Bouw schildpadden-asiel begint snel Iet Rijke Roomse Leven in de Veen Jacobswoude pakt illegale caravans aan Rijn Veenstreek Coffeeshop in Alphen heropend 'GS moeten snel met visie komen over windmolens' Handelskwekerij Van Ruiten vertrekt uit Nieuwe Wetering Jacobswoude lijkt bereid tot koop grond Bospolder ERDAG 20 JANUARI 2001 974 19 jbreker breekt raam open aan den run In een huis aan de Jan Pieterszoon Coen- n in Alphen aan den Rijn is in de nacht van donderdag op dag ingebroken. De 43-jarige bewoner van het huis heeft igifte bij de politie gedaan. De inbreker is binnengekomen or een raam open te breken en vervolgens de achterdeur van slot te doen. De bewoner van het huis mist twee paspoor- een horloge en munten. romfietser geeft geen voorrang mfn aan den run Een 17-jarige bromfietser uit Alphen aan Rijn is gisteren aangereden door een automobilist doordat die geen voorrang gaf. De bromfietser reed op de Stuyve- ïtlaan. Op de kruising met de Van Brakelstraat gaf hij geen ircang aan een 61-jarige Alphenaar in een auto, die van Jhts kwam. De jongen is met een hoofdwonden en vermoe- en polsbreuk naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp tracht. jnwoude zoekt glazenwassers op wouPEDe gemeente Rijnwoude zoekt uit waar in het dorp (glazenwasser actief is. De aanleiding daarvoor is dat er bij gemeente klachten binnenkwamen van burgers over het tbreken van een glazenwasser of juist over het feit dat er twee de straat liepen. Om de glazen te mogen wassen in Rijnwou- moet een glazenwasser over een vergunning beschikken. In vergunning staat precies omschreven in welke straat de gla- iwasser mag werken. istallatie pastoraal werker J iQFARENDSVEENDe twee Veense parochies Maria Presentatie 0 Sint Petrus Banden vieren volgend weekeinde de benoeming i hun pastoraal werker George Bink. Zijn installatie is tijdens (feestelijke eucharistieviering op zaterdag 27 januari om 19 rin Maria Presentatie (Pastoor Onelplein 1) en op zondag 28 uari om 9.30 uur in Sint Petrus Banden (Noordeinde 185). ezwaren tegen afmeerverbod getoetst ftATERWOUDEAmbtenaren van de provincie Zuid-Holland igen zich over de bezwaren die in Rijnsaterwoude leven te- i het afmeerverbod in de Leidsche Vaart. Na een hoorzitting de provinciale beroep- en bezwarencommissie van donder- beoordelen zij de argumenten van bewoners, booteigena- en grondeigenaar De Graaf. Door het afmeerverbod moeten booteigenaren hun bootjes elders stallen. Zij voelen daar lts voor, te meer omdat de provincie in procedureel opzicht ken liet vallen. Aan de hand van het ambtelijke advies, dat ir ongeveer drie weken klaar is, nemen Gedeputeerde Staten irzes weken een besluit. Tot die tijd mogen de Rijnsaterwou- laten hun bootjes in de Leidsche Vaart laten liggen. amputercursus voor ouderen ie wetering Bij voldoende deelnemers begint er op donder- 25 januari weer een computercursus voor beginners in het istencentrum Jacobus in Oude Wetering. De kosten voor [t lessen van anderhalf uur bedragen 150 gulden. Het cursus- leriaal bedraagt 20 gulden. Opgeven kan via de infolijn: 071- '967. ortief feestje van Monique's Move ifarendsveen Monique van der Meer bereidt een sportief jtje voor. De dans- en aerobicslerares uit Oude Wetering t op zondkg 4 februari de vijftiende verjaardag van Moni- 's Move met een demonstratie in sporthal De Tweesprong joelofarendsveen. Om 12 uur is er een stepdemonstratie Ir de jazzgroepen van kinderen tussen de 7 en 16 jaar. Daar- een workout voor aerobicleden en hun familie. De rest de middag (tot 17.30 uur) zijn er mogelijkheden om te ten ten, te squashen, te volleyballen en te zwemmen. Inlichtin- m 071-3316331. 'We hebben veel tegenslagen gehad' Na diverse tegenslagen hoopt de Stichting Schildpad- denopvang Alphen aan den Rijn (SSA) in maart te kun nen beginnen met de sloop en verbouwing van een nieuw onderkomen op bedrijventerrein Molenwetering. De verhuizing van de schildpadden kan dan eind dit jaar plaatshebben. senburg. Een ander deel is in Noord-Holland ondergebracht. In het nieuwe onderkomen, een voormalig kantoorpand, krijgt de SSA 350 vierkante meter tot haar beschikking voor circa alle 900 dieren. Het is de bedoeling Vrijwilligster Karin van den Bosch van de SSA verzorgt circa tweehonderd schildpadden nu nog bij haar woning aan de Rij- dat de vrijwilligers van de SSA in het nieuwe pand schoolklas sen en andere belangstellenden ontvangen. Ook komt er een bi bliotheek en ruimte voor lezin gen. Van den Bosch verwachtte aanvankelijk medio dit jaar te kunnen verhuizen. Er ging ech ter veel tijd verloren met het zoeken van een bedrijf dat kon garanderen dat de zuivering van de 180.000 liter water te al len tijde kan blijven doorgaan. „De firma waarmee we eerst onderhandelden, kon die ga rantie niet geven. Water bevat altijd bacteriën. Ik wil geen risi co lopen op een salmonella- of legionellabesmetting. Ik moet zuinig zijn op mijn vrijwilligers en dieren." Een andere tegenvaller is het geld. Het opvangcentrum voor schildpadden kost inmiddels twee keer zoveel als de zes ton waarvan Van den Bosch een jaar geleden nog uitging. Het bedrag dat de stichting binnen- heeft is weliswaar ook verdub beld, maar er gaapt nog een gat van zo'n zes ton. De Alphense is vooral teleurgesteld in de die renbescherming. Veel aange schreven afdelingen lieten niets van zich horen of verwezen naar het hoofdbestuur. Het lan delijk bureau verleent geen fi nanciële steun omdat het pro ject niet voldoet aan de criteria. Van den Bosch: „Het doet pijn te constateren dat wij na een periode van 21 jaar schildpad- denopvang bij de dierenbe- jacobswoude ewout van der dussen Jacobswoude gaat streng optre den tegen illegale caravans die her en der in de gemeente staan. Ook weigert het college medewerking te verlenen aan legalisering van illegaal ge plaatste containers bij jachtwerf Den Brave in Woubrugge. De vorig jaar aangekondigde medewerker die specifiek zou worden belast met het opspo ren van illegale bouwwerken, il legaal geplaatste caravans en permanente bewoning van re creatiewoningen, is er nog niet. Toch treedt de gemeente al wel op bij overtreding van de regels. Zo zijn inmiddels de eigenaars van een caravan aan de A. de Graaflaan in Woubrugge aange schreven. Deze caravan wordt volgens de gemeente mogelijk permanent bewoond. Ook de eigenaars van een caravan die al jaren midden in de polder bij de Woubrugse Zwetweg staat, krijgen een waarschuwing. Wethouder Haasbroek ergert zich ook aan de gestage uitbrei ding van botenopslag in de pol der door jachtwerf Den Brave langs de Plasdijk bij de Wijde Aa. Oplangs zijn daar ook twee grote containers geplaatst. „Voor zover ik weet horen daar schapen en koeien te lopen", aldus Haasbroek. Hoewel be trokkene inmiddels een aan vraag heeft ingediend, weigert het college die illegaal geplaats te containers te legaliseren. Burgemeester Van Beek be klaagt zich erover dat dit soort zaken 'een hoop gedoe' geeft. De illegale caravan langs de Zwetweg in Woubrugge. „Voordat je kunt optreden moet je de mensen de gelegen heid geven om een aanvraag in te dienen, die je dan vervolgens moet behandelen." Van Beek vindt het vreemd dat de ge meente in die gevallen geen be stuurlijke boete kan opleggen. „Terwijl het toch een soort rij den door rood licht is." Over die procedure heeft de gemeen te inmiddels vragen gesteld aan •twas een positieve tijd: je kon jezelf ontpoppen' loopvont is een uitsteken- inkbak voor vogels. Als je de tuin zet komen ze er in regenbui vanzelf op af. ond het exemplaar uit de e kerk Sint Petrus Banden oelofarendsveen een tijd n, omdat hij volgens de nianen niet paste in de ie kerk. Maar smaken ver ren. De tweede kerk ging i de vlakte, er kwam een en het doopvont keerde is tekenend voor de ont- ilingen van de rooms-ka- traditie in Roelof- reen: wat eens werd ver- ivd wordt later weer ge leerd. Zo werd eind jaren het tweede exemplaar Sint Petrus Banden ge it om plaats te maken voor akke, moderne en eigèn- kerk. Heel wat mensen in inmiddels met spijt te- de sloop. Vandaar dat li nu zo hard inzetten om itorie Sint Petrus Banden geval wél te behouden, ind is dringend toe aan luratiebeurt, ter waarde >50.000 gulden. Meer dan lft is al binnen, en voor de reiling ter afsluiting van tie zijn al heel wat toezeg- n gedaan. Daarom vond ctiecomité het eens tijd .'en gratis verrassing: een instelling over het Rijke se Leven in bibliotheek lemlezer. Die is vanaf nu ld maart te bezichtigen, i van der Meer, de ar- eheerder van Sint Petrus en, heeft al zijn vrije tijd gestopt in de samenstel- an de tentoonstelling. Ma- Koek, lid van het actieco- hielp hem daarbij. Dank- n speurtochten hangen er wat schilderijen aan de wen van de bieb. In vitrines "i katholieke bladen, oude Is en kruisbeelden met re- ïën uit de gesloopte ker- En in een hoek staat een met zwart priesterge- de vroegere dagelijkse van pastoors. Bij de balie catalogus af te halen met een toelichting op de attribu ten. Opvallend in de tentoonstel ling is de collectie schilderijen van Kees Castelijn. Volgens Van der Meer maakte hij de twaalf afbeeldingen van de eerste kerk Sint Petrus Banden aan het Noordeinde in de periode 1854- 1861. „Hoe kan het dat er zo veel schilderijen van die kerk zijn gemaakt?", vraagt Van der Meer zich hardop af. „Er is aan hem nooit een opdracht gege ven door de kerk. Hij moet het uit zichzelf gedaan hebben." Op de schilderijen is goed te zien. hoe -de kerk is ontstaan. Onder de eerste pastoor in de omgeving, pastoor Van der Plaat, werd een huisje aan het Noordeinde gekocht waarin het eerste kerkje werd gesticht. La ter betrok de parochie ook het daarnaast liggende huisje. Ver volgens werd achter de twee huisjes een kerk gebouwd en diende een van de huisjes als entree. Castelijn belicht de kerk op zijn schilderijen van alle kanten, ook van de binnenkant. Tussen de boekenrekken hangt ook een schilderijencol lectie van Dora van der Meer- van der Hoorn. Zij maakt af beeldingen van de tweede kerk, die gebouwd was in dezelfde stijl als de huidige pastorie en het voormalige bejaardenhuis Huize Sint Jacobus. Al die prenten van oude kerk gebouwen doen Van der Meer denken aan het Rijke Roomse Leven, de periode waarin de rooms-katholieke kerk verzuild was. „Toen in 1854 het herstel voor de bisschoppelijke hiërar chie kwam, begon eigenlijk de bloeiperiode van het Rijke Roomse Leven", vertelt de Veense pastoor W. Broeders, die op deze eerste tentoonstel lingsdag alvast een kijkje komt nemen. De tijd van de verzui ling was voor de katholieken een verademing na alle beel denstormen. „Het was heel po sitief: je kon jezelf ontpoppen", aldus Broeders. Volgens Van der Meer is Roe- lofarendsveen altijd katholiek geweest doordat het niet ge makkelijk te bereiken was. „Door Rijnsateiwoude kun je heen reizen, en Oude Wetering ligt aan het water. Die dorpen zijn overwegend protestant. Maar Roelofarendsveen was ei genlijk een achtergebleven ge bied." Broeders weet dat het ook wel met de geloofsrichting van de pastoor te maken had. „Ging hij over naar de reforma tie, dan ging de hele bevolking mee naar de protestantse kerk. Dat gebeurde in Oude Wete ring." Het einde van katholiek voet ballen en katholiek geiten fok ken kwam in de vijftiger en zes tiger jaren van de twintigste eeuw. Het latijn in de kerk werd afgeschaft en de democratie deed er zijn intrede. „Eerst stond de pastoor met zijn rug naar de kerk. Ik heb vroeger al tijd naar een rug gekeken", her innert Mia van Gerwen, bij de bieb verantwoordelijk voor de tentoonstellingen, zich. „In die tijd veranderde dat ook." Hoewel de drie blij zijn dat Tom van der Meer „Roelof arendsveen was eigenlijk een achtergebleven gebied." FOTO MARKLAMERS het Rijke Roomse Leven voorbij is, vinden ze dat het soms wel eens is doorgeschoten. „Toen de verzuiling voorbij was, werd alles in de kerk sober ingericht. Nu zie je dat er toch weer meer aandacht is voor verfraaiing", constateert Broeders tevreden. „Soms zijn ze te ver gegaan", zegt Van Gerwen. „Zoals bij Zorgcentrum Jacobus. Waarom is dat geen Sint Jacobus meer? Dat Sint had er van mij niet af gehoeven." runwoupe/den haag De CDA-statenffactie van Zuid-Holland vindt dat Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland haast moeten ma ken met het opstellen van een visie over de plaatsing van windmolens. Vorig jaar juni hebben GS al toegezegd dat die visie op de ruimtelij ke inpassingsmogelijkheden er zou komen. „Tot op he den is die niet uitgebracht", schrijven de statenleden Vrugt en De Vries. „Tegelij kertijd worden wel her en der uitspraken gedaan, res pectievelijk akkoorden geslo ten over locaties voor de plaatsing van windmolens in onze provincie." De staten leden wijzen op het conve nant, waarbij ook de provin cie Zuid-Holland deelnemer is, voor het realiseren in de Rijnmond van het grootste windmolenpark van Neder land. In 2010 moeten daar tachtig windmolens staan. De CDA-statenfractie wil weten hoe GS denken over de plaatsing van windmo lens langs de Nil in Rijn woude en langs de N207 in Jacobswoude. Voor beide lo caties hebben agrariërs initi atieven ontplooid. De chris ten-democraten vragen zich éif hoe GS omgaan met de maatschappelijke en politie ke weerstanden die zijn ont staan in Rijnwoude en Ja cobswoude. In beide ge meenten wil met name de WD-fractie niet meewerken aan de plaatsing van wind molens op de voorgestelde locaties. Enkele weken geleden werd bekend dat de WD van Rijnwoude zich terugtrekt uit het college als de windmo lens toch langs de Nil ko men. Ook maken omwonen den bezwaar tegen de turbi nes. GS van Zuid-Holland ge ven uiterlijk 6 maart een ant woord op de vragen van het CDA. de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Het achteraf legaliseren van illegale bouwsels komt binnen de gemeente ook regelmatig voor. Zo besloot het college vo- FOTO HIELCO KUIPERS rige week dat de illegale contai ner op het terrein van restau rant 't Oude Regthuys in Rijnsa terwoude, die als schuur dienst doet, alsnog een vergunning krijgt. scherming met het project tus sen wal en schip dreigen te val len." Toch weerhouden de ontbre kende financiën Van den Bosch er niet van om binnenkort te beginnen met de verbouwing. „Dan doen we bepaalde dingen nog maar even niet", zegt ze. ,,'En ik hoop dat als het bedrijfs leven ziet dat we bezig zijn. de respons ook komt." Informatie over de SSA is te verkrijgen op www.schildpaddencentrum.nl. alphen aan den run Alphens tweede coffeeshop Dutch Gold mag weer open. De gemeente Alphen aan den Rijn heeft een gedoogverklaring ver strekt voor het verkopen van softdrugs aan Nieuwkoper D. Bunnik. Met ingang van nu mag hij de coffeeshop aan de Hooftstraat 96 heropenen, maar op strikte voorwaarden. Volgens de gemeente zijn er met Bunnik duidelijke afspra ken gemaakt waaraan hij zich moet houden. Zo mag hij geen reclame maken voor zijn shop, geen harddrugs verkopen, geen overlast veroorzaken en is de verkoop aan jongeren onder de achttien jaar verboden. Boven dien mag hij per klant niet meer dan vijf gram softdrugs verkopen en mag hij in totaal niet meer dan een halve kilo in voorraad hebben. Dit zijn alle maal landelijk erkende criteria voor het gedogen van coffee shops. Vorig jaar sloot burgemeester Schoof de coffeeshop tot twee keer toe omdat de toenmalige eigenaar veel meer drugs in voorraad had dan is toegestaan. Alphen moest het daarom de afgelopen maanden met een coffeeshop doen, Pitstop, vlak naast Dutch Gold. Wanneer de coffeeshop exact open gaat is onbekend. Bunnik was onbereikbaar voor een toe lichting. nieuwe wetering/valkenburg marieta kroft Van Ruiten Handelskwekerij, sinds 1 januari Sun Field Hol land geheten, vertrekt uit Nieu we Wetering. Datzelfde geldt voor het andere chrysantenver- meerderingsbedrijf van de fa milie Van Ruiten: Van Ruiten Europlant in Rijnsburg. De be drijfsactiviteiten gaan eind dit jaar over naar Sun Field Hol land in Valkenburg. Alle vaste medewerkers, 17 in Nieuwe Wetering en vier in Rijnsburg, krijgen werk aange boden in het nieuwe bedrijf. „Er is werk genoeg voor ieder een", zegt directielid Nico van Ruiten. „Er zijn zelfs nog een paar vacatures." De verplaatsing van de activi teiten uit Nieuwe Wetering en Rijnsburg is een gevolg van de fusie van Van Ruiten met Van der Meij in Valkenburg per 1 ja nuari van dit jaar. Het nieuwe bedrijf Sun Field Holland telt 65 vaste medewerkers. Verder wer ken er veel uitzendkrachten. Sun Field Holland produceert jaarlijks 400 miljoen chrysan- tenstekken. Dat is een kwart van de productie in Nederland en de op één na grootste in Ne derland. Ook produceert de on derneming in Kenya, Tanzania en Zuid-Afrika. Van Ruiten had voor de fusie een marktaandeel van tien procent. Sun Field Holland heeft niet overwogen om de bedrijven te centraliseren in Nieuwe Wete ring of Rijnsburg. „Daar was geen ruimte", zegt Van Ruiten. Het bestaande bedrijf in Val kenburg wordt uitgebreid tot een grootte van tien hectare. De bedrijven in Nieuwe Wetering en Rijnsburg staat te koop. Met enige vertraging heeft de gemeente Jacobswoude de koop van grond in de Bospol der alsnog op de raadsagenda gezet. Burgemeester Van Beek voelde daar vorige week nog niets voor, omdat diverse ge meenteraadsfracties vraagte kens zetten bij het collegevoor stel. De meeste twijfels over de prijs van de grond van CDA- raadslid Theo van Wielingen uit Hoogmade zijn volgens het gemeentebestuur inmiddels weggenomen. Van Beek liet de collegepartij en CDA. WD en Gemeentebe lang weten dat zij hun stand punt over deze gevoelige zaak, over de grond van een collega raadslid. deze week kenbaar moesten maken. De oppositie. Peter van Hoesel van D66, had dat als enige al gedaan tijdens een gemeentelijke commissie vergadering. Hij stemt in met het collegevoorstel tot aanschaf van het perceel van Van Wierin- gen. De andere partijen hikten vooral aan tegen de grondprijs van 20 gulden per vierkante meter, die resulteert in een eindbedrag van 440.000 gulden De gemeente heeft de grond nodig om een miniwijk met toegangswegen te maken voor onder anderen mensen die el ders hun huis uit moeten door de komst van de hogesnel heidslijn HSL. Volgens gemeentesecretaris Meester lieten de andere frac ties het college van burgemees ter en wethouders inmiddels weten dat het voorstel haalbaar is. „Al houdt de gemeenteraad natuurlijk het recht om te stem men zoals hij wil", zegt Mees ter. „Het hoeft ook geen hamer stuk te worden, als het maar geen eindeloze dicussies ople vert. Dat vertrouwen heeft het college inmiddels." Aan de behandeling van het agendapunt tijdens de gemeen teraadsvergadering van don derdag 2 februari mag raadslid Van Wieringen, omdat het over hemzelf gaat, niet meediscus- siëren en -stemmen. Vermoe delijk verlaat de nestor van de raad dan tijdelijk de zaal.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19