Machtsjungle Rome Geloof Samenleving HUI Jk il iflfl VANDAAG BEROEPINGSWERK Sonia Gandhi neemt deel aan Kumbh Mela-pelgrimfestival Pastores voelen niet voor staken tegen beleid Eijk Vaticaan Tl* ilk Een heilige drinkt hondenpis «te- DINSDAG 23 JANUARI 2001 I Vandaag 651 jaar.geleden, op 23 januari 1350. werd de invloedrijke Spaanse boeteprediker Vin- centius Ferrerius (gest. 1419) geboren. Hij zou een belangrijke rol gaan spelen tijdens het zoge heten Westers Schisma (1378-1417), waarin er twee, en later zelfs drie, pausen de heilige stoel opeisten. Eerst pleitte Vincentius voor de legitimering van de pausen van Avignon. Toen er nog een derde paus opdook, koos hij er voor voortaan voor de eenheid van de kerk te pleiten, on der het gezag van de bisschop van Rome. Vincentius Fer rerius trok door Europa om het einde van de wereld aan te kondigen en de noodzaak tot boetedoening. In Rome is 23 januari de heiligenfeestdag van Emeren- tiana: een vrouw die rond het jaar 304 in Rome werd doodgestenigd omdat zij het graf van een andere heilige bezocht. Slavenburg spreekt over de Gnosis amsterdam De scheiding tussen het mannelijke en het vrouwe lijke. Daarover gaat het aanstaande zondag in een lezing van Ja cob Slavenburg, landelijk expert op het gebied van het vroege, gnostieke christendom, maakte vertalingen van veel gnostiek werk zoals de Nag Hammadi-geschriften. Volgens hem is eeu wenlang het vrouwelijke verketterd en het mannelijke opgehe meld. De cultuurhistoricus meent dat de mensheid nu weer naar een evenwicht toe groeit. De lezing 'En de twee zullen één zijn', bij het maandelijkse Spiritueel Café Amsterdam, vindt plaats in Vrijzinnig Centrum Vrijburg, Herman Gorterstraat 31, Amsterdam. De toegang bedraagt 17,50 gulden. De aanvang is om 16.00 uur. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Leimuiden, B.W.J. de Ruyter, kandidaat uit Scheve- ningen; te Voorthuizen (wijkgem. 1), G. Lustig te Noordeloos. Bedankt: voor Groot Ammers, M.A. Kuyt te Veen. Beroepbaar: L.C. de Borst, Ko renbloemstraat 15, 3353 CN Pa- pendrecht, tel. 078-6412259. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Bunschoten-West, R. van der Wolf te Axel. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te 's-Gravendeel, G.J. van Aalst te Ridderkerk. Bedankt: voor Kapelle-Biezelin- ge, J.S. van der Net te Apeldoorn. Nederland heeft aan invloed verloren in het Vaticaan Bisschop Muskens is in Rome. Hij wil weten waarom zijn synode in Breda verboden is. En hij wil een bis schoppensynode om het 'machtsvacuüm' in het Vati caan door de ziekte van de paus te bespreken. Kansloos, roepen de kenners. Wat de vraag oproept hoe de machtsverhoudingen in het Vaticaan eigenlijk liggen. jan meulemeesters Ook Madonna en Paul McCartney verwacht Mgr. M. Muskens werkte 19 jaar in Rome, voordat hij bisschop in Breda werd. Hij gold als ken ner van de machtsjungle in Ro me. Hij noemde de zojuist tot kardinaal benoemde Giovanni Battista Re een persoonlijke vriend. Toch stond diens hand tekening onder de brief waarin de congregatie van de bis schoppen Muskens' plan voor een synode afwees 'omdat ze verwachtingen zou wekken die niet waargemaakt konden wor den'. Op het eerste gezicht zijn die machtsverhoudingen in het Va ticaan eenvoudig. De paus heeft als een van de laatste ge zagsdragers in de wereld de ab solute macht als opvolger van Petrus. Voor advies en uitvoe ring van besluiten zijn er drie bestuurslagen: congregaties, de kerkelijke rechtbanken en de pauselijke raden. Bovenaan staan de congrega ties, een soort ministeries. De oudste en bekendste is de con gregatie voor de geloofsleer met de beroemde en beruchte Duit se conservatieve kardinaal Rat- zinger aan het hoofd. Ratzin- gers naam vind je ook bij ande re congregaties, want alles heeft met geloof te maken, nietwaar? Op de tweede plaats staat de congregatie voor de oosterse kerken. Dat is historisch be paald vanwege de vroege af scheiding van de oosterse ker ken. De congregatie van de bis schoppen staat op de vijfde plaats, maar is sinds enkele maanden belangrijker gewor den door de benoeming van de vertrouweling van de paus, Gio vanni Re. Die kreeg bovendien een coördinerende taak als een kwestie meerdere congregaties betreft en vervangt in voorko mende gevallen de paus. De opmars van Re is beves tigd door zijn benoeming tot kardinaal. Re was weggehaald bij het staatssecretariaat, vroe ger het belangrijkst omdat het buitenlandse zaken behandelt, maar door het afnemen van de politieke macht van het Vati caan minder belangrijk gewor den. Daarvoor was Re tientallen jaren een slimme bureaucraat in het Vaticaan. Dat leidt tot de eerste belangrijke conclusie: macht in het Vaticaan is volle dig afhankelijk van de paus en diens vertrouwelingen. De paus lijkt zwaar gehandi capt door de moordaanslag op 13 mei 1981 en door de ziekte van Parkinson. Maar zijn be noeming van 37 kardinalen be vestigt dat hij de touwtjes nog strak in handen heeft. Hij heeft sinds zijn aantreden op 16 ok tober 1978 90 procent van de 129 kardinalen onder de tachtig jaar benoemd, die een nieuwe paus mogen kiezen en zelf tot paus gekozen kunnen worden. Hij heeft als het ware zijn eigen opvolging geregeld. De paus is conservatiever dan veel progressieve krachten den ken. In het verleden konden progressieven nog wel eens conservatieve besluiten tegen houden en afzwakken. Juist nu de paus door zijn zwakte steeds afhankelijker wordt van ver trouwelingen zoals Giovanni Re, zijn die wegen afgesneden. Johannes Paulus II heeft meer kardinalen en bisschop pen benoemd dan welke voor ganger ook; en ze zijn bijna al lemaal van conservatieve snit. De hoop op een progressieve opvolger lijkt dan ook mis plaatst. En ook de hoop van Muskens op een gewillig oor in Rome zal snel de grond worden ingeboord. Re zal zijn 'goede vriend' snel duidelijk maken hoe de machtsverhoudingen liggen. Waarschijnlijk zal hij ook de Nederlandse complot- theoriën ontzenuwen. Muskens en anderen hebben gesugge reerd dat Nederlandse conser vatieven buiten de bisschoppen om Rome voor de synode in Breda hebben gewaarschuwd. 'Verdachten', zoals het conser vatieve Contact Rooms-Katho- lieken hebben ontkend. Rome was al lang van de synode in Breda op de hoogte, onder meer via Muskens zelf. Conser vatieven in de congregatie van bisschoppen hadden geen tip uit Nederland nodig, om zich te herinneren hóe. progressieven daar denken over het celibaat, de rol van de vrouw, het con doom en andere 'hete hang ijzers'. allahabad dpa/rtr De Indiase oppositieleider So nia Gandhi heeft gisteren deel genomen aan de hindoe-pel grimage in Allahabad op de plaats waar de rivieren Ganges, Yamuna en Saraswati samen vloeien. Zij stapte even uit de boot, goot melk in de rivier en besprenkelde haar hoofd met water. Na dit ritueel, waarbij volgens de hindoes de mens wordt bevrijd van zonden, ont moette Gandhi enkele hindoe- wijzen. Pelgrims riepen Lang le ve de rivier Ganges en Lang leve Sonia. Enkele duikers stonden klaar toen Gandhi tot haar knieën het water inging. Sonia Gandhi is de weduwe van de vroegere premier Rajiv Gandhi, die in 1991 door een bomaan slag om het leven kwam. De stad Allahabad is de bakermat van de Nehru-Gandhi-dynastie. Het Maha Kumbh Mela-festival vindt om de twaalf jaar plaats in de stad Allahabad. Gandhi was de eerste prominente bezoeker. Speculaties over de komst van Madonna en Paul McCartney doen al enige tijd de ronde. Morgen worden er tussen de vijftien en dertig miljoen pel grims verwacht. Het zes weken durende festival is veertien da gen geleden begonnen. zuidhorn gpd Het bestuur van de Vereniging van Pastoraal Werkenden (VPW) in het bisdom Gronin gen voelt niet voor staken. De progressieve Acht Mei Bewe ging (AMB) had hierop aange drongen bij de pastores. Overi gens deelt de VPW de kritiek van de AMB over het 'scherpe en radicale beleid' dat bisschop Eijk voert in het bisdom Gro ningen, zegt pastoraal werkster Hilda van Schalkwijk uit Zuid- horn. De vereniging blijft erop aandringen bij de bisschop om open te communiceren met de gelovigen. Bisschop Eijk ligt sinds 3 ja nuari in een ziekenhuis in Duitsland wegens aanvallen van heftige duizeligheid en mis selijkheid. Een bloedvat in de hersenstam blijkt dichtgeslibt te zijn. Mogelijk mag de bisschop eind deze week het ziekenhuis verlaten. Woordvoerder T. Kuis deelde gistermorgen mee dat hij dan nog drie weken rust zal nemen. Congregatie I Congregatie voor I voor Bisschoppen I Kloosterorden Voorzitten Kardinaal E. Martinez Somaio Congregatie voor Evangelisatie Voorzitter: Kardinaal J. Tomko Congregatie voor heiligverklaringen Voorzitter: •Aartsbisschop A. Bovone De curie van kardinalen en aartsbisschoppen fungeert als regering, waarbij de congregaties vergelijkbaar zijn met ministeries. Onder de Curie fungeren o.a: bijv. beslissingen over ontbinding huwelijk. Pauselijke (advies)raden voor o.a. de Leken, Eenheid van Christenen, Gezin, Justitia et Pax, Toerisme, Pastoraat, Cultuur en Media Pauselijke commissies voor Archeologie, Bijbel, Theologen, Latijns-Amerika. voor Administratie, Economie, Ceremonies, Bisschoppensynode, Uitgeverij, Pers en Sixtijns koor. BN/GPD-Graphic Willem Buijs Foto AP Congregatie Congregatie voor eredienst voor en sacramenten Onderwijs - ïï&t Voorzitter: Voorzitter: Kardinaal J.A. Kardinaal Medina Estévez Pio Laghi Congregatie voor Staatssecretariaat Geloofsleer Wordt aan Vergelijkbaar gevoerd door de met ministerie behoudende en van Buitenland zeer invloedrijke se Zaken, met Duitser gezanten uit J. Ratzinger. verschillende landen. r*9k f ~p Voorzitter- Kardinaal J. Ratzinger A. Sodano WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Veel wind. Verder in het noorden en kele opklaringen en meest droog. El ders bewolkt en af en toe sneeuw, vlak aan zee ook regen. Maxima aan zee rond het vriespunt, landinwaarts overwegend matige vorst. Zweden: Aanwakkerende wind. Veel bewolking en een toenemende kans op sneeuw. In het noorden eerst nog droog. Mid- dagtemperatuur tussen 0 graden in het zuiden en -10 in het noorden. Finland: Afwisselend wolken en enkele opkla ringen en vrijwel overal droog. Fors aanwakkerende wind. Vrij koud met overdag matige tot strenge vorst. Denemarken: Stevige zuidoostenwind, woensdag wat afnemend. Verder meest bewolkt en kans op sneeuw, overgaand in re gen en kans op ijzel. Middagtempera- tuur op dinsdag rond het vriespunt, woensdag een stuk hoger. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Zeer wisselvallig en onstuimig, langs de kust in het zuiden en westen soms storm. Verder meest bewolkt en pe rioden met regen. Middagtempera- tuur tussen 7 en 11 graden, woens dag iets lager. België en Luxemburg: Wisselvallig weer met van tijd tot tijd regen en veel wind. Maxima oplo pend tot omstreeks 10 graden op woensdag. Noord- en Midden-Frankrijk: Onbestendig. Veel wind, veel bewol king en perioden met regen. Stijging van temperatuur, woensdag maxima rond 12 graden. Zuid-Frankrijk: Overwegend veel bewolking en af en toe regen, in de hogere delen sneeuw. Sneeuwgrens eerst rond 1500 meter, later iets dalend. Maxi ma meest tussen 10 en 16 graden. Spanje: Geregeld zon. In het noorden meer bewolking en nu en dan regen, kans op onweer en veel wind. Maxima in het binnenland rond 14 graden en aan zee in het zuiden en dinsdag ook in het noorden tot dichtbij de 20. Portugal: In het zuiden geregeld zon en droog. Naar het noorden toe meer bewolking en van tijd tot tijd regen met kans op onweer. Maxima uiteenlopend van een graad of 10 in het noordoosten tot 18 in de Algarve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Droog en flinke zonnige perioden. Middagtemperatuur oplopend tot 20 graden op woensdag. Marokko: Rustig en vrij zonnig en droog weer. Maxima langs de kust tussen 18 en 22 graden. Tunesië: Veel zon en droog. Stijging van tem peratuur, landinwaarts tot boven 20 graden en aan zee net daaronder. Madeira: Af en toe zon en kans op een bui, mo gelijk met onweer. Middagtempera tuur rond 18 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en overwegend droog. Maxima omstreeks 22 graden. Duitsland: Meest bewolkt en af en toe sneeuw, stilaan overgaand in regen met kans op ijzel. Toenemende wind en stij ging van temperatuur, woensdag maxima van iets boven nul in het zuidoosten tot 9 graden in het wes ten. Oostenrijk: Wolkenvelden en mogelijk wat regen of sneeuw. Sneeuwgrens rond de 1500 meter. Toenemende wind. Maxima in de dalen rond het vries punt, in het westen lokaal hoger. Zwitserland: Veel bewolking en af en toe regen of sneeuw. Sneeuwgrens iets boven de 1500 meter. Maxima in de dalen op lopend tot omstreeks 7 graden. Polen: Geleidelijk meer wind en van het westen uit een toenemende kans op- sneeuw, mogelijk ook ijzel. Maxima verder oplopend, woensdag middag- temperatuur van 5 graden in het wes ten tot min 1 in het oosten. Hongarije: Meest bewolkt en af en toe sneeuw, overgaand in regen met kans op ijzel. Maxima oplopend tot plus 4 graden op woensdag. Italië: Wisselend bewolkt en af en toe regen of buien, eerst vooral in het zuiden en later ook in het noorden. Vrij rus tig met vooral in de Povlakte kans op mist. Maxima van 5 graden in het noorden tot 17 op Sicili. Corsica en Sardinië: Vrij rustig en droog weer met gere geld zon. Stijging van temperatuur tot omstreeks 18 graden op woens dag. Griekenland en Kreta: Geregeld zon en vrijwel overal droog. Maxima wat oplopend tot tussen 8 graden in het noorden en 15 in het zuiden en westen. Malta: Dinsdag nog kans op een bui,, verder droog en geleidelijk meer zon. Mid dagtemperatuur oplopend tot circa 18 graden. Turkije en Cyprus: Zonnige perioden, maar aan de zuid kust en op Cyprus eerst nog meer be wolking en kans op een bui. Maxima aan zee van 8 graden in het noord westen tot 17 in het zuiden. WOENSDAG 24 JANUARI 2001 Zon- en maanstanden Zon op 08.32 Zon onder 17.11 Maan op 08.43 Maan onderl7.03 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.54 16.05 3.27 15.38 Laag 00.05 12.06 23.46 11.47 Weerrapporten 23/01, 07.00 uur: station weer wind tem neersl max min mm Amsterdam zwaar bew. z3 5 4 0.5 De Bilt zwaar bew zw3 5 5 15 Deelen z3 5 4 3.1 Eelde motregen z2 .1 1 0.7 Eindhoven regen zw3 7 5 2.2 Den Helder zwaar bew. z3 2 1 0.7 Rotterdam zwaar bew rw3 7 5 1.0 Twente regen z2 3 3 0.5 Vlissingen licht bew. ZW 4 7 5 1.1 Maastricht zwaar bew zw4 9 6 2.6 Aberdeen zwaar bew z4 4 4. 24.6 Athene zw aarbew w.s.0 5 0.0 Barcelona zwaar bew. .w.s.0 12 7 0.0 Berlijn zwaar bew. zo 3 1 -1 09 Boedapest sneeuw zo2 -3 -3 00 Bordeaux zwaarbew z4 11 9 7.0 Brussel half bew zw4 9 7 2.6 Cyprus zwaar bew. n2 17 7 0.0 Dublin half bew. z4 9 4 8.0 Frankfurt regen z3 6 1 13.0 Genève zwaar bew w3 9 6 0.0 Helsinki sneeuw zo 4 -5 -7 0.0 Innsbruck zwaar bew w3 8 0 0.0 Istanbul zwaar bew. n3 7 3 0.0 Klagenfurl zwaar bew ver. 1 1 -2 0.0 Kopenhagen sneeuw zo 5 ,1 0 0.3 Las Palmas onbewolkt nwl 22 16 00 Lissabon zwaar bew. zw4 15 13 15.6 Locarno zwaar bew. o2 6 0 0.0 Londen licht bew z2 10 5 4.4 Luxemburg zwaar bew. zw4 5 4 10.0 Madrid zwaar bew. zw3 8 7 0.0 Malaga half bew. w2 18 8 0.0 Mallorca half bew zw 3 16 11 0.0 Malta half bew zw 3 17 10 60 Moskou zwaar bew. w.s.0 -10 -11 0.0 München half bew o 1 3 -2 20 Nice zwaar bew n2 10 8 0.0 Oslo sneeuw no 2 -1 -3 2.0 Parijs licht bew zw4 9 6 5.2 Praag zwaar bew. z2 -1 -2 4.3 Rome zwaar bew. o2 14 6 0.0 Split zwaar bew. w.s.0 12 7 0.0 Wat wij misschien krankzinnig vinden, is elders een teken van heiligheid. Deze aflevering in een serie over religie op internet: een website gewijd aan de vloekende, hasjrokende, naaktlopende heiligen van India. http://utopia.knoware.nl/users/dolfhart/ IA5 -.hi; urt MP nir ger MP In India struikel je er over: sadhu's, heilige mannen. Gewone hin does moeten, om de ver lichting te bereiken, braaf een eeuwenlange omweg van geboorte en wedergeboorte doorlo pen. Een sadhu heeft daar geen zin in. Die kiest voor de snelle ma nier, al betekent dat een leven buiten de burger maatschappij. India's mystici leven van de be delstaf en zwerven stad en land af. 'Wereldverza king', dat is waar het al lemaal om draait. Laten zien dat aardse zaken geen waarde hebben. Dat bete kent veel yoga en een leven in armoede en celibaat. Of erger. De Nederlander Dolf Hartsuiker schreef het boek Sod luis, holy men of In dia over deze excentriekelingen. Zijn website biedt een voorproefje met ver bijsterend fotomateriaal. Hartsuiker laat zien hoe deze mannen zich uitdossen en toetakelen in dienst van de instant ver lichting. De weg van de sadhu mag dan een snelle weg naar de verlichting zijn, mak kelijk is anders. Het lichaam wordt gepij nigd en verminkt. Sadhu's doen ingewik kelde yoga en staan daardoor veel op hun hoofd. Sommigen hinken hun leven lang op één been, of houden jarenlang hun mond. Ze smeren zich in met witte as of laten hun haren groeien tot op de knieën. Sommige sadhu's gaan nóg verder. Als teken van wilskracht houden ze dag en nacht een arm in de lucht, zodat het ding met de jaren af sterft tot een levenloze tak. In onze contreien zal naaktlopen met een rotsblok aan het ge slachtsdeel een heilig verklaring bepaald niet bespoedigen. In India daarentegen laten mysti ci hiermee zien dat hun lichaam niets voor hen betekent. De gewichten die sommige sadhu's le venslang aan hun deel meezeulen zijn niet be doeld om het orgaan te verlengen, maar om sek- ikb Zon >A/ suele energie om te zet- bij ten in spirituele. |j Meer gemakzuchtige mi sadhu's leggen zich toe pd op het roken van hasj en |de beschouwen dat als een vorm van wereldverza- k) king. Hun chilam (hasj- pijp) is vaak het enige be-Ipoi zit. In India zijn softdrugs verboden, maar speciaal voor sadhu's bestaat een pvi staats-coffeeshop. Sadhu's organiseren zich in verschillende or den. Zo zijn de Naga's i een orde van militante krijgers. De vreemdste jgjri snuiters van allemaal zijn de Aghori's, stee Die maken er een sport van alle traditio nele hindoe-waarden met voeten te tre den. Precies zoals hun meester, de ver nietigingsgod Shiva, ook altijd alle waar den omdraait. En die volgens de legen den ook de hasjpijp wel wist te vinden. Niets is heilig voor de Aghori's. Ze schelden naar voorbijgangers. Vlees en alcohol, taboe voor hindoes, vormen voor Aghori's geen enkel punt - liefst ge- SO nuttigd uit een holle mensenschedel. In jan' dooie beesten op straat ziet een Aghori gel' een lekkere snack. Anderen protsen er- ker mee dat ze hondenpis drinken. Boze ®ie tongen beweren dat deze lieden men- tóe; senvlees eten en 's nachts mediteren op nzi crematiegronden, zitteni ms, op een lijk. Of de heilig grond ontwijden door ei de betaalde liefde te be drijven. Ook de Sakhi's zijn vol gelingen van Shiva. Zó veel houden ze van hur^ God dat ze zich als vrouv verkleden en zich ver wijfd gedragen om zijl liefde te winnen. De Hij ra's hakken hun penis a en en beschouwen zich man noch vrouw. Van tijd tot tijd komei j^'c sadhu's uit alle windstil c ken bijeen. Het Mali Khumb Mela festival da op dit moment plaats yindt, is de grootste ver zameling sadhu's ooit Miljoenen heiligen var g is; allerlei pluimage zijn de ider ze dagen bijeen langs di n er Ganges - saai zal het e ide beslist niet zijn. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) eSÊk bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 10°° hect0 pasca| kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) pubuc relations W.H.C.M. Steverink 071-5356 356 redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R I.M, van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden internet: www.leidschdagblad.nl telefax Advertenties: 071 - 5323 508 Familieberichten: 023-5317 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 53 1 5 92 lent advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.301 oor 071- 5356 230 3j3d z3u rubrieksadverteni Maandag t/m vriidaq van 8.301 10 071- 5143 545 n abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging» ree het automatisch afschrijven van hel jj abonnements- geld, ontvangen betaling. VERZENDING PER PO! Voor abonnementen die per post (i i]qoi worden verzonden geldt een toesl aan portokosten per verschijndag. leidsch dagblad op cassi Voor mensen die moeilijk lezen, npu hebben of blind zijn (of een and 2 leeshandicap hebben), is een sa: the van het regionale nieuws uit ht Dagblad op geluidscassette bex ver' informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectui jotit rtel Auteursrechten voorbehi Dagbladuitgeverij Dar 'Jn- ■■Had rail 115 5.0 idvi 2.0( or Stockholm zwaar bew zo 6 0 -2 0.0 Los Angeles licht bew. zw3 14 11 0.0 Warschau licht bew. zo 5 -7 -7 00 New Orleans onbewolkt w.s.0 9 2 0.0 Wenen zwaar bew zo 5 0 -1 0.1 New York half bew zw2 1 -4 0.0 Zürich zwaar bew. ws.O 0 0.0 Tel Aviv half bew. 20 4 17 10 11.0 Bangkok half bew zo 2 34 24 00 Tokyo zwaar bew no 2 10 4 0.0 Buenos Aires onbewolkt w.s.0 32 25 0.0 Toronto zwaar bew. z3 -2 -4 0.0 Casablanca licht bew. zl 25 10 0.0 Tunis zwaar bew z3 18 7 0.0 Johannesburg half bew. n2 26 15 0,0 Vancouver onbewolkt zo2 8 0 0.0 ZIEKENHUIZ ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonc feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 uar ver wat rat re: i. In mei nd, efor ete

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14