Wallage wil af van criminele asielzoekers Kars Veling is er ook voor niet-christenen Binnenland Politie stuurt 1.700 boefjes naar opvoedingscursus Informant 'Sapman' in België veroordeeld Cohen ontvangt ambtsketen Zuid-Holland ongerust over ambtenaren Provincies willen eigen rekenkamer i Phone House 18 JANUARI 2001 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten denktijd na aanschaf via internet haag». Consumenten die via internet, een postorderbedrijf ïjéfonische verkoop een product aanschaffen, hebben ttaan wettelijk het recht op minimaal zeven werkdagen be- Icójd. Als goederen niet aan de verwachtingen voldoen, kun- ze retour naar de leverancier. Dat staat in een nieuwe wet overeenkomsten op afstand, die 1 februari in werking lt. tiskostenvergoeding jonge mbo'ers haaGi Mbo'ers jonger dan achttien jaar die een deel van jstudiekosten vergoed krijgen, ontvangen vanaf volgend ooljaar een reiskostenvergoeding van 440 gulden per jaar. is het gevolg van ingrijpen van de Tweede Kamer in de Wet moetkoming onderwijsbijdrage en schoolkosten (WTOS). kabinet stak eerder al 270 miljoen gulden in de uitvoering de nieuwe wet, waardoor lage inkomens, middeninkomens nensen met kinderen in de hoogste klassen van het voortge- onderwijs extra worden tegemoetgekomen in de studiekos- >ent niet besmet na beet arrestant [rg»_ Een 27-jarige politieman uit Tilburg is niet besmet met HlV-virus. Uit bloedonderzoek van een man uit Togo, die de nt in december bij zijn arrestatie in de hand had gebeten, [tdat de Afrikaan geen drager is van het vims. De politie- i eiste vorige week woensdag bij de rechtbank in Breda dat 'ogolees zou meewerken aan een bloedonderzoek. rerijssel gaat over op bemiddelaars ui» Overijssel is de eerste provincie die bij conflicten en asses onafhankelijke bemiddelaars gaat inschakelen. Dat it er voor zorgen dat conflicten met andere overheden, bur en organisaties sneller worden opgelost en niet leiden tot lische procedures. Het tweejarig project heet Alternatieve Jiillenbeslechting en begint in april. De totale kosten van project bedragen 800.000 gulden, waarvan het ministerie ustitie waarschijnlijk een deel op zich neemt. landam krijgt nieuwe Bijlmerbajes idam» In Zaandam komt in 2004 een van de grootste gevan- ssen van Nederland te staan, die de Bijlmerbajes moet gaan angen. Justitie en de gemeente Zaanstad presenteerden gis- het plan om aan de zuidelijke toegangsweg in Zaanstad en terrein van acht hectare een gevangenis te bouwen die kmoet worden in grootte en vormgeving. Volgens de Rijks- luvvendienst komt er voor miljoenen aan kunst in en om de ingenis. Het complex krijgt vijfhonderd cellen. Verder komt En grenshospitium voor 180 mensen. todfonds na rellen Den Bosch psch» Er komt een noodfonds voor particulieren en bedrij- die schade hebben geleden bij de rellen in de Graafsewijk in Bosch in december. Alleen schrijnende gevallen en parti- iren, bedrijven of vrijwilligersorganisaties die niet verzekerd worden geholpen. Op 16,17 en 18 december vorig jaar was raafsewijk het toneel van rellen die ontstonden nadat een lorter van FC Den Bosch door een politiekogel was gedood. irinier in Eritrea gewond Laag» Een 36-jarige Nederlandse marinier is in Eritrea licht End geraakt doordat een verdwaalde kogel hem raakte. De leant werd getroffen door een kogel die van buiten de basis poog was geschoten en neerkwam op de tent waar hij zat te [.Volgens het ministerie van defensie is er inmiddels bij de [ese autoriteiten op aangedrongen geen oefeningen meer te len in de buurt van de basis van de Nederlanders. Het is ilijk niet de eerste keer dat een verdwaalde kogel is terecht- nen op een plek waar Nederlandse militairen in Eritrea elegerd. nderden varkens dood bij brand in-eindBij een brand in een varkensstal in Someren-Eind psteren 350 varkens door verstikking om het leven geko- Ongeveer honderd beesten overleefden de brand maar neteen afgevoerd naar een slachthuis. Het vuur ontstond nslaswerkzaamheden. Vermoedelijk is daardoor methaan- ïit de gierkelder ontbrand. Hoe groot de schade is, staat niet vast, aldus de politie. ke zeehonden overspoelen crèche buren Een opmerkelijk groot aantal zeehonden in de Ne- mdse en Duitse Waddenzee wordt momenteel dood of ern- siek aangetroffen. De zeehondencrèche in Pieterburen ving gelopen dagen veertien jonge zeehonden op met longwor- De dieren lijden aan een ernstige vorm van longontste- Vandaag worden containers geplaatst om nieuwe zieke ;n onderdak te bieden. Ook in het opvangcentrum in het Duitse Norddeich is de nood hoog gestegen. EXCLUSIEF BI) THE PHONE HOUSE 'Criminaliteit belastend voor asielbeleid' De Groningse burgemeester Wallage (PvdA) vindt dat asielzoekers die zich schuldig maken aan crimineel ge drag, sneller uit de asielprocedure moeten worden gezet. Dat zegt hij vandaag in dagblad Trouw. Wallage heeft harde kritiek op de huidige gang van zaken: „Nu kan een asielzoeker die een jaar gevangenisstraf heeft gekregen, gewoon in de procedure blijven." groningen/haarlem anp john oomkes Wallage noemt de hoge crimi naliteit onder asielzoekers be hoorlijk belastend voor een ruimhartig asielbeleid. Het tast op den duur het draagvlak aan, stelt de burgemeester: „Ik vind dat er geen taboe behoort te berusten op dit onderwerp". WD-Kamerlid Kamp zegt in een reactie dat dergelijke crimi nele asielzoekers in sneltrein vaart door de ambtelijke molen moeten worden gehaald: „Als blijkt dat ze geen aanspraak kunnen maken op asiel, moe ten ze onmiddellijk over de grens worden gezet, dus zonder eerst vrijwillige terugkeer te sti muleren." De hoge criminaliteit onder asielzoekers blijkt uit een ook in deze krant gepubliceerd rap port van de Groningse regiopo litie, Asielzoekers Crimitneler. Het is opgesteld door de regio nale recherche en informeel ter beschikking gesteld aan staats secretaris Kalsbeek van justitie. Uit het politieonderzoek zou blijken dat asielzoekers in de regio tot vijf maal vaker betrok ken zijn bij criminele activitei ten dan de gemiddelde Gronin ger. Ook het percentage recidi visten zou hoog zijn. Justitie noemt de politiegege vens waarover Wallage voorals nog beschikt niet wetenschap pelijk onderbouwd. Een woord voerder zegt namens het minis terie dat landelijk gezien geen vergelijkbare gegevens beschik baar zijn. „Wij zouden een der gelijk onderzoek zelf minutieus opzetten." Wallage noemt de rapportage overigens niet ge schikt voor openbaarmaking. Wallage roept de nieuwe staatssecretaris van justitie, E. Kalsbeek-Jasperse op het debat over crimineel gedrag onder asielzoekers aan te zwengelen: „De onderliggende vraag is: welke mate van crimineel ge drag van asielzoekers accepteer je?" Kalsbeek liet vorige week weten de Tweede Kamer te in formeren over de cijfers waar over Wallage beschikt. Burgemeester Pop van Haar lem is als voorzitter van het Ge nootschap van Burgemeesters niet bereid te reageren op de uidatingen van collega Wallage: „Dat is een zaak voor het open baar ministerie. Overigens is het zo dat in de politieregio waarvoor ik verantwoordelijk ben, Kennemerland, dergelijke politierapporten bij mijn weten niet bestaan. Verontrustende cijfers over de criminaliteit van asielzoekers dus ook niet." den haag anp Hoofdgetuige IRT-proces tegen koningskoppel gebruiken in het onderzoek naar de vermeende opvolgers van de begin jaren negentig ge liquideerde drugsbaron Bruins- ma. De Sapman verklaarde des tijds bij de rijksrecherche dat hij grote sommen geld van Lan- gendoen en Van Vondel heeft ontvangen. De ex-CID'ers spra ken dit tegen. De toenmalige enquête-voorzitter Van Traa deed daarop aangifte tegen het duo. De rechtbank in Den Haag veroordeelde Langendoen tot vier maanden cel. Van Vondel kreeg twee maanden extra om dat hij de Sapman ook zou heb ben bedreigd. De veroordeling van De Sap man door de rechtbank in Turnhout is koren op de molen van de advocaten van de ex-CI D'ers. Die stellen dat de man onbetrouwbaar is. Amsterdam Onder veel applaus aanvaardde Job Cohen zijn ambt in de raadszaal van het Amsterdamse stadhuis. Bij de speciale raadsvergadering waren ook Cohens vorige baas, minister Korthals van justitie en minister De Vries van binnenlandse zaken aanwezig. Cohen werd vorige week vrijdag al in zijn ambt beëdigd, maandag begon hij officieel op het stadhuis. Gistermiddag droeg loco-burgmeester Van der Aa de ambtsketen aan hem over. In zijn eerste toespraak hield de nieuwe burgemeester de raad voor dat hij niet de 'sterke man' zal zijn over wie onder meer de WD en D66 filosofeerden. „Een burgemeester die Alles Wat Niet Deugt in een handomdraai ten goede keert: zo zal het niet gaan", zei Cohen. Hij voelt zich naar eigen zeggen meer thuis in de traditie van samenwerking, consultatie en compromis. FOTO CPD PHIL NIJHUIS Harde aanpak Halt blijkt te werken Een voormalig politie-infor- mant, beter bekend als de Sap man, is vorige maand in België bij verstek veroordeeld tot een jaar celstraf wegens fraude. De man is de belangrijkste getuige van justitie in het meineedpro ces tegen het 'koningskoppel', Langendoen en Van Vondel. Langendoen, ex-chef van de Haarlemse Criminele Inlichtin gendienst (CID), en zijn onder geschikte Van Vondel staan in hoger beroep terecht omdat ze tijdens de parlementaire en quête over de opsporingsme thoden zouden hebben gelogen over betalingen aan de Sap man. Volgens justitie zouden de CID'ers met de Sapman in Ecu ador een dekmantelbedrijf heb ben willen opzetten. Deze on derneming hadden ze willen DEN HAAG ANP-GPD De hardere aanpak en intensie ve begeleiding van criminele kinderen is succesvol. De min derjarigen onder de twaalf jaar die door de politie worden op gepakt, zijn veelal erg onder de indruk van de nieuwe werkwij ze. De meeste ouders stellen de aanpak door justitie en politie zeer op prijs, zo blijkt uit on derzoek. Ruim 1.700 kinderen onder de 12 jaar zijn vorig jaar voor een opvoedkundige maatregel bij Halt-bureau's beland nadat zij een strafbaar feit hadden be gaan. Zij hadden vernielingen aangericht, (winkel)diefstallen gepleegd, illegaal vuurwerk af gestoken, brandjes gesticht of geweld gebruikt. Driekwart van hen heeft een gesprek gehad met politieagenten en aanslui tend een Halt-programma ge volgd dat erop gericht is hun gedrag te veranderen. De meeste kinderen zeggen te beseffen dat zij iets hadden gedaan wat niet mocht. Ook ouders zien veel heil in dit zo genoemde Stop-reactie experi ment, zo blijkt uit de evaluatie die staatssecretaris Kalsbeek (justitie) gisteren naar de Twee de Kamer heeft gestuurd. Het ministerie van justitie is in 1999 begonnen met de proef, waarin jonge raddraaiers in een vroeg stadium worden bena derd hun gedrag te corrigeren. Omdat twaalfminners straf rechtelijk niet zijn te vervolgen, is de cursus vrijblijvend en moeten ouders ermee instem men. Een op de zes ouders bleek het niet nodig te vinden dat hun zoon of dochter op voedkundig werd bijgespijkerd. Vooral hoger opgeleiden meen den dat ze hun kind al passend hadden gestraft. Daarnaast was er een groep die de strafmaat van het Stop-project te licht vond: vooral allochtonen had den die mening. Ook bleek dat sommige ouders het weinig kon schelen dat hun kind bij de po litie geregistreerd stond. Nieuwe lijsttrekker ChristenUnie streeft naar twee zetels winst bij verkiezingen van 2002 den haag margit kranenburg lianne sleutjes Zitvlees heeft hij niet. Kars Ve ling (52), de kersverse lijst trekker van de ChristenUnie, heeft altijd meer dan één baan tegelijk gehad. Nu is hij zowel rector van een school als lid van de Eerste Kamer voor het GPV. Daarom ook is hij niet bang voor de hectische verkie zingscampagne in 2002, waar in hij de ChristenUnie 'hope lijk een of twee zetels winst' moet bezorgen. In deze partij gaan de RPF en het GPV, nu samen goed voor vijf Tweede- Kamerzetels, straks op. Waarom verlaat een onbekende senator de politieke luwte en stort hij zich in het gekkenhuis aan de overkant van het Bin nenhof? „Ik zie ook best dat het politie ke bedrijf schaduwkanten heeft. Maar het is mijn idealisme. Ik denk dat de ChristenUnie iets te vertellen heeft. De media hebben weinig aandacht voor de debatten in de Eerste Kamer. Als je graag wilt dat je verhalen gehoord worden, ga dan naar de plek waar wel veel journalis ten zijn. En dat is de Tweede Kamer." Welke verhalen dan? „We zijn een partij die ver van sommigen staat, vanwege de religieuze achtergrond. Maar tegelijkertijd dragen we dingen uit die te denken geven. We Kars Veling, de nieuwe lijsttrekker van de ChristenUnie. sluiten ons niet op. Ik wil ook niet-christenen aanspreken, bijvoorbeeld op het gebied van milieu. Daar trekken we soms al samen op met GroenLinks. We moeten voorkomen dat men sen in een debat over bijvoor beeld medische ethiek zeggen: 'we respecteren de inbreng van de ChristenUnie'. Ja, zo kun je een partij het debat uit-respec- teren zonder verder in te gaan op de inhoud. Dat wil ik niet la ten gebeuren. Ik wil ook praten over inhoud en uitkomsten. Mijn religieuze motieven mo gen niet in de weg zitten. Het mag niet blokkerend werken als je vanuit het geloof debatteert. Dat gaat ook op voor het trek ken van kiezers." Gaat de ChristenUnie zo de ver kiezingsstrijd in? En de concur rentie met het CDA aan? „Ik heb liever dat mensen bij het CDA blijven, dan niet stem men. Maar ik hoop dat we voor CDA'ers die tegen hun zin op die partij stemmen een serieus FOTO CPD PHIL NIJHUIS alternatief zijn. Ik denk dat veel christenen nu niet stemmen. Zij vinden liefdadigheid en ker- kenwerk belangrijker dan de groezelige politiek. Ik hoop dat we die met een goed verhaal aan ons kunnen binden. En dat geldt ook voor bijvoorbeeld kie zers van GroenLinks, die we kunnen overtuigen met goede standpunten over milieu en so ciale zekerheid. Natuurlijk heb ben we onze religieuze motiva tie, maar voor sommige kiezers doet die er niet toe. Nee, een atheïst mag geen lid worden van de ChristenUnie, maar wel op ons stemmen." In plaats van de gedoodverfde nummer één, Leen van Dijke, moet li het gezicht worden van de ChristenUnie. Staat u garant voor een klinkende verkiezings winst? „Ik ben niet zo verschrikkelijk overmoedig: één of twee zetels erbij zou prachtig zijn. Natuur lijk heb ik nog geen bekend ge zicht, maar daar wordt aan ge werkt. Ik ga ervan uit dat ik ga groeien. Ik ben een teamspeler. Bij presentaties kijken we wie wat het beste kan doen. Ik pro beer niet te domineren door anderen in te perken, ik geef ruimte." Hoe behoedt u de ChristenUnie voor een bloedgroepenstrijd tus sen het GPV en de RPF? „Ik ben niet zo'n GPV'er, ik ben geen lid van een bloedgroep. Ik denk dat de bloedgroepen el kaar eerder aanvullen dan dat ze verdeeld zijn. Het GPV is meer van het ambachtelijke werk, de RPF is meer van het netwerken en het tonen van flair. Ik heb wel bij het accepte ren van het lijsttrekkerschap ge zegd: ik neem niet direct een beslissing. Ik ben eerst met ie dereen gaan praten want ik wil niet dat we elkaar de tent uit vechten. Maar de rest van de kandidaten had absoluut geen aarzeling naar mij." den haag anp Provinciale politici in de Zuid- Hollandse Staten maken zich zorgen over ambtenaren in ge meenten die mogelijk met her indeling te maken krijgen. De fracties van CDA, WD, D66 en SGP/ChristenUnie vroegen gis teren tijdens de statenvergade ring aandacht voor de 'leegloop van het ambtelijk apparaat' in deze gemeenten. Verschillende fracties vinden ook dat er te veel waarnemend burgemeesters worden aange steld in Zuid-Holland. Oorzaak van de onrust is het streven van de provincie om kleine ge meenten te laten fuseren of op nieuw in te delen. Hierdoor telt de provincie Zuid-Holland nu acht waarnemend burgemees ters. Dat kunnen er volgens een provinciewoordvoerder tien worden. De dreigende herindeling van kleine gemeenten zou volgens het CDA een leegloop van de gemeentehuizen in de hand werken. „Een gemeente die dreigt te worden opgeheven, is nu eenmaal geen aantrekkelijke werkgever", aldus de fractie woordvoerder. den haag anp Provincies moeten eigen onaf hankelijke rekenkamers krijgen. Die moeten controleren of de provinciebesturen goed met hun geld omgaan, effectief be leid voeren en zich aan de re gels houden. Een commissie, ingesteld door het Interprovin ciaal Overleg (IPO), een samen werkingsverband van alle pro vinciebesturen in Nederland, concludeerde dit gisteren na onderzoek. De rijksoverheid heeft al een onafhankelijke rekenkamer. De regering besloot vorig jaar dat gemeenten ook eigen rekenka mers moeten instellen. IPO- voorzitter Van Kemenade, com missaris van de koningin in Noord-Holland en voorzitter van het IPO, vindt het dus lo gisch dat de provincies ook een dergelijk controlerend orgaan krijgen. Het hoon, volgens hem, bij de ontwikkeling om bestuurders steeds meer en grondiger te controleren op de kwaliteit van hun werk. Volgens het IPO moet het rijk de provinciale rekenkamers voor een groot deel financieren. Provinciebesturen zelf zouden ook bij moeten springen. De onderzoekers gaan ervan uit dat een rekenkamer per provin cie minimaal 1,6 miljoen gul den kost. Kamer wil af van wapenembargo India en Pakistan den haag gpd Een kleine meerderheid in de Tweede Kamer is voor afschaf fing van het Nederlandse wa penembargo tegen India en Pa kistan. WD, CDA en D66 steu nen een voorstel van de rege ring om het embargo af te zwakken. Nederland is het eni ge land in Europa dat principi eel geen wapens levert aan In dia en Pakistan. Het kabinet wil het embargo opheffen omdat het in de prak tijk geen nut heeft als ons land als enige in Europa geen wa pens levert. Nederland zou, door zich aan te sluiten bij de andere Europe se landen, meer invloed kun nen uitoefenen op het export beleid van anderen, stelde staatssecretaris Ybema (buiten landse handel) gisteren in een debat met de Kamer. „Toen wij in 1998 het embar go instelden na de kemproeven in Pakistan en India, verwacht ten we dat anderen ons voor beeld zouden volgen", aldus de staatssecretaris. „Dat is niet ge beurd. In plaats daarvan staan we nu buitenspel in de Europe se discussie over wapenleve ranties aan beide landen." Ybema verwacht niet dat af schaffing van het embargo leidt tot grootschalige wapenleve ranties aan India en Pakistan. Omdat deze landen op voort durende voet van oorlog met elkaar staan, zullen vergunnin gen voor wapenexport alleen onder zeer strenge voorwaar den worden verstrekt, beloofde de bewindsman. „Als het niet de bedoeling is om wapenexport toe te staan, kan het embargo net zo goed worden gehandhaafd", wierp PvdA-woordvoerder Apostolou tegen. Op elk toestel krijgt u bij het afsluiten van een i-jarig Libertel 120,240 of 360 5 maanden GRATIS abonnement. U voordeel kan oplopen tot ƒ500,- LIBERTEL O vodafone naar de orwaarden "inkel of oor meer "natie gratis 424 0800 m ■m communication centers MOBIEL BELLEN ZOALS U DAT WILT Deze aanbieding is ook verkrijgbaar bij The Phone House Business Centers

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5