VN voorzien nog warmer aardklimaat Buitenland Byrne wil gekke koeien niet in doofpot stoppen hilips Xenium 9891 Srebrenica-zaak door ziekte Krstic vertraagc Kabila's zoon is één groot duister raadsel Israël en Palestijnen voeren weer overleg Powell: VS gaan niet abrupt uit Kosovo weg et spraakherkenning best uit de test 18 JANUARI 2001 155 7 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters >ge Rus in New York opgepakt vork» De politie in New York heeft oud-Kremlin topman •1 Borodin gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht zwart geld ebben witgewassen en smeergeld te hebben aangenomen de Zwitserse firma Mabetex. Bern vaardigde vorig jaar een rnationaal arrestatiebevel uit tegen Borodin, die onder pre nt Jeltsin chef was van de financiële staf van het Kremlin. In hoedanigheid beheerde hij de enorme bezittingen van het irum van de Russische macht. Hij zou zich door de Zwitser- rma vorstelijk hebben laten betalen voor de uitvoering van ivatieprojecten in Moskou. Het Russische ministerie van enlandse zaken heeft inmiddels officieel protest aangete- d bij de Amerikaanse autoriteiten. Het eist onmiddellijke ating van Borodin, die in Rusland niet wordt gezocht. lilosevic moet zichzelf aangeven' RADO' De Joegoslavische oud-president Milosevic zou zich irillig moeten melden bij het Joegoslavië-tribunaal in Den g. Dat zegt de toekomstige vice-premier van Servië, Dusan ajloviv, in een vraaggesprek met een Servisch weekblad, t beste zou zijn als Milosevic het voorbeeld volgt van Biljana sic", aldus Mihajlovic. Plavsic, oud-president van de Servi- entiteit in Bosnië, meldde zich afgelopen week in Den Ze is aangeklaagd wegens misdaden tegen de menselijk- volkerenmoord en oorlogsmisdaden. Milosevic is aange- gd wegens misdaden tegen de menselijkeid en oorlogsmis- en. De nieuwe Joegoslavische president Kostunica heeft al malen laten weten niet van zins te zijn Milosevic aan het uit te leveren. ihcroft: Recht op abortus blijft HiNGTONDe beoogde Amerikaanse minister van justitie, lAshcroft, heeft gisteren beloofd dat hij het recht op abor- ial handhaven. Ashcroft is een fervent tegenstander van rtus. Hij werd aan de tand gevoeld door de Amerikaanse Se- t, die nog moet instemmen met zijn benoeming. Democrati- senatoren lieten doorschemeren dat zij wel zullen instem- i met de benoeming van Ashcroft, ondanks felle tegenstand vrouwenorganisaties en organisaties voor burgerrechten, jeoogde minister van financiën, Paul O'Neill, vertelde de aat gisteren dat de belastingverlaging die komend president hwil doorvoeren het overschot op de staatsbegroting niet in larzal brengen, en evenmin inflatie zal veroorzaken. its Lagerhuis verbiedt vossenjacht Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond met grote meer- een wetsvoorstel aangenomen dat de drijfjacht met den op vossen verbiedt. De op het Britse platteland fel om- den wet bleek in het Lagerhuis slechts 174 tegenstanders te ben, tegen 387 voorstanders. De parlementariërs wezen eer een compromis af waarbij deze traditionele jacht met een vergunning mogelijk zou blijven. De vossenjacht wordt en als een sport van de elite. Het wetsvoorstel moet nu naar een groot deel door edelen bezette Hogerhuis, waar een meerderheid tegen het verbod is. Waar verwachten echter dat een definitief verbod daardoor hts kan worden uitgesteld. room voor Russische wanbetalers De Russische regering heeft het elektriciteitsbedrijf lommeerd de stroomvoorziening in het door hevige getroffen verre oosten van Rusland te hervatten. Het be- dat een monopolie op de elektriciteitslevering heeft, is rgegaan tot het afsluiten van hele gebieden omdat er zoveel terstallige betalingen zijn. Met name regionale overheden abrieken betalen hun rekeningen niet. In een militair zie- huis in het Russische Tambov is maandag een patiënt over- in nadat het elektriciteitsbedrijf de stroom had afgesneden, iet beademingsapparaat waaraan de man lag was uitgeval- volgt een onderzoek, want de stroom van ziekenhuizen in Rusland niet worden afgesneden. irieven brug over Oresund lager De toltarieven voor de brug over de Oresund tus- len en Denemarken gaan omlaag. Dat hebben de ex- gisteren bekendgemaakt. Een half jaar na de inge- pame is de zestien kilometer lange brug nog niet populair Per dag rijden zesduizend auto's van Zweden of terug. Voor een gezonde exploitatie van de die zeven miljard gulden heeft gekost, zijn bijna twee keer gebruikers nodig. Praktisch alle gebruikers van de brug fors minder betalen. Vanaf 1 februari betaalt een automo- bijvoorbeeld 25 procent minder voor een retourtje Kopen- - Malmö. Zware vrachtwagens krijgen een korting van procent op de tot nu toe berekende prijs. jorzitter van Weense FPÖ stapt op en; De voorzitter van de Weense afdeling van de extreem- itse Oostenrijkse partij FPÖ, Hilmar Kabas, treedt af. Dat ikte hij gisteren bekend. Uit peilingen is gebleken dat de het slecht gaat doen bij de gemeentelijke verkiezingen van ut Kabas was verantwoordelijk voor de FPÖ-affiches van af- pen jaar, waarop werd gewaarschuwd voor Überfremdung feel vreemdelingen), een begrip dat rechtstreeks uit de nazi- lijkt te stammen. De Weense FPÖ-leider raakte verder in op lak omdat hij president Klestil voor Lump (schoft) had uit- iaakt, en omdat bekend werd dat hij enkele jaren eerder een leel had bezocht. entallen boeren Colombia vermoord >ta« Zeker 25 boeren zijn gisteren vermoord door een para- taire terreurgroep in het noorden van Colombia, De daders aren tot de extreemrechtse Verenigde Zelfverdedigings- dkrachten van Colombia (AUC). President Pastrana heeft de eddorstige moorden' fel veroordeeld. De AUC viel het dorp jas aan omdat de bewoners een guerrillagroep zouden steu- De AUC is een snel groeiende paramilitaire groep, die met Je terreur poogt steun.aan guerrillabewegingen uit te ban- Ze volgt daarmee het voorbeeld van de linkse guerrilla's FARC en ELN, die met terreur tegen de bevolking de macht de staat in het grootste deel van het land hebben gebroken. istenrijk geeft miljard aan joden ungton Oostenrijk en de Verenigde Staten hebben na lang "trekken een overeenkomst bereikt over een schadevergoe- voor joodse slachtoffers van nazi-misdaden in de Tweede Bldoorlog. Woensdag kwamen de betrokken partijen in hington een bedrag overeen van meer dan een miljard gul- Het bedrijfsleven en de overheid in Oostenrijk storten ruim miljoen gulden in een fonds. Dit bedrag komt bovenop de miljoen gulden 'cash' die in oktober al was toegezegd, ts trekt Wenen in de komende tien jaren 260 miljoen uit bijzondere sociale uitkeringen aan overlevenden. gram Ure emotie I Consumentenbond TER EN GOEDKOPER! boe <T5 (P Zeeoppen'lak stijgt dan met tachtig centimeter Als de wereldwijde uitstoot van het broeikasgas kooldi oxide (C02) niet drastisch wordt verminderd, kan de ge middelde temperatuur op aarde deze eeuw met maxi maal zes graden stijgen, en niet met 'slechts' 3,5 graad. Dit staat in een rapport van de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) en de UNEP, het milieuprogramma van de Verenigde Naties. geneve bob kroon correspondent Als deze alarmerende progrose uitkomt, zou dit kunnen leiden tot een stijging van het zeeop pervlak met maar liefst tachtig centimeter, en niet hoogstens zestig centimeter, zoals eerder werd voorspeld. De bevindin gen zullen worden voorgelegd aan een internationale VN-con- ferentie, die vandaag in het Chinese Shanghai begint. Delen van het WMO-UNEP rapport, opgesteld door de In tergouvernementele Werkgroep voor de Ontwikkeling van het Klimaat (IGCE), waren overi gens al uitgelekt op de mislukte Klimaattop in Den Haag van vorig jaar november. Het nieu we IGCE-stuk moet als basis gaan dienen voor het vervolg op die top, dit jaar in Bonn. In het rapport wordt gesteld dat de wetenschappelijke basis voor klimaatvoorspellingen op lange termijn nu meer stoelt op feiten, en niet veronderstellin gen. In 1995 voorspelde de IG CE nog een globale opwarming van de aarde van 1,4 a 3,5 gra den voor de 21ste eeuw. Dat is nu bijgesteld tot 1,5 tot 6 gra den. De bedoeling is dat de afge vaardigden het op de VN-con- ferentie in Shanghai eens wor den over een 'resumé' van de in het rapport vervatte voorspel lingen, hetgeen allerminst zeker is. Met name de stelling dat zeeën, oceanen en bossen hoogstens eentiende van de toenemende C02-uitstoot kun nen opnemen, kan op tegen wind rekenen van de Amerika nen. Zij zijn fervente voorvech ters van het absorptievermogen van bossen en andere vegetatie. In wetenschappelijk opzicht zijn de computerprojecties voor het toekomstige wereldklimaat de laatste vijf jaar aanmerkelijk nauwkeuriger en betrouwbaar der geworden. ,,Aan de mense lijke factor in de klimaatveran dering kan niet langer worden getwijfeld", aldus het rapport. Aan de hand van metingen in ijslagen en bodems concludeert de IGCE dat het huidige C02- gehalte in de stratosfeer het hoogste in de laatste 420.000 jaar is, en misschien wel in 20 miljoen jaar. den haag anp De Bosnisch-Servische generaal Radislav Krstic heeft ernstige gezondheidsproble men. Daardoor moet het Srebrenica-pro- ces voor het Joegoslavië-tribunaal naar ver wachting voor weken worden onderbro ken. Krstic liep in 1994, tijdens de oorlog in Bosnië, op een landmijn. Een deel van zijn gewonde rechterbeen moest worden geam puteerd. Sindsdien bleef hij problemen houden met de stomp en met zijn prothe- Krstic staat sinds maart vorig jaar voor het tribunaal in Den Haag terecht wegens volkerenmoord na de val van de Bosnische moslim-enclave Srebrenica in juli 1995. Bij de zittingen moest hij herhaaldelijk verstek laten gaan, omdat hij voor medische be handeling naar een Nederlands ziekenhuis moest. Volgens zijn advocaten zijn de behande lende Nederlandse en Joegoslavische art sen het erover eens dat nog een deel van het been geamputeerd moet worden. Krstic wil liefst in Belgrado worden geopereerd, omdat daar de communicatie met artsen en verplegend personeel gemakkelijker is. De verdediging probeert van de Joegosla vische regering garanties te krijgen dat Kr: stic na een eventuele behandeling naar Den Haag wordt teruggestuurd. Krstic' ad vocaten willen die garanties volgende week aan de rechters voorleggen om toestem ming te krijgen voor voorlopige vrijlating. Krstic is naar verwachting twee maanden lang niet in staat het proces te volgen, al dus Visnjic. kinshasa arnaud zajtman Joseph Kabila, die naar voren is geschoven als nieuwe leider van Congo, is een grote onbe kende. Over zijn politieke idee- en weet niemand iets. Hij is in Tanzania en Oeganda opge groeid, en spreekt geen Lingala, de belangrijkste taal van Congo. Vermoedelijk wordt hij alleen in legerkringen gesteund. Men senrechtenactivisten denken dat zijn regering even geweld dadig zal zijn als die van zijn vader. Vermoedelijk is Joseph Kabila de laatste jaren betrok ken geweest bij talloze mensen rechtenschendingen. Over het lot van zijn vader Lau rent Désiré bestaat nog altijd onduidelijkheid, maar volgens berichten is hij gedood of ge wond geraakt bij een schietpar tij. Kabila senior had de laatste tijd niet veel krediet meer bij de Congolezen, maar in 1997, toen hij opmarcheerde om het regi me van zijn voorganger Mobu tu Sese Seko omver te werpen, was hij geliefd. Met zijn brede grijns en zijn vlammende toe spraken leek hij een charismati sche leider. Joseph is dat niet. De nieuwe leider van Congo is zwijgzaam en teruggetrokken. Volgens deskundige George Bloch van de Internationale Crisisgroep heeft Kabila junior alleen in het leger een machts basis, maar wordt hij door de rest van de bevolking gewan trouwd. Suliman Baldo van de mensenrechtenorganisatie Hu- man Rights Watch zegt dat Jo seph deel uitmaakt van een 'bi zar kringetje', dat betrokken is bij talloze mensenrechten schendingen. „Hij heeft minder charisma dan zijn vader, dus misschien besluit hij daarom juist meer geweld te gebrui- tel aviv ad bloemendaal correspondent De Palestijnse president Arafat heeft gisteravond in de Egypti sche hoofdstad Cairo twee uur lang gesproken met de Israëli sche minister van buitenlandse zaken Ben-Ami. Volgens Israëli sche bronnen ging het gesprek over het terugdringen van het geweld en het bereiken van een raamwerk voor een vredesak koord. Ben-Ami zou de Palestijnse president hebben voorgesteld marathonbesprekingen te be ginnen over een definitieve vre de. Volgens medewerkers van de Israëlische minister wil de nieuwe Amerikaanse regering het overbruggingsvoorstel van scheidend president Clinton overnemen als uitgangspunt voor toekomstige onderhande lingen. In de Gazastrook is gisteren het hoofd van de Palestijnse omroep, Hisham Miki, om het leven gebracht. Miki (54) zat in een restaurant aan het strand van Gaza-stad op een paar col lega's te wachten, toen twee ge maskerde mannen arriveerden die hem in borst en hoofd schoten. Ze gebruikten pistolen met geluiddempers. Een Palestijnse groepering heeft de moordaanslag vandaag opgeëist. De 'Al-Aksa Martela ren Brigade' meldt in een aan Reuters gefaxt communiqué dat 'één van onze eenheden de wil van het volk tegen Hisham Miki heeft uitgevoerd'. Als reden voor de aanslag noemde de be weging het falen van de Pales tijnse president Arafat om cor rupte hoogwaardigheidsbekle ders te straffen. Joseph Kabila op de Congolese tv, die de beelden gisteren vertoonde. In de uitzending zei hij echter niets, zodat het ook archiefmateriaal kan zijn. foto ap ken", aldus Baldo. Volgens een andere deskundi ge, Richard Comwell van het Zuid-Afrikaanse Instituut voor Veiligheidsstudies, heeft Joseph in elk geval één goede eigen schap die zijn vader niet had: hij is intelligent. „Hij lijkt veel slimmer dan zijn vader ooit is geweest." Mogelijk is hij daar door ook wat flexibeler van geest dan zijn koppige vader. Het mislukken van een vredes akkoord met de talloze Congo lese rebellengroepen in 1999 wordt op het conto geschreven van de starheid van Kabila seni or. Maar wat Congo en de rest van de wereld precies aan Joseph Kabila hebben, is nog allesbe halve duidelijk. Om te beginnen is hij nog niet gesignaleerd. Niemand weet waar de nieuwe leider zich bevindt. Ook is zijn hele benoeming omgeven met raadselen. Volgens sommige berichten is hij gewond geraakt bij dezelfde schietpartij die zijn vader het leven kostte. Na de aankondiging dat Kabila junior de macht had gekregen, werden televisiebeelden getoond waar de jonge Kabila op was te zien, terwijl hij zwijgend aan zijn ba ret zat te friemelen. Het was niet duidelijk of dit live-beelden of archiefopnamen waren. washington john wanders Colin Powell, de nieuwe Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, voorziet geen ab rupt eind aan de Amerikaanse bijdrage aan de vredesmissie in Kosovo. De VS zullen hun lo pende verplichtingen nakomen, onderstreepte Powell gisteren in de Senaat. Als er al sprake zal zijn van terugtrekking van Ame rikaanse militairen, dan zal dat volgens hem in nauw overleg gebeuren met de NAVO-bond- genoten. Onlangs suggereerde Condoleezza Rice, Amerika's nieuwe nationale veiligheidsad viseur, dat de regering-Bush een snel eind zou maken aan de Amerikaanse bijdrage aan de vredesoperatie in Kosovo. Dat leidde tot grote onrust binnen NAVO en EU. „Er is geen enkele indicatie dat Amerika zich on der president Bush zal afkeren van de wereld", zei Powell gis teren. Bij wijze van illustratie vroeg hij onder meer aandacht voor Afrika, een continent dat door Washington traditioneel wordt verwaarloosd. brussel marc peeperkorn correspondent De BSE-paniek houdt Europa in zijn greep: mil joenen kerngezonde runderen worden in grote verbrandingsovens vernietigd, en de consument vertrouwt zijn vlees niet meer, laat staan zijn re gering. „De tijd is rijp voor een ander landbouw beleid", stelt Europees Commissaris David Byrne (consumentenbescherming) daarom. „Ik ver wacht volledige steun van de lidstaten." Zijn eigen eetgewoonten heeft hij niet veranderd. Byrne verorbert nog steeds vlees. Want: „Vlees is veilig als de lidstaten de regels om BSE te voorko men daadwerkelijk uitvoeren. Inderdaad: 'als'." Byme heeft het ongekend druk. Veertien gekke koeien in krap twee maanden tijd in Duitsland brengen kennelijk meer paniek teweeg dan 180.000 Britse lotgenoten in ruim tien jaar. De vleesconsumptie is sinds oktober gedaald met een kwart tot de helft. „Mensen onderschatten risico's waarmee ze ver trouwd zijn, zoals te hard rijden of roken. Maar bij vreemde zaken wordt het gevaar overschat", verklaart Byme de huidige angstpsychose. „Bur gers zouden volwassener met risico's moeten omgaan." Maar de Ierse eurocommissaris is de laatste om de consument als hoofdschuldige aan te wijzen. Het zijn de nationale regeringen die het instorten van de vleesmarkt op hun geweten hebben. „Jarenlang hebben de overheden in Duitsland, Italië, Spanje en Oostenrijk geheel ten onrechte beweerd dat hun land BSE-vrij zou zijn. De burger vertrouwt daar op. En dan, van de ene dag op de andere dag, zijn er plotseling wél gekke koeien. Dat ondermijnt het vertrouwen." Dat wil niet zeggen dat Byme zijn handen in on schuld wast. „Ik ben verantwoordelijk voor de voedselveiligheid in de EU", verzekert hij. Dus eist de commissaris de beste wetenschappelijke adviezen op basis waarvan hij doortimmerde voorstellen op tafel legt, veelal vergezeld van een flinke zak EU-geld. Maar als de lidstaten die plannen vervolgens frustreren, staat de Commis sie met lege handen. Byme verwijst naar het voorstel om de meest BSE-gevaarlijke delen van het rund (ruggenmerg, hersenen) verplicht te vernietigen. „Sinds 1996 heeft de Commissie hierop aangedrongen. Ruim 95 procent van het besmettingsgevaar zit in deze risicomaterialen, maar sommige lidstaten - Duitsland voorop - blokkeerden dit."'Pas vier ri sicovolle jaren later staakt Berlijn zijn verzet. „Weinig behulpzaam, deze opstelling", merkt Byme minzaam op. „De dwarsliggers hebben de ernst van de situatie volledig onderschat." Weinig behulpzaam', zegt u. Is de kwalificatie 'onverantivoordelijk gedrag' voor Berlijn, Madrid en Rome niet meer op zijn plaats? „Laat iedereen zijn eigen conclusies trekken. Wat ik duidelijk gezegd wil hebben is dat zaken zijn nagelaten die gedaan hadden moeten worden. Dat is treurig. Duitsland, Italië en Spanje wisten al meer dan een jaar dat zij niet BSE-vrij konden zijn. Als deze landen de regels om de gekke koei enziekte te voorkomen hadden nageleefd, be stond er nu geen crisis." Als gevolg van de paniek worden nu miljoenen runderen vernietigd, wat miljarden guldens kost. Niet omdat het vlees besmet is maar omdat de mensen niet meer weten waar ze aan toe zijn. „Ik voel mij zeer ongemakkelijk bij deze massale verbranding van dieren die waarschijnlijk kern gezond zijn. Maar het is noodzakelijk om het ver trouwen van de consumenten te herstellen. De boer wordt schadeloos gesteld voor zijn dieren, maar welke garantie krijgt de belastingbetaler? Hij betaalt twee keen via de EU en in eigen land. Als het goed gaat, verdwijnt BSE uit de voedsel keten. Levert de boer die prestatie niet, dan be taalt de burger miljarden voor niets." De Nederlandse landbouwminister Brinkhorst en de Duitse bondskanselier Schroder pleiten voor een totaal ander landbouwbeleid in de EU. „Ik deel hun zorg over het najagen van maximale opbrengst tegen minimale kosten door Europese boeren. Voedselveiligheid en kwaliteit moeten weer op de eerste plaats komen. Commissaris Fischler van landbouw en ik hebben onlangs een gezamenlijk comité opgericht dat nagaat hoe het systeem van Europese landbouwsubsidies aan gepast kan worden om de productie van goed en veilig voedsel te bevorderen. De tijd is er nu rijp voor, dus ik verwacht volledige steun van de lid staten." En tot die tijd blijft de consument vertwijfeld ach ter in de supermarkt. „De Commissie zit ondertussen niet op haar handen. Europese inspecteurs onderzoeken mo menteel in alle EU-landen of en hoe de BSE- maatregelen worden nageleefd. De eerste resul taten geven een gemengd beeld. Tekortkomingen zijn er overal, maar in sommige lidstaten is de si tuatie ernstiger dan elders. Het eindrapport komt over enkele maanden. Juist vanwege de enorme daling in vleesconsumptie hebben de landen er alle belang bij hun zaakjes goed te regelen. Openheid staat daarbij voorop." new delhi Met geweren bewapende leden van de Indiase grensbewaking, een onderdeel van het leger, oefenen met hun kamelen voor de parade waarin ze volgende week vrijdag zullen meelopen. India viert dan de jaarlijkse Dag van de Republiek, foto reuters kamal kishore

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7