Meer inbraken en bedreiginge 'Waar ben je bang voor? Wanneer heb je voor het laatst gehuild?' Duin Bollenstreek Minder rompslomp, meer zor i Boete vo bedreigii ex-vrien( i °e VLOK durft regiewagen niet te halen bij gekraakt pand Neem een proefabonnement "7 WEKEN VOOR 45,00 BEL 071-5128030 rm Falende restauranthouder moet zes maanden 'zitten' Aschpotter in de maak Samenwerking zes verpleeg- en zorgcentra Duin- en Bollenstre katwuk/duin-en bollenstreek margrit tibboel Betere zorg voor de bewoners van zes verpleeg- en verzor gingshuizen. Met dat doel voor ogen gaan zes verpleeg- en zorgcentra in de Duin- en Bol lenstreek hun krachten bunde len. En niet alleen voor de eigen bewoners maar ook voor de be woners uit de omgeving die nog zelfstandig wonen, maar eigen lijk speciale zorg nodig hebben. Aan het nieuwe samenwer kingsverband, de stichting Sorgsaem, nemen deel: Over- duin, De Duinrand en Salem in Katwijk, Vlietstede in Rijnsburg, Groot Hoogwaak in Noordwijk, Munnekeweij in Noordwijker- hout en Rustoord in Lisse. De samenwerking is ingege ven door de toenemende ver grijzing waardoor de vraag naar zorg hand over hand toeneemt. Daarnaast is er een groep oude ren die zo lang mogelijk zelf standig thuis wil blijven wonen, ook al heeft men extra zorg vanuit het verzorgings- of ver pleeghuis nodig. De nieuwe stichting heeft op zich geno men in deze behoefte aan 'zorg op maat' te voorzien. Er zal met name intensief worden samengewerkt op het gebied van de zorgverlening aan bewoners met psychogeria trische en/of somatische stoor nissen in de verzorgingshuizen. Om deze specifieke doelgroep de nodige aandacht te kunnen geven, zal er tussen de verschil lende centra een uitwisseling van kennis en diensten plaats vinden. G. van der Does, voorzitter van de stuurgroep Sorgsaem gistermiddag tijdens de bijeen komst in Salem, waarbij de sta tuten voor de nieuwe stichting werden ondertekend, over de nieuwe aanpak: „We gaan dag verzorging in groepsverband geven aan bewoners van het verzorgingshuis. En aan men sen uit de omgeving, die de greep op hun leven aan het ver liezen zijn en die eigenlijk naar een verpleeghuis zouden moe ten." Bovendien wordt er een 24 uurs 'meerzorg' geregeld voor bewoners van verzorgingshui zen die eigenlijk naar een ver pleeghuis zouden moeten ver huizen. Ook zal er, indien no dig, op elk gewenst moment thuiszorg ingeschakeld kunnen worden. „Dat is best pittig!" concludeert Van der Does. neb leer Sf Ook komt er begeleiding 50 vl cliënten die nog geen zoij «aar gen en wel op een wa< jtei staan. Aan hun omgeving mantelzorg - zal worden viseerd, hoe er met de moet worden omgegaaJtev complexe vragen zal eei handelteam deze begt «lp overnemen. Volgens Van der Does voor het welslagen van derneming een eerste vi mai dat de betrokken instel! optimaal van eikaars h bra ten gebruik kunnen zonder dat de zorgvTaga ook maar iets van merkt iere deze wijze is er een kete ien zorgverleners aan de slat toe moet naadloos gaan. De voorzitter van de 4e stichting laat tot slot wen finitief af te willen van pieren rompslomp die de iijkse werkzaamheden tot ergernis van ieder met zie:wt brengt. Het werken met boeken vol procedures a dende richtlijnen over wel en niet hoort, is vi Prc hem een veelal zinloze en tijdrovende bezigheid. „I tiënt heeft een probleem 1 moet de wereld uit. Dat uitgangspunt. Politie Katwijk presenteert jaarcijfers 2000 ree iaas .Er lek Tin de ha mg1 0,\ In Katwijk zijn vorig jaar bijna twee keer zoveel mensen bedreigd als in 1999. Waren in 1999 nog twintig mensen het slachtoffer van bedreiging, vorig jaar deden 37 men sen daarvan aangifte. Het aantal inbraken in Katwijk steeg in dezelfde periode eveneens flink, van 86 naar 109. Dat blijkt uit de jaarcijfers van de Katwijkse politie. „Het werkelijke aantal ligt hoger, want niet iedereen die iets overkomt doet aangifte", benadrukt teamchef J. Schoneveld van de Katwijkse politie. Maar ze hebben in korte tijd veel slachtoffers gemaakt. De plotselinge, forse stijging is ech ter, nadat zij weer Waren'opge pakt, een halt toegeroepen." Het werd de dieven wel bij zonder makkelijk gemaakt om zijn slag te slaan, vindt Schone veld. „Bij de meeste mensen stonden vanwege het mooie weer ramen en deuren gewoon open. Dan vraag je er bijna om." Het is overigens niet allemaal kommer en kwel in het politie rapport over 2000 want het ge weld op straat is het afgelopen jaar afgenomen; van 54 naar 35 gevallen. Schoneveld noemt de Bij de meeste bedreigingen was geld de belangrijkste oorzaak. „Het ging dan om afpersing, of om zakelijke conflicten." De forse stijging van het aan tal woninginbraken is volgens Schoneveld vooral te wijten aan het weer op vrije voeten komen van een aantal 'oude bekenden' van de politie. „In mei en juni zijn een aantal 'vrienden' van ons vrijgekomen. Zij zijn bin nen de kortste keren weer in hun oude fout vervallen en op dievenpad gegaan. Doordat wij extra alert op hen waren, was het ook weer snel afgelopen. confrontatie tussen Kal jongeren en de politie, i 15 oktober met elkaar Tramstraat slaags raaktei absolute dieptepunt jaar'. „Het was een enornjMw barsting van agressie weid. Heel onplezierig oe n n te maken." Het 'totale geweld' is, genstelling tot het straatgfisst vorig jaar nauwelijks a ide men; van 85 naar 78. binnen relaties neemt to als geweld in het zakelijk keer", verklaart de politi Het ,Daar willen we dit jaar alert op zijn." De drugsoverlast is in behoorlijk afgenomen, er in 1999 nog 54 menseii gifte van overlast door dn i pi bruikers, in 2000 waren nog maar 27. „Het lijkt a lis op dat alle inspanningeni Ie o centra voor verslavin; >r L Parnassia en De Brug, va iv ningbouwverenigingen, v chc gemeente en de politie vruchten gaan afwerpen lier dus Schoneveld. gst tijd nt „Een paar hartstoch tv nachten zijn voor mij gee e ti in een nachtmerrie", zo b ilee een Hagenaar zijn verhi de Haagse politierechte 38-jarige man stond tered gens het besmeuren auto, bedreiging en Sassenheim. Allemaal tegen zijn ex. De politiei achtte alleen bedreiging zen en veroordeelde de daarvoor tot vijfhondei den boete. De ellende begon allen r(jt september 1998, na het ken van de relatie tussen genaar en zijn vriend. 1 idg over de politie bekende jr genaar dat hij de auto va ,a j voormalige geliefde mei r[,0 besmeurde en hem bedre ,g( Later trok de man zijn 1 js tenis over de vernieling j auto en de smaad weer politie zou hem onder hebben gezet en geen rek jj hebben gehouden mei e c slechte gezondheid. Hij z< ijy der meer lijden aan hyper V£ latie en claustrofobie. Ui 3g( ellende zou hij alles maai sej ben bekend. In een brief J(j, politie schreef de Hagen; |j, ter een herziene verklarinj De officier van justitie uit van de allereerste bel nissen van de man en eisl zend gulden boete en vie ken voorwaardelijk. De p rechter vond dat de allei bekentenissen niet als konden dienen. dve er De Vereniging Lokale Omroep Katwijk (VLOK) laat de reportage- en regiewagen die bij het gekraakte pand aan de Val- kenburgseweg staat geparkeerd voorlo pig ongemoeid. De lokale omroep doet dit om de veiligheid van zijn vrijwilligers te waarborgen. Dat zegt VLOK-voorzitter Eric Jan Ham die in het dagelijks leven werkt bij de Rabobank Rijndorpen - de eigenaar van het gekraakte pand. „Ik wil niet het risico lopen dat onze medewer kers van die krakers klappen krijgen, of zo. Dat is het mij echt niet waard. Wij gaan daarom de confrontatie met hen uit de weg." Dat de VLOK tijdelijk niet over de re giewagen kan beschikken, heeft volgens Ham geen nadelige gevolgen voor de wekelijkse televisie-uitzendingen. „Maar bij evenementen, zoals bijvoorbeeld Ko ninginnedag, gebruiken we wel deze re portage- en regiewagen. En ook bij ram pen wordt die mobiele tv-studio ingezet, want met die wagen is het mogelijk om met vier camera's opnamen te maken en voortdurend te schakelen. De wagen wordt ook gebruikt om snel banden over te spoelen." Maar dat de VLOK-medewerkers nu niet bij de reportage- en regiewagen kunnen, kan wel de apparatuur bescha digen. „Die wagen staat onder constante stroom, omdat de apparatuur op een bepaalde temperatuur en een bepaalde luchtvochtigheid moet worden gehou den. Dat moeten we regelmatig contro leren, want als de stroom uitvalt loopt de apparatuur grote schade op." Ham 'hoopt dat de krakers de bezittingen van de VLOK niet vernielen'. Kraker Martijn den Hollander vindt het vreemd dat de VLOK niet bij zijn spullen durft te komen uit vrees voor ge weld van de krakers. „Wij doen ze echt niks. Dat verzeker ik ze. Ik wil alleen maar een huis. Dat heb ik nu. Wij zijn helemaal niet agressief, of zo." Den Hollander is naar eigen zeggen ook nog nooit in de garage geweest en 'is dat ook absoluut niet van plan'. Noordwijk zoekt 'Jantjes Beton' noordwuk Voor de Jantje Beton-collecte heeft de gemeente Noordwijk nog een flink aantal collectanten nodig. De op brengst van de collecte, die gehouden wordt van 12 tot 17 maart, gaat voor de helft naar de gebruikelijke Jantje Betondoe- len: projecten op het gebied van leef- en speelruimte voor de jeugd. De andere helft is voor de vereniging van de collectant zelf. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven of meer informatie krijgen op telefoonnummer 071-36.60.222. Wethouder J. van der Plas uit roulatie katwuk SGP/GPV-wethouder J. van der Plas (59) van Katwijk is vanwege een operatie, die dinsdag is uitgevoerd, tijdelijk uit de roulatie. De wethouder van financiën en economische zaken wordt in de eerste week van februari weer op het Katwijkse ge meentehuis verwacht. Meer kunst en cultuur in Rijnsburg runsburg Projectweken op de scholen, subsidies voor bijvoor beeld toneel- en zangverenigingen, een kunstuitleen en een cul turele raad die 'de kar moet trekken' bij culturele projecten in Rijnsburg. Dat zijn een paar van de ideeën die in Rijnsburg le ven om meer te gaan doen aan kunst en cultuur. De gemeente trekt hier in eerste instantie 25 mille voor uit. De commissie welzijn en zorg was gisteren positief over de eerste aanzet. CDA'er Eldering (CDA): „Het lijkt wel een doos bonbons waar we uit mogen kiezen." ben haag/noordwukerhout connie van uffelen Voor tienduizenden guldens aan eten, drinken en geluidsap paratuur bestellen voor je res taurant op een camping in Noordwijkerhout, maar de re keningen niet of slechts gedeel telijk betalen omdat de zaak 'niet zou lopen'. Falend onder nemerschap of flessentrekkerij? Dat laatste, zo oordeelde de Haagse politierechter gisteren over de praktijken van een 46- jarige Amsterdammer. Temeer omdat de man hier al eerder voor was veroordeeld en omdat hij elders in het land proefritjes in dure auto's maak te zonder deze terug te bren gen. Voor deze verduistering en de flessentrekkerij moet hij zes maanden zitten. Precies zoals de officier van justitie eiste. De Amsterdammer gaf giste ren toe dat hij tussen november '99 en juli 2000 onder valse na men in Zwaag, Weesp en Breda proefritjes maakte om vervol gens niet meer terug te keren. Het restaurant in Noordwijker hout daarentegen moest echt 'een leuk bedrijf worden. Hij kwam weliswaar niet uit de ho reca, maar hij had ooit een blauwe maandag in Leiden een restaurant gerund. Qua omzet had hij veel te ho ge verwachtingen, zo vertelde hij gisteren. Het weer zat niet mee en de kosten voor huur, pacht en personeel waren zo hoog, dat hij 'in de knoei' was gekomen. Advertenties in regio nale huis-aan-huisbladen be taalde hij niet en de leverancier van een partij fietsen kon flui ten naar zijn krediet. De Amsterdammer vertrok na verloop van tijd met de noor derzon, zonder iets voor zijn le veranciers te regelen of faillisse ment aan te vragen. Dat alles deed hij onder valse naam om dat hij in het verleden als infor mant betrokken was geweest bij de IRT-affaire en een afreke ning in het criminele circuit vreesde. Door zijn acties leden diverse bedrijven duizenden guldens schade. Als straf moet de man die terugbetalen en een half jaar de cel in. Een hele ver handeling van de advocaat over falend ondernemerschap en verkeerde inschattingen ten spijt. Zestien kinderen in een kring die een denkbeeldige bal rondgooien. „De bal wordt een tomaat", roept meester Hans van der Berg. Die gooien de jongens denkbeeldig snoeihard in eikaars gezicht. „Het is een ei, onderhands gooien nu!", is het volgende commando. Daama krijgen de kinderen een bal van voetbalkousen, die ook weer rond gaat. Het is weer tijd voor 'Leefstijl', een spiksplin ternieuwe lesmethode die sinds enkele maanden op de Noordwijkse Witte School in de praktijk wordt gebracht. Met de nieuwe lesmethode voor de basisschool wordt ge werkt aan de sociaal-emotione le ontwikkeling van kinderen. Zo leren ze met aspecten als bijvoorbeeld ruzie en vriend schap maar ook incest om te gaan. Voor de kinderen iets nieuws, maar voor de leraren ook. Als voorbereiding doken de leraren voor twee dagen het klooster in, haalt meester Van der Berg op. „In mei zijn we daar geweest, toen hebben we zelf heel veel gedaan van de cursus. We hebben aan eikaar les gegeven. Dat ging heel goed. zeker omdat je daar niet weg kunt. Normaal heb je toch de dagelijkse beslommeringen, daar hadden we toen geen last van. We waren helemaal met de cursus bezig." En nu is het elke donderdag voor een helft van groep acht tijd voor Leefstijl. „Het kan na melijk niet met de hele klas" vertelt Van der Berg. „De kin deren moeten allemaal actief meedoen en dat kan niet met 32 tegelijk. De andere helft heeft dan handvaardigheid." Onder redactie van Rob Onderwater tel. 071 5356457 Voor groep acht is het wel even wennen, de nieuwe manier van onderwijs, meent hij. „Ik denk dat als je kinderen uit groep twee later in groep acht ziet, dat het resultaat veel groter is." Het balgooien gaat ondertus sen door. Om het leuker en gekker te maken komen er twee ballen bij. Het tempo komt steeds hoger te liggen en onvermijdelijk gaat het fout. De ballen vliegen alle kanten op behalve naar degene die er op staan te wachten. „Ze komen nu wel los" zegt Van der Berg. Maar hij wil ze nog enthousiaster krijgen. Op de klanken van gitarist Mark Knopflers laatste cd worden kringen van zes kinderen ge vormd. De binnenste draait te gen de klok in, de buitenste met de klok mee. Als de mees ter 'stop' roept, moeten de kin deren koppels vormen met de gene die het dichtst bij ze staat. Elk koppel moet elkaar de sassenheim De op dracht is de deur uit en over een klein jaar is de Aschpotter klaar. Het drie meter hoge beeld moet een eerbe toon worden aan de Sassenheimse aspot- ters, die in de 18de en 19de eeuw in de ge meenten Sassenheim, Lisse en Hillegom as ophaalden als grond stof voor de Leidse zeepfabrieken. De as werd opgeslagen in de (nog altijd bestaande) asschuur aan de haven en vervolgens via de Kagerplassen naar Lei den gevaren. De gemeente geeft met het beeld gehoor aan de Vereniging Oud Sassenheim, die de aspotter als logo voert en al een paar keer heeft gevraagd om een herinnering aan die tijd. Eén herinnering is dat Sassenheimers nog altijd 'asbakken' wor den genoemd. Het bronzen beeld, op een stenen sokkel waarin een bank wordt ver werkt, moet dit stukje verleden tastbaarder maken. Het beeld gaat in totaal zo'n 75.000 gulden kosten, waar van de provincie Zuid- Holland 25 mille voor zijn rekening neemt. Wanneer het beeld precies op zijn plaats komt, is nog niet zeker. De bedoeling is begin volgend jaar, maar de Digros kan nog roet in het eten gooien. De supermarkt, die aan de haven grenst, wil de goederenaanvoer ver beteren en daarvoor is een verbouwing nodig waarbij het beeld flink in de weg zou kunnen staan. Is dat zo, dan overweegt de gemeen te volgens hoofd wel zijn F. Put om het beeld tijdelijk ergens anders bij de haven te zetten en na de ver bouwing van de Digros zijn definitieve plaats te geven. foto henk bouwman vraag stellen die de meester roept. „Wat is het mooiste boek dat je hebt gelezen?" „Een stripboek, telt dat ook?" „Waar ben je bang voor?" „Spinnen!" „Spoken!" „Haaien." „Wan neer heb je voor het laatst ge huild?" „Toen mijn oma was overleden." Ze zijn er klaar voor, oordeelt Van der Berg. Iedereen kan een kaartje komen ophalen met een plaatje erop. Er zijn drie soorten kaartjes, waardoor de kinderen willekeurig worden verdeeld in groepen. „Dat is ook de bedoeling, ze moeten niet telkens bij hun beste vriendje of vriendinnetje gaan zitten. Nu leren ze open te zijn tegenover elkaar" legt Van der Berg de bedoeling uit. Op drie tafels liggen lesboeken. Vandaag is uit hoofdstuk drie het thema 'ruzies oplossen'. In het boek staat in stripvorm hoe het meestal gaat maar ook hoe het kan gaan. Twee kinderen hebben ruzie. Het eerste wat ze zouden moeten doen, is kal meren, gewoon door even tot tien te tellen. Vraag elkaar dan wat ze dwars zit om elkaar be ter te leren begrijpen. De leer lingen moeten leren op die ma nier problemen op te lossen. Het werk is best lastig en na een tijd beginnen de leerlingen af te dwalen. Meester Hans merkt het. „Jullie hebben veel gelezen en veel geluisterd, nu mogen jullie wat gaan doen. Ik heb voor jullie allemaal een stripverhaal dat jullie moeten afmaken. Het gaat om twee kinderen die ruzie hebben over de vraag wie mag compute ren." Snel halen ze allemaal hun plaat op om te bedenken Met z'n allen 'opwarmen' voor Leefstijl. foto dickhocewoninc wat ze in de lege tekstballonne tjes gaan zetten. De slotopdracht van vandaag is om in koppels een soort to neelspel te verzinnen waarin een ruzie voorkomt, die wordt opgelost op de manier zoals ze zojuist hebben geleerd. Een meisje rent snel naar haar bu reau om een beugel te pakken, type buitenboord-model. Haar partner heeft een bril op, het toneelstukje laat zich raden. Beugelbek! Vieroog! Nadat ze tien seconden afkoelen, lossen ze hun 'ruzie' op. Na ruim een uur les is Leefstijl weer voorbij. De kinderen heb ben nu pauze. Van der Berg sluit af. „Dit was een redelijk luchtig onderwerp. Bij pittige onderwerpen zoals bijvoor beeld incest krijgen de ouders vooraf een brief thuis, zodat ze weten wat hun kinderen be spreken op school. De ouders worden er zo ook bij betrok ken. We hebben 21 november een workshop met alle ouders gehad. Daarbij deden zij het zelfde als wij in mei in het klooster hebben gedaan. Ou ders en leraren zijn met Leef stijl partners in opvoeding." maarten ritman

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 20