Gedroogde peulvmchten uit de gratie Smaak Australië sterk in opkomst als wijnland Restaurantgids onder koksvuur fo DONDERDAG 25 JANUARI 2001 REDACTIE: RIEN POLDERMAN 023-5| Buiten de deur eten wordt steeds belangrijker, en daar mee ook de invloed van res taurantgidsen. Voor het eerst is er oorlog tussen koks en een redactie. Het blad Lekker is de boosdoener. Revolutie in eetland: de koks zijn in opstand. Wat in dit land in de culinaire geschie denis nog niet vertoond is, gebeurt nu. De professionele kokers en restaurateurs zijn het beu om geslachtofferd te worden op het altaar van de journalistiek. Of beter ge zegd, op het altaar van het blad Lekker, de een keer per jaar verschijnende gids die de 700 'beste restaurants van Nederland' pretendeert aan te wijzen. Initiatiefnemer is Jon Sister mans, eigenaar van De Ma- riënhof in Amersfoort, een etablissement dat gewoonlijk tot de top van het land wordt gerekend. Dat werd het ook door Lekker, maar De Ma- riënhof duikelde in één jaar van de 13e naar de 100ste plaats in de rangorde, 'En u mag van ons aannemen dat minimaal twee rapporteurs dat nog te veel eer vinden', aldus Lekker. De beschrijving van de Ma- riënhof is een doffe klaag zang, in de vorm van een brief. Een voorbeeld: 'Nog er ger is dat uw cheffin (de 35- jarige Mandy de Jong) soms een pijnlijke voorkeur voor Allerhande-receptuur aan de dag legt. In een viergangen menu bleek de haas van tra- bantkwaliteit en de tempura van kreeft een bedonderd stukje, gefrituurd op het ni veau van zmlk-onderwijs...' Ook tal van andere restau rants krijgen er in de gids flink van langs, maar kop van jut Sistermans voelde zich dermate aangesproken dat hij een stichting oprichtte, 'Lekker Beest', die tot doel heeft de collega's ervan te weerhouden in Lekker te ad verteren. De oproep leidde tot een vloed aan steunbetui gingen. Restaurantbesprekingen zijn populair bij restaurantbezoe kers. In kranten en tijdschrif ten worden ze met graagte gelezen, vooral als het over een bedrijf gaat dat je kent. Dat leidt tot vermaak, maar vaak ook tot verontwaardi ging. Gasten schrijven daar om nogal eens boze brieven. De echte slachtoffers echter zelden. ,,In de vijftien jaar dat ik mijn kritieken publiceer, heb ik in totaal niet meer dan tien re acties van restaurateurs ge had", zegt Johannes van Dam, die onder andere schrijft voor Het Parool en voor Elseviers Magazine. Meestal houdt men het dus blijkbaar bij het oude adagi um 'als je geschoren wordt, moet je stil blijven zitten'. Kees Loogman, sinds 1 de cember van het vorig jaar hoofdredacteur van Lekker, gaat in op de stormachtige erfenis die hij heeft gekregen. „Misschien is er in de laatste editie te veel op de man ge speeld. We gaan in ieder ge val de woordkeuze wat aan passen. Maar we blijven even kritisch. Kijk, iedere keer als een restaurant kritiek krijgt, horen we dat er zo geploe terd wordt door hardwerken de mensen. Dat je aan hun inkomen komt. Maar de res taurants die we prijzen, en die door ons dan dus een omzetstijging zouden krijgen, hoor je niet. De heer Sister mans heeft jarenlang zeer positief in ons blad gestaan." Sistermans houdt het erop dat Lekker slecht in elkaar wordt gezet en dat de rappor teurs niet competent zijn. Lekker meldt zelf dat het om ongeveer 45 personen gaat, 'ex-koks, culinair journalisten en mensen uit het bedrijfsle ven', die ieder gemiddeld zestien restaurants bezoeken. Anoniem. Dat gebeurt één keer per jaar, tenzij uit brie ven van lezers, eigen bevin dingen of ander nieuws blijkt dat er iets aan de hand is, ten goede of ten kwade. De rap porteurs zijn vrijwilligers, die per restaurantbezoek 250 gulden declareren. Gezien het prijsniveau van de be sproken bedrijven moet daar bijna altijd (flink) op toege legd worden. Sinds de commotie rond Lek ker begonnen is, hoor je geen kritiek meer op de gids der gidsen, die van Michelin. Binnenkort verschijnt de edi tie Benelux weer. Michelin is de enige organisatie die in specteurs in volledige dienst heeft en alle kosten vergoedt. Om inspecteur te worden dien je hotelschool te heb ben, plus meerdere jaren er varing in het restaurantvak. Intensief overleg en samen op stap gaan met andere in specteurs, ook in het buiten land, moet leiden tot een uniforme beoordeling. Zo'n geldverslindende aanpak kan geen enkele concurrent in Nederland zich veroorloven. „Wij maken dan ook duide lijk dat onze beoordelingen subjectief zijn", vertelt Ga- briëlle Stein van lens Inde pendent Index, een onlangs voor de tweede keer uitgege ven restaurantgids voor Am sterdam. Rotterdam is inmid dels voor het eerst versche nen, en er zijn plannen voor andere grote steden. „We zet ten alle echte kritiek tussen aanhalingstekens, ten teken dat het zo door onze rappor teurs of briefschrijvers ge zegd is." lens roept in de gids en op hun website op rapporteur te worden. Iedereen die vijf proefformulieren invult, krijgt de volgende editie gra tis. Dat is nodig ook, want in de gids van 2001 zijn zeer veel beschrijvingen letterlijk hetzelfde als in die van 2000. De Culi-Gids van Elle en Elle Eten en de Quote Eetgids zijn beide afkomstig uit de kanto ren van Quote Media, maar komen onafhankelijk van el kaar tot stand. „Onze rappor teurs? Dat zijn wij zelf', zegt Lotje Deelman van Elle Eten. „Plus andere mensen van het bedrijf, in wiens oordeel we vertrouwen hebben." Bianca Daniëls van Quote vertelt eenzelfde systeem te hante ren, maar hier doen brief schrijvers ook mee, en er staat in de gids een oproep om proever te worden. De meeste restaurantgidsen, inclusief Lekker, komen dus tot stand op basis van de er varingen van 'amateurs'. Maar die amateurs zijn wel gewone klanten of, zoals dat in de horeca heet, gasten. Dat zij opschrijven wat ze mee maken is precies waar het om gaat. Wat is er dan mis met dat ongeschoolde oordeel ten aanzien van restaurants? Blijkbaar is het allemaal niet zo erg, totdat de invloed van de publicatie te groot wordt. Lekker heeft een oplage van rond de 150.000, en is daar mee bij de doelgroep van de duurdere restaurants uiterst belangrijk. lens, Quote en El le zijn nog maar kort bezig en leggen weinig gewicht in de schaal. Daarbij komt dat Lek ker zeker in de laatste editie koos voor een gepeperde ma nier van schrijven. Leuk voor de lezer, jammer soms voor de restaurateur. Jon Sistermans weet zich ge steund door vele collega's wanneer hij zegt: „Er is be slist ruimte voor een restau rantgids die écht goed is. Waarom betrekt een uitgever ons er niet bij? Als alle restau rants van een beetje niveau 200 exemplaren afnemen, komt zo'n gids er wel." Het is een beetje onrealis tisch idee. Want elke gids die zich zo openlijk associeert met de restaurants is eerder ongeloofwaardig dan 'echt goed'. Nee, het zal allemaal wel uitwoeden. In ieder geval heeft Sistermans Lekker een grote hoeveelheid onver wachte publiciteit bezorgd. Maar of dat in de volgende editie beloond wordt? ONNO H. KLEYN Gedroogde peulvruchten heb ben in ons land eeuwenlang, vooral 's winters, een vooraan staande plaats op ons menu in genomen. In de vorige eeuw is daarin verandering gekomen omdat andere hoogwaardige voedingsmiddelen, zoals het vlees van slachtdieren, binnen het bereik van de meeste Ne derlanders waren komen. Hoewel de peulvruchten deze eeuw wel zullen overleven, zal de consumptie ervan tot een minimum teruglopen. Vergele ken met de jaren vóór het uit breken van de eerste wereld oorlog eten we vandaag de dag, bijna honderd jaar later, nog geen tien procent van hetgeen er destijds werd geconsumeerd. Gedroogde peulvruchten bevat ten hoogwaardige eiwitten. De adviezen van voedingskundi- gen uit de jaren 1940 en '50, om bij gerechten met peulvruchten vooral melk te drinken of er een zuivelprodukt (kaas) bij te eten, blijkt achteraf onzin te zijn ge weest. Ons lichaam neemt de plantaardige eiwitten van ge droogde peulvruchten net zo gemakkelijk zonder melk of een ander zuivelprodukt op. Naast de hoogwaardige eiwit ten bevatten gedroogde peul vruchten ook een royale hoe veelheid vitaminen van het B- complex. Die hoeveelheid wordt gehalveerd wanneer de gedroogde en vervolgens ge weekte peulvruchten in een snelkookpan worden gaar ge maakt. Voor het koken van peulvruchten in een snelkook pan kunnen de tijden die in re cepten zijn aangegeven meestal worden gehalveerd. Gedroogde peulvruchten moe ten altijd, op linzen van de meest recente oogst na, in ruim water worden geweekt. Voor de *0 Gedroogde linzen zijn in allerlei verpakkingen (doosjes, plastic zakjes, etc.) en in diverse kleuren te koop. archieffoto united photos de boer meeste soorten kan men stellen dat een weektijd van 12 uur ruim voldoende is. Er zijn soor ten die een nog langere tijd om te weken vragen. De kooktijden liggen rond een uur; voor som mige soorten iets korter en voor andere juist iets langer. Gedroogde peulvruchten be hoeven niet, zoals men vroeger wel deed, in het weekwater te worden gekookt. Het toevoegen van zout aan het kookvocht is eigenlijk niet juist. Door het zout wordt het garingsproces vertraagd waardoor de kooktijd altijd wat langer is dan wanneer men het zout er niet bij doet. Het zout - het is eigenlijk on misbaar r kan er het best vlak voor het opdienen over ge strooid worden. Gedroogde peulvruchten heb ben als voordeel boven de reeds gaar gemaakte peul vruchten uit pot of blik dat die welke men zelf weekt en daarna kookt, niet kapot gekookt be hoeven te worden. Dat is vaak wel het geval met de peulvruch ten die kant-en-klaar uit de pot of het blik komen. Tot de favoriete gerechten die met gedroogde peulvruchten worden bereid, behoort de erw tensoep, die als een nationaal gerecht wordt beschouwd. He lemaal terecht is dat niet, want in vrijwel alle landen in de noordelijke helft van Europa kent men dergelijke maaltijd soepen die met groene erwten worden bereid. Ook met andere gedroogde peulvruchten kun nen voortreffelijke voedzame soepen worden bereid. De brui- nebonensoep met uien, toma ten en gebakken spekjes is er een voorbeeld van. Van alle gedroogde peulvruch ten die bij ons op tafel komen, worden er nog slechts enkele soorten, zoals groene erwten, in ons land gekweekt. Tot die soorten behoren ook de kapu cijners en de grauwe erwten. Beide soorten zijn alleen in ons land en in een deel van Vlaan deren bekend. Met kapucijners stelt men het z.g. captain's din ner samen, waarbij de peul vruchten, rechtstreeks uit het kookvocht, worden gecombi- Kapucijners met gefruite uien, rozemarijn en mosterdsaus met spekjes Kapucijners zijn evenals de nauw verwante grauwe erwten typisch Nederlandse peul vruchten, die elders in Europa niet of nau welijks bekend zijn. Wanneer jonge verse kapucijners in potten en blikken worden geconserveerd, dan levert het een product op dat wat de smaak betreft anders is dan dat van gedroogde en daarna geweekte en gekookte capucijners. Dit gerecht kunt u eventueel ook uitvoeren met die uitgelekte jonge kapucijners uit een pot of blik. Het weken en koken van de kapucijners komt dan te ven/allen. Spoel de peulvruchten enkele malen in ruim koud water. Laat ze even uitlekken. Laat ze ten minste 15 uur in ruim koud water we ken. Stort ze op een zeef en laat ze opnieuw uitlekken. Zet ze daarna op met ruim koud water. Voeg het laurierblad toe. Kook de kapucijners in ongeveer anderhalf uur gaar. Laat de peulvruchten daarna uitlekken. Ver wijder het laurierblad. Laat 40 gram boter in een al verhitte pan heet worden. Fruit de uien er zo lang in, tot ze een goudbruine kleur hebben gekregen. Strooi er rozemarijn en wat zout en peper over en schep de uitgelekte kapucijners er door. Houd alles warm. Laat, voor de saus, eerst 20 gram boter heet worden. Schep de spekreepjes erdoor en bak ze goudbruin en knapperig. Laat de spekreepjes op keukenpapier uitlekken. Roer de bloem door het achtergebleven vet. Voeg twee deciliter water (of bouillon) toe en blijf daarna zo lang roeren tot een ge bonden saus is verkregen. Laat de saus vijf minuten zachtjes sudderen. Roer daarna de mosterd erdoor en voeg wat zout en peper toe. Klop de saus met een garde even flink op. Roer de peterselie en de helft van de uitgebakken spekjes erdoor. Presentatie: Verdeel de kapucijners met de uien over voorverwarmde borden. Strooi de rest van de spekreepjes erover. Schep over elk gerecht één tot twee eetlepels saus. Geef de rest van de saus er apart bij. Tip: Bij een dergelijk gerecht behoren tafel- zuren zoals augukjes, uitjes en eventueel wat fijngeraspte verse mierikswortel, waar aan een lepeltje van het vocht uit het potje met augurkjes is toegevoegd. Benodigdheden voor vier eters: 400 gram gedroogde kapucijners; 1 groot laurierblad; 60 gram boter; 400 gram uien, grof gesnipperd; anderhalve theelepel fijngesneden verse rozemarijnnaaldjes; zout; zwarte peper uit de molen; 150 gram spekreepjes; 20 gram bloem, gezeefd; 2 eetlepels Zaanse mosterd; 1 eetlepel fijngehakte peterselie. Australië is 'hot'. Als wijntrend, wel te verstaan. Het werelddeel 'down under' mag zich in een forse belangstelling van wijn drinkers verheugen. John Duval, wijnmaker bij Au- stralië's wijngigant Southcorp (onder meer Penfolds, Lin demans, Seppelt, Wynns) en vooral verantwoordelijk voor het grote succes van de zoge noemde Bin Range met labels als Bin 389 en Bin 128, is een tevreden man. Sinds een jaar of twee is Australië het meest trendy land onder wijnkenners. Als vakantieland steekt zijn va derland de grote concurrent VS stevig naar de kroon. Wereld wijd neemt bovendien de be langstelling voor de nogal curi euze, tamelijk grove Australi sche keuken (kangoeroevlees) flink toe. De vraag naar 'zijn' product, wijn, is wereldwijd zó groot, dat de nieuwe oogsten in enkele maanden volledig zijn uitver kocht. Dat de vorig jaar in zijn land gehouden Olympische Spelen daartoe een steentje hebben bijgedragen, zal duide lijk zijn. Maar met een brede smile geeft hij me twee andere voorbeelden die aangeven hoe de zaken soms in je voordeel kunnen uitpakken. „Toen koning Rama van Thai land ernstig ziek werd, ver scheen in de Thaise kranten het bericht dat hij op advies van zijn artsen elke dag twee glazen Australische wijn moest drin- Australische wijnboeren hebben de laatste jaren alle reden tot lachen. foto gpd michael collins ken. In een mum van tijd stort te de hele Aziatische wijnmarkt zich op ons. En toen karate-ac- teur Jackie Chan, een groot wijnliefhebber, in één van zijn films na een avontuur in Au stralië met 316 magnums Gran ge Hermitage van Penfolds naar Hongkong terugkeerde, was het hek helemaal van de dam. Azië is onder meer dankzij die twee gebeurtenissen nu één van on ze belangrijkste markten". De wijnindustrie in Australië lijkt eindelijk te beseffen wat ze de afgelopen vijftien jaar heeft los gemaakt en vooral: wat daarvan de consequenties zijn. Met in drukwekkende ijver en intelli gentie hebben de wijnmakers in dat werelddeel zich een weg gebaand naar de top van deze industrietak. En hoewel minder dan een schamele vijf procent van de totale mondiale wijn productie uit Australië komt, liggen namen van bedrijven en ideeën van hun wijnmakers nu op ieders lippen. Duval sprak ik al weer een tijdje geleden tijdens een proeverij in Amsterdam. Het was ronduit een wonder dat deze vriendelij ke Australiër zomaar wat tijd kon vrijmaken om op 'toernee' te gaan. Australische wijnma kers zijn op dit moment mis schien wel de drukst bezette mensen in de hele wijnwereld. Niet alleen hebben ze hun han den vol aan de productie van hun wijnen, uit alle delen van de wijnwereld stromen bij hen ook de verzoeken binnen om te komen adviseren. Zelfs de arro gante Fransen vragen nog wel eens een adviesje aan Duval. „Vooral bedrijven die wijnen willen maken die jong al op dronk zijn, willen weten hoe we dat doen", vertelde Duval. Kleintjes bestaan in Australië in elk geval haast niet meer. Elk familiebedrijf, van oorsprong dikwijls Duits, wordt opgeslokt door giganten als Mildara Blass en door een ander fenomeen van ongekend formaat, Orlando genaamd. Het bekendste pro duct van dat laatste bedrijf is Jacob's Creek en dat staat hier in de schappen van elke zich zelf respecterende supermarkt. Jacob's Creek is zelfs de best verkopende wijn in Engeland, waar Orlando met het label aan zijn opmars begon. De wijn is vernoemd naar een klein zijri viertje van de North Para River, in een gebied dat we nu kennen als de Barossa Valley. De Duitse immigrant Jacob Cramp legde daar rond 1880 de basis voor wat nu een ongekende wijnreus is. Daar zetelt nu ook het hoofd kantoor van Orlando, overigens geheel in handen van het Fran se Pernod Ricard. Dat hyper moderne bedrijf maakt miljoe nen flessen wijn en ze zijn bijna allemaal van goede tot uitste kende kwaliteit. Het is dan ook geen wonder dat supermarkten als Albert Heijn, afhankelijk van bedrijven die volume kunnen neerd met uitgebakken (rook) spek, gehaktballetjes, runder stoofvlees en gefruite en rauwe uien. Daarnaast komt er tafel- zuur (augurken, uitjes), mos terd en piccalilly op tafel. Grauwe erwten at men vroe ger met rozijnen. Het was een specialiteit uit de kop van Noord-Holland en West-Friesland. Daar naast zijn er ook rozijnerw ten met een rood-bruin ge marmerd velletje erom. Ze komen voor op traditionele menu's in Friesland en Noord- Holland. Bijzonder en tegen woordig vrijwel onbekend zijn de strogele varianten van de bruine bonen. Ze werden veel in Friesland, Groningen en Drenthe gegeten. In Noord-Holland kende men een andere variëteit: citroenbo nen. Een boon die nog wel in ons land, zij het op beperkte schaal, wordt gekweekt, is de kievitsboon. Het is een bruinge- vlakte soort, die fijner van smaak is dan de gewone bruine boon en bij het koken altijd heel blijft. Bruine bonen worden in ons land voornamelijk buiten de Randstad gegeten. In sommige delen van ons land geeft men er uitgebakken spek, gefruite uien en warme stroop (waardoor een klontje boter wordt ge klopt) bij. Tot de gerechten met bruine bonen die net als de erwten soep tot een min of meer natio naal gerecht kan worden be schouwd, behoort de Vijfschaft, een gerecht waarin bruine bo nen worden gecombineerd met (winterwortelen, uien, aardap pelen, zure appels, rookworst en rookspek. HANS BELTERMAN Gedroogde linzen behoeve niet te worden geweekt, aan is wel de voorwaarde bonden dat het linzen van meest recente oogst dienen, zijn. De al wat oudere linJ.34 kan men het beste twee to drie uur in ruim water lat weken. Linzen bevatten ve eiwitten die gemakkelijk vi teerbaarzijn. De kooktijd® van linzen kunnen van soc tot soort en van jaargang jaargang verschillen van 3 60 minuten en soms nog' wat langer. Spoel de linzi enkele malen in ruim kou water. Neem eventueel aai wezige verontreinigingen weg. Laat de linzen even lekken. Kook de linzen in water in ongeveer 35 - 40 nuten gaar. Halveer de to ten en de paprika. Verwijd F de kernen, het zaad en het nn vocht Snijd het vruchtvlr"^ minuscule blokjes. Laat kookte linzen even uitlek Doe ze daarna terug in de waarin ze werden gekookt 07 Schep tomaten- en papriln blokjes erdoor. Voeg er w zout en peper aan toe. Schep daarna de kookrooi men met de bosuitjes doo linzen. Laat alles, onder v durend omscheppen, doo 21 door warm worden. Presentatie: Dien het gere op in een voorverwarmdi schaal. Strooi de basilicu draadjes er over. Tip: Geef er sneetjes licht roosterd ciabattabrood bi een karafje met olijfolie vergine) op tafel, t F (16 l l\ DO (si Benodigdheden voor vier eters: 350 - 400 gram gedroogde grauwe (groene) linzen; 3 grote tomaten, ontveld; 1 rod paprika, bij voorkeur ontveld; 4 eetlepels kookroom (ongeveer 2( procent); zout; zwarte peper uit de molen; 2 bosuitjes, met veel groe ragfijn gesnipperd; verse basilicumblaadjes, in uiterst smalle reepjes (draadjes) gesneden DO ^RSUA Jan 4 fi ;ram 1sch, uit2 kom akm leveren, graag zaken me lijke bedrijven doen. On zjgt idee te geven, Orlando p mer] ceert de volgende labels het genoemde Jacob's C St. Hugo, St. Helga, Jaca Rich en (na de aankoop Wyndham Estate in Hur ley) Richmond Grove, H Estate, Saxonvale, Mont Graigmoor. Om aan de enorme vraa wijn te kunnen voldoen, duceerde het land drie j, leden 'The 2025 strategy de saaie titel van het zee tieuze aanvalsplan om p tie en kwaliteit in 25 jaai te verhogen. Het plan v< onder meer in het bijpla van veertigduizend heet druiven en er zal bovem harder dan ooit in reger nq kringen worden gelobbt j een oplossing van een pRe bleem dat vestiging van j h0 wijnbedrijven nu nog in staat: water. m5 Australië heeft weliswaa j n tienduizenden hectaren kende wijnbouwgrond I liggen, maar wat heb je aan als er geen water in buurt is? De aanleg van j reservoirs vergt 'down i een nauwelijks te bevatlj vestering en die is sinds) senheugenis vrijwel daj onderwerp van grote m verschillen in de Austraj politiek. j PETER VAN DER HOEST Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1 Vluchtige stof; 3. deel van de week; 6. landbouwwerktuig; 9. bijwoord; 10. Atlantisch bondgenootschap; 12. rivier in Spanje; 14. lichaamsslagader; 16. deel van een auto; 19. Chinese afstandsmaat; 20. gulden (afk.); 21. hondensoort; 26. nonsens; 27. smart, 29. delfstof; 31 emeritus; 32. Frans voegwoord; 33. vochtig; 34. groente. VERTICAAL: 1Plaats in Italië; 2. Turkse titel; 4. vis; 5. gloed; 7. gevaar; 8. eb of vloed; 11specerij; 13. edelsteen; 15. regeringsreglement; 17. op de manier van; 18. Engels bier; 21. dwalen; 22. larve; 23. soort slee; 24. bloei; 25. Jamaïcaanse stroming; 28. en meer andere; 30. moment. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Opstap; 7. twist; 8. raket; 9. komma; 10. bron; 11. plasma; 12. Petrus. Verticaal: 2. Petra; 3. tikker; 4. proton; 5. stuk; 6. mismaakt; 10. bars; 11. pap. HET WEER Buien Het weerbeeld wordt dezer dagen bepaald door een complex en omvangrijk lagedruk gebied tussen de Britse eilanden, IJsland en het zuiden van Groenland. Rond het sys teem circuleren onstabiele luchtmassa's waarin gebieden met buien tot ontwikke ling komen. Een randstoring, waarvan de intensiteit steeds wisselend wordt ingeschat, trekt op zaterdag over het noorden van Frankrijk en de Ardennen richting Oostzee. Het neer- slaggebied van de storing dringt ook tot on ze omgeving door. Vervolgens gaan de hoogtewinden uit het noordwesten waaien waardoor nieuwe storingen via de Britse ei landen en de Kanaalregio naar het zuidoos ten trekken. Dat betekent dat we volgende week soms wel, soms niet met neerslag te maken krijgen. Mocht er enige neerslag vallen dan kan dat ook sneeuw zijn. De hogere delen van de atmosfeer koelen namelijk sterk af. Ook op 'leefniveau' gaat de temperatuur naar be- nedèn. Begin volgende week is het overdag nog maar 4 a 5 graden, in de nacht en och tend is er kans op lichte vorst. Dat laatste gebeurt vooral in nachten waarin het wat langer opklaart en er nauwelijks wind staat. Er zijn, op grond van de laatste weerkaar ten, nog geen aanwijzingen dat we aan de vooravond staan van een nieuwe vorstpe riode. Net als vandaag is het ook morgen meest bewolkt en kan er uit het wo plaatselijk wat regen of een bui vall temperatuur komt in de middag ui geveer 7 graden en er waait een ma de kust enige tijd een krachtige tot zuid- tot zuidwestenwind. Na de regen van gisternacht - in Hd viel 15, in Nieuw-Vennep 12 milliml bleef het overdag op de meeste plaJ droog. Bovendien kwam de zon er aan te pas en nam de wind tijdens de helft van de middag af. Opmerk! ge temperaturen worden de laatste! waargenomen in het oosten van Sp! Murcia werd het woensdagmiddagi graden. TVI Re| NO TVI Hoi TVI Re| NO' TVI Re( Hoi Uitl TVf Ref Nac NO! TV' Wei Mu; ove kun Filrr ovei Jac TV NOS TV Film TV V NOS TV V Muz Wee Herl Wee

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10