PowerMac G4 nieuwe alleskunner Corel Linux: een pakket voor beginners Drooggolfen met Links 2001 Multi Media Accenten (3 en slot) ZATERDAG 20 JANUARI 2001 Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Grootmoeder; 4. onterechte veronderstelling; 8. raar; 10. bevel; 11. uitroep van pijn; 12. filmdecor; 14. ondernemingsraad; 15. hevige wind; 17. vleesgerecht; 18. verharde huid; 20. persoonlijk vnw.; 21. Frans lidwoord; 22. precies; 23. oevergewas; 24. leem bevattend; 26. diskjockey; 28. spinnenwebdraad; 29. loco-burgemeester; 31. Spaanse eVetitel; 33. vis; 34. hof; 35. bijwoord. VERTICAAL: 1. Familielid; 2. stad in Frankrijk; 3. voegwoord; 5. spil; 6. atmosfeeroverdruk; 7. clown; 9. god (Lat.); 12. steekcontact; 13. triest; 15. ambacht; 16. veel meer dan één; 17. baardje; 19. te zijner tijd; 25. dwaas; 26. verdelgingsmiddel; 27. persoonlijk vr\w.; 29. werkruimte; 30. verheugd; 32. deel van een Franse ontkenning; 33. soort slee. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 1. Doping; 4. te gek; 5. Ebro; 7. decor; 8. sar; 9. tooien; 10. poliep. Verticaal: 1. Dagschool; 2. poker; 3. naar; 4. tijdstip; 6. oor; 8. snip. HET WEER 'Midjanuariwintertje' ten grave gedragen Schaatsfabrikanten hebben er de pest over in dat weerkundig Nederland al enkele da gen roept dat het volgende week gaat dooi en. Daardoor is hun handel ingestort. Men vindt dat weermannen er dermate vaak naast zitten dat ze wel wat voorzichtiger hadden kunnen zijn. Ik denk dat de schaatsboeren gelijk hebben door te stellen dat voorzichtigheid geboden is, maar zwij gen over de ontwikkelingen op de lange termijn is anno 2001 niet meer mogelijk en wenselijk. De atmosfeermodellen zijn der mate verbeterd dat een trendverwachting tot meer dan 5 dagen een haalbare zaak is. Ook ervaring speelt een belangrijke rol. Er zijn winters waarin Thialf zich behoudend opstelt en dan heb je vaak niet eens ver- wachtingskaarten nodig om tot verant woorde uitspraken te komen. Mijns inziens is het wekken van valse hoop een veel slechtere zaak. De atmosfeermodellen ge ven al geruime aan dat het 'midjanuariwin tertje' rond 21 januari ten grave wordt ge dragen. Het opruimen van de tweede win terse fase van dit seizoen lijkt zich tussen morgenavond en maandagmiddag te gaan voltrekken. Fronten van een ogenschijnlijk nog niet zo actieve depressie tussen Schot land en IJsland veroorzaken mogelijk veel regen: wellicht voorafgegaan door ijzel en sneeuw. Ondertussen diept zuidelijk van IJsland een depressie uit tot 950 hPa en de fronten van dat systeem verooi zak( maandag overdag nog meer regen wind. Op dinsdag kan een randstoi zuidwesterstorm veroorzaken. Verd het kwik omhoog naar waarden om 10 graden op dinsdag. Ook gedurer rest van deze maand blijft het wissf en zacht. Vandaag veroorzaakt een sie boven de Noordzee opnieuw vri bewolking waaruit plaatselijk sneei kustgebieden ook regen) valt. Voor dens de ochtend komt plaatselijk n te mist voor. Waaien doet het nauw De temperatuur komt in de middaj 2-3 graden. JDe komende nacht en i ochtend het toetje: lokaal matige v( samenstelling frank buurman en jan van| Apple blijft glimlachen ondanks rode cijfers Als Steve Jobs niet heel toevallig de grote baas van Apple was, had hij zo in een computerwinkel kunnen gaan staan. Tijdens zijn toespraak onlangs bij de opening van de Macworld Expo in San Francisco heeft hij waarschijnlijk een paar miljoen computers verkocht. Niet door strategieën te bedenken en koersen uit te zetten, zoals het een CEO betaamt. Nee, Jobs verkoopt zijn waar zoals iedere goede verkoper het doet: door er zelf in te geloven en er vervolgens onophoudelijk, uitputtend en altoos glimlachend over te praten. Na anderhalf uur wil je dan als toehoorder nog maar één ding: een Mac. rob vermeulen Glimlachen kan hij gelukkig nog steeds, ondanks de sombere verwachtingen voor de cijfers van het eerste kwartaal van 2001 die hij vorige maand wereldkundig moest maken. Voor het eerst in drie jaar vertoont Apple momenteel rode cijfers en dat komt vooral door tegenvallende omzet. Het is niet het enige computerbedrijf dat daar last van heeft: de magie van de personal computer is er een beetje af en marktdeskundigen zien de toekomst op z'n minst onzekejen soms zelf somber in. Steve Jobs doet in elk geval wat een zakenman in zo'n situatie behoort te doen: niét gaan zitten knibbelen, maar geld steken in meer moois om de markt mee te kietelen. Dat is de strategie en de koers waar Jobs het in San Francisco niet letterlijk over had, maar die hij tussen de bedrijven door wel aan het uitzetten was. De computer moet weer leuk worden voor de mensen. En Apple, van het begin af aan de eigenwijze andere fabrikant in een wereld van verstikkende standaarden, grijpt zo'n uitdaging graag aan om weer eens iets bijzonders te kunnen maken. Echt makkelijk was dat deze keer trouwens niet. Na de productiviteitsgolf van de jaren tachtig en de internetrevolutie van de jaren negentig zijn er weinig dingen meer die je niet met een computer kunt doen. Van multimedia slaat niemand, en zeker geen Apple-klant, meer steil achterover en dat de apparatuur van Jobs er flitsend uitziet, daar is inmiddels al een hele generatie gebruikers mee verwend. Apple heeft juist deze sterke kanten aangegrepen om zijn nieuwe producten op te baseren. Het zijn machines voor de traditionele Apple- gebruikers, die het beste willen op het gebied van beeld en geluid. De vorige week aangekondigde nieuwe PowerMac G4-serie is bedoeld om als centrum te fungeren voor het huiselijke multimediacircus. Om bestaande systemen voor muziek, foto's en video aan elkaar vast te knopen en daar de creativiteit van de gebruiker op los te laten. Centraal staat de enige echte revolutie in het nieuwe productenpakket: een cd-rom/dvd-speler die alles kan. Dus ook dvd's opnemen, iets dat technisch al mogelijk was, maar waar je onder de tienduizend gulden (voor alleen de drive) niet aan hoefde te denken. Apple stopt zijn 'Superdrive', ontwikkeld door Pioneer, in het topmodel van de nieuwe PowerMacs en rekent voor het complete systeem vervolgens 10.788 gulden. Een knappe prestatie, die zeker in de Verenigde Staten met tien miljoen huiskamer- dvd-spelers succes zal hebben. Eigenlijk is het hele pakketje waarmee Apple nu komt, gebaseerd op die Superdrive. De lichtere G4-modellen hebben, behalve dat ze standaard een cd-brander aan boord hebben, alleen qua prestatieniveau iets meer te bieden dan wat er al was. En de bloedmooie Titanium PowerBook is er, behalve om vreselijk mee te pronken, eigenlijk alleen maar om onderweg die dvd's mee te kunnen afspelen op het 15,2 inch scherm dat zo dun is dat je er haast je vingers aan openhaalt. Je zou zelfs bijna kunnen beweren dat Apple's nieuwe besturingssysteem OSX (de X staat voor het getal 10) er alleen maar is om de nieuwe dvd- aanmaak- en opneemsoftware optimaal te kunnen gebruiken. Dat is natuurlijk niet helemaal zo. Belangrijk is vooral dat OSX beter overweg kan met Unix- servers, zodat Power Macs straks beter bruikbaar zijn in bedrijfsomgevingen. Maar het ziet er wel fraai uit en bevat een berg aan handigheidjes waar Mac-gebruikers om gevraagd hebben. Ook aan het kleine heeft Apple gedacht. In antwoord op de Windows Media Player en dë muzieksoftware van RealPlayer is iTunes ontwikkeld, een freeware-toepassing voor het opnemen, administreren, afspelen en branden van muziek. Het is een geniale samenvatting van alles wat er de laatste jaren op dit gebied bedacht is, en het In bijna elk huishouden staat tegenwoordig een personal com Maar wat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In de rt PC Wijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputerl Vragen en suggesties kunt u sturen naar: internetredactie@damiate.hdc.nl Steve Jobs. PUBLICITEITSFOTO werkt nog buitengewoon makkelijk ook. Steve Jobs zal ook na zijn nieuwsjaarspresentatie nog wel blijven glimlachen. Niemand heeft het meer makkelijk in de pc-wereld. Maar hij is misschien wel de enige die al jaren gewend is om tegen de stroom in te roeien en die zo langzamerhand weet hoe dat moet. Aan het aantal reacties kun je als krant over het algemeen aardig de belangstelling voor een bepaald onderwerp afle zen. Deze pagina boekte de af gelopen weken een absoluut re cord. Op de kop af zeventien mailtjes kwamen binnen op het onderwerp in dit rubriekje over accenten. Diverse lezers wezen op de mo gelijkheid die Windows biedt om het toetsenbord (via confi guratiescherm - toetsenbord - taal) om te zetten naar 'Neder lands'. Die mogelijkheid heb ik niet genoemd in de voorgaande twee afleveringen. Het is op zich een bruikbare oplossing. Door dat te doen worden diver se accenttoetsen 'dood' en wer ken ze zoals vroeger de toetsen op een schrijfmachine. Als dan een accent wordt getikt, komt de volgende letter er automa tisch onder. Maar De Grote Meester zei het al: elk voordeel hep z'n nadeel. Wie met een 'Nederlands ingesteld' toetsen bord De fanatieke golfer die door het winterse weer gedwongen thuis moet zitten, klimt gretig in de computer wanneer hem de ge legenheid wordt geboden ken nis te maken met een virtuele versie van deze edele balsport. Zeker wanneer het gaat om Links 2001, dat door fabrikant Microsoft wordt aangeprezen als 'het mooiste en meest rea listische pc-golfspel dat be staat'. De speler kan kiezen uit vier banen, waarvan St. Andrews de bekendste is. Elke course wordt met een video geïntroduceerd. Ook de tegenstanders zijn uit voorraad leverbaar en op af roep beschikbaar. Geen schok kerige plaatjes met rare poppe tjes, maar levensechte mensen in een natuurgetrouw decor. Tot nu toe is niets te veel be loofd. Om alles in beeld te krij gen zijn niet minder dan vier cd-rom's beschikbaar. De in stallatie verloopt probleem loos, dus meteen de baan maar op. Voor het eerste rondje kiezen we voor zichtigheidshalve als te genstander een vrouw: Annika Sorenstam. De compu ter mag beginnen, maar daar staat weer tegenover dat de speler, die zich moet behelpen met de muis, als club een onbe perkt aantal Mulligans kan acti veren. Annika slaat stijlvol af. De bal- vlucht is prachtig te volgen. In een hoek van het beekl is ook nog een plattegrond van de ho le te zien, waarop het spelver- loop wordt bijgehouden. Met een soepele pols en beheerste muisklik probeer ik Annika te overtroeven. De bal maakt een scherpe bocht naar rechts en verdwijnt in de bosschages. Ook een tweede poging strandt in het struikgewas. Dan maar wat behoedzamer geslagen. De ze keer hobbelt de bal slechts enkele meters vooruit. Een de- javu-gevoel bekruipt de virtu ele drooggolfer. Ook het scherm kun je niet zonder ge degen voorberei ding betreden. Na elke mis lukte slag opent een irritant scherm pje waarop de speler eraan wordt herinnerd dat er iets mis is met zijn swing. Een lesje via de computer behoort tot de mogelijkheden. Aan Annika ligt het niet. Go baby, go. Go har der, roept ze bemoedigend. Zelf put ze de eerste par 4 uit in 3 slagen: een solide birdy. Bij mij als ongeoefende computergol fer geeft de scorekaart voor de ze hole '32 over par' aan. De eerste RSI-verschijnselen ste ken de kop op. Voortijdig verlaten we de golf baan. Eerst maar eens wat oefe nen. Het begeleidende tekst boekje bevat zo'n tachtig pagi na's aan instructies. Enige be reidheid tot studie is hier nood zakelijk. Uit de toelichting blijkt dat je voor bijvoorbeeld het chippen een beperkte swing kunt maken en het ook moge lijk is het clubhoofd zo in te stellen dat bewust een draw of slice wordt geslagen. Na de schriftelijke voorberei ding voelen we ons sterk ge noeg om hoog in te zetten: een rondje tegen Sergio Garcia op de St. Andrews. Het gaat ons in middels iets beter af, maar het blijft vooralsnog een zielige verto ning. De tempe ramentvolle Spaanse pro scoort de ene birdy na de an dere en laat zelfs een paar eagles noteren. Hij ziet geen bunkers, raakt geen boom, komt in geen enkele wa- terhindemis. Ser gio slaat mooie plaggen en weet zijn approaches bij na elke hole binnen een stoklengte van de pin te doen landen. De box met cd-roms noemt het spel Links 2001 'the best next thing to being on the course'. Mijn voorkeur gaat's win ters uit naar een andere bal sport. Desnoods biljarten. bijvoorbeeld aanhalingti wil gebruiken moet daarn spatiebalk aantikken omi voorkomen dat de bovei eerste letter komen. Voor veel citaten tikt en dialoge als kinderboekenschrijve L""*1 van Ede, die ook reageei dat dus niet altijd lekker ken. Bovendien werken kens alleen boven de stj daardletters (de klinkers) goed...alles went. C.W.L. Hollemans uit IJi tipt het programmaatje 'I cent', een klein stukje si dat ongetwijfeld ergens softwaresite te vinden van 7 Kb dat wordt opgi in de autoexec.bat en d« volgens hetzelfde effect bovengenoemde toetsei omzetting. Joep Wanders vroeg zich! er op de redactie van dea soms op Amerikaanse toi borden wordt gewerkt. H woord is: ja. Hij meldt da ken als IBM en HP tegen geringe meerprijs een eel derlands toetsenbord lev Dat klopt, maar verreweg meeste merken leveren e Amerikaans toetsenbord kenbaar aan bijvoorbeek boven de 2, terwijl dat tel een Nederlands bord op ste toets linksboven sta zouden natuurlijk ter Nederlandse toetsen!* kunnen gebruiken, ma hoor de collega's al broi ja, maai- thuis... en op di top die ik meekrijg als i) portage ga... Praktische blemen dus, maar onj feld voor bepaalde ge kers een oplossing. Zelf installeerde ik o een paar programm een nieuwe pc van i collega. Zo'n prach IBM, die bij een zei grootgrutter te koo Dat apparaat staat twee weken bij hen en nu al ervaart hij probleem van ande senborden op de re Verder kregen we v over het Euro-symb Word2000 heeft daa een oplossing via Cl +5 en opsommige t< borden staat het teki die 5-toets. Voor gebi van een oudere versie twee mogelijkheden. Bi paar lettertypen staat hi onder symbool bij invoi elk geval is dat zo in o.a.l Courier New en Times man. Wie een ander (st< daard) lettertype gebruil zijn toevlucht veelal mi zoeken in de alt-toetsei +0128 bent u klaar voor jan van der nat PC zonder Windows (2) zegt genoeg. Maar dat is het lot van een IT-bedrijf dat een paar keer nét even te laat is. Dat was het geval toen Corel WordPerfect overnam, dat is gezien de te genvallende verkopen wellicht ook het geval met de Linux-distributie die het bedrijf vorig jaar uitbracht. Het lot is ten dele onverdiend. WordPerfect Office 2000 is een stuk vakwerk en hetzelfde geldt voor Corel Linux (109,95 gulden). Corel pakte de Debian-versie als basis, sleutelde er aan en bracht vervolgens als eer ste een Nederlandstalige Linux-versie op de markt. Li nux moet simpel zijn, was de gedachte, en daar is Co rel uitstekend in geslaagd. Bootflop en CD-rom erin, en verder hoeft u alleen nog in te vullen welke gebrui kersnaam u wilt en hoeveel ruimte u Linux had toege dacht. Een kwartier later kunt u met de KDE-desktop aan de slag. Corel Linux installeert zelf een mooie gra fische bootmanager, die u bij het opstarten laat kiezen of u met Windows of Linux aan de slag wilt. Tot zover alles heel simpel dus. Wel een merkwaardi ge eigenschap is dat deze Linux-versie slechts wilde werken op een maximale resolutie van 1024x768. In stellen op 1152x864 pixels of hoger - handig voor wie over een grote monitor beschikt - was er niet bij. Bij de twee andere geteste distributies van Suse en Red Hat was dat op dezelfde pc geen enkel probleem. De helpdesk bood hier geen uitkomst, maar het is een probleem waarmee maar weinigen te maken hebben. En ach, 1024x768 kan ook nog wel op een 19-inch scherm. Op de aangepaste KDE desktop zitten een aantal han digheidjes, zoals een updatefunctie: verbinding ma ken met de Corel website en u kunt uw systeem auto matisch updaten. Inderdaad, net als bij Microsoft. Maai- beter goed gejat dan slecht bedacht, heeft Corel hier terecht gedacht. Corel heeft overigens nog meer Linux-lekkers in de aanbieding, zoals een Linux-versie van WordPerfect Office 2000. Zonder meer de beste Office-suite die voor Linux te koop is, maar hij kost wel bijna 400 gulden. Als opwarmertje levert Corel op de zijn distributie een uitgeklede versie van WordPer fect 8 mee. En daarmee komen we op het minpunt van Corel Li nux: het deugt allemaal wel, maar overdadig is het be paald niet. Waar Red Hat en Suse bijvoorbeeld het of ficepakket StarOffice meeleveren, de keuze bieden uit meerdere desktops en de nodige speelbare demo's en complete spelletjes in hun pakket stoppen, levt rel alleen KDE en WordPerfect 8 Light. Begrijpf het wel - StarOffice meeleveren doet bijvoorbei verkoop van WordPerfect Office 2000 natuurlijl goed - maar het maakt deze versie er niet aanti ker op. Toch is zeker voor beginners Corel zeker geeni keuze. Beginners zitten immers vaak niét te wa op een veelvoud aan keuzemogelijkheden. Boy levert Corel als enige van de drie geteste distrib een zeer uitgebreide en goed geschreven Nede talige handleiding bij. En laten we eerlijk zijn: l ken met de prijzen die Microsoft voor zijn spul kent, kost Linux bijna niets. Beginnen met Cori ter nog eens 'overstappen' naar een uitgebreid tributie als Suse kost bij elkaar 210 gulden. Een de van Windows 98 naar ME kost sinds deze m bijna 300 gulden. En daarvoor krijgt u dan een teem waarmee u zich, zo blijkt uit de ervaringe zelden alleen maar een hoop ellende op de hal sjaak smakman Het is Windows voor en Windows na voor de meeste computeraars. Maar wie de ergernis over het tra ge en vaak crashende besturings systeem van Microsoft te veel wordt, zijn er alternatieven. Li nux neemt daarin een belangrij ke plaats in. Het crasht vrijwel nooit, het is sneller dan Windows, het is gratis én het wordt snel gebruiksvriendelij ker. En als runner-up is er ook nog BeOS, uiterst sta biel en razendsnel. Van daag deel twee in een se rie van vier: Corel Li- Het gaat niet best met het Canadese software- jj^ huis Corel. Dat het bedrijf zich onlangs zelfs aan aartsri vaal Microsoft moest uitleveren,

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 42