Tn Bedrijf itichting Kraamzorg gis al jaren in geldnood Jiteindelijk moeten we het toch alleen doen' Drempel chiropractor steeds lager Leiden Regio Samenwerking met East London groeit - INDERDAG 25 JANUARI 2001 972 15 JKmm Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. gels lieten verhoging van tarief niet toe 'ii Ef" j I BERT MINKHORST U l(je >t kindje heeft al zeven jaar de monitor gelegen, maar is het dood", zegt een me- li]ï rerker dinsdagmiddag. De jen rzitter van de Raad van Toe- 3 it van Kraamzorg Leiden- )ei n Haag laat zich ontvallen: afj [je ziet wat voor schade één .e and kon aanrichten..." arorn ging het mis? ooropgesteld: vrijwel geen d, ele kraamzorginstelling in 0 o Ierland zit er momenteel zen mpjes bij. Interim-directeur chi Laat van de instantie voor g, Leidse regio en Haaglanden moeiteloos enkele namen men. In Utrecht verkeerde kraamhulpinstelling in antjat van faillissement. Voordat werd uitgesproken, nam J Thuiszorg de instelling r. In Amsterdam is ook een p', issement aan de orde. chl raamzorg Leiden/Den Haag m stond vijf jaar geleden uit fusie. Een erfenis uit Den g bleek een loden last: met vordering van aanvankelijk half miljoen gulden, inmid- teruggebracht naar 200.000 len, is de Haagse thuiszorg van de grote schuldeisers, anj der is het tarievensysteem r de kraamzorg veranderd, d een kraamhulp voorheen n h i per werkdag betaald, on- 0{ :ht het aantal uren verzor- joe 5 tegenwoordig geldt een arief. Die wijziging pakt na- 6 uit. jrsoneel en directie uit Lei- groeiden afgelopen jaren 111 ds verder uit elkaar. Pas laat barstte de bom, en wel |Y een moment dat het ver- delijk al te laat was. De on- ïemingsraad heeft drie keer het punt gestaan het ver- ir iwen in het management op jen, maar de externe des- dige wiens hulp de OR had oepen, weerhield het in- daarvan. Dat zou de relatie alleen nog maar meer hebben verstoord. De Raad van Toezicht schoof halverwege vorig jaar directeur Cornelissen aan de kant toen diens reddingsplan voor de kraamzorginstelling als on deugdelijk werd beoordeeld. Cornelissen, nu nog directeur van Kraamzorg Nederland waarvan de Leidse afdeling tot dan onderdeel was, wilde de or ganisatie opsplitsen in een aan tal BV's, volgens voorzitter De Heij van de OR 'om zo alleen heerschappij te verkrijgen'. De Raad van Toezicht had in middels ook ontdekt dat de schulden bijkans onoplosbaar waren. Cornelissen kwam met anonieme financiers op de proppen die 'er een miljoen in wilden steken'. Hij werd niet geloofd. Tot op de dag van van daag weten de leden van de Raad van Toezicht niet met wie de oud-directeur in zee had willen gaan. Na de breuk met Cornelissen kreeg interim De Laat de op dracht 'een financiële ba6is te vinden en te zoeken naar mo gelijke samenwerkingspart ners'. „De start was wat moei zaam", zegt De Laat daarover, „omdat de oud-directeur de Raad van Toezicht direct naar huis stuurde." Een kort geding maakte die beslissing onge daan. Cornelissen zette het toe- zichtscollege op non-actief om dat dat zonder overleg met de moedermaatschappij in Gouda, waar Cornelissen trouwens di recteur is, in Leiden een inte rim-manager aanstelde en een onderzoeksbureau wilde laten kijken naar de financiële nood. De Raad van Toezicht meende dat wel te mogen doen en de Haagse rechtbankpresident Van Delden gaf de laatste op 18 ok tober gelijk. De Laat ging intussen aan de slag om Kraamzorg Leiden/Den Haag te redden. „Eind dit jaar hadden we met partners een overeenkomst gesloten", aldus de interim. „Voor de korte zorg in Den Haag moest dan in ieder geval vijftien gulden bovenop het basistarief, om nog verant woorde zorg te kunnen bieden. De verzekeraars en de verlos kundigen waren het daar mee eens." De overeenkomst zou de Leids-Haagse instelling de lucht geven die ze nodig had. Het kindje kon even van de beade mingsapparatuur af. Tegelijk kon De Laat aan de slag om de interne, uitgeklede organisatie weer te fatsoeneren. Het werd Kraamzorg Leiden- /Den Haag niet gegund. „We hebben nog verwoede pogin gen gedaan om steun te krijgen van het ministerie. Dat is niet gelukt. Op een gegeven mo ment is er geen andere moge lijkheid meer dan een faillisse ment." De Raad van Toezicht, in een verklaring: „Een forse tariefs verhoging was de enige manier om de organisatie uit het slop te trekken, maar ook dan zou dat enige jaren in beslag ne men. Met name de zorg in de binnenstad van Den Haag le verde financiële problemen op. De aanvraag voor een aange past tarief werd op 28 decem ber bij het College Tarieven Ge zondheidszorg ingediend. Op 16 januari kwam de afwijzing hiervan binnen." „Ondanks het feit dat alle spelers in het veld, te weten de zorgverzekeraars en de Inspec tie voor de Volksgezondheid, wel wilden meewerken, is dit binnen de huidige regels niet toegestaan. De minister zou met een eenmalige financiële injectie nog redding kunnen brengen, maar is niet bereid een organisatie die in proble men is gekomen met gemeen schapsgeld te redden." Of het kindje nog gereanimeerd kan worden, moeten de bevin dingen van de curator duidelijk maken. Een verfomfaaide ooievaar kijkt uit op het hoofdkantoor van Kraamzorg Leiden/Den Haag aan de Zoeter- woudsesingel. De instelling vroeg deze week het faillissement aan. foto hielco kuipers Studenten en machines naar zusterstad LEIDEN JOS VAN DUINEN Ruim twee jaar heeft Leiden een stedenband met East Lon don, een gemeente met 500 duizend inwoners aan de zuid kust van Zuid-Afrika. Het ligt midden in de Oostkaap; de ba kermat van de anti-apartheids beweging en de geboorteregio van Nelson Mandela. Het heeft te kampen met grote economi sche en maatschappelijke ver schillen en problemen. De leef omstandigheden worden nog steeds bepaald door de gevol gen van apartheid. Werkloos heid, criminaliteit en ziektes zijn niet ongewoon in de krot tenwijken die tijdens dit regime zijn ontstaan. Begin oktober bezocht een Leidse delegatie de zusterstad om de samenwer king te verbreden. Tijdens de bijeenkomst gisteren van het Platform East London werd duidelijk dat de samenwerking langzaam vastere vorm begint te krijgen. A. Voordouw, hoofd dienst internationalisering van de Ho geschool Leiden, is zeer en thousiast. De Hogeschool reist 4 februari af naar East London om een bezoek te brengen aan de universiteit en het zieken huis. „We willen overleggen over het uitwisselen van stu denten en docenten. Veel stu denten hier zijn in Zuid-Afrika geïnteresseerd. Studenten van daar willen graag naar Leiden komen. En er zijn beurspro gramma's. De eerste contacten zijn concreet. We vinden het belangrijk dat de ideeën vooral van daar komen." Voordouw doelt op de grote sociale ver schillen tussen Leiden en East London. „Zuid-Afrika is een complex land. Waar het goed gaat willen we de contacten in tensiveren." Een ander initiatief waar de Hogeschool bij betrok ken is, is het GOMPO-project. Dit beoogt het welzijn van ou deren in East London te verbe teren. „De training van vrijwilli gers verloopt goed. We zijn erg tevreden." De diversiteit van de projec ten is groot. Zo heeft de dienst milieu en beheer zich op het composteren in East London gestort. Ze wil laten zien hoe je, zowel kleinschalig als groot schalig, moet composteren. Er zijn trainingen gegeven en ma chines beschikbaar gesteld met de bedoeling dat de mensen daar het uiteindelijk zelf kun nen runnen. Wethouder Lau rier zei gisteren positief hier over te zijn. „De eerste resulta ten zijn bijzonder bevredigend. Men kijkt nu naar meer loca ties. Een vooruitgang voor het milieu, de werkgelegenheid en de groenvoorzieningen daar." De samenwerking met East London begint zich uit te kris talliseren. Zo verwacht R. Tim mer van Diaconaal Cenrum de Bakkerij in maart een predikant uit East London te verwelko men in Leiden. Ook hoopt hij een klein 'Bakkerijtje' in East London neer te zetten. Het Re gionaal Opleidingen Centrum (ROC) werkt net als de Hoge school aan een uitwisselings programma. De plannen van A. Agema, directeur van het COS (centrum voor internationale samenwerking), om het zak geldproject in Leiden Noord en het toezicht houden van jonge ren in de Stevenshof naar East London te vertalen, zijn concre ter geworden. „In East London hebben we een buurtproject voor jongeren met een romme lig verleden gevonden. Zij hou den crèches in de gaten. Ook hebben we contact gelegd met een jongerenproject waar blik wordt gerecycled. We willen de ze projecten met de Leidse pro jecten in contact brengen en samenwerking stimuleren, zo dat ze allemaal beter functione ren. Tot nu toe heeft dit tot en thousiaste reacties geleid." {Noordwijk verjaagde familie Kamel verwerkt 'Unhappy Corner' kn r iaa familie Kamel krabbelt langzaam op. Op oudejaarsdag verlieten zij snackbar in Noordwijk, na bedrei- en en vernielingen door een groep e racisten. Nu verblijft het echtpaar tmilie in een andere stad. „We doen best om ons leven weer op de rails rijgenzegt Barbara Kamel. Ze is steeds aangeslagen, t echtpaar heeft zelf deskundige gezocht, nadat het een veilig on- ;rec omen had gevonden. En ook het au slachtofferhulp staat de Kamels „Maar je moet het toch zelf doen", Barbara. „Je moet elkaar helpen, is het huwelijk voor. Ook al zorgt :ho zoiets natuurlijk wel voor spanningen." Happy Corner was voor de familie Ka mel niet de eerste snackbar. Een aantal jaar geleden dreven de Kamels een cafe taria in Rotterdam-Zuid. Door gezond heidsproblemen van meneer Kamel moesten ze die tent opdoeken, maar na een geslaagde rugoperatie wilden ze het wel weer proberen. „In de krant zagen we een advertentie voor Happy Corner en we wilden wel weer een eigen zaak. Maar dat is dus helemaal verkeerd uitge pakt", zegt Barbara. Al in de eerste week, begin november, begon het gelazer. „Het meubilair werd kort en klein geslagen en we kregen wat scheldwoorden naar ons hoofd", vertelt Zl). „We dachten dat het gewone balda digheid was, van een stel dronken jon gens. Leuk is het niet, maar zo onge woon is het helaas ook niet. Alleen, daarna ging het van kwaad tot erger. Stenen door de ruit, hakenkruisen op de muur... Tegen mijn man zeiden ze: we pakken je nog wel. En ze dreigden de boel in brand te steken." Het echtpaar had voor zijn gevoel geen andere keus meer. Ze vertrokken. De politie weet wie de daders zijn, denkt mevrouw Kamel. „In ieder geval in welke groep ze moeten zoeken. Maar bewijs het maar, daar heb je toch getui gen voor nodig." Zelf weet ze zeker dat ze de jongens zou herkennen die hen bedreigd hebben. „O ja. Zeker. Dat ver geet ik niet meer. Ik hoop alleen dat an dere mensen niet te bang zijn om naar voren te komen. Die jongens moeten ge pakt worden." Intussen is een groep geschrokken en verontruste Noordwijkers bezig een ac tiegroep op te richten naar aanleiding van de gebeurtenissen bij Happy Cor ner. Dat is een teken dat er mensen in Noordwijk zijn die achter de familie Ka mel staan, zegt Barbara. En daardoor voelt ze zich gesteund. „Het helpt wel. Maar uiteindelijk, dat zei ik al, moeten we het toch alleen doen. Met zijn twee- en." Of ze ooit weer een snackbar begin nen, kan Barbara Kamel nog niet vertel len. „We moeten eerst tot rust komen, de boel verwerken." En als het er al van komt, dan zeker niet meer in Noordwijk. uit de Leidsch DagbladAllCHIKYKN ANNO 1901 Vrijdag 25 Januari LEIDEN - Op hetzelfde oogenblik, dat hedenmorgen om elf uren de schriftelijke aangifte van het huwelijk van Koningin Wilhelmina aan den ambtenaar van den Burgerlijken Stand in de residentie werd over handigd, werd hier ter stede van den toren en de pui van het Raadhuis, alsmede van andere gebouwen, de vlag uitgestoken. Het Oranje-zonnetje ontbrak ook nu weer met. LEIDEN - De gemeentelijke exploitatie werkt niet al tijd goed of vlug; hadden we geen stedelijke gasfa briek, dan zou particuliere nijverheid ons al heel wat verder gebracht hebben. Electrisch lichtho maar! Het is maargoed, dat een Zuidafrikaansche Boer hier met eens komt; in zijn land zijn ze wat elec trisch licht betreft heel wat verder. Onze Zuidafrika ner zou 's avonds zeggen: ,,'t Is hier sakkerjuus don- ker, ik kan niet zien me!" Want dat gasgloeilicht is prachtig, als men niet te zuinig is met de kousjes; maar somtijds kijkt men wel eens naar een lantaarn met de verzuchting: „Wat geeft dat ding ellendig weinig licht" en op hetzelfde oogenblik ziet men dan een kousje, waar ettelijke gaatjes in zijn en dat op het staafje hangt als eertijds de politiemuts op het hoofd van een soldaat! ANNO 1976 LEIDEN - In de Stadsgehoorzaal vonden gisteren weer danswedstrijden plaats. Ongeveer 300 paren stre den om titels in de series Engelse wals, tango, slow fox en quick step. foto archief leidsch dagblad Zaterdag 24 januari SASSENHEIM - Het aan de Hoofdstraat gevestigde bedrijf Mecanorma Polyvroom is vorige week enige tijd door het personeel bezet. De bezetting was be doeld om kracht bij te zetten aan de vrees van de 110 werknemers, dat zij door een ondoorzichtige be slissing van een Nederlandse rechter hun baan zou den verliezen. Om enig inzicht te verschaffen in de juridische jungle die tot beslaglegging leidde op alle bezittingen van Mecanorma, moet naar 1961 wor den teruggegaan. Onder de naam Polyvroom is dit bedrijf uitgegroeid tot de op één na grootste produ cent van afwrijfletters ter wereld. (Afwrijfletters zijn op vellen aangebrachte letters, die men door-wrijven op papier kan overbrengen). De voorgeschiedenis: In 1961 vraagt de toenmali ge eigenaar van Polyvroom bij de Octrooiraad patent aan op het door hem toegepaste procédé bij de ver vaardiging van afwrijfletters. Z'n aanvraag wordt af gewezen omdat de Octrooiraad van mening is dat het hier een gangbaar, bestaand prodrukt betreft waarop geen octrooi of patent kan worden verleend. In hetzelfde jaar dient ook de Engelse firma Letraset een verzoek om erkenning van z'n afwrijfletterspro- cédé in Nederland in. Het duurt tot 1967 voordat de Octrooiraad - ra ra hoe kan dat - octrooi verleent aan het procédé van de Engelse firma, de grootste pro ducent van afwrijfletters ter wereld Mecanorma pro duceert dan al enkele jaren afwrijfletters volgens hetzelfde procédé. Patent verleend, Letraset blij Het laat er dan ook geen gras over groeien en maakt in 1968 bij de Octrooiraad een zaak aanhangig te gen Mecanorma. In de jaren die volgen buigen des kundigen zich over het patent en procédé. Als gevolg hiervan keldert de afzet van de Engelse verkoopbe- drijven van Mecanorma en is Letraset een stapje dichterbij haar doel: vernietiging van Mecanorma. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingev ulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart vvlt) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, Iav. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54. 2300 Afi Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltslraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. es 30 to 110 jaar geleden opende Postma aan de Kore- traat de deuren van Chiro- tie Leiden. Het was de eer- raktijk tussen Heemstede )en Haag. Inmiddels heb1 andere chiropractoren zijn beeld in Leiden en omge- gevolgd. Maar Postma is ngwfuisd. De ruimte aan de Ko- arstraat voldeed niet meer ovendien liep het huurcon- af. Sinds afgelopen maan- s de eerste chiropractor in 'esl3S en gevestigd aan de Roose- traat, tussen Vijf Meilaan xssei elderskade. en, sl ma heeft een van de ate- anda loningen op het nieuw- !|"!1 vcomplex Fiore, het voor- iCh ge NEM-terrein, gekocht, op de begane grond een ctuu'jangstruimte, twee om- io( (gelegenheden en een gro- ïml'eek - en behandelkamer, e eerste verdieping zijn leens twee omkleedruimtes m spreek- en behandelka- Plus een ruimte voor le- in en voorlichting aan pati- n. Postma gaat samen met ollega David Puterman me werken aan de Roose- iderfcraat. Beide chiropractoren •en hun opleiding gevolgd nerika, de bakermat van de •practie. Inmiddels zijn er opleidingen dichter bij huis in Engeland, Frankrijk, smarken en Zwitserland. traal staan. De chiropractie gaat er van uit dat veel gezondheids problemen daarin hun oor sprong kunnen hebben. Het ruggenmerg in de wervelkolom is onderdeel van het centrale zenuwstelsel. De zenuwen in het ruggenmerg verbinden de hersenen met de rest van het li chaam. „Vergelijk het met een telefooncentrale. Als er storin gen zijn in de verbindingen komt de boodschap niet goed over. Dat geldt ook voor het ze nuwstelsel. Als een zenuw de boodschap niet goed kan door geven, kan dat overal in het li chaam gevolgen hebben. In ge wrichten, in spieren en in orga nen." De meeste klachten die chiro practoren behandelen betreffen rug, schouders en nek. Maar ook behandelingen wegens hoofdpijn, migraine, aange- zichtspijn, tintelingen en ge voelloosheid in armen en be nen komen veel voor. „Daar naast kan ook pijn en stijfheid veroorzaakt door artrose (slijta ge) worden verminderd en kan artritis (gewrichtsontsteking) goed worden behandeld", al dus Postma. „Maar een goede chiropractor kijkt ook naar de gehele gezondheidstoestand en leefgewoonten van een patiënt en stemt daar de behandeling op af." ERIC-JAN BERENDSEN Chiropractoren Jeroen Postma (rechts) en David Puterman voor hun nieuwe praktijk aan de Rooseveltstraat. foto dick hogewoning Postma heeft het afgelopen de cennium zijn drempel lager zien worden. „De mensen krij gen steeds meer een beeld van wat chiropractoren eigenlijk doen. Dat is niet in het minst gekomen door de goede con tacten die wij hebben met huis artsen. Ongeveer een derde van onze patiënten wordt doorver wezen door de huisarts. De rest komt uit zichzelf. Behandeling wordt vergoed door de ziekte kostenverzekeraars, al loopt de hoogte van de vergoedingen sterk uiteen. Wij zien dat als een stukje maatschappelijke er kenning", aldus Postma. Chiropractie is een vorm van geneeskunde waarin de wervel kolom en het zenuwstelsel een-

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15