'Concentratie subsidies pure verarming Kinderfeestje in Lakenhal is een mysterieuze zaa Het bruist weer even in de stad Kop is eraf vof Golden Earrin Leiöse Blues ft Jazzweek i= Cultuur Kunst Alle registers gaan open bij Neverland Komrij brengt poëzie aan de °°i DONDERDAG 25 JANUARI 2001 941 Oeuvre-Edison voor BZN Hilversum De Volendamse groep BZN krijgt dit jaar de Edison Oeuvre Prijs. De prijs van de Edison-stichting is bedoeld voor artiesten die een belangrijke bijdrage hebben geleverd aan de nationale en internationale popmuziek. Vorig jaar werd de Oeu vre Prijs aan André Hazes toegekend. De zanger weigerde de prijs toen in de media werd gesuggereerd dat hij 'tweede keus' was achter Doe Maar. De Edisons worden op 27 februari uitge reikt tijdens het Nederlands Muziekfeest in Amsterdam. Dichten tegen discriminatie leiden 'Coulour your mind' 2001, de week tegen discriminatie en racisme wordt dit jaar van 17 tot en met 25 maart gehouden. Op het programma staat onder meer een gedichtenwedstrijd. Gedichten moeten maximaal zes korte zinnen tellen en gericht zijn tegen discriminatie en racisme. Uit de inzendingen worden er vier gekozen en uitvergroot. In de 'Coulour your mind'-week zijn ze te zien op 42 plekken in de binnenstad van Leiden. Tot en met 31 januari kunnen nog gedichten worden ingezonden naar het Meldpunt Discriminatie Leiden. toneel recensie susanne lammers Voorstelling: Neverland van Phyllis Nagy door 't Bos Theaterprodukties. Spel: Olga Zuiderhoek. Saskia Temmink. Els Inge borg Smits, Cas Enklaar. Jack Vecht en Mike Libanon. Regie: Judith de Rijke. Ge zien: 24/1, Leidse Schouwburg. Nog te zien: 25/1 Het begint met een dwaallichtje en een wetende stem die een sprookje vertelt. Er was eens een man, en die man had een droom. Neverland gaat over onbereikbare dromen, over ver langen en streven naar het on mogelijke, over het zo lang en zo hard proberen de werkelijk heid naar je hand te zetten tot alles uit zijn voegen knapt. Een Franse huisvader wil emigreren naar Engeland, en oefent alvast de hele dag in Engels-heid. Zijn vrouw wil met hem meegaan, maar verdrinkt in zijn droom wereld. Hun dochter probeert te vluchten, maar halfslachtig: ze zoekt haar verlosser in een gestrande zwarte Amerikaan, plee-bedfende in een casino, die zelf weer via haar wil ont snappen. De Amerikaanse Phyllis Nagy geeft het stuk vorm als een gro teske komedie, hard en zwart. En de lawine begint te schuiven door het truttige Engelse echt paar dat de man een baan in Bristol aanbiedt. Het drama be gint als het aanbod wordt inge trokken. De aanloop is lang maar fraai, vooral vanwege het spel. Want deze voorstelling krijgt zijn kracht met name door de fenomenale cast. Cas Enklaar als de vasthouden de dromer probeert misschien iets te veel ruimte te nemen, maar maakt daardoor wel voel baar hoe verstikkend zijn per sonage werkt op de anderen. Hij is de zon waarom de ande ren draaien, ze haten hem, maar horen toch bij hem. Zijn opstandige en boze dochter - een sterke rol van Saskia Tem mink, die agressie en tederheid perfect in balans houdt - ver loochent hem, maar laat hem uiteindelijk toch niet in de steek. En Olga Zuiderhoek speelt zijn vrouw, die zich vast klampt aan hun eerste ontmoe ting en wat volgde verdrinkt in 'alcohol, licht en toch zo ver drietig. Haar verzet speelt ze leep en vilein; haar liefde met een forse dot kleine-meisjes- sentimentaliteit. En het werkt, het gaat je door merg en been. Absurde, hilarische scenes waarin alle registers open gaan, worden afgewisseld met mo menten die schrijnen van een zaamheid. Maar het mooist is een scene waarin kolder met pijn gemengd wordt, wanneer Olga Zuiderhoek tegen de klip pen op haar liefde voor haar man belijdt met behulp van Dusty Springfields 'You don't have to say you love me' uit de versterker. Angstig wachtend op bericht over haar vermiste man, volkomen weggekropen in haar persoonlijke gekte, maar precies op het juiste mo ment de volume-knop open draaiend om er een veelbeteke nend regeltje uit te laten. Dat is komedie om bij te huilen. 'Het gaafste partijtje van de eeuw v, ihhi u Tegen een klassieke achtergrond houdt het kind van nu zijn feestje in De Lakenhal FOTO NEBTI ellen klapwijk Kinderen in de leeftijd van 8 tot 11 jaar kunnen hun verjaardag vieren in Stedelijk Museum De Lakenhal. Speciaal voor hen heeft een educatief bureau het verjaardagsfeestje 'Mysterie in De Lakenhal' onwikkeld rond een speurtocht naar een myste rieuze kunstroof. Al speurend is het de bedoeling dat kinderen meer te weten komen over het museum en erachter komen dat elk schilderij een eigen ver haal vertelt. Yolanda Zwaan vormt samen met Christine Hansen het Bu reau Nebti, dat 'beide dames' betekent. Ze ontwikkelden voor het Rijksmuseum van Oudhe den al eerder verjaardagspartij tjes. Na een onderwijsproject in De Lakenhal werd ze gevraagd zoiets ook voor het stedelijk museum te proberen. „Schilderijen begin je pas in teressant te vinden vanaf een bepaalde leeftijd. Daarom moe ten kinderen op een speelse manier wegwijs worden ge maakt in het museum", legt Yo landa Zwaan uit. „En dat ze achteraf bevraag den over de informatie hebben gekregen." Oni motto 'Mysterie in De hal' kunnen ze speure een aantal voorwerpen i een schilderij zijn wi men. Bijvoorbeeld door materiaal te zoeken in van vingerafdrukken. Het partijtje wordt nai feestelijk afgesloten mi en limonade. De jarige bovendien het 'Lakenhj dekboek' cadeau. Dat boek is ook te koop en he kunst begrijpelijker te voor kindefen. „Ouders hun kinderen altijd graj wijs maken in kunst ene maar vinden dat vaa moeilijk. Het boek he daarbij met opdrachtji ningen en spelletjes." Dat kinderen een n jj saai en duf vinden blijk t gens helemaal niet waar j vertelt Zwaan. „Vorige kreeg ik een kleurplaat ti e zo'n verjaardagsfeestje t stond boven: 'Dit was h ste partijtje van de eeuw Museale collectievorming ter discussie na uitspraken directeur Mondriaan Stichting De Mondriaanstichting heeft geen concrete plannen om de subsidie voor aankopen van moderne kunst op korte termijn te beperken tot de vijf grote musea in Nederland. Maar de discussie over veranderingen op dit gebied is wel vol op stoom geraakt. Directeur Bolten van Stedelijk Museum De Lakenhal reageert furieus op de uitlatingen van directeur M. Daamen van de stichting, dat het stroomlijnen van aankoopbudgetten goed zou zijn. leiden ad van kaam/gpd „Onbegrijpelijk dat een man als Daamen zo'n mening venti leert, ook al is het dan een per soonlijk statement", vindt Bol ten. „Hij zou in zijn functie toch beter moeten weten. Hij moet gewoon uitvoeren waar hij voor staat en daarmee basta. Nee, ik ben het absoluut niet met hem eens." De Mondriaanstichting heeft jaarlijks zo'n 30 miljoen subsi die te verdelen over musea, ga leries en kunstenaarsinitiatie ven in binnen en buitenland. Volgens Daamen valt er zeker iets voor te zeggen om de rijks subsidie die voor moderne kunstaankopen beschikbaar is te concentreren op een paar musea: het Stedelijk in Amster dam, Boijmans van Beuningen in Rotterdam, het Van Abbe in Eindhoven, Kröller Möller in Otterlo en het Haags Gemeen temuseum. „Alleen zo kun je op de internationale markt voor hedendaagse kunst nog een beetje meedoen." Lakenhal-directeur Bolten ziet er helemaal niets in om de vijf grote kunstmusea in Neder land het exclusieve recht fe ge ven op de miljoenenruif, waar uit nu ook de kleinere instellin gen eten, inclusief het Leidse Stedelijk Museum. „Het zou pure verarming betekenen als de jeugd, het publiek niet meer in eigen omgeving kennis kan maken met kunst. Dat is de eer ste plek om contact te maken. Gebeurt dat niet, dan komen ze dikwijls ook niet verder. Dan zie je ze later ook niet in het Stede lijk in Amsterdam." Het stoppen van de subisidie zou De Lakenhal flink treffen, geeft Bolten toe. „De afgelopen twee jaar hebben we 170.000 gulden van het Mondriaan- fonds gekregen. Daarvoor heb ben we onder meer werk van Harm Kamerlingh Onnes, Charlotte van Pallandt en Gijs Frieling kunnen kopen. Stopt die subsidie, dan kunnen we dat niet meer doen. Dat is ver arming aan de andere kant." Bolten verbaast zich erover dat er in korte tijd opeens weer een paar van die ballonnetjes opstijgen. Bijna alsof het afge sproken werk is. „Deze discus sie schijnt om de zoveel tijd ge voerd te worden. Er zijn er na tuurlijk die hier belang bij heb ben. Maar met al mijn overtui ging en ervaring zeg ik dat dit een slechte zaak is. Ook voor die grotere musea." J. Debbaut, directeur lei Eindhovense Van Abb lij um, ziet wel heil in eenc ir tratie van middelen bij musea. „Er zijn niet zov sea in Nederland die co; en systematisch Nedi kunst in een intern context verzamelen. D alles met de marktwe J maken. Willen we op i een beetje bijblijven da er geld bij. Maar als daar dan weer aanspi kan maken, blijft de sa n Het idee om de middag concentreren op een lijst van musea is wat to Küü treft een serieuze optie. un Het duurde niet lang voor de herrie in mijn hoofd overging in een rustig zoemen. Meestal een teken dat ik bijna in slaap val. Maar wat wil je, als kabbelende jazzmuziek in haar rustige vaar wateren alleen kleine stroom versnellingen kent, soms on derbroken door klaterende wa tervalletjes van applaus? De 55-plussers die gisteren in groten getale op de jazzmiddag met hightea afkwamen zaten geboeid te luisteren. Ritmisch tikkende voeten, meedeinende hoofden en slingerende kettin gen duidden op een feest door en voor de wat ouderen onder de Nederlandse bevolking. De stokoude botten van middel eeuwse Leidenaren moeten wel geresoneerd hebben in hun ca tacomben onder de vloer van de Hooglandse kerk. Toch rijmde het niet helemaal. En dan heb ik het niet over het feit dat ik me niet echt op mijn plaats voelde vanwege het jon ge bloed dat nog door mijn aderen stroomt. Midden in het godshuis met zijn trotse gewel ven, een overduidelijk gekoes terd, traditioneel orgel en de bordjes met 'geen tassen en jas sen op de bank' stond heel dwaas een bar met vrolijke pa rasollen. En wat te denken van de achteloos rondgestrooide plastic tafeltjes met papieren kleden, de rode spotlights en logge versterkers? Alsof je champagne met bier mengt, elegantie met platvloersheid. Het enige wat de Hooglandse kerk en de jazzweek gemeen hebben is traditie. Overigens was de hightea ver worden tot koffie met een stuk je gebak van vier bij vier, maar goed. Het was dan ook gratis, geheel en al in de geest van de - ons ben zunige - Nederlander. b. bop d/eutdttup Hilmar Leujes-SMS The Musi cal, De Waag 20.15. Magie Frankie The Blues Disease, De Waag 23.00. Scott Hamilton (USA), Jazzcafé The Duke 21.30. IK&iyett Catyanks, De Waag 20.15. Hap py Hour, De Waag 22.20. A Tri bute to Rosa King, De Waag 00.00. Hot Club de Frank, Jazz café The Duke, 21.30. Big Band Night, Stadsgehoorzaal, 19.00. leiden coen polack Laat de borrelbussen maar ko men. Met het openbaar vervoer is het makkelijker om van de ene kroeg naar de andere te ko men, te meer als de benen al wat minder stabiel worden. En 56 kroegen aflopen is zelfs nuchter een hele klus. Ook tijdens de 21ste afleve ring van de Leidse Blues Jazzweek is de woensdagavond traditioneel vrijgehouden voor de kroegentocht. Bij veel van de café's in de binnenstad staan de toeschouwers tot ver op straat, of zoals in Stadscafé Van der Werff als sardientjes op el kaar gepakt. In Van der Werff geeft de band Harry's Herrie onder leiding van de glimmend kale Harry een professionele show met veel licht- en rookef- fecten. Aan de voet van de tempel in het Rijksmuseum van Oudhe den wordt vanavond een ge heim feestje gehouden. Uit zendorganisatie Luba heeft al een paar jaar geleden het voor malige Jazz at the Temple uit het publieke programma van de jazzweek getild en er een be sloten avond voor relaties en medewerkers van maakt. En dat resulteert in een netwerkerig avondje, waar toch mooi Scott Hamilton de Egyptische goden en de vrienden van de Luba-di- rectie mocht vermaken. Ook voor de niet-Luba-geno- digde blues- en jazzliefhebber viel er, naast bier, veel te genie ten. Op de hoek van het Rapen burg en de Kaiserstraat bijvoor- DU muziek recensie n$w beeld. Daar komt zelfs de avant-gardistische freejazz-lief- hebber aan zijn trekken door precies tussen L'Esperance en 't Keizertje in te gaan staan. De geest van Sun Ra komt tot leven in een spannend spel tussen twee bands die, omdat ze elkaar niet zien en horen, natuurlijk volledig langs elkaar heen spe len. Maar zo klonk Sun Ra soms ook. In L'Esperance staat een groep veteranen onder leiding van Frits Katee die al vroeg op de avond voor steamy windows zorgen, terwijl aan de overkant de Jive Kings het op een tandje lager houden, maar eveneens een volle kroeg te vermaken hebben. Hier bruist het. In Sociëteit De Burcht bruist het op het eerste gezicht een stuk minder. De volkse sfeer van L'Esperance lijkt hier ver te zoeken. Intellectueel ogend pu bliek staat er naar moeilijke muziek te kijken. Maar dan op eens slaat de creatieve virtuosi teit van de band in als een bom. Is dat Michiel Borstlap achter de toetsen? Jazeker. De toetse nist is blijkbaar 'a friend' van bandleider Tom Beek, die met zijn vriendenband een experi mentele set neerzet, dit alles duidelijk gesteund door een fa belachtig geluid. De organisatie van de blues jazzweek moet maar eens bij zichzelf te rade gaan of het niet verstandig is hier volgend jaar het belangrijk ste programma neer te zetten in plaats van in die overigens ook gisteravond gezellige- galmbak van een Waag. Het inzetten van Connex- xion-Borrelbussen is een tradi tie die zeker gehandhaafd mag worden. 'Wilt u soms overstap pen?' De lolbroeken zitten voorin. Het Dixieland-combo zit erachter en de rest van de bus is door de slingers en bal lonnen niet te zien. Behalve bij de kroegen op het programma stopt de bus voor iedereen overal, als ze maar pal voor het als een aangeschoten rups door de stad kruipende voertuig gaan staan. Tijdens zo'n kroegentocht is het natuurlijk onmogelijk om alles te zien en een groepje jon gens verwoordt daarom voor de deur van café Van Melze aan de Nieuwe Beestenmarkt luidkeels hun teleurstelling dat ze het op treden van de Rotterdamse zangeres Louise gemist hebben. Op een affiche op de voordeur van het café prijkt de foto van Het was weer 'ouderwets' feest in de bor relbus FOTO TACO VAN DER EB een vrouw van middelbare leef tijd met een decolleté zo diep als de Marianen-trog. De jon gens hadden blijkbaar hoge verwachtingen. Naar Het Lazarus dan maar, niet naar The Duke, want daar begint de jazzweek zijn tol te ei sen; het rook er in het begin van de avond al naar zweet. In Het Lazarus hebben ze een ge heel eigen opvatting van jazz: een groepje ruig behaarde mannen die onder de naam Crackerman hardrock staan te spelen. Terwijl in Stadscafé Van der Werff het feest nog in volle gang is, druipen feestgangers lang zaam naar het station. Niet ie dereen kan straks met de bor relbussen naar huis en de NS houdt er ook een keer mee op. In La Gare veel melancholieke gezichten met bijpassende mu ziek van de zwoele band met de zwoele naam Taste of Passion. En dat zou met zoveel wild-en- thousiast publiek ook best de reclameslogan voor deze brui sende kroegentocht kunnen zijn. hans keuzers Golden Earring Unplugged: Barry Hay - zang/gitaar, George Kooymans - gitaar- /zang, Rinus Gerritse - bas. Cesar Zuider- wijk - drums. Gezien: 24/1. Stadsgehoor zaal Leiden Nog te zien 25/1 Een sabbatical year is de nieuw hype onder de popmusici. De Earring is een dik jaar wegge weest en voordat Barry Hay en George Kooymans één noot spelen staan ze op het podium eerst even naast elkaar en kij ken naar hun publiek. Barry kijkt of hij vrienden en kennis sen ziet en zijn hand gaat een paai" keer joviaal omhoog. Veel oud werk in het begin van de set: 'She flies on strange wings' 'Just a litde bit of peace in my heart' en het door Hay aange kondigde nummer uit het jaar nul van Rinus Gerritse: 'I've lost somebody'. Vooral de contrabas van Gerrit se komt maar moeizaam door het eerste half uur en een kwar tiertje verplicht akkoordenwerk van de beide frontmannen is wat voorspelbaar en klinkt vooral iel. „Waarom weer Lei den als je er dik een jaar gele den geëindigd bent?", legt Hay het publiek voor. „Waarschijn lijk omdat jullie zo'n makkelijk publiek zijn." Barry zit op zijn praatstoel en neemt even het jaar door: „Moeilijk hoor, zo'n jaar. Zes, zeven keer op vakan- tie. Hopeloos zitten drankje op het strand." Barry Hay, het rock 'n bij uitstek, moet voor flink warmlopen. Het sche hitje 'Yes, we're ot al een compositorisch puntje en Hay laat helU/' nummer vocaal ook flink afweten. Vlak voor ze komt Hay pas goed het compact p 'Twilight zone'. En na ze? Je weet dat dan pasi krakers komen. Maar balans dan nog wel dl voordeel van de Gold* ring? Je geeft je echter na hel biertje onmiddellijk gei met de pure rock 'n re spr ning 'MUes away from "del re' en een eindelijk eei toe meten 'Radar Love', zoi 'ten verloze solo van drumi uni sar Zuiderwijk. Hay nes ferir 'Going for the run' eve enb gas terug. De toegift *ly« sleep without you' zin Hay midden tussen het| rn. al handen schudde toer 'chicks' omhelzend. En 'der niet anders dan toegc den we ook in 2001 met de 'ede Earring flink rekening houden. Al vergrijst hel een van de Haagse band be! °rgt Als je gisteren goed om eko keek zag je voorname he z kruinen, grijze haren ei 0rke lend veel hangbuikjes. een arst >001 inde ider De Dichter des Vaderlands, Gerrit Komrij, heeft vanochtend een nieuwe 'impuls' gegeven aan het gedicht. Komrij lan ceerde bij de opening van de tweede Landelijke Gedichten dag in Rotterdam plannen, die de belangstelling voor poëzie in Nederland verder moeten ver groten. Mede op initiatief van Poetry International wordt binnenkort een club opgericht, die poëzie goedkoper en bereikbaarder zal maken. Als variant op de 'gewo ne' boekenclub wordt een kwartaaltijdschrift. De beste bundels van het kwart gen speciale aandacl boekhandel en wore gereduceerde prijzen den. Het tweede plan rij openbaarde was van een nationale pi viermaal per jaar. TweK5'g van een debutant en ti drukken van niet meer bare bundels. Komrij opent vanat acht uur het journaal land 1 met een gedicl legenheid van de twi delijke Gedichtendag vandaag in het hele 1< dan honderd initiatief gebied van poëzie. :*org lan eker Aliz n dai P°® irnei 11 zich enbi skn 1V mij e °l telde hl er kc ,ee ewik lee, 5 insp

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 18