Kleine zeevisser in de problemei 7 Speeltuin voor eigen rekening in een vrijbuiterwij Liftenfabriek failliet: woontorens Zanderij later Duin Bollenstreek HUHH SPRINGTIJ Mirroii Noordwijkerhout komt niet tl aan veel noodzakelijke klusse Neem een proefabonnement BEL 071^5128030 WEKEN VOOR 45,00 ZATERDAG 20 JANUARI 2001 'Groenteveiling op monumentenlijst' katwuk' De groenteveiling aan de Sandtlaan in Katwijk moet op de gemeentelijke monumentenlijst worden gezet. Dat vindt T. Janssens van de actiegroep en politieke partij in wording Leefbaar Katwijk. Volgens hem verdienen met name het ge bouw waarin de veiling plaatsheeft en de hallen met hun typi sche dakconstructie een beschermde status. „Wij zijn als Leef baar Katwijk van mening dat de gebouwen in de toekomst be houden moeten blijven, omdat de veiling een nauwe verwant schap heeft met vroegere economische activiteiten in Katwijk aan den Rijn. In Katwijk en omgeving is nergens een dergelijk gebouw met zo'n dakconstructie te vinden. Handhaving van het veilinggebouw is in het algemeen belang vanwege de cultuur historische waarde van het pand. Daarnaast kunnen de hallen goed door Katwijk-Binse verenigingen en organisaties gebruikt worden." Aantal zedenzaken stabiel in Katwijk katwijk In Katwijk is het aantal zedenzaken het afgelopen jaar gestegen tot 71. Dat blijkt uit jaarcijfers van de Katwijkse politie. In 1999 waren er in Katwijk 66 zedenzaken, in 1998 69 zedenza ken. „Het is niet uitgesloten dat het werkelijke aantal hoger ligt, want de cijfers zijn gebaseerd op het aantal aangiften", stelt teamchef Schoneveld van de Katwijkse politie die het getal 'erg triest' noemt. „Het schommelt nu al drie jaar rond de zeventig per jaar. En dat is gewoon veel." Noordwijk zoekt 'Jantjes Beton' noordwukVoor de Jantje Beton-collecte heeft de gemeente Noordwijk nog een flink aantal collectanten nodig. De op brengst van de collecte, die gehouden wordt van 12 tot 17 maart, gaat voor de helft naar de gebruikelijke Jantje Betondoe- len: projecten op het gebied van leef- en speelruimte voor de jeugd. De andere helft is voor de vereniging van de collectant zelf. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven of meer informatie krijgen op telefoonnummer 071-36.60.222. SDB krijgt een interim-secretaris LissE/puiN- en bollenstreek Het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) neemt voor een half jaar een interim-secre taris aan. De man komt voor een periode van zes maanden ge durende tweeënhalve dag per week aan de Grachtweg in Lisse werken en kost de tien aangesloten SDB-gemeenten in die pe riode bijna 109.000 gulden, bijna 4,5 ton op jaarbasis. De perso nalia van de nieuwe interim worden nog niet bekendgemaakt. Dat gebeurt pas na zijn benoeming, komende woensdag. De vorige secretaris, Kamphues, werd in het voorjaar van 2000 op non-actief gesteld. De onderhandelingen over zijn afvloeiings regeling en gouden handdruk zijn inmiddels vrijwel afgerond. noordwukerhout gerard baas Zouden we niet eens een nieu we speeltuin moeten gaan ma ken? Het leek een terloopse vraag tijdens een gezellig zo- meravondje van bewoners van de wijk aan de Langevelderweg in Noordwijkerhout. De oude speeltuin voldeed niet meer en wat zou een nieuwe schommel, een wip en een draaimolen nou kosten? Een paar honderd gul den zei de een, nee meer dan dat, zei de ander, met een paar duizend gulden ben je er pas. Nou, laten we het in ieder geval maar eens bekijken. We gaan eerst eens een rondje langs een paar bouwmarkten doen. „Zo is het eerste balletje gaan rollen", zegt Marco van 't Wout die sinds die zomerdag in 2000 lid is van de speeltuincommis sie van de SVGL, de Stichting Gemeenschappelijke Voorzie ningen Langvelderweg. Het wijkje Langevelderweg aan de buitenste rand van Noordwij kerhout - 45 woningen, 75 vol wassenen en 50 kinderen - heeft een aparte status, aange zien het geheel particulier ter rein is. „De aanleg van een nieuwe speeltuin komt dus in principe voor onze eigen reke ning. Dat beseften we. Maar wat we toen niet wisten, was dat we iets in gang hadden ge zet waar we de consequenties niet helemaal van konden over zien." Van 't Wout, die als bewijs daarvan een vuistdik dossier kan laten zien, liep onder meer aan tegen de Wet Speeltuin voorzieningen, een statutenwij ziging van de bewonersvereni ging, veiligheidsvoorschriften en een prijskaartje van bijna 32.000 gulden voor een klim- klautertoestel, een wipkip, een evenwichtsbalk, een wip, een draaimolen, een tafeltennistafel en het bouwrijp maken van het terrein. Duurder „Een leuk bedrag, hè? Het ge bruik van toestellen die je op bouwmarkten kan kopen, is heel moeilijk te verzekeren. Als je zelf apparaten maakt, ben je in principe aansprakelijk voor alles wat er fout kan gaan, dus dat was ook geen optie. Om overal zeker van te zijn, heb je gecertificeerde apparaten nodig en die zijn natuurlijk een flink stuk duurder", vertelt Anne Staal, die met Ron Bouwmees ter ook in de speeltuincommis sie zit. „We hebben gelukkig katwijk peter blok De woontorens in de Zanderij worden later opgeleverd dan gepland. Belang rijkste oorzaak daarvan is het faillisse ment van de fabrikant van de liften in de woontorens, Normlift uit het Noord- Hollandse Winkel. Woningbouwverening De Brittenburg, die drie van de vijf woontorens Iaat bou wen, levert de appartementen pas op als de liften zijn goedgekeurd. Dat kan vol gens E. van der Wilk, technisch manager bij De Brittenburg, nog Avel eens weken gaan duren, omdat de failliete liftenfa- brikant met tachtig projecten tegelijk bezig was. Alle toekomstige huurders zijn inmiddels van de vertraging van de bouwwerkzaamheden op de hoogte ge bracht. Wanneer duidelijk is wanneer de huizen precies wórden opgeleverd, stuurt De Brittenburg haar toekomstige huurders opnieuw een brief. De gedupeerden van Normlift, waar onder de Katwijksche Bouwmaatschap pij (KBM) die in de Zanderij alle vijf de woontorens bouwt, zijn inmiddels naar stig op zoek naar andere liftenfabrikan- ten, maar die liggen niet voor het opra pen. Desondanks is de KBM er volgens directeur W. van der Plas in geslaagd een vervanger te vinden. G&G Liftservice uit Heerhugowaard begint maandag met de aanleg en afbouw van de liften in de vijf woontorens en is daar 'al snel een paar weekjes mee bezig'. Lisse geeft driekwart .7 miljoen gulden aan een voetbalclub. Dat is véél, driekwart miljoen. Dat zijn zevenhonderdvijftig- duizend guldens. We hebben ooit wel eens zevenhonderdvijftig duizend zandkorrels bij elkaar gezien, maar verder nog nooit zevenhonderdvijftigdui zend van wat dan ook. Het is genoeg geld voor drie miljoen kauwgomballen. Niet zo gek, dat Lisse dan weinig gemeenschapsgeld overhoudt voor andere dingen. Dus die tienduizend gulden die Zangvereniging Excelsior nodig I heeft om jurken te kopen voor een uitvoering, die kunnen er niet meer vanaf. Da's namelijk ook niet niks, tienduizend gulden. Wij geven dat al niet eens uit aan een nieuwe keuken, hoe dringend die ook nodig is. Laat staan aan een paar jurken. Dus al die mensen die hopen dat de molen weer herbouwd b wordt, verwacht vooral niet te b veel. Op het gemeentehuis, n waar elke ambtenaar er dit jaar een salarisschaal bij kreeg, 2 zeggen ze gewoon dat de koek op is. Ze kunnen niet eens jurken kopen. Want de plaatselijke hoofdklasser had geld nodig. i' Gelijke voetballers, ongelijke j jurken. En de molenaar kijkt voorlopig niet uit zijn raampje. Ongegrond Ruim drie maanden zit Renée Lucas weer op het i wethouderspluche in Voorhout. En het moet gezegd worden, we zijn tevreden over haar. Zo heeft ze de eerste officiële paal voor de nieuwe scholen in Hoogh Teijlingen in de grond geslagen. En ze heeft de Voorhoutse raad zo ver gekregen dat er geld - meer dan gepland, maar dat is regel in Voorhout -komt voor een gebouw voor buitenschoolse n. opvang. En de peuterspeelzaal aan de Bloemenschans mag ]fworden opgeknapt en uitgebreid. De bouw moet nog wel beginnen, maar het begin van haar tweede wethouderscarrière kan al niet meerstuk. Nou maar hopen dat ze zo doorgaat. We vrezen echter een Noordwijk timmert aan de weg. En hoe. Ze willen daar van alles: dure congressen in nog duurdere hotels, en intussen een flinke graan meepikken van het 'gewone' toerisme, 't Is het strand van Amsterdam, nietwaar. Tenminste, dat is de nieuwe slogan van het regionaal congresbureau: Meetings on the beach of Amsterdam. Dat klinkt toch beter dan dat afgesleten 'Noordwijk Natuurlijk' waarmee Noordwijk jarenlang toeristen pro beerde binnen te slepen. Niet zonder succes overigens, want twee jaar geleden stond Noordwijk nog num mer twee op de ranglijst van congresplaatsen. Nu vijf. Alleen dat beach of Amsterdam, dat klopt natuurlijk van geen kant. Behalve dat half Nederland dan associaties krijgt met Zandvoort, patat en glimmende, blote, te dikke, goudgeringde en zonnebankbruine lijven met dikke wagens, vertelt ook het plaatje een ander ver haal. Het strand, dat herkennen we. Da's duidelijk Noordwijk. Maar daar in het midden, dat zal toch niet... Dat zou toch... Ja hoor! Daar staat de Pieterskerk! Weer een voorschot op de gemeentelijke herindeling. Meetings on the beach of Leiden. foto pr beetje het ergste. Deze week klaagde burgemeester Cor de Ronde weer eens over die vermaledijde jongeren die maar rond het gemeentehuis hangen en waar hij niks tegen kan beginnen omdat Voorhout wordt gemangeld tussen de rechter en de officier van justitie. De officier weigert op te treden als er geen plek is om de jongeren naar toe te sturen, de rechter stelt omwonenden van de twee aangewezen plekken in het gelijk in hun verzet tegen een hangplek. En wat zei Renée: Er is wel niet veel voor jongeren, maar we hebben ook geen grond om iets voor ze te doen. Dat blijft toch een raar argument voor een gemeente die de laatste tien jaar een paar duizend huizen heeft gebouwd. Gewoon een paar huizen minder en je hebt een lekker trapveldje. En op een ander plekje een jongerencentrum, hangplek, kinderopvang of extra school. En natuurlijk verdient de projectontwikkelaar dan een paar centen minder, maar die verhaalt dat toch wel op de prijzen van de resterende huizen. Alleen moet je dat dan wel afspreken met die bouwer, natuurlijk. En als je dat niet doet, moetje later niet gaan zeuren en klagen maar gewoon zeggen dat je het fout hebt gedaan. En dan als de donder aan de slag om het allemaal in te halen. Dus Renée, zet hem op. Wie weet wordt het dan ook nog eens leuk om in Voorhout te wonen. Stel je voor Ja, ziet u, ik kon daar niet blijven, in Hurghada aan de Rode Zee. Begrijp me goed, met Egypte is niks mis, helemaél niet zelfs. De meeste mensen zijn hartstikke vriendelijk. Het hielp natuurlijk ook wel dat mijn vrouw daarvandaan kwam. We woonden wel leuk. Voor mij was het een groot avontuur natuurlijk, maar we zijn best goed terechtgekomen. En een eigen bedrijfje heb ik altijd gewild, dat kon hier niet. Al die regels waar je je aan moet houden, al die manieren waarop je het eten moet bereiden... Dat is daar allemaal wat losser. Dus we hadden een leuk huisje gekocht, met de winkelruimte eronder. Helemaal opgeknapt. De klanten vonden het een gezellige tent. Aardige lui, niks mis mee. Maar plotseling begon het gelazer. Knal, steen door de ruit. Midden in de nacht. We schrokken ons natuurlijk een ongeluk, mijn vrouw was ook helemaal over de rooie... Maar ik dacht dat het wel meeviel. Tot we 's morgens naar buiten gingen. Met rode verf, dwars over de deur. 'Buitenlanders rot op'. Nou ja, ik vertaal het even want ik kan dat Arabisch intussen vrij goed lezen en verstaan. Nee, spreken gaat nog een beetje moeilijk, maar ik zat wel op les. Ik wilde daar wonen, zie je, ook vanwege mijn vrouw. En daar lag onze toekomst samen, aan de Rode Zee. En twee nachten later was het wéér raak. Weer stenen door de ruit. Nu stonden mensen zelfs op straat te brullen 'Oprotten of we maken je dood', dat soort teksten. Dood- en doodeng. En toen hebben we de zaak maar opgedoekt. Wat moet je dan? Mijn gezin liep gevaar. Weet je, de meeste mensen daar zijn heel aardig en positief, maar je hebt er altijd gekken tussen... En je weet nooit wat ze doen. Misschien gaan we terug naar Nederland. Werken op de boerderij van mijn ouders. Maar dan blijft het toch knagen. Want het was een droom die werkelijkheid werd, dat eethuisje. Tot een stel idioten het verpestte. roza van der veer anton diedrich gerard baas wat hulp gehad. We zijn in ok tober gaan praten met de heer Somhorst van de gemeente Noordwijkerhout. Die had het hele traject voor de speeltuin van de Hafakker gevolgd en hij wist precies welke instanties we moesten benaderen. En op wel ke manier." Een eerste succes is deze week binnengehaald, want wet houder Knapp heeft een subsi- De kinderen van de Lan gevelder weg kunnen komende zomer in hun nieuwe speeltuin te recht. foto mark lamers -v die van 10.000 gulden toege zegd. Staal: „We kregen gelijk het gevoel dat er licht gloort aan het eind van een lange tun nel. En we hebben ook een draairaket gekregen. Die had de gemeente nog ergens staan." Openbaar De subsidie van de gemeente wordt gegeven onder de voor waarde dat de speeltuin open baar terrein wordt. D moet dus wat van heti terschap opgeven. Nu s bij de oprit van de wijk n bord met het overbekenj kei 461 'verboden toegaï onbevoegden', maar 1 moeten sneuvelen. „Del tuin gaat ook gebruikt* door kinderen, die op h derdagverblijf De Hon zitten en door kindei bungalowpark Sollasi. Ii gaat het om 45 'eigen' ki en 35 anderen", aldus Wout, vader van twee kii een van tweeënhalf en e zes. „Met de gemeentelijk* die in de hand kunnen i der ons plan trekken Staal, vader van een maanden oude baby. eerste plaats schrijven bewoners aan voor een lige bijdrage. Daarna kij wat verschillende fonds len geven. www.subsidie.pagina.nl aan wat aardige mogelij gekomen. Zo is er na Jantje Beton, de Kindei gels, Steunfonds Madti maar ook de stichting hinder Schiphol. Ooit hoord? Nou, wij weten bijna alles van. Nu maai dat we zo snel mogel kunnen neerzetten. Toei oude, onveilige speeltu raten verwijderden, ke heel wat kinderen no naar hun vader die hun tuin aan het slopen was. ders hadden thuis een h te leggen. Maar als de speeltuin er vroeg in de staat, is het allemaal gi lukt." De lift in de eerste (koop)woontoren is op de keuring na gereed, de andere vier zijn nog in aanbouw. Van der Plas verwacht dat de eerste huurwoontoren die volgens De Britten burg aanvankelijk net na de kerstvakan tie zou worden opgeleverd nu 'ergens in februari' wordt opgeleverd. Of het failliet van Normlift de KBM veel extra geld gaat kosten, kan Van der Plas nog niet zeggen. „Misschien Valt dat nog wel mee." Belangenvereniging moet nieuwe, strenge regels voorkomen De kleine, zelfstandige zeevissers die vrijwel dagelijks met hun bootjes voor de kust van Katwijk en Noordwijk op zoek zijn naar met name tong ('s zomers) en kabel jauw ('s winters), worden in hun voortbestaan bedreigd. Belangrijkste oorzaak: de nieuwe en vooral strenge re gels die het ministerie van visserij heeft uitgevaardigd voor vissers met bootjes kleiner dan tien meter. katwuk/noordwuk peter blok Zo mogen de tientallen kleine zelfstandige zeevissers langs de kust met ingang van dit jaar niet langer in hun woon- of tij delijke verblijfplaats 'aanlan den', maar moeten ze hun vangst rechtstreeks per boot naar een officiële vissershaven zoals IJmuiden of Schevenin- gen brengen. Ze moeten boven dien hun komst naar zo'n ha ven twee uur van tevoren- per fax bij de Algemene Inspectie Dienst (AID) melden. Daar naast moeten ze tijdens in plaats van na de vangst een log boek bijhouden waarin zij al hun doen en laten moeten ver antwoorden. Ook wordt hun vangst vanaf dit jaar stelselma tig gecontroleerd. „Er ontstaat met al die extra wetten en regeltjes voor ons een volstrekt onwerkbare situa tie die ons vroeg of laat de kop kan gaan kosten", stelt de Noordwijkse professionele zee visser R. Cramer. Hij wil samen met K. Stins uit het Noord-Hol landse Groet alle kleine vissers in een belangenvereniging on derbrengen om tegen de nieu we regelgeving een vuist te kun- nen maken. „Onze beroeps groep is onbekend en dat maakt onbemind. Wij houden ons niet met stroperij of zoiets dergelijks bezig, wij zijn op klei ne schaal maar legaal aan het vissen. Het probleem is vooral dat die beleidsmakers niet van ons bestaan afweten, want an ders zouden ze niet zuil d uitvaardigen. Daarom is g 'langrijk dat we zo snel t in groten getale van oi horen, voordat het te laa a De nieuwe regel vangst in IJmuiden of v ningen aan land te brei volgens Cramer gecomp „Tot voor kort brachten ze vangst in Katwijk of wijk aan land. Vervolgi voeren we het naar de a j bijvoorbeeld IJmuiden het meest efficiënt. Nu we helemaal naar IJmu - Scheveningen varen e: komst nota bene uren én per fax aankondig! kan gewoon niet. Wij a afhankelijk van het wee tij. En bovendien zou weten hoe ik een fax ui bootje zou moeten mee 0 En het is gewoon levens ej lijk om met zo'n klein n uren op zee te varen en ven in te varen. Dat gei dat niet aan de praktis volgen van de nieuwe i ving wordt gedacht." noordwukerhout 'We werken hier nu met het piepsysteem lei ouderd en dat de gemeente niet structur ei troleert of er ergens illegaal wat wordt g er of aangelegd. td Gemeentesecretaris Adriaanse bevestig 1.1 vindingen van het ministerie. De reden voudig: de gemeente kampt zoals bijna meenten met onvervulbare vacatures en tekent dat er scherp prioriteiten worden Bij de controle op illegale bouwsels werk oj meente met het 'ptoc teem', zegt Adriaans en zijn een relatief klei er meente waar iederee rk< een kent. Als erge eb wordt gebouwd, ho op dat snel genoeg." ia Het narekenen vai lici tekeningen en ched aa schoongrondverklarii mi heeft de gemeente e et geschort in de veron ei ling dat architecten en milieubureaus hi n naar behoren doen. Maar dat mag niet, Adriaanse. Zolang de afdeling bouw- ener toezicht niet op sterkte is - er zitten nu vi de sen en dat zouden er zes tot zeven moete iiu gaat de gemeente deze taken uitbestedike een gespecialiseerd bureau. el- Daarnaast heeft de gemeente op verzi lei Het lukt de gemeente Noordwijkerhout nog altijd niet om de bemensing op peil te krijgen. On danks extra hoge salarissen en het inschakelen van gespecialiseerde personeelsbureaus kampt de gemeente nog steeds met een tekort aan (vooral) technische mensen. Het ministerie van VROM (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu) heeft Noordwijker hout daarvoor onlangs op de vingers getikt: het toe zicht schiet op een aantal punten tekort en aan extra dingen, zoals het opzetten van een intern milieubeleid, komt de gemeente al hele maal niet toe. De tekortkomingen kwa men aan het licht bij een steekproefsgewijs onder zoek dat het ministerie elk jaar doet bij een aan tal grotere en kleinere gemeenten. Het ministerie constateerde dat de gemeente bouwtekeningen van architecten niet zelf narekent om te kijken of de nieuwbouw wel stevig in elkaar zit en dat er al evenmin wordt gecontroleerd of de grond waar op wordt gebouwd, wel echt schoon is. De ge meente vaart blind op het rapport van het mi lieubureau dat de bouwer in spe in de arm heeft genomen voor het wettelijk verplichte grondon derzoek. Tenslotte verwijt het ministerie de gemeente dat een deel van de bestemmingsplannen is ver- Gemeente kampt met onver\'ulbare vacatures en moet daarom scherp prioriteiten stellen het ministerie inmiddels een plan van aar jaa maakt waarbij ook intern wat wordt gei sti zodat mensen zo efficiënt mogelijk wordf :hr zet. Dat plan wordt binnenkort met de ar va ren en de ondernemingsraad besproken, en

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 20