Europa zit met 'Balkon van Poetin' Buitenland In Koeweit bleef bijna alles bij het oude 'Veronderstelling op veronderstelling' in Lockerbie-zaak Kosovo heeft wel andere zorgen dan Balkansyndroom iTERDAG 20 JANUARI 2001 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters WEIT MORT ROSENBLUM de schaduw van Saddam anden de lampen feller dan t. De olie vloeit in record- npo en als het verkeerslicht rood springt, staat er gauw or een paar miljoen in de rij wachten. Toch klopt er iets t. Koeweit is na de Golfoor- uit de as herrezen, maar als i feniks die niet lijkt te kun- n vliegen. zeven maanden tijd ver- lordden de Irakezen 330 eweiters en lieten zij de stad juin achter. Voor ze vertrok- i, zetten ze de oliekranen ien en staken 720 olieputten jrand. Ze plunderden en mielden van alles, van super- nputers tot kinderspeelgoed, eweit en zijn burgers clai- n een schade van ruim 300 jard gulden. Na tien jaar is lot nog onbekend van zes- nderd mensen die door de ering van Koeweit 'krijgsge- igenen' worden genoemd, jewel Irak ontkent, houdt eweit vol dat zij als gijzelaars rden vastgehouden. Artsen ji een dramatische toename longkanker en luchtweg- ndoeningen die zij wijten aan giftige mist die zes maanden er Koeweit hing. Veel overle- ïden van de bezetting zijn chologisch getraumatiseerd, gens veel Koeweiters en bui- alanders, van overheidsfunc- narissen tot vooruitstrevende rlementsleden tot funda- mtalistische islamitische lei- 5, is Koeweit zijn kompas ijt. Velen menen dat de be ding van Koeweit de gele- iheid bood om feilen in hun nenleving te verbeteren, lar dat men de kans voorbij :ft laten gaan. de schok van de invasie, de van de bezetting en de be lofte van de bevrijding is Koe weit in oude gewoonten terug gevallen. Glitter wordt met oüe gekocht, buitenlanders knap pen het vuile werk op en vrou wen mogen nog steeds niet stemmen. In plaats van een ei gen leger te vormen, betaalt Koeweit een roterende strijd macht van vijfduizend Britten en Amerikanen. De olie die de Irakezen lieten weglopen, sij pelt langzaam in het grondwa ter omdat niemand een besluit neemt om de smurrie op te rui men. „Er worden geen knopen door gehakt op het vlak van de eco nomie, het onderwijs of huis vesting", zegt onderminister voor hoger onderwijs Rasha Al Sabah, een nicht van emir Jaber Al Ahmed Al Sabah. Achter de fagade van het herbouwde Koe weit gaat volgens haar pijnlijke onzekerheid schuil. „Wij heb ben een leiderschap nodig dat onze burgers geruststelt." De familie Al Sabah heerst al 250 jaar over het emiraat. De Britten lieten in 1961 een olie industrie achter, waar Koeweit volop van profiteerde toen de prijzen in 1973 omhoog scho ten. De 750.000 burgers werden schatrijk en vertrouwden op 450.000 Palestijnen, voorname lijk geschoolde werkers en ma nagers, en nog veel grotere aan tallen contractarbeiders uit Azië. De emir ontbond het parlement in 1986. De Koeweiters die de bezetting doorstonden, hoop ten na de oorlog te worden be loond met een democratischer en beter bestuur. Het parle ment werd in 1992 hersteld, maar niet tot ieders tevreden heid. Een invloedrijk islami tisch blok en vooruitstrevende tegenstanders houden elkaar in evenwicht. Toen de emir acht jaar na de oorlog eindelijk met een voorstel kwam om vrouwen kiesrecht te geven, stak het par lement een spaak in het wiel. In andere opzichten is de Koe weitse samenleving wel sterk veranderd. De gevestigde en welvarende Palestijnse ge meenschap werd na de bevrij ding verjaagd omdat Yasser Arafat in de oorlog de kant van Saddam had gekozen. Nieuwe immigranten, veelal alleen staande mannen zonder verde re belangen in Koeweit, hebben het gat niet kunnen opvullen. „Wij hadden verwacht een nieuwe bladzij open te slaan, maar in plaats daarvan zijn de oude problemen erger gewor den. De moraal gaat achteruit, de bureaucratische mentaliteit is dezelfde gebleven", zegt Waleed Al Tabtabai, leider van de islamitische hardliners in het parlement. Westerlingen hebben de jeugd bedorven met provocerende muziek, onfat soenlijke kleding en drugs, zegt hij. Tijdens de bezetting heb ben de Koeweiters geleerd hun eigen straatje te vegen, zelf hun auto's te repareren en hun ei gen maal te bereiden. „Nu zijn ze hun werklust weer kwijt en moeten wij op buitenlanders in ons midden vertrouwen om al les voor ons te doen." Ook de voóruitstrevenden kla gen over de mentaliteit. Fractie leider in het parlement Abdul lah al-Naibari voert campagne tegen de corruptie in het over heidsapparaat, die de Koewei ters miljarden per jaar zou kos ten. Ook lage ambtenaren ver langen nu geld als burgers iets gedaan willen krijgen. Economen menen dat er snel iets moet veranderen. Door de bevolkingsgroei kan de regering allerlei toelagen en subsidies voor burgers niet meer betalen. De burgers betalen geen belas ting. Medische zorg is gratis, van een griepprik tot een hart transplantatie in Texas. De Uni versiteit van Koeweit heft geen collegegeld, maar bouwt zelfs zonneschermen voor de chauf feurs van studenten zodat zij niet in de brandende zon hoe ven te wachten totdat de colle ges afgelopen zijn. In de afgelo pen vijf jaar is de kleine bevol king voor een dikke negen mil jard gulden consumptieve kre dieten aangegaan om auto's te kopen, of een huis of vakantie in het buitenland. zijn allerlei schilderachtige namen voor verzonnen: alkon van Poetin', 'Het roversnest aan de Oostzee' en Ifs 'het Hong Kong van Europa'. Kaliningrad maakt •el uit van Rusland, telt krap een miljoen inwoners en groot als Noord-Brabant en Limburg samen. Maar e nietig ook, Kaliningrad is in staat om de Europese lie flink hoofdpijn te bezorgen. SSEL HETTY VAN ROOU blik op de kaart maakt on- idellijk duidelijk waar de loen wringt. Kaliningrad, als Königsberg een trots el van het Duitse Pruisen, ligt eklemd tussen Polen en Li- wen aan de Oostzee. Als die ee landen lid worden van de ropese Unie, vormt het est westelijke stukje van iland een exclave binnen de Daar beginnen de proble- tusland verzet zich hevig te- een visumplicht voor zijn rgers op reis die 'toevallig' Dr een EU-land moeten, lar de EU voelt er niets voor de achterdeur van Europa en te zetten voor een onaf- nbare stroom illegalen uit sland. faoral Zweden en Finland, landen die net als Kalinin- td aan de Oostzee grenzen, n de problemen levensgroot zich afkomen. Kaliningrad rdt een roversnest, een na- arlijk hoofdkwartier voor de issische maffia, zo vreest een eedse diplomaat. Hij heeft waslijst aan problemen die bedreiging vormen voor de stabiliteit in de regio: armoede, corruptie, smokkel, illegale vis vangst, milieuvervuiling, een verouderde industrie, aids-be- smetting en tuberculose, zware criminaliteit, verpaupering, drugshandel, enzovoorts. Bovendien wordt er hardop gefluisterd dat in Kaliningrad, waar in de sovjettijd het leger de dienst uitmaakte, sinds on geveer een jaar weer kernwa pens voor de middellange af stand staan opgesteld. De Rus sen ontkennen het krachtig, maar de Verenigde Staten gelo ven dat niet zomaar en hebben een 'aanvullende verduidelij king' gevraagd. Zweden, sinds 1 januari 2001 voorzitter van de EU, laat er geen gras over groeien. Premier Persson is vast van plan om in de zes maanden Zweeds voor zitterschap de banden met Rus land aan te halen, en te zorgen voor een zo goed mogelijke ver standhouding met Moskou. Ka liningrad staat boven aan zijn lijstje en dankzij Zweden staat Kaliningrad ineens ook hoog op de agenda in Brussel. Volgendê maand krijgt gou verneur Vladimir Yegorov be zoek van de Zweedse minister van buitenlandse zaken Anna Lindh en van Europees Com missaris Chris Patten van bui tenlandse betrekkingen. De iro nie wil dat Patten ervaring heeft met de ingewikkelde problema tiek van enclaves. „Misschien heeft hij in zijn vorige baan als gouverneur van Hong Kong iets geleerd dat hem in het geval Kaliningrad nog van pas kan komen", merkt zijn woordvoer der droogjes op. Als Zweden zijn zin krijgt, ontwikkelt Kaliningrad nauwe economische en politieke ban den met zijn Europese buren. Het kan een soort 'proeftuin' worden voor de toekomstige samenwerking tussen de EU en Rusland. De toekomstige encla ve zou kunnen uitgroeien tot een Europese vrijhandelszone aan de Oostzee, maar daar is wel de goedkeuring van Mos kou voor nodig. En om de Rus sische regering niet voor het hoofd te stoten, draagt de Euro pese Commissie formeel slechts 'ideeën en mogelijkhe den' aan om de 'dialoog op gang te brengen'. De ideeën van Brussel liggen voor de hand: betere grensbe waking tussen Kaliningrad en de toekomstige EU-buren, be tere regionale transportmoge lijkheden, de toepassing van EU-wetgeving op verkeer tus sen Rusland en Kaliningrad, snelle visa-procedures en een 'discussie' over energievoorzie ning en milieuproblemen. Maar Patten en Lindh ver trekken niet met lege handen. Kaliningrad krijgt al sinds 1994 extra geld uit de EU-hulppro- Kaliningrad is maar een klein stukje Rusland, maar vooral militair een groot probleem. Hier staat een Russi sche soldaat in de enclave op een miniatuuruitvoering van de de voormalige sovjet-raketbasis waar volgens sommige bronnen opnieuw tactische wapens staan opgesteld. foto epa igor sarembo gramma's voor Rusland en die bevoorrechte positie wordt het komend jaar verder versterkt. De drie Scandinavische landen en - vanwege de historische banden - ook Duitsland pom pen tientallen miljoenen in de ontwikkeling van het gebied. Het geld is bedoeld om de sta biliteit van Kaliningrad te be vorderen, en gaat naar projec ten die te maken hebben met infrastructuur, nieuwe grens overgangen, de ontwikkeling van de haven, afvalverwerking, gezondheidszorg, bodemsane ring, energievoorziening, on derwijs en landbouw. „Het is een dubbele aanpak, die bedoeld is om problemen te voorkomen", zegt een woord voerder van de Europese Com missie. Maar een sceptische Scandinavische diplomaat for muleert het anders. „Kalinin grad is alleen maar in de wes terse invloedssfeer te trekken met geld en met de instemming van Moskou. Dat proberen we dus te bereiken. En dan maar zien of het op den duur iets uit haalt." .STERBERG MARJOLEIN DE COCQ 84 zittingsdagen en 233 verhoren donderdag in Kamp Zeist het Loc- bie-proces beëindigd. De drie hotse rechters hebben zich terug trokken om het bewijs te wegen, t is onwaarschijnlijk dat er nog de- maand vonnis wordt gewezen, •or het Schotse openbaar ministe- staat de schuld van de twee Libi- le verdachten buiten kijf. Maar in advocaten verwerpen de zaak als 'keten van gissingen en bewerin- ny Gauci was als getuige 'kneed- iar'. „Een wat vreemde en eenzame in die genoot van de aandacht die kreeg", kenschetste advocaat Bill ylor de Maltees van middelbare leef- die in de jaren tachtig samen met i broer de kledingzaak 'Mary's •use' bestierde. uci werd sleutelfiguur in de Locker- -zaak, toen enkele weken voor rstmis 1988 een 'donkere man' in winkel in het wilde weg zaken ischafte: ruitjesbroek, overhemden, bypakje, rok, pyjama's, paraplu. Ze idigden in de koffer waarin de bom waarmee op 21 december 1988 'cht PanAm 103 werd opgeblazen ven het Schotse Lockerbie, t waren de labels in de verschroeide dingflarden die het Lockerbie-on- derzoek naar Mary's House op Malta brachten. En Tony Gauci bracht de Schotse en Amerikaanse rechercheurs vervolgens met een compositieteke ning en een fotomontage op het spoor van Abdelbaset Mohmed Ali al-Megra- hi. In Kamp Zeist wees Gauci de Libiër twaalf jaar later aan als zijn opvallende klant. Al-Megrahi (48) en Al Amin Khalifa Fhimah (44) zouden op Malta een bruine Samsonite-koffer met een se- mtex-bom, ingebouwd in een Toshi- ba-cassetteradio, aan boord van een Air Malta-vlucht naar Frankfurt heb ben gesmokkeld. Via Frankfurt vloog de bomkoffer naar Londen Heathrow, om daar te worden overgeladen op de PanAm Boeing 747 met bestemming New York. De 'Maid of the Seas' explo deerde even na zeven uur 's avonds in het Schotse luchtruim. Volgens advocaat Taylor is Gauci's identificatie 'waardeloos' omdat Al- Megrahi's foto de afgelopen jaren overal te zien is geweest. Maar voor de aanklagers is het aan Al-Megrahi toe geschreven winkeluitstapje een essen tiële schakel. Als topfiguur van de Libi sche geheime dienst zou hij al bezig zijn geweest met de aanschaf en tests van tijdklokken en explosieven. Fhi mah had gewerkt op het Luqa-vlieg- 'veld van Malta en kende de kneepjes om controles te omzeilen. Ook zou hij speciale bagagelabels hebben geregeld Lockerbie op 22 december 1988. De politie draagt doden weg uit de resten van de 'Maid of the Seas'. foto ap waarmee de koffer onbegeleid kon rei zen. De aanklagers beschuldigen de Libiërs van moord op de 259 inzittenden van PanAm 103 en elf inwoners van Loc kerbie. Voor een veroordeling moet een meerderheid van de rechters er van overtuigd zijn dat het scenario van de aanklagers met het traject Malta- Frankfurt-Londen het enige juiste is. Op basis van vliegtickets en hotelboe kingen staat vast dat Al-Megrahi en Fhimah op 20 december 1988 van Tri poli naar Malta reisden. Al-Megrahi was bovendien op 21 december aan wezig op het Luqa-vliegveld, vanwaar hij terugvloog naar de Libische hoofd stad. Hoe precies de bomkoffer uiteindelijk aan boord is gebracht van Air Malta vlucht KM 180 blijft echter de vraag. „Mathematische zekerheid is niet noodzakelijk of haalbaar", stelde aan klager Alistair Campbell. „Tezamen met het andere bewijsmateriaal kan de conclusie worden getrokken dat deze reis te maken had met het plan om een vliegtuig op te blazen." Maar de advocaten van Al-Megrahi en Fhimah presenteerden in de vijf dagen van hun slotpleidooien alternatieve theorieën. De bom kwam niet via Mal ta, maar werd op Frankfurt aan boord gesmokkeld. Of pas op Heathrow, de meest logische keuze. Want iemand die een vliegtuig wil opblazen, zal de 'weg van de minste weerstand met de meeste kans op welslagen' kiezen. .Andere scenario's zijn mogelijk", zei Bill Taylor. „En met aanwezigheid op een vliegveld is schuld nog niet bewe zen." Hij suggereerde geknoei met be wijs, ondeugdelijke tests en betrokken heid van Palestijnse terroristen. Ook advocaat Richard Keen hamerde op het gebrek aan betrouwbaar bewijs materiaal. „Wat we hier hebben is ver onderstelling op veronderstelling op veronderstelling." Ondanks alle kritiek, koesteren velen hoop. Door de hoge olie prijs kan Koeweit de beleg gingsportefeuille van 100 mil jard dollar die het voor de oor log had in ras tempo weer op bouwen. En zodra Irak tekenen van stabiliteit toont, moet Koe weit tot volle bloei komen. Alles is er, zelfs het recht om te zeg gen wat er fout is, zegt Lubna Saif Abbas, tijdens de oorlog een van de negen Koeweitse vrouwen die werden opgeno men in de strijdkrachten en marketing manager van de Ku wait Free Trade Zone, onder deel van een particulier conglo meraat. „Mensen in Koeweit nemen geen blad voor de mond. Wat er aan schort is in de uitvoering." LANDOVICA BRIAN MURPHY Nexhat Gashi wringt zich door de bramenstruiken en laat zich in de bomkrater glijden. De jongen komt dikwijls op deze plek in de heuvels van Kosovo om de verpulverde bunker te verkennen of de omgeving af te struinen op brokstukken van de Joegoslavische tanks die hier door gevechtsvliegtuigen van de NAVO aan stukken zijn ge schoten. Van munitie met verarmd ura nium heeft hij nog nooit ge hoord. De internationale beroe ring over de mogelijke gezond heidsrisico's is geheel aan hem voorbijgegaan. Maar de 14-jari- ge weet één ding zeker: „Het hele milieu van Kosovo is ziek. Waarom probeert niemand dat eerst te verhelpen?" Het is een vraag die in heel Kosovo om antwoord schreeuwt. De zorg over mogelijk verband tussen allerlei ziektes en het verarmd uranium houdt de NAVO tot in de hoogste militai re en politieke kringen bezig. Veel etnische Albanezen vragen zich echter af waarom de dui delijk zichtbare ecologische ca lamiteiten in Kosovo, waarvan de gevolgen voor de gezond heid zonneklaar zijn, niet net zoveel aandacht krijgen. Er is geen Geigerteller voor no dig om de ecologische crisis in Kosovo te meten. De wind blaast loodhoudend stof naar alle uithoeken, rioolwater loopt in de dorpen door de straten, verwaarloosde fabrieken lekken giftige metalen, ongezuiverd af valwater wordt geloosd in rivie ren, waarvan hele stukken dood zijn. Zulke omstandigheden ko men wel vaker voor in de Bal kan, maar in Kosovo meer dan elders. De Joegoslavische over heid heeft weinig in het milieu geïnvesteerd nadat de etnisch-, Albanese meerderheid meer dan tien jaar geleden haar eigen parallelregering had gevormd. De 78 dagen durende bombar dementscampagne van de NAVO, waarbij vooral indu striële doelen werden bestookt, heeft de problemen nog verer- gerd. „Het is een ramp", zegt Bejtul- lah Bejtullah, een milieuactivist in Kosovska Mitrovica, een van de meest vervuilde plaatsen in Kosovo. Het loodgehalte in de lucht en in het water van de stad is 200 keer hoger dan toe laatbaar. De KFOR-vredes- macht heeft vorig jaar augustus de enorme loodsmelterij van Zvecan gesloten, maar het loodstof wordt door de wind verspreid en belandt via het water in de voedselketen. Fran se soldaten worden regelmatig op lood getest, en wie teveel binnen heeft gekregen wordt overgeplaatst, met het advies nog een paar maanden te wachten met het verwekken van een kind. Uit een ander deel van het stil gelegde industriële complex - waar voorheen kunstmest, bat terijen en hoogwaardig zink werden geproduceerd - lekken gevaarlijke stoffen als cadmi um, arsenicum, nikkel en zwa velzuur. Tienduizenden vissen stierven nadat in september een tank met 600.000 liter zwa velzuur barstte, en de inhoud in de rivier de Sitnica stroomde. Nabij de grens met Macedonië staat een cementfabriek, die een fijn wit poeder produceert dat soms in vlokken neerslaat, alsof het sneeuwt. Luchtweg aandoeningen en tuberculose zijn er heel gewoon. Een fabriek van asbestproducten in de om geving werd pas kortgeleden gesloten. Vuilnisbelten zijn er bij de vleet. Water dat er door heen sijpelt, vervuilt rivieren en dririkwaterbekkens. Meer dan driekwart van de huishoudens op het platteland betrekt water uit onbeschermde, ondiepe putten, aldus de WHO. Besmet ting door uitwerpselen heeft ge leid tot een sterke toename van ziektes als hepatitis A. Bij de kolengestookte elektrici teitscentrale buiten Pristina ligt een zwarte slakkenberg, die de horizon tot ver in de omtrek vervuilt. Als het hard waait, blaast de wind wolken stof naar de stad, die toch al veel te ver duren heeft van de uiüaatgas- sen van de talrijke dieselaggre gaten en vrachtauto's. „Wij noemen het de Pristina- hoest", zegt Daut Maloku van de Groene Partij van Kosovo. „Wij wonen in een giftige om geving. Er is hier zoveel waar je ziek van wordt: de lucht die wij inademen, het water dat wij drinken, het voedsel dat wij eten. Waarom zouden wij ons zorgen maken over verarmd uranium als er zoveel dringen der problemen zijn?" De VN sturen een speciaal on derzoeksteam naar Kosovo, en helpen bij het opzetten van een vrijwillig bevolkingsonderzoek. NAVO-eenheden zijn begonnen waarschuwingsborden te plaat sen bij 112 gebieden die met uraniummunitie bestookt zijn. In het gebied waar het meren deel van de 31.000 granaten is gevallen, hebben artsen tot nog toe geen opvallende stijging van het aantal kankergevallen of andere stralingsziektes ge constateerd. „Maar", zegt dok ter Bashkim Meqa van het Isa Grezda-ziekenhuis in Djakovi- ca, „ze moeten naar het totale beeld kijken. Kosovo is één mi lieutragedie." In het centrum van Klina spe len kinderen op dertien Joego slavische tanks die door NAVO- raketten buiten gevecht zijn ge steld. Een bejaarde bewoner, de 74-jarige Beqir Rrace, kijkt toe. Hij is een van de vele etnische Albanezen in Kosovo die me nen dat de hele verarmd-urani- umkwestie door critici van de NAVO wordt opgeklopt om het bondgenootschap zwart te ma ken. Hij hoopt alleen maar dat de zaak leidt tot meer aandacht voor het milieu.Als wij geen schoon water en geen schone lucht hebben, wat heeft het dan voor zin om ons zorgen te ma ken over iets dat ons misschien wel maar misschien ook niet ziek maakt?" Vrouwen mogen nog niet stemmen, maar wel mobiel bellen. foto ap john mcconnico Handelaren op de Koeweitse beurs. foto ap gustavo ferrari

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9