let tijdperk Bill Clinton ZATERDAG 20 JANUARI 2001 oge oppen vond (zaterdag) om zes uur I derlandse tijd wordt de Republikein jrge W. Bush geïnstalleerd als de 43ste sident van de Verenigde Staten. Op tzelfde uur eindigt het tijdperk van Bill jnton, de succesvolste Democratische msident sinds Franklin Delano Roosevelt, mugblik op het leiderschap van een W streden man, die uitgroeide tot een van populairste Amerikaanse presidenten na de oorlog. eneden het gemiddelde." I Richard Haass van het Brookings Institute, een van lenktanks in Washington, haalt p voor Bill Clinton. Haass was l Clintons voorganger president ler van Amerika's nieuwe leider. Ivan hun persoonlijke politieke (egen 'Witte Huis-watchers' Bill delen net boven of net onder lelde. „Zonder Lewinsky een 8, |ty een 6", meent Robert Litan 0, topeconoom in de rege- |en de regering-Carter, onder Lewinsky" bestaat niet. 1 stagiaire Monica is voor altijd Clintons ambtsperiode. Bill |de geschiedenis in als de twee- nse president die in een im- irocedure door het Huis van len werd aangeklaagd bij de Se in werd als president hogelijk maar als persoon diep ver- 'an gen van zijn critici verpersoon- 99 verval van de traditionele nor- J rden. Hij maakte een karikatuur velijk. Hij beroofde het presi- n zijn glans. Hij loog voor het amera, zonder blikken of blo- jd de grondwet zijn ambtster- perkt tot maximaal twee keer J zou hij tien weken geleden iuw zijn gekozen, laat het Witte Huis als een van :e presidenten van na de oor- ste politieke talent van zijn ge- rgiek, schaamteloos, briljant, irtelijk, opvliegend. Het debat 5 invloed op de Amerikaanse zal nog jaren voortduren, publieke aandacht zich in zijn s president meer op de kemp- Bush en Al Gore richtte, oog- iposanter. Hoe bleekjes en stijf en Gore niet af bij de man die te voor zijn laatste overzeese van de vrije wereld? il van Clintons presidentschap haal van verspild talent. De ge le schandalen van zijn ambts- n enorm veel tijd, aandacht en an de president en zijn advi- irbitterde atmosfeer van poli- ton liepen talloze voorstellen ces ihverzettelijkheid van de Repu- irderheid in het Congres. Clin- Da ton, die de natuurlijke neiging heeft om an deren de schuld te geven, had dit deels aan zichzelf te wijten. Hij verwaarloosde zelfs de relaties met zijn eigen partijgenoten in het Capitool. Tot het moment waarop hij hun steun het meest nodig had: op het hoogte punt van de Lewinsky-crisis. In de begindagen van zijn presidentschap leek Clinton te worden overspoeld door de verantwoordelijkheden en verplichtingen die vanuit alle hoeken en gaten op hem af kwamen. Hij vocht nodeloos lang een verlo ren strijd tegen zijn generaals voor de open lijke acceptatie van homoseksuelen in uni form. Zijn vergeefse pogingen om de ge zondheidszorg in de VS radicaal te hervor men, mondden onder leiding van echtgeno te Hillary uit in een publicitaire catastrofe. Clinton had in zijn begindagen een te ro mantisch beeld van het presidentschap. Het verbluffende aantal Amerikanen zonder ziektekostenverzekering nam onder zijn be wind met 4 miljoen toe tot 42,5 miljoen. De bevlogen idealisten waarmee hij zich aanvankelijk omringde, werden gaandeweg vervangen door rationele professionals die het klappen van de zweep kenden. De advi seurs Dick Morris en Mark Penn leerden Clinton dat de cruciale zwevende kiezers in de Amerikaanse voorsteden zich minder snel laten overtuigen door hoogdravende retoriek dan door een doelgerichte aanpak van alledaagse problemen. De vraag welk thema op welk moment prioriteit verdien de, viel nauwkeurig te beantwoorden in we tenschappelijk verantwoorde opiniepeilin gen, betoogden Penn en Morris. De door hen bepleite aanpak maakte Clinton, een groot liefhebber van statistisch materiaal, in de ogen van velen tot een politieke wind vaan. Een leider die zich voornamelijk liet inspireren door de uitkomst van opiniepei lingen. "aarin past de slinger die de president maakte na het spectaculaire succes van zijn tegenstanders bij de Congresverkiezingen van 1994. In plaats van zich te verzetten te gen de ruk naar rechts die het Congres on der leiding van de extraverte Newt Gingrich maakte, eigende het politieke dier Bill Clin ton zich een substantieel deel van de Repu blikeinse plannen toe. Mede dankzij de on handigheid van zijn politieke tegenstanders wist hij deze plannen tegenover het volk te presenteren alsof hij er zelf de architect van was. Clinton kreeg de werkloosheid en de mis daadcijfers drastisch omlaag. Hij werkte het onder president Reagan explosief opgelo pen financieringstekort weg en bouwde het om tot een overschot. Hij zette tot woede van zijn achterban het mes in de bijstands wet en reduceerde zo het aantal Amerika nen dat afhankelijk was van overheidssteun. De vakbeweging, de belangrijkste steunpi laar onder de Democratische partij, streek hij vol tegen de haren in met zijn succesvol le campagne voor de acceptatie van Nafta, het vrijhandelsakkoord voor het Noord- Amerikaanse continent. Bill Clinton maakte de Democratische partij, die twaalf jaar achtereen in de oppo sitie had gezeten, weer aantrekkelijk voor de groeiende middenklasse. De partij schoof onder zijn leiding op naar het centrum. In het verkiezingsjaar 1996 werd Clinton de eerste Democratische president sinds Franklin Delano Roosevelt die voor een tweede termijn werd gekozen. Meermaals verwees hij naar Wim Kok, de man die vol gens hem vanuit het kleine Nederland inter nationaal de toon zette met 'De Derde Weg'. In deze gematigd progressieve filosofie werd nadrukkelijk afgerekend met het oude soci aal-democratische adagium dat de overheid er is om alle maatschappelijke problemen op te lossen. Meer eigen verantwoordelijk heid voor de burgers. Niet alleen rechten, maar ook plichten. Intensievere samenwer king tussen overheid en bedrijfsleven. X oen Clinton in januari 1993 aantrad, was de Koude Oorlog voorbij. Oost- en West- Duitsland waren herenigd. Het wereldcom munisme was ineengestort, het Sovjet-rijk uiteengevallen. De VS waren de enig over gebleven supermacht, de onbetwiste leider van de vrije wereld. Van de brede interna tionale coalitie die zijn voorganger - presi dent Bush sr. - in de aanloop naar de Golf oorlog aaneensmeedde, bleef niet veel over. Toen Clinton nota bene aan de vooravond van zijn impeachment-procedure besloot tot een luchtoorlog tegen Irak, kreeg hij al leen de Britten mee. Ook op het absolute hoogtepunt van zijn grootste persoonlijke en politieke crisis, in de zomer van 1998, sloeg Clinton verras send toe als opperbevelhebber van de strijdkrachten. De suggestie dat de in het nauw gebrachte president zijn generaals opdracht gaf tot het bombarderen van doe len in Afghanistan en Sudan teneinde de aandacht van het Lewinsky-schandaal af te leiden, is tot op de dag van vandaag over eind gebleven. De verwoeste farmaceuti sche fabriek in Khartoum (Sudan) bleek achteraf een burgerdoel. Het buitenland stond aanvankelijk niet hoog op Clintons prioriteitenlijst. Maar zo als gold voor veel van zijn voorgangers, leg de ook deze president geleidelijk meer be langstelling aan de dag voor zijn rol als we reldleider. Hij stak ongekend veel energie in de oplossing van het conflict in het Midden- Oosten. Paradoxaal genoeg staan Israëliërs en Palestijnen aan het eind van zijn termijn gevaarlijk dicht bij een oorlog. Meer succes had Clinton in het verscheurde Noord-Ier- land, waar hij een wankele vrede smeedde tussen protestanten en katholieken. Een door hem in gang gezette luchtoorlog tegen Servië bespoedigde de val van de Servische dictator Slobodan Milosevic. Xn de Senaat vond hij de bejaarde Jesse Helms tegenover zich, de machtige voorzit ter van de senaatscommissie voor buiten landse zaken. Clinton scoorde met de ratifi catie van het internationale verdrag dat ge richt is op de uitbanning van chemische wapens. Maar het door hem ondertekende kernstopverdrag, dat een einde beoogt te maken aan alle kernproeven, werd door Helms en consorten van tafel geveegd. Wel gaf de Senaat groen licht voor uitbreiding van de Navo met Polen, Hongarije en Tsje chië. Ook stelde Clinton de door hem fel be geerde permanente handelsrelatie met Chi na veilig. Clintons sociale en communicatieve vaar digheden zijn uitzonderlijk goed ontwikkeld en dat verklaart een belangrijk deel van zijn electorale succes. Of hij nu effectenhandela ren op Wall Street toesprak, hoogleraren van Harvard Universiteit, middelbare scho lieren in een achterstandswijk, of dakloos geraakte slachtoffers van een tornado in Oklahoma, hij wist hen op een of andere wijze te beroeren. Net als Reagan kon hij nationaal verdriet vangen in een handvol zinnen, een omhelzing of een traan op de wang. Charme, empathie ('Ik voel de pijn die u voelt'), humor en zelfspot zijn instru menten die hij schijnbaar moeiteloos be speelt. En hoezeer zijn opponenten ook be klemtoonden dat Clintons betrokkenheid nep was, zijn magie bleek altijd effectief. Zoals de linkse intelligentsia in de jaren tachtig met een mengeling van afschuw en onbegrip keek naar de verbluffend hoge waarderingscijfers voor de Republikeinse president Ronald Reagan, zo kan rechts Amerika niet vatten wat het land toch zag in die overspelige gladjanus uit Arkansas. Ve len zochten de verklaring voor Clintons po pulariteit in de ongekende bloei van de Amerikaanse economie. De jaren negentig waren voor de VS jaren van ongekende voorspoed. De Dow Jones, de voornaamste beursbarometer van Wall Street, noteerde bij Clintons entree in het Witte Huis nog onder de 4.000 punten. Zeven jaar later doorbrak de index de grens van 11.000 pun ten. As ls de gemiddelde Amerikaan Clinton er gens dankbaar voor is, dan is het dat de pre sident de economische bloeiperiode niet verstoorde met verkeerde overheidsinter venties. Zijn critici laten niet na te beklem tonen dat het succes van de Amerikaanse economie veeleer te danken is aan de digi tale revolutie in Silicon Valley en aan het rentebeleid van Alan Greenspan, de be stuursvoorzitter van het stelsel van centrale banken in de VS. Clinton wist dat het succes van de Amerikaanse economie in de eerste plaats afstraalde op zijn presidentschap. Ook op een ander vlak laat Clinton zijn sporen na. Sinds Teddy Roosevelt, begin twintigste eeuw, was er geen Amerikaanse president die zoveel vierkante kilometer grond tot natuurmonument verklaarde. De juristen van George W. Bush onderzoeken inmiddels hoeveel van die omstre den maatregelen in het westen van de VS kunnen worden teruggedraaid, opdat het beschermde land kan worden ontgonnen. Vooralsnog echter behoort de jongste reeks natuurmonumenten nadrukkelijk tot Clin tons politieke erfenis. Hoewel Clinton hoegenaamd al zijn mo reel krediet verspeelde, bleef er één karak tereigenschap over waaraan Amerikanen zich ook vandaag nog kunnen optrekken: zijn natuurlijke omgang met zwarten. Sinds de roerige dagen van Lyndon Johnson heeft geen enkele Amerikaanse president zoveel energie gestoken in de relatie tussen blank en zwart Een leider die kan laten zien dat huidskleur er niet toe doet. maakt zich niet alleen populair bij etnische minderheden, zo n leider maakt zich tevens zeer verdien stelijk voor zijn land. Zeker in het multicul turele Amerika, een natie die onverminderd worstelt met de trauma's van de slavernij en de apartheid. JOHN WANDERS Bill Clinton: als president hogelijk gewaardeerd, maar als persoon diep veracht. FOTO AP DOUC MILLS

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 57