'Verwacht geen wonderen van Van Nistelrooij' Sport !hicago heeft heimwee naar gloriedagen De kleding die tennissters als Anna Koernikova. de zusjes Williams en Martina Hingis dragen, wordt steeds opvallender. Tijdens de Open Australische Kampioenschappen valt vooral Venus Williams op met een weinig verhullende tennisoutfit. Kan dit op een tennisbaan? FOTO ANP ROBERT VOS Met de bekerwedstrijd tegen FC Den Bosch begint PSV woensdag aan de tweede helft van het seizoen. Coach Erik Gerets is halfweg zijn contract. Met zijn selectie verbleef hij vorige week voor een trainingskamp op Gran Canaria, waar onder meer een wedstrijd tegen Galatasaray gespeeld werd. PSV staat vijf punten achter Feyenoord. Gerets over de mogelijkheden en de ontwikkeling van de speelwijze van zijn ploeg. Door HENK VAN WEERT TERDAG 20 JANUARI 2001 <®i 39 Joost van Leeuwen, eigenaar van Fitshoe, verkoopt ook tennis- kleding: „Ik vind het gewoon geen gezicht. Je staat daar om te tennissen en niet om een modepop te zijn. Als je zulke tieten hebt, moet je niet zo'n pakje aantrekken. Sommige vrouwen dragen prachtige kleding. Koernikova ziet er goed uit en draagt ook nog eens mooie kleding. Dat heeft Adidas heel goed begrepen. Die kleding wordt in Nederland ook verkocht. Maar ik kan me niet voorstel len dat Reebok de kleding van Williams in Nederland kan verko pen. Ik koop het als winkelier zeker niet in. Sommige mannen maken het ook steeds gekker. Neem nou Agassi. Tien jaar gele den droeg hij een circustent, nu een soort maillootje. Het is geen gezicht." Roeister Eeke van Nes, Leids sportvrouw van het jaar 2000: „Het maakt me geen donder uit hoe ze zich kleden. Ik vind een leuk pakje wel grappig. In roeien ben je verplicht om in het oran je te starten bij internationale wedstrijden. Een roeipakje zit strak om het lichaam en dat roeit wel lekker. In de zomer als het heel warm is, heb ik wel eens een alleen een sporttopje aan, maar ik roei er geen wedstrijd in. Als de rug te koud wordt, loop je kans op blessures. Als tennissters zich prettig voelen, moeten ze het vooral aantrekken. Je zou wel stom zijn om iets aan te trekken, waar je niet lekker in speelt. Daar heeft een sponsor ook niets aan. John van Veen, directeur Event Sport Services, voor heen in dienst bij Diadora dat Kafelnikov onder con- W tract heeft: „Ik vind dat het niet kan, de kleding die Venus Williams draagt. Het hoort niet bij de sport. Het zou hetzelfde Hzijn als er door toppers gegolft gaat worden in badkle ding. Ik denk overigens wel dat Reebok deze kleding verkoopt, niet aan de tennisconsument, maar daarbui- ten. Daar heeft Reebok echt wel over nagedacht. Bij W Diadora maakten we een kledinglijn voor op de tennis baan en één voor daarbuiten. Die 'streetwear' lieten we niet door Kafelnikov op de tennisbaan dragen." Els Veentjer, voormalig toptennisster, speelt in het Nederlands veteranenteam: - „Ik vind wit nog altijd het mooist. Bij de wedstrijden die wij met het veteranenteam spelen, mag maximaal /•I 50 procent 'kleur' worden gedragen. Dat staat in de re- glementen. Maar de meesten dragen wit, een enkeling Q draagt een donkerblauw rokje. De kleding die de zusjes Williams dragen, vind ik helemaal niets. Ik begrijp dat de kleding moderner wordt, maar dit gaat heel ver. Ik ben bang dat die meisjes er zelf helemaal niets over te vertellen hebben, maar dat de sponsors alles bepalen. Er is ook zo veel geld mee gemoeid. Ik denk wel dat de ze ontwikkeling een halt wordt toegeroepen. Dat er re gels komen op dit gebied." Tjerk Bogtstra, Davis-Cupcaptain en voormalig coach van Jan Siemerink: „In ben niet geïnteresseerd in kleding of het gebrek eraan, maar in prestaties. Voor de fabrikanten zal het heel belangrijk zijn en ik neem aan dat het met de verkoopcijfers heel goed gaat. Als de kleding zo veel aandacht krijgt, moeten er minstens zo veel pres taties neergezet worden. Een fabrikant heeft er niet zo veel aan als Venus Williams in de eerste ronde al verliest. Dat het dames tennis meer aandacht krijgt, is wel terecht. Ook al let ik meer op het herentennis, in de afgelopen vijfjaar is het interessanter ge worden. Er zijn meer kanshebbers op de titel. Daar gaat het om. Het is zinloos om over kleding te ouwehoeren." Marceila Mesker, ex-topspeelster en nu tennisverslaggeefster voor de NOS: „Ik bekijk het met een geamuseerde blik. Er werd toch veel ge klaagd over de aanwezigheid van grijze muizen. Met de komst van de Williams-zusjes kon je dat toch al niet meer zeggen en nu helemaal niet. Mary Pierce zei dat de speelsters op deze manier een stukje persoonlijkheid konden laten zien. En je moet ook wel lef hebben om zoiets aan te trekken. De Williams-zusjes lopen er halfbloot bij. Dan moet je zelfvertrouwen hebben over je figuur. Miriam Oremans kon een zuurstokroze rokje krijgen van haar sponsor, maar dat weigerde ze. Het moet allemaal wel bij je pas sen. In mijn tijd had je dit soort zaken niet. Chris Evert was de eerste die in een rokje ging spelen, maar daar was geen ophef over. Ach, de ene dag is het hot news en vervolgens ebt het weg. Ze spelen er niet minder om. Wat mij betreft is het bijzaak, maar wel een leuke bijzaak." TEKST GERTJAN VAN GEEN/WILLEM SPIERDIJK FOTO AFP Eric Gerets sleutelt aan speelwijze PSV ezee is kalm. Alles is vredig en loom op Gran Ca naria. Toch is het geen vakantie voor Erik Gerets, nvel de zon schijnt en de obers verfrissingen aan- igen. Hij is druk bezig. Met trainingen geven, den- i en vooral met praten. Veel praten, met al zijn Iers. t moet er gebeuren, wil PSV nog kampioen kun- i worden? e zijn op de eerste plaats afhankelijk van het ver van een ander. We kunnen straks zo goed spelen we maar willen, als de ander geen fout maakt men we geen kampioen meer worden. Wij zullen >rons beste niveau moeten zien te bereiken. Tot toe was dat een niveau met veel te veel hoogten laagten. Daardoor staan we vijf punten achter." je bij Feyenoord een verval intreden? hebben een goede organisatie in het veld, net als Alleen zij hebben het soms gemakkelijker gehad een beslissende goal te maken. Zij hebben het ere keer waargemaakt, waar wij kansen hebben n liggen. Zie de laatste wedstrijd, op welk een lul- manier wij twee punten weggooien. Daar heb je trainer mee te maken. We gaan proberen om dat Ie toekomst niet meer te laten gebeuren." Ie afgelopen anderhalf jaar ben je, behalve met pelers, ook veel bezig geweest met de wijze van len. Je probeert andere systemen uit, terwijl ie- nd als Dick Advocaat consequent 4-4-2 speelde, arom? it heeft te maken met de spelers die je hebt. Als je nmedahl en Kolkka gelijktijdig laat spelen, moet e zorgen dat ze hun troeven te kunnen uitspelen, je ze puur als linker- en rechtermiddenvelder be- iuwt, moet je ze niet opstellen." F speelt in dat geval 4-3-3. Zijn de flankspelers dca en Rommedahl goed genoeg om in een gelijke bezetting voldoende druk te kunnen en op de tegenstander? et altijd, nee. Bij momenten wel. Vooral in uit strijden hebben ze bewezen dat, als ze ruimte ;en, ze die supergoed kunnen benutten. Maar probleem is vaak de laatste pass. Zeker als je op- it tegen een versterkte defensie moet die pass rzuiver zijn. Zoals de voorzet van Dennis Rom- lahl op Bruggink tegen Galatasaray haarzuiver Ik ben blij dat het gebeurde, het zou vaker zo ten zijn." t die speelwijze de eis aan je centrale midden- ers dat ze heel goed moeten aansluiten bij de al? Maar dat gebeurt dus te weinig. Als je met die man achter speelt, met de punt naar achter dus, iter constant door Van Bommel of Vogel aange- m worden. Van Bommel kan in sommige geval- iets aanvallender spelen. Van nature komt hij g vanuit de tweede lijn opzetten. Dat moeten we I zo houden, maar soms is het nodig om iets eer- druk te zetten op de vijand, om iets eerder in J ezit te kunnen komen. Van Bommel heeft zo'n I goede trap op de goal. Per wedstrijd moet hij, in uurt van de zestien meter, een keer of vijf op kunnen schieten." 'ogel? Een echte teamspeler. Speelt hij met zijn liteiten niet te veel in dienst van de ploeg? extra kritisch. Logisch. Desondanks zal ik mijn ge voel blijven volgen. Als ik het gevoel heb dat ik 4-3-3 moet spelen, als ik denk dat dat belangrijk is voor PSV, zal ik dat doen. Nee, 3-5-2 met slechts drie man achterin zoals we vorig seizoen wel eens deden is niet de oplossing. Dan moet ik alles gaan omgooien. Het liefst speel natuurlijk in een vaste speelwijze. Hoe moeten we dat gaan doen, ook naar het volgend seizoen toe? Daarmee ben ik nu bezig. Misschien gaan we spelen zoals Advocaat destijds deed. Aan de ene kant aanvallender dan aan de andere kant. Vorig seizoen deden we dat wel eens, met Bouma op links en Rommedahl op rechts. Dat is het soort voetbal waar we naar toe willen." Wordt het lastig om Van Nistelrooij weer in de ploeg op te nemen, zonder dat Kezman of Brug gink gefrustreerd raken? „Dat kan op twee manieren. Allebei achter Van Ni- stelrooy. Je zou ook Kezman een vrijere rol naast Van Nistelrooij kunnen geven, met Bruggink er ach ter. Daarmee komt je rechterkant open te liggen, maar dat probleem moeten de middenvelders oplos sen. Als Kezman en Bruggink mij bewijzen dat ze in het team horen, kun je met alle drie spelen." De verwachtingen rond de terugkeer van Ruud van Nistelrooij zijn hoog. Wordt er niet te veel ver wacht van iemand die zo lang weg geweest is? „Het is aan ons om die druk weg te halen. Ruud is tien maanden uit de strijd geweest. Van Ruud kun je geen wonder verwachten. Hij wil graag, maar hij keert pas terug op het veld als hij en ik het gevoel hebben dat alles in orde is." Je laat je niet opjutten in de titelrace? „Nee, alsjeblieft, nee Dat zou ik me zelf nooit verge ven. Als ik hem breng op een moment dat hij er nog niet klaar voor is, gaat ons dat eerder punten kosten dan dat het punten oplevert. Met hem weet je het nooit. Hij is hard aan het trainen. Hij is sterker dan vorig jaar, qua body. Ik weet nu niet hoeveel training hij nog nodig heeft om er weer helemaal te staan." Mateja Kezman startte moeizaam. Ben je nu tevre den over hem? „Zeer tevreden. Hij zal nog moeten verbeteren, dat wel. Hij kan dat ook. Hij heeft een moeilijke instap gemaakt, omdat hij in het begin niet scoorde. Spit sen moeten scoren om goed in hun vel te kunnen zitten. Toen dat lukte, ging hij beter voetballen. Hij kan nog beter als wij de bal hebben, maar de portie arbeid en de omschakeling die hij levert als we de bal niet hebben is fenomenaal. Daar kunnen ande ren nog wat van leren. Als hij zijn krachten nog iets beter verdeelt in de samenwerking met de andere spits, zal hij frisser blijven om nog meer goals voor ons te maken. Hij kan ook nog verbeteren in de bal- aaname en in de combinatie. Goed is dat hij geac cepteerd is door de rest. Kezman ligt goed in de groep. Hij heeft geen kapsones en hij is niet te be roerd om te werken. Voetballers merken zoiets snel op. Als Ruud terugkeert is dat ook goed voor hem. Dat haalt weer wat druk van zijn schouders af. Als twee verdedigers zich straks op Ruud focussen kan Kezman daarvan profiteren." PSV presteerde thuis vaak slecht. Is daar een ratio nele verklaring voor? „Het heeft te maken met het feit dat we thuis minder ruimte krijgen dan uit. Zeker, dat is altijd zo geweest. Maar toen speelden er wel andere voetballers bij ons. Kijk, Fredjé Bouma heeft aan de linkerkant een perfecte voorzet. Joonas Kolkka, met al zijn kwalitei ten, heeft dat iets minder. Op rechts is het verhaal identiek. Maar onze bezetting voor het doel moet ook verbeteren. Je kunt wel met een steen werpen naar onze mensen aan de zijkant, maar dan moet je er ook bij zeggen dat Arnold en Kezza ook beter po sitie moeten kiezen. Dat is ook nog een mankement. Die twee hebben nog maar een keer of zes samen gespeeld." Een jonge ploeg als PSV verkeert tegenwoordig in een permanente staat van groei. Ben je tevreden over de vorderingen? „Ik had gehoopt dat het sneller zou gaan. Ik heb heel veel jeugd in mijn team, slechts twee of drie oudere spelers. In de tweede helft tegen Galatasaray waren we twintig minuten nergens. Geen opbouw. We moesten de wet van de sterkste ondergaan. Soms moeten we met een groot hart kunnen spelen. Dat is niet voldoende gebeurd. Als het thuis niet lukt, grijp dan de tegenstander bij de keel. Doe er een schepje bóvenop, zoals Galatasaray tegen ons deed." „Daar heb ik met hem over gesproken. De tegen stander weet intussen dat Van Bommel bij ons de diepgaande man is en Vogel de controlerende mid denvelder. Dat moeten we af en toe eens omdraaien. Vogel moet per wedstrijd ook een keer of drie in de zone van de waarheid komen. Op een gegeven mo ment is Vogel alleen maar gaan controleren. In thuiswedstrijden moet hij eens naar voren komen." Je bent erg bezig met de speelwijze. Tegelijk krijg je kritiek dat je in tactisch opzicht geen goede coach bent. Steekt je dat? „Er zijn leukere dingen om te lezen. Ik heb ook com plimenten gehad, hoor. Als je aan de top staat zijn ze aren in de jaren negentig ir onoverwinnelijk en aan and van de meester zelf - el Jordan - goed voor zes Maar de Chicago Bulls inmiddels verworden tot et lachertje van de NBA. GO/ENSCHEDE Elton Brand (links), een van de jonge spelers van Chicago Bulls, werd vo rig jaar gekozen tot beste nieuw komer in de NBA. FOTO REUTERS geen boodschap aan, blijft on voorwaardelijk in zijn toe komstplannen geloven. „We moeten deze jongens tijd gun nen", stelt hij. „Geduld is een schone zaak. Ik kijk er naar uit ze te zien groeien. Laten we niet vergeten dat dit een team in op bouw is." De General Manager haalde dus vooral jong talent naar the windy city. Zoals Elton Brand (vorig seizoen in de NBA met Steve Francis verkozen tot beste nieuwkomer van het jaar), Ron Artest, Ron Mercer en Jamal Crawford. Wie? Inderdaad, on bekende, jonge talenten. Maar wel met potentie. En wat te denken van ene Tim Floyd, de nieuwe coach die bij Iowa State University werd weggeplukt? Ook een volstrekt vreemde in het circus dat NBA heet. „Tim heeft alle kwaliteiten die ik zocht", verklaart Krause zijn opmerkelijke keuze voor Floyd. „Zijn vermogen om jon ge spelers te coachen en ook te begeleiden was de belangrijkste reden hem hierheen te halen." Krause heeft ondanks de be droevende resultaten hoge ver wachtingen van de verzameling teenagers. Toch ontbreekt er nog iets. Een superster, met routine. Krause dacht die afge lopen zomer binnen te kunnen halen, maar beschikbare free- agents als Grant Hill en Eddie Jones bedankten vriendelijk voor de eer. Ze lieten de pot met goud in Chicago voor wat- ie was. De reden? Geen kampi- oenspotentieel. „Het heeft geen zin om oudere spelers lange en dure contracten aan te bieden", repliceerde Krause nadat hij slechts bot had gevangen. „Je kunt het geld maar een keer uit geven. We moeten geduld heb ben, aan de lange termijn den ken. Toen ik hier begon (in 1985) hadden we alleen Mi chael Jordan. Ik heb vertrou wen in de jonge spelers. Het is een langzaam proces, maar ik ben ervan overtuigd dat we over een paar jaar weer mee kunnen doen om de titel. We hebben het op die manier al eens gedaan en zo gaan we het nu weer doen." Htrain iningscentrum van de ligt keurig verstopt in field, even buiten Chicago. iekt er naar victorie en his- en Hier vervolmaakten de Tal in een lichtgrijs verleden iterren als Air Jordan, Scot- Ippen, Dennis Rodman, Kukoc en coach Phil Jack- Jïen heuse dynastie. Maar ^■woordig doen alleen de kampioensvlaggen, die 1 in de zaal hangen, nog en aan de gloriedagen van nu al legendarische kam- ïsteam is inmiddels volle- PBontmanteld. Jordan was uftaar geleden de eerste die ikte en direct ook maar lasketbalpensioen aankon- i. Zijn luitenant Pippen e spoedig, ging voor veel rs richting Portland. Rod- hield het (op een mislukt j pje na bij de LA Lakers en s Mavericks) helemaal gezien, is sindsdien vooral astige, maar (want: veel welkome gast bij de gok- fên in Las Vegas. Jackson ot een sabbatical year in te waarna hij de Lakers di- ampioen maakte, volgens was er in het Uni- enter in Chicago het grote Welkom in het nieuwe Inium. Krause wordt gezien als ide genius achter het uit- van de ploeg. De Ge- Manager van de Bulls stelde hij, de vedetten nodig. Ze waren las- hun tijd was geweest, wilde bouwen aan een dynastie, waarbij ver- het toverwoord was. wil het voorlopig vlotten. De Bulls fun- vorig jaar (17 wedstrij- 65 verloren) en nog (tot nu toe 6 gewonnen, 30 ver voetveeg. En dat doet erg zeer, verwend als zijn met succes- heeft er voorlopig

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 41