Regio lil 'Een agent op een mountainbike is een juweeltje' T>e Stemming Brugman h.*avft Van Rij voorgedragen als lid PvdA-bestuur Leiden ontfermt zich over afval Alkemade moe Y LpM6€MT&' J Schoonmaakactie efonische Hulpdienst kt weer vrijwilligers Meer en minder ^Dp PAG 20 JANUARI 2001 971 13 j WÊIM PültONS WSm V WAM! f TVKH UEmmui&L wzimmë*/ ^GmiDCAH.' okiv-O.. Bezoek samen de Love Marriage Beurs ttiuiAffanK) AMtf 20 21 januari, RAI Amsterdam Zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.30 uur. WIM KOEVOET De voormalige wethouder Tjeerd van Rij wordt door het bestuur van de Leidse PvdA-af deling voorgedragen voor een post in het landelijke bestuur. Volgens de Leidse PvdA-voor- zitter, Wilmar Kortleever, ver dient Van Rij deze kandidaat stelling dubbel en dwars. „Hij heeft een grote ervaring en is een goede en sterke be stuurder. Dat is gebleken tij dens zijn wethouderschap en in de periode dat hij voorzitter was van de Leidse PvdA. Ook bij het COC, waar hij penning meester was, heeft hij goed werk geleverd. Verder vinden we hem een bijzonder be trouwbare en integere kandi daat en die eigenschappen ko men extra goed van pas bij za ken als de kandidaatstelling voor de Tweede Kamerverkie zingen in 2002." Een PvdA'er die zich kandi daat wil stellen voor een post in het bestuur heeft geen voor dracht nodig, volgens Kortlee ver, en kan dat ook op eigen kracht,doen. „Ofhet in je voor deel ié als je wordt voorgedra gen, weet ik niet. Ik weet wel dat Tjeerd ook door andere af- delingen naar voren is gescho ven. Het lijkt me dat het in elk geval niet in je nadeel is. Het team dat moet worden samen gesteld, moet kunnen rekenen op steun vanuit de partij. Bij Tjeerd van Rij is dat dus het ge val. Dat lijkt me een aanbeve ling." Het is nog onduidelijk hoe veel plekken in het dagelijks bestuur van de landelijke PvdA te vergeven zijn. Houdt de par tij vast aan de huidige struc tuur dan zijn er vijftien vacatu res. Maar er ligt ook een voor stel voor een reorganisatie met een afgeslankt bestuur. Het congres van de PvdA, medio maart, moet uitsluitsel bieden. Op de vraag of de Leidse PvdA in Van Rij een geschikte kandidaat voor het voorzitter schap van de partij ziet, volgt wat gegrinnik van Kortleever. „Wij hebben hem niet specifiek voor het voorzitterschap voor gedragen of een andere post in het bestuur. Het betreft een al gemene voordracht." Deze week werd bekend dat het Tweede Kamerlid Sharon Dijksma grote kans maakt de na een ruzie vertrokken Marij ke van Hees op te volgen als voorzitter. VAN 1T .00 TOT 17.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Zoeferwoude, Hoge Rijndijk 195 Belgische politie krijgt fietsles in Leiden LEIDEN WIM KOEVOET Het huishoudelijk afval van in woners van Oegstgeest wordt sinds dit jaar al opgehaald door een Leidse ploeg van vuilnis mannen. Alkemade volgt per 1 februari. In de Leidse raads commissie werk, sociale zaken en wijkbeheer werden gister avond nauwelijks woorden vuilgemaakt aan de overeen komst die Leiden en Alkemade hierover hebben gesloten. Al leen de WD toonde zich licht bezorgd over de gevolgen van een eventuele beëindiging van het contract door Alkemade, maar wethouder Laurier (GroenLinks) nam die zorgen weg bij de liberalen. Alkemade betaalt Leiden een kleine half miljoen gulden per jaar voor het inzamelen van het afval. Net als in Leiden worden in de ene week de mini- en de wijkcontainers met groente-, fruit,- en tuinafval geleegd en in de andere week zijn de bakken met het zogeheten restafval aan de beurt. De gemeenteraad van Alkemade gaf in december al groen licht. Behalve het werk, neemt Lei den ook de vuilniswagen van Alkemade over tegen de boek waarde van ruim vijf ton, plus het personeel (tweeënhalve ar beidsplaats). De WD-fractie wilde gisteren weten op welke begroting de vuilophalers ko men te drukken als Alkemade de samenwerkingsovereen komst zou beëindigen: op die van Alkemade of die van Lei den. Uit het antwoord van Lau rier viel op te maken dat Leiden in zo'n situatie financieel niet de klos is. Door de samenwerking, zei de wethouder, ontstaat schaal vergroting en die levert weer 'efficiencywinst' op. Laurier gaf volmondig toe dat hij het 'schaalvoordeel' voor Leiden niet kan aantonen. „Voor Al kemade is dat wel mogelijk." „Maar", voegde hij eraan toe: „Je moet er ook geen Leidse winsten van verwachten. Het gaat erom dat we met zijn allen voor een goede dienstverlening zorgen op het gebied van inza meling van huishoudelijk af val." L De jongerenorganisatie van de SP, ROOD, heeft gisteren i in de Diamantbuurt in de Leidse Hoge Mors. De actie Lloeld om aandacht te vragen voor het verzet van bewoners le sloopplannen van woningcorporatie Portaal. Onder aan- van SP-senator Van Vugt werden straten en stoepen aange- jortieken schoongemaakt, verzakte regenpijpen gerepareerd li verwijderd. Ook zetten de socialistische jongeren het ge it een doorlopend lint van vlaggetjes, slingers en span- ant de 'mooi geslepen en gepolijste diamant moet wor- rhermd tegen de slopersbal'. Verder schilderden de actie fs spandoeken met teksten als „Portaal gaat met Diamant al. Houdt de dief!". LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN De nors kijkende agent op de statige herenfiets is uit, leve de jonge honden op de mountainbike. Want de politie moet met de tijd meegaan. Daarom zijn in Leiden sinds mei vorig jaar agenten op een sportieve, flitsende en snelle fiets actief. Momenteel surveille ren er in totaal veertien dag en nacht in de stad. Gisteren kwamen zeven collega's uit Antwerpen een kijkje ne men in de Leidse fietskeuken. Vorig jaar mei was de politie hier nog het lachertje van de stad. Immers, toen kwam er een groep van vijf poli tiemensen uit het Amerikaanse Phila delphia om de agenten hier te leren fietsen. „Onzin", vindt Martin Hooger- vorst, teamleider van de mountainbi- kers bij de politie in Leiden. „Die Ame rikanen hoefden ons natuurlijk niet te leren fietsen. Waar het toen om ging was dat de mensen uit Philadelphia ons leerden om effectief met zo'n fiets om te gaan. Hoe je die kan gebruiken bij de uitoefening van je beroep. De fiets als gereedschap. Op dat gebied hadden die Amerikanen gewoon meer ervaring dan wij." En blijkbaar dachten de Antwerpse is niet in last, roepen de collegepartij en en zelfs sommige leden van de op positie in koor. Slaap rustig verder, de provincie doet gewoon een beetje for meel, net als Zalm trouwens, dat is al les. Maar vaders (moeders trouwens soms zelfs beter) weten - en bankiers heb ben er zelfs voor doorgeleerd - dat je aan je geld niets hebt als je het niet goéd beheert. Zo moet je minstens we ten wat je hebt, wat er nog binnen komt en watje moet en kunt uitgeven en wat je voor je geld terug krijgt. Der gelijke elementaire kennis is er in Lei den nog altijd niet. En dat is wel dege lijk een inhoudelijk en dus ernstig pro bleem. Dat bleek vorig jaar ook al toen Leiden enkele honderden miljoenen guldens aan geld voor grotestedenbe- leid dreigde mis te lopen omdat de ge meentelijke administratie in de verste verte niet de goedkeuring van minister Van Boxtel kon wegdragen. Maar dit mag geen naar stukje voor en over Rogier worden. Laat hem nou nog maar lekker ronddarren in de prettige roze puinhoop die vaderschap heet. Dat hij die bende op het stadhuis niet in een halfjaar tijd heeft opge ruimd kan hem onmogelijk kwalijk worden genomen. Tot dusverre doet hij zijn werk naar behoren. Zo meldt hij tenminste keurig netjes alles en ook nog op tijd aan de gemeenteraad. Dit moet een naar stukje worden voor de raadsleden die in november voor de begroting stemden, die zelfs van een droombegroting spraken. Voor raadsleden kortom die de schijn ophielden. Vooral voor D66'er Olav Welling die vlak voor het eindsignaal van de begrotingsbehandelingen in eens riep dat het wemelt van de on juiste ramingen, dat de begroting nog niet was vastgesteld of er waren al wij zigingen nodig, dat een beoordeling van het huishoudboekje onmogelijk is omdat het niet inzichtelijk en incom pleet is en de gemeenteraad er nauwe lijks invloed op kan uitoefenen omdat alles al muurvast zit. Welling werd niet tegengesproken, ook niet door het col lege. Welling stemde voor, net als alle andere collegepartijen. „Mijn kritiek is vooral bedoeld voor de begroting 2002, voor die over 2001 is deze kritiek te laat", verklaarde hij zijn dubbele moraal. De verbazing en zelfs lichte verontwaardiging van de dames en he ren politici nu Leiden wordt terugge floten door de provincie is dan ook tenenkrommend. Leiden, oprichter van Rijnstad. Leiden, het toekomstig centrum van de Deltametropool. Maar te laat met de euro en teruggefloten door de firma Ceteco, eh sorry, de pro vincie. Is dat een afgang of een afgang? TEKST: AAP RIETVELD en WIM KOEVOET» TEKENING: MAARTEN WOLTERINK S Telefonische Hulp- ieiden e.o. houdt 6 fe- j een informatieavond insen die interesse heb- het werk als 'telefoon- ;er'. De avond begint )0 uur in het gebouw Leidse Welzijnsorgani- eestraat 117. ieuwe vrijwilligers vol st een training voordat tandig aan de telefoon foor dat telefoonwerk pn minimaal één avond eel per twee weken be- ir zijn. De Telefonische Hulpdienst werkt op dit mo ment met bijna tachtig vrijwilli gers die dag en nacht, 365 da gen per jaar een luisterend oor bieden aan iedereen die be hoefte heeft aan een anoniem en vertrouwelijk gesprek. De gespreksonderwerpen zijn van uiteenlopende aard. De bellers hebben het over eenzaamheid, relaties, verdriet, angst, leven en dood, maar willen soms ook gewoon praten over de dingen van de dag. Meer informatie is, van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 14.00 uur, te krijgen op telefoonnummer 071- 5143578. dienders hetzelfde over de Leidse poli tie nadat ze in het maandblad Fiets een artikel over mountainbikers in de Sleutelstad hadden gelezen. Ze namen contact op met Leiden met als resul taat dat er gisteren op het 'parkeerter rein van voetbalclub Lugdunum aan de Oegstgeesterweg gezamenlijk werd getraind onder leiding van sportdo- cent Michiel Blits van de politie Hol lands Midden. Hoe hou je iemand aan terwijl je zelf op de fiets bent? Hoe maak je een noodstop op de fiets? Hoe beschermt een agent zich door middel van zijn fiets tegen een agressieve dronkeman? Ën hoe arresteer je met twee dienders op de mountainbike één verdachte op een voor iedereen veilige manier? „Je moet de vaardigheden met de fiets blijven oefenen", aldus Hoogervorst. „Het is net als met schieten of het ge bruik van de wapenstok. Wij streven er in Leiden naar om één dag per twee maanden vrij te maken voor fietstrai ning." Dat willen ze in Antwerpen ook, laat de vrouwelijke adjunct-commissaris Renilde Rens weten. „Wij zijn sinds twee jaar bezig met fietsteams in Ant werpen City maar sinds de afgelopen zomer loopt dat project pas lekker. We Een mountainbike wordt door de politie niet alleen gebruikt om op te fietsen. Zo kan de tweewieler ook dienen om een belager op afstand te houden. foto henk bouwman hadden in het begin veel problemen zoals een goede outfit voor op de fiets. Want met een normaal uniform op de mountainbike kwam er constant een broekspijp tussen de ketting. Wij zijn hier in Leiden om nuttige tips te krij gen en de fijne kneepjes van het vak te leren." Antwerpen denkt op termijn dertig fietsagenten in te zetten. „Het autover keer bij ons in de stad is één file", al dus Renilde. „Laatst was er brand in een sociaal pension en de agenten op de fiets waren eerder ter plekke dan de brandweer. Bovendien zijn we zeer te spreken over de uitstraling van de fiet sende agenten, met name richting het uitgaanspubliek. Momenteel coördi neer ik parttime de bikeploeg maar ik zou daar dolgraag een fulltime job van maken. Coördineren en mee de straat op met de fietsteams." Haar Leidse collega Hoogervorst doet dat al. „De mountainbikers zijn in Leiden ook een succes en uitbrei ding naar 24 fietsagenten ligt in het verschiet. Ook wij merken dat we uitstaling hebben. Een agent op een mountainbike spreekt de jeugd nou eenmaal meer aan dan een agent op een herenfiets. Bovendien is een mountainbike handig in uitgaansge bieden zoals de Beestenmarkt en de steegjes tussen de Breestraat en Pie terskerk. We zijn snel bij drugsdealers, winkeldieven, geweldsplegers en graf fitispuiters. Ze horen en verwachten je niet want iedereen kijkt uit naar een politiewagen. Nee, een agent op een mountainbike is voor de politie een ju weeltje." begroting 2001', afgelopen najaar, was flitsend. De nieuwe Leidse wethouder financiën, WD'er Rogier van der San- de, maakte er een gelikte show van met Brinkman-shuffle, sheets, projec tiescherm en het taalgebruik van een bankier. Hij komt dan ook bij de ABN Amro vandaan. Bijna achteloos strooide hij met denk beeldige miljoenen guldens. Hij stopte dikke stapels flappen in gemeentelijke spaarpotten waarvan, conform een Leidse traditie, tot dan slechts de bo dem zichtbaar was geweest. Volgende sheet. Hij vulde in het voorbijgaan een speciaal investeringsfonds tot aan het randje en deed de budgetten van zijn collega-wethouders ongekende pro porties aannemen. En o ja, de burgers zouden ook meedelen in de unieke Leidse rijkdom, want het tarief voor de onroerend-zaakbelasting zou slechts met een paar rotprocenten stijgen, te weten de inflatiecorrectie. Drie maanden later is Rogier vader. Gefeliciteerd met je zoon, Rogier. Een wolk van een baby en een droombe groting. Het zijn gouden tijden voor Rogier. Maar op het stadhuis is de paniek in middels groot. Want ongeveer tegelijk met het geboortekaartje van Rogier ju nior kwam de waarschuwing van mi nister Zalm dat Leiden veel te traag is met de invoering van de euro en het bericht van de provincie dat de jaarre kening 1999 te laat is ingediend, dat de droombegroting 2001 niet om door te komen is en dat er stukken ontbrekèn en Leiden daarom onder curatele wordt gesteld. Het is een technisch probleem, Leiden n afwijking die in de Leidse van generatie op generatie lorgegeven. Het vorige college eral grand cafés, het huidige ivenzeer. Aan de Pelikaan- p het Vrouwenkerkhof, de markt, in de Zijlpoort, op het iplein en nu dus ook bij het elt 64 cafés en 72 restaurants volledige vergunning. Dat zijn ;enheden waar je je, al dan ien hapje eten, een stuk in de nt drinken. Dat zijn er te wei- len burgemeester en wethou- t moeten er 150 worden. Of y s slecht voor de gezondheid, netje paal en perk aan stellen, m geen kwaad. :n de wethouders Melanie |n Ron Hillebrand weer ruzie imer van Koophandel, omdat nieuwe kantoor aan het Sta geen grand café op de bega- wil. Geen café, geen bouw- ig, heeft de gemeente ge it ja, als de gemeenteraad Ie Kamer op werkbezoek gaat, ten ze na afloop van het over- ïrlijk wel een borreltje kunnen g. beweren dat het voor de be- ^jgvan het toerisme is... i toerist ooit zal zeggen: „In trlijke Leiden hebben ze maar Daar ga ik dus mooi niet ntatie van de Leidse 'droom- ops moesten verdwijnen. De eraad wist zelfs hoeveel van rugswinkels Leiden nog nét len binnen de poorten: Doguit. burgemeester en wethouders nogen schrijven, dan had de zonder Naam indertijd een ord met: „Ach vaderlief, toe finken, dat vinden ze op het «plein geen enkel probleem. Ze en het zelfs. Hoe meer cafés er i zijn, hoe liever het ze is. ergens ge-, ver- of herbouwd de wethouder stadsontwikke- wt er met rode oogjes rond bouwplan voor een grand ca- aktetas. Liefst.zo eentje met en pui, zodat je vanaf de straat ien hoe gezellig je daar kunt tmeer..." vaderlief, toe drink wat

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13