Bush staakt subsidie abortus 10% korting 'Ambtenaar die weg wil is niet tegen te houden' WERVELENDE WOENSDAG Rotsen Galapagos al besmeurd Grote schoonmaak in top Newconomy IN DE BIJENKORF GRATIS LEIDSCH DAGBLAD raamzorg eiden failliet Vliegtuig gekaapt iet ambassadeur df waarschuwt elfverbranding 2 den Falun Gong 15 16 17 18 19 :gen E.coli j olitie maakt bom TA onschadelijk [)J iscussie over :iligheid bloed feest .alle artikelen en extra Bewaarder Geniepoort neergestoken Hoofdverdachte in Dover-zaak aangehouden 2 WEKEN JINSDAG 23 JANUARI 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 42523 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 65 jaar getrouwd en steeds geen foment spijt :t in financiële nood verke- ide Kraamzorg Leiden heeft de rechtbank in Den Haag faillissement aangevraagd, teren zijn de medewerkers de zorgorganisatie, die :org in Leiden en Den biedt, ingelicht. Kraam- Leiden heeft een lange rij schuldeisers. Het tekort ij de stichting zou in de mil- ■ELfl ienen lopen. In december vo- ig jaar diende Kraamzorg Lei- a en een verzoek in om de ta- Ibel jeven voor korte zorg te mo- "re" en verhogen. Dat verzoek «I erd op 16 januari door het tollege Tarieven Gezond - 28 eidszorg afgewezen. rop 111 mis riem heb ;d in pen ctie. id b ng" 1 en het Plein van de Hemelse ede in Peking hebben vijf le- j" n van de verboden religieu- beweging Falun Gong zich brand gestoken. Een van is overleden, zo meldt het >burea Nieuw China. De -Jiese politie houdt met gro- N regelmaat leden van de be- ;1" ging aan. De groep demon- n eert vaker op het plein te- het verbod van de organi- dert lalf 1 san egai wel lagde lenland im dftenland Een cwar r he er, isem voo ïgere irt 2 in tuur en Kunst nomie j oof en Samenleving prek van de Dag t ge; ^erd Juff reikte ivisieprogramma's ids Nagerecht: vijftien bier, zes dropshots en twintig glazen Apfelkorn Molenstichting betaalt 1,5 ton voor behoud van functie Mopmolen Partijen botsen over aantallen woningen in Zoeterwoude Katwijkse schilder Wilfred Stijger wil beroemd worden met al zijn werk Miko heeft de soul aan zijn kont hangen VRAGEN Dichtdraaien subsidiekraan geldt voor alle organisaties in VS en in het buitenland De nieuwe Amerikaanse president Bush heeft gisteren alle financiële bijdragen van de overheid aan organisa ties die zich inlaten met abortus stopgezet. De regeling geldt zowel voor organisaties die de VS als thuisbasis hebben als voor buitenlandse organisaties. Dit betekent dat ook VN-programma's die abortus als een aanvaard bare vorm van gezinsplanning zien van Amerikaanse bij dragen verstoken blijven. WASHINGTON ANP-Rtr „Naar mijn overtuiging moet het geld van Amerikaanse be lastingbetalers niet worden ge bruikt om voor abortus te beta len", stelde hij in een schriftelij ke toelichting. Bush had het dichtdraaien van de subsidie kraan al vóór zijn inauguratie van zaterdag aangekondigd. Bush keert hiermee terug naar de anti-abortuspolitiek van Ronald Reagan, die een vergelijkbare regeling in 1984 invoerde. Bush' vader George Bush sr. hield deze in stand. Pas onder de Democratische president Clinton kregen orga nisaties die zich niet tegen abortus uitspreken weer geld. Abortus blijft een van de be langrijkste kwesties die de Ame rikaanse samenleving verdelen. Uit een recente enquête blijkt dat de meeste Amerikanen ge loven dat een vrouw het grond wettelijke recht op een abortus moet hebben. Toch steeg het aantal mensen dat zichzelf als anti-abortus beschouwt naar 43 procent. Vijf jaar geleden lag het percen tage op 33 procent. Zo'n 48 procent van de Amerikanen is nu nog voor abortus, tegen 56 procent in 1995. In de VS wor den jaarlijks 1.2 miljoen abor tussen uitgevoerd. Het besluit van Bush komt op de dag dat anti-abortusdemon stranten de 28ste verjaardag van de beroemde 'Roe tegen Wade-uitspraak' van het Ameri kaanse hooggerechtshof her denken. Het vonnis legaliseerde abortus in de VS. Voorstanders van het recht op abortus vrezen dat de nieuwe president alles in het werk zal stellen om Roe te gen Wade terug te draaien. Bush heeft echter in het ver leden aangegeven dat hij niet van plan is het grondwettelijke recht op abortus af te schaffen. In de afgelopen dagen heeft ook Laura Bush, de nieuwe First Lady, haar steun uitge sproken voor de Roe tegen Wa de-uitspraak. i Jemen is vanmorgen een 11 iegtuig gekaapt tijdens een nnenlandse vlucht. Het toe- el vloog door naar Djibouti, alle passagiers konden (stappen en de kaper werd sn tl arresteerd. Onder de inzit- n 31 nden was de Amerikaanse P1™ nbassadeur in Jemen. De ka- ,catl ir zei een aanhanger te zijn in de Iraakse leider Saddam ■voei ussein. Hij wilde met het iegtuig naar Bagdad. hn ^ert Heijn wil op alle gema- tev rundvleesprodukten een O0 icker plakken die waar- ^:es huwt voor besmetting met ,ertI E.coli-bacterie. Klanten i het ')8en het advies om gehakt nj( hamburgers goed te verhit- y n. Jaarlijks raken dertig Ne- st, rlanders besmet met de ecj1I cterie die ook in koeienont- sting zit. Zij kunnen daar- bor nierafwijkingen oplopen n zelfs overlijden. politie in Spaans Basken- i heeft vanmorgen een are autobom onschadelijk maakt. De auto stond gepar- |e erd in een woonwijk in Get- ats 1 De politie kwam in actie na n telefoontje van iemand die te spreken namens de af leidingsorganisatie ETA. De a zou niet zijn ontploft om- de ontsteking niet werkte. Getxo wonen veel politici zakenlieden uit Spaans Hi skenland. Vorig jaar werden sl diverse aanslagen gepleegd, lijn )pi ng sint eustatius Twee kinderen wachtten gisteren in Fort Oranje op Sint Eustatius op de komst van koningin Beatrix. De koningin vervult met haar komst naar de Bovenwindse ei landen een belofte die ze deed nadat een bezoek in 1999 als gevolg van de orkaan Lenny in het water viel. Vandaag is de koningin op Saba. Pagina 5: Beatrix in haar element op Antillen. foto anp Raymond rutting Gemeenten doen trukendoos open om personeelsprobleem op te lossen val. was skundigen maken zich zor- mas« i over de mogelijkheid dat rder gekkekoeienziekte BSE ook ;oud donorbloed kan worden ïema irgedragen. Het Amerikaan- insn Rode Kruis pleitte uit vrees der z ir besmetting al voor een m de op bloed van donoren die ar hf maanden of langer in Eu- p de ia zijn geweest. De Gezond- ïrtijn dsraad komt op 1 februari ':n 11 een advies over veilig- rijd dsmaatregelen. jna5 REGIO ERNA STRAATSMA/JUDY NIHOF De krapte op de arbeidsmarkt noopt gemeenten ertoe inven tief te zijn. Leiderdorp liet giste ren weten dat het ambtenaren probeert vast te houden met een bijdrage van maximaal 1000 gulden voor de aanschaf van een fiets. Katwijkse ambte naren krijgen een bonus van 1000 gulden als ze een geschik te kandidaat aandragen voor een vacature. Ook andere ge meenten denken hard na over de invoering van premies en/of bonussen. „Ambtenaren krijgen een bo nus van 1000 gulden als ze ie mand aanbrengen", zegt een woordvoerster van de gemeen te Katwijk. „Dan moet je wel ie mand weten die bij een sollica- tieprocedure ook daadwerkelijk wordt gekozen." De bonus-re geling is 1 augustus ingevoerd. „Ik geloof dat sindsdien een of twee keer iemand zo'n bonus heeft ontvangen." Het zijn vooral de kleine ge meenten die tobben met een personeelsprobleem. Ze heb ben veel vacatures, die met moeite worden vervuld. De doorstroom naar grotere ge meenten is aanzienlijk. „Wij hebben nog niet zoiets als een bonusregeling, maar het is wel een onderwerp waarover wordt nagedacht", zegt een woord voerder van de gemeente Noordwijk. Ook Rijnwoude, dat kampt met moeilijk te vervullen vacatures op de afdeling finan ciën, studeert op het onder werp. Voorschoten doet iets in de 'toelage-sfeer' om ambtenaren te lokken, danwel binnen te houden. „Dan kun je een sala ris krijgen tot de maximale top van de volgende schaal", legt een woordvoerster uit. „Dat is soms duizend gulden meer." Zo'n toelage geldt alleen bij zeer moeilijk te vervullen vaca tures. Ook worden toelages aangeboden om ambtenaren in huis te houden die de gemeen te beslist niet kwijt wil. „Hoewel de praktijk uitwijst dat mensen die weg willen toch niet tegen te houden zijn." „Gemeenten die tegen elkaar gaan opbieden: je kunt je afvra gen of dat een oplossing is voor het probleem", zegt gemeente secretaris Kerkhof van Alkema de, waar zes van de honderd vacatures niet zijn ingevuld. Al kemade zoekt het volgens Kerk hof liever in 'maatwerk per me dewerker'. Zo wil de gemeente vaker een toelage geven aan ambtenaren die goed presteren. Leiden, dat met 118 open staande vacatures op een per soneelsbestand van 1600 rela tief weinig problemen heeft, is geen voorstander van bonus sen. „Je moet zorgen dat je in houdelijk interessant werk kunt bieden", aldus een woordvoer der. „Het verstrekken van bo nussen is geen goed middel." DEN BOSCH GPD 24 januari is het ANDAAG 22 PAGINA'S -3,5 7 19 -8,9 14 2 13,15,16,17,18 .20,21 11 10 -10,14 lang geopend tot 22.00 uur. deBijenkorf De Bijenkorf zet de toon. Als er een paradijs op aarde zou bestaan, dan zouden de door een olieramp bedreigde Gala- pagos-eilanden hiervoor zeker in aanmerking komen. Jaarlijks bezoeken zo'n 60.000 toeristen de eilandengroep in de Stille Oceaan, duizend kilometer ten westen van de Zuid-Ameri kaanse kust. Ze gaan voor de zeeleguanen, de zeeleeuwen, de grote kolonie Jan van Genten, de pelikanen en de 9.000 reu- zenschildpadden en alle andere zeldzame diersoorten die de vulkanische eilanden bevolken. De Galapagos-eilanden tellen slechts 12.000 mensen. De archipel werd in 1535 bij toeval ontdekt door de Spaanse bisschop Fray Tomas de Beri- ange toen zijn schip, van Pana ma op weg naar Peru, uit koers raakte. De dertien grote en zes kleinere eilanden en een veer tigtal rotseilandjes horen bij Ecuador. Door vulkaanuitbar stingen, zo'n zeven tot negen miljoen jaar geleden, raakten ze geïsoleerd van het vasteland. „De natuurgeschiedenis van deze eilanden is bijzonder curi eus en verdient onze aandacht. Een levend laboratorium van evolutie schreef Charles Dar win in 1835. De Brit verbleef vijf weken op de Galapagos-eilan den en legde er de basis voor zijn evolutietheorie. Door dui zenden jaren van isolatie ont wikkelden zich op de eilanden plant- en dierensoorten die nergens anders ter wereld voor komen. Negentig procent van de reptielen, 46 procent van de insecten en vijftig procent van de vogels die er voorkomen is uniek op deze aardbol. Sinds vorige week ligt bij het ei land San Cristobal, slechts 800 meter uit de kust, de Ecuado- raanse olietanker Jessica aan de grond. Het schip is vastgelopen op een zandbank, omdat de ka pitein waarschijnlijk niet de juiste zeekaarten bij zich had. Sinds vrijdag lekt het dertig jaar oude schip olie. Van de 920.000 liter dieselolie die de tanker aan boord had, is tachtig procent weggelekt.De rotsen en het strand van San Cristobal zijn met olie besmeurd. Vooral de Galapagos-pinguïns en de zeld zame, niet-vliegende aalschol vers worden bedreigd. Volgens bioloog Velasquez schuilt is het grootste gevaar evenwel dat de olie naar de zee bodem zakt, en daar de algen vernietigt die een onmisbare schakel in de voedselketen van veel vogels en vissen vormen. ALPHEN AAN PEN RUN SASKIA BUITELAAR Een 34-jarige gedetineerde van gevangenis de Geniepoort in Alphen aan den Rijn heeft een bewaarder neergestoken met een mes. De verdachte, die in preventieve hechtenis in het huis van bewaring zit, stak de bewaarder zaterdagochtend in zijn arm. Het incident werd gis teren pas door de gevangenis naar buiten gebracht. De bewaarder moest voor zijn verwondingen worden be handeld in het ziekenhuis. Hoe de gedetineerde aan het mes kwam is onbekend, evenals wat voor soort mes het was. Vol gens de woordvoerder waren er geen duidelijke motieven voor de steekpartij. Er is bij justitie aangifte gedaan van de steek partij. „De man wordt dus ver volgd voor een tweede delict." 071-5128030 HET WOORD IS AAN James Dent Intelligentie is de zwakke plek ontdekken in de rede nering van je baas. Wijsheid is ervan afzien hem daarop te wijzen. vooruitblik DON VRl HfSK ->70* -272* -'73' 20% 50% 60% ÏSSSS 30% 10% 20% De Hond geschorst Bestuursleden stappen op AMSTERDAM ANP-GPD De ontmanteling van de be stuurstop van intemetinves- teerder Newconomy zet zich door. Schorste de raad van commissarissen gisteren be stuursvoorzitter Maurice de Hond, vandaag lieten medebe stuursleden R. Smeets en O. Appeldoorn weten per direct hun functies neer te leggen. In terim-manager K. Scholtes neemt tijdelijk het roer over bij het internetbedrijf. De schoonmaak in de Newconomy-top komt niet on verwacht. Al enige tijd oefen den de commissarissen van het bedrijf kritiek uit op het beleid van met name De Hond. De ge wezen opiniepeiler'werd verwe ten te lukraak te hebben geïn vesteerd, waardoor het bedrijf te weinig geld in kas hield. Newconomy dook het derde kwartaal van 2000 in de rode cijfers door het einde van de in ternethype. Na herwaardering van de bijna dertig deelnemin gen kwam het verlies uit op 6,8 miljoen gulden. Ook de beurs- ROTTERDAM GPD De hoofdverdachte in de Do ver-zaak is zondag door de po litie aangehouden. De 36-jarige, tot dan voortvluchtige, Rotter dammer wordt beschouwd als de leider van de mensensmok kel die in juni vorig jaar leidde tot de dood van 58 Chinese ille galen. Die probeerden in een vrachtwagen de oversteek naar Engeland te maken. De verdachte, tegen wie een internationaal opsporingsbevel was uitgevaardigd omdat ge vreesd werd dat hij Nederland was ontvlucht, werd aangehou den in het Brabantse Heesch. Zijn aanhouding werd gisteren pas bekendgemaakt. Het OM verdenkt hem van het leiding geven aan de Neder landse tak van een criminele organisatie, mensensmokkel en doodslag. De bende smokke laars zou in opdracht hebben gehandeld van de Chinese maf fia. De verdachte werd tijdens observaties door de politie veel vuldig gesignaleerd met een 27- jarige Chinese vrouw, die in de politieregisters bekend staat als mensensmokkelaar. Justitie denkt de organisatie die verantwoordelijk is voor het dramatische transport nu volle dig in beeld te hebben. De advocaat van de verdach te, Doedens, zegt dat zijn cliënt al twee jaar lang stelselmatig in de gaten werd gehouden voor mensensmokkel. De maanden voorafgaande aan het dodelijke transport zou zijn cliënt boven dien zijn geobserveerd door een politieteam. Volgens Justi tie liep echter alleen een oriën terend onderzoek naar de ver dachte vanwege de smokkel van Koerden naar Engeland. koers duikelde van 10,50 euro bij de introductie* in mei en 26,50 euro op het hoogtepunt naar 2,50 euro vorige week. De raad van commissarissen schorste De Hond, omdat deze niet vrijwillig wilde vertrekken. De medeoprichter van Newco nomy legt zich overigens niet neer bij het besluit. De Hond wil over twee weken de aan deelhouders laten beslissen over zijn zakelijk lot. Hij noemt de actie hem te dwingen het zinkende schip te verlaten pa niekvoetbal. „Mijn vertrek is niet in het belang van Newco nomy, onze medewerkers, part- nerbedrijven en aandeelhou ders", zegt De Hond. Hij vindt het onverstandig het bedrijf nu stuurloos achter te laten. De 45-jarige Scholtes, voor malig manager van de ING Groep, moet voor eind februari Newconomy weer op de rails zetten. De participaties zijn op zich van goede kwaliteit, maar de commissarissen vinden dat het te lang duurt voordat de deelnemingen daadwerkelijk winst opleveren. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle berorgmgj Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-S128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1