Tweede Kamer overweegt enquête jonge voetballers OPRUIMING Binnenland PERZISCHE TAPIJTEN Overvloed aan ganzen De Milliano heeft recht op Kamerzetel CDA Problemen met import van dieren via Schiphol Vrouwen en jongeren steeds vaker dakloos 'Doden veestapel na BSE zinloos' Schaatshandel verwacht topdrukte Compromis verwacht over Apaches ter en nicotine ook op shag jhaacl; Het gehalte teer en nicotine staat binnenkort ook jJjjchTop een pakje shag. Het kabinet stemt waarschijnlijk rgen in met een voorstel daartoe van minister Borst (volks- ondheid). Een pakje sigaretten vermeldt al langer hoeveel ren nicotine er in een sigaret zit. De boodschap dat roken de jndheid schaadt staat wel op shag, maar het was volgens de ustrie te moeilijk om het teer- en nicotinegehalte te vermel- omdat de ene roker dikke en de ander dunne shagjes lit. aking Curasao verboden tMSTADDe rechtbank in Willemstad heeft gisteren de on- nrijsvakbond Sitek opgedragen om een einde te maken aan itaJcing van leerkrachten op Curasao. Hieraan is een dwang- 1 verbonden van 25.000 gulden per uur, met een maximum 750.000 gulden. De leerkrachten zijn sinds maandag in sta- iuit protest tegen bezuinigingsmaatregelen van de regering. ihaatsen voor Volendam haag Haagse scholieren van het voortgezet onderwijs gaan aatsend geld inzamelen voor hun ernstig verbrande leeftijd- oien uit Volendam. Ze gaan schaatsen op de tijdelijk aange- |e ijsbaan op het Spui, in het hartje van de stad. De leerlin- icunnen zich laten sponsoren door familie, vriendjes of be ven terwijl ze rondjes rijden. De schaatsmarathon is op andag 12 februari. Elke school krijgt een uur om zoveel mo- jk rondjes te rijden. ind wil onderzoek 'radarkanker' iflder De militaire vakbond AFMP roept defensie op om de gevolgen van radarstraling voor de gezondheid te onder een. De bond verwijst naar een alarmerend onderzoek, rvan de Duitse tv-zender ZDF onlangs de resultaten bekend ikte. Uit het Duitse onderzoek zou zijn gebleken dat van 99 irtechnici, die deel hadden genomen aaneen gezondheids- erzoek er 24 zijn overleden zijn aan kanker en 69 anderen waren. Volgens een woordvoerder van het ministerie van •nsie is onderzoek niet nodig. Eerder onderzoek naar de ling van de radar in het Hawk-luchtafweersysteem zou heb- uitgewezen dat er geen kankerverwekkende straling vrij- it. Bovendien wordt onderzoek in België afgewacht. ikser Smulders in cassatie tovENDe Eindhovense profbokser Eddy Smulders (37) t cassatie aangetekend tegen de uitspraak van het gerechts in Den Bosch, waarbij hij tot een gevangenisstraf van twee werd veroordeeld. Hem was poging tot afpersing ten laste gd. Hij wordt ervan verdacht samen met een andere Eind- inaar drie mannen uit Tilburg onder druk gezet te hebben 1,2 miljoen gulden te betalen, omdat zij drieduizend liter jrondstof gestolen zouden hebben. Volgens Smulders' ad- iat Knoops hebben de Tilburgers eind vorig jaar tegenover echter- commissaris een andere lezing van de toedracht ge in dan ze in 1999 bij de politie hadden gedaan. Daaruit zou en dat er van bedreiging of poging tot afpersing geen spra- geweest. derlandse guerrilla geeft zich over ina» Een Nederlandse scherpschutter die vecht voor de Al- ese guerrillas in Zuid-Servië heeft zich overgegeven aan whelmen in Kosovo. Dat heeft een woordvoerster van de irredesmacht KFOR gisteren gezegd. Volgens de KFOR gaat im J. Makkas. De Nederlander zei lid te zijn van de etnisch- nese guerillabeweging Ucpmb, die aan de Servische kant de grens vecht. KFOR zeü zijn gegevens controleren en kan na besluiten tot uitlevering naar Nederland. De man droeg uniform toen hij zichzelf aangaf. meraman slaags bij brand ibrugge Een cameraman is gisteravond in Baambrugge [s geraakt met een bewoner van een brandende woonboer- Hij was de boerderij over bevroren sloten tot op het erf ge- ird, wat de bewoner in het verkeerde keelgat schoot. Agen- naakten een einde aan het handgemeen. De felle brand 1 door verscheidene brandweerkorpsen bestreden. Het met voor een deel een rieten kap, moet waarschijnlijk als aren worden beschouwd. Twee gezinnen van samen tien onen zijn dakloos. De schade wordt geschat op één miljoen en. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. er doden bij ongeluk in Duitsland De chauffeur van een vrachtauto uit Nederland is gister- id in Duitsland betrokken geraakt bij een ongeval dat aan mensen het leven kostte. De 52-jarige chauffeur van de ïtwagen en zijn bijrijder (35) raakten lichtgewond. De auto in de vier slachtoffers zaten, raakte in een slip tijdens een almanoevre op de weg van Aue naar Schwarzenberg, nabij nnitz. Op de andere weghelft botste de wagen op de itauto. Drie van de inzittenden van de personenauto over- n ter plaatse. Een vrouw bezweek in een ziekenhuis aan verwondingen. 'Sport zuiveren van criminele elementen Een meerderheid in de Tweede Kamer, bestaande uit de vier grootste partijen, vindt dat er desnoods een parle mentaire enquête moet komen naar de handel in jonge voetballers. Regeringspartijen PvdA, WD en D66 plus grootste oppositiepartij CDA schuwen het enquêtewa pen niet, mocht het vorige week begonnen onderzoek van het ministerie van justitie te weinig opleveren. den haag ronald frisart ferdi schrooten „Het onderwerp is te belang rijk", aldus PvdA'er Middel, die zegt te beschikken over signa len dat Nederlandse profclubs van hoog tot laag min of meer gedwongen meewerken aan de handel in voetballertjes, al dan niet met valse papieren. Middel vindt dan ook dat het hoog tijd wordt voor een 'zuivering' bin nen het Nederlands betaald voetbal van 'criminele elemen ten'. Desnoods met het zwaar ste middel dat het parlement ten dienste staat: de enquête. Daarbij kunnen, net als in het geval van de Bijlmerramp en de IRT-affaire, getuigen onder ede worden gehoord. De roep om harde actie is toegenomen sinds bekend is geworden dat het Braziliaanse supertalent Leonardo (17) voor Feyenoord heeft kunnen voet ballen dankzij een vals Portu gees paspoort. Volgens een on derzoekscommissie van het Braziliaanse parlement is hij niet de enige in Nederland en maken spelersmakelaars uit de polder zich buiten de Europese Unie schuldig aan kinderhan del. Kamerleden hebben minister Korthals (justitie) afgelopen week een rits vragen gesteld over het gerommel met papie ren en mogelijke kinderhandel. „Het is niet duidelijk hoeveel buitenlandse spelers er in Ne derland zijn, bij welke clubs ze zitten en hoe hun papieren zijn geregeld. Als daar niet snel meer duidelijkheid over komt, behouden we ons het recht voor om de zaak zelf te onder zoeken", aldus WD'er Rijpstra. Bij Rijpstra en een aantal col- lega-sportwoordvoerders leeft de wens om zo'n onderzoek desnoods te verbreden naar de hele sportsector. „Of het nu gaat om schaatsen, atletiek of wielrennen, overal waar geld binnenkomt, proberen louche figuren zich te verrijken aan jonge talenten", zegt CDA'er Atsma, die zelf concrete voor beelden kent uit de wielersec- tor. Ook D66-Kamerlid Rave- stein (D66) houdt er voorzichtig rekening mee dat het justitie- onderzoek slechts het topje van de ijsberg aan het licht brengt. „In eerste instantie gaan we er vanuit dat justitie de zaak rede lijk in de peiling krijgt. Maar het is denkbaar dat betrokken clubs, spelersmakelaars en an deren weinig mededeelzaam blijken. Dan blijft het zoals nu: je ziet de jongens die het ge maakt hebben, maar al die voetballertjes die tussen wal en schip zijn gevallen, blijven on zichtbaar. In dat geval moeten we de zaak zelf onderzoeken." den haag Een vlucht ganzen boven boerenland. Volgens landbouwor ganisatie LTO Nederland zorgen de dieren voor enorme schade in de landbouw. Ze eten jong gras en gewassen. De boeren mogen sinds vo rige maand de ganzen niet meer verjagen met geweerschoten. De vo gels zouden zich door toegestane alternatieven als vlaggetjes en vuur werk niet van de wijs laten brengen. Jaarlijks overwinteren ongeveer een miljoen ganzen in Nederland. Dat aantal is de afgelopen decennia sterk gegroeid. Gedupeerde boeren kunnen een schadevergoeding vra gen bij het jachtfonds van het ministerie van landbouw. In 1999 werd 9 miljoen gulden uitgekeerd. Volgens LTO valt dat bedrag over 2000 fors hoger uit. FOTO ANP EMINDO ARMINO den haag hans jacobs haags redacteur Jacques de Milliano kan terug keren in de Tweede Kamer. De gewezen voorzitter van Artsen zonder Grenzen en voormalig Kamerlid van het CDA heeft recht op de zetel die deze week is vrijgekomen door het vertrek van Ank Bijleveld, die burge meester wordt. De Milliano stapte in novem ber 1998 op omdat hij zich niet kon verenigen met het asiel- standpunt van zijn partij. Hij bedankte ook meteen voor het partijlidmaatschap. De Milliano erkende dat de Tweede Kamer minder geschikt voor hem was dan hij bij zijn kandidaatstel ling had gedacht. De kiesraad hanteert echter de pikorde op die lijst wanneer er een nieuw Kamerlid moet komen. De Milliano is daarom benaderd, en heeft volgens een woordvoerder van het CDA, ge vraagd om bedenktijd. Hij zou in de Tweede Kamer terug kun nen keren als onafhankelijk lid, een optie die hij in 1998 nog verwierp. Het is nog niet eerder gebeurd dat een opgestapt Ka merlid in dezelfde zittingspe riode weer in de Kamer terug keert. De Milliano heeft nog niets van zich laten horen. Vol gens het CDA moet hij voor maandag uitsluitsel geven. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten amersfoort anp Nederlandse dierenwinkels kunnen sinds dit jaar geen in het wild gevangen tropische vissen, vogels en insecten im porteren via luchthaven Schip hol. Ze moeten uitwijken naar Frankfurt en Brussel. Voorzitter De Jongh van de vereniging voor dierenwinkels Dibevo noemde dat gisteren een 'zotmakende situatie'. Die ren die toch op Schiphol aan komen, worden volgens hem teruggestuurd door de Rijks dienst voor de keuring van vee en vlees (RW). Dibevo spant een kort geding aan tegen staatssecretaris Faber (natuurbeheer) over de maatre gelen. Faber sloot per 1 januari het keurpunt van Aeroground Services voor de verplichte keu ring van dieren die via Schiphol binnenkomen. Gevolg is dat een KLM-centrum als enige overbleef. De KLM wil echter alleen dieren laten keuren die zij zelfheeft vervoerd. De RW reageert hoogst ver baasd op de uitlatingen van De Jongh. Volgens een woordvoer der zijn er na de jaarwisseling helemaal geen dieren op Schip hol aangekomen die moesten worden teruggestuurd. „Ieder een weet dat Schiphol inmid dels gesloten is voor de tropi sche dieren. Wie dieren ver zendt, hoort dat te weten." De RW houdt er daarom geen re kening mee dat er nu toch nog zo'n vlucht binnenkomt. De Dibevo stapt ook naar de Nederlandse Mededingingsau toriteit (NMa) om het alleen recht van de KLM te bestrijden. „Het huichelachtige is dat het KLM-centrum ook nog niet aan de Europese eisen voldoet", al dus De Jongh. Staatssecretaris Faber vindt dat de maatregel tijdig bekend was, zo antwoordde ze onlangs op vragen van Kamerlid Snij ders (WD). Volgens haar is geen sprake van een alleenrecht voor de KLM. „Het is een vrije markt", aldus Faber. „Het staat iedereen vrij zelf een keurpunt in te richten." utrecht anp Het aantal vrouwen en jonge ren dat geen dak boven het hoofd heeft, is de afgelopen ja ren fors gestegen. Was in 1994 nog maar vijf procent van de dak- en thuislozen een vrouw, in 1999 was dat gestegen tot ruim een kwart. Ook bevinden zich meer jon geren jonger dan twintig jaar onder de dak- en thuislozen: drie procent in 1994, 21 procent in 1998 en in 1999 weer iets minder met zestien procent. Dat blijkt uit een landelijk on derzoek van het Trimbos Insti tuut, dat op verzoek van minis ter Borst (volksgezondheid) is uitgevoerd. In 1999 waren er 55.000 aan meldingen bij de maatschappe lijke opvang. Daarvan konden 20.000 opnamen worden uitge voerd, zo meldt de Federatie Opvang. Om de komende tijd de opvang te kunnen uitbrei den en verbeteren, vraagt de fe deratie 115 miljoen gulden ex tra aan het kabinet. Volgens directeur Smidt van de federatie is het niet duidelijk hoeveel dak- en thuislozen er in totaal zijn. „Wij kunnen alleen uitgaan van de mensen die zich bij ons aanmelden. En dat aan tal neemt ook toe." Volgens haar zijn er in Nederland naar schatting drie- tot vierduizend jonge zwervers. numegen gpd Het doden van de complete veestapel op een boerderij na ontdekking van een met de gek ke koeienziekte (BSE) besmette koe is zinloos en onaanvaard baar. Het wakkert het wantrou wen van de consument onno dig aan. Dit vindt de Nederlandse Melkveehouders Vakbond (NMV). Zij heeft de ministers van landbouw en volksgezond heid gevraagd het zogeheten ruimingsprotocol te herzien. De vakbond vindt dat het doden van alleen het zieke dier vol doende is. Het ministerie van landbouw wijst er op dat er vanuit wordt gegaan dat een koe met BSE wordt besmet door het eten van veevoer waarin besmet dier meel is verwerkt. Ook stalgeno- ten kunnen van besmet voer hebben gegeten, aldus het mi nisterie. Omdat een besmetting alleen kan worden vastgesteld e weg kwijt? Kom dan eens langs bij de Opel dealer, want bij aanschaf van een nieuwe Opel Vectra ijgt u een VDO/Dayton navigatiesysteem inclusief radio/cd-speler t.w.v. ƒ3950,- voor slechts 499,-* Met de Opel Vectra altijd op de goede weg. ■0- B8ercgistrcerd uiterlijk 28 februari 2001. U rijdt al Vectra vanafƒ43.995,- (incl. BTW/BPM, exd. aflevcringskostcn en verwijderingsbijdrage). Prijs- en specificatiewijzigingen voorbehouden, en CO.-uitstoot volgens Rdi&in 199ÏKM6 Bera.moto kmsliter, van 9,5 tot 14,1liers/lOO km van 10,5 lot 7,1 CO, gu>m: van 228 W190. Dieselmotoren: kms/Mer van 152 W 17,5. UtesdOO km: 6,6 tol 5.7. CO, gr Am van 178 W154 den haag gpd Nederland bereidt zich voor op schaatsweer. In Groningen en Friesland werden gisteren wed strijden op natuurijs gehouden. Schaatshandelaren doen goede zaken en verwachten topdrukte rond het weekeinde. Na een paar vorstarme winters gloren er mooie winsten: de ijzers mo gen dit jaar wel wat kosten. „Het loopt op dit moment nog geen storm, maar de verkoop zit zeker in de lift", zegt Tonnie van der Woude van schaats handel Van der Woude in Hoorn. „De hectische drukte verwacht ik de komende dagen, als het tenminste blijft vriezen." Volgens het KNMI in De Bilt groeit de ijsdikte de komende dagen aan tot zeven tot acht centimeter. Nu is het natuurijs nog zeer onbetrouwbaar, maar mogelijk kan er in het weekein de volop worden geschaatst. „Sinds de vorst heeft ingezet, hebben we al enkele honder den paren schaatsen verkocht", vertelt Marian Lagerwey van Piet Lagerwey Schaatsen en Skeelers in Ede. „De volwasse nen kopen echt van alles. De langlaufschoenen van Salomon en Zandstra, waar je ijzers on der kunt klikken, doen het goed. Bij kinderen zijn de Easy Gliders heel populair. Dat is zeg maar de traditionele houten schaats, maar dan van kunst stof. Ze gaan echt bij bosjes de deur uit." Volgens Van der Woude heb ben jongeren vooral belangstel ling voor de combischaats. „Daar kun je namelijk ook mee skeeleren." Ook noren doen het nog altijd goed. „Het merk Raps is populair, want daar rijdt top- marathonschaatser Jan Maar ten Heideman op. ook Viking blijft gewild." De Nederlander kijkt bij het ko pen van schaatsen niet meer op een paar centen, merkt de schaatsverkoopster. „Ik zie een duidelijke verschuiving naar de duurdere ijzers. Vroeger waren schaatsen van tweehonderd gulden al heel wat, maar nu koopt men net zo makkelijk een paar van vierhonderd gulden. De mensen willen een duur zaam product en dat mag wat kosten." Henk Vos van schaatsfabriek Viking in Almere meent dat de winkeliers met de inkoop van schaatsen wat voorzichtiger zijn geworden. „Ze kijken eerst of de vorst doorzet." Nu dat zo lijkt te zijn, loopt de verkoop boven verwachting. „Als het Groene Hart in de Randstad dicht ligt, gaan de zaken pas echt goed", zegt Vos. „Rotter dam, Den Haag, Leiden: ze gaan dan allemaal schaatsen op de plassen." na onderzoek van de hersenen van een dood dier, worden alle 'BSE-gevoelige dieren' gedood en onderzocht. Minister Briinkhorst heeft gisteren verklaard dat alle kada vers van runderen, die naar de destructor gaan, in de toekomst op BSE worden getest. Hij wil zo juist een vluchtroute voor boeren afsluiten, die hun hele veestapel niet op het spel willen zetten vanwege één zieke koe die ze dan in stilte laten afvoe ren. den haag anp Er is een compromis op komst over de stationering van Apa che gevechtshelikopters in Dji bouti. Het land zou zijn exorbi- tantie financiële eisen voor de stationering laten varen. Ook zou het afspraken willen maken over de de rechtsvervolging in het geval in het land gelegerde Nederlandse militairen een overtreding begaan. Een missie van het ministerie van defensie heeft deze week in het Afrikaanse land overlegd om de weg te effenen voor de stationering van de helikopters. Die vindt plaats op verdoek van vooral de PvdA en de WD in de Tweede Kamer. Die willen de toestellen achter de hand hou den in het geval het Neder- lands-Canadese VN-bataljon in Eritrea in moeilijkheden komt. De mooiste Oosterse Tapijten nu voordeliger dan ooit Heriz 241 x 172 van -L8507- voor 995,- Naïn 305 x 210 van voor 3.895,- Berber 200x150 van ^-6957- voor 375,- Kars Kazak 191 x 127 van -?-?507- voor 895,- MehMeh 240 x172 van 14^007- voor 8.950,- Nepal Hotan 302 x 205 van -4£6Ö7- voor 1.495,- Mir Plain 303 x 208 van -£4507- voor 1245,- Mooiste tapijten - grootste voorraad - laagste prijzen. Kom en overtuig uzelf! Heemstede, Binnenweg 211023-5292509 White Lion Blended Scotch Whiskv 100c! €.2,70 GALL& GALL

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3