Straf voor 'demente' Pinochet verder weg Buitenland Estrada verrast door felle straatprotesten Strikt verbod op gebruik softdrugs onhoudbaar' rst noodhulp, dan pas )bouw in El Salvador Moord op jonge Israëli verstoort besprekingen Lubbers maant tot kalmte in verdeeld Congo Greenpeace kan transport niet stoppen :RDAG 20 JANUARI 2001 irdgasgeisers midden in stadje VS fMiNSQNStralen aardgas die negen meter hoog uit de nd omhoog schoten hebben explosies veroorzaakt in de jts Hutchinson in de Amerikaanse staat Kansas. Een inwo- van de plaats kwam om en twee raakten gewond, van wie levensgevaarlijk. De explosies richtten woensdag en don- dag grote schade aan in het centrum van de stad en in een nnwagenpark. De autoriteiten riepen de noodtoestand uit. Nationale Garde hielp bij het evacueren van honderden nsen. Het gas is afkomstig uit een ondergronds gasreservoir lek is geraakt. !hloor in zwembad schadelijk' gEL» Het gebruik van chloor om het water van zwembaden itsmetten is schadelijk voor de gezondheid van kinderen, lordampen kunnen de weerstand van hun longen aantas- vvaardoor ze vatbaarder zijn voor allergieën en astma. Dat [tuit een onderzoek van de universiteit van het Belgische vain-la-Neuve. Het is uitgevoerd in opdracht van milieumi- •rGosuin van de regioregering van Brussel. Gosuin heeft aagd om een vervolgonderzoek. Maar in afwachting daar- adviseert hij vast om kinderen onder de twaalf zoveel mo- k uit het zwembad te houden. etin valt uit tegen ministers [Kou» De Russische president Vladimir Poetin is gisteren evallen tegen zijn ministers. Hij eiste een eind aan de on- irekingen van de elektriciteitstoevoer in het land. Ook vindt tin het ontoelaatbaar dat burgers zonder verwarming zitten rijl grote delen van het land getroffen zijn door extreme kou. iresident neemt geen genoegen met het excuus van de kabi- sleden dat functionarissen verrast zijn door de zeer strenge ter. De waarschuwing van Poetin komt op het moment dat et Verre Oosten van het land sommige gebieden tot 15 uur I dag zonder stroom zitten. anide-ongeluk in Roemenië arest Tonnen vis die is besmet met cyanide zijn in Roe- lië op de markt gekomen en geconsumeerd. Dit gebeurde dat de autoriteiten hadden gewaarschuwd voor een cyani- -jjesmetting in de rivier de Siret. Zes mensen, onder wie drie fceren, zijn na het eten van vis uit de Siret in het ziekenhuis ■enomen met maag- en bloedcirculatieproblemen. De oor- He van het ongeluk is waarschijnlijk een lek in een opslag- I its van een wasmiddelfabriek in Falticeni. Het bedrijf kan [boete van 21 miljoen lei (2100 gulden) tegemoet zien. j HO onderzoek in Kosovo e EVEj De Wereldgezondheidsorganisatie van de Verenigde ies (WHO) heeft gisteren gezegd dat het een team deskundi- i naar Kosovo stuurt dat onderzoek gaat doen naar de gevol- h voor de volksgezondheid van het gebruik van munitie met irmd uranium tijdens de Kosovo-oorlog. De missie begint andag en duurt een week. De WHO zei verder dat ze een of- ïel verzoek van Irak had ontvangen voor een onderzoek naar 'e ;evolgen van uraniummunitie die de Amerikanen en Britten ruikte in de Golfoorlog van 1991. palyse 6.000 haren in zaak-Dutroux 5SEL* In het onderzoek naar de van kindermoord verdachte rc Dutroux zullen 4.000 tot 6.000 haren worden geanaly- rd. Het gaat om haren die gevonden zijn in de kelder van roux' woning in Marcinelle, waarin hij zijn slachtoffertjes 1. loot. Het onderzoek moet uitwijzen of de kinderen behalve Zf r Dutroux ook nog door anderen zijn misbruikt. Het zal s{ Is verricht worden in laboratoria in het buitenland, omdat pë niet over voldoende capaciteit beschikt om het uit te voe- ei De kosten van de analyses, die over zes maanden af moe zijn, kunnen oplopen tot 200 miljoen frank (circa 10 miljoen len). ia chakelaar' immuunsysteem ontdekt "ilKTQ. Onderzoekers van de Universiteit van Toronto in Ca- iri a zeggen de 'schakelaar' te hebben gevonden die het af- ac rsysteem van het lichaam aan- en uitzet. De proteïne CD45 ft deze functie. De onderzoekers zijn vervuld van de ontdek- j g, omdat het hierdoor wellicht mogelijk wordt het immuun- eem onder controle te houden of de celgroei te reguleren, [ontwikkeling kan belangrijk zijn voor de bestrijding van ker, diabetes, multiple sclerose en hartkwalen. Verder on- )ek moet uitwijzen of de controle of regulering van het im- asysteem mogelijk is door gentherapie of hormonen. edbad in Algerije eist levens Een bloedbad in een gehucht ten westen van Algiers fraan drieëntwintig mensen het leven gekost. Dat hebben loners uit het gebied gezegd. De moorden worden toege geven aan extremistische moslims. Aanvankelijk was de d van zeventien personen gemeld. De lijken van zes ande die waren ontvoerd, zijn inmiddels enkele kilometers ver- J)p aangetroffen. Het gehucht ligt in een bergachtig gebied in gio Chief. De slachtoffers zijn herders en veehouders. er BSE in Spanje po». De regering van de Spaanse regio Asturië heeft beves- dat twee nieuwe gevallen van de gekkekoeienziekte BSE ontdekt. Daarmee is het aantal koeien met de ziekte in nje op zeven gekomen. Voor het eerst is de ziekte geconsta- d in de regio in het noordwesten van het land. De andere gevallen waren in de regio's Galicië (drie) en Castilië-Leon ie). Van twee andere koeien wordt nog onderzocht of ze aan 'leden. »on commissaris blijkt lid ETA Rip» In Spanje is opschudding ontstaan doordat een lid van TA de zoon blijkt te zijn van een politiecommissaris. De ckwam aan het licht nadat de politie een commando van de kische afscheidingsbeweging deels had ontmanteld. Het imando dat opereerde in Barcelona wordt ervan verdacht intwoordelijk te zijn voor vier moorden, onder meer die op Dud-minister van volksgezondheid. De familie van het 24-ja- ETA-lid bleek van niets te weten. De hoofdredacteur van Baskische tijdschrift Ardi Beltza (Zwart Schaap), Pepe Rei, is 'ïren op last van de Spaanse onderzoeksrechter Baltasar Gar- gevangengezet wegens samenwerking met een terroristi- groep, de gewapende afscheidingsbeweging ETA. rlvador anp lode Kruis richt zich de ko- ie twee maanden op hulp voor de slachtoffers le aardbeving in El Salva- Daarna komt er meer aan- voor de wederopbouw het land. Dat zegt Rode medewerkster M. Ver- k, die zich momenteel in El idor bevindt. i Nederlandse hulp is deze overgevlogen naar El Sal- dat afgelopen zaterdag een zware aardbeving getroffen. De beving heeft onderd mensen het le- kost. Tienduizenden zijn s geraakt. Volgens Ver is er ook veel aandacht genevedpa De Hoge Commissaris voor de vluchtelingen van de Verenig de Naties, Lubbers, hééft de diverse betrokkenen bij het conflict in Congo tot kalmte gemaand. De oproep komt een dag na de officiële be kendmaking van de dood van de Congolese president Kabi la, die dinsdag door een lijf wacht werd neergeschoten. Kabila is opgevolgd door zijn 31-jarige zoon. In een verklaring schrijft de Unhcr-topman dat het land al genoeg menselijk leed en strijd te verwerken heeft ge had. Hij roept de partijen daarom op hun meningsver schillen aan de onderhande lingstafel op te lossen. De spanning is al groot genoeg en moet niet verder oplopen, al dus Lubbers. De burgeroorlog in Congo heeft volgens het Hoge Com missariaat voor de vluchtelin gen tienduizenden mensen het leven gekost. De hulporga nisatie meldt dat ruim 800.000 mensen op de vlucht zijn ge slagen. Een half miljoen van hen is in Congo zelf, de rest zit in buurlanden. Het lichaam van Kabila wordt vandaag overgebracht naar Lubumbashi in de pro vincie Katanga en van daar morgen naar de hoofdstad Kinsnasa, waar dinsdag de staatsbegrafenis zal plaats hebben. Rechter Guzman heeft nauwelijks keuze In het Pinochet-kamp heerst getemperd optimisme nu de neurologen en psychiaters tot de conclusie zijn geko men dat de Chileense ex-dictator aan een lichte tot mati ge vorm van dementie lijdt. Ontheffing van strafvervol ging lijkt daarmee slechts een formaliteit. De Chileense wet bepaalt vrijstelling voor verdachten ouder dan 70 jaar bij wie medisch onderzoek uitwijst dat de verstan delijke vermogens niet meer naar behoren functioneren. sao paulo frans linpenkamp correspondent Tegenstanders van de voorma lige alleenheerser voelen de bui al hangen. Zij vrezen dat de 85- jarige generaal de dans gaat ontspringen voor zijn 'misdaden tegen de mensheid. Onder zoeksrechter Juan Guzman pla veide gisteren zelf al het pad voor de beslissing die hij dezer dagen moet gaan nemen. Hij prees het werk van de zes medi sche experts met termen als 'se rieus, gedetailleerd en helder'. Pinochet lijdt aan een slechte doorbloeding van het onderste gedeelte van de hersenschors. „Daardoor werken het geheu gen en abstracte denkvermogen gebrekkig", aldus neuroloog Jorge Ferrer. Hij is aangesteld door Pinochets advocaten. De lichte vorm van dementie is volgens Ferrer een direct gevolg van een serie lichte beroertes die Pinochet door de jaren heen heeft gehad. Ferrer benadrukte de unanimi teit van de observaties. Verschil van mening bestaat echter wel hoe die in de praktijk uitgelegd moeten worden. Collega-neu roloog Luis Fornazzari die de nabestaanden van de slachtof fers vertegenwoordigt ziet in het haperende geheugen en de aangetaste capaciteit tot rede neren geen aanleiding om Pi nochet niet voor zijn wandaden te vervolgen. „De aandoening is niet van dien aard dat zijn on derscheidingsvermogen is aan getast", oordeelt Fornazzari. Aan rechter Guzman is nu de taak de medische uitkomsten juridisch te interpreteren. Pro bleem is dat de Chileense wet zich niet uitlaat over gradaties van dementie om vervolging te ontlopen. Ingewijde'n menen dat de speelruimte van Guzman aanmerkelijk verkleind is nu de artsen in hun eindconclusie de term dementie hebben opgeno men. Een besluit tot ontheffing van strafvervolging lijkt daar mee haast onontkoombaar. Dat voelt ook het Pinochet-kamp. Daar heerst al een 'eind-goed- al-goed'-stemming. Aanstaande dinsdag staat het verhoor van Pinochet door Guzman op de agenda. De enige vraag die in Chili te horen valt, is of Guzmn het ontslag van rechtsvervol ging aankondigt na het verhoor of dat hij de ex-dictator een ver nedering bespaart en zijn on dervraging definitief verdaagt. De druk op Guzman om Pino chet met rust te laten, is groot. Zelfs de katholieke kerk, die in de donkerste dagen van de dic tatuur altijd op de bres stond voor de nabestaanden van de slachtoffers, is van menig dat het nu welletjes is geweest. Zij vreest onherstelbare schade voor het verzoeningsproces waarin zij bemiddelt. Uitgelekt is dat de voorzitter van de Chi leense bisschopssynode er per soonlijk bij Guzman op heeft aangedrongen om 'minder als rechter te opereren en meer als verzoener'. Cherbourg Actievoerders van Greenpeace zijn er gisteren niet in ge slaagd een transport van verrijkte kembrandstof vanuit de haven van het Franse Cherbourg naar Japan te verhinderen. Ongeveer tien actie voerders naderden het schip Pacific Pintail,dat speciaal is uitgerust voor nucleaire transporten, met vier rubberboten en twee kano's. Twee van hen sprongen voor het schip in het water en anderen ontvouwden een spandoek met de leus „Stop Kernenergie". De actie was echter van korte duur; binnen vijf minuten waren de demonstranten opgepakt AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters Filipijnse president treedt af den haag huub van as Joseph Estrada moet zijn ver rast door de snelle opeenvol ging van de ontwikkelingen rond zijn persoon. Waarom zou de van corruptie en omkoping verdachte Filippijnse president anders het volk meerdere ma len op één dag toespreken via de televisie? In zijn eerste rede verklaarde Estrada dat de beschuldigingen dat hij steekpenningen zou hebben aangenomen van ille gale goksyndicaten en zelf ta baksaccijns had geïncasseerd, onterecht waren. Maar hij drong ook aan op hervatting van het deze week afgebroken afzettingsproces tegen hem. Die procedure was stilgelegd nadat de Senaat in een omstre den stemming had besloten geen inzage in de bankrekening van Estrada toe te staan. Met de bedoeling een belangrijke con cessie te doen, verklaarde Es trada dat hij zijn advocaten op dracht had gegeven alsnog die bankrekeningen openbaar te maken. Luttele uren later stelde hij het parlement voor in mei ver vroegde presidents- en parle mentsverkiezingen uit te schrij ven, verkiezingen waarin hij geen kandidaat zal zijn. Estrada stuurde daarmee aan op een ontslag op termijn. Zijn lot werd bezegeld door de militaire top, die zich gisteren samen met enkele ministers van hem distantieerde. Er wa ren de afgelopen tijd echter wel meer signalen die Estrada eer der aan het denken hadden kunnen zetten. Zo had Estrada zich kunnen laten vermurwen door de massale straatprotes ten van de afgelopen dagen. Dat hij dat signaal niet op zijn waarde heeft geschat, is een grote inschattingsfout. Hij is oud genoeg om zich te herinne ren dat in 1986 dictator Ferdi nand Marcos het veld moest ruimen na massale, door oppo sitieleidster Corazon Aquino aangevoerde demonstraties. Dat de huidige oppositie, net als in 1986, al dagenlang sa menstroomt op de Epifanio de los Santos Avenue in Manila kortweg de EDSA heeft een grote symbolische waarde. In 1986 vond Marcos hier zijn Wa terloo. Een aan de EDSA gelegen mo nument herinnert aan die roemruchte dagen in 1986. Juist hier kwamen de afgelopen da gen de oude helden van die 'volksmacht-revolutie' weer bij een, zoals de ex-presidenten Corazon Aquino, Fidel Ramos en kardinaal Jaime Sin. Het moet voor Estrada vreemd te moede zijn dat hij, net als Marcos, de slag op de EDSA verliest. Want de beschuldigin gen aan zijn adres zijn toch van een andere orde dan hetgeen Marcos indertijd werd aange wreven. Marcos kon niet bogen op een mandaat van de kiezers, terwijl Estrada de grotendeels eerlijk verlopen verkiezingen in 1998 zeer overtuigend won. En de Estrada aangewreven cor ruptiepraktijken laten zich moeilijk vergelijken met de on derdrukking van het volk en de onmatige verrijking door de fa milie Marcos, waarvan de schoenenkast van Imelda Mar cos het symbool is geworden. Daar komt bij dat Estrada's 'Ro bin Hood-reputatie' onder de arme Filippino's niet heeft gele den onder diens betrokkenheid bij illegale gokspellen jueteng genaamd). Het zijn dan ook niet de arme landgenoten die de straat op gaan, maar de poli tieke elite en de katholieke kerk. Het gaat die machten niet al leen om de corruptiepraktijken, maar ook om Estrada's zaken relaties en diens persoonlijke stijl van leven. Het was Estrada's vroegere gok- vriend, zakenrelatie en gouver neur van Ilocos Sur, Luis Singson, die het schandaal naar buiten bracht door te verklap pen hoe hij 'dirty money' voor de president collecteerde. Singson deed dat nadat Estrada een lucratief gokcontract had gesloten met Charlie 'Atong' Ang voor de jueteng beconcur rerende Bingo Two-Ball loterij. Omdat Singson daarmee ook zichzelf op de beklaagdenbank zette, moet die beschuldiging wel een kem van waarheid heb ben. De kerk stoort zich aan de - vele vrouwen en kinderen van de president. jeruzalem ap door commando's van een elite-eenheid van de marine. Veertien leden van Greenpeace die donderdag in Frankrijk een transport verstoorden van een trein met Nederlands kernafval, moeten vandaag voor een rechter in Cherbourg verschijnen. Hen wordt vernieling ten laste ge legd. De activisten hadden op het station van Valogne bouten uit de rails hadden gehaald, vlak voor de aankomst van de trein. FOTO REUTERS een Palestijnse die zich voor deed als Amerikaanse, meege-" nomen naar Ram all ah op de Westelijke Jordaanoever. Daar werd de jongen doodgeschoten door haar handlangers. Het li chaam van de jongen werd later gevonden, doorzeefd met vijf' tien kogels. De Palestijnse poli tie ging er aanvankelijk van uit dat de dode een Palestijn was., De moord heeft in Israël veel- afgrijzen gewekt. Barak heeft in verband met de moord een kabinetsberaad dat voor vrijdag op de agenda stond uitgesteld. Dan zal er na gedacht worden over Arafats plan voor een onderhande lingsmarathon. Volgens het Pa lestijnse plan zou de marathon 1 in de Egyptische badplaats Ta- ba morgen al beginnen. De moord op een zestienjarige Israëlische jongen heeft de toch al precaire besprekingen tussen Israël en de Palestijnen op nieuw bemoeilijkt. Eerder deze week had de Palestijnse leider Arafat geopperd een tien dagen durende onderhandelingsma rathon te houden, maar giste ren stelde de Israëlische pre mier Barak de beslissing daar over uit. De jongen was gedood nadat hij via internet in een hinder laag was gelokt. In de veronder stelling dat hij een afspraak had met een Amerikaanse toeriste, met wie hij gemaild had, was hij uit zijn woonplaats Ashke- lon naai- Jeruzalem gegaan. Kennelijk is hij door de vrouw, Belgische 'blowersmoeten nog steeds de grens over voor de drinkwatervoorziening en sanitaire voorzieningen. Na de noodhulpfase wil het Rode Kruis zich met vraagstuk ken voor de langere termijn be zighouden. „Dan gaan we de plaatselijke hulpverleners hel pen bij de wederopbouw van het land en komen ook zaken als psychosociale hulp aan bod", aldus Verbraak. Zij heeft een bezoek gebracht aan de wijk Las Colinas in Santa Tecla. De wijk werd bedolven bij een aardverschuiving na de beving. „Het is verschrikkelijk wat je daar aantreft. Mensen woelen in de aarde op zoek naar fami lieleden, er liggen foto's op de grond en uiteengereten teddy beren." brussel pascale thewissen correspondent Vincent van Quickenborne zorgde voor opschudding door daags voor de parlementsver kiezingen in 1999 in België te verkondigen dat hij een joint zou roken, zittend op het rode pluche van de Senaat als hij verkozen zou worden. Van Quickenborne van de Vlaamse Volksunie/ID21 werd hard te ruggefloten en slikte zijn be lofte noodgedwongen weer in. „Maar straks, als het mag, steek ik die joint alsnog op." België gaat het gebruik van can nabis, wiet en hasj gedogen. De paars-groene regering besloot deze week het gebruik van soft drugs in de toekomst niet lan ger strafbaar te stellen, 'mits er geen sprake is van problema tisch gebruik en/of maatschap pelijke overlast'. De verkoop van softdrugs blijft echter strikt verboden. België wil duidelijk een ruzie met buurland Frank rijk vermijden. In een toelich ting op het Belgische gedoog beleid benadrukte premier Guy Verhofstadt gistermiddag dat België 'volledig conform de in ternationale en Europese ver dragen handelt.' „Een halfslachtig compro mis", oordeelt Van Quicken borne, die er nooit een geheim van heeft gemaakt dat hij soft- De Belgische 'gebruikers' zijn nog niet echt blij met de versoepeling van het drugsbeleid. drugs gebruikt. Zo verkondigde hij in december vorig jaar op de Vlaamse televisie dat hij gere geld drugs smokkelde en door verkocht aan z'n vrienden. Het Vlaams Blok diende prompt een klacht in tegen de jonge se nator wegens het overtreden van de wet. Van Quickenborne: „Een joint roken mag. Een hennep plantje kweken ook. Maar de verkoop van softdrugs blijft strikt verboden. Daar komt het kort samengevat op neer. Belgi sche blowers worden dus ei genlijk gewoon de grens over gestuurd; ze moeten hun joint FOTO 8ELGA in Nederland kopen. Maar ook het invoeren van softdrugs blijft strafbaar. Dat is op z'n minst tegenstrijdig." Opvallend is ook dat België, anders dan Nederland, geen grens stelt aan de maximale hoeveelheid softdrugs die ie mand mag bezitten. „Wie zo nu en dan in privé-sfeer een jointje rookt, mag best een kleine hoe veelheid cannabis op zak heb ben. Het bezit van grote hoe veelheden cannabis blijft ver boden", lichtte de Belgische minister Magda Aelvoet (volks gezondheid) het nieuwe drugs beleid toe. „Ik heb het komende half jaar ongeveer een halve kilo canna bis nodig voor eigen gebruik. Is dat redelijk? Of ben ik straf baar"?, vraagt Van Quickenbor ne zich af. Toch is hij in grote lijnen tevreden met de voorstel len van de regering-Verhof- stadt. „Ik ben blij dat de over heid eindelijk erkent dat een joint roken mag en kan. Dat is een belangrijke doorbraak." Ook directeur Jan De Ridder van de Free Clinic in Antwer pen is overwegend positief. „Dit is een stap in de goede richting. Het strikte verbod op het gebruik van softdrugs was onhoudbaar. Ik hoop dat ook andere landen op termijn het Belgische en Nederlandse voor beeld zullen volgen en een rea listischer drugsbeleid zullen gaan voeren. Al vind ik wel dat er nog veel onduidelijkheden blijven. Wat is bijvoorbeeld problematisch gebruik? Wie be paalt dat?" De Ridder is vooral gelukkig met de beslissing van de rege ring om meer geld (25 miljoen gulden per jaar) uit te trekken voor preventie en hulpverle ning. In de nieuwe drugswe^, blijven harddrugs verboden maar de nadruk ligt op de be- handeling van junldes. „Ik weet nog niet waar dat geld naartoe, gaat. Maar ik hoop dat er meer opvangplaatsen bijkomen. De Free Clinic heeft op dit moment plaats voor honderdvijftig ver slaafden. Maar in praktijk van gen we meer dan tweehonderd" mensen op. En nog moeten we elke week mensen afwijzen", zegt De Ridder. Negatieve reacties zijn er ook. Volgens de Christelijke Volks partij (CVP) gaat de Belgische regering nog een stap verder' dan Nederland. Met als gevolg dat het gebruik van softdrugs niet wordt teruggedrongen0 maar juist wordt aangemoe digd, vrezen de christen-demo craten. Ook bij het Vlaams Blok vindt de drugsnota geen gena de. Extreem-rechts noemt het gedoogbeleid 'nefast'. De partij blijft vasthouden aan een to taalverbod op alle drugs. Het nieuwe Belgische drugs beleid moet de huidige wetge ving vervangen die nog dateert' uit 1921. Daarin wordt geen on derscheid gemaakt tussen soft en harddrugs. Op papier heeft de strafrechtelijke vervolging van cannabis-gebruikers sinds 1998 lage prioriteit in België.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7