Verbouwing Lange Voort pas in 2002 Een zwaar overdreven toestand *1 eiderdorp stelt zijn jentrumplannen bij Zwijgen over gemeentelijke herindeling is onverstandig Regio Heibel over zeecontainer Kooyker Ginsberg I lart voor Leiderdorp blijft kritisch RDAG 20 JANUARI 2001 973 17 In afwachting van een brandtrap nam Hooiberg-eigenaar Nagtegaal in opdracht van de brandweer tijdelijke maatregelen (zie inzetje). foto's hielco kuipers Eigenaar Hooiberg hekelt commotie over brandveiligheid LEIDERDORP ERIC WENT „Twintig minuten is de brand weer voor inspectie bij mij bin nen geweest. Toen was alles al weer in orde." Ger Nagtegaal, eigenaar van de Leiderdorpse pannenkoekenboerderij De Hooiberg heeft geen goed woord over voor alle commotie rond de brandveiligheid in zijn pand. „Dit gaat echt helemaal nergens over." Gisteren besloot het gemeen tebestuur de bovenverdieping van het horecapand op advies van de brandweer te sluiten, en beneden maximaal vijftig per sonen toe te laten, omdat er van alles mis was met de nood voorzieningen in het gebouw. Zo miste brandweercomman dant A. Vons een vaste nood- trap van de bovenverdieping naar buiten. Ook mankeerde er wat aan de noodverlichting en was niet duidelijk of de brand spuiten en haspels in het pand regelmatig gecontroleerd wer den. Een dag later lijken al deze bezwaren alweer verdwenen. „De vluchtwegen in het pand zijn weer gegarandeerd, en met de eigenaar is een termijn afge sproken waarbinnen een aantal tijdelijke veiligheidsmaatrege len in permanente wordt omge zet", aldus de brandweercom mandant. Hij adviseert burge meester en wethouders om de gedeeltelijke sluiting van het pand op te heffen en louter nog als sanctie achter de hand te houden, voor als de eigenaar zijn afspraken niet nakomt. Dinsdag buigt het gemeentebe stuur zich over het advies van de brandweer. Voor Nagtegaal is het sop de kool niet waard geweest. „Een zwaar overdreven toestand", oordeelt hij. Volgens hem heeft de brandweer zelf niet eens zijn zaakjes voor elkaar. „Ik heb 5500 gulden geïnves teerd in het schoonmaken van de Dwarswatering. Dat is nodig om voldoende bluswater te ga randeren. Maar mijn buren la ten de boel verslonzen, dus heb ik alles voor niets gedaan. Hou maar eens een oefening, dan zullen jullie zien dat er proble men ontstaan, heb ik tegen de brandweer gezegd. Maar dat doen ze niet. Ga zelf maar naar je buren om dit op te lossen, krijg ik dan te horen. Maar dat vind ik ronduit absurd." Toch is hij wettelijk verplicht dat wel te doen, stelt burge meester Zonnevylle. „Dat die sloot voldoende water heeft, is zijn verantwoordelijkheid. Hij wil daar immers geld verdie nen. Dan moet hij zich ook aan de bepalingen van de vergun ning houden." Nagtegaal kan de sloot op eigen kosten schoonmaken en de helft van de rekening op zijn buren ver halen, stelt hij. Als hij dat van uit het oogpunt van veiligheid doet, dan is er geen rechter die hem in het ongelijk stelt." DEN HAAG/ZOETERWOUDE CONNIE VAN UFFELEN Een 'beetje flauw' vond rechtbankpresident Van Del den het van de Zoeterwoud- se trappenmaker Van der Geest dat hij nog steeds zijn zeecontainer niet heeft weg gehaald van de Nijverheids- weg. In mei al werd het be drijf in een kort geding ge sommeerd om binnen zes maanden de container te verwijderen. Van der Geest zette de container een jaar of twee geleden aan de Nijverheids- weg, nadat hij een bedrijfs ruimte op industrieterrein Grote Polder had gekocht van Sastin B.V. Zowel de ge meente als Sastin ergerde zich aan de container en de zich almaar opstapelende zakken vuil, pallets en puin. Beide probeerden de boel weg te krijgen: de gemeente via bestuursdwang, Sastin in kort geding. De procedure voor de bestuursdwang loopt nog, maar Sastin kreeg van de rechter gelijk. Hoewel de troep inmid dels weg is, staat de contai ner er nog steeds. Reden: het vonnis was officieel nog niet in orde door een foutje van de deurwaarder. Van der Geest zei er alles aan te heb ben gedaan om het ding weg te krijgen. Maar hij kan hem nergens kwijt. Uitspraak 26 januari. Opry^ng Optjnl OpriBWir Opruiming Opruiming Opruiming Opruiming Opruiming Opruiming dinsdag 23 januari t/m (koop)zondag 28 januari a.s. De opruiming vindt plaats in onze winkel- vestiging aan de Breestraat 127 te Leiden. Boekverkopers eeltuintje in Zijlkwartier p Op de hoek van de Leiderdorpse Splinterlaan en de Roéïandsestraat komt een speelplaatsje voor kleine kinde- Dat heeft de gemeente Leiderdorp besloten. Met de bewo- is overleg gevoerd over de inrichting van het terrein. Deze aat uit drie duikelrekjes, een glijbaan en een paar wipveer- Om de oudere kinderen van het Zijlkwartier tegemoet te en, verandert het terrein naast het clubgebouw van Tamar- i een trapveld, met twee doelen en een hek om overschie- i ballen op te vangen. Ook komt er een tafeltennistafel. yhof krijgt moeraseiken bdorp» De gemeente Leiderdorp gaat 100 moeraseiken ten in de binnenring van de Leyhof. Op die manier wil Lei- orp de nieuwbouwwijk een groener karakter geven. De ge nie komt daarmee tegemoet aan de wens van bewoners uit ijk. Volgens wethouder Molkenboer is er bewust voor geko- im even te wachten met het aanplanten van groen in de „We wilden eerst wachten totdat de bouw klaar is, en ver ens bekijken waar nog ruimte is." Dat wachten wordt bin- •ort beloond, vindt hij. „Want het zijn geen sprietjes die we planten, maar serieuze bomen van dertig tot veertig centi- rdik." Winkel Beleggingen Nederland en gemeente leggen laatste hand aan contract Het lukt niet om nog dit jaar te beginnen met de verbou wing van het Oegstgeestse winkelcentrum Lange Voort. De eigenaar van het complex, Winkel Beleggingen Ne derland (WBN), hoopt dat de eerste paal in januari 2002 de grond in gaat. houdt er rekening mee dat ook deze datum niet haalbaar is. „Dat zou niet zo heel erg zijn, dan wordt het nog iets later. We hebben daarover ook al afspra ken gemaakt met de gemeente voor als we januari niet red den." Van den Berg spreekt over een 'constructief, goed lo pend overleg' met de gemeente. ERNA STRAATSMA De oorspronkelijke begindatum voor de bouw, september 2001, blijkt piet haalbaar. „Onze streefdatum is nu januari 2002, dan hebben we nog een jaar om alles voor te bereiden", zegt A. van den Berg van WBN. Hij WBN en gemeente leggen momenteel de laatste hand aan een definitief contract over het verbouwingsplan, waarmee de gemeenteraad in april 2000 ak koord is gegaan. „Maart 1998 hebben we een intentieover eenkomst met de gemeente ge tekend, dat we akkoord gaan met een verbouwing als wij tot een haalbaar plan kunnen ko men. En de onderhandelingen daarover zijn nu nagenoeg af gerond. We zijn bijna zover dat we een definitief contract kun nen tekenen." De onderhandelingen heb ben zich de afgelopen maanden onder meer toegespitst op de stedenbouwkundige uitwerking van de plannen. Die behelzen onder meer de bouw van een groot, nieuw winkelblok op de plaats van het nog te slopen winkelcentrum De Passage en de Montessorischool. Boven deze winkels komen 69 appar tementen. „Sinds april hebben we met de gemeente verder on derhandeld over hoe het er nou echt uit gaat zien." De gemeente heeft bij WBN bedongen dat de ontwikkeling 'volledig voor rekening' van de eigenaar van het winkelcom plex komt. Met de verkoop van grond aan WBN, die vrijkomt na de sloop van De Passage en de Montessorischool, ontvangt Oegstgeest veertien miljoen gulden. Dat bedrag gebruikt de gemeente onder meer voor ver plaatsing van de Montessori school en de herinrichting van het openbare gebied rond de nieuwe winkels en woningen. WBN heeft de Blauwhoed Groep BV uit Rotterdam inge schakeld als projectontwikke laar. „Zij maken voor ons het nieuwe winkelcentrum en een tijdelijk noodwinkelcentrum in een gedeelte van het Irispark." Tijdens de raadscommissie financiën/economische zaken van 25 januari krijgt de Oegst geestse politiek een uiteenzet ting van de laatste stand van za ken over het moderniserings plan. Daarbij komen de over eenkomst tussen gemeente en WBN aan de orde, de planning van de verbouwing en de ex- ploitatieopzet van het geheel. De raad buigt zich dan ook over het voorstel om een korte pro cedure tot wijziging van het be stemmingsplan te beginnen. ater schuift op richting Laan van Ouderzorg euwe Leiderdorpse thea- ïuift zoveel mogelijk op de Laan van Ouder- fat is de jongste aanpas- an het Leiderdorpse cen- an, na de gemeentelijke eling van 39 inspraakre- Eerder werd al bekend ïtwikkelaar Vesteda het flats aan de Laan van zorg fors omlaag brengt, de kans groot dat de on- ndse parkeergarage op ik van de Engelendaal en m van Ouderzorg uit de in wordt geschrapt, ini lanceerde Leiderdorp 'projectplannen' om ;t Leiderdorpse centrum uisend dorpshart te ma ken. De plannen behelzen on der meer de bouw van ruim 350 huizen en appartementen, een nieuw theater, een woon-zorg- complex bij de Dillenburg, een ondergrondse parkeergarage voor 200 auto's en een passan tenhaventje bij de Oude Rijn. Met de plannen is een bedrag van ruim 110 miljoen gulden gemoeid. Tegen dit stedenbouwkundi ge masterplan zijn de afgelopen maanden 39 inspraakreacties van tegenstanders ingediend. Twaalf daarvan zijn gericht te gen de vier torenflats aan de Laan van Ouderzorg. Vorige maand werd echter bekend dat deze flats minder breed wor den, omdat Vesteda per woon laag twee in plaats van drie ap partementen wil bouwen. Het dorp eric went festeda de vier woonto- versmalt, verandert niets de kritiek van het plat- Hart voor Leiderdorp op gemeentelijke centrum- Dat stelt E. Lohmeijer, itter van het platform, e bezwaren liggen veel r. Er zijn nog te veel on- lijkheden." voorzitter geeft toe dat itzicht voor veel flatbe- rs van de Laan van Ou- rg verbetert, nu Vesteda lan is de breedte van de torens te beperken, r onze bezwaren blijven kort overeind staan, zo niet duidelijk is wat de iquenties zijn voor de lersdrukte en de parkeer- in de wijk. Pas als die ilijk zijn zouden we mis- t minder bezwaar kun- iebben tegen de torens." P. Langendorff van de huur dersvereniging Vogelwijk is ook niet onder de indruk van de planwijziging bij Vesteda. „Het woongenot wordt op een zeldzame manier verstierd door deze torens. Dat ze nu smaller worden, dat maakt in feite niets uit. Ze blijven met de kopse kant tegen de andere flats staan, en de beeldvor ming bepalen," Hij vermoedt dat de woon torens alleen smaller worden 'omdat ze dan voor de archi tect aangenamer zijn om te te kenen'. „De oude plannen bleken waarschijnlijk dusda nig massaal dat ze niet uit voerbaar zijn." Ook hij mist nog altijd een gedegen uitwerking van de consequenties in het cen trumplan. „Het is nu allemaal van een hoog theoretisch ge halte, maar met verdomd ake lige consequenties." totale aantal woningen blijft daardoor beperkt tot 96 in plaats van 144. Volgens wethouder Molken- boer is de angel daarmee uit het verzet. „Want het ging de tegenstanders vooral om de massaliteit van de gebouwen, heb ik begrepen. Die wordt nu aanzienlijk terugggedrongen. Bovendien befekent minder woningen ook minder parkeer druk en minder verkeersdrukte in de achterliggende wijken." Op een aantal punten komt de gemeente Leiderdorp bo vendien andere bezwaarmakers tegemoet. Zo hoeven bewoners van de Karolusgulden niet bang te zijn dat het nieuwe theater, op de hoek van de Engelendaal en de Laan van Ouderzorg, hun uitzicht op de Houtkamp weg neemt. Het theater schuift na melijk zoveel mogelijk op rich ting de Laan van Ouderzorg. Ook de vrees van omwonenden van het Rosarium, dat een aan tal oude bomen moet wijken voor de aanleg van een passan tenhaven, wordt door de ge meente weggenomen. Waarde volle bomen mogen niet verlo ren gaan, belooft het college. Tenslotte is het nog maar de vraag of de geplande onder grondse parkeergarage op de hoek van de Laan van Ouder zorg en de Engelendaal in de plannen blijft staan. „Dat hangt af van het onderzoek naar over kapping van de Engelendaal. Kiezen we voor deze optie, dan kunnen we zat auto's onder die overkapping kwijt. Dan is die hele garage niet meer nodig", redeneert Molkenboer. Dinsdagavond vergadert de raadscommissie ruimtelijke or dening over het centrumplan. Aan de Leiderdorpse politiek wordt gevraagd planologische medewerking te verlenen aan de opknapbeurt van het cen trumgebied. Vervolgens komen de afzonderlijke deelplannen in een later stadium nog aan de orde, voor een inhoudelijke en financiële beoordeling. OPINIE REGIO ERNA STRAATSMA orstanders van ntelijke herindeling in enbaar liever hun mond n, is tekenend voor de ond dit onderwerp, wordt door veel neenten gezien als de l de grote boze wolf die is wil 'opslokken'. Wie Ideze gemeenten '(voor samenvoeging ekt heult met deze I Het maakt daarbij Ijk niet uit welke jenten je gebruikt, i over herindeling is not het een onderwerp gemeenten aan n, want minister De Vries t de provincie Zuid- d voor 1 juli een dijk reorganisatieplan eeft, waarbij hij vooral aan herindeling. Op md hebben alle nten meteen gezegd Dor samenvoeging te De betrokken nten in Leidse regio en i- en Bollenstreek zien iieve samenwerking' ïd alternatief om irschrijdende ■rpen als verkeer, uw en milieu nlijk aan te pakken, behoud van digheid bij gemeenten het vaandel staat is niet nd, maar je kunt wel kens zetten bij die zo autonomie, orp was ooit een klein an de Rijn, maar is de Gemeentelijke herindeling in de Leidse regio is zo gek nog niet. Maar om 'gevoelsmatige redenen' wil bijna niemand serieus over het onderwerp praten. Dat is onverstandig, want minister De Vries streeft naar grotere, krachtige gemeenten in het dichtbevolkte Zuid-Holland. n-1 nsi ïd laatste decennia enorm uitgedijd. De plaats is nu eerder een buitenwijk van Leiden dan een dorp. In de nieuwbouwwijk Leyhof wonen veel ex- Leidenaars, die meer binding hebben met de stad dan met Leiderdorp. Voor veel Oegstgeestenaars geldt hetzelfde. De Warmondse WD- fractie bestaat voor het merendeel uit uitgeweken Oegstgeestenaars. Leiden haalt op zijn beurt het afval bij de directe buren op. Logisch allemaal, want van fysieke grenzen tussen Leiden en de randgemeenten is geen sprake. Het is één groot, verstedelijkt gebied, waarin alle gemeenten in toenemende mate afhankelijk van elkaar zijn. Alleen een paar blauwe naambordjes wijzen op het in- en uitgaan van een andere gemeente. Dat alle gemeenten een serieuze discussie over het onderwerp 'herindeling' angstvallig proberen te vermijden doet dus raar aan. Wat is er logischer dan om van Leiden en de direct aangrenzende gemeenten één logisch, helder en bestuurlijk geheel te maken? Sentimenten staan een serieuze discussie vooralsnog in de weg. Toen Leiden een jaar geleden een voorzetje gaf met zijn plan voor Rijnstad (samenvoeging van veertien gemeenten in de Leidse regio en Duin- en Bollenstreek) doken de andere gemeenten meteen in de loopgraven. Hoé dürfde het arrogante Leiden met zó'n voorstel te komen, was de algemene opinie. Sindsdien vliegen de gemeenten elkaar continu in de haren. De Leiderdorpse burgemeester Zonnevylle waagde zich positief uit te laten, maar kreeg meteen de wind van voren. Een boze burgemeester Hommes uit Valkenburg betichtte Leiderdorp van 'opportunisme' en 'onbetrouwbaarheid'. Zonnevylle kreeg te horen dat Leiden de 'grote potentiële vijand is'. Burgemeester Andel van Noordwijkerhout gaf eind december ook toe dat herindeling voordelen heeft boven regionale samenwerking, maar toch blijft hij tegenstander: „Feit is dat voor een gemeentelijke herindeling op het gebied van organisatie en administratie goede redenen te bedenken zijn, maar dat geldt niet voor het democratische gevoel bij de inwoners. Dat hevig kibbelende gemeenten pleiten voor 'intensieve samenwerking' biedt weinig kans op slagen van dit voornemen. En het recente verleden kent tal van voorbeelden van mislukte of gestrande samenwerkingspogingen. De makke van die samenwerking is dan ook dat deze geheel geschiedt op vrijwillige basis. Als Alkemade halverwege de oprichting van een regionale milieudienst afhaakt dan kan dat. En als de zes gemeenten in het Samenwerkingsorgaan Leidse Regio (SLR) het niet eens worden over een gezamenlijk woningbouwbeleid dan gebeurt er niets. Stel dat de beoogde intensieve samenwerking wel vruchten afwerpt, dan nog is het geen ideale bestuurlijke organisatie. Het levert een enorme ingewikkelde en tijdrovende vergaderstructuur op, die nog eens zal toenemen als het het SLR lukt om te gaan samenwerken met de tien gemeenten in het Samenwerkingsorgaan Duin en Bollenstreek (SDB). Van 'transparant bestuur', waar heel bestuurlijk Nederland naar streeft, lijkt dan helemaal geen sprake. Ook al werken gemeenten intensief samen, het blijven zestien 'autonome' gemeenteraden die uiteindelijk besluiten over alle onderwerpen. Gemeenten gaan in de gekozen constructie als het ware een vrij huwelijk aan, waarbij de partners ook nog eens apart blijven wonen. Formeel hebben ze geen enkele verplichting ten opzichte van elkaar. Dat alle gemeenten inmiddels overtuigd zijn van de noodzaak van een beter regionaal bestuur is een andere belangrijke kanttekening die je bij die vermeende autonomie kunt zetten. Geen enkele gemeente in deze regio houdt vol dat ze volledig zelfstandig kan opereren. Of het nou een Calimero-gemeente als Warmond is (ruim 5.000 inwoners) of een middelgrote plaats als Leiderdorp of Wassenaar (allebei 26.000 inwoners). De term 'bestuurskracht' doet daarbij eigenlijk niet terzake, want het gaat bij herindeling en/of samenwerking vooral om een beter bestuur voor het behartigen van gemeenschappelijke belangen. Samengaan is een 'gedwongen huwelijk', zeggen sommige tegenstanders van herindeling. Van fysieke grenzen tussen Leiden en zijn randgemeenten is geen sprake. Alleen een paar blauwe naam bordjes wijzen op het begin van een andere plaats. archief foto loek zuy En dat kan 'nooit goed gaan'. Maar de ervaring wijst uit dat verstandshuwelijken wel degelijk een goede kans van slagen hebben. Erna Straatsma is redacteur van deze krant

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17