'Wij-zij-cultuur bij NS flauwekul' Economie Microsoft-hacker Dimitri(19): 'Ik deed mijn burgerplicht' Pompsuper goudmijn langs snelweg PCM wil 24 uur nieuws via web Utrecht straks C02-neutraal Zalm niet bang voor Europese druk op aftrek hypotheekrente Interpolis verkoopt voor 1,2 miljard aan lijfrentes Vaste boekenprijs 20 JANUARI 2001 958 11 ederij Tor Line naar Maasvlakte Het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam is bereid niiljoen gulden te investeren in de verhuizing van rederij Tor ie naar de Maasvlakte. Met het geld worden op een 20 hecta- groot terrein onder meer een kade en afmeervoorzieningen Het havenbedrijf denkt de investering terug te ver via de huur en met het innen van kade- en zeehaven- Rotterdam beschouwt Tor Line als een van de belangrijk- rij-op-rij-af-rederijen in de haven. Het bedrijf heeft nu twee in de Waalhaven. Het wil daar weg om uit te breiden. kkoord compensatie transportsector De EU-ministers van financiën zijn het gisteren op eens geworden over de compensatieregelingen die Frankrijk en Italië hebben beloofd aan de transport- Het gaat om terugbetalingen van een deel van de accijns tegemoetkoming voor de gestegen dieselprijzen. Volgens mi- ster Zalm moet nog een aantal details worden uitgewerkt. Ne tland zal dit jaar de teruggaveregeling kunnen toepassen zo- afgesproken. Vanaf 2002 wordt die regeling afgebouwd, ir Nederland wil het beroepsvervoer dan compenseren met extra verlaging van de accijns op zwavelarme diesel. «sprek CAO sociale werkplaatsen ihaag De Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de nden gaan opnieuw onderhandelen over de CAO voor de so le werkvoorziening. Het in november gesloten akkoord bleek it te worden gedragen door de VNG-achterban, aldus Abva- lo. De 90.000 werknemers zouden vanaf 1 december vorig reen salarisverhoging krijgen van 2,3 procent, en daarna nog ;ekeer 1,5 procent. De CAO geldt voor 17 maanden. Belang- ste struikelblok was de te kostbare seniorenregeling. Naar wachting ligt er half februari een nieuw akkoord. Topman Huisinga ontkent gebrek aan communicatie: President-directeur Huisinga van de Nederlandse Spoorwegen noemt het flauwekul dat bij de NS een 'wij-zij-cultuur' zou heersen tussen directie en personeel. „Wij com municeren juist met de werkvloer", aldus Huisinga. De NS-directie reageerde gisteren op het uitlekken van twee rapporten over de veranderingen bij de NS. Huisinga meent dat pers en politiek NS de ruimte moeten geven om een bedrijf middenin de maat schappij te zijn. 'wij-zij-cultuur' tussen mana gement en staf enerzijds en rij dend personeel anderzijds. Bei de partijen staan wantrouwend tegenover elkaar. AEF onderzoekt in opdracht van de NS-directie de effecten utrecht anp Onderzoeksbureau Andersson Elfers Felix (AEF) schrijft in een conceptrapport dat bij de NS sprake is van een patstelling. ,,Het onvermogen van directie en management om de dage lijkse problemen van het (rij dend) personeel aan te pakken (zichtbare resultaten op korte termijn), ondermijnt het gezag om verandering door te kunnen voeren." AEF spreekt van een van het plan 'Bestemming: klant'. De scepsis onder het personeel over de invoering van dit plan, problemen met de personeelsbezetting en ziekte verzuim worden hierin meege nomen. Volgens Huisinga zijn er wel iswaar tegenstellingen tussen directie en personeel, maar is er geen gebrek aan communicatie. „Wij hebben twee jaar geleden met open vizier 'Bestemming: klant' aan de 12.000 medewer kers van NS-Reizigers gepre senteerd. Het houdt grote ver anderingen in en we begrijpen dat het personeel daar moeite mee heeft. We zijn het dan ook niet altijd met elkaar eens." In opdracht van de onderne mingsraad heeft KPMG ruim een jaar geleden ook een rap port gemaakt over de invoering van 'Bestemming: klant'. Dit rapport is volgens Huisinga nooit bij de directie terechtge komen. Dat laatste is met opzet niet gebeurd, zo benadrukt voorzitter Klomp van de onder nemingsraad van NS Reizigers. „De argumenten uit het rap port hebben wij gebruikt in de onderhandelingen met de di rectie", zegt zij. KPMG concludeerde overi gens dat de voorstellen van de NS de punctualiteit van en de kwaliteit van de service verbete ren. Voor machinisten, en in mindere mate voor conduc teurs, betekenen de plannen in derdaad minder variatie in het werk, aldus KPMG. M JANSEN amsterdam anp PCM Interactieve Media wil een overkoepelende website met een 24-uurs nieuwsvoorzie ning. De dochter van kranten uitgever PCM, wil hierover overleggen met de redacties van de zes betrokken kranten (Algemeen Dagblad, NRC Han delsblad, Parool, Rotterdams Dagblad, Trouw en de Volks krant). Volgens directeur Van Dijk is er geen sprake van een samenvoeging van de internet activiteiten van de dagbladen wel van onderlinge samenwer king. Mededirecteur Kooijmans zegt dat PCM de afgelopen ja ren zo'n 60 miljoen gulden in de websites heeft geïnvesteerd. „Het is moeilijk om de sites van elk van de kranten rendabel te maken. Met een overkoepelend initiatief op het gebied van ac tueel nieuws kunnen we dit wellicht veranderen. p'gpd 19-jarige Dimitri werd we- Inieuws toen hij eind okto- e internet-sites van Micro- kraakte. Om te laten zien le software-reus de zaak t had beveiligd, liet hij tot keer toe een ludieke bood- i achter. 'Oops, I did it naar een liedje van pop- Iritney Spears, ireken in computers vindt in 'burgerplicht'. Maar zijn gever Getronics ontsloeg direct. „Of mijn creatieve n legaal is, weet ik niet. De geving is nogal onduide- Daarom is hij er ook lopig' even mee gestopt, hackt hij met de nobelste elingen, met zijn achter- n in d^ krant wil hij niet. genlang deed Dimitri wei- jlders dan de (internatio- pers te woord staan, hoe zijn daad volgens hemzelf p voorstelde'. „Dat is- grap- len tegelijkertijd gevaarlijk, It iemand met kwadere be- pngen kan al snel hetzelfde h." Een gesprek met Micro verliep daarna in goede I. Ook al omdat Dimitri het bedrijf eerst de kans had gebo den om hun fouten te herstel len. Bovendien had hij tijdens zijn hack-sessies geen schade berokkend. „Getronics zei dat ik het be drijf een slechte naam bezorg de, maar niemand wist dat ik bij Getronics werkte. In geen enkele publicatie is die naam ter sprake gekomen." De hac ker had mogen blijven als hij beloofd had te stoppen met het kraken van computers, geen contact meer zou hebben met de pers en zou stoppen met zijn eigen bedrijfje. Dimitri: „Ze dachten natuur lijk: die jongen is pas 19, die werkt wel mee, maar dan heb ben ze aan mij toch echt de ver keerde." Hij weigerde, want hij wilde het hacken niet opgeven en zijn bedrijf ook niet. Ik kijk niet naar hoeveel geld ik kan verdienen, maar bijvoorbeeld naar hoeveel softwarefouten ik in een week kan ontdekken. Daar gaan vele uren in zitten." Dimitri is al vanaf z'n der tiende op internet te vinden. Hij begon te hacken, omdat hij wist hoe hij gegevens en sites moest beheren. En omdat hij zag hoe die beheerfuncties ver waarloosd werden. „Je weet hoe het werkt, dus weet je ook hoe en waar het fout kan gaan. Ik vind dat er zorgvuldig met persoonsgegevens moet wor den omgesprongen. Is er iets mis, dan kraak ik de site en stuur de gegevens naar het be treffende bedrijf. Dat vind ik mijn burgerplicht." Microsoft kraakte hij zelfs verschillende keren, ook met bevriende hackers. „Dat bedrijf eist van haar gebruikers allerlei beveiligingsmaatregelen, maar op de eigen sites hield het zich daar zelf niet aan. Dat irriteerde me mateloos. Ik vond het een schandaal dat het juist bij hun mis kon gaan." Sommige bedrijven betalen Dimitri om hun eigen sites door te lichten. Met zijn 'Internet Se curity Watch' verdient hij zo aanzienlijk aan zijn hobby. Maar hacken zonder winstoog merk blijft, belangrijk. „Beurs genoteerde IT-bedrijven zoeken niet naar fouten in hun syste men. Ze zijn bang hun imago te schaden, zoals bijvoorbeeld Mi crosoft. Hackers doen het wel. Gratis en voor niets." brussel anp Minister Zalm (financiën) denkt dat de aftrek van de hypotheek rente, zoals die in Nederland bestaat, niet onder Europees vuur komt te liggen. „De aftrek kost 18 miljard gulden per jaar. Dat is nog geen twee procent van het bruto binnenlands pro duct. Het is niet zo dat je met zo'n aftrekpost geen fatsoenlijk belastingstelsel overeind kunt houden." De WD-bewindsman zei dat gisteren na afloop van een ver gadering met zijn EU-collega's in Brussel. Zijn staatssecretaris Bos (PvdA) zorgde begin van de week voor nogal wat opschud ding door op termijn het ver dwijnen van de hypotkeekren- teaftrek te voorspellen onder druk van de overige lidstaten. Zalm ziet dat allemaal niet gebeuren. „De aftrek van de hy potheekrente blijft het nationa le domein. Wat dat betreft heeft elk land zijn eigen historie. Er is geen enkele aanleiding om op dit terrein de zaken Europees gelijk te trekken." Maar Zalm wilde ook nog wel verklappen welke 'geheime be doeling' er stak achter de uitla tingen van Bos over het electo raal gevoelige onderwerp. „Het ging er natuurlijk om dat de WD de verkiezingen wint, zo dat ik premier kan worden en Bos minister van financiën." ECONOMIE WUZER utrecht Op het dak van het provinciehuis werd deze week een begin gemaakt met het plaatsen van zonnepanelen. Het gaat om een oppen/lakte van 100 vierkante meter. Daarmee wordt op jaarbasis 109.000 kilowattuur milieuvriendelijke stroom op gewekt. Met de zonnepanelen komt het gebruik van 'schone stroom' door de provincie op zestig procent. De uitstoot van kooldioxide van het overige stroom- gebruik compenseert Utrecht via het aanplanten van bossen. Zo is Utrecht de eerste provincie van Neder land met een zogeheten 'C02-neutrale' organisatie. foto anp vidiphoto )am janneke willemse it grote snelheid worden de lappen gevuld. Het is even het middaguur bij het BP kstation op de snelweg iting Zaandam. In het vorig nog verboiiwde tanksta- n van BP vliegen alle pro- cten de rekken uit. „Alles pt goed", vertelt bedrijfslei- Niels Freriks. „We hebben een heel uitgekiend assorti- nt. In de anderhalf jaar dat open zijn hebben we pre- geleerd wat de klant wil." an de spullen bij de BP ick Shop is af te lezen dat de nt vooral snelle artikelen Makkelijk klaar te maken altijden in blik of uit de pietron, zakken chips en sen frisdrank overheersen, ör de schuldbewuste klant er vitaminen te koop zoals zakje gewassen boeren- l of een netje sinaasappe- De auto-ontbijter koopt er flesje fruitontbijt, drink- hurt of een voorverpakt odje. Wie er thuis een ge- ige boel van wil maken mt een diepvriessnack of - za. En 24 uur per dag zijn het pijnlijk vergeten wc- ier en kattenbakkorrels te P- we artikelen in de Quick B>p bij Amsterdam, en die bij ^wee andere proefwinkels in ■tzaan en Utrecht, worden rerd door supermarkt ||D0. De pompsupermarkten in het goed. Zo goed, dat de op de shopaankopen oijgens BP-woordvoerster J. Texaco brak met de Spar om via een zelf ontwikkelde winkelformule verder te gaan. foto gpd cees zorn Poldervaart vaak net zo groot is als die op de benzineverkoop. De samenwerking met de supermarkt wordt per 1 april opgezegd. De rode ClOOO-lo- go's op de blouses van het per soneel zullen eraf getornd moeten worden. Cl000 wordt bedankt, maar het pompsta tion kan het nu wel alleen af. BP start zijn eigen BP Connect, waarmee meer winst naar de pomp gaat. Poldervaart: „BP wil internationaal hetzelfde concept van de gemakswin kels. Daar past C1000 niet bij." Veel zal er volgens bedrijfs leider Freriks niet veranderen. „We houden dezelfde produc ten. Alleen de prijsstelling wordt anders. Nu kost alles hetzelfde als in de super markt." Hij wijst naar een blik je cola. „Kijk, 89 cent. Dat zal straks wel duurder worden." BP is niet de enige die alleen verder wil. Begin vorig jaar mislukte de samenwerking tus sen Shell en Albert Heijn. Esso sloot de 'Maistro'-winkels van Laurus-dochter Vendex Group en Texaco beëindigde de sa menwerking met Spar om met eigen formules verder te gaan. Shell is net als BP overgestapt op zijn eigen internationale formule, de Select Store. Een kleine Shell-pomp in Heemstede is de laatste die zal worden omgebouwd. De cais sière denkt niet dat er veel zal veranderen. „Dinsdag, woens dag en donderdag gaan ze hier ombouwen. We blijven ge woon open. Dat kan best, want het is volgens mij alleen Albert Heijn-spullen eruit, A-merken erin." De eigen supermarkt van Es- so-station Leekerlanden bij Hoorn is erg succesvol. Voor een deel komt dat door de per soonlijke inbreng van eigena resse Yvonne Borst. Achterin de winkel staat een vitrine met beeldjes van een bevriend kun stenares. Daarnaast staat een rek met pluche beren en gezel schapsspelletjes. Kalkstenen potten met planten staan op een rijtje voor de ramen. De planten zijn zelf ingekocht bij een bloemist, met korting. „Loopt heel goed. Vaak komen mensen hier ook zomaar even een rondje lopen, gezellig win kelen terwijl ze niet eens tan ken." Wat Yvonne Borst heeft be reikt is de toekomstdroom van alle grote oliemaatschappijen. Klanten die zomaar even langskomen. De winkeltrend 'one-stop shopping' moet ook bij de pompen werkelijkheid worden. Het benzinestation wordt servicecentrum. BP timmert daarbij al aardig aan de weg. De Quick Shop aan de A8 heeft naast de su permarkt een pinautomaat, een stomerij, schoenenrepara tie, fotoservice, kopieerappa raat en een gratis routeplan ner. In de loop van de tijd zul len daar nog internetbalies bij komen. Verlepte bloemen en een litertje antivries blijven overigens ook verkrijgbaar. Net als brandstof. Marktleider ziet genoeg 'pensioengaten tilburg gpd Interpolis heeft vorig jaar voor meer dan 1,2 miljard gulden aan lijfrenteverzekeringen ver kocht. Een stijging van 55 pro cent ten opzichte van 1999 toen voor 776 miljoen gulden aan lijfrentes over de toonbank ging. Vooral de laatste maan den van 2000 was er 'een run op de loketten' omdat in het nieuwe belastingstelsel dat 1 ja nuari van kracht is geworden, de aftrekmogelijkheden fors aan banden zijn gelegd. Interpolis, dochter van Rabo bank Nederland, blijft met zijn productie absolute koploper in de markt. De maatschappij laat ABN Amro met 598 miljoen gul den en ASR met 418 miljoen als nummer 2 en 3 ver achter zich. Onder ASR vallen de Amers- foortse, Stad Rotterdam, Woud send en VerzekeringsUnie. In totaal werden vorig jaar in ons land voor 15,7 miljard gulden aan lijfrentes verkocht. Aan koopsompolissen en zoge naamde direct ingaande lijfren tes werd vorig jaar voor 13,4 miljard omgezet. Dat is bijna 30 procent meer dan de 10,4 mil jard in 1999. Directeur Leven bij Interpolis J. Kanen verwacht ondanks het nieuwe fiscale stelsel een kleine dip in de omzet dit jaar en is geenszins somber gestemd. „Uit cijfers van het Verbond van Verzekeraars weten we dat 77 procent van de Nederlandse werknemers een pensioente kort heeft. Wie dat kan aanto nen kan ook de volgende jaren van de oude regeling gebruik blijven maken". Kanen geeft daarbij als voor beeld werknemers die te maken hebben met een andere baan, met echtscheidingen of met jaarlijkse bonussen, die niet 'worden meegenomen in de pensioenopbouw'. „Om dat gat te dichten is jaarlijks een be drag van 8 miljard gulden no dig. Dus voorlopig is dat een grote uitdaging voor ons," stelt de directeur. Kanen wijst voorts op de miljarden aan koopsom men die de komende jaren vrij vallen en die door de verzeke raars kunnen worden omgezet in periodieke lijfrente-uitkerin gen. Kanen vindt het positief dat de consument door het nieuwe belastingstelsel een omslag moet maken van het 'afttrek- postdenken' naar 'pensioen- denken'. „Natuurlijk hebben wij als maatschappijen het 'hebben-is-hebben'-denken' dat aan die fiscale aftrekposten ten grondslag ligt de afgelopen jaren bevorderd. Maar uitein delijk gaat het er toch om wat er straks als echt pensioen is opgebouwd. Er blijft voor ons nog genoeg werk over om klan ten veel breder te adviseren". Maar ook de basisaftrek van 1.000 euro biedt volgens hem compensatie. De vaste boekenprijs staat centraal in het Nederlandse cultuurbeleid. Van oudsher wordt deze maatregel verde digd als de schutspatroon van een veelzijdig boekenaanbod en een brede leescultuur. On langs verklaarde minister Jor- ritsma dat de prijzen voor boeken moeten worden on derworpen aan de wet van vraag en aanbod. Het regende verontwaardi ging. Wouter van Oorschot schreef een bloeddorstig inge zonden stuk in een landelijke krant en plaatste zichzelf een eindweegs buiten de traditie van tolerantie die het uitge versvak al enkele eeuwen ken merkt. Er staat dan ook veel op het spel. Al is het niet op korte termijn maar pas in 2005, want tot dat jaar heeft de voormalige minis ter Wijers de vaste boekenprijs nog vastgelegd. De vaste boeken prijs houdt in dat de uitgevers de winkelprijs van het boek bepalen. Glo baal krijgt de uitge ver zestig procent en de win kel veertig procent van de ver koopprijs. Boekhandels con curreren dus niet richting consument. Op andere plaat sen zit er wel marktwerking in de keten. Winkels bedingen inkoopkorting bij de uitgever, auteurs bedingen hogere roy alty, en uitgevers proberen hun productiekosten te druk ken in de onderhandeling met hun leveranciers. Het voordeel van de vaste boekenprijs is, dat uitgevers extra veel winst maken op bestsellers en daardoor extra risico's kunnen nemen. Door onbekende auteurs uit te ge ven, door boeken uit te geven waarvan je kunt verwachten dat weinig mensen ze zullen lezen, of door boeken in een linnen jas met gouden troetels te steken. De veronderstelling is dat er mét een vaste boe kenprijs méér titels kunnen worden uitgegeven dan zon der. De bedoeling is natuurlijk dat mensen van dat extra aan bod gebruik maken en hun aandacht spreiden over veel titels. Dat er meer titels worden uit gebracht, staat onomstotelijk vast. Of de lezer zijn aandacht daadwerkelijk over méér titels spreidt, staat nog te bezien. Tot tien, twintig jaar geleden ging het waarschijnlijk wel op, maar sindsdien voltrokken zich grote veranderingen. Het uitgeven van boeken is aan zienlijk goedkoper geworden. Computers en nieuwe com municatietechnieken maken het mogelijk aan de andere kant van de aarde te drukken. Ook kosten voor zetten en corrigeren zijn enorm ge daald. Het resultaat is dat uit gevers tegenwoordig al bij zeer lage oplagen uit de kos ten zijn. Dat heeft ingrijpende gevol- PAULINE VAN DE VEN econome en publiciste gen. In de eerste plaats voor de strategie van het uitgeven. De meest aantrekkelijke - en economisch rationele - strate gie in een markt van sterk da lende kosten en een vaste af- zetprijs, is maximaal veel boe ken uit te geven. Dat vergroot de kans dat er bestsellers tus sen zitten. In managersjargon heet dat een roulettestrategie. Hierdoor is in landen met een vaste boekenprijs (waaronder Frankrijk en Duitsland), het aanbod de laatste jaren zo sterk toegenomen dat critici spreken van een boekenzee. Frankrijk is er niet gelukkig mee, Engeland schafte de prijsbinding inmiddels af en ook België kent een vrije markt. Met de optimale uitgeefstrategie verschoof ook de optimale reclame strategie. In de huidige markt is het rationeel re clame te concen treren op het op stuwen en hand haven van bestsel lers. In de eerste plaats omdat het de bestsellers zijn die het geld binnenbrengen, in de tweede plaats omdat het risico zo het kleinst is dat de investering verloren gaat, en in de derde plaats omdat het budget zeer sterk zou worden verdund als het moest worden gespreid over het reusachtige aantal softsellers. Een goede strategie is dan ook: niet ad verteren voordat een boek uit voerig is besproken of opduikt in de top-100. Voor de meeste auteurs is de overschot-productie en de sterke gerichtheid op bestsel lers een regelrechte ramp. Ve len zien het werk van jaren zonder veel omwegen van het Centraal Boekhuis naar de uit gestrekte knekelvelden van het modern antiquariaat ver huizen of doorgedraaid wor den als tomaten. In feite is het volledige risico van het vak naar hen verschoven. De grote meerderheid van uitgebrachte literatuur blijft onbesproken. Of het goed of slecht was wat de auteur heeft voortgebracht zal niemand weten, geen hond zal het lezen. De boekhandel vaart er wel bij. Het is de vraag of verticale prijsbinding het ideale instru ment is om de kleine boek handel te steunen. Ik denk dat het tijd wordt voor een dege lijk wetenschappelijk onder zoek dat antwoord geeft op de vraag of de vaste boekenprijs de Nederlandse leescultuur verrijkt of verarmt tot een massacultuur. Mocht het laat ste blijken, dan moeten we te rug naar het beproefde sys teem waarbij uitgevers boeken uitgeven waar ze in geloven en die met zorg en liefde aan bieden op een vrije markt waar niets vanzelfsprekend is, maar waar uitgevers een veel voud van hun huidige invloed hebben.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 11