Geloof Samenleving I GRATIS JURIDISCH ADVIES I VANDAAG BEROEPINGSWERK Theologie- en taalcursus voor pastor migrantenkerk 'Geen keuzevrijheid So W-gemeenten Leden Falun Gong vrijgelatf Ijzige feestdag Bisschop Eijk nog altijd in ziekenhuis Perspectief voor vondeling in babyluikje Bernadette Bel nü ANWB Rechtshulp 070-3147788 ZATERDAG 20 JANUARI 2001 979 I Vandaag 29 jaar geleden, op 20 januari 1972, be noemde paus Paulus VI Joannes Matthijs Gijsen (1932) tot bisschop van Roermond. Progressieve rooms-katholieken protesteerden fel tegen de be noeming van de als aartsconservatief bekend staande Gij sen. Gedurende zijn jaren in Roermond namen de tegen stellingen tussen progressieven en conservatieven toe. Hij heropende het onder zijn voorganger bisschop Moors ge sloten seminarie Rolduc. Hij ontsloeg in de loop van de ja ren diverse medewerkers en verving ze door mensen die zijn ideeën welgezind waren. In 1996 werd Gijsen benoemd tot bisschop van Reykjavik. In sommige rooms-katholieke kringen viert men op deze dag de heiligenfeestdag van Sebastiaan van Rome. Een le gerofficier uit de vijfde eeuw die zich bekeerde en zijn ge loof met de dood moest bekopen. I Vandaag 208 geleden, op 21 januari 1793, werd de Franse koning Lodewijk XVI onthoofd. De ge meenteraad van Parijs, met daarin de beruchte re volutionair Robespierre, velde het vonnis dat Lo dewijk de kop kostte. Precies drie maanden daarvoor, op 21 september 1792, was de nieuwe Nationale Conventie bij eengekomen en was het koningschap afgeschaft en de re publiek uitgeroepen. Ongeveer 1600 sympathisanten van de monarchie vonden in diezelfde septembermaand de dood onder het mes van de guillotine. Rooms-katholieken in de buurt van Stuttgart herdenken vandaag de moord op de benedictijnermonnik Meinradus (achtste eeuw). Hij leefde als kluizenaar in een bos waar hij door rovers werd gedood. Gespreksayonden over liturgie oegstgeestDe rooms-katholieke liturgie staat centraal in een serie van vier gespreksavonden in de Oegstgeestse Willibrord- kerk. De eerste avond in deze reeks De rooms-katholieke litur gie, vieren wat je bezielt is op maandag 22 januari 20.00 uur. El ke keer komt een van de traditionele rituelen van de Rooms-Ka- tholieke Kerk aan bod: eucharistie, huwelijk, wijdingen en uit vaart. Besproken wordt hoe zelf hiermee om te gaan. Informatie en aanmelding bij pastor A. van Aerle. Lezing over het 'esoterische pad' leiden Het Theosofisch Genootschap biedt op dinsdag 23 janu ari een lezing met de titel 'Hoe word je leerling op het esoteri sche pad?" Het esoterische pad is volgens de theosofie het pad naar de wijsheid. De lezing begint om 20.15 uur in de Lokhorst- kerk, ingang Pieterskerkstraat 1. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Nieuwdorp (Prot. kerkgemeenschap), C.F. Klaas- sen, (herv.) kandidaat te Harder wijk. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Ontheven uit het ambt: per 1 fe bruari, op zijn verzoek, A. Sche- ringa, losgemaakt predikant van Leerdam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Ridderkerk-Slikker veer, W.J. Kareis te Hardinxveld- Giessendam. utrecht anp Voorgangers in migrantenker- ken kunnen binnenkort hun theologische kennis opvijzelen via een speciale cursus. Ook is het de bedoeling dat ze tijdens de opleiding Nederlands leren spreken. De Molukse kerken hebben de cursus opgezet in samenwerking met het Hendrik Kraemer Instituut, een SoW- opleidingscentrum. De leiders in migrantenkerken hebben vaak weinig theologi sche scholing genoten. Ze spre ken bovendien meestal geen Nederlands, maar Engels, aldus directeur J. Slob van de dienst Missionair en diaconaal werk en oecumenische relaties (MDO) van de SoW-kerken. De precieze inhoud van de lessen is nog niet bekend. De initiatiefnemers verwachten dit jaar tien bijeenkomsten te hou den. Het plan voor de opleiding van de voorgangers staat in een van de rapporten voor de eerste zogeheten Pentasynode, vol gende week vrijdag in het Mo luks Kerkelijk Centrum in Hou ten. Twee Molukse kerken en de drie SoW-kerken (penta be tekent vijf) spreken dan over hun toekomstig gezamenlijk beleid. De Molukse kerken en het platform van migrantenkerken SKIN begonnen in september 1999 al met een vooropleiding theologie op HBO-niveau voor studenten uit migrantenkerken. De eenjarige opleiding moet de toegang van deze studenten tot hoger theologisch onderwijs makkelijker maken. Synodevoorzitter kapittelt voorzitter Hervormd Kerkrecht: Chinese staatskrant licht tipje van sluier op huizen anp Plaatselijke hervormde ge meenten hebben niet de keus onderdeel van de kerk te blijven of eruit te stappen. Althans vol gens het kerkelijk statuut (de kerkorde), schrijft de hervorm de synodevoorzitter ds. B.J. van Vreeswijk deze week in de Waarheidsvriend, het orgaan van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk. Hij reageert op een ingezon den stuk in dit weekblad van voorzitter dr. D. de Vos van de Stichting Hervormd Kerkrecht, waar deze krant onlangs over berichtte. De stichting van Vos biedt juridische steun aan her vormde gemeenten en gemeen teleden die bezwaren tegen het Samen op Weg-proces hebben. De Vos had op basis van een re cente uitspraak van het Haagse hooggerechtshof geschreven dat hervormde gemeenten de wijheid hebben uit de Neder landse Hervormde Kerk te stap pen. De rechter heeft volgens Van Vreeswijk niet getoetst of de ge meenten die vrijheid hebben. Wel heeft de rechter een en an dermaal bevestigd dat de kerk bindende regelgeving voor alle gemeenten kan uitvaardigen. Het is voor de rechter dan ook vanzelfsprekend dat gemeenten als onderdelen van de landelij ke kerk zich schikken in die re gelgeving, schrijft de synode- voorzitter. Het gerechtshof in Den Haag had kortgeleden in een arrest onder meer geschreven dat de Hervormde Gemeente Oud dorp, die het geding had aange spannen en ook heeft verloren, zich aan de kerkorde van 1991 dient te onderwerpen 'indien en zolang zij ervoor kiest om als (zelfstandig) onderdeel binnen de kerk te functioneren'. Vol gens De Vos heeft een Her vormde Gemeente dus de keu ze om binnen of buiten de kerk te functioneren. Van Vreeswijk noemt de sug gestie van De.Vos over de keu zevrijheid 'buiten het verband' en 'bovendien onzorgvuldig ge daan op grond van een enkele zin in een rechterlijke overwe- ging'- IjJpwpgMKl LV1F 14iL W De Chinese staatskrant Juri disch Dagblad heeft eergisteren een ongebruikelijk tipje van de sluier opgelicht over het lot van Falun Gongleden in een werk kamp. In het kamp in Masanji- azi in de noordoostelijke pro vincie Liaoning heeft woens dag, zo wordt gemeld, een cere monie plaatsgevonden waarbij 47 volgelingen van Falun Gong verwoegd werden vrijgelaten. Nog eens 86 volgelingen kregen toestemming om hun straf bui ten het kamp uit te zitten en de straffen van 337 gevangenen werden verminderd. Falun Gong werd in juli 1999 verboden, omdat de beweging het gezag van de Communisti sche Partij zou ondermijnen. De aanhangers van Falun Gong combineren langzame medita tie-oefeningen met filosofische inzichten uit het boeddhisme, het taoïsme en van de oprichter van de beweging Li, die inmid dels in de Verenigde Staten woont. Leden van de verboden me ditatiebeweging Falun Gong kunnen zonder proces voor drie jaar in een werkkamp ver dwijnen. De regering weigert doorgaans cijfers wij te geven over het aantal gedetineerde Falun Gongleden. Het in Hong Kong gevestigde Informatiecen trum voor Mensenrechten en Democratie schat dat er zeker 10.000 verblijven in zo'n drie honderd kampen. De krant bericht dat de kampleiding van de gevange nen 4.200 boetebrieven en schriftelijke afwijzingen van Falun Gong en de sekteleider Li Hongzhi heeft ontvangen. Dat geeft een ruw beeld van het aantal gevangenen in Masanjia- zi. Volgens de krant ontving het kamp in oktober 1999 voor het eerst wouwelijke Falun Gongle den. De protesten tegen het verbod op de beweging waren toen al in volle gang. net 1 ds e dat De Chinese regeru alleen leiders van dt en organisatoren vi111 komsten en acties i ïad kampen te sturen, q e\e van te overtuigen d jr Gong moeten afin1 kamp in Masanjiazi volgens het Juridist vooral bezig met hei en veranderen' van nen. De 'heropgevo Gongvolgelingen hal beurt weer andere over om de bewegii ten. Een andere staats Dagblad van Guang dat een vooraansta het Volkscongres v Shiyan uit de Conn Partij is gezet, omdi tober vorig jaar heel men aan een prote Falun Gong op het! plein in Beijing. Het Luo Jianzhong 'ga! slechte politieke int de krant. groningen anp norskoyeIn de Orthodox Kerken wordt het feest van de doop van Jezus Christus door Johannes de Doper op verschillende wijze gevierd. Namen giste ren hele volksstammen in badpak een duik in een uitgehakt wak in een meer bij Moskou, in Norskoye bij Yaroslavl wat verder naar het noorden volston den de gelovigen met een ikonenprocessie over het ijs van een bevroren rivier. FOTO REUTERS SERGEI KARPUKHIN Bisschop dr. W.J. Eijk (47) van Groningen moet ver moedelijk nog een dag of negen in een Duits zieken huis blijven. Wel is hij volgens zijn woordvoerder aan de beterende hand. Eijk werd 3 januari opgenomen in een ziekenhuis in een Duitse stad, waarvan de naam niet bekend wordt gemaakt. Hij werd onwel tijdens een retraite. De RK bisschop kampte bij opname in het hospitaal met duizelingen en misselijkheid, die een gevolg wa ren van de afsluiting van een bloedvat in de hersen stam. Na zijn ontslag uit het ziekenhuis zal Eijk enkele weken rust nemen. Kort na zijn benoeming in juli 1999 ontstond er commotie over zijn vermeende behoudende opvat tingen inzake homoseksualiteit, volgens hem een neurotische ontwikkelingsstoornis. Enige weken gele den ontsloeg hij een parochiebestuur in Groningen na een conflict over de benoeming van een priester uit het bisdom Roermond. Bisschop Van Eijk van Groningen. ARCHIE Een kattenluik kent u. Weet u ook wat een baby luik is? Op de een na laatste dag van het vorige jaar stond er op deze pagina een foto van zuster Bernadette die een babypop uit het babyluik haalt. Het babyluik bevindt zich in de Duitse stad Essen. Buiten te vopdeling leggen, met het risico dat de baby doodgaat van hon- <ger, dorst of onderkoeling, hoeft niet meer. Radeloze ouders (waarschijnlijk toch vooral moeders) kunnen hun baby dankzij het babyluik anoniem afleveren bij de katholieke orde waartoe zuster 1 Bernadette behoort. Het babyluik lijkt op een kruising tussen een kattenluik en zo'n inlevermachine voor lege flessen bij de supermarkt. Maar kattenluiken en inlevermachines LU mogen dan uitvindingen zijn vari de twintigste eeuw, babyluiken zijn veel ou- Xder. Je houdt het niet voor mogelijk dat in een moderne, superrijke welvaarts- maatschappij als Duitsland een dergelijk oud gebruik als een babyluik in ere moest worden hersteld om het sterven m^m van baby's te voorkomen. Toch is dat de realiteit. Nederland hoeft zich trouwens niet op de borst te slaan dat zulke dingen hier J> niet gebeuren. Ook hier worden soms m dode baby's gevonden voor wie kenne- <lijk niemand kon of wilde zorgen en voor wie de ouder(s) geen zinnige oplossing Lhb kon(den) bedenken. In ons land met zijn sloten, grachten, kanalen, beekjes en rivieren zou je verwachten dat er wel eens iemand zo gek is geweest om zijn kind in een niet zinkende 'rieten mand' te vondeling te leggen, net als Jochewed met Mozes deed. Maar bij mijn weten is dat nooit ge beurd. Gelukkig. Met het afgeven van eigen en het verzorgen van andermans baby's heeft Nederland wel ervaring. In de eerste helft van de vorige eeuw kwam het nog regelmatig voor dat een echtpaar dat gemakkelijk kinderen kreeg er een meteen na de geboorte afstond aan een broer of zuster die kinderloos was. Soms werd daarover gespro ken, vaak ook niet. En natuurlijk zijn er de joodse baby's die tij dens de Tweede Wereldoorlog werden overgedragen aan zoge heten onderduikouders. Mozes is zo'n onderduikkind avant la lettre. De farao wordt verteld dat hij zal worden ont troond door een jongetje dat net is geboren of op het punt staat geboren te worden. Daarop geeft hij het bevel al le jongens - de joodse en de Egyptische - te do den. De moeder van Mozes verbergt haar zoon. Hij wordt in zijn rieten mandje ontdekt door een Egyptische prinses en groeit op aan het hof. Het televisieprogramma Spoorloos, waarin zo veel geadopteerde kinderen op zoek gaan naar hun biologische moeder, heeft Mozes niet nodig. Hij zoekt zonder hulp en uit eigener beweging zijn broeders en zusters op, de Hebreeërs. Blijk baar weet hij ook als hij aan het hof opgroeit, al thans als hij een jonge man is, dat hij een afstammeling is van aartsvader Jakob. Zijn dubbele identiteit - een Egyptische hoveling en een He breeuwse vondeling - is wellicht debet aan de aarzelingen die hij over zijn eigen functioneren als leider heeft. Zal het volk hem op zijn woord geloven als hij zegt dat hij door God is gestuurd om ze uit Egypte te bevrijden? Hij betwijfelt het ten zeerste. Lees er de eerste hoofdstukken van het tweede bijbelboek, Exo dus, maar op na. Hij vraagt God naar diens naam, want hij ver wacht dat de Hebreeën zullen willen weten wie dan wel die God is die hem heeft gestuurd om hen te verlossen uit de sla vernij. God noemt Zijn naam 'ehiejé asjer ehiejé' (joden mogen de Godsnaam niet uitspreken en teksten waarin die voorkomt moeten worden begraven op een joodse begraafplaats als ze niet meer wor den gebruikt). Ehiejé betekent zowel 'Ik ben' als 'Ik zal zijn'. Asjer kan zowel 'die' als 'wat' beteke nen. Van de naam Ehiejé asjer Ehiejéi verschillende vertalingen mogelijk: Iki ben, Ik ben die Ik zal zijn, Ik zal zijn a zal zijn die Ik zal zijn, Ik ben wat Ik bei zijn wat Ik ben, Ik ben wat Ik zal zijn,| Ik zal zijn wat Ik zal zijn. Zijn, dat is d van God en dat wordt aangegeven doj naam. Dè God van het joodse volk is een C het Zen Boeddhisme geen geheimen! andersom, de ideale bewustzijnstoesf Zen lijkt verdomd veel op de omsch God van het joodse volk van zichzelf God is er niets dan het hier en nu en komst (Ik zal zijn), maar een geschiet in Zijn naam besloten. Geadopteerde kinderen zoeken vaak! meestal zijn er sporen genoeg om del familie terug te viilden. De kinderen f Bernadette door het kattenluikje voofl aanneemt, moeten het zonder die spi Net als de God die zich Ehiejé asjer E hebben zij wel een bestaan nu en eenl maar geen geschiedenis. Toch is de God van Israël ook een zaam is de geschiedenis. Na de exodi Hebreeërs zegt Hij om de haverklap d 'Ik ben degene die u uit Egypte heeft 1 Naast 'zijn' is 'doen' de andere esseni je Goddelijke. Daar kunnen de babyluik van zuster Bernadette kracht uit putte I WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Rustig en droog winterweer met flink wat opklaringen, maar ze ker in het zuiden ook wolkenvel den. In het binnenland overdag matige of strenge vorst, aan zee maxima rond het vriespunt. Zweden: Rustig weer. Vooral in het zuiden wel wolkenvelden en plaatselijk wat sneeuw. In het midden en noorden opklaringen. Middag- temperatuur tussen -2 graden in het zuiden en -10 in het noor den. Denemarken: Wolkenvelden en plaatslijk wat sneeuw. Zondag enkele opklarin gen en overwegend droog. Wei nig wind. Middagtemperatuur rond het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Eerst wat zon en een enkele win terse bui, maar vanuit het wes ten geleidelijk een overgang naar winderig, zachter en regenachtig weer. Maxima oplopend naar 10 graden in Ierland en 4 langs de Noordzeekust. België en Luxemburg: Zaterdag wolkenvelden en kans op wat sneeuw of regen. Zondag eerst wat zon, later meer bewol king en vanuit het westen enige sneeuw, regen of ijzel. Middag- temperatuur iets boven nul, in de Ardennen iets eronder. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend bewolkt en af en toe regen, vooral in het noorden en oosten ook sneeuw. Zondag van uit het westen toenemende wind. Maxima van dichtbij nul tot 6 graden in Bretagne. Zondag in het westen zachter. Zuid-Frankrijk: Zaterdag eerst nog kans op wat regen, verder vooral in het zuid oosten zon. Zondag overal zonni ge, perioden, later in het westen opnieuw wat regen. Maxima meest tussen 10 en 14 graden, in de heuvels wat kouder. Spanje: Droog, rustig en vrij zonnig weer, maar zondag in het noordwesten wolkenvelden en kans op wat re gen. Maxima van 12 graden landinwaarts tot dichtbij de 20 aan de zuidkusten. Portugal: Droog, rustig en vrij zonnig. Maxima landinwaarts rond 12 graden, aan zee van 13 in het noordwesten tot 17 in de Algar- ve. Duitsland: Hier en daar zon. Verder ook wol kenvelden en vooral in het wes ten en zuiden kans op wat sneeuw. Plaatselijk mist. Maxi ma rond het vriespunt. Oostenrijk: Eerst rustig, droog en zonnige perioden, maar ook kans op mist. Verder van het westen uit toene mende bewolking gevolgd door sneeuw. Maxima in de dalen rond het vriespunt. Zwitserland: Overwegend veel bewolking en af en toe sneeuw, in de dalen kans op regen. Zondag meest droog en wat zon. Maxima in de dalen en kele graden boven nul, aan de zuidflank van het Alpenmassief rond 7 graden. ZONDAG 21 JANUARI 2001 Zon- en maanstanden Zon op 08.35 Zon onder 17.06 Maan op 06.18 Maan onder 14.27 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.40 «13.54 1.13 «13.27 Laag 09.40 22.26 9.21 22.07 MAANDAG 22 JANUARI 2001 Zon- en maanstanden Zon op 08.34 Zon onder 17.08 Maan op 07.15 Maan onder 15.12 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.29 14.44 2.02 «14.17 Laag 10.35 «23.10 10.16 22.51 Weerrapporten 19/01, 19.00 uur station weer wind temp neersl max min mm Amsterdam zwaar bew. z2 0 -6 00 De Bilt zo2 0 -9 0.4 Deelen zl 2 -10 0.0 Eelde sneeuw ol 1 -9 0.0 Eindhoven zwaar bew. zwl 2 -9 0.2 Den Helder z2 0 -4 0.0 Rotterdam sneeuw zl 2 -9 0.0 Twente zwaar bew zwl 2 -10 0.0 Vlissingen zwaar bew. zw2 3 -2 0.0 Maastricht zwaar bew ol 3 5 1.8 Aberdeen zwaar bew n2 3 1 5.0 Athene licht bew. n2 11 5 0.0 Barcelona half bew o2 14 5 0.0 Berlijn onbewolkt o2 0 4 0.0 Boedapest half bew o2 4 -5 0.0 Bordeaux zwaar bew zo 2 10 5 2.2 Brussel zwaar bew. nw 1 2 -2 0.0 Cyprus zwaar bew. n 2 18 8 2.0 Dublin zwaar bew. o2 4 0 0.0 Frankfurt zwaar bew nol 1 -4 0.0 Genève zwaar bew zwl 2 0 3.0 Helsinki sneeuw zw2 0 -1 0.0 Innsbruck zwaar bew ver 1 5 -8 00 Istanbul zwaar bew no 3 7 40 Klagenfurt licht bew nwl 4 -4 00 Kopenhagen sneeuw zo3 1 0 00 Las Palmas licht bew. no 5 23 17 00 Lissabon licht bew. nw2 15 9 24 Locarno licht bew. ol 5 4 1.0 Londen zwaar bew. nwl 2 -4 0.0 Luxemburg zwaar bew. ver 1 1 -1 2.0 Madrid half bew w3 10 1 5.4 Malaga licht bew nw5 14 10 40 Mallorca zwaar bew nw3 13 6 28 Malta zwaar bew. z3 16 9 0.0 Moskou onbewolkt w.s.O -6 -7 0.0 München zwaar bew. o2 1 -7 0.0 Nice half bew. o5 7 6 1.2 Oslo licht bew. no 1 -6 -7 0.3 Parijs zwaar bew zo 2 5 2 0.0 Praag zwaar be w - o2 - -1 -4 00 Rome zwaar bew. no 2 10 6 0.0 Split zwaar bew. n2 13 1 00 Stockholm zwaar bew. w.s.O 2 1 'o.o LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer W warmtefront SS? regen sneeuw y koufront te* opklaringen At hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur innn luchtdruk in hecto pascal Warschau zwaar bew zo 4 -2 4 00 New Orleans regen nw4 21 7 0.0 Wenen zwaar bew. ZO 4 2 -2 0.0 New York regen no 3 3 1 0.8 Zurich zwaar bew. zwl 3 "3 00 Tel Aviv licht bew. zo 4 14 11 190 Bangkok zwaar bew. z2 31 0.0 Tokyo zwaar bew n3 6 2 00 Buenos Aires licht bew. zo 3 21 12 18.3 Toronto zwaar bew. n3 0 -4 0.0 Casablanca licht bew. o2 17 14 2.0 Tunis zwaar bew. nw2 15 8 0.0 Johannesburg hall bew w2 28 19 0.0 Vancouver regen zo 2 7 5 10.2 Los Angeles zwaar bew. o3 13 6 0.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag'10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) PUBLIC RELATIONS W.H.C.M. Steverink 071-5356 356 REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: iv.leidschdagblad.nl TELEFAX I Advertenties: 071- 53231 Familieberichten: 023-5 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 531! ADVERTENT1I Maandag t/m vrijdag van 8. 071-5356 230 RUBRIEKSADVER1 1%; Maandag t/m vrijdag van 8. £8 071-5143 545 ABONNEMEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) I per half jaar (acceptgiro) f per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtig het automatisch afschrijven vi abonnements- geld, ontvange betaling. VERZENDING PERfj Voor abonnementen die per po worden verzonden geldt een td aan portokosten per verschijndr LEIDSCH DAGBLAD OP d Voor mensen die moeilijk ld hebben of blind zijn (of eenfl leeshandicap hebben), is eer™ van het regionale nieuws uitl Dagblad op geluidscassette! informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Auteursrechten voorbl Dagbladuitgeverij l e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl 'sv.;; i Z I K E N H U I onge vallend ienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08 00-17.00 u. (uitgezonl feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Problemen gehad tijdens uw vakantie? De ANWB helpt zijn leden met gratis juridisch advies.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14