'Eenzijdig openbreken van afspraken onaanvaardbaar' Kamer geeft eenling De Milliano hand, geen steun Binnenland Nieuw christelijk front is in de maak "fa ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Hans Dijkstal wil vasthouden aan begrotingspolitiek vdA en D66 blijven morrelen aan de 'Zalmnorm', de WD het kabinet ten val. WD-leider Hans slaat voor één keer met de vuist op tafel. lAAG PAUL KOOPMAN •r is gemoedelijk. Met and in de zak staat de ■leider een poosje voor am van zijn werkkamer le zoveelste demonstratie Binnenhof te kijken. Hij ,k t naar de betogers: „Dat nze meestal leuk." Het pej lichaam zakt even later in :ai xen fauteuil, de visite mag oh nemen in een zachte patroon Laura Ashley. Dijkstal heeft een totaal Hajre stijl dan zijn voorganger Ls Bolkestein. Dat was de Ge van het controversiële Ipunt, de intellectuele een- er' heid, de politieke kanon- !rv en. Dijkstal beheerst de verende grap, is meer ja ipeler en weet explosief q, daal in politiek Den Haag en ander te demonteren, in daar klinkt de klacht partij zich onder de Don spelende Wassenaar- sn dixielandcultuur heeft eigengemaakt: veel gezellig heid, weinig inhoud. Dijkstal kijkt verbaasd: „Dat ge luid heb ik al een hele tijd niet meer gehoord. Integendeel, meestal is men vrij tevreden over de grote invloed die wij op het beleid hebben. Wij staan sterk in het kabinet, en in de peilingen ongekend hoog." Een 'dip' in de kiezersgunst zou logisch zijn geweest na het ver trek van stemmentrekker Bol kestein, zo erkent Dijkstal, maar het is niet gebeurd. De WD is in de peilingen de PvdA juist al gepasseerd als grootste partij. Is dat de reden dat u als een hen op de eieren blijft zitten? Andere fractieleiders maken zich gere geld druk. U bent niet op de kast te krijgen. „Nou, ik vind het niet erg om een ei te breken. Maar ik wil niet kakelen om het kakelen. Dat heeft te maken met effecti viteit. Zoals we nu werken, in alle redelijkheid, zonder grote uitspraken voor de bühne, dat werkt uitstekend." Lukt die aanpak ook bij het ge vecht om de miljarden die de coalitie in het verkiezingsjaar 2002 mag verdelen?PvdA en D66 roepen nu al dat de Zalm norm ter discussie gesteld moet worden. U wordt door twee coa litiepartijen in de tang geno men. Geeft dat geen ongemak kelijk gevoel? Kalm: „Nee, absoluut niet. In de politiek geldt een gouden re gel: afspraak is afspraak." Afspraken kun je herzien. „Nooit eenzijdig." En u zegt: over mijn lijk? „Het is heel simpel: de afspra ken die wij hebben gemaakt over de begrotingspolitiek gel den tot het eind van deze re geerperiode. En: it takes three to tango. Hoe graag ik ook dans, aan de tango doe ik niet mee in dit geval." PvdA-fractieleider Melkert en D66-leider De Graaf roepen dat er enorme tekorten zijn in de sa menleving. Wachtljjsten, sala risachterstanden, sjofele scho len. Die tekorten zijn belangrij ker dan de staatsschuld of las tenverlichting. Maar volgens de regels van Zalm is daar in 2002 onvoldoende geld voor. „Ik weet het nog niet, daarvoor hebben we nu nog te weinig zicht op de ruimte volgend jaar. Maar mijn standpunt is: je kunt de cruciale betekenis van de fi nanciële spelregels, die we al ruim zes jaar trouw zijn, niet onderschatten. Mijn stelling is dat we de meevallers te danken hebben aan de Zalmnorm, en onze welvaart grotendeels." Dat laatste kunt u toch niet seri eus menen? De Zalmnorm gaat over het verdelen van het geld, niet over het verdienen ervan. „Nou ja, de mensen hebben er ook wel hard voor gewerkt. Maar het is een van de belang rijke pijlers onder onze wel vaart, zeker. Dankzij deze spel regels zijn de staatsfinanciën weer gezond en konden de las ten verlicht worden. En dankzij de lastenverlichting werden de lonen gematigd." Vindt u ditzo'n zwaar punt dat u zegt: dit is mij een kabinetscri sis waard? „Als het regeerakkoord eenzij dig wordt opengebroken, is dat onaanvaardbaar voor ons. Dat is duidelijk. Dan heb je een cri sis." En dat kunt u wel aan de kie zers uitleggen? „Dat is zeker uit te leggen. Pro bleemloos. De kiezer is niet op zijn achterhoofd gevallen! Ze hebben nog nooit zo'n welva rende periode meegemaakt, nog nooit zoveel lastenverlich ting gehad, nog nooit de werk loosheid zo hard zien dalen, en nog nooit is er zoveel geld extra naar allerlei sectoren gegaan." Toch blijft het een lastig ver haal: wel miljarden afboeken van de staatsschuld, de lasten nog een keer verlichten, en dat geld niet gebruiken voorde te korten in de samenleving. „Ik vind dat de discussie op dit punt echt een bizar karakter be gint te krijgen. We leven in een tijd waarin sommige ministe ries, waaronder volksgezond heid en onderwijs, het geld niet eens weggezet krijgen. Als we krap zaten en geen gulden te besteden hadden, was er een andere situatie, misschien. Maar ook in 2002 zal er extra geld zijn." Nog een keer de belastingen fors verlagen zou volgens economen kunnen zorgen voor ovewerhit- ting van de economie. Volgens schattingen is er 8,5 miljard be schikbaar als de verdeelsleutel van Zalm - de helft naar de Hans Dijkstal: „Ik vind het niet erg een ei te breken". staatsschuld, de helft naar las tenverlichting- wordt gehan teerd. Voorzichtig: „Dat punt erken ik. Per 1 januari zijn de belastingen netto al met dik zes miljard gul den verlaagd. Dat moet je niet nog een keer in die omvang wil len. Het zal dus minder zijn dan zes miljard." Wilt u met de coalitie eerst op dit punt een akkoord sluiten? „Ik verwacht het, het is in elk geval mijn inzet. We gaan met elkaar aanstaande woensdag voor de eerste keer het gesprek aan, en hopelijk leidt dat tot een goed compromis." Eind februari, begin maart komt minister van binnenland se zaken De Vries met een bere kening van de knelpunten op de arbeidsmarkt bij de overheid. Kunnen onderwijzers, politie agenten, verpleegsters en mili tairen rekenen op meer loon? „We moeten dit niet over één kam scheren. In de lagere re gionen van het ambtenarenap paraat is geen sprake van sala risachterstand. Maar bijvoor beeld politieagenten in Amster FOTO CPD PHIL NIJHUIS dam vertrekken naar de provin cie omdat ze daar driemaal minder aan huur betalen dan in de hoofdstad." D66 en PvdA pleitten onlangs voor een randstadtoeslag. Dijkstal leunt achterover, ont spant. „Uit de grote steden klinkt al langer de roep: geef ons meer ruimte voor decentra le arbeidsvoorwaarden. Een randstadtoeslag? Goed plan. Maar ik ben wel diep teleurge steld dat het tien jaar geduurd heeft voor ze deze suggestie van mij overnamen." CDA: Hij misbruikt onze stemmen om eigen ijdelheid en ambities te bevredigen jaar geleden nam Jac- de Milliano (46) gehaast eid van het parlement, botste met de fractie van -3 DA, kon zijn mening niet ypende kwijt en wilde geen 3 romissen sluiten. „Dit iaën koste van mijn geloof- ^digheid ten opzichte van ■r", aldus de Heemste- ar. Alleen verder gaan een zin. „Als eenling mis noodzakelijke slagvaar- iid om politiek effectief te iren", zei hij. Gisteren rte De Milliano een om waai. Hij keert terug in de ■de Kamer. Als éénmans- <3<j|e. „Een Kamerzetel ver- el je niet zomaar." JAM-DEN HAAG HANS JACOBS jeekkeert De Milliano in de er terug als lid van het - Het reglement van orde parlement schrijft voor ikozen Kamerleden alleen :n worden geïnstalleerd lijst waarop zij zijn geko- 'as na de beëdiging - de is nog niet bekend - kan lilliano aangeven dat hij scheidt van het CDA. jnder de naam van zijn P* pgerichte beweging 'Ieder 'El i telt', maar als fractie-De 'Ifeno. Kamer-voorzitter Van ou venhoven zal nog even b en puzzelen om de nieu- n g een plek te geven. Op warmte hoeft de eigenzin dokter op het Binnenhof vi r niet te rekenen. Hij is 'w aria. /ar A-Kamerlid Hillen vindt t e 'e Milliano CDA-stemmen na ruikt „om zijn eigen ijdel- ;d< en ambities te bevredi- „Ik zal hem een hand ge- e" en zeggen 'dag Jacques', maar ik weiger hem aan te spreken met meneer De Millia no", verklaart De Hoop Schef- fer, die zijn voormalige collega omschrijft als 'politiek spookrij der'. WD-Kamerlid Weisglas zal De Milliano negeren. „Hem vragen stellen of interpelleren zien we niet zitten. Een zakje suiker aanreiken of de hand schudden kan nog wel, maar ik zou niet weten hoe we politiek moeten samenwerken, want niemand kent zijn uitgangs punten", aldus Weisglas. Alleen^ Groen Links-fractievoorzitter Rosenmöller reageert wat vriendelijker: „Natuurlijk zullen wij met deze fractie samenwer ken als het kan". De Milliano, die zijn besluit gisteren op een persconferentie in Rotterdam bekend maakte, is niet verrast door de kritiek, die zelfs doorklinkt op zijn eigen nieuwe internetpagina. „Deze actie is een voorbeeld van ieder voor zich, niet van ieder mens telt", schrijft iemand. „Het als huisarts weer de politiek ingaan draagt niet bij aan de oplossing van het huisartsentekort", luidt een andere bijdrage. „De poli tiek is niet voor bange mensen. Ik sta voor mijn idealen, maar ik besef dat ik als kop van jut zal dienen", zegt hij, terwijl zijn ogen steun zoeken bij het handjevol medestanders achter de tafel. Er is minder pers aan wezig dan bij zijn plotselinge vertrek uit de Kamer in novem ber 1998, maar nog altijd weet de oprichter en voormalige di recteur van Artsen zonder Grenzen de media aan zich te binden. Maar in de vragen klinkt scepsis en ongeloof door. Keer op keer móet De Milliano uitleggen dat hij géén zetelroof en kiezersbedrog pleegt, zoals Het CDA beschuldigt Jacques de Milliano door zijn terugkeer in de Tweede Kamer van 'zetelroof'. het CDA stelt. Hij zegt recht te hebben op de Kamerzetel. „Een zetel hoort toe aan de kiezers, niet aan een partij", meent hij. De Kieswet geeft hem gelijk, maar zonder de partij was De Milliano ondanks 12.000 voor keurstemmen in mei 1998 niet in de Kamer gekozen. Als één- mansfractie had hij daarvoor zo'n 64.000 stemmen nodig. Bovendien, zo wordt hem voor gehouden, hebben 'zijn' kiezers óók voor het CDA gestemd. „Ik sta nog steeds voor het CDA- verkiezingsprogramma. Dat sluit aan bij mijn opvattingen, daarom kan ik de kiezers recht in de ogen blijven kijken. Alleen het CDA zelf houdt er niet aan vast, hetgeen voor mij destijds reden was om te vertrekken". „Als iemand aan de verkeer de kant van de weg gaat rijden FOTO ANP ROBERT VOS kun je dat de rest van het ver keer niet verwijten", bromde De Hoop Scheffer na de breuk, die tot stand kwam toen De Milliano er niet in slaagde zijn fractie over te halen een soepe ler standpunt in te nemen ten aanzien van het asielbeleid. „Ik heb de CDA-fractie van mijn standpunt proberen te overtui gen. Dat is mij niet gelukt. Ik heb verloren", aldus het Ka merlid, die op dat moment, zes maanden na de verkiezingen niet eens zijn maidenspeech had gehouden. „Ik voelde me als een zoutwatervis in zoet wa ter. Ik was door het CDA aange trokken om vanuit een nieuwe, open cultuur te handelen. De afspraak was dat de sluizen zouden opengaan. Maar de sluisdeuren bleven dicht", zei De Milliano destijds tegen deze krant. 'Hoe moeten politieke partij en omgaan met het verschijnsel dat ook de meningsvorming steeds verder individualiseert?' vroeg NRC Handelsblad-com mentator Kranenburg zich af. 'De Milliano was eigenwijs, heeft onhandig geopereerd want niet volgens de regels van het spel die op het Binnenhof gelden. Maar de keerzijde is dat het Binnenhof zich afsluit voor eigenwijze mensen. Daarmee sluit de politiek zich ook af voor de maatschappij die meer en meer uit eigenwijze mensen be staat', verzuchtte Kranenburg. Het antwoord komt met eni ge vertraging. „Een volksverte genwoordiger moet een eigen geluid laten horen, zijn eigen mening verkondigen en daar aan ook in de Tweede Kamer vasthouden", motiveert De Mil liano zijn onverwachte rentree. „Er is meer dan ooit behoefte aan politici die voor hun eigen zaak blijven staan en niet zwichten voor regeerakkoorden of fractiediscipline. Er moeten meer luizen in de pels zitten." Het is een standpunt dat goed past bij een éénmansfractie, maar dat binnen een groter ge- tyeel tot problemen leidt. De Milliano, die de afgelopen twee jaar als huisarts werkzaam was in Zandvoort, wil een eigen 'onafhankelijk' geluid laten doorklinken. „Het gaat mij niet om de macht, maar om the ma's, zoals meer aandacht voor zorg en de Derde Wereld." De beweging 'Ieder mens telt' moet ook niet uitmonden in een politieke partij, en over de Kamerverkiezingen van vol gend jaar heeft hij nog hele maal niet nagedacht. Bij zijn vertrek in 1998 sloot hij een te rugkeer in de politiek niet uit, maar de brief van het CDA - en later van de Kiesraad - over de vacature in de fractie kwam als een verrassing. Op dat moment moest De Milliano 'een princi pieel besluit' nemen. „De zetel opgeven of hem zelf innemen. Het CDA kreeg geen kans zijn besluit te beïnvloeden. De tele foontjes van partijvoorzitter Van Rij werden niet beant woord, zoals De Milliano de af gelopen dagen ook alle vragen van de media negeerde. „De te lefoon stond roodgloeiend en er kwam stoom uit het ant woordapparaat", grapt de dok ter, die na beraad met vrienden als ex-NRC journalist Kamp en professor Kalmer van de Eras mus universiteit, zijn histori sche beslissing nam. Nooit eer der is een tussentijds opgestapt Kamerlid in dezelfde zittingspe riode teruggekeerd, een moge lijkheid die de Kieswet heeft ge schapen om vroegtijdig afgetre den bewindslieden een kans te geven in de Kamer terug te ko men. CDA en WD hebben gis teren al geopperd de wet te wij zigen. DEN HAAG PAUL KOOPMAN Paars is uitgeregeerd, klaagt de laatste maanden Hare Majesteits Oppositie. Maar ook, zij het minder snerpend, de regerings partijen D66 en PvdA. Het is tijd voor een nieuw programma om de laatste twee jaar niet verloren te laten gaan, menen D66-lei- der Thom de Graaf en PvdA-voorman Ad Melkert. Zij willen nieuwe afspraken, voor al over de verdeling van het geld. Melkert en De Graaf hebben gelijk: sociaal- economisch zijn alle doelen uit het in 1996 gesloten regeerakkoord gehaald. Het finan cieringstekort is weggewerkt, de werkloos heid teruggedrongen, de belasüngen fors verlaagd en het belastingstelsel hervormd. Maar dat is niet het hele verhaal. Ook op een ander - moreel ethisch - terrein is het paarse kabinet vrijwel klaar. Het tempo en de omvang van de vernieu wing die is doorgevoerd, is zonder prece dent in de parlementaire geschiedenis. Zeer gevoelige en beladen thema's zijn door de niet-confessionele coalitiepartners al vanaf het eerste paarse kabinet voortva rend bij de horens gevat. De abortus- en euthanasiewet werden aangenomen. De zondagsrust is de facto afgeschaft. Het ho mohuwelijk mogelijk gemaakt, prostitutie gelegaliseerd. De deur is opengezet voor manipulatie van erfelijk materiaal bij de productie van voedsel. Deze week nog, keurde de Tweede Kamer een wet goed, die het mogelijk maakt foetaal weefsel te ge bruiken voor onderzoek en transplantatie. Pragmatisme is de rode draad die al deze vernieuwingen met elkaar verbindt. Aan re ligieuze noties of dogma's brandt het kabi net zijn vingers niet. Het neemt aan dat een meerderheid van de bevolking in Neder land vindt dat gewetensvragen het domein zijn van de individuele burger. De overheid moet hooguit kaders scheppen waarbinnen die burger zijn eigen keuzes maakt. Waar de door een meerderheid aanvaarde nor men gaan schuiven (bijvoorbeeld ten aan zien van biotechnologie) moet de overheid maar volgen. Dit pragmatisme heeft geleid tot wetgeving die uniek is in de wereld. De stemming in de Tweede Kamer over de euthanasiewet - die euthanasie overigens niet legaliseert, maar wel reguleert - was eind vorig jaar voorpaginanieuws in heel Europa. Ook van het openstellen van het instituut huwelijk voor homoseksuelen werd in het buiten land met verbazing kennis genomen. In eigen land is intussen veel gevraagd van het incasseringsvermogen van de confes sionele minderheid, die - anders dan het teruglopend kerkbezoek laat vermoeden - omvangrijk is. Deze kringen bekruipt het gevoel dat met hun kijk op de samenleving onvoldoende rekening wordt gehouden. Uiteraard zijn alle kerkelijke strekkingen ook in de Tweede Kamer vertegenwoor digd, maar doorslaggevend waren de amendementen van CDA, RPF, SGP en GPV op de moreel-ethische wetsvoorstellen niet. Het is nog te vroeg om over de heroprich ting van een christelijke zuil te spreken, maar de paarse daadkracht heeft zijn effect op de in het nauw gedreven minderheid niet gemist. Zo deed CDA-partijvoorzitter Mamix van Rij vorig jaar de oproep samen ten strijde te trekken tegen de goedkeuring van de euthanasiewet door de Eerste Ka mer. De partijvoorzitters van CDA. RPF/GPV en SGP hebben een kleine hon derd organisaties uitgenodigd voor een bij eenkomst. „De positieve reacties stromen binnen, meldt het CDA-partijbureau. Dit is niet zonder betekenis: een nieuw christelijk front lijkt in de maak. In de Tweede Kamer fuseerden RPF en GPV al tot de Christenunie, die deze week de eerste gezamenlijke lijsttrekker op het schild hees: senator Kars Veling. Een nog onbekende grootheid in politiek Den Haag, maar wel iemand met voldoende bagage voor het 'immaterieel debat'. Hij kan zijn borst natmaken. Moreel-ethi sche onderwerpen beloven bij de verkie zingscampagne, die dit jaar op stoom zal komen, een belangrijk issue te worden. En het 'christelijk front' is er veel aan gelegen om de kiezer duidelijk te maken dat deze thema's door paars zijn verwaarloosd of verkwanseld. De PvdA ziet de bui al hangen. Sharon Dijksma - beoogd nieuw partijvoorzitter - werkt samen met Marja Wagenaar aan een notitie over het belang van het immateriële in de politiek. Minister Brinkhorst (land bouw) lanceerde vorige week ook al een brede maatschappelijke discussie over bio technologie. Maar het komt allebei te laat om echt serieus genomen te worden.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5