Explosie op Schiphol dM Verwarring over lot Kabila Gemeente Leiden heeft financiën niet op orde BRISTOL Huisartsen dubben over staking 2 Waanzi inni iqe wintersale Pompstations beginnen zelf met gemakswinkels bij BelCompany weinig r zóri GRATIS LEIDSCH DAGBLAD atste reis van i jonge vinvis vocaat Doedens elijk geschorst ninginnedag at ter discussie tores bereid tot ;en homorelatie IPER SALE 17 9 21 Constantijn huwt op 17 mei VVD: Camera's in zwembaden Keukens, badkamers d en tegels. Zekerheiden kwaliteit sinds 1960 5 jaar garantie Levenslange service Geen aanbetaling Gratis levering door heel Nederland Alles opéén adres bij mmsmmmmms Brussel koppelt steun boer aan veilig voedsel 2 WEKEN NDERDAG 18 JANUARI 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad joglobetrotters ;en bij Leidse zijnsinstellingen cunst af Sloehaven van Vlissingen •onk afgelopen zondag onge vinvis. Het dier, 12 :r lang en 10 ton zwaar, uit koers geraakt, tussen beklemd geraakt en aan zuurstofgebrek be- Het Nationaal Na- listorisch Museum Natu- in Leiden was er als de en bij om het dier te clai- Een team determineerde eeland de vinvis tot op het De skeletdelen kwamen ren per container in Lei- aan. Een verslag van de te reis van een vinvis, ia 18 advocaat P. Doedens is de Raad van Discipline in erdam voor twee weken ïorst. Volgens de raad is Itrechtse advocaat zeer tekort geschoten in de icht voor een cliënt en hij gehandeld in strijd hetgeen een behoorlijk caat betaamt. De schor- betekent dat Doedens weken niet voor de recht- mag pleiten. De straf is legd na twee klachten van ud-cliënt. ering van Koninginnedag t april dreigt door de veel aan korte vakanties rond atum in het gedrang te Wellicht zou het beter Coninginnedag weer op ïgustus te gaan vieren, xlachte leeft bij de Bond ranjeverenigingen in Ne- nd, zo bleek tijdens een vergadering van de bond erikzee. Vice-voorzitter G. kreeg enthousiaste reac- op dit idee. Overigens is liet aan de Bond van jeverenigingen om te schuiven met Koningin- Dat besluit zal vanuit vorstenhuis moeten ko- enstelling tot wat kardi- iimonis heeft verordon- I, vinden de meeste RK res dat de inzegening van homorelatie wel moet en. Uit een steekproef e Gay Krant blijkt dat 56 nt voor zo'n inzegening nog groter deel (83 pro- wil zo'n relatie zegenen at thuis bij het homostel de pastorie gebeurt, a 14 NDAAG 24 PAGINA'S nlandj tland uren Kunst imie 'fen Samenleving, ek van de Dag ede Maple planken 59,95 JUROPA PARKET yW.EUROPAP«RKET.NL Warmondse architect Robers: streng voor zichzelf en voor collega's Eerbetoon aan saxofoniste Rosa King, de 'zwarte vulkaan' Madeline Bell op volwassen Leidse Blues Jazzweek The Soultoppers: geen concert, maar een feest met Miko Weaver Aanslag wordt niet uitgesloten Provincie keurt begroting 2001 niet goed schiphol» bill meyer Een deel van de luchthaven Schiphol is aan het eind van de ochtend ontruimd. Als gevolg van ten minste één ex plosie in de toiletgroepen in het winkeldeel van Schip hol, Schiphol Plaza, braken er branden uit. werd in werking gesteld. Het vliegverkeer kwam deels stil te liggen. Er werd uitsluitend één baan gebruikt. Het treinverkeer van en naar Schiphol is in ver band met de rookontwikkeling en het gevaar van nog meer ex plosies stilgelegd. Ook alle toe gangswegen zijn door de politie afgezet. Tevens is het NS-sta- tion ontruimd. Alle treinen zijn pieter van hove Een aanslag of brandstichting wordt niet uitgesloten, omdat de brand bijna tegelijkertijd op twee plaatsen ontstond. Rond het ter perse gaan van deze edi tie waren de branden onder controle, maar nog niet geblust. Het noodplan voor Schiphol uit de Schiphol-tunnel gehaald. In allerijl werd op het plein voor Schiphol Plaza een tent neergezet voor de opvang van mogelijke slachtoffers. Over de oorzaak van de ont ploffingen kon een Schiphol- woordvoerder noch de politie rond het middaguur iets zeg gen. Voor zover bekend zijn er geen gewonden gevallen, maar de brandweer kon niet met ze kerheid zeggen of er nog men sen in de toiletgroepen aanwe zig waren. De ontploffingen hadden plaats in de buurt van een stomerij waar op dat mo ment werkzaamheden werden verricht. De aanwezigen in de vertrek hallen en die op winkelgebied Schiphol Plaza zijn als gevolg van de enorme rookontwikke ling naar het Sheraton-hotel vervoerd. De eerste brand werd na een ontploffing geconsta teerd rond 10.30 uur. De brand weer, die snel ter plekke was, constateerde vervolgens dat op twee plaatsen brand was uitge broken. leiden wim koevoet Leiden heeft zijn financiën niet op orde. De gemeente is om die reden onder 'preventief toe zicht' gesteld van de provincie Zuid-Holland. WD-wethouder R. van der Sande heeft dit de fractievoorzitters van de colle gepartijen en de oppositie mondeling meegedeeld. J. Koot, concern-administrateur bij de gemeente Leiden, bevestigt dat de provincie de begroting 2001 niet heeft goedgekeurd. VVat de precieze consequenties zijn van het preventieve toe zicht is nog niet helemaal dui delijk. Volgens ambtenaar Koot betekent het in elk geval wel dat Leiden voor bepaalde besluiten met financiële consequenties, zoals begrotingswijzigingen, toestemming moet hebben van de provincie. De provincie heeft er vooral moeite mee dat bepaalde stuk ken in de begroting 2001, de zo genaamde concernstaten, ont breken. Ook het te laat indie nen van de jaarrekening 1999 speelt een rol. Volgens Koot is er eind vorig jaar met man en macht gewerkt aan het op orde krijgen van de stukken. ,,We hebben het toch niet gehaald, helaas." Dat Leiden nog altijd niet de tarieven van de onroerend- den haag gpd Prins Constantijn, de jongste zoon van koningin Beatrix en prins Claus, en Laurentien Brinkhorst verloofden zich op 16 december. Toen werd ook bekend dat zij van plan waren dit jaar te trouwen en dat zij het parlement om toestemming willen vragen. Schiphol werd vanmorgen grotendeels ontruimd na een explosie. De brandweer rukte met groot materieel uit. CAPITOL PHOTOS FRANK VAN BEEK Prins Constantijn trouwt op donderdag 17 mei in Den Haag met zijn verloofde Laurentien Brinkhorst. Het paar geeft el kaar twee dagen later, op zater dag 19 mei, het kerkelijk ja woord. Dat gebeurt ook in Den Haag, in de Grote Kerk. elst/zoetermeer gpd De WD-ffactie in de Tweede Kamer vindt dat allé zwemba den moeten worden uitgerust met een elektronisch beveili gingssysteem voor onder water, dat alarm slaat als iemand dreigt te verdrinken. WD-Ka- merlid Rijpstra zei dit gisteren in een reactie op het verdrinken van een 7-jarige jongen uit Zoe- termeer tijdens het school zwemmen. kinshasa afp-anp-dpa den haag gpd -3,5 7 19 -8,9 14 2 .13,15,16,17,20 10 .21,23 sieprogramma's11 10,14 De huisartsen blazen op ver zoek van de Tweede Kamer hun landelijke staking op 15 februari nog niet af. Ze willen eerst ab solute zekerheid van minister Borst (volksgezondheid) dat ze haar toezeggingen ook nakomt. Ook wachten ze een overleg met de zorgverzekeraars af. „Pas dan kunnen we de acties heroverwegen", reageerde voorzitter Slagter van de Lande lijke Huisartsen Vereniging (LHV) gisteravond. De Tweede Kamer heeft gis teren in een ingelast debat ge probeerd de aangekondigde staking te voorkomen. De Ka mer vindt dat Borst genoeg doet om aan de wensen van de huisartsen tegemoet te komen. De minister herhaalde haar streven om eerdere beloftes zo snel mogelijk na te komen. Ze wil op termijn ook het aantal opleidingsplaatsen voor huis artsen, nu 360, uitbreiden naar 670. „Maar als het om extra geld gaat, dan kan ik dat alleen in april van het kabinet krij gen", aldus de minister. PvdA-Kamerlid én huisarts Oudkerk gaat er vanuit dat het extra geld er in april komt. Zo niet, dan is hij de eerste die meedoet aan een huisartsensta king, kondigde hij aan. De LHV vindt de weerstand tegen een staking gezien vanuit het stand punt van de politiek alleszins redelijk. „Maar vanuit de huis artsen gezien niet, zij hebben al heel veel geduld gehad de afge lopen jaren", reageerde Slagter. De huisartsen eisen vooral een hoger inkomen om de toegeno men werkdruk te compenseren en een vergoeding voor hun ge stegen praktijkkosten. Pagina 2: Commentaar Er is grote onduidelijkheid over het lot van de Congolese presi dent Laurent Kabila. Gisteren sprak een woordvoerder van de regering in Kinshasa tegen dat de president een dag eerder ge dood zou zijn bij een aanslag. Na een spoedzitting van het ka binet zei de woordvoerder dat Kabila het land had verlaten 'voor medische behandeling'. Kabila's zoon Joseph zou de ta ken van de president hebben overgenomen. Ook de Congolese ambassa deur in Zimbabwe schaart zich achter de berichtgeving van het kabinet. Volgens hem leeft Ka bila nog, en wordt hij in kritieke toestand behandeld in een kli niek in de Zimbabwaanse hoofdstad Harare. Die verklaringen staan lijn recht tegenover de berichten uit andere Congolese bronnen en van buitenlandse regeringen dat Kabila is gedood. Ook Jo seph zou een schietpartij in de presidentiële residentie niet hebben overleefd, melden di plomatieke bronnen. Volgens waarnemers probeert het Con golese kabinet met zijn ontken ning tijd te winnen om de op volging van Kabila te regelen. Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken meldde dinsdag als eerste uit betrouw- DRUKKERIJ DELTABACH Goed drukwerk, snel geleverd Energieweg 25 2382 NB Zoeterwoude Tel. (071) 589 92 41 Fax (071)541 53 82 b Daar is de tont pas Koning! Bergschenhoek: Leeuwenhoekweg 2 Tel. 010-52169 77 Breda: Grenssteen 7-9 Tel.076-542 54 42 Den Haag Keukens: Van der Kunstraat 77 Den Haag Badkamers en tegels: Van der Kunstraat 27 Tel. 070-402 32 84 Botterdam: Olympiaweg 44a Tel. 010-47919 44 Vlaardingen Keukens: Gerard Burgerlaan 4 Tel.010-460 06 70 Exclusief bij BelCompany nu 3 maanden lang gratis dubbele belbundel en geen aansluitkosten bij een nieuw Dutchtone Allin abonnement: tot 285,- extra voordeel! utrecht gpd De grote oliemaatschappijen schakelen over op de gemaks- winkel langs de snelweg. Zowel Shell, Texaco als BP hebben de samenwerking met grootgrut ters als Albert Heijn, Spar en C1000 beëindigd. De pompsta tions exploiteren de nieuwe winkel zelf. Texaco en BP bevestigen dat deze gemakswinkels hen geen windeieren leggen. Bij sommige BP-stations evenaart de winst van deze winkels die van de benzineverkoop. Texaco- woordvoerder Barel verwacht dat sommige tankstations bin nenkort zelfs meer winst halen uit de verkoop van drank, broodjes en toiletartikelen dan uit de verkoop van benzine. Barel: „De winstmarge van een kop soep is nii eenmaal veel hoger dan die van benzine waaraan we maar een paar cent per liter verdienen." De reden dat supermarkten aan de kant zijn gezet, heeft volgens de oliemaatschappijen te maken met het feit dat klan ten geen interesse hebben in een breed supermarkt-assorti ment. De benzineconsument wil wel graag een pak melk, maandverband of tandpasta kunnen kopen, maar heeft bij voorbeeld geen behoefte aan vier verschillende merken daar van. Nieuwe 'gemaksproducten' als de verkoop van autoverze keringen en een stomerij-servi ce sluiten beter aan bij een kort klantenbezoek. Siemens C35i Gewicht 110 gram Beltijd tot 300 min. Standby tot 180 uur Trilfunctie Klok én alarm T9 SMS i.c.m. Dutchtone Allin 120 abonnement www.BelCompany.nl ^3—HCLinnEZBBBBBBP en me! -riebruan ?0Ci 1 BelCompany Meer Informatie 0800 1413 rn.ns.n m.< „nund m.bi 4* NR. 42519 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 VRAGEN HET WOORD IS AAN Thomas Sowell Er is heel wat kennis voor nodig om de omvang van je eigen onwetendheid te be seffen. zaakbelasting voor dit jaar heeft vastgesteld, houdt volgens Koot geen verband met de ingreep van de provincie. De provincie, zegt hij, kan aan de hand van de stukken die Leiden bij haar heeft ingeleverd 'niet tot een volledig en afgewogen oordeel over de begroting komen'. Koot, al geruime tijd werkzaam bij de gemeente, heeft nog niet eerder meegemaakt dat Leiden onder preventief toezicht is ge steld. „Wel was er wel eens sprake van repressief toezicht. Dan word je ook goed in de ga ten gehouden maar is je bewe gingsvrijheid groter. Preventief betekent toch dat je vooraf toe stemming moet hebben van de provincie voor bepaalde za ken." Onduidelijk is volgens de ambtenaar of Leiden zich dit jaar kan ontdoen van het pro- vincie-toezicht door de ontbre kende stukken alsnog toe te zenden. Koot ziet in het pre ventieve toezicht vooral 'een formele ingreep' van de provin cie. Hij ontkent dat de provin cie de handel en wandel van Leiden extra goed in de gaten houdt vanwege 'een slechte fi nanciële positie'. Pagina Leiden: Meer nieuws over de financiële situatie van de gemeente Leiden -> vooruitblik ZATER ZON MAAN -*'10 -*'n° -175° 30% 20% 70% 30% 30% 10% bare bron te hebben vernomen dat de president is doodge schoten door een lijfwacht. Dat werd bevestigd door de Congo lese staatsecretaris van defensie Tcham'lesso. Verschillende bronnen mel den dat de schietpartij zich af speelde terwijl de 61-jarige pre sident een ontmoeting had met enkele generaals. Kabila zou de hoge militairen eerder ontslag hebben aangezegd. De militai ren hadden recent een aantal terugslagen te verwerken gekre gen in de aanhoudende burger oorlog. Pagina 7: Kabila's zoon is één groot duister raadsel brussel marc peeperkorn correspondent Boeren moeten gegarandeerd veilig voedsel produceren om straks in aanmerking te komen voor de miljardensubsidies van de Europese Unie. Met deze fundamentele koerswijziging reageren de Europees Commis sarissen Fischler (landbouw) en Byrne (consumentenbescher ming) op de zorg bij burgers over de gekke-koeienziekte (BSE). „De rechten van de con sument verdienen bescher ming", aldus Byrne in een in terview met deze krant. De twee commissarissen hebben een werkgroep in het leven geroepen die het einde inluidt van de huidige inko menssteun voor boeren. De werkgroep moet onderzoeken hoe het systeem van Europese landbouwsubsidies aangepast kan worden om de productie van goed en veilig voedsel te bevorderen, aldus Byrne. Hij verwacht nog dit jaar de EU- landbouwministers vergaande plannen voor te leggen. „Ik ver wacht volledige steun van de lidstaten." Pagina 7: Byrne wil gekke koeien niet in doofpot stoppen Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. 3 Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (/106,9b) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE NEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 100S0, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- S128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1