.eiden Regio 'Links' spreekt regio bestraffend toe Vertraging dankzij mysterieuze teletekstpagina Een huwelijksceremonie van een dag in de Lodewijkskerk eiden krijgt Pilgrim formatie Centrum Resten Vrouwekerk mogen afgebroken lERDAC 25 JANUARI 2001 13 igens beroofd in Groenesteeg Twee jongens uit Leiden van veertien en vijftien jaar isteravond rond negen uur in de Groenesteeg beroofd. Zij en daar aangesproken door twee onbekenden van rond de tig jaar die de jongens om sigaretten en een vuurtje vroe- foen de twee knapen zeiden dat ze geen rookwaar hadden, en ze van hun geld en een walkman beroofd. i FM verdwijnt van regionale radio V Radiozender Sun FM verdwijnt per 1 april van de kabel regio Leiden en de Duin- en Bollenstreek om plaats te ma- voor Fresh FM. Kabelexploitant Casema volgt daarmee het s op van de regionale programmaraden Leiden en omstre- n Bollenstreek. De raden adviseren Casema over de sa- telling van het basispakket van 25 radio- en 15 televisie- irs. Dat pakket moet zo veelzijdig mogelijk zijn. Enige tijd en werd een plek in het basispakket ingeruimd voor een nale commerciële zender. Maar volgens de progfammara- leeft Sun FM zich niet als zodanig kunnen bewijzen. Fresh rijgt nu een jaar de tijd om dat wel voor elkaar te krijgen, ce Culture Europe, de enige Franse zender, Country FM, w Classic Rock en Business Nieuws Radio geven het ra- akket elk op hun eigen manier wel een meerwaarde en en daarom gehandhaafd. brmatieavond Vrije School De Rudolf Steiner School houdt op 31 januari en 14 fe- i twee informatieavonden over het Vrije Schoolonderwijs, ris de eerste avond staat het reken- en taalonderwijs in de j drie klassen centraal. Op de tweede bijeenkomst wordt reent gelegd op rekenen en taal in de klassen 4 tot en met op de vaklessen, zoals euritmie, gymnastiek, handenar- Engels en Frans. De bijeenkomsten beginnen om 20.15 het schoolgebouw aan de César Franckstraat. Op 3 febru- mnen daarnaast geïnteresseerden een kijkje nemen in de •rklassen en de lagere schoolklassen, van 10.00 tot 13.00 Meeste statenleden mild over samenwerking Leiden en Bollenstreek De Leidse regio en de Bollenstreek is een algehele pro vinciale afstraffing voor hun slechte onderlinge samen werking bespaard gebleven. Alleen de PvdA en Groen- Links lieten gisteren in de statencommissie West hun ongenoegen blijken over de troebele verhoudingen. Nieuwe afspraken over meer samenwerking zijn voorna melijk uit nood geboren, meent de PvdA. ken, verkeer en milieu moeten de regio's tot betere afspraken komen. Voorzitter van een stuurgroep die ervoor moet zorgen dat dat ook gebeurt, wordt de gedeputeerde die ver antwoordelijk is voor het ge bied, Groenlinkser Vissers. Alle partijen stemden in met de ambities die zijn verwoord in een eerste notitie over het onderwerp. Sommige statenle den noemden die ambities vrij robbert minkhorst De leden van Provinciale Staten van Zuid-Holland bespraken woensdagmiddag in de Leidse raadzaal de afspraken tussen de samenwerkingsorganen in bei de regio's en de provincie over hun toekomstige samenwer king. Die moet flink worden uitgebreid. Over de toekomst op terreinen als wonen, wer hoog. Iedereen zag de voorde len van nieuwe afspraken wel in; die leiden tot betere samen werking en prettigere verhou dingen. Logisch zijn de plannen ook: beide regio's vertonen 'een sterke samenhang'. Burgemeester Postma sprak in tijdens de vergadering. Hij deed dat namens het Samen werkingsorgaan Leidse regio (SLR) én namens de evenknie uit de Duin- en Bollenstreek (SDB). Want, zo zei hij, „gezien de goede samenwerking tussen het SLR en het SDB mag ik me de namens mijn collega-voor zitter het woord voeren." Beide regio's staat de komen de jaren het nodige te wachten, maakte Postma duidelijk; mo gelijke herindelingen, woning bouw (vliegkamp Valkenburg en 'Bollenstad') en de aanleg van de sneltramlijn tussen Gou da en de kust. Dan zijn 'een duidelijk programma en een duidelijke visie' onontbeerlijk. Ook het bedrijfsleven en de Leidse universiteit vragen daar om, zei Postma, want dan kun nen zij daar hun toekomstplan nen weer op afstemmen. Dat gemeenten in het hoofd stuk over niet-vrijblijvende sa menwerking een veto behou den, vond de Leidse burge meester niet zo bezwaarlijk en bovéndien wel begrijpelijk. „Een gemeenteraad geeft nooit een blanco cheque af." Dat baart PvdA, GroenLinks en D66 juist zorgen. „Als het er werke lijk op aan komt, kunnen 'ge meenten zich terugtrekken merkte democraat Weber op. Coalitiepartijen PvdA en GroenLinks hadden meer be zwaren. Kuijper, ook raadslid voor de PvdA in Noordwijker- hout, zei: „Ik krijg een déja-vu- gevoel. Begin jaren '90 waren de regio's ook heel hard bezig een verbintenis aan te gaan en toen het niet meer hoefde van het rijk, was het ook onmiddel lijk afgelopen. Nu gebeurt het weer onder dwang. Het is meer een defensieve houding. Het is dat het moet, anders doen we het niet. De burgemeester maakte ook net duidelijk: we gaan samenwerken, omdat an ders anderen onze agenda's gaan bepalen." Ouwehand van GroenLinks vulde aan: „Dreigingen van buitenaf zetten de regio onder verdere druk. Zeer nauwe sa menwerking is erg gewenst." Wel zullen de bestuurders uit Leiden en omgeving en uit de Bollenstreek hun onderlinge twisten moeten bijleggen. Ou wehand heeft genoeg van de akkefietjes van de afgelopen maanden. „Het leek wel een pingpongspel. Als dat de basis moet zijn voor uitgebreidere sa menwerking; alle gemeenten moeten zich tot het uiterste in spannen om hier een succes van te maken." WD'er Volmuller verweet de PvdA doemdenken. De libera len noemden het Pact van Tey- lingen als een goed voorbeeld van geslaagde samenwerking. Overigens is de Leidse regio niet een van de ondertekenaars van dat pact. „Het lijkt wel alsof de PvdA hier helemaal niet in gelooft", zei Volmuller. Kuijper antwoordde dat de WD doem denken verwart met 'historisch besef. Leiden even het decor van 'The Hermit of Amsterdam eric-jan berendsen «et de gemiddelde Leide- iou eigenlijk over de Pil- Fathers? Volgens wethou- tchtold (Cultuur) niet zo )aarom wordt er binnen liet gemeentearchief aan lisotkade in een aparte permanent aandacht d aan de geloofsvluchte- Met stukken, brieven en in vitrines maar ook met ^trtuele wandeling door de ■edenis van de Pilgrim ^s. Daarnaast is het cen- ledoeld om aan de toene- vraag uit vooral de Ver- Staten te voldoen om in- lie over de voorvaderen en deel van de huidige kaanse bevolking, de presentatie van de in vanochtend bleek dat andelijks al zo'n 5000 be- aan de website van het worden gebracht. Voor potste deel zijn die bezoe- fkomstig uit Amerika, het raar de Pilgrim Fathers in de eeuw hun toevlucht omdat zij vreesden 'verhollandsing' van inderen. Reden temeer Pechtold voor een goe- ektronische informatie- voorziening. „Te pas en te on pas is er rond de Pilgrim Fathers negatieve publiciteit voor Leiden. Als er gesproken werd over de sloop van de muurresten op het Vrouwen kerkplein werd ik al door de nieuwe media uit Amerika be naderd. Met deze website to nen wij alle informatie en moe ten de bezoekers zelf maar be palen of de muurresten van de Waalse Kerk zijn, waar ooit Pil grim Fathers zijn getrouwd of dat het inderdaad Amerikaans erfgoed is." Op de website zijn ook Leidse gebouwen te zien waar de Pil grim Fathers ooit hebben ge leefd en gewerkt en kan door het intikken van trefwoorden stamboomonderzoek worden gedaan. En mochten Amerika nen dan nog dieper in de ge schiedenis van hun voorvade ren willen duiken, dan heeft het gemeentearchief voldoende bronnenmateriaal en is de stu diezaal beschikbaar. Omdat exposeren geen core business is van het archief, is er voor de tentoonstellings- en computerruimte een aparte in gang aan de Vliet. Het Pilgrim Informatie Centrum wordt ko mende zomer geopend. ellen klapwijk Even waren een paar grote namen vluchtig in Leiden, verstopt in de Sint Lodewijkskerk van pastoor Vreeburg voor een huwelijksceremonie die een dag duurde. De filmploeg van 'The Her mit of Amsterdam' bezette gisteren de omgeving van de kerk aan de Steenschuur om in alle rust de zonrijke sfeer van Los Angeles te kunnen creë ren. „We kunnen dat in Leiden doen, omdat ka tholieke kerken universeel zijn. Waarom niet in Amsterdam? Ze zullen daar wel geen mooie ker ken hebben", zegt pr-man Quinn Donoghue la chend. De feelgood-movie, een Nederlandse produc tie, wordt geregisseerd door Rudolf van den Berg en bevolkt door namen als Burt Reynolds, Car men Chaplin, Julie Christie en Kim van Kooten. Het verhaal kent twee romances, maar draait uit eindelijk om een kluizenaar (Burt Reynolds) die zich begraaft in zijn boekenwinkeltje in Amster dam. Wie om het hoekje kijkt bij de opnamen leert dat het maken van een film veel geduld en einde loze herhaling eist. De scène die gisteren werd opgenomen, betreft de huwelijksvoltrekking tus sen de vader van Aïsha (Carmen Chaplin) en een jonge vrouw, waar dochterlief - letterlijk - luid keels tegen protesteert. In korte tijd klinkt drie maal een galmend en langgerekt 'no'. De bruid, die dwaas boven haar bruidegom .uittorent, kijkt een zelfde aantal keer verschrikt om. Het huwe lijk is voor de dochter uiteindelijk de reden om van Los Angeles naar Amsterdam te vertrekken. Donoghue is zeer tevreden. „We zijn heel goed op schema en binnen het budget. Hierna bivak keren we vier weken in de studio's van Aalsmeer, waar we de scènes in de boekenwrinkel opne men. In april gaan we dan naar Marokko." Rond juni is de film afgerond, maar het zal nog tot het najaar duren voor The Hermit of Amsterdam' in de Nederlandse bioscopen te zien is. itie is leuk en de voorpret nog leuker. Maar dat ging ip voor Leidenaar Wim Juivenbode en zijn vrouw Marie. Zij vertrokken za- g 6 januari om eens lekker in luieren op Gran Cana- le heenreis verliep echter Ie nodige hindernissen, ag 5 januari kijkt Van Dui- ode 's avonds nog even NOS Teletekst. Op pagina laat achter zijn vlucht- mer een verwijzing naar a 762. Op die pagina leest ^Duivenbode: Vlucht MP aar Las Palmas schema- .15 uur van zaterdag 6 ja- 'zal vertrekken om 10.45 De passagiers wordt ver uiterlijk om 9.45 uur op ihol aanwezig te zijn om checken. BronaAmster- \irport Schiphol, staat aan die pagina, luivenbode en zijn vrouw n dus niet in het holst nacht naar Schiphol, ten van hun slaap en om 6.00 uur op. Nog even kijken naar teletekst maar wegens signaalstoringen is er geen informatie. Pagina 762 laat weten dat er een 0800- nummer kan worden gebeld voor inlichtingen maar dit nummer blijkt niet in gebruik, zo meldt de computer. Even la ter verschijnt er op de pagina een ander nummer (één gul den per minuut) maar dat nummer is steeds in gesprek. Op naar Schiphol dan maar, waar Van Duivenbode en zijn vrouw op zaterdag 6 januari ruim op tijd om 7.50 uur arri veren. Tot hun stomme verba zing blijkt Martinair-vlucht MP 475 met twee minuten vertra ging om 6.17 uur te zijn ver trokken! Bij de balie van het reisbureau waar de tickets waren gekocht, hulden alle medewerksters zich in stilzwijgen. Ook Martinair wees alle schuld van de hand. „Nee hoor mijnheer, teletekst geeft de informatie door en daar staan wij buiten." Twee andere passagiers van dezelfde De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Pablo Cabenda en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 439 vlucht die ook zo 'dom' waren geweest om naar teletekst te kijken, kregen hetzelfde ant woord. Uiteindelijk konden de Van Duivenbodes toch naar Gran Canaria. Na 633,50 gul den te hebben betaald voor twee enkele reizen Amster dam-Las Palmas vliegen ze 's middags om 14.20 uur met een andere luchtvaartmaatschap pij, Transavia, naar hun zonbe- stemming. De vakantie was heerlijk. Terug in Nederland laat Van Duivenbode het er echter niet bij zitten. Hij heeft inmiddels brieven geschreven naar Mar tinair, de NOS en Luchthaven Schiphol waarin hij om uitleg en teruggave van de 633,50 gul den vraagt. Volgens goed Ne derlands gebruik is het zwarte pieten tussen de drie betrok ken partijen nu in volle gang. IVÏartinair begrijpt niet waar de foutieve informatie over de vertrektijd vandaan komt, Schiphol ook niet en NOS Tele tekst ontkent in alle toonaar den dat iemand daar heeft zit ten slapen. „Want de teletekst pagina's met vertrek- en aan komsttijden en vertragingen worden rechtstreeks op Schip hol gemaakt." Dat wordt bevestigd door een woordvoerder van de luchtha ven. „Pagina 757 tot en met 761 worden automatisch ver anderd als bij ons de computer wordt veranderd. Op die pagi na's staan ook geen vertragin gen. Daar hebben we pagina 762 voor, maar de informatie daarvoor krijgen \vij van de luchtvaartmaatschappij. Dat moet ook in dit specifieke geval zijn gebeurd. Het is overigens wel zo dat wij adviseren het op het ticket aangegeven tijdstip aan te houden waarop passa giers op Schiphol moeten zijn. Oók als er op pagina 762 een vertraging wordt aangegeven. Vertragingen kunnen achteraf LUCHTHAVEN Vluchi M naar New si'licmai i Jil 1 s illl uur, «al lilt Cl-1 itfKK Ui»»4. jiacsaoi ers t.'i'rrif- i ei iiu ht liiterlV.U, iim uur Uji Ci fi I i»hi» l aanwet lu ie t 1 jjii urn In te i-hci-l. en bf'tini rtmBtèrlf ma t- ér ilam AlrpQrt Bchïphoi nleuwa linies hjmrtMl emva Op pagina 762 van NOS Teletekst worden vertragingen op Schiphól aangegeven. De informatie blijkt niet altijd juist. foto hielco kuipers namelijk meevallen. Een repa ratie kan sneller klaar zijn dan gepland, er kan een extra vlieg tuig worden ingezet of een vliegtuig kan alsnog eerder ver trekken dan verwacht." Woordvoerder Udo Buijs van Martinair spreekt van een mys terieuze zaak. „Het is al eens eerder gebeurd maar het mag natuurlijk niet voorkomen. Martinair voert de gegevens in in het Central Information Sys tem van Schiphol. En Schiphol is het doorgeefluik naar tele tekst. Pagina 762 wordt alleen gevuld als wij dat noodzakelijk achten. In dit geval is die infor matie daar op raadselachtige wijze gekomen. De oorzaak is hoogstwaarschijnlijk een tech nisch probleem. Wij zijn daar over in de slag met de luchtha ven." Volgens Buijs hadden Van Dui venbode en zijn vrouw zater dag 6 januari op Schiphol cou- lanter moeten worden behan deld. „Zij hadden die middag zonder bijbetaling met Transa via moeten kunnen vliegen. Dat had onderling tussen beide luchtvaartmaatschappijen moeten worden geregeld." Of de Van Duivenbodes hun geld terugkrijgen of anderszins schadeloos worden gesteld, weet Buijs echter nog niet. „Martinair heeft een technisch probleem met Schiphol en de oorzaak daarvan wordt mo menteel onderzocht. Pas als de oorzaak bekend is, kunnen we verder kijken hoe deze kwestie wordt afgehandeld." Volgens het Algemeen Neder lands Verbond van Reisonder nemingen (ANVR) moet nor maal gesproken inderdaad de tijd die op een ticket staat aan gegeven, worden aangehou den. „Maar dit specifieke geval is wel heel erg vreemd. Mijn heer moet terug naar zijn reis bureau waar nog maar eens goed moet worden gekeken naar de reis- en boekingsvoor- waarden. Dan kan er alsnog door het reisbureau een proce dure worden begonnen tegen de luchtvaartmaatschappij." eric-jan berendsen Ook Raad van State geeft gemeente gelijk een rotte kies geweest", zei de advocaat van de gemeente op 7 november. De Raad van State verklaarde het Pilgrim Museum op proce durele grond niet-ontvankelijk. De rechtbank had dat -eerder ook gedaan. De twee andere bezwaarmakers, Kloeg en de stichting Arent van 's Gravesan- dè verweten de gemeente dat zij onzorgvuldig te werk is ge gaan, maar daarvan is bij de Raad van State niets gebleken. „Ingewonnen adviezen zijn weliswaar summier, maar niet ondeugdelijk gemotiveerd." Leiden handelt ook niet in strijd met de Monumentenwet als het de resten uit 'stedenbouwkun dige overwegingen' (een mooi er plein) sloopt. „Evenmin'is het relevant of de minister van cultuur een machtiging verleent, hetgeen vereist is wanneer wijzigingen worden aangebracht aan mo numenten waarvoor rijkssubsi die is verleend. Indien sprake zou zijn van een overtreding, kan dat slechts leiden tot terug vordering van de subsidie. Met de uitspraak van de Raad van State kan het verzet tegen sloop alleen buiten de rechts zaal doorgaan. Museum-direc teur Bangs zoekt al geruime tijd op internet naar medestanders. Ahold heeft gedreigd zich terug te trekken als financier uit het Aalmarkt-project als de ge meente 'Pelgrimsmonumenten' afbreekt. Dat gebeurde nadat Amerikanen het concern had den bestookt met brieven en e- mailtjes. De Leidse historicus Piet de Baar heeft verklaard dat de Vrouwekerk geen monu ment is voor de Engelse, maar voor de Waalse geloofsvluchte- lingen. robbert minkhorst Met de sloopvergunning van de muurresten van de Vrouwekerk in Leiden is niets mis. Dat heeft de Raad van.State bepaald. Lei den mag de ruïne gewoon af breken. De stichting Arent van 's Gra- vesande, omwonende J. Kloeg en het Leiden American Pilgrim Museum vochten op 7 novem ber de sloopvergunning aan die Leiden zichzelf in 1995 had ver schaft. Het was het hoger beroep te gen een uitspraak van de be stuursrechter uit 1999. Die had de bezwaarmakers al in het on gelijk gesteld. De drie tegenstanders van sloop betoogden voor de Raad van State dat de gemeente zich niet bekommert om de muur resten, die van groot historisch belang zijn. Hoewel niet veel meer van de kerk over is, geldt die nog steeds als een Rijksmonument. Jeremy Bangs van het Pilgrim Museum beweert dat de Ameri kaanse voorvaderen, Engelse geloofsvluchtelingen, er kerkten voordat zij aan boord stapten van de Mayflower. Volgens de advocaat van Kloeg handelt de gemeente in strijd met de Mo numentenwet als ze de over blijfselen afbreekt. In wezen ontkent Leiden ook .niet dat het weinig geeft om de muurresten. De ruïne verloe dert. wordt gebruikt als urinoir, hondenuitlaatstrook en gezien als een podium voor graffiti spuiters. Het plein is niet ge worden wat de gemeente ervan had verwacht. „Er was de hoop op een bruisend plein, en de Vrouwekerk is daar alleen maar

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13