met materialen als staal en be ton. Vandaar ook de samenwer king met Spanbeton, dat alles weet over voorgespannen be ton. Zo streef ik naar een con structie met zo min mogelijk beton in de damwand. Het moet dun en sterk zijn." Bij Spanbeton zijn ze verguld over de samenwerking met de Woubruggenaar. „Zo veel uit vinders krijgen wij hier over niet over de vloer", zegt pr- functionaris Heieen de Kruyf. „Rijlaarsdam klopte bij toeval bij ons aan omdat een zuster bedrijf VBI last had van over stromingen. Die maquette op de beurs, een dijklichaam met een ingeklapte en een uitge klapte damwand, vond ik ver helderend. Leuk dat Rijlaars dam er een prijs mee won. Er stonden zo'n 360 standhouders op de beurs. Ook kwam de staatssecretaris speciaal voor Rijlaarsdam naar onze stand." De Kruyf vermoedt dat de prille contacten tussen Spanbe ton en Rijlaarsdam een vervolg krijgen. „Ons bedrijf heeft inno vatie (vernieuwing) hoog in zijn vaandel. Wij weten natuurlijk niet hoe het verder gaat met de Dutchdam. Rijlaarsdam maakt gebruik van ons ingenieursbu reau om een en ander door te rekenen. Ik kan mij voorstellen dat wij na de testen weer in beeld komen." alphen aan den run Alphense jongeren mogen bij de gemeente ideeën inleveren om hun wijk of buurt veiliger te maken. Alphen trekt in het ka der van het veiligheidsbeleid 10.000 gulden uit om het win nende plan uit te voeren. Sug gesties die de gemeente doet zijn bijvoorbeeld een internet café, een halfpipe of een oefen ruimte voor bands. Om te kun nen meedoen moeten jongeren tussen 12 en 18 jaar in een groep van drie tot vijf personen een idee uitwerken. Het moet door de gemeente uit te voeren zijn en een blijvend karakter hebben. Een jury kiest uit vijf genomineerden het winnende plan. De ideeën moeten voor 2 april binnen zijn, zodat op 19 april de prijsuitreiking kan plaatshebben, tijdens het con gres Veiligheid voor alles. het ,n n ijwilligers krijgen eindelijk de waardering die zij verdienen. Zo riepen de Verenigde Naties 2001 uit tot het jaar van de vrijwilliger. In de serie Onbetaalbaar, die het hele jaar duurt, lopen wij wekelijks mee met een vereniging of organisatie die drijft op vrijwilligers. Vandaag is dat Ali 'jj'i Munniksma uit Woubrugge, die als veldwerkster is verbonden aan de vluchtelingenwerkgroep Jacobswoude. Zij probeert bij kinderen van asielzoekers de taalachterstand weg te werken. Voubrugse vrijwilligster Munniksma geeft buitenlanders taalles Soldi J i hel 8" 'n re spreekt en articuleert rom lelijk. „Aan die snelle Ie eei 'bel van ons heeft een zoi itenlander niets." Ali rumi inniksma (57) spreekt uit r net 'aring. Al jaren geeft ze op de evt enbare school gift >elyckerwoude in Woubrugge zini aan leerlingen die de taal :t machtig zijn. Haar groep addi leert van vier tot acht En deren. Veelal zijn dat aege deren met een traumatisch leden. „Gevlucht uit hun loorteland, terechtgekomen een opvanghuis, vervolgens ingestroomd naar een oni elzoekerscentrum om ten ame de zonder enige inspraak of •n ei arkennis te worden geplaatst .'en woning in Woubrugge. ar sta je dan zonder enden, zonder spullen, ider dokter, tandarts, bank, 0 1 looi, in een dorp waai' je mand kent. En je beheerst taal niet. Er zijn mensen die wa{J g niet eens op een volledig la™ zorgde vakantie willen naar orae iland waarvan ze de taal niet ena eken." an,<^f Ali zucht in haar leslokaal. dan begint het pas. Poe imeira was negen toen ik met wee ir begon. Ik geniet van hoe 3n p zich heeft ontwikkeld. Ze is ieer en bijna helemaal op niveau. is knap en ambitieus. Toen inav mjj een paar weken geleden a'of telde dat papa haar niet licht er kon helpen met de lange hw® ewikkelde woorden voor het aa8 tee, zijn we begonnen met 'inspreken van de woorden een cassetterecorder. Ze kan De Stichting Vluchtelingenhulp Aar en Veenstreek is de regionale overkoepelende organisatie. De werkgroep Jacobswoude valt daaronder. De tien tot twaalf vrijwilligers uit dit gebied draaien op één betaalde kracht, de coördinator. Gezamenlijk proberen zij gezinnen, die komen uit een opvangcentrum en in deze regio worden geplaatst, te begeleiden. Dat betekent niet alleen een luisterend oor bieden voor hun problemen, maar ook de handen uit de mouwen steken om samen naar een oplossing te zoeken. Integreren in de Nederlandse maatschappij heet deze vorm van inburgering. nu thuis oefenen en goede punten halen. Als je de taal machtig bent, voel je je toch beter. Je kunt je onderscheiden." Homeira straalt als de juf haar de hemel in prijst. Tegen zoveel complimentjes is ze niet bestand en ze gaat vlug naar haar eigen klas terug. Munniksma, die onlangs voor haar inspanningen het Zilveren Torentje van de gemeente Jacobswoude kreeg, gaat drie ochtenden in de week fluitend naar haar werk. Als onderwijzeres kent ze het klappen van de zweep. Er is ook genoeg betaald werk in haar sector. Daar gaat het niet om. „Dit is een keus. Bewust in die zin, dat het voor hetzelfde geld ook een andere vrijwilligersorganisatie had kunnen zijn. Bij toeval ben ik hierin gerold, omdat mijn buurvrouw dat negen jaar geleden vroeg. Mijn drie kinderen zijn al lang het huis uit en mijn partner verdient genoeg om ons een aantrekkelijk leven te bezorgen. Ik ben in dit werk gegroeid en het mooie is dat ik eigenlijk mijn vak uitoefen. Als ik heel eerlijk ben, zou ik de rompslomp van een school er niet bij willen hebben. Ik heb ook absoluut niet het gevoel dat ik vrijblijvend bezig ben. Je kunt niet zomaar zeggen: ik kom vandaag maar niet." Toch is ze soms dag en nacht bezig met dit werk. Haar neventaak, de begeleiding van een gezin waarvan ze de kinderen lesgeeft, zet je voortdurend tot nadenken. „Witte haren heb ik er niet van gekregen. Die had ik al vrij jong en komen me nu goed van pas. Aan de ene kant is er eerbied voor een oudere dame, aan de andere kant zien ze me ook als een moederfiguur. En dat is roelofarendsveen janneke de jonge Bij zeker zes kwekers uit Roelof arendsveen zijn het afgelopen weekeinde slotplaten gestolen. Zonder deze slotplaat, die vast zit aan een stapelwagen, krijgt een kweker de borgsom van 1500 gulden voor zijn kar niet terug van de bloemenveiling in Aalsmeer. Aanvankelijk deden slechts twee gedupeerden aan gifte, maar na onderzoek door de politie hebben 'zeker nog vier' kwekers aangifte gedaan, aldus een politiewoordvoerder. De dieven hebben het uitslui tend gemunt op slotplaten. J. Turk van de Geestweg raakte het afgelopen weekeinde maar liefst vijftien slotplaten kwijt. Totale waarde: 22.500 gulden. „Er ligt een accuboormachine naast, maar die laten ze liggen." Een andere kweker aan de Geestweg, C. Dobbe, mist vijf slotplaten. De slotplaat-dieven bezoeken geregeld tuinbouwgebieden rond Aalsmeer. Volgens ge ruchten werken de dieven bij de veiling, of hebben zij gesto len sleutels. Een woordvoerster van de Verenigde Bloemenvei lingen Aalsmeer (VBA) ontkent dat. „Voor het gebruik van die sleutels gelden strikte regels." Overigens bereiken die diefstal len de veilingburelen maar zel den. „Vorig jaar werden er vijf gevallen gemeld en dit jaar een." Dat is voor de VBA onvol doende aanleiding om nieuwe sloten op de 60.000 slotplaten te zetten. Volgens de woord voerster maken de dieven de platen niet open met een sleu tel. „Je kunt een auto of een fiets ook stelen zonder sleutel. Gestolen slotplaten worden op een kwekerij gebruikt op een kar die niet meer naar de vei ling gaat, vermoed ik." Een politiewoordvoerder wil, in het kader van het onderzoek, weinig loslaten over zijn ver moedens. „Maar transporteurs en mensen van de VBA zijn in derdaad de enige met een sleu tel." nodig. Vluchten doet niemand voor zijn lol, dat is mij ontzettend duidelijk geworden. Trauma's zetten zich vast in het lichaam. Dat gaat weer ten koste van je geluk. Als ik zie hoe vaak de kinderen meegaan naar een ziekenhuis om hun ouders te begeleiden, draait mijn hart om. Telkens weer worden ze met narigheid geconfronteerd. Dat maakt ze vroegwijs. Daar moet aandacht tegenover staan." Wat veldwerkster Munniksma dwarszit, is niet zozeer een falende organisatie, als wel een falend budget. Als ik merk dat een vluchtelingengezin in ons dorp onder een veel te koud dekbed ligt en dan noodgedwongen beneden bij de kachel gaat liggen, schaam ik me. Ik schaam me ook, als ze na de wettige drie jaar vele juridische procedures hebben doorlopen en nog steeds niet weten waai' ze aan toe zijn: of ze mogen blijven of ze moeten toch nog vertrekken. Inderdaad, daar zit je dan met je fraaie Nederlands." „Dat is ook het tweeslachtige van dit werk. Je weet niet goed waar het allemaal toe leidt. Natuurlijk keur ik niet alles goed wat vluchtelingen zeggen of doen. Maar als ouders niet naar een Nederlandse taalcursus gaan of mijn goedbedoelde raad niet opvolgen, houd ik toch de deur open. Ik heb ze niet uitgezocht en zij mij ook niet. Er zijn eigenwijze Nederlanders, eigenwijze kinderen en ook eigenwijze vluchtelingen." „Iedere medewerker en iedere vluchteling heeft een eigen verhaal", zegt Ali Munniksma als twee uur later de school bijna ten einde is. „Dit zijn maar mijn woorden. Op de jaarlijkse uitgaansdag naar het strand met muziek, eten en dans zie je het resultaat in beeld." Ali Munniksma met haar leerling Homeira. „Ik ga fluitend naar het werk." FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19