l Boeddhisten gaan eindelijk televisie maken Geloof Samenleving De zin van sterfelijkheid VANDAAG BEROEPINGSWERK Naar omvanj doelgroep B is het gissen BOEKBESPREKING Curiebisschop wil pauseli I machtsstructuur omvorn >er Muskens sluit vrede in Roi DONDERDAG 25 JANUARI 2001 979 I Vandaag 18 jaar geleden, op 25 januari 1983, maak te een verandering in het kerkelijke recht het voor de paus makkelijker om mensen heilig te verklaren. Heiligheid houdt in dat iemand officieel 'de hemel se glorie deelachtig is geworden' en daarom verering ver dient. Na een zaligverklaring waren er altijd nog twee of drie wonderen vereist voordat een lang en moeizame canonieke proces van heiligverklaring door kon gaan. Maar met de apostolische constitutie 'Divinus Perfectionis Magister' van 25 januari 1983 werd de procedure van de heiligverklaring zodanig bijgesteld dat men niet meer zo strikt op de vereiste wonderen hoeft te letten. 25 januari is voor rooms-katholieken de dag van 'Paulus Be kering'. Herdacht wordt dat de joodse tentenmaker en chris tenvervolger Saulus in de woestijn een visioen kreeg van Christus. Na die gebeurtenis liet hij zich Paulus dopen en trok hij de wereld in om het evangelie te prediken. De apos tel Paulus werd één van de belangrijkste vormgevers van het christendom. Koormuziek uit de oosterse kerk amsterdam Zondag voert het Hoorns Byzantijns Mannenkoor o.l.v. Grigori Sergei Sdlolea Slavisch-Byzantijnsè kerkmuziek uit in het Bijbels Museum. Dit in het kader van de tentoonstelling 'Het goddelijke nabij'. Het koor zingt liederen uit de Byzantijnse ritus: vespergezangen, Marialiederen en gezangen van Goede Vrijdag, Pasen en Pinksteren. Aanvang om 14.30. Het Bijbels Museum ligt aan de Amsterdamse Herengracht 366-368. Voor het concert komt er vijf gulden op de normale entreeprijs. Re- 1 serveren op nummer 020 6242436. Op zoek naar alledaagse spiritualiteit i leiden De psychologische achtergronden van spiritualiteit. I Daarover gaat het maandagavond in de Leidse Lokhorstkerk. Spreker is dr. Hari de Wit, schrijver en boeddhistisch leraar ver bonden aan het Shambhlia Meditatiecentrum in Oegstgeest. De Wit spreekt over de vraag of er een spiritualiteit bestaat die op het aardse, alledaagse leven is gericht in plaats van op het hoge- I re. De Lokhorstkerk staat aan de Pieterskerkstraat 1. De toegang j is gratis. De lezing begint om 20.15 uur. Ik heb jouw brood nodig oegstgeest Zondag houdt de Willibrordkerk een gezinsmis. Hier presenteren de kinderen zich die op 20 en 27 mei hun eer ste Heilige Communie gaan doen. De mis heeft als thema 'Ik heb jou(w) brood-nodig'. Er is ook een optreden van het kin derkoor. Voorgangers zijn de pastores Van Vliet en Van Aarle. Kumbh trekt 20 miljoen hindoes allahabad Naar schatting twintig miljoen hindoes hebben gis teren, op het hoogtepunt van het Maha Kumbh Mela festival, een bad genomen in de Ganges om bevrijd te worden van hun zonden. Per minuut konden er volgens de organisatoren 25000 pelgrims de rivier ingaan. Volgens astrologen is de stand van de zon, maan en sterren bijzonder gunstig voor geestelijke opwek king. Bovendien zou een bad tijdens de nieuwe maan het her stel van zieken bevorderen. Organisator Jeevesh Nandan ver wacht tussen de 20 en 25 miljoen pelgrims op het festival. Tij dens het vorige Kumbh-festival in 1989 waren dat er 15 miljoen, 'het hoogste aantal mensen op één plek die voor hetzelfde doel bijeen waren', aldus het Guinness Book of Records. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Toegelaten en beroepbaar: Drs.M.L.W. Kareis, Sibuloseweg 29, 7676 PA Westerhaar-Vrie- zenveensewijk, Mw.drs.J.A.M- .van Wijngaarden, Dorpsweg 60, 1028 BP Amsterdam-Ransdorp, Mw.drs.T.Rozema, Zeisterweg 91. 3984 NK Odijk, Mw.drs.J- .C.A. Kruithof-Looije, Anrijper- diep 2, 8032 NP Zwolle, Mw- .drs.J.Cappon-Vogel, Havikstraat 6, 3514 TP Utrecht, Drs.P.Riet- veld, Fabrieksstraat 5, 8281 BW Genemuiden, Mw.drs.H.van Dorssen, Durgerdammerdijk 78, 1026 CB Amsterdam. Toegelaten en niet beroepbaar: Mw.drs.E.A.R.F.Struikmans, Nieuwe Looiersstraat 146-2R, 1017 VG Amsterdam, Drs. H.Westerink, Oosteinde 58, 8351 HH Wapserveen, Mw.drs.H.van Brieman-Camme- raat, Grote Visserijstraat 71 A-I I, 3026 CD Rotterdam. Beroepen: te Polsbroek en Vlist, SJ. Verheij te Vianen (b.w.) Aangenomen: naar 'sHeeren- hoek-Nieuwdorp Lewedorp, C.F. Klaassen, kand. te Harder wijk. Bedankt: voor Numansdorp (b.w.), C. Stelwagen te Elspeet. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Pijnacker, J.T. Tis- sink te Nieuw Vennep en mw H.A. Smits te Vijfhuizen, die bei den dit beroep hebben aangeno men. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt: voor Meppel, A.P. Feij- en te Hattem. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Mussel, H.K. Kok te Putten. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Nieuwdorp, M. Ka rens te Werkendam. Bedankt: voor Aalst, A.J. Gunst te Benthuizen; voor Berkenwou- de, W. Visscher te Amersfoort. Nieuwe omroep weerlegt karikatuur van boeddhisten als navelstaarders Verzuiling is eigenlijk niets voor boeddhisten, want die zonderen zich niet graag van andersdenkenden af. Met de komst van een eigen omroep toont het Nederlands boeddhisme wel duidelijker zijn maatschappelijke ge zicht, vindt voorzitter Johan Niezing van de Boeddhisti sche Unie Nederland (BUN). „Boeddhisten zijn geen raar new age-groepje balkbrug anp „Soms ben je gedwongen om je identiteit zeker te stellen door eigen verenigingen op te rich ten", zegt Niezing. De BUN kreeg vorig najaar van het Com missariaat voor de Media na twee eerdere afwijzingen toch een zendmachtiging. De koe pelorganisatie van boeddhisti sche organisaties heeft daar voor de Boeddhistische Om roep Stichting (BOS) opgericht, die zondag haar eerste televisie uitzending heeft. De BUN heeft voor haar zendtijd van tien uur televisie en dertien uur radio per jaar hard moeten vechten. De toe wijzing betekent volgens Nie zing de correctie van een histo rische misser van het Commis sariaat. Dat had de hindoe-om- roep OHM destijds bij de toe kenning van een zendmachti ging opgedragen ook aandacht aan het boeddhisme te beste den. „Dat is hetzelfde als joden en rooms-katholiéken op een hoop vegen", zegt Niezing ge- ergerd. De BUN is overigens naar de bestuursrechter gestapt om meer radiozendtijd te eisen. De boeddhisten mogen dan een eigen omroep hebben, ze willen zich niet in hun zuil op sluiten, benadrukt Niezing (68), sinds drie jaar BUN-voorzitter. „We zijn in principe heel open en hebben geen missionaire neigingen." De BOS is er dan ook niet om de boeddhistische levensbeschouwing te verbrei den maar om de boeddhisten zelf meer verdieping te bieden, misverstanden over het boed dhisme uit de weg te ruimen en te laten zien welke consequen ties het boeddhisme voor het dagelijks leven van zijn beoefe naars heeft. Niezing acht het goed moge lijk dat de BUN in de toekomst gaat functioneren als officiële instantie die boeddhistische geestelijk verzorgers in gevan genissen en ziekenhuizen aan stelt. Nu al geven boeddhisten op vrijwillige basis meditatie- lessen in verschillende peniten tiaire inrichtingen. Het ministe rie van justitie heeft boeddhisti sche meditatie als vorm van geestelijke verzorging inmid dels erkend. De socioloog Niezing heeft boeddhisten ooit gekscherend rare mensen genoemd die 'al egotrippend bezig zijn hun ei gen ego af te breken'. De BUN, waarvan ongeveer dertig orga nisaties lid zijn, is volgens hem een eind op weg de karikatuur van boeddhisten als navelstaar ders te logenstraffen. Haar di- ruswuk anp Schattingen van het boeddhisten in Nederlai pen uiteen van 30.000 in half miljoen. De Boedi sche Unie Nederland i houdt het op 170.000. brek aan een voldoende steekproef blijven schattingen volgens de digen wetenschappelijk /er te funderen 'nattevingen W De BUN heeft een bi ning van het aantal pen m met 'daadwerkelijke affi sje met het boeddhisme ge an ter ondersteuning van zendtijdaanvraag bij o Commissariaat voor depk dia. De koepel van 30 o d( EN I 8£f Socioloog dr. Johan Niezing, boeddhist geworden omdat 'boeddhisten nog nooit een oorlog zijn begonnen'. FOTO ANP JACOB MELISSEN verse werkgroepen die zich met sociale thema's bezighouden, zijn 'een aanzet tot een meer maatschappelijk functioneren van het boeddhisme'. Zo zit er bijvoorbeeld iemand namens de BUN in een commissie die minister Borst van volksge zondheid adviseert over de ethische aspecten van orgaan donatie. Het lidmaatschap van de unie fungeert volgens Niezing als een soort keurmerk. Wie naar authentiek boeddhisme op zoek is, moet bij een lidorga nisatie van dë BUN zijn en niet bij 'rare, new-age-achtige club jes die niets met boeddhisme te maken hebben'. Niezing kwam zelf in de jaren vijftig met het boeddhisme in aanraking toen hij las dat het boeddhisme de enige gods dienst is die nooit een oorlog is begonnen. Het boeddhisme, dat in Nederland volgens schat tingen van de BUN 170.000 De verdienste van de Noorse filosoof Jostein Gaarder is dat hij met zijn bestseller 'De we reld van Sofie' (1994) het vak filosofie bij een grost publiek aan de man wist te brengen. Daar waar het gros van de fir losofen alleen boeken publi ceert waar de gemiddelde le zer weinig van begrijpt, was Gaarders debuutroman in 1995 het best verkochte lite raire boek ter wereld. In 'De wereld van Sofie' ver pakt hij zo'n beetje de gehele geschiedenis van filosofie in een eenvoudig verhaal over een meisje dat met levensvra gen worstelt. 'Maya' is vol gens dezelfde formule opge bouwd: een moeilijk thema uitgelegd in een simpele ro man. Het gaat over de schrij ver John Spooke wiens vrouw is overleden. Op een werkva kantie ontmoet hij de evolu tiebioloog Frank Andersen die ook gefascineerd is door de sterfelijkheid: „Elk mens draagt oeroude genen met zich mee, en toch hebben we maar zo kort te leven." Die stelling be heerst het boek. Spooke en An dersen ontmoe ten de aantrek kelijke Ana en José en van daaruit ontstaat het verhaal waarin Jostein Gaarder allerlei filosofische, theologische en natuurweten- schappelijke theorieën over de zin van het leven belicht. Uiteraard doet hij dat door zijn romanfiguren dikwijls te laten mijmeren: „Ik heb het altijd een onvoorstelbare ge dachte gevonden dat ik op een dag zomaar verdwenen kan zijn, dat ik hier deze ene keer ben en nooit meer zal te rugkeren. Daarom heb ik ge probeerd een soort van ver zoening te vinden door mij zelf in mijn korte leven in een groter verband te plaatsen. Ik tracht mezelf steeds gerust te stellen dat ik ge woon een onder deeltje ben van het grote levens avontuur, een vluchtige tip van iets veel groters en machtigers dan ikzelf." Naast dit soort overwegingen, vertelt Gaarder zijn verhaal en dat is net als in 'De wereld van Sofie' tamelijk dun. Zonder de wijsbegeerte zou het wellicht te mager zijn. Maar het boek leest door die romanvorm wel vlot. Sto rend is alleen het opsommen van de vele feiten. In een brief aan zijn vriendin geeft evolutiebioloog Andersen bij voorbeeld lesjes als deze: „Die oeroude reptielen leven in onderaardse gangen, die ze veelal met een stormvogel delen. Ze worden maximaal zeventig centimeter lang, hebben een optimale li chaamstemperatuur van op merkelijk genoeg negen gra den en kunnen wel meer dan honderd jaar oud worden." Zo lijkt Gaarder bladzijden lang.een heel aardrijkskun de- en biologieboek af te werken. Teleurstellend is ook dat de laatste 54 bladzijden van het 382 pagina's tellende boek gevuld zijn met één tot hooguit vijf zinnen per pagi na. De rest is leeg. Gaarder noemt het 'Het manifest' en er staan nadenkertjes in als: „Het kost miljarden jaren om een mens te scheppen. En het duurt maar een paar se conden om te sterven." Leuk, maar waarom het in deze vorm is gegoten, blijft een raadsel. onno van 't klooster Titel: Maya Auteur: Jostein Gaarder Uitgeverij: De Prom Houtekiet Prijs: 49,95 gulden WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Langs de westkust overwegend droog en enkele opklaringen. In het zuiden veel bewolking en vooral donderdag nog enige regen, landinwaarts ook ijzel of sneeuw. Landinwaarts meest lichte vorst, aan zee maxima rond 5 graden. Zweden: Enkele opklaringen, maar ook af en toe wat sneeuw, regen of ijzel, vooral donderdag in het noorden. Kans op mist. In het zuiden lichte dooi, in het noorden lichte vorst. Denemarken: Af en toe zon en kans op een enkele bui. In de nacht en ochtend kans op mist. Middagtemperatuur ongeveer 3 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Wisselvallig met van tijd tot tijd enke le buien en eerst nog tamelijk veel wind. Middagtemperatuur tussen 6 en 9 graden, vrijdag wat lager. België en Luxemburg: Af en toe zon en een enkele bui. Maxi ma tussen 6 en 9 graden, vrijdag wat lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe wat zon, ook van tijd tot tijd enkele buien, vrijdag in de hogere de len van de Vogezen met sneeuw. Maxima in het laagland rond 9, vrijdag ongeveer 7 graden. Zuid-Frankrijk: Vrijdag in het zuidoosten enige tijd zon. Verder perioden met regen, in de bergen sneeuwgrens dalend van 1700 naar 1100 meter. Verder vooral vrij dag veel wind en langs de Atlantische kust kans op storm. Maxima 9 tot 14 graden. Spanje: Perioden met regen en veel wind, in het noordwesten vrijdag kans op storm. Op de hoogvlakte donderdag mogelijk sneeuw. Maxima tussen 6 en 13 graden. Aan de Costa's in het zui den en oosten meer zon bij maxima van 16 tot 21 graden. Portugal: Wisselvallig weer met vooral in het zuiden soms wat zon, maar zeker in het westen en noorden ook geregeld buien en vooral aan zee veel wind. Maxima aan zee van 11 graden bij Porto tot 16 in de Algarve. Mailorca, Ibiza, Menorca: Donderdag wolkenvelden en eerst kans op een bui. Vrijdag perioden met zon en tot de avond droog. Veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 16 gra den. Marokko: Donderdag wolkenvelden en vooral in het noorden enige regen. Vrijdag wat meer zon en vrijwel overal droog. Maxima langs de kust van 16 graden in het noorden tot 21 in het zuiden. Tunesië: Donderdag nog droog, zonnige perio den en warm met maxima van onge veer 23 graden. Vrijdag wolkenvelden, vooral in het noorden kans op een bui en beduidend frisser. Madeira: Geregeld zon en vooral in de bergen mogelijk een bui. Vrijdag droog, maar ook meer wolkenvelden. Middagtem peratuur ongeveer 18 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordkant van de eilanden wolkenvelden, maar vrijwel droog. Aan de zuidkant van de eilanden veel zon. Maxima tussen 19 en 23 graden. Duitsland: Overwegend droog en wat zon, maar lokaal ook mist. Later op de donder dag en ook vrijdag in het zuiden en oosten regen, vrijdag in de heuvels kans op sneeuw. Donderdag maxima tussen 4 en 9 graden, vrijdag minder zacht. Oostenrijk: Overwegend veel bewolking en perio den met regen. Sneeuwgrens rond de 1700 meter, vrijdag vanuit het westen dalend tot 1200 meter. Maxima in de dalen ongeveer 5 graden. Zwitserland: Overwegend veel bewolking en perio den met regen. Sneeuwgrens eerst rond 1700 meter, vrijdag dalend tot 1100 meter. Maxima in de dalen tus sen 5 en 9 graden, vrijdag wat lager. Tsjechië en Slowakije: Overwegend veel bewolking en perio den met regen, eerst mogelijk ook ijzel. Maxima oplopend tot circa 6 gra den. Hongarije: Mèest bewolkt en perioden met regen, eerst ook een kleine kans op ijzel. Maxima oplopend tot circa 6 graden. Italië: In het noorden perioden met regen, sneeuwgrens dalend van 1800 tot 1100 meter. Maxima in de dalen 3 tot 8 graden. In het midden zuiden eerst zon, maar vanuit het noorden enkele buien. Maxima tussen 16 en 20 gra den, vrijdag iets frisser Corsica en Sardinië: Donderdag half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Vrijdag wat meer zon en waarschijnlijk droog. Middagtem peratuur eerst 17, vrijdag 13 graden. Griekenland en Kreta: Droog en af en toe zon, maar vrijdag later op de dag in het noordwesten toenemende bewolking en kans op re gen. Maxima van 11 graden in het noorden tot 16 in het zuidwesten. Malta: Perioden met zon, vrijdagavond kans op een bui. Middagtemperatuur rond 19 graden. Turkije en Cyprus: Droog en flinke perioden met zon, maar donderdag op Cyprus en in Zuid- oost-Turkije nog kans op een bui. Maxima rond 15 graden, bij de Dar- danellen circa 10. VRIJDAG 26 JANUARI 2001 Zon- en maanstanden Zon op 08.29 Zon onder 17.15 Maan op 09.42 Maan onderl9.12 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.05 17.11 4.38 16.44 Laag 00.35* 12.55 00.16 12.36 Weerrapporten 25/01, 07.00 uur: station weer wind temp eersl max min mm Amsterdam zwaar bew z4 il 4 7.2 De Bilt regen z3 11 3 2.7 Deelen 10 7 10.0 Eelde zwaar bew z3 10 3 4.5 Eindhoven zwaar bew. z4 10 3 23 Den Helder zwaar bew. z4 8 4 6.4 Rotterdam zwaar bew. z4 10 5 6.0 Twente zwaar bew z3 13 3 4.6 Vlissingen half bew. z5 9 5 6.1 Maastricht half bew. z3 12 4 3.3 Aberdeen licht bew z4 8 2 17.4 Athene zwaar bew. no 3 10 0.1 Barcelona zwaar bew. w2 9 0.0 Berlijn half bew z2 4 3 3.0 Boedapest regen o2 1 0 4.6 Bordeaux zwaar bew. z3 10 8 23.6 Brussel zwaar bew. z3. 12 5 2.7 Cyprus zwaar bew nl 16 7 2.6 Dublin licht bew. z3 2 4.0 Frankfurt zwaar bew. no 1 9 2 7.8 Genève w.s.0 1 3.0 Helsinki sneeuw z3 -2 •4 0.3 Innsbruck zwaar bew wl 12 3 0.0 Istanbul licht bew n3 9 2 0.0 Klagenfurt zwaarbew ver 1 2 0 00 Kopenhagen licht bew. ver. 2 5 0 76 Las Palmas onbewolkt n3 17 0.0 Lissabon licht bew zw3 9 9.1 Locarno zwaar bew. no 1 0 6.3 Londen licht bew z2 10 5 27.0 Luxemburg zwaar bew. zl 9 2 21.0 Madrid half bew. w4 12 5 10.0 Malaga zwaar bew. w2 20 13 0.0 Mailorca zwaar bew. zw2 17 13 0.0 Malta onbewolkt zol 19 10 0.0 Moskou zwaar bew. w.s.0 -15 0.0 München licht bew. zl 7 3 0.1 Nice zwaar bew. no 3 12 9 26 0 Oslo zwaar bew. z3 2 2 190 Parijs zwaar bew. z3 8 7 196 Praag licht bew. z3 1 -1 0.6 Rome half bew. o2 13 0.0 Split zwaar bew o3 13 0.0 Stockholm zwaar bew z4 1 0.0 eA bewolkt onweer W warmtefront fff* regen sneeuw V koufront opklaringen <Éites> hagel L lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur <nnn luchtdruk in ipoo hect0 pasca| Warschau regen z4 1 -1 0.0 New Orleans onbewolkt w2 11 1 0.0 V/enen zwaar bew zo3 2 1 0.0 New York zwaarbew w.s.0 6 0 0.0 Zünch half bew. w.s.0 1 0.2 Tel Aviv zwaar bew. TH 2 11 8.7 Bangkok half bew zw2 .34 25 0.0 Tokyo zwaar bew. n2 9 2 0.0 Buenos Aires half bew zo 2 33 21 0.0 Toronto zwaar bew. n5 0 -5 0.0 Casablanca regen wl 19 13 00 Tunis half bew. z2 22 10 0.0 Johannesburg zwaar bew. no 4 15 00 Vancouver regen o3 7 2 0.0 Los Angeles licht bew nw2 13 11 00 aanhangers heeft, sluit volgens Niezing aan bij de behoefte aan verdieping van de hedendaagse mens die een 'intuïtief wan trouwen' tegen gesloten denk systemen voelt. Het humanis me is voor velen van hen te kil en te rationeel, denkt Niezing, die na de oorlog het Humanis tisch Verbond heeft helpen op richten. „Buitenkerkelijken die meer warmte zoeken, komen vaak bij het boeddhisme te recht." saties schat haar eigen r01! hang op 80.000, de acht van niet-aangesloten grp ringen op 40.000 en het niet-georganiseerde dhisten op 49.000. 169.000. Met immigrant 'tv boeddhistische (240.000) en verwante N mingen (100.000) erbij r. teld, zou de doelgroep door de BUN opgericl roep een half miljoen m stoi omvatten. Statisticus J. van van de Vrije Universit Amsterdam kan niets over de betrouwbaarhe 'tei de laatste schatting v;fen BUN. „Daar zit veel nat va: gerwerk achter, zolan] 'er schatting niet op grote r J proeven is gebaseerd.' gen steekproeven van h d zijn niet groot genot cht harde uitspraken te doe tari< rottenburg/tobingen dpa/epd De Duitse bisschop Walter Kas- per heeft deze week gepleit voor hervorming van de Curie, het bestuursapparaat van de paus. „Het ontbreekt in de Cu rie aan informatievoorziening en coördinatie", zei Kasper, die op 21 februari door paus Jo hannes Paulus II tot kardinaal wordt benoemd. Kasper (67), die als secretaris van de pauselijke raad voor de bevordering van de christen eenheid zelf deel uitmaakt van de Curie, hekelde de a ring in de Kerk. De cont van de macht bij het weet hij deels aan de ch tische persoonlijkheid U3L.HC jjciawumijftjiciu paus. Het hart van de ke 0 in de bisdommen, bi Kasper. Bisdommen slechts onderafdelingen wereldkerk. Kasper uitte ook ki r het Vaticaanse docun minus Iesus. Die stelt RK-Kerk de enige ware en dat de protestantse geen kerken zijn. BH fu: Bigt voi hal lem het eeee ge ge roe] f N breda gpd Bisschop Muskens van Breda heeft 'vrede' gesloten met het Vaticaan. Dat meldt de KRO die de bisschop gisteren in Rome heeft gesproken. Daar ontmoet te Muskens onder anderen kar dinaal Re, het hoofd van de bis schoppen. Aanleiding voor het bezoek vormde het recente verbod van Rome op de synode die Mus kens in Breda wilde houden. De bisschop zegt in KRO's Ontbijt TV van vandaag dat 'in alle openheid is gesproken over het bezinningsproces'. De volgens hem geklaard. „Rome is bang schudding. Bang dat niet in de hand kunni den. Ik dacht dat we zouden kunnen, maai een verschil van taxeren 0j de bisschop. Muskens heeft met nalen afgesproken dat een synode mag houdt dat deze formeel niet heten, zoals de bisscho plan was. Muskens is ning dat hij geen gezich heeft geleden door de al fam op sna [en e e rai imili lest rijge steei et ei gez •me iu s ,Mar Bar is h vcbt L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071 -5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/mI vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J, Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) PUBLIC RELATIONS W.H.C.M. Steverink 071-5356 356 REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl 8.30 tom TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 53173 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTEI Maandag t/m vrijdag van $.30 to 071-5143 545 ^ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging1 het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1, betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (I worden verzonden geldt een toeslag e[ aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CAS! Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of een leeshandicap hebben), is een saffi van het regionale nieuws uirhet Dagblad op geluidscassette bt informatie 0486-4 (Centrum voor Gesproken Lectui ander i0I ■esch Se Auteursrechten voorbehot) Dagbladuitgeverij Dami r< 10 j Po aal tie Le iraktij len H andei beeld gevol "+iisd. arstra ovent af. Si [bi s de e tnge traat, SEifeldei si ma h he minj vcom ge NE op de IU' angsti z i K E N H U I Z ONGEVALLENDIE NST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonder feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. reek- eeers eensl in spr Plus in en n. Pos :olleg; me w( f Iraat. ien hu nerika •practi opleid in En emark

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14