Geen feestvieren maar puur vandalisme rMet vingertje naar politie wijzen raakt kant noch wal' Meningen 'Politie moet hard optreden' Wat kost preventie? 'Als wij maar lol hebben' Moet er weer een ramp gebeuren? Ouders stonden erbij en keken ernaar Onveilig gevoel Taak voor 'Halt' Naai was de strenge politieman? Tu LANKB0RD Vreugdevuur rustig verlopen TERDAG 20 JANUARI 2001 945 21 politie mag dan vinden dat de arwisseling rustig is verlopen, veel ters zijn van mening dat er in de nacht c n 31 december op 1 januari nog altijd i el te veel dingen gebeuren die niet 1 wr de beugel kunnen. En waar volgens «zelfde lezers de politie niet streng e noeg tegen optreedt. Zo meldt een i reres dat er na een melding van een 1 oot vreugdevuur op de Akenwerf wel J en een surveillancewagen langsreed, jar dat de agenten blijkbaar geen q den zagen om in te grijpen. Anderen agen over het feit dat er veel te lauw L irdt gereageerd op klachten over urwerkoverlast in de dagen voor oud (e nieuw. Een bewoonster van de Oude Vest telde in haar stukje straat niet minder dan vier vreugdevuren, en vraagt zich af of er eerst een ramp moet gebeuren voordat dit soort uitspattingen wordt verboden. De polide is te tolerant geworden als het gaat om overlast en vernielingen die rond de jaarwisseling worden gepleegd. Dat is de algemene teneur van de brieven naar aanleiding van de lezersoproep van vorige week. De politie zelf constateert dat mensen soms wel erg weinig begrip voor elkaar kunnen opbrengen. Zo was het nieuwe jaar nog maar tien minuten oud toen de eerste klacht over vuurwerkoverlast binnen kwam. Hier in Zuid-West begint het oudejaars- vuurwerk meestal ruim een week voor dat het nieuwe jaar aanvangt. Daarna loopt het uit tot nog zo'n 3 a 4 dagen na oudejaarsdag; niet alleen met rotjes en ander klein vuurwerk, maar ook met de zogenaamde 'donderslagen' waar de huizen van trillen. Voor hen die een of meerdere oorlo gen hebben meegemaakt, roept dat weer verschrikkelijke herinneringen op. Ook baby's en peuters schrikken wak ker van het helse lawaai, en niet te ver geten de angst die huisdieren uitstaan! Niet alleen de overlast van het vuur werk, ook de vernieling van privé- en gemeentelijke goederen die ermee ge paard gaat is niet meer normaal te noe men. Bijvoorbeeld de in brand gestoken papiercontainers; sommigen staan er nu bij als overblijfselen van een oor logsscène. Ook bushokjes moesten er aan geloven. Dat is geen uiting van feestvieren meer, maar puur vandalis me! De politie, gemeente en bureau Halt doen hun best, maar dat schijnt weinig uit te halen. Het is natuurlijk altijd gemakkelijker kritiek te uiten dan met oplossingen voor dit probleem te komen. Mijn bij dragen voor eventuele oplossingen zijn de volgende: - Kopen, verkopen en afsteken van vuurwerk, op welke dag of tijdstip dan ook, verbieden. Jarenlang werd vuur werk afgestoken om 'boze geesten' te verdrijven, maar eerlijk gezegd: wie ge looft nog in dat heidens gedoe? - Wordt het totaal verbannen vuurwerk niet door de meerderheid geaccepteerd, laten wij dan een gemeenschappelijk, door de gemeente georganiseerd vuur werk houden (zoals bijvoorbeeld het 3- Octobervuurwerk) onder politietoezicht en op een voor iedereen veilige plek in de stad. - Wat de vernielzucht betreft: maak ou ders van de daders (meestal jongeren in de leeftijd van 12-20 jaar) volledig aan- sprakeljk voor eventuele onkosten van de vernielingen. Als Leiden dit initiatief zou nemen, zou het een goed voorbeeld zijn voor de rest van ons land. De ramp in Volendam had waar schijnlijk ook vuurwerk als oorzaak. Om over Enschede maar te zwijgen. Hoe veel slachtoffers - zowel doden als ge wonden - moeten er nog vallen voordat er werkelijk iets aan het vuurwerkpro bleem gedaan gaat worden? Ik ben geen helderziende, maar als er niets gedaan wordt aan dat barbaarse gedoe, voorzie ik alleen maar een ver slechtering, met alle gevolgen van dien. Ik besluit deze brief in de hoop voor uit te kunnen kijken naar een rustiger week rond de volgende jaarwisselingen dan wij hier in Zuid-West tot nog toe hebben gehad. J.P. Stuart, Leiden Enkele maanden geleden is er een enquête gehouden in de wijk Noord, omgeving Mam Lx- straat: "Wat te doen aan de overlast tijdens de jaarwisse- ting?' De uitslag kwam 29 decem ber 2000, via de krant en de brief die de bewoners in de bus kregen. Volgens de organisatoren van de enquête waren de bewoners niet eensluidend in hun sug gesties om de overlast in te per ken. Dus deden ze het maar weer op hun eigen manier, wat misschien altijd al de bedoeling was, maar ze hadden de omwo nenden een kans gegeven om mee te denken. Er is nooit aan de bewoners gevraagd of ze een gedoogplek in de buurt wilden hebben, dat is ons ook niet duidelijk gewor den in de brief, die we te laat kregen. Maar geen nood, er was een telefoonnummer van een contactpersoon, maar je be grijpt, het was al vrijdagmiddag dus die persoon was niet meer te bereiken. 's Zondags om ongeveer 12.00 uur werd de gedoogplek ingericht en gelijk ging de vlam er in, tot ongeveer 02.00 uur in de nacht. Het verkeer heeft 24 uur geen gebruik kunnen ma ken van de altijd drukke Mar- nixstraat. Men heeft ons bewoners voorgerekend wat het elk jaar kost om de vernielingen te her stellen. Maar nu zou ik wel eens uitgerekend willen zien, wat het nu gekost heeft. Het neerzetten van de Vlikobak door een grote vrachtwagen en dan ook nog een kraanwagen om hem op te takelen, plus de hekken om de straat af te zetten en dat 2x dubbel tarief: op zondag en Nieuwjaarsdag. En dan ook nog de kosten van die scherts-en- quête. J. van der Voort-Piket, Leiden. Bijna iedereen is, zoals in uw krant staat, de vernielingen, de herrie en dergelijke met oudjaar normaal gaan vinden. Nou neen, daar behoren ik en velen met mij niet bij. Het was deze keer nog rottiger dan het jaar daarvoor. De dag vóór oudjaar zelfs, was er steeds aan beide kanten van de flat vuurwerk, keiharde knallen. En dan lees je dat het vrij rustig was bij bu reau Halt? En dan al die vernielingen! Dat dat maar kan. Als ze die lui zouden pakken en de vernielin gen zelf zouden laten betalen, was het mijns inziens gauw over. De overheid moest alleen siervuurwerk toestaan. In Bel gië kan die rotzooi gekocht worden terwijl ze het daar zelf niet mogen gebruiken. Wat een fijne Europese samenwerking. Maar ja, het spekt de kas van de overheid. Ook op nieuwjaars dag was er de hele dag vuur werk en ook op 2 januari op de Engelendaal de ene knal na de andere. En niemand pakt de daders! De dieren zijn doodsbang en totaal van slag maar dat geeft kennelijk niet, als wij maar lol hebben, is het motto. Om over de ontzettende vervuiling in één nacht maar te zwijgen. Wij mogen met ons appelschilletje en kiwivelletje van zes hoog naar beneden met de lift. Nou. ik niet meer, ik laat me niet meer bedonderen door de overheid. Eerst die rotzooi, van het vuurwerk weg, dan ga ik weer naar de groencontainer. M.C.J. Bosch. Leiderdorp. Als bewoner van de binnenstad hebben wij inderdaad ook te gen elkaar gezegd dat de jaar wisseling rustiger verliep dan in vele andere jaren. Daarmee doelden wij op vernielingen en veel geschreeuw. Wat wij nog steeds zorgelijk vinden en ons blijft verbazen is dat in de oude binnenstad on gelimiteerd vreugdevuren mo gen worden gemaakt. Wij wo nen op de Oude Vest - op het gedeelte tussen Turfmarkt en Lange Mare - daar waren vier vreugdevuren. Het vuur dat de bewoners van Oude Vest 35 hadden gemaakt was meters hoog, men hield de gevel nat om brand te voorkomen. Wij vragen ons af er eerst weer een ramp of iets dergelijks moet gebeuren, voordat dit wordt verboden. Dus echt rus tig was het zeker niet als je daar dichtbij woont. Ineke Janssens. Leiden. Toen ik in de nieuwjaarsnacht om ongeveer 2.00 uur thuis kwam, bleken er trottoirtegels door vier grote ramen van de portiek van de flat waarin ik woon, te zijn gegooid. De lift deur ging bijna niet open door al het glas dat op de grond lag. Bovendien staken gevaarlijk glaspunten nog in de sponnin gen. Hieraan vooraf ging een week van enorme vuurwerkoverlast van een groot aantal jongeren, bij voorkeur afgestoken in por tieken, liften en brievenbussen van bewoners. De ouders ston den erbij en keken ernaar. Op de laatste dag van de kerstvakantie werd de brand gestoken in een partij huisraad en dergelijke dat daar al een paar dagen lag voor de kraak wagen. Daar zijn nu al bijna 2 weken 4 a 5 mannen bezig de schade te herstellen. Overigens, die spullen voor de kraakwagen mochten daar natuurlijk ook niet een heel weekeinde liggen. Dat is trou wens meestal van mensen die aan het verhuizen zijn, dus mijn inziens gemakkelijk te achterhalen. Een verontruste bewoner van het Jacques Urlusplantoen, Leiden. In de Van 's-Gravesandestj-aat en omgeving is de jaarwisseling allesbehalve rustig verlopen. Net als vorig jaar is er weer be hoorlijk wat schade aangericht: alle ruiten van de bushokjes zijn vernield. De PTT-brieven- bus is opgeblazen, net als twee afvalbakken. En er is een zit bank vernield, hiervan is aan gifte gedaan. Ook is er midden op straat een 'vreugdevuur' aangestoken en is de oud-pa pierbak in de brand gestoken. Veel mensen vertonen zich dan ook met de jaarwisseling niet meer op straat omdat deze vandalen iedereen een onveilig gevoel bezorgen. Ik ben dan ook van mening dat het hoog tijd wordt dat de gemeente, politie, milieu en be heer en de woningbouwcorpo raties om de tafel gaan zitten om herhaling te voorkomen. Misschien is het ook geen slecht idee om bewonerscom missies, wijkorganisaties en/of andere betrokken bewoners in dit proces te betrekken. In de Van 's-Gravesande- straat zijn we in ieder geval niet tevreden over de afgelopen jaarwisseling en wij zouden dat het volgend jaar graag anders zien. Namens de bewonerscom missie, Van 's-Gravesandeströat e.o., F. Mager. Leiden. n mijn omgeving was het alles- ialve rustig. Vanaf donder- ;28 december werd er onop- ïdelijk vuurwerk afgestoken, s 's nachts om 0.30 uur zat l'P van schrik rechtop in mijn 13 Heb toen onmiddellijk de e1litie gebeld. Als antwoord h eg ik dat er iets aan gedaan i worden. Ik gaf de politie te kennen in een neutrale -n [o te komen, zodat onopge- ai rkt kon worden geconsta- d wie er vuurwerk afstak. Ik ie' daarna de eerste uren niet u ilaap komen. )e volgende dag hetzelfde la- 10! i een pak. De hele dag tot 's uiiinds laat vuurwerkoverlast. 15 er politie gebeld. Ik kreeg nu '1> antwoord dat het zo druk e maar er zou nota van ge- de nen worden. aterdag 30 december kreeg ik om 12.00 uur 's middags be zoek, dat om plusminus 18.00 uur wegging. De hele middag was het constant oorlog op straat. En de politie deed niets! Te druk! Waar was dan die rus tige jaarwisseling? Niet in de omgeving van het pleintje tus sen de R. Holstraat Sweelinck- laan. Uit angst dat de lieve jeugd iets aan de auto's zou doen, durfde ik niets te zeggen. Ik ben niet zo jong meer en loop met een kruk na een ope ratie. Ik hoop dat het bureau 'Halt' zich hiermee kan bemoeien. Ook nu liggen de vuilcontainers op de kop. Waarschijnlijk is de politie niet in staat hier eens goed tegen op te treden. H.J.T. Berkemeijer-Neijenhuys, Leiden. e: n brief aan de korpschef politie Hollands Midden, ïeer Straver, wijzend naar uw nieuw- stoespraak, vermeld in het nsch Dagblad van 10 januari ;r de kop 'Strenge politie- steeds meer gewaardeerd', ik het volgende opmerken, e strenge politieman ben ik oudejaarsnacht niet te- is gekomen. Al vijf jaar probe- >1 r wij, vorig jaar ook in overleg de wijkagent, een einde te laafeen aan het 'nieuwjaars- aan de Akenwerf. w betoog is gloedvol, zo ook irei jonken die bij windkracht 6 na 4 uur 's nachts over on- :en luizen vlogen, vergezeld van of knallen (het opblazen van bushokjes en brievenbussen) die tot na 5 uur duurden. De politie werd meerdere keren ge beld door ons en onze buren. Reactie: Een blik uit de surveil lance auto, het valt wel mee. Ik dacht dat tot 2 uur 's nachts vuurwerk mocht worden afge stoken. U zegt in uw toespraak 'De politie verspeelt haar gezag'. In derdaad! Het gezag op oude jaarsnacht is de jeugd, die knal lend en vernielingen aanrich tend door de wijk loopt. Maak van uw woorden eens DADEN, zodat ook wij kunnen zeggen: 'Wij waarderen de strenge poli tieman'. Gaarne uw reactie. Nelleke Schuurman, Leiden. De teams van Wijkbeheer melden minder vernielingen van bushokjes en telefooncellen, archieffoto's united photo's de boer/loek zuyderduin Hierbij onze ervaring met het vreugdevuur tijdens de jaarwis seling. Het vreugdevuur en alles daaromheen is rustig verlopen. Er waren weinig mensen rond 24.00 uur. Zoals elk jaar verzorgt de wijkvereniging in overleg met Milieu en Beheer Zuid (J. Schar- loo) dat er een zandplaat ligt met daarop een container op de kruising Tomatenstraat/ Druivenstraat en Meloenstraat. In de middag wordt het vuur al aangestoken en dit jaar bleef het redelijk branden tot na 1 uur. Op 1 januari 's morgens wordt de container weer afge voerd en wordt de zandplaat verwijderd. Daarna wordt de Tomatenstraat geveegd. Voor het eerst sinds jaren zijn de ramen van de bushaltes niet beschadigd. H.G. van Dam, Voorzitter Wijkvereniging Cronestein. ktii ïstige jaarwisseling? Het is maar nee loe je het bekijkt. De politie wist e?s eliswaar dit jaar te melden dat er lein inder jongeren werden opgepakt, at er minder vuurwerkgewonden raren gevallen en dat er zich veel inder onregelmatigheden hebben rgedaan. Maar daartoe rekenen ze olgens veel brievenschrijvers en ezorgde buurtbewoners voor het gemak niet de verbrande ilcontainers, uit de hand gelopen teugdevuren, vernielde ramen en ruurwerk dat werd afgestoken in irtieken, liften en brievenbussen. Vas het werkelijk zo erg en is de Venning te ver doorgeschoten? Of blazen we elke knal op? leurse, hoofd communicatie van :tur jemeentelijke dienst Milieu en gi leer: „In Leiden-Noord was de ade zo'n 50.000 gulden. Ja, veel I. Maar bedenk wel dat het vorig de helft meer was. Een groot deel jna dat geld komt voor rekening van en Ikerwerf. Vorig jaar was dat een ge gplek voor een vreugdevuur en dit verk op verzoek van de bewoners niet. :t och is het uit de hand gelopen. We aan* en niet hoe dat komt. En er is het kle en ander gedaan om problemen te 'komen. In de wijk is een hele hei- erge i brief rondgestuurd waar we men- ho op hun eigen verantwoordelijk- 1 aanspreken. Daarin stonden hele var üciete vragen:'Weet u hoeveel een heel aampaal kost?' Wat betreft de nlxstraat heeft dat geholpen. Maar ite e e Akenwerf. We zijn nog aan 't eron ten hoe we dat moeten oplossen hi r volgend jaar." en erdel, wijkchef van stadsdeel iu vil den: „Ter vergelijking: bij de mil- loete ïiumwisseling hadden we omge- ken lantaarnpalen, verbrand J- en straatmeubilair, opgeblazen verzi lenbakken en de lijst ging zo door. aai jaar is er 'alleen' een boom voor t ges studentenpand in de fik gestoken, :hrik niet echt van die 50.000 gul ai van Leiden-Noord. Dat wil niet ;en dat ik het niet erg vind. Iedere 'en schade is natuurlijk een gulden el. Maar als je nagaat dat we vorig alleen al 12.000 asfaltschade had- i dan kan je wel aan dat soort be ien komen. Asfalt is een nogal ho- ostenpost. het ons dit jaar gaat kosten is nog Vreugdevuur: traditie of ergernis. onbekend. Het is in ieder geval min der. Ja natuurlijk, ik kan me goed voor stellen dat het voor jou veel meer im pact heeft wanneer er zo'n vreugde vuur voor je huisdeur brandt. Maar de harde feiten zeggen nu eenmaal dat er bij deze jaarwisseling veel minder vreugdevuren zijn aangestoken. En waar dat wel gebeurde, zat de brand weer er bovenop." Een bewoner van het studentenhuis Oude Vest 35, waar tijdens de jaar wisseling een groot vreugdevuur werd gestookt: „Wij hebben voor het huis een vuurtje gestookt van wat spullen die mensen over hadden en die in de weg stonden. Dat doen we ie der jaar met het hele huis, het is een beetje een traditie. Ik denk niet dat het gevaarlijk is geweest. We hebben de hele tijd de brandslang erbij gehou den, en toen de politie langs kwam hebben we het daarmee ook netjes ge blust. Bovendien was het vuur op ze ker vijf meter van het huis, direct aan de gracht. Dus konn het als het nodig was zo het water in schuiven. Er wo nen altijd genoeg verstandige mensen in het huis om het niet uit de hand te laten lopen." M. Blok van bureau Halt Zuid-Hol land Noord: „Wij krijgen vooral door verwijzingen van jongeren die voortij dig legaal vuurwerk hebben afgesto ken. We hebben ook wel klanten die met illegaal vuurwerk zijn gepakt, maar de grote bulk is legaal spul. Dat mag vanaf 29 december worden ver kocht, maar mag pas op oudjaars- nacht worden afgestoken. Wat ons be treft was het dit jaar iets rustiger dan vorig jaar. Toen hadden we ruim 300 doorverwijzingen, dit jaar ongeveer 250. Dat is dus niet erg spectaculair. Wat ik wel kan zeggen, is dat in ieder geval landelijk het aantal vuurwerk slachtoffers wat is afgenomen. Daar zijn we als bureau Halt in de laatste weken van het jaar altijd heel druk mee bezig: langs de hoogste klassen foto anp van de basisscholen en de brugklassen om voorlichting te geven over vuur werk, om de spelregels uit te leggen en om te vertellen wat er gebeurt wan neer je je niet aan de regels houdt. Wellicht dat de afname van het aantal vuurwerkslachtoffers een gevolg is van die aanpak." F. van der Goozen, coordinator be strating in stadsdeel Zuid: „Wat heel erg opviel was dat er dit jaar in de Ste venshof heel wat glas- en papierbak ken zijn opgeblazen. Meer dan vorig jaar. We besloten ze niet weg te halen omdat ze in relatief rustige wijken staan. Het valt toch niet te voorspellen. Maar wat vreemd was, is dat er in ver gelijking met vorig jaar veel minder vuurwerk is afgestoken. Dat merkte je aan de rotzooi die beduidend minder was dit jaar." G. Wisse, bestuurslid winkeliersver eniging Haarlemmerstraat Promo tion: „We hadden dit jaar voor het eerst weer een flinke toename van het aantal ingegooide ruiten op de Haar lemmerstraat. Allemaal puur baldadig heid. Maar bij één winkel waren ook spullen meegenomen. Terwijl het de afgelopen jaren juist erg rustig was ge worden. Het was even een explosie, na oud en nieuw is het weer rustig gewor den. Hoe het komt? Ja, de Haarlemmer straat is toch een straat met weinig so ciale controle. En dan zal iedereen wel weer gaan roepen dat de politie niks doet, maar ja, logisch, die hebben op zo'n nacht hun handen vol. Steeds maar weer met dat vingertje naar de politie wijzen raakt kant noch wal. Die jongens doen echt hun uiterste best. En aan dat ruiten ingooien raak je wel gewend. Ik lig er in ieder geval niet meer van waldcer. Bij mij is het in al die jaren zeven keer gebeurd. De eer ste keer schrik je je helemaal lam, maar daarna ben je alleen maar boos omdat je weet dat je weer een hele dag aan het opruimen bent." F. Vergeer, politiewoordvoerder: „Natuurlijk, je kunt 200 politieagenten laten posten bij een wijkcontainer. Maar die gaat toch echt pas de lucht in als je net niet staat te kijken. En dan zijn er altijd wel getuigen die zich toch niet melden bij de politie. Ligt de da der weer op het kerkhof. Daarmee wil len we de problemen niet bagatellise ren. We wilden alleen maar zeggen dat in vergelijking met voorgaande jaren zich veel minder incidenten hebben voorgedaan. De politie legt zich er niet bij neer. We zijn erg hard bezig ge weest om zoveel mogelijk dat soort dingen te voorkomen. We hebben wijkagenten laten controleren of er pallets, kerstbomen of brandbare ma terialen werden verzameld. Alleen het probleem is, dat het niemand opvalt wanneer je met zulke preventieve ac ties succes boekt. Daarbij gebeurt het ook altijd dat de persoonlijk beleving van mensen haaks kan staan op het totale overzicht dat wij hier hebben. En het is niet leuk als het net voor je deur uit de hand loopt. Maar soms, en ik zeg niet altijd, gebeurt het dat mensen de boel bijna letterlijk opblazen. Er belde bijvoor beeld een oudere dame om tien over twaalf op oudejaarsnacht die klaagde dat ze nog knallen hoorde. Tja..." pablo cabenda ruud sep

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21