Baby's op bestelling Gesprek van de Dag T. Frits Barend en Henk van Dorp omroepman(nen) van het jaar M Miskende huisartsen Kunst uit defies Vroeger was het kouder DONDERDAG 18 JANUARI 2001 ^uiinicnfaar In de Tweede Kamer is gisteravond een beetje beteu terd vastgesteld dat de huisartsen overwegen hun sta kingsdag door te zetten, terwijl minister Borst heeft toegezegd op enige termijn aan hun eisen te willen voldoen. De meeste Kamerleden gaven wel toe dat ze veel te lang geen oog hebben gehad voor de noden van de huisarts, maar dat gaat nu immers allemaal veranderen. Het PvdA-Kamerlid Oudkerk meende aan zijn status van parttime huisarts zelf het gezag te kunnen ontlenen om de voorgenomen staking onder deze omstandigheden 'ongepast' te noemen. Met zo'n kwalificatie laten de verhitte gemoederen zich natuurlijk niet sussen. Huisartsen en verpleegkundigen hebben met elkaar gemeen dat ze in de medische hiërarchie zo ongeveer de laagste plekken bezetten, terwijl ze het 'vuilste' werk opknappen. De overheid heeft daar inderdaad zorgelijk lang geen oog voor gehad. Integendeel, de huisarts is in toenemende mate overladen met extra taken. Jongeren te dik? Ouderen depressief? Geweld binnen het huwelijk? Er lijkt geen maatschappelijk probleem te verzinnen of de huisarts krijgt te horen dat hij of zij op zijn minst een rol speelt bij het signa leren, zo niet bij het oplossen ervan. Daar tegenover staat sinds jaar en dag de wens om een betere honorering, meer vergoeding voor prak- tijkkosten en een betere regeling voor het werk in de avond, de nacht en het weekeinde. Kamer en kabinet lijken daaraan nu gehoor te geven, maar daar was wel een landelijke demonstratie en een stakingsdreiging voor nodig. Tegen die achtergrond is het begrijpelijk dat de huisarts beducht is zich andermaal met toe zeggingen te laten sussen. De geest is uit de fles en gezien de aard en omvang van de miskenning, ligt het voor de hand dat die er niet snel in terug te krijgen is. e(ei'/s/« De eerste minuut, en ik wist het. Hét geheim om een goed stukkie te schrijven. Tenminste, volgens Thé Lau, de zanger van de Nederlandse band The Scene. Die zei: „Juist datgene wat dronken of aangeschoten mensen zo lastig maakt om mee te praten, is misschien wel goed voor de creativiteit. Dat is hetzelfde geheim als Het geheim van het Neder landse lied, volgens Lau. Drank. Bennie Jolink Normaalen Martin Buitenhuis (Van Dik Hout) waren het er helemaal niet mee eens. Maar ik weet het nog zo net niet. Je wordt sowieso poëtischer van drankgebruik. Ga maar na, hoeveel grote schrij vers waren niet depressief? En wat doe je als je in een dip zit? Juist. En daarna krabbel je nog even wat neer. Heel veel schitterende kunst komt uit de fles. En sorns ook een Nederlands lied, wat helaas vaak niet hetzelfde is. Jan Rot liet zien hoe het eruitzag: een bierviltje, of de wikkel van de televisiegids, waarop dan wat krassen stonden. In één keer eruit gegooid, na een avond selfpi- ty gesteund door een flinke fles. „En dat moet je dan de volgende ochtend gaan zitten ontrafelen", zei Rot. Verder probeerden al die muzikanten te verklaren waarom je poëtischer wordt van drank. „Misschien vernauwt je bewustzijn wel zo dat je meteen uit je hart spreekt", zei de één. Misschien sta je wel meer open voor emoties", zei de ander. Misschien is dat allemaal wel gelul van een dronken aardbei, zeiden Jacobse en Van Es eens. En daar leek het allemaal sterk op. Iedere avond kun je aan iedere willekeurige toog dezelfde filosofieën horen over liefde en drank, emoties en alcohol. Als het gesprek tenminste even van voetbal afdwaalt. Daar hebben we een televi sie-uitzending niet voor nodig. De enige die iets zin nigs zei of deed, was Jan Rot. Die liet horen wat hij be neveld schreef, en ook hoe dat dan ongeveer klonk. En vervolgens wat het later werd, qua Nederlands lied. Teriuijl die andere kopstukken van de Nederpop slap zaten te aardbeien. Af en toe kwam er een kort muziekfragment langs, van een lied over drank (dat dan in de meeste gevallen stomnuchter was geschreven, overigens). Dat was Het geheim van het Nederlandse lied, gister avond bij de KRO. Het deed me nog net niet naar de fles grijpen. En daar moet nu een goed stukkie over komen. Helaas ben ik altijd broodnuchter als ik moet werken. Dat wordt niks. Frits Barend (53) en Henk van Dorp (60) mogen een jaar lang met de duimen achter hun re vers verkondigen dat zij de omroepmannen van het jaar zijn. Hun namen werden gis teravond genoemd tijdens de nieuwjaarsreceptie van het omroepvakblad en initiator van de ereprijs, Broadcast Ma gazine. De jury meldt dat het duo ver antwoordelijk is voor het eerste succesvolle dagelijkse praat programma als dagsluiter. Ba rend Van Dorp is volgens de jury een mix van serieuze in formatie en amusement. De jury roemt de prima gasten- keuze en de steeds betere wis selwerking met Jan Mulder, de veelzijdigheid en de improvisa tie die aan de dag wordt ge legd. De onderwerpen worden niet 'doodgeproduceerd'. Ver der heeft Villa BvD de aanval van de publieke omroep tij dens het EK-voetbal afgesla gen. Kortom, beide heren had den recht op de hoofdprijs. Er was echter één probleem pje: de tv-tandem was zelfbij de bekendmaking niet aanwe zig, vanwege de voor hen broodnodige winterstop. Zij genieten van hun vakantie in het buitenland en keren pas weer op 5 maart terug op de buis. Geen nood, want zoals het bij dit soort prijzen be hoord was niet alleen de kan didatuur veel eerder bekend, ook de bekendmaking stond vorig jaar al in de agenda's. Op 19 december bracht hoofdre dacteur Jeroen te Nuijl een be zoek aan de studio. Hij was die avond niet de enige, overigens. Ook een groep Hells Angels kwam, zag en vocht. Want juist die avond dwong deze club met harde hand een rectificatie af bij het duo. Publiekelijk moest op televisie worden ver kondigd dat deze motorbriga de niet crimineel is. De daar opvolgende commotie mag als bekend worden verondersteld: Justitie is inmiddels een onder zoek begonnen. De mededeling van Broadcast Magazine dat de redactie juist Barend en Van Dorp had aan gewezen als winnaars mocht dan wel als pleister op de won de worden gezien, maar maak- itn „onn Barend en Van Dorp kwamen hun prijs niet zelf ophalen, maar hadden van te voren een filmpje gemaakt. FOTO ANP ROBERT VOS te even geen indruk. Frits Ba rend bekent in het januari nummer van het vakblad dat hij het de volgende dag zijn ge zin niet eens had verteld, ter wijl Henk van Dorp het - nu - toch een belangrijke prijs noemt. Het besef kwam pas toen het tweetal naar het kantoor van John de Mol (winnaar van edi tie 1999) werd gelokt met de smoes dat er naast de aanbie dingen van de publieke om roep en RTL 4 - om het praat programma volgend wintersei zoen uit te zenden - zich nog een derde mogelijkheid had eer _haac Mich aangediend. Het presenta duo kreeg van tv-tycoon D °nn Mol te horen dat zij hetw r die zich omroepmannen! het jaar mochten noemen Dorp: ,,Ik ga nu dood", en evenknie reageerde ook baasd en zei quasi serieus „We kunnen godzijdanko fik] hankelijk blijven en hoevi ons niet aan te sluiten bij de Mol." De Mol diendeh duo nog wel ongevraagd* >ta^' advies: „Besef dat nu dew '_^r aan je voeten ligt. Ik kreeg rig jaar deze prijs en konE Brother wereldwijd aan dj man brengen...." Omdat de prijs toch overt digd moest worden op de haag lijkse receptie namen Jan aatsf der (de deskundige in hei oten gramma) en Erik de Vries Ie ijs tien jaar eindredacteur va kun rend Van Dorp) de hom ren t waar. De Vries had gistere inda direct na de prijsuitreiking jk ro Henk van Dorp nog aan lefoon. „Henk is erg ven ga Frits zo bellen." e' ind timothy beldman de? akte. Een Brits echtpaar kocht twee baby's via een Amerikaanse website. Kosten: 30.000 gulden. De Britse regering is onthutst. Afschuwelijk, zeggen ook de Nederlandse adoptieorganisaties. „Gewoonweg een weerzinwek kend idee", vindt de Britse mi nister van binnenlandse zaken Jack Straw het dat een tweeling van enkele maanden oud via internet verkocht is aan een Brits echtpaar. Premier Blair vindt het 'walgelijk'. Hij 'deelt de afschuw van de mensen over de handel in kinderen alsof het handelswaar is' en 'die eindigt met een situatie waarin twee echtparen zeggen de ouders te zijn'. De regering laat uitzoeken wat de wettelijke positie van de halfjaar oude kinderen is, die met toeristenvisa van zes maanden het land zijn bin nengekomen. Het echtpaar uit Wales is van plan het Brit se staatsburgerschap voor de tweeling aan te vragen. Alan en Judith Kilshaw hebben zich behalve ver ontwaardiging ook grote problemen op de hals ge haald met wat zij om schrijven als 'adoptie via een bemiddelaar'. Ze zijn in een transatlan- tische juridische Grote ophef over 'internettweeling' strijd verwikkeld met een echt paar uit Califomië, dat beweert de rechtmatige eigenaar van de twee meisjes te zijn. Het be schuldigt de Britten ervan de kinderen met hulp van de na tuurlijke moeder te hebben ontvoerd. Nadat de boulevardkrant Tlte Sun dinsdag de primeur had, stonden alle Britse kranten gis teren bol van de verhalen over de 'internettweeling'. De Kils- haws betaalden 28.000 gulden voor de twee meisjes nadat Ri chard en Vickie Allen uit Cali- fornië de meisjes na betaling van iets minder dan de helft van dat bedrag al in huis had uitg L Bi >ks HOVE 'administratieve kosten' ft ca; den afgerekend. Op son in D sites lopen die op tot gulden. Anneke Harten, voorzittfenaa de Belangenvereniging! 1,2 r ners in Adoptie, kan moi gron begrijpen dat mensen n aat K gelijke bureaus ii echt gaan. „Je kunto tn di vingers nagaan :en jfi iets niet klopt eerst 30.000 g moet betalei gev de i|| niet eens def fM nemen uittt qja. of de ouders ese f het kind passi lwhe reed Dm I «BÉS Jan Heerkensi ra» reldkinderen, 1 <é2 grootste adoptXnes'( War tuut in Nederlai de g IBRU Hi td. *naa do gekregen. Daarvoor zou de tweeling ook al ter adoptie zijn aangeboden aan een ander Amerikaans stel. De 47-jarige Judith Kilshaw, die uit haar huwelijk met de twee jaar jongere advocaat Alan twee zoons van zeven en vier jaar en uit een eerdere relatie een dochter van achttien jaar heeft, vertelde aan de BBC dat 'er toch nog iets ontbrak' aan haar leven. Er moest en zou een dochtertje komen. Na mislukte IVF-pogingen en een gestrande zoektocht naar een eiceldonor wisten ze via internet de twee lingmeisjes Kimberley en Belin da aan de haak te slaan. In december was het zover. De Kilshaws namen in Californië de kinderen in ontvangst uit handen van de moeder, Tranda Wecker, met wie zij via het in- ternetbemiddelingsbedrijf Ca ring Heart Adoption in contact waren gekomen. Zij zeggen niet te hebben geweten dat Wecker de kinderen eerder al had ver kocht aan de Aliens en dat de meisjes daar al in huis waren. Wecker had de kinderen van de Aliens meegekregen nadat ze had verteld dat ze twee dagen nodig had om definitief af scheid te nemen. In plaats daarvan gaf ze de kin deren in een hotel in San Diego aan de Kilshaws. Die reisden - achtervolgd door de Aliens - naar Arkansas, waar de adop tiewetgeving soepel is. Daarna vlogen ze naar huis, een ver bouwde boerderij in het noor den van Wales. In Nederland is adopteren ze ker zo moeilijk als in Engeland. Voor Nedérlandse paren die de lange wachttijden en admini stratieve rompslomp van een formele adoptieprocedure moeten doorstaan, kan het aanschouwen van de adverten ties van commerciële adoptiesi tes frustrerend zijn. Vooral van uit de Verenigde Staten, waar particuliere adoptiebureaus le gaal kunnen opereren in 47 van de 50 staten, is het kinderaan bod onbeperkt en onbe schaamd. Prachtige baby's liggen in de aanbieding, met foto's en wer vende teksten als 'schattig jon getje zoekt liefde en aandacht'. Om de schijn van kinderhandel te vermijden, moeten dan eerst van geen vergelijk val in Nederland. „Maai niets uit. Niemand zal d de grote klok hangen, hebben het wel over ille UTl kinderhandel." Het Bril i val verbaast hem niet. tes zijn bekend. Ik weet i er wat te doen is aan dil activiteiten. Misschien we in Nederland wel in sitie gedwongen om aci I aan marketing te doen tamtam te maken oven f sche regels van adoptie Loes Sibbing, coördinal de Stichting Werkverbai Adoptie Nazorg (WAN), de Britse internetadopó schuwelijk'. Adoptie is fc alles hulp aan het kind, 'd 'r hulp aan kinderloze eet. mei benadrukt ze. „Als inter hriv soort contactmogelijkhf dn onder de knop biedt, wi aln die verleidelijk. Maar hemn> dan wel pure koopwaar ntai den, waar je geld voor b n te Anneke Harten kan zich ver stellen hoe het zou afloj de tweeling Belinda en ley als de zaak in Nedei had gespeeld. „De auto: hier zullen ze niet snelt sturen, vooral als die kir wezen zijn. Maar het is' schijnlijk dat ze worden pakt. Via de Raad van di derbescherming zullen eindelijk bij andere oud men, die wel de proced _J hebben gevolgd." J D CU u 2 Wachten op dichtgevroren sloten en plassen is in Neder land een frustrerende bezigheid. Want het kan welis waar flink vriezen zoals het afgelopen weekend, maar dan na een paar dagen weer gaan dooien. Het is al weer vier jaar geleden dat de vorst ook werkelijk doorzette en ouderwetse ijspret zich van ons land meester maakte. Vroeger waren de winters strenger, hoor je oudere mensen dezer dagen vaak zeggen. Ook in mijn herinnering hebben de winters uit mijn jeugd een grotere huivergraad. Maar wellicht heeft dat te maken met het toentertijd ontbreken van centrale verwarmingen warm water in de huizen, dekbedden en moderne, wind- dichte winterjacks. Wakker worden met bloemen op de ruiten van je slaapka- mer, de vorstgrens zelfs opgeschoven tot de rand van je deken waar je adem be vroren op ligt, een krant onder je jas te gen de kou, dat zijn ervaringen die jongeren doen denken aan een an dere planeet dan de comfortabele aarde die zij kennen. Er is een periode geweest, vanaf het midden van de zestiende eeuw, waarin het inderdaad be duidend kouder was in Neder land. We hadden toen een zoge heten 'kleine ijstijd'. Brueghel de Oude maakte destijds de eerste winterlandschappen waarop de typisch Hollandse ijspret staat. Het zijn knusse, kleurige beel- vnsolijk den van een land in de greep van de winter, van mensen die zwieren en spelen op het ijs, niet alleen uitgerust met schaatsen maar ook met ijshaken en kolfstokken. Die kleine ijstijd heeft ruim honderd jaar geduurd. In de loop van de zestiende eeuw ontstond grote ongerustheid over de toenemende lengte en strengheid van de winter. De winter van 1708 op 1709 had maar liefst 61 vriesda gen en een hoog aantal 'Dood-Gevroore Menschen'. Mijn man en ik zijn enthousiaste schaatsers, zij het uit sluitend op natuurijs. Toen we trouwden en onze spul len bij elkaar voegden, bleken we allebei een medaille te hebben van een merentocht van vijftig kilometer die we op dezelfde dag en in dezelfde winter op de Kaag en Bra sem in Zuid-Holland hadden gereden. In 1997, toen de vorst voor Kerstmis inviel, hebben we die vijftig kilome tersamen geschaatst op DeLinge, een onvergetelijke er varing: glad en donker dubbeltjesijs dat zich kilometers lang uitstrekte, blinkend in een laag zonnetje, omzoomd door blonde rietkragen en de dromerige silhouetten van berijpte bomen. Na iedere lus van de rivier een ander vergezicht. Het is dat bevroren, verstilde in en in Hollandse land schap dat zo bekoort, samen met de bijna psychedeli sche ervaring van het schaatsen. Het duurt altijd even voordat de schaatsen goed zitten, pijn en ongemak zijn overwonnen, de slag er soepel van uit de heupen uit schiet, het evenwicht tussen ijs, ijzers en jezelf is gevon den. Maar dan is er de triomf van de vloeiende, moeite loze beweging en de snelheid die langs je oren zingt. Onze dochters begrijpen niet waarom hun ouders iedere winter weer in blijde, en tenslotte in bange verwachting van een echte winter zijn. Hoezo echte winter? Die erva ringdie halen ze wel op hun ski's ergens anders. Schaat sen spreekt ze niet zo aan. Er waren in hun jeugd ook niet zoveel winters met ijs, maar het hele idee van 'ijs pret' heeft voor hen nooit die betovering gehad die het voor ons had. Schaatsen wordt nu voornamelijk als een sportieve be zigheid gezien, maar in mijn jeugd was het een totaal ervaringIk betrad als tiener het ijs in een lange broek van een wollen AB-ruit, een slobbertrui en een schooldas die tot op mijn kruis hing, witte kunstschaatsen die met veters aan elkaar geknoopt over mijn linkerschouder hingen - een voor, een achter - maar vooral meteen hart dat vol verwachting klopte. Want de ijsbaan was de schallende ontmoetingsplaats der geslachten die nor maal strikt gescheiden werden gehouden. Via het ijs ging er een wereld voor die seksen open. Je kon onbe kommerd hand in hand schaatsen met die ene uitgeko zene en uitverkorene, hetgeen ik dan ook deed. Ik schaatste, ik minde en iedere dag weer vreesde ik de dooi. IJspret omvatte muziek met koek en zopie, maar het was vooral een soms wekenlang gerekt voorspel, terwijl je in het ongewisse bleef of het ooit wel ergens toe zou leiden. Een eerste zoen die direct voerde naar het koortsig uit gooien van kleding, was in die dagen onbestaanbaar. Het recht op onschuldige vrijheden tussen de seksen was ook in de zeventiende eeuw een van de voornaamste at tracties van de ijspret. De geneugten van het 'Rijen en vrijen' werden uitgebreid bezongen in de literatuur. Zelfs de eerbiedwaardige Hugo de Groot, jurist en staats man, constateerde: 'Warmte heerst er op de bevroren wateren. De bekende Amerikaanse rapper PUFF DADDY stond gisteren in New York terecht wegens ille gaal wapenbezit. De 31-jarige multimiljonair Sean Combs, zoals Puff eigenlijk heet, was bij na een jaar geleden samen met vriendin, zangeres/ac trice Jennifer Lopez, be trokken bij een schietpartij in een nachtclub. Puff Daddy, die na de schiet partij door de politie in Manhattan werd achter volgd, zegt zelf geen wa pen in de hand te hebben gehad. Hij zou zijn uitge- J door andere gasten van de disco. Daarop zou zijn protégé Jamal Barrow wel schoten heb ben gelost. Er vielen drie gewonden. Een vrouwelijk personeelslid van de luchtvaart maatschappij British Airways beschuldigt LIAM GALLAGHER, zanger van de Britse popgroep Oasis, van aanranding. De Britse politie heeft naar aanleiding van haar aanklacht een onder zoek ingesteld. Dat meldt British Airways. De ongewenste intimiteiten vonden plaats toen een werkneemster van British Airways de zanger wil de controleren bij het inchecken voor een vlucht naar Rio de Janeiro. Het Britse boulevardblad The Sun schrijft dat de zanger van Oasis het personeelslid ondervroeg over haar seksleven en haar vervolgens in de billen kneep. ,rn Dt I Programmal FRANS BRO maandag kor door de Haag tie gevangen houden nad3 de VPRO een actie had gf bereidt een klacht voor n politie. ,,lnsf werking met dische afdeli de VPRO ben met een aan) wegens vrijhe ving", zei Br^ vanochtend, was tamelijk Alles werd m nomen, ik uitkleden, he lang met tes! handboeien ten, en ik hi maar niets, de politie hi tijdens de waarbij de trad, gewei®i perskaart tef overleg te pk diens aanwe; 'e bffil

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2