Chiquita staat voor bankroet Aandeelhouders willen samen meer greep op UPC Economie OPEC vermindert Spar groeit aardolieproductie KPN richt zich op mobiel internetten Delen van Californië stroomloos Tulip naar Amersfoort Containerkranen op transport FNV legt ook bouw eigen kantoor plat stilletjes door ©ERDAG 18 JANUARI 2001 inenverlies bij General Electric iyorjLï Het Amerikaanse concern General Electric snijdt i» in zijn personeelssterkte. Aantallen noemde topman Welch maar analisten houden het erop dat er 60.000 tot 70.000 Hdsplaatsen verloren kunnen gaan. Het concern biedt op ogenblik aan 340.000 mensen werk. Daar komen de 120.000 Jevverkers van Honeywell nog bij. Dit bedrijf kwam in okto- lin handen van GE. In december vroeg GE's winkelketen itgomery Ward, 128 jaar oud, faillissement aan. Er werken 1 mensen. GE is ook eigenaar van de tv-zender NBC. Daar ijnt 10 procent van de 600 arbeidsplaatsen. jljarden gestoken in jachtvliegtuig gENj Groot-Brittannië steekt 6,5 miljard gulden in het Ame- lanse Joint Strike Fighter project. Hierdoor worden 5.000 ar- Isplaatsen in het land behouden of geschapen. Dat maakte lister van defensie Hoon gisteren bekend. De bedrijven jcheed Martin en Boeing willen dit jaar de contracten voor [ntwikkeling van het jachtvliegtuig afsluiten. De onderne men hopen in totaal ongeveer 3.000 toestellen te slijten aan [er meer de Amerikaanse strijdkrachten en de Britse marine, lederland geldt de Joint Strike Fighter als kanshebber om gevechtsvliegtuig F-16 op te volgen. Dit toestel moet tussen |)en 2025 worden vervangen. jtsbuyit.com vraagt faillissement aan mdam Internetbedrijf Letsbuyit.com gaat bij de rechtbank msterdam faillissement aanvragen. Begin deze maand kreeg buyit al uitstel van betaling. Het bedrijf, dat voor groepen iumenten buikkortingen bedingt bij fabrikanten, was er niet •slaagd om aanvullende financiering te krijgen. Die was dzakelijk om de activiteiten te kunnen volhouden totdat j2002/begin 2003 winstgevendheid was bereikt. De op- ngst uit een beursgang in juli is nagenoeg opgemaakt. Lets- [t werd begin 1999 opgericht door een groep Zweden en oral oude producten in kleine zaak iaag» Consumenten hebben in kleine winkels een grotere om producten aan te treffen die over de houdbaarheidsda- zijn, dan in grote supermarkten. Oude scharreleieren, ver- de soepgroenten en wit uitgeslagen muesliekoekjes; het ilad Levensmiddelenkrant onderzocht de winkelwaar in zes- ïpermarkten. Daarbij keken de onderzoekers naar de houd- heid van 23 producten, waaronder melk, kaas en kant-en- rmaaltijden. In de grote supermarkten was 3,32 procent van nderzochte koopwaar over de houdbaarheidsdatum. Bij ie winkels lag dit percentage met 5,33 procent iets hoger. old koopt Canarische keten supers dam Ahold breidt opnieuw uit in Spanje. De Nederlandse ;elonderneming heeft een overeenkomst getekend voor de name van Cemetro, een keten van 24 supermarkten op de irische Eilanden. De winkels hebben een omzet van 100 jen gulden. Ze komen te vallen onder Superdiplo, de inse dochter van Ahold. De vestigingen bevinden zich voor de dichtbevolkte en toeristische delen van de eilanden, zo- iran Canaria, Fuertaventura en Lanzarote. Daarnaast heeft d vijf Varela-supers overgenomen in Madrid. Ahold heeft mee 550 winkels in Spanje met een omzet van 4,4 miljard. ckermann begint reiscafé's ;rdam Neckermann opent eind april in Rotterdam het eer- eiscafé'. De reisorganisatie wil op termijn vijftien reisbu- s creëren als onderdeel van een grand café. Neckermann iteert één miljoen gulden in de plannen. Neckermann t met de uit Engeland overgewaaide formule meer 'plezier' engen tijdens het boeken van een reis. Bezoekers kunnen onder het genot van een drankje oriënteren op hun reis. de bedoeling dat reisbureau en grand café elkaar verster- Sfeer en aankleding van zowel bureau als horecadeel krij- teeds een apart thema. De verlichting is vormgegeven als i- en ondergaande zon. irvingsbureau beter dan internet Maar vijf procent van de Nederlandse bedrijven en in- ngen met twintig of meer werknemers ziet de vacaturesites iternet als een volwaardige aanvulling of vervanging van de tionele wervings- en selectiebureaus. Dat stelt het Bredase au Heliview op basis van eigen marktonderzoek. Volgens nderzoeksbureau ziet 28 procent helemaal niets in 'web- ng, terwijl 67 procent de vacaturesites in meer of mindere beschouwt als alternatief. Maar ook voor deze groep blij- e wervings- en selectiebureaus op de eerste plaats staan, il wegens het persoonlijke contact. Als nadeel wordt ook evoerd dat de doelgroep niet altijd goed bereikbaar is via net. Wervings- en selectiebureaus worden nog altijd vooral chakeld om leidinggevenden te zoeken. izine en diesel 2 cent duurder rag Benzines en diesel zijn gisteren opnieuw duurder ge- en. Shell heeft de adviesprijzen voor deze brandstoffen )ogd met twee cent. Een liter euro ongelood, de meest bare benzinesoort, kost aan de pomp 2,54 gulden. Super komt uit op 2,67 gulden. Diesel gaat 1,838 gulden kosten. CB: Meer tijd voor allochtonen aag» Het lijkt niet haalbaar om binnen een jaar 20.000 al- onen in het midden- en kleinbedrijf aan werk te helpen, ezamenlijke project van het ministerie van sociale zaken, Nederland en Arbeidsvoorziening moest aanvankelijk in 2001 worden afgerond, maar is nu verlengd tot september, ilan kampte met aanloopproblemen, verklaarde minister teend gisteren. Van een mislukking wil hij niet spreken: „Je zoiets de tijd geven". Ondernemers zouden 30.000 vaca- aanmelden. Dat zijn er inmiddels bijna 20.000. Bij de inge- vacatures is de teller de 8.000 gepasseerd. irkloosheid blijft op laag niveau burg» Het aantal geregistreerde werklozen is in het vierde taal uitgekomen op 186.000. Daarmee is de werkloosheid el op een laag niveau gebleven. Gemiddeld over heel 2000 188.000 mensen zonder werk, 33.000 minder dan in 1999. ling is aanzienlijk kleiner dan die in de voorgaande drie In 1994 telde Nederland nog 486.000 werklozen. Sinds- is al sprake van een voortdurende daling. De voor het sei- gecorrtgeerde cijfers schommelden het laatste halfjaar tus- e 175.000 en 190.000. Schuldenlast opgelopen tot twee miljard gulden De grootste bananenproducent in de VS, Chiquita Brands International, zit in grote financiële moeilijkhe den. Het bedrijf heeft daarom besloten om voorlopig de aflossing van schulden op te schorten. De totale schul denlast bedraagt twee miljard gulden. Chiquita geeft vooral het strenge importbeleid van de Europese Unie en de lage Europese valutakoersen de schuld van de pro blemen. CINCINNATI-ANTWERPEN ANP De Europese Commissie vindt dat het concern de tegenslagen voornamelijk aan zichzelf heeft te wijten. De Europese markt is de enige ter wereld waar de ba- nanenproducenten, inclusief Chiquita, de laatste jaren winst hebben kunnen maken, aldus een woordvoerder in Brussel. Chiquita heeft inmiddels ad viseurs van de Blackstone Group in de arm genomen om de activiteiten te herstructure ren. Verkoop van een deel van de activiteiten is een mogelijk heid. Directeur in Europa Hore kers verwacht dat de schuldei sers akkoord gaan met een re geling. „Als de holdingmaat schappij failliet gaat, krijgen de schuldeisers helemaal niets." Volgens Chiquita is sinds 1992 3,5 miljard gulden schade geleden door nieuwe Europese importregels. Producenten in de VS, waaronder ook Dole, werden benadeeld ten opzichte van de voormalige koloniën van Europese lidstaten (vooral van Frankrijk, Groot-Brittannië en Spanje). De Amerikaanse rege ring en enkele bananenprodu- cerende landen, waaronder Ecuador en Honduras, klaag den bij de Wereldhandelsorga nisatie en kregen na slepende procedures gelijk. Eind vorig jaar kwamen de Europese lidstaten met nieuwe invoerregels. Vanaf dit jaar Een arbeider op een van de bananenplantages in het Colombiaanse Santa Marta. geldt voor een deel van de im port dat "wie het eerst komt, wie het eerst maalt'. Vanaf 2006 wordt voor alle bananen een vast tarief gehanteerd. Het 131 jaar oude bananen- imperium, opgericht als Boston Fruit Company, heeft een be ruchte geschiedenis. Omge- foto afp luis acosta doopt tot United Fruit Compa ny trok het concern aan de touwtjes in Midden- en Zuid- Amerika. In 1899 werd gefu seerd met Minor Keith, eige naar van spoorwegen in Costa Rica. Keith had lading en reizi gers nodig om zijn lijnen renda bel te maken. Om inkomsten Amsterdam Zes containerkranen werden gisteren overgebracht van Rotterdam naar de havèn van Amsterdam via de ringvaart rondom de Haar lemmermeerpolder. De kranen zijn vervaardigd bij de firma Nelcon. De kranen gaan dienst doen in de nieuwe containerterminal van de Afrikaha- ven. Daar wordt op dit ogenblik de laatste hand gelegd aan insteekhavens en oevers. foto anp fred steenman zeker te stellen begon hij plan tages langs de rails. De bananen werden vervoerd met eigen treinen over eigen rails en met een eigen vloot. De communicatie met het hoofd kantoor in de VS verliep via een eigen telefoonnetwerk. Er cir culeren vele verhalen over be trokkenheid bij diverse coups of staatsondermijnende acties. Bekend is dat schepen van de Company betrokken waren in 1961 bij de aanval van de VS op Cuba. Ook bij een staatsgreep in Guatemala was de steun van United Fruit aan de CIA cruci aal. De invloed van United Fruit, in 1990 omgedoopt tot Chiquita Brands International, reikte zelfs tot in het Witte Huis. Carl Lindner, de grootste aandeel houder, doneerde miljoenen aan presidentscampagnes uit dank voor de hulp bij de han- delsstrijd tegen de Europese Unie. De merknaam Chiquita ontstond in 1944. De vrolijke Miss Chiquita met een volle mand bananen op haar hoofd werd wereldwijd een begrip. groningen cpd De vakbond FNV Bouw heeft het werk op tientallen bouwlo caties in het Noorden stilgelegd omdat er tegen de CAO-regels in met vorst werd doorgewerkt. Als eerste legde FNV Bouw het werk aan het nieuwe FNV-kan- toor in Groningen plat. „Bij een gevoelstemperatuur van min zes mag er volgens de CAO niet meer buiten worden gewerkt", zegt bestuurder Rudy Wentink van FNV Bouw. „Maar we zien overal om ons heen dat er op grote schaal wordt door gewerkt. Werkgevers proberen het gewoon." Volgens de vakfe deratie stoppen de meeste uit voerders na tussenkomst van de bond. Tot twee jaar geleden maakte vorstverlet voor werkgevers niet zoveel uit: alle bouwvakkers werden doorbetaald via het So ciaal Fonds Bouwnijverheid. „Maar op verzoek van de werk gevers zelf is er een eigen risico voor de werkgever gekomen. Ze moeten de eerste verlofdagen zelf betalen en daar voelt blijk baar niet iedereen voor." Pijnlijk was vooral dat het werk aan het nieuwe FNV-kan- toor aan de Leonard Springer laan in Groningen doorging. „Daar zijn we als eerste langs gegaan. Als FNV moeten we het goede voorbeeld geven." AMERSFOORT ANP WENEN AFP-Rtr De OPEC, de Organisatie van Olie-Exporterende Landen, heeft besloten zijn olieproduc tie te verkleinen met 1,5 mil joen vaten (van 159 liter) per dag. De vermindering, die 1 fe bruari ingaat, komt overeen met 5,6 procent en brengt de OPEC-productie op 25,2 mil joen vaten per dag. Het besluit werden gisteren genomen in Wenen. Het oliekartel wil de olieprijs laten stijgen tot ongeveer 25 dollar per vat. In oktober vorig jaar waren de olieprijzen tot een re cordniveau van ongeveer 35 dollar gestegen, onder meer door berichten dat de olievoor raden van de VS aan het slinken waren. De prijsdaling die daarna op trad, was het gevolg van minder koude weersomstandigheden in de VS dan verwacht. De da ling ging de OPEC te hard, waarop de organisatie besloot in te grijpen. De VS en de Euro pese Unie vroegen de OPEC eerder deze week dringend om terughoudendheid te betrach ten. In Brussel werd de produc tievermindering van gisteren betreurenswaardig genoemd, omdat de prijsstijging die eruit voortvloeit negatief uitwerkt op de inflatie. Ook de Amerikaanse minister van energie Richardson, sprak van een teleurstellende beslis sing. De VS en de EU hebben laten weten dat elke verminde ring van de productie een ver kleining van de voorraden uit lokt en bijdraagt aan meer gril ligheid op de oliemarkt, aldus de minister. Gistermiddag deed Noord- zee-olie van de kwaliteit Brent op de Londense termijnmarkt 24,80 dollar per vat. Dinsdag was dat 25,65 dollar. Kort voor dat de minister van olie van Koeweit Nasser al-Sabah de productieverkleining bekend maakte stond Brent-olie op iets meer dan 25 dollar. De olieministers treffen el kaar weer op 16 maart. Het is niet uitgesloten dat ze dan be sluiten om de productie verder te verminderen. Het zou dan om een miljoen vaten per dag gaan. Steeds meer zelfstandige on dernemers stappen over naar de Spar-formule. De laatste vier maanden zijn er 25 nieuwe winkels bijgekomen. Daarmee is Spar gemeten naar het aantal vestigingen de zesde super marktketen van Nederland. In totaal zijn er nu 275 Spar-win- kels. „Dat moederconcern Laurus de Spar-formule in de verkoop doet, betekent niet dat de groei stil komt te staan", meldt direc teur Ten Have van Spar Conve nience. De verzelfstandiging van Spar binnen het kwakke lende Laurus-concern heeft de kruidenier geen windeieren ge legd. Ten Have verwacht dit jaar de 300ste vestiging te ope nen. Volgens hem is het succes mede te danken aan de strate gie om naast een basispakket levensmiddelen, diensten te verzorgen die ontbreken in be paalde gebieden. Zo regelt Spar het stomen van kleding als de plaatselijke stomerij verdwijnt. In 1999 behaalde Spar Conveni ence een omzet van 938 mil joen gulden. Samen met Japanners en Italianen DEN HAAG ANP Het Nederlandse KPN Mobile richt zich met het Japanse NTT DoCoMo en het Itali aanse Telecom Italia Mobile (TIM) op het mobiel internet ten in Europa. De drie part ners beginnen samen een on derneming, die internetdien sten voor de Europese markt gaat ontwikkelen en introdu ceren. Deze diensten worden gebaseerd op de zogeheten i- mode. Het Japanse NTT DoCoMo is op de eigen thuismarkt al enkele jaren succesvol met deze techniek, die wordt be schouwd als een tussenvorm tussen gsm-techniek en het toekomstige umts. De nieuwe onderneming richt zich in eerste instantie op Nederland, België, Italië en Duitsland (totaal marktbe reik 165 miljoen abonnees). De drie partijen krijgen elk een gelijk aandeel in het ge zamenlijke bedrijf. Naast deze onderneming richten KPN Mobile en NTT DoCoMo samen nog een nieuw bedrijf op. KPN Mobile neemt een belang van 75 pro cent en investeert 90 miljoen euro in deze onderneming. Volgens een KPN-woord voerder is het de bedoeling dat deze samenwerking de nieuwe gezamenlijke onder neming gaat ondersteunen door de bestaande infrastruc tuur van KPN Mobile in Ne derland, Duitsland en België samen te brengen met de technische kennis van NTT DoCoMo. NTT DoCoMo heeft een belang van 15 procent in KPN Mobile. Het Nederlands/Ja panse bedrijf zal worden in gepast in afspraken die KPN Mobile heeft met zijn Ameri kaanse partner BellSouth. san francisco efe/dpa/rtr/anp In delen van de Amerikaanse staat Californië werd gisteren districtsgewijs de stroom tijdel- lijk afgesloten om energie te sparen. Deze noodmaatregel werd voor het eerst toegepast sinds de Tweede Wereldoorlog. De regering in Sacramento vaardigde gisteren een noodwet uit die het mogelijk maakt dat de staat ingrijpt door zelf direct aan consumenten stroom te verkopen. Tot de gebieden waar de stroom tijdelijk werd afgesloten behoorde onder meer Silicon Valley, het centrum van de 'high-tech' industrie. Honderd duizenden huishoudens en be drijven zaten woensdag enige tijd zonder stroom. Stoplichten vielen uit en liften bleven ste ken. Met name inwoners van Sacramento, San Francisco en San Jose werden getroffen. Californië kampt al jaren met energietekorten. De staat heeft om het milieu te ontzien, afge zien van de bouw van nieuwe energiecentrales terwijl de vraag naar energie sterk toe neemt. Al tien jaar lang is er geen centrale meer bijgeko men. De crisis is de laatste tijd er ger geworden door koud weer, lopende reparaties aan energie centrales en de gevolgen van de deregulering van de energiesec tor. Vier jaar geleden werd de energiesector 'gedereguleerd'. De energieprijzen zijn sterk gestegen, maar de elektriciteits bedrijven kunnen de ontwikke lingen niet bijbenen met hun huidige netwerk en mogen wet telijk de nieuwe 'marktprijzen' niet zonder meer doorbereke nen. Ze zijn in ernstige moei lijkheden geraakt. Zo ernstig dat energieleveranciers liever niet meer willen leveren omdat ze bang zijn met onbetaalde re keningen achter te blijven. Bovendien zorgt de bijzonder koude en droge winter ook voor problemen bij waterkrachtcen trales in de staten Oregon en Washington. De kou drijft de vraag naar energie op en de droogte drukt de capaciteit van de waterkrachtcentrales. De federale minister van ener gie Richardson, kan vandaag beslissen of hij een noodveror dening uitvaardigt om ook gas bedrijven te dwingen aan Cali fornië te leveren. Op 23 januari beval Richardson dat leveran ciers van andere energiebron nen Californië moeten blijven voorzien. rosmalen gpd Tulip Computer vestigt het nieuwe hoofdkantoor in Amersfoort. Vorig jaar maakte het computerbedrijf bekend dat het de vestiging in Rosmalen gaat verlaten. Dat kantoor is verkocht aan telecombedrijf Li- bertel/Vodafone. De verhuizing maakt deel uit van de herstructurering die Tu lip in november aankondigde en waarmee het de vaste lasten drastisch wil verminderen. De reorganisatie, waarvoor een voorziening van tien miljoen gulden is uitgetrokken, gaat ten koste van honderd van de drie honderd banen bij het bedrijf. In het nieuwe hoofdkantoor, een bestaand pand dat tevens een magazijn en een service ruimte heeft, gaan zo'n hon derd mensen werken. Naast personeel uit Rosmalen zijn dat mensen van het vorig jaar over genomen bedrijf 2L Internatio nal uit Hoevelaken. 2L is leve- rahcier van draagbare compu ters en ontwikkelaar en produ cent van ondermeer Dynalink- modems. Volgens Tulip moet de ver huizing en het samenvoegen jaarlijks zestien miljoen gulden kostenbesparing opleveren. Di recteur Van den Berg zegt dat de verhuizing eind maart achter de rug moet zijn. Rag gpd poep ontevreden aandeelhou- is gisteren begonnen met het en van particuliere bezitters van leien om samen front te maken (directie en commissarissen van De groep wil de jaarlijkse alge- e aandeelhoudersvergadering - schijnlijk in juni - gebruiken om edrijfsbestuur te dwingen tot openheid over de strategie, on- landse deals met de Amerikaan- oot-aandeelhouders en andere uidelijkheden'. mdeelhouders willen vooralsnog zelf buiten de schijnwerpers blijven en hebben de Belgische consultants firma Déminor ingehuurd om de con frontatie voor te bereiden. Volgens UPC gaat het om 'enkele aanzienlijke pensioenfondsen'. Dat zijn waar schijnlijk PGGM, ABP en Hermes In vestment (van British Telecom). Na mens dit drietal uitte een gezamenlij- stuur en werd toen afgepoeierd. Namens de groep eist Déminor open heid van zaken over de positie van UPC en eist een onafhankelijke Raad van Commissarissen. Vier van de vijf huidige commissarissen zijn gelieerd aan grootaandeelhouder United Glo- balcom en de vijfde, Richard de Lan ge, is directeur Nederland van Philips, zakenpartner van UPC en leverancier van de digitale decoders. „Verre van onpartijdig", aldus Paul Frentrop, di recteur van Déminor Nederland. Hij wijst erop dat de UPC-top onlangs in Denver, ten kantore van United Glo- balcom, het budget voor 2001 heeft vastgesteld. „Wij vragen ons af wat de grootaandeelhouder weet wat voor de andere aandeelhouders verborgen blijft." Volgens Frentrop staan de vele en vaak grote risico's van het speculatie ve fonds weliswaar netjes afgedrukt in het prospectus dat is uitgegeven bij de beursgang in februari 1999, „maar zijn de risico's door allerlei gebeurte nissen en deals veel zwaarder gaan wegen." Zo is volgens Frentrop grote onduidelijkheid over de in juni vorig jaar aangekondigde fusie van UPC met het Britse Telewest, waardoor UPC in feite zal worden gecontroleerd door Liberty Media, nu nog een poot van AT&T. Evenmin als bij de -afge blazen- fusie met Excite@Home is volgens Frentrop sprake van „een duidelijke en onpartijdige bepaling van de waarde van de aandelen. Ook is onduidelijk tegen welke 'mogelijke speciale voorrechten' vorig jaar on dershands preferente aandelen zijn uitgegeven ter waarde van 3,2 miljard gulden. Alles wat de kleine UPC-aan- deelhouders te weten komen, komt via de beurskoers, aldus Déminor. Die is tussen maart vorig jaar en janu ari 88 procent gedaald (en daarna iets hersteld). „Het vertrouwen in UPC is volkomen zoek. Wij willen dat her stellen, dan zal ook de koers weer herstellen.Dat is in het belang van on ze opdrachtgevers maai" ook van het UPC-bestuur." 19." 10101010100010101001 10000100001000101001 000110111010010010C 301110000001111 10000111000111; )k wil weten waar u bent www.citraen-c5.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9