franse auto's, fooien en de klanten die je gaat missen onvoltooid Leiden Regio uit de Leidsch DagbladAltCHILVLIV )AG 20 JANUARI 2001 972 15 ANNO 1901 Zaterdag 19 Januari OEGSTGEEST - Op het Kanaal alhier waren twee wedstrijden georganiseerd door de IJsclub 'Oegst- geest; een voor jongens beneden de 18 jaren, waar aan door 30 jongelui werd deelgenomen, en een voor personen boven de 18 jaren, waarin 50 rijders deelnamen, die óf reden voor zichzelven óf voor we duwen of behoeftige gezinnen. Het weer was uitste kend en had velen dezen wedstrijden doen bijwo nen. We zagen o.a. den heer Van Griethuysen, bur gemeester dezer Gemeente, en verscheidene leden van den Gemeenteraad. Orgelmuziek luisterde deze wedstrijden op. Het doel is echter werkverschaffing en den bestuursleden van de IJsclub 'Oegstgeest' komt dan ook een woord van hartelijken dank ten volle toe voor het doen houden dezer wedstrijden uitsluitend voor behoeftige gezinnen, die thans we der eens blijde en gelukkig zijn gemaakt. Wij vermeenen, dat, waar een ijsclub zulk een schoon doel beoogt en ook bereikt, de ingezetenen zooveel in hun vermogen is de IJsclub 'Oegstgeest' behooren te steunen. Het toetreden van hen, die nog geen lid zijn, is het bestuur van harte welkom, leder ingezetene dezer gemeente zij dus lid van de IJsclub 'Oegstgeest'. ANNO 1976 f Hout. FOTO HIELCO KUIPERS Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van rijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) op te Muren naar hel Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad .Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Dinsdag 20 januari LEIDEN - Waarschijnlijk zal een kleine meerderheid van de gemeenteraad voor het ontslag van T.C. Daey Ouwens als directeur van de Groenoordhal stem men. Die meerderheid zal voornamelijk gevormd worden door PvdA- en CDA-raadsleden. Deze conclusie kan worden getrokken uit de be raadslagingen, die gisteravond in de raad aan de af- faire-Daey Ouwens werden gewijd. De discussie kwam nog niet tot een afronding; over veertien da gen zal hij worden voortgezet. Daey Ouwens is twee jaar geleden eerst met verlof gestuurd en vervolgens' geschorst als directeur van de Groenoordhal. B en W hebben nu aan de gemeenteraad het voorstel ge daan om Daey Ouwens eervol ontslag te geven (dus met behoud van salaris) en de mogelijkheid van een andere baan binnen het gemeentelijk apparaat na te gaan. RIJNSBURG - Erg veel grond voor de woningbouw heeft Rijnsburg niet meer over. De Kamphuizerpol- der viel af. De bezwaren tegen het voornemen van B en W om daar woningbouw te realiseren waren zo talrijk, dat men dit plan maar heeft laten varen. Daarom werd het oog gericht op 'De Hoek'. Het ge bied waar de conservenindustrie Van der Vijver heel lang gevestigd was. B en W hebben, nadat de grond van Van der Vijver kon worden gekocht, door het ste debouwkundig bureau Kuiper Compagnons B.W. in Rotterdam een voorlopig plan laten maken. Het voorziet in de bouw van 771 woningen, gedeeltelijk eengezins en gedeeltelijk maisonettes (twee huizen op elkaar). Dit nieuwe plan, omsloten door Vliet-Kat- wijkerweg, Additionele Kanaal en Oegstgeester Ka naal, wordt gezien als een waardevolle afsluiting van het reeds gereedgekomen plan 'West'. Men verwacht dat er zo'n drieduizend mensen gaan wonen. De Kamphuizerpolder heeft dus afgedaan als woongebied. Er worden pogingen in het werk gesteld deze polder te bestemmen voor nieuwbouw van de Rijnsburgse bloemenveiling 'Flora'. Of dat een haal bare zaak is dient te worden afgewacht. an Bakker (24) heeft van jongs af aan een s i iad voor auto's. En wat is er dan mooier c ele dag - of de hele nacht - rond te mo- n in een grote Mercedes? Tweeënhalf Zj reed de geboren Leidenaar, die tegen in met zijn vriendin in Oegstgeest woont, 's iel pet de taxi door Leiden en wijde omge- 1 d|ds een paar maanden rijdt hij alleen nog dat is rustiger, maar ook wel wat minder gezellig. Hoewel hij enorm kan genieten van de gesprekken die hij met zijn klanten voert, is hij niet van plan om tot in lengte van dagen achter het stuur te blijven zitten. Zoals bijna alle jongere taxichauffeurs combi neert hij zijn werk met een opleiding in de avonduren. De eerste sollicitatie is inmiddels de deur uit. Als het meezit, krijgt het toch allemaal weer met auto's te maken. Robert-Jan Bakken „Drie jaar schadevrij gereden - dat is wel bijzonder." en de klanten vanzelf kennen. Dat kan heel handig zijn. Gere geld breng je mensen naar huis die zelf niet meer weten waar ze wonen, en die bij aankomst niet meer in staat zijn om te be talen. Dan pakte ik altijd zelf maar hun portemonnee om het geld eruit te halen. Altijd te goe der trouw. Je besteelt je klanten niet. Dat doe je gewoon niet. Het geeft een goed gevoel wan neer je zo iemand veilig thuis hebt kunnen brengen. Maar het komt natuurlijk ook weieens voor dat iemand door de bo dem van het glaasje heen heeft gekeken en er tijdens de rit alles uit gooit. Ik heb dat een keer gehad met een limo-rit. Een jongen op het tweede bankje draaide nog keurig het raampje open voordat hij ging overge ven, maar het raampje daar achter stond ook open. Nou, het zat op de hoedenplank en aan de binnenkant van de ach terruit. Dan ben je zo een uur bezig om dat weer schoon te krijgen. Ja, je maakt heel wat mee 's nachts. Zo heb ik een keer een meisje midden op de snelweg uit de auto gezet. Ze werd tij dens de rit naar Lisse handtas telijk. Nou, daar ben ik dus niet van gediend, alleen als mijn ei gen vriendin het doet. Ik had haar al een paar keer gewaar schuwd dat ze op moest hou den. Toen ze toch door ging, ben ik gestopt. Dat was op de A44 bij Sassenheirii. Ik heb haar het bedrag laten betalen dat op de teller stond, en verder kon ze gaan lopen. Wat fooien betreft maak je van alles mee. Ik weet van een col lega dat hij een keer een ritje naar Parijs had. De prijs was af gesproken op 1400 gulden en dat bedrag was vooraf betaald. Maar bij Delft zei die man: stop maar, ik ga er uit. Toen stond er net 200 gulden op de teller. De rest was dus fooi. Een andere collega had een keer vier Japan ners voor Yab Yum. Dat is de droom van iedere taxichauf feur. Want Yab Yum betaalt 150 gulden fooi voor iedere klant die je aflevert. Heb ik helaas zelf nooit meegemaakt. En hier in Leiden betalen de bordelen veel minder. Op de Hooigracht krijg je 25 gulden voor een nieuwe klant en een tientje voor een bekende. Volgens de baas zijn het dus altijd bekenden. Op de Kraaierstraat krijg je een tientje en op de Herenstraat krijg je niks. Alleen Club Joy in Leider dorp betaalt vijftig gulden, maar dan moeten ze wel wat doen. Daarom vragen ze daar altijd om je kaartje achter te la ten. Als de klant weer moet worden opgehaald bellen ze je, en is hij mee naar boven ge weest, dan krijg je vijftig piek in je handen gefrommeld. Maar ik heb het ook meege maakt dat ik mensen in Wasse naar op moest halen die vijf au to's voor de deur hadden staan, je bijna een uur lieten wachten en dan een gulden fooi durfden geven. Nou, die kregen ze dus mooi terug, kan ik je vertellen. Aan de andere kant krijg je soms twee kwartjes van oude mensen met een reisvergoeding van de gemeente. Je weet dat ze het niet kunnen missen en dat ze je toch iets willen geven. Dat geeft een heel goed gevoel. Oude mensen zijn toch mijn fa voriete klanten. Daar kan je vaak hartstikke leuke gesprek ken mee hebben. Oké, sommi gen zijn zo manisch dat ze al leen maar praten over hun overleden man. Maar anderen zijn heel geïnteresseerd in wat je doet en zo. Ik moest heel lang iedere zondagavond een vrouwtje ophalen voor Cen trum 45. Van haar kreeg ik gere geld tupperware bakjes met eten mee, tot hele rijstschotels aan toe. En ze heeft me zelfs een keer een zware zilveren broche gegeven. Ze had een he le verzameling, en zei: zoek er maar eentje uit voor je vriendin. Kijk, dan heb je een goede rela tie met je klant. Dat is leuk voor jezelf, en ook goed voor het be drijf. Ik heb een aantal adressen waar ik altijd heel blij mee ben als ik daar naartoe mag. Dan denk ik: leuk, dat wordt een leuk gesprek. Ik denk dat ik bij sommige van die mensen nog wel eens langs ga wanneer ik stop als chauffeur. Die mensen ga je toch missen. Ja, ik heb mijn langste tijd als taxichauffeur wel gehad. Dat komt doordat ik sinds tweeën half jaar bezig ben met een avondopleiding heao-communicatie. En daar bij geldt dat je extra studiepun ten krijgt wanneer je relevant werk hebt. In de praktijk bete kent dat dat ik het mezelf wel erg moeilijk maak wanneer ik op de taxi blijf zitten. Boven dien blijft de lesstof veel beter hangen als je er meteen in de praktijk iets mee kunt doen. Ik wil nu de stap nemen, omdat ik anders straks ben afgestudeerd zonder dat ik ook iets met mijn studie heb gedaan. Dat sollici teert niet lekker, met alleen een vijfjarige carrière als taxichauf feur. Toen ik de knoop heb doorge hakt, was het wel moeilijk, hoor. Ik weet dat ik mijn klan ten en mijn collega's zal gaan missen. Tijdens mijn studie heb ik ook wel momenten gehad dat ik dacht: ik wil helemaal niks anders gaan doen, ik vind dit werk veel te leuk. Maar dan, met alle respect voor mijn col lega's, weet ik dat ik meer kan dan dit. Ik wil leuke dingen doen en een leuk huis en meer van die dingen. Dan moet je geen taxichauffeur blijven. Ik heb altijd al het idee gehad dat ik iets in de automobielin dustrie wil gaan doen. Het liefst iets in de communicatie bij een importeur van Franse auto's. Public relations, reclame, inter ne communicatie of eventueel pure marketing. Peugeot, Re nault en Citroën zijn merken waar ik echt helemaal achter kan staan. Maar als ik bij Skoda Nederland zo'n functie zou kunnen krijgen, zou ik het ook doen, hoor. Misschien is dat zelfs nog wel spannender. Sinds Skoda is overgenomen door Volkswagen zit dat merk enorm in de lift. Maar je kunt nog zo'n mooie baan voor ogen hebben, het moet wel toevallig je pad krui sen. Zo ver is het nu nog niet. Volgende week heb ik mijn eer ste gesprek, ik heb gesollici teerd naar de functie van me dewerker op de servicedesk bij een beleggingsbank. Voor mij is dat heel duidelijk een opstapje. En ik heb nog drie sollicitatie brieven klaarliggen voor een baan als verkoper in verschil lende Smart-centra - daar liep ik toevallig tegenaan doordat we pas een nieuwe Smart heb ben besteld. Aan het begin van mijn studie moest ik een scrip tie maken over een product dat net op de markt was geïntrodu ceerd. Dat werd de Smart. Toen we die auto gingen kopen, wist ik er bijna meer van dan de ver koopster. Ze zei: ik zou je zo een baan geven als we niet al net een paar mensen hadden aangenomen. Verkopen lijkt me leuk, en ik kan ook achter het product Smart staan. Het is echt een product van deze tijd. We heb ben eens zitten rekenen en na denken: hoe vaak zit je nou met meer dan twee man in de auto en hoe vaak heb je een volle kofferbak? Bijna nooit. Boven dien is een Smart goedkoop om mee te rijden, kun je 'm overal parkeren en heb je niet het idee dat je in een onveilig blikje zit. Als je het portier dichttrekt, dan heb je het gevoel dat je een Mercedes dichtslaat. Ik heb wel eens zitten denken: Je zit als taxichauffeur zo vaak met één persoon in de auto. Het zou heel veel kosten bespa ren als je in een Smart zou rij den. Het enige probleem is dat je de auto's in dat geval echt moet gaan sturen op de vraag of ze één of meer klanten moe ten vervoeren. Dat is een logis tiek probleem. Maar daar moet toch iets op te vinden zijn?" RUUD SEP» LEIDEN - Ger de Roode van LDWS schiet de bal via de handen van doel man Arie Groene- 1 veld tegen de lat Het was één van de i weinige kansen die bekerduel tegen LDWS. De marge van negen goals, die LDWS voor het winnen van de dis- lij» trictsbeker moest goedmaken, was uiteindeljk veel te groot. LDWS kwam niet verder i dan 3-1 FOTO ARCHIEF f| LEIDSCH DAGBLAD uitgang meer in, en wanneer je daarnaast ook nog werkt en een avondstudie gaat volgen, dan wordt het gewoon te veel. Nu fiets ik zelfs niet meer naar mijn werk. Ik pak de brommer van mijn vriendin of ik neem de auto, en dan zit ik vervolgens de hele dag in de taxi. Dat vind ik prachtig. Als je gek bent van auto's ben je de koning te rijk als je voor de eerste keer in zo'n Mercedes mag rijden. Ik heb echt van mijn hobby mijn be roep gemaakt. Ik zit nu drie jaar bij De Groot. Drie jaar schadevrij gereden - dat is wel bijzonder. Maar ik rijd voorzichtig en netjes en probeer zo correct mogelijk met de klanten om te gaan. Niet om me nou een veer in mijn kont te steken, maar ik heb me zelf in de afgelopen jaren wel bewezen. Als er nieuwe colle ga's komen, moeten ze altijd eerst een paar uur met mij meerijden. Als taxichauffeur ben je een soort toneelspeler. Je probeert jezelf te verkopen, en je schiet er als het mee zit ook nog wat mee op. Want de fooien kun nen soms flink oplopen. Sinds september vorig jaar rijd ik overdag, maar daarvoor heb ik tweeënhalf jaar in de nacht ge reden. Dan haalde je in een weekend zo driehonderd gul den aan fooi op. Dat tikt leuk aan, toch? Bovendien is het 's nachts leuker. Over het alge meen heb je alleen jongeren in de auto, je eigen leeftijdsgeno ten. En er is meer solidariteit onder de chauffeurs. Als een chauffeur 's nachts problemen heeft, dan laat bij wijze van spreken iedereen alles los, en gaat gelijk op weg om te hel pen. Wij hebben veel werk 's nachts doordat ons bedrijf enorm goe de contacten heeft met de ho reca in Leiden en in de regio. We worden constant gebeld. Vroeger werd die markt vooral beheerst door Wielkens en El- tax, maar onze firma heeft die rol overgenomen. Hoe? Simpel, door een provisieregeling af te spreken. Elke keer als een kroeg ons belt, krijgt die een percen tage van de ritopbrengst. Wanneer je geregeld in dezelfde kroegen komt, ga je de uitbaters Ets met auto's. Al van aan word ik er door Ï;en. Mijn vader werkt 27 jaar bij een Re- er. Dus als ukkepuk issen de Renaults. En lee omgaat word je net. Renault, Citroën, vooral de Franse au- ik erg mooi. Daar krijg rm van. En dat zat er sl vroeg in. it ben ik heel sportief d. Mijn moeder heeft bij Scylla op Europees (tafeltennist. In 1973 haar top. Na mijn ge- :e ermee gestopt, leeft mij en mijn twee ■1 de liefde voor de ïbracht. Bij ons werd feitennis, maar i. Op mijn vierde lag (t water, en daar ben ik lee doorgegaan tot igste. Mijn hoogte oen ik elf en twaalf V(Jwas. Ik heb toen twee gedaan met de Nedér- ugdkampioenschap- vam steeds als laatste ummer zestien, egon te werken zat er Emmen geen vooruit gang meer bij mij. Daarom ben ik overgestapt op de triatlon, met als hoogtepunt een jaar waarin ik niet minder dan tien kwart triatlons heb gedaan. Die wedstrijden waren een bijzon dere ervaring. Na het zwem men lag ik altijd voorop. Met het fietsen moest ik vervolgens hooguit een paar man voorbij laten gaan. Maar bij het hardlo pen liep iedereen me weer voorbij. Kwam je op een pelo ton van 200 deelnemers alsnog als dertigste over de finish. Door het jarenlange zwemmen krijg je een zwemlichaam waar door je veel te zwaar bent voor het hardlopen. Daar kun je niets aan doen. Maar het is wel heel demotiverend. Op mijn twintigste ben ik ab rupt met sporten gestopt. Op het ene moment lag ik zes och tenden in de week in het zwem bad, op het andere moment deed ik niets meer. Niet afge traind, terwijl ik er bij iedereen op hamer dat het beter is voor je hart en je spieren om zorg vuldig af te trainen. Ik weet het, het is heel slecht. Maar ik was het op een gegeven moment gewoon zat. Er zat geen voor- Ie knoop heb doorgehakt, was het wel moeilijk." FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15